Rie Mastenbroek zorgt voor een prachtig slot ONZE RUITERS HEBBEN MET PECH TE KAMPEN Mislukte eindstrijd van het voetbaltournooi De vierde gouden medaille voor Nederland in de zwemnummers WEDEROM EEN NIEUW OLYMPISCH RECORD UITHOUDINGSPROEF VAN DE „MILITARY ITALIË WON DEN TITEL DOOR EEN 2-1 ZEGE ZONDAG 16 AUGUSTUS 1936 Eerste in den eindstrijd 400 Meter vrije slag dames na een feilen strijd met de Deensche kampioene Ragnhild Hveger Schitterend succes van onze zwemsters Rie's groote rivale Goed parcours van den heer Kahn Olympische geest was weer geheel zoek Om de handteekening van Hitier Het torenspringen De Peruaansche kwestie Het succes van de Nederlandsche ploeg op deze Olym pische Spelen is voor het grootste deel te danken aan onze kranige zwemsters, die voor ons land niet minder dan vier van de zes gouden medailles, waarop onze ploeg beslag wist te leggen, hebben veroverd. Ook de finale van de 400 meter vrije slag voor dames is Zaterdag weer een éclatant succes geworden, Rie Masten broek zegevierde n.l. in een nieuwen Olympischen recordtijd voor haar groote rivale, de Deensclie zwemster Ragnhild Hveger, die tweede werd. De Amsterdamsche Tini Wagner eindigde op de laatste plaats Nu nog de 400 meter vrije slag, zei mevr. Braun na de prachtige zege in den 4 maal 100 meter esta fettewedstrijd en dan gaan we naar huis". Ze durfde niet te zeggen: ,,Nu nog een gouden medaille", want de kans daarop leek niet bijzonder groot. Rie Mastenbroek toch was door de vele wedstrijden van de laatste dagen wel eenigszins ver moeid en de Deensche kampioene Hveger had in de series sneller ge zwommen dan Rie. Met een tijd van 5 min. 28 sec. had ze het oude Olym pisch record van Helen Madison reeds met 0.5 sec. verbeterd. Welis waar wist men, dat Rie Mastenbroek veel sneller kon, maar op een zege rekende men in het Nederlandsche kamp toch allerminst. Een geheel gevuld stadion De Deensche Ragnhild Hveger, tweede in de finale 400 meter vrije slag Uiterst stpannend J Rie Mastenbroek, de kranige Holland- sche zwemster, die in de Olympische zwemwedstrijden voor ons land niet minder dan twee gouden en een zilveren medaille veroverde Weer een nieuw record Japansche successen Tevreden over haar prestatie Luit. Pahud de Mortanges en luit. Tonnet werden Zaterdag uitgeschakeld i mm De Poolsche doelverdediger Albanski in actie in den wedstrijd tusschen Polen en Noorwegen om den derden prijs in het v oetbaltournooi, welken de Noren door een 32 zege veroverden Scheidsrechter dr. Bauwens stond voor de moeilijke taak de spe lers, die zich niet konden heheerschen, in bedwang te houden Unfair spel Twee soorten tactiek Verlenging noodig Een omhelzing als belooning voor den Fuehrer De Amerikaan Wayne Olympisch kampioen Wedstrijden tegen Duitschland en Oostenrijk Twee gouden medailles bij het gewichtheffen lichtgewicht XI® oi r Rie heeft de verwachtingen echter verre overtroffen. Ze won in de eind spurt op alleszins overtuigende wijze van de Deensche zwemster Het zwemstadion was tot de laatste plaats bezet. In tegenstelling met den vorigen dag waren de weersomstandigheden bijzonder gun- stig. De acht zwemsters, die zich in de finale hadden geplaatst, startten als volgt: 1. Coutinho (Brazilië); 2. Hveger (Dene marken); 3. Rie Mastenbroek (Nederland); 4. Tini Wagner (Nederland)5. Frederik- sen (Denemarken)6. Kojima (Japan)7. Pet ty (Amerika); 8. Wingard (Ver. Staten). Onze deelneemsters hadden dus niet ongunstig geloot. Het was uitermate for tuinlijk voor Rie Mastenbroek, dat ze in de baan naast Hveger kwam te liggen, waardoor ze haar gevaarlijkste concurrente goed in het oog kon houden. Weliswaar moest ze ook met Wingard terdege reke ning houden, maar de Amerikaansche was toch een tikje minder sterk. Zoowei Rie Mastenbroek als Tini Wagner waren goed weg. Bij het eerste keerpunt lagen Hveger en Wingard eenigszins voor. Rie was hier derde en Tini vierde. In de daarop vol gende vijftig meter viel Tini echter eenigszins terug en ze raakte daarna verder achterop. Hveger en Wingard behielden haar kleinen voorsprong, terwijl Rie en de Braziliaansche Coutinho gelijk opzwommen. Na 100 meter was Hveger eerste met 1 min. 14.5 sec. Rie lag op de derde plaats met 0.2 sec. achterstand. In de daarop volgende 100 meter kwam ook de tweede Amerikaansche, Petty, naar voren. Rie bleef haar groote rivale goed volgen. Op 200 meter lagen Hveger, Petty en Wingard met 2 min; 40,2 sec. vooraan, maar de achterstand van onze landgenoote was van geen beteeke- De strijd was uitermate spannend. Na 250 meter raakte de Braziliaansche, die tot nu toe het tempo prachtig had volgehou den, achterop. Ook Petty viel wat terug. Het werd een zeer felle strijd tusschen Hve ger, Mastenbroek en Wingard. Bij 300 me ter was reeds duidelijk te constateeren, dat de strijd om de eerste plaats alleen zou gaan tusschen de Deensche en de Holland- sche. Wingard bleef uitstekend zwemmen, maar ze raakte toch eenigszins achter. Bij 300 meter keerde Rie slechts een fractie van een seconde achter Hveger. De hoop bij de Nederlanders steeg voortdurend. Men kende de zwemwijze van onze kam pioene en men wist, dat wanneer zij over voldoende reservekrachten zou beschikken, ons land de vierde gouden medaille in de zwemwedstrijden zou behalen. Rie b'.eef uitermate tactisch zwemmen. Het zeer kleirie verschil bleef ook bij het laatste IADE keerpunt bestaan. Zou zij het halen? Hveger spurtte voor wat zij kon. In ademlooze spanning zagen de honder den toe. Nog dertig iVieter en nog steeds was de Deensche voor. Maar toen toonde Rie opnieuw haar groote kracht. Met on weerstaanbaar elan kwam ze opzetten. Rie zwom de kleine Hveger royaal voorbij en met flinken voorsprong tikte zij als eerste aan. De vreugde in het Nederlandsche kamp laat zich niet beschrijven, vooral toen be kend werd gemaakt, dat Rie Mastenbroek met 5 min, 26,4 sec. een nieuw Olympisch record had gevestigd. Het wereldrecord staat met 5 min. 16 sec. op naam van Willy den Ouden. Hveger werd tweede in 5 min. 27,5 sec. Derde was Wingard voor wie geen tijd kon worden opgenomen. Tini Wagner eindigde op de achtste, d.i. de laatste plaats. Behalve de 400 meter vrije slag dames, ston den nog twee finales op het programma, n.l. de 200 meter schoolslag en de 1500 meter vrije slag heeren. Japan benutte de kans om op dezen laat- sten dag veel goed te maken. Beide num mers leverden een overwinning voor de Japanners op, die zoowel de gouden als de bronzen medaille veroverden. In de finale 200 meter schoolslag won Ha- muro met 0,4 sec. voorsprong op den Duit- scher Sietas' in 2 min. 42,5 sec. Derde was de Japanner Koike, In den eindstrijd 1500 meter vrije slag stel de de beroemde Amerikaan Medica zeer teleur. De Japanner Terada veroverde reeds in de eerste 400 meter op Medica een grooten voor sprong, welken hij tot het einde behield. Met 19 min. 13,7 sec. bleef hij ver voor den Ame rikaan, die 19 min. 34 sec. noteerde. Medica had zelfs de grootste moeite in de laatste me ters' voor den Japanner Uto te blijven. De uitslagen waren; 400 meter vrije slag dames: 1. en Olym pisch kampioene: Rie Mastenbroek (Ne derland) 5 min. 26.4 sec. 2. Ragnhild Hveger (Denemarken) 5 min. 27.5 sec. 3. Wingard (Ver. Staten) 5 min. 27.5 sec. 4. Petty (Ver. Staten) 5 min. 32.2 sec. 5. Coutinho (Brazilië) 5 min. 35.2 sec, 6. Kojima (Japan) 5 min. 43.1 sec. 7. Frederiksen (Denemarken). 8. Tini Wagner (Nederland). Finale 200 meter schoolslag heeren: 1. en Olympisch kampioen; Hamuro (Japan) 2 min. 42.5 sec. 2. Sietas (Duitschland) 2 min. 42.9 seo. 3. Koike (Japan) 2 min. 44.2 sec. 4. Hig- gins (Ver. Staten) 2 min. 45.2 sec. '5. Ito (Ja pan) 2 min. 47.6 sec. 6. Balke (Duitschland) 2 min. 47.8 sec. 7. Ildefonzo (Philippijnen). Finale van de 1500 meter vrije slag: 1. Tera da (Japan) 19 min. 13.7 sec. 2. Medica (Ver- eenigde Staten) 19 min. 34 sec. 3. Uto (Japan) 19 min. 34.5 sec. 4. Ishiharada (Japan) 19 min. 48.5 sec. 5. Flanagan (Ver. Staten) 19 min. 54.8 sec. 6. Leivers (Engeland) 19 min. 57.4 sec. 7. Arendt (Duitschland) 19 min. 59 sec. Rie Mastenbroek's groote rivale was Zaterdag middag de Deensche Ragnhild Hveger, die als favoriete werd beschouwd voor de 400 meter vrije slag. Wij hebben de Deensche na afloop even ge sproken. In gebroken Duitsch vertelde zij, dat ze ervan overtuigd is, dat ze op het oooenblik tegen Rie nog niet op kan. De Hollandsche was haar in de laatste 50 meter te snel. Ze had, daar ze wel gerekend had op de geweldige eindspurt van de Nederlandsche zwemster, ge tracht een flinken voorsprong te krijgen, maar dat was haar niet gelukt. Toch was ze zeer tevreden over haar prestatie, want ze had snel ler gezwommen dan Donderdag, toen ze het Olympisch record van Helen Madison ver beterde. „Maar ik kan sneller", voegde ze er aan toe. ,.Ik heb dit jaar in Kopenhagen bij de Deensche kampioenschappen een tijd van 5 min. 21 sec. gemaakt". Ragnhild, die een minder fraaien stijl heeft maar uiterst snel is, belooft een ernstige rivale voor onze zwemsters te worden. Ze is nog geen zestien jaar en in Denemarken rekent men er stellig op, dat ze nog eens in staat zal zijn, nieuwe wereldrecords te vestigen. Lult. Pahud de Mortanges met Maedel wie du heeft Zaterdag in dfen samenge- stelden ruiter- wedstrijd moeten opgeven, zoodat hij dus niet zijn titel kon verdedi gen, dien hij zoo- ivel in 1928 te Amsterdam als in 1932 te Los Ange les met het paard Marcroix had veroverd ft „We hebben wel bijzondere pech gehad", aldus de chef d'équipe der Nederlandsche ruiters, Jhr. K. F. Quarles van Ufford, toen we hem na afloop der Zaterdag gehouden uithoudingsproef van den samengestelden wedstrijd spraken en zijn ijverige assistent, de heer D. J. Couvée beaamde het ten volle. Immers, twee onzer military-ruiters wer den Zaterdag uitgeschakeld, n.l. luit. Pa hud de Mortanges met Maedel wie du en luit. Tonnet met Harlekijn. Alleen de heer E. Kahn slaagde er in, evenwel niet zon der fouten, het parcours te beëindigen. Hij zal de eeinge landgenoot zijn, die heden aan het derde onderdeel, het springen, deelneemt. Nederland heeft tijdens alle vorige Olym pische Spelen in de military uitgeblonken, maar ditmaal echter zijn we totaal kans loos geworden. Om acht uur reeds werd de eerste ruiter te Fahrland, een dorpje in de nabijheid van Doe- beritz gestart voor het 36 K.M. lange parcours, dat uit 7 K.M. weg bestond (tempo 240 meter per minuut), 4 K.M. renbaan (600 meter per minuut) 15 K.M.-weg (240 meter per minuut), 'n cross (400 a 450 meter per minuut) ter lengte van 8 K.M. met 35 hindemissen, tenslotte 2 K.M. vlak terrein (333 meter per minuut). De maximum-tijd voor het geheele parcours be droeg 2 uur 2 minuten. Van onze landgenooten startte de heer Kahn met Espoir als 15e om 9.24 uur. Zooals te ver wachten viel, zouden de grootste moeilijkheden te verwachten zijn op de renbaan en bij de hinciernisse der cross, waarvan er sommige buitengewoon zwaar waren. Het gedeelte op de renbaan legde de heer Kahn uitstekend af en hij zag zich door den snellen tijd zelfs 24 pluspunten toegewezen. Op de cross echter le verde de vierde hindernis, een soort vijver ter diepte van 1.60 meter een onoverkomelijken hinderpaal op. Door de groote snelheid, waar mede het paard in het water kwam, kon de ruiter het evenwicht niet bewaren. Drijfnat steeg onze landgenoot weer op, zette moedig door, dóch kreeg voor deze fout 40 strafpunten. Helaas kwamen paard en ruiter bij hindernis 25, opgebouwd uit blokken hout, weer te val len, waardoor het aantal strafpunten tot 120 steeg. Binnen den vastgestelden tijd beëindig den ruiter en paard de cross. Het was zelfs zoo snel gegaan, dat wederom 21 pluspunten konden worden toegekend. De laatste 2 K.M. le verden geen moeilijkheden op en binnen den vastgestelden tijd, 11.26 uur, arriveerde deze ruiter aan de finish. Als tweede landgenoot startte om 1112 uur luit. Pahud de Mortanges met Maedel wie du. Omstreeks kwart over een moest deze ruiter aan de finish komen, waar zich enkele land genooten hadden verzameld, o.w. de eclitge- noote van onzen landgenoot. Helaas bleek luit, Fahud niet op tijd door te komen en teen wij naar de oor zaak gingen informeeren bleek, dat Maedel wie du driemaal geweigerd had bij hin dernis 5, een steeplesprong, die onmiddelijk op den verraderlijken vijver volgde Daar had onze landgenoot 20 strafpunten ge kregen en het paard was blijkbaar zoo nerveus geworden, dat het weigerde de vijfde hindernis te nemen, waardoor de Olympische kampioen van 1928 en 1932 uitgeschakeld was. Een tweede teleurstelling bezorgde Harlekijn onder lt. Tonnet. Dit paard had 21 pluspunten op de renbaan gekregen, maar zag zich in de cross bij den vijver 20 strafpunten toegewezen, en weigerde bij hindernis 22 een steeplesprong over een muur, drie maal. Tot op dat moment was ook het rijden van dezen landgenoot uit stekend geweest. Wij hebben aanteekening gehouden van het aantal ruiters, dat zonder en met fouten door den vijver kwam. Dertien maal kwamen ruiter en paard goed er doorheen, zeventien maal kwam het paard te vallen en elf maal was het de ruiter die viel. Vier deelnemers brachten het niet tot den vijver en drie paarden weiger den door het water te gaan. Deze cijfers spre ken toch wel heel duidelijke taal omtrent de moeilijkheid dezer hindernissen. Na twee dagen leidt in het klassement de Duitscher Stubbendorf met Nurmi, totaal 24.7 punten. Op hem volgt Thomson (V. S.) met Jenny Camp met 86.9 punten, en als derde Lippert (Duitschland) met Fasan 88.6 punten. De heer Kahn heeft 184.8 punten en staat op de elfde plaats in het algemeen klassement Eerst omstreeks vier uur had de laatsite ruiter het parcours beëindigd. De finale van het Olympisch voet baltournooi tusschen de teams van Italië en Oostenrijk, die Zaterdag middag in het groote stadion te Berlijn werd gespeeld, is niet alleen in geen enkel opzicht een reclame ge weest voor de voetbalsport maar was tevens een aanfluiting van de begrippen sportiviteit en tucht. Hier stonden twee elftallen in het veld, die ren koste van alles de overwinning wilden be halen, zelfs ten koste van hun goeden naam op sportgebied. Dien hebben zij dan ook o.i. radicaal verloren en tegelijkertijd is het hun schuld, dat dit Olympische voetbaltournooi, dat toch al niet uitblonk door kameraadschappelijk „spelen", bij allen in onaangename herinnering zal blijven. De man, dien wij dezen middag het meest beklaagd hebben, is scheidsrechter Bauwens. Deze heeft werkelijk verreweg de moeilijk ste taak gehad met het in bedwang hou den van 22 voetballers, die zichzelf geen moment meester waren. Dr. Bauwens moest in alle opzichten de be- heersching vormen, welke de spelers totaal misten en daarvoor had hij alleen de beschik king over zijn persoonlijke leiders-eigenschap pen en over de regels en strafbepalingen, voor het voetbalspel samengesteld. Geen dezer mid delen mocht dezen middag baten. Wat Dr. Bauwens ook probeerde, hoevele waarschuwingen hij uitdeelde en hoevele vrije schoppen hij ook toekende, het effect was nihil, omdat de spelers zich nergens aan wenschten te storen. Het lijkt ons onnoodig na te gaan, bij welk elftal de schuld gelegen was, want dit valt van de tribune af uiterst moeilijk te constateeren. Zeker is, dat de Italianen zich openlijk schul dig' maakten aan alle geniepigheden, welke het voetbalspel helaas nu eenmaal kent. Eveneens zeker is, dat de Oostenrijkers niet of weinig voor hen onderdeden en zoo mogelijk gemeene trapjes, in het geheim of openlijk, uitdeelden. Het was een zielig gezicht, toen na de ver lenging van tweemaal drie kwartier, 22 spelers vrijwel strompelend het veld afgingen, na een finale, gespeeld in den „Olympischen geest". Nog onbevredigender was het, toen vlak na den strijd de overwinnaars naast de overwonnenen op het podium plaats namen voor de Olympi sche huldiging. Italië heeft tenslotte het tournooi gewonnen en niettegenstaande alles kunnen wij niet zeg gen, dat het onverdiend is geweest, want in deze finale hebben de Zuiderlingen over het geheel genomen het beste spel gespeeld. De Oostenrijksche amateurs hebben hetzelfde spel gespeeld, dat steeds door hun beroepscollega's wordt tentoongespreid. Vaak keurig positiespel, maar veel te kort om succes te hebben. De aanvallen van de Oostenrijksche storm- linie werden dikwijls uitstekend opgezet, maar de combinatie werd zoo dicht tot in het doelgebied doorgezet, dat er eenvou dig geen mogelijkheid meer bestond een be hoorlijk schot te lossen, omdat er op zoo'n moment teveel spelers in het doelgebied stonden opgesteld, zoodat er steeds een Italiaansch been redding kon brengen, ter wijl in laatste instantie- keeper Venturini uitnemend de kunst verstond zijn doel schoon te houden. De Italianen stelden hier tegenover de juiste tactiek van afwisselend kort en lang spelen. De Oostenrijksche verdedigers waren hierop niet ingesteld en steeds weer bleken zij te staan voor problemen, die vrijwel onoplosbaar bleken. Toch konden de Italianen hun kennelijk overwicht ook niet in doelpunten uitdrukken, tenminste niet in de eerste helft, maar in het gedeelte na de pauze, scoorden de Zuiderlingen voor den eersten keer door hun uitstekenden rechtsbuiten Frossi, die een voorzet van den linksbuiten on berispelijk benutte (10). Vrijwel iedereen zal gedacht hebben, dat de stand zoo zou blijven, want de tijd verstreek met voortdurende aanvallen, chronische vrije schop pen en constant bijwerken van spelers, terwijl de verdedigingen bijna steeds de baas bleven over de stormlinies. Tenslotte wist Oostenrijk toch vlak vóór het einde te scoren, zoodat ver lenging van tweemaal een kwartier noodig was. In het eerste gedeelte van de verlenging kon men precies hetzelfde spel zien. De Italianen kwamen iets in de meerderheid en scoorden inderdaad door den rechtsbinnen Marchini, die met een prachtig schot doelpuntte (21). Er gebeurde verder niets bijzonders, tenmin ste wanneer men tal van verregaande overtre dingen niets bijzonders wil noemen. Deze finale, die door Italjë gewonnen werd, was een beproeving voor den toe schouwer, die gaarne goede sport in uitste kende verstandhouding gespeeld, bijwoont. Zaterdagmiddag, juist nadat Rie Masten broek haar tweede gouden medaille had be haald, verscheen rijkskanselier Hitier voor de eerste maal bij de zwemwedstrijden. Hitler nam plaats op de eerste rij van de eeretribune, vlak bij het zwembassin. Nauwelijks was hij gezeten of een ietwat exotisch uitziende dame, aldus meldt het A.N.P., zag kans door de afzetting heen te glippen. In haar hand had ze een boekje, waarin zij handteekeningën verzamel de. Voor de lijfwacht van Adolf Hitler er erg in had, stond de vreemdelinge voor den Fueh rer en met een gracieus gebaar reikte zij dezen het boekje en een potlood toe. De twintigdui zend menschen in het zwemstadion zagen met spanning toe. Lachend nam de rijkskanselier het boekje aan en voldeed aan het verzoek. De dame, ver moedelijk een Amerikaansche, wilde toen haar dankbaarheid toonen en ten aanschouwe van het duizendkoppige publiek omhelsde zij den Fuehrer. Een tweede omhelzing volgde, maar toen kwamen mannen van de lijfwacht nader bij, die de dankbare autogrammen-verzame laarster met zachten drang wegleidden. Trotsch als een pauw stapte zij voort onder de toejui chingen van het publiek. Bij het torenspringen voor heeren is de Ame rikaan Wayne Olympisch kampioen geworden. Tweede werd de Amerikaan Root, terwijl de Duitscher Stork op de derde plaats eindigde. Het eindresultaat was: 1 en Olympisch kam pioen: Wayne (Ver. Staten) 113,57 punten. 2. Root (Ver. Staten) 110.60 punten. 3. Stork (Duitschland) 110.31 punten. 4. Welss (Duitsch land) 110.15 pnt. 5. Kurtz (Ver. Staten) 108.61 pnt. 6. Shibahara (Japan) 107.40 pnt. Na de besprekingen door de F.I.F A. is thans overeengekomen, dat de wedstrijd Peru— Duitschland op 23 Aug. as., waarschijnlijk te Stuttgart zal worden gespeeld. Daarna zal het elftal van Peru naar Weenen gaan om daar een wedstrijd tegen een nationale Oostenrijk sche amateursploeg te spelen. In verband met het feit, dat in de lichtge wichtklasse van het gewichtheffen de Egypte naar Mohammed Ahmed Mesbah en de Oosten rijker Robert Fein bij gelijk lichaamsgewicht ieder de maximum prestatie van 342,5 K.G. heb ben geleverd, heeft de Internationale Kracht sportbond met goedkeuring van het I.O.C. be sloten twee gouden medailles beschikbaar te stellen voor dit nummer en de zilveren medaille te laten vervallen. Beide winnaars krijgen dus de gouden plaquette.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6