De feestweek te Beverwijk OPENING DER TENTOON STELLINGEN HET GROOT NAT. CONCOURS fauJid 2.30 CL MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 TWEE EEUWEN] ENGELSCHE KUNST Beverwijk is geladen van energie en dadendrang" De illuminatie is schitterend Telegram aan Ff. M. de Koningin Rede van den burgemeester Rede H. H. Meijer De openingsrede Naar het feestterrein Voetbalwedstrijd Feeststemming De Stertochten BEZOEKT VOOR HARMONIE-EN FANFARECORPSEN V» ^JLftAvQ V U50 TW» De bekroningen EEN KATHOLIEK FEEST TE HOOFDDORP Viering van het zilveren priester jubileum van pastoor W. J. v. d. Berg Het Landspel „Kennemerlands Glorie" Z. H. EXC. MGR. N. STAM Grootsche huldiging te Grootebroek ZILVEREN PRIESTERFEEST P. J. SIMONS Grootsche viering te Beverwyk Feestelijke ontvangst De feestdag Receptie BENOEMINGEN ENGELSCHE KUNST TE AMSTERDAM Ook 's avonds geopend NU OOK 'S AVONDS GEOPEND! lederen werkdag, van 7 30 tof IÖr30 n.m/ Toegangsprijs 60'ct STEDELIJK MUSEUM - A'DAM Beverw^k viert feest! Daarvan spreken de versierde straten en des avonds vooral de schitterende illuminatie van den ouden, hoogen Wykertoren en den machtigen koepel der St. Agathakerk, die een grootsch schouwspel bieden, waarvan men reeds op grooten afstand kan genieten. De feesten werden Zaterdagmiddag ingeleid met de plechtige opening van de Tentoonstel lingen van Handel en Industrie, Tuinbouw en Bloemen, door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell. De plechtigheid vond plaats in de groote bo venzaal van hotel van ,,Oud-Meeresteijn'', waar zich om twee uur een groot aantal autoriteiten en genoodigden had verzameld. Het welkomstwoord werd uitgesproken door den voorzitter van het hoofdcomité, mr. A. Moens, voorzitter van Vreemdelingenverkeer, onder wiens leiding de feesten zijn georgani seerd, die in het bijzonder den Commissaris der Koningin dankte voor zijn bereidwilligheid om de feestweek te openen. Met groote voldoening zag mr. Moens terug op den arbeid door allen verricht om tot het bereikte resultaat te komen. De bedoeling, welke aan dezen opzet ten grondslag lag, vervolgde spr.. was om ter ge legenheid van de geboorte van Groot-Bever wijk het stedeke is thans een stad gewor den van 20.000 zielen nog eens opnieuw onze nlaats. welke wii zoo gaarne noemen de hoofdplaats ven midden Kennemerland. het welk zii feitelijk ook is, onder de algemeene aandacht van geheel Nederland te brengen en te laten zien wat samenwerking en eensge zindheid aldaar vermogen tot stand te brengen. Zii, die de laatste dagen reeds den trotschen Wiikertoren in schitterend licht hebben aan schouwd, hebben daarin het symbool kunnen zien van hetgeen Beverwiik vermag. Het heeft groote teleurstelling gewekt, dat wegens uitlandigheid de mogelijkheid niet in vervulling is gegaan, (fat Bare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, onze geliefde Prin ses. in de volgende week Beverwijk komen be zoeken, Het moge tot troost strekken.dat de bereidheid daartoe aanwezig b'eek te zijn. zoo dat de hooD, dat een Koninkllik bezoek in de naaste toekomst volgt, in vervulling zal kun nen gaan. Spr. stelde tenslotte voor het volgende tele gram te verzenden, waartoe- onder applaus werd besloten. „Groot Beverwijk bevestigt by de opening der tentoonstellingen en feestweek 15/23 Augus tus 1936 zyn aanhankeiykheid aan Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en brengt Uwe Majesteit eerbiedige hulde." Hierna werd het woord gevoerd door den burgemeester van Beverwyk, mr. H. J. J. Scholtens. De geboorte van de nieuwe gemeente Bever wyk, aldus mr. Scholtens, heeft in bteede kringen van de bevolking den drang doen ontstaan, om uiting te geven aan de gevoelens van vreugde over de onlangs verworven een heid. wy hadden het geluk een wakkere Vereeni- ging voor vreemdelingenverkeer hier ter plaatse te hebben, die te goeder ure zich heeft op gemaakt om leiding te geven aan het algemeen feestbetoon, dat onvermijdeiyk scheen te zijn. Zij gaf den stoot tot de vorming van het hoofdcomité voor 'een feestweek, dab daar voor een program heeft voorbereid, hetwelk een manifestatie zal zyn van de levens kracht, die hier ook in dezen tyd nog zoo ruim schoots gevonden wordt. Beverwyk is geladen van energie en daden drang op byna elk gebied, wat men onmiddel lijk aanvoelt als men met deze vitale gemeente in aanraking komt. Hoezeer ook gehecht aan het verleden, waar in het heden ligt en waaruit het is te verkla ren, houdt Beverwyk het gelaat gericht naai de toekomst, die reeds in het nu is gelegen. Het Gemeentebestuur verheugt er zich dan ook over, dat de eerste gang van feestvierend Beverwyk en van de vele gasten, die hier zyn, is naar deze tentoonstellingen, omdat daardoor reeds aanstonds een economisch cachet aan de festiviteiten wordt verleend. Van groot belang is het toch, dat Beverwijk zich in alle opzichten harmonisch verzorgt en ook cultureel niet achterblijft. Dat de Commissaris der Koningin in dit Ge west ons de eer heeft willen aandoen in ons midden te komen en deze tentoonstellingen te openen, vindt zoowel by het gemeentebestuur als by de burgery groote waardeering. wy zyn U, mynheer de Commissaris, hiervoor evenzeer byzonderen dank verschuldigd als voor al hetgeen onder uw leiding door het Provin ciaal Bestuur is verricht ter bespoediging van de procedure, welke een samenvoeging van de beide voormalige gemeenten moest vooraf gaan. Daaraan toch is het grootendeels te dan ken, dat wy ons thans feestelijk gestemd kun nen voelen. Het is mij een voorrecht hier namens het Gemeentebestuur oen woord van hulde te mo gen richten tot den voorzitter en de leden van het hoofdcomité, dut bijgestaan door vele sub- comité's en gesteund door de burgerij de in richting van de tentoonstelling, die wij zoo aanstonds in oogenschouw zullen nemen, als mede de organisatie van de feestweek, die ook hedenmiddag wordt ingeluid, heeft aange durfd. Beverwijk wil toonen, dat hier nog moed en vertrouwen leven en het zou beide deugden aan de heele omgeving willen mededeeien. Het is goed, dat men doet blyken vooruit te wil len en de kansen, daarvoor geschapen, te be nutten. Mogen in de komende dagen zeer velen her waarts komen en naar hun haardsteden de wetenschap meedragen, dat het in Beverwyk is goed wonen en goed verbiyven! Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer H. H Mep er, die namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, gelukwenschte met de organisatie van deze grootsche tentoonstelling. Het is een goede gedachte van het comité geweest om aan de feesten ter viering van de samenvoeging van Beverwyk en wyk aan Zee en Duin een land- en tuinbouwtentoonstelling te verbinden. Alles wat in dezen tijd kan mede werken tot opwekking van het bedrijfsleven voor handel en industrie, wat hier ook het geval' is, kan niet genoeg worden gewaardeerd en toegejuicht. Deze tentoonstelling bewpst opnieuw met welk een wilskracht men hier bezield is om de be langen van handel en industrie hoog te hou den en tevens te trachten den onderlingen ge meenschapsband te versterken. Het spreekt vanzelf, dat de Kamer van Koop handel met dit streven in £lle opzichten mede leeft. Spr. hoopte van ganscher harte, dat deze moeizame arbeid met ongemeen groot succes bekroond moge worden, dat deze tentoonstel ling en verder alles wat hiermede in deze dagen annex gaat, aan de opleving in zaken, die hier en daar zp het in o zoo geringe mate, te bespeuren valt, een stoot in goede richting geve. Moge de victorie van groot-Beverwijk hier mede een aanvang hebben genomen. Hierna nam de Commissaris der Koningin het woord, voor het uitspreken van de ope ningsrede. Ik kan my aldus jhr. Röell volkomen voorstellen, dat Beverwijk, Groot-Beverwijk, na de vereeniging met Wpk aan Zee en Duin, hoewel de feesten van 1927 nog niet vergeten zyn, den len Mei 1936 beschouwt als een gedenk dag, die met gepasten luister behoort tc wor den gevierd. En omdat ik mij geheel kon vereenigen met den gedachtengang, die in de vereeniging van de beide gemeenten de kroon ziet op de her denking van het 650-jarig bestaan van Bever wijk als marktplaats met oude rechten en tra- ditiën, heb ik mij gaarne in dien gedachten- gang verplaatst en, als hoofd van net Provin ciaal bestuur, mijne medewerking toegezegd aan de breedopgezette feestviering, waarmede de burgery oude herinneringen aan nieuwe gewaarwordingen wil paren. Het is niet gemakkelijk uitdrukking te geven aan de gevoelens, die mp bij de opening van deze feestweek bezielen. Want de drie sprekers, die mij zijn voorge gaan, hebben, ieder de feestviering uit een ge zichtshoek belichtende, die zich aan zijn spe- cialen werkkring het best aanpast de voor zitter van de feestcommissie uit den maatschap- pel y ken, de burgemeester uit den administra tieven, de vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en Fabrieken uit den eommer- cieelen, reeds zooveel gezegd, dat op dezen middag uw aller instemming moet hebben ge had, dat ik mij nauwelijks vleien mag daar aan nog veel te kunnen toevoegen, dat op uw aandacht aanspraak mag maken. Ik zou my kunnen verdiepen in retrospec tieve beschouwingen of mij gaan wagen aan toekomstvoorspellingen, maar, liever dan dit te doen, sluit ik mp aan bp de vreugde, die he den de ingezetenen moet vervullen en spreek ik een woord van hartelljken gelukwensch uit met hetgeen Beverwyk in den loop der eeuwen heeft bereikt. Het is uitgegroeid van een klein dorp met de meest elementaire bestaansmiddelen tot de gemeente stad, wordt zp niet ten onrechte in het voorwoord van het feestprogramma en is zij zoo even nog door den voorzitter van het hoofdcomité genoemd die, door ligging en verkeersmiddelen, maar niet minder'door de volharding' van haar nyvere bevolking, door den ondernemingsgeest van haar voormannen en door het voorzichtig maar doortastend be leid van haar bestuurders, bestemd mag wor den geacht om de wieken breed uit te slaan en allen moeilijkheden by den tegenwoordigen tyd ten spyt, in de rij van de grootere ge meenten der provincie spoedig een plaats van bijzondere beteekenis in te nemen. Dat zy in die verwachting de inwijdingsfees ten heeft opgezet op een basis, die aan cultu- reele en materieele ontwikkeling, aan handel en industrie, aan tuinbouw en bloementeelt, aan kunst en aan sport alle recht doet weder varen, mag met blijdschap worden vastge steld. Die opzet getuigt, ik zeg het den burge meester gaarne na, van gezonde kracht en van doelbewust vertrouwen. Het verheugde spr. de Tentoonstellingen te mogen openen, die van de feestweek „het blij vend gedeelte" vormen. Als ik het programma raadpleeg, zie ik op hoe veelzijdig gebied zich die tentoonstellingen bewegen, zp bestrpken kleeding en voeding, verwarming en verlichting, woning en meubilair, zoowel hetgeen net leven eischt als wat daaraan glans en kleur geeft. Bloemen en planten en vruchten zijn de vreugd van aanzieniyken en van geringen. En ook uit de ervaringen van deze week zal men weten te putten, dat den weerstand verhoogt en den stryd des levens opgewekter doet voeren. Moge de feestweek van 1936 voor Groot- Beverwyk de dageraad zyn van een schoone toe komst, het begin van een tydperx van groeiende welvaart en van toenemenden bloei. Met dezen wensch verklaarde jhr. Röell de Tentoonstellingen voor geopend en de feest week voor ingeluid. Hierna begaf het gezelschap zich naar het feestterrein, waar de tentoonstellingen werden bezichtigd. Is de expositie van rdjverheid en handel interessant en gevarieerd, de tentoonstelling van bloemen en van groenten en fruit vormt .werkelpk een lust voor de oogen. Het beste, wat de kweekers uit Beverwijk en wijde omgeving presteerden, is hier opgesteld en dat op een wpze, welke getuigt van goeden smaak en vakkennis. Zonder den anderen te kort te doen, mag hier zeker wel de stand genoemd worden van de Vereenigde Veilingen te Beverwijk, die om op stelling en inhoud algemeen bewondering trekt en die dan ook den eere-prijs, de me daille van H. M. de Koningin, verwierf. Nadat de gasten het geheel hadden bezich tigd, heesch de Commissaris der Koningin op het terras van de tentoonstellingshallen de V. V. V.-vlag, waarna door de muziekkorpsen het Wilhelmus ten gehoore werd gebracht. Intusschen hadden de klokken van Beverwpk de feesten ingeluid. Om half vijf werd op het Gemeenteiyk Sport park een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de Kennemers en V. S. V., welke wedstrijd door laatstgenoemde vereeniging gewonnen werd met 4—2. Na afloop heeft mr, Moens, voorzitter van het hoofdcomité, den voor dezen wed strijd door de V. V. V. beschikbaar gestelden beker met een toepasselijk woord uitgereikt. Ook de scheidsrechter ontving een hulde blijk. De voorzitters van beide sport.vereenigingen beantwoordden de toespraak en uitten de beste wenschen voor het welslagen der feestweek. Den geheelen dag heerschte er in de ver sierde straten reeds een feesteiyke stemming, welke niet weinig verhoogd werd door den mu- zikalen rondgang der plaatselpke muziekcorp sen. De drukte nam steeds toe en werd in de avonduren, toen de prachtige verlichting van den Wijkertoren en den koepel der St. Agatha- kerk over de stad.scheen, overweldigend. Duizenden begaven zich naar 't feestterrein en de tentoonstellingen, waaronder zeer velen van buiten de plaats. Beverwpk trof dezen eersten feestdag prach tig zomerweer. Wanneer dit voor de verdere week een goed voorteeken is, kan een buitengewoon druk be zoek, vooral op 18 en 5)3 Augustus, de dagen van den grootschen optocht en de harddraverij, tegemoet gezien worden. De stertochten, die de V.V.V. voor dezen Zon dag had georganiseerd zyn met een groot succes bekroond. Meer dan 500 wandelaars en 75 fietsers hebben aan dezen tocht deelgenomen. Dat de wandelaars er heel wat voor over hadden om in het bezit te komen van dé fraaie belooning die de V.V.V. voor het volbrengen van den tocht had uitgeloofd bleek wel uit het feit, dat een wande laar reeds Zaterdagavond om 10 uur uit Bolnes bij Rotterdam was gestart. Hij kwam prachtig op tfid aan de eindcontrole binnen. De 75-jarlge heer Held uit Beemster, die ook de jongste Vierdaagsche met succes heeft geloopen, wan delde uit zijn schoonen polder naar de cen trumsplaats van midden Kennemerland. Des avonds te half zeven heeft Mr. A. Moens in de bovenzaal van hotel Oud-Meerenstein de extra prijzen uitgereikt. Kennemer Wandelclub, Beverwyk als grootste groep De Wandeltoerist Haarlem, 2e prijs; Bur gerwacht, Haarlem, als grootste militaire 'groep; Welpen van de Padvinders, Beverwijk, welke' een extra prijs kreeg. Individueele pryzen wer den uitgereikt aan den heer Held als oudsten deelnemer en aan den heer Reyntjes, Bever wijk als op één na den oudsten; aan de fa milie De Brader uit IJmuiden Oost; Mevr. Schutte uit Amsterdam en haar 12 jarig doch tertje, die juist jarig was en bovendien reeds haar twaalfden prps in ontvangst nam en die daarom nog een extra prps kreeg; den heer Maters uit Nijmegen als verstkomende deel nemer; den heer Ipskamp, Bolnes; den heer Eldenhorst uit Rotterdam; den heeren Van Gee- len, Brulnaarts en Korpershoek uit Den Haa= en tenslotte aan den heer v. d. Weert uit Amster dam, die de meeste individueele deelnemers deed inschrijven. Van de groep wielrijders vielen de extra pry zen ten deel aan; de heeren Vos Sr. uit Amster dam als oudsten deelnemer; B. v. d. Brink, Velsen Noord als jongsten van het gezelschap; H. Beverwijk, Scheveningen als verstkomende; Ch. de Vries uit Beverwijk als jarig? en h'. Duin, Haarlem, die de meeste deelnemprs deed inschrijven en aan mevr. Schutte als oudste deelneemster. Namens de wandelaars heeft de heer Reyntjes een woord van dank gesproken voor de organi satie Op Zondag 23, Zaterdag 29 en Zondag 30 Aug. a.s. in het Agatha Park te Krommenie. Naar wy vernemen zyn Zaterdag, den eer sten dag der tentoonstellingen, reeds 6000 be zoekers de controle gepasseerd Zondag was de drukte in de straten en op het feestterrein wederom buitengewoon groot, dank zy het prachtig zomerweer, dat Beverwpk wel bijzonder gunstig gezind is. De jury voor de Bloemen- en Tuinbouwten toonstelling heeft de volgende bekroningen toegekend: Gouden medaille met lof van de jury en eere- prys, zilveren medaille van H. M. de Konin gin, voor de inzending groenten en fruit, in gezonden door de Vereenigde Veilingen te Be verwpk. Gouden medaille met lof van de jury voor de opstelling, met eereprijs, medaille van H. K. H. Prinses Juliana, aan de decorgroep van afge sneden bloemen, ingezonden door Geörs. van Buggenum te Beverwijk. Gouden medaille met lof van de jury en plaquette der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbcuw- en Plantkunde aan de decoratieve groep af gesneden bloemen, bestaande uit lelies, zinnia's, vuurpijlen en gladiolen van de Bloemkweekers- vereeniging Flora te Beverwyk. Kleine gouden medaille voor tuinaanleg aan Johan A. van der Heyden te Santpoort. Gouden medaille voor aanleg van coniferen, heesters en diverse bloeiende planten aan Jac. Groot en de Firma W. van der Colk te Velsep en Beverwijk. Kleine gouden medaille met extra Drijs (een zilveren medaille) voor decoratieve groepkas- planten van S. Pool en Zoon te Haarlem. Gouden medaille met zilveren medaille aan decoratieve groep handelsplanten van D. van der Wel, Beverwyk. Kleine gouden medaille voor groep cactussen van Jac. Groot te Velsen. Kleine gouden medaille voor decoratieve groep afgesneden gladiolen der firma Kony- nenburg en Mark te Noordwpk. Kleine gouden medaille met extra prijs (zil veren medaille) aan decoratieve groep afgesne den gladiolen en dahlia's van C. Meyer te Sant poort. Een gouden medaille met extra prijs (zilve ren medaille) voor groep bindwerk der firma Steyn en Co. te Beverwijk. Kleine gouden medaille voor groep bindwerk van Geert van der Wel te Beverwyk. Gouden medaille voor inzending groenten en fruit van V. Z. O. S. te Heemskerk. Kleine gouden medaille voor de Inzending groenten en fruit der B. E, T. Veiling te Beverwijk. Gouden medaille voor de inzending groenten en fruit van R. W. A. Muyen en Zoon te Heemskerk. Verguld zilveren medaille voor tuinaanleg aan C. van der Mey te Beverwpk. Verguld zilveren medaille voor plantenbcrder der afdeeling Beverwpk en omstreken van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde. Verguld zilveren medaille voor decoratieve groepen Begonia's en Cyclamen van de Wed. P. Eveleens en zonen te Aalsmeer. Verguld zilveren medaille voor groep bind werk van Jac. Groot te Velsen. Verguld zilveren medaille voor decoratieve groep afgesneden gladiolen en dahlia's van C. Broeze en Chr. Duyn te Beverwyk en Sant poort. Verguld zilveren medaille voor de groenten- kar van J. van der Kolk en Zoon te Beverwijk. Zilveren medaille voor tuinaanleg Firma K. J. Baarse te Aalsmeer. Zilveren medaille voor de groentenkar, inge zonden door A H. Maks te Beverwpk. Zilveren medaille voor inzending afgesneden clematis der Firma Soet te Boskoop. Bronzen medaille voor de groep bloeiende Knolbegonia's van H. Houtwipper Wzn., te Be verwijk. Bronzen medaille voor miniatuuraanleg van P. N. Zwart te Beverwyk.' Bronzen medaille voor de inzending cham pions der Wed. Eveleens en Zonen te Aalsmeer. De katholieken van de hoofdplaats der Haar lemmermeer hebben eensgezind het 25-jarig priesterfeest van hun pastoor, den Zeereerw. heer W. J .van den Berg, gevierd. Het zou dan ook zeer te verwonderen geweest zpn, als dit Jubileum niet tot een éclatanten feestdag was geworden. In den korten tyd, dat de Zeereerw. heVr v. d. Berg als pastoor te Hoofddorp werk zaam is pas in Mei van het vorig jaar werd hp als zoodanig benoemd heeft hij zich in de Haarlemmermeer reeds tal van vrienden verworven. Met het oog op de werkzaamheden der pa rochianen was de viering van het jubileum verschoven tot Zondag 16 Augustus. Op den vooravond van den feestdag arri veerde de jubilaris om ongeveer 6 uur aan het station te Haarlem, waar hp verwelkomd wterd door de leden van het Kerkbestuur en door de leden van het gevormde feestcomité. In auto's reed men naar Hoofddorp. Even over de grens van de parochie ,aan den IJ weg, werd de Jubi laris opgewacht door een eerewacht van rui ters, waarbij zich bij den vroegeren spoorweg overgang nog een groot aantal fietsers voegde. Zoo geëscorteerd bereikte pastoor v. d. Berg langs vlaggen en wimpels, waarmee de dorpe lingen hun woningen hadden opgesmukt, de feestelijk versierde kerk en pastorie. Het pries terkoor was herschapen in een wit-groenen bloementuin. Terwijl de parochianen hun jubileerenden herder een welkomstlied toezongen, schreed de jubilaris naar het altaar, waar een kort lof werd gehouden. Op Zondagmorgen om half 10 celebreerde pastoor v. d. Berg in de heel gevulde kerk een plechtige H. Mis van dankzegging. Een kleurige stoet van bruidjes en misdienaars leidde den jubilaris van de pastorie naar het altaar. De feesteling werd bij het H. Offer ge assisteerd door zpn beide priester-breors, pastoor A. C. v. d. Berg van Nieuw-Vennep en den pastoor van Rhoan (Z.-H.) De pastoor van Nieuw'-Vennep beklom na het zingen van het Evangelie den kansel tot het houden van de feestpredikatie. Naar aanleiding van het gebed, dat koning David bad bij de verheffing van zijn zoon Salomon, sprak de eerw. spreker over de bovennatuurlyke werk zaamheid van den priester en over de dank baarheid en volharding, waarmee de geloovi- gen dezen arbeid behooren te kronen. Spr. schetste de weldaden, welke de jubilaris in een kwart eeuw als priester heeft mogen uitdeelen. Hij bad, dat de vreugde, welke de parochianen van Hoofddorp, op dezen feestdag om deze gunsten gevoelen, moge voortduren en dat zij haar uitdrukking moge vinden in eer. durende dankbaarheid en volgzaamheid. Het parochiale zangkoor voerde onder lei ding van den heer van Staveren op voortref felijke wijze een Mis van Rheinberger uit, ter wijl na de H. Mis een feestcantate op muziek van p. Haagh werd gezongen. Van 12 tot 1 uur kwamen de parochianen hun jubileerenden pastoor in het R. K. Vere nigingsgebouw gelukwenschen. Ook vele an deren maakten van deze gelegenheid gebruik om bij den sympathieken priester hun op wachting te maken. Namens de parochie werd hem een geschenk in geld aangeboden. Van de verenigingen ontving de jubilaris een ra dio-toestel. De feestdag werd besloten met een plechtig lof. Op 21 Augustus wordt pastoor v. d. Berg ge huldigd door het personeel en de leerlingen der parochieele scholen. De kinderen zullen bij die gelegenheid enkele tooneel- en muziekstukjes ten beste geven, terwijl ook het feëstgeschenk der schoolkinderen zal worden aangeboden. Er was voor de opvoering van een open luchtspel werkelijk geen beter weer te wen schen dan gistern. Onder deze omstandigheden moest het Landsspel „Kennemerlands Glorie" wel slagen. En mede dank zy de goede voorbe reiding is het dan ook een succes geworden voor de organisatoren. Op hei speelterrein was een facade, voorstellende een kasteel met toren en kanteelen en een kerk opgetrokken. Terzijde waren koor en orkest opgesteld. Om ruim 3 uur klonk bazuingeschal en even later verschenen uit de stadspoorten de leden van den Raad van Ouden, die de terugkomst der Kennemer Horde aankondigde en spoedig komen de dappere stry- ders, met Arnoud aan het hoofd, op het grasveld, luide begroet door de achtergebleven dol-geluk- kige vrouwen. Arnoud zal trouwen en we maken zijn bruiloft mee. Dit onderdeel, waarbij de gees telijkheid met misdienaars het jonge paar bin nen haalt, kon het gevaar van profanatie bren gen. We moeten echter erkennen, dat deze blijde intocht, onder klokkengelui en het „Veni Crea tor" boeide door strafheid van regie en sober heid van uitbeelding, ondanks den grootschen kleurigen opzet van het geheel. De klokken- tonen klonken in den in den toren geplaatsten luidspreker opmerkelijk „echt". De bruiloft valt samen met het oogstfeest en dus is er volop feest. Kraampjes worden ge plaatst, acrobaten treden op, een lakenkoopman prijst vanuit een huifkar zyn goederen aan, etc. Dit bonte tafreel, keurig uitgewerkt in het kader van een kijkspel, slaagde volkomen. De regie had hier de noodzakeiyke orde gebracht, waar door het geen babylonische verwarring werd. De feestvreugde zal nog uitbundiger worden, want Graaf Floris V brengt een bezoek ean Beverwyk. Toespraken, dansen, verleening van de markt- rechten, bloemenhulde. En daartusschen ontdek ten we den minstreel Geert Dils, die eenige echt Hollandsche liedjes ten beste gaf. Van den ouden naar den nieu«ven tijd wat zün een paar eeuwen nietwaar! En zoo stapten we over naar het allegorisch slotge deelte. Op een zegewagen wordt de Beverw'yk- sche Stedemaagd binnen gereden. Zij decla meert rustig en overtuigd en uit natuuriyk de beste wenschen voor het groot-Be ver wijk van de toekomst. Er komen meer wagens bin nen, één voorstellende Handel en Nijverheid en één de Welvaart. Het hoogtepunt op artistiek gebied was wel het optreden van het ballet. Veertig meisjes dansten dat het een lust wa.s en we hebben speciaal alle waardeering voor de solo-danseressen, de dames T. Koning en A. v. d. Voort. Tot slot zweren allen trouw aan Beverwijk en zingt het koor onder leiding van den heer H. W. Hofmeester het slotkoor, dat evenals de andere liederen gecomponeerd is door den heer Jos. de Klerk. De sfeer van de Rubenscantate die de heer de Klerk onlangs in Haarlem diri geerde bleek grondig in den componist te zijn gevaren, overigens geenszins te laken! De totale spelleiding was in handen van den heer Joh. M. Ridderikhoff. Hem komt een eere-saluut toe voor de juiste opvatting, die hij van zijn taak gehad heeft, wat zeker de schrij ver van het spel, de heer Joh. N. Tromp, op de eerste plaats zal beamen. Alles liep vlot, van rommeligheid (hoe gauw heeft men dat niet bij zoo'n massa-spel met 500 personen) was geen sprake, de juiste toon werd steeds be grepen. Wij uitten reeds onze waardeering voor de balletten en dus dient ook de leider daarvan, B. J. Wieland Los een pluim te ontvangen. Er volgen nog 3 voorstellingen van Kenne merlands Glorie. Moge het weer meewerken, want dan zal straks zeker van een vierdubbel succes gesproken mogen worden, óók financieel. W. v. W. Begunstigd door heeriyk zomerweer, heeft Vrydagavond onder overweldigende belang stelling de hulde plaats gehad in de parochie Grootebroek van Mgr. Stam, den pas-gewyden Missiebisschop, die eenige dagen als gast aan de pastorie vertoefde. Aan de pastorie had zich tegen 7 uur des avonds een gezelschap gevormd rond Z.H.Exc., bestaande uit den zeereerw. heer pastoor A. Ratté, kap. C. Campfens, de zeereerw. heeren C. Keet en A. Verhoef, alsmede het kerkbestuur en dageiyksch bestuur der gemeente. In welgekozen woorden heette de burgemees ter Z.H.Exc. hartelijk welkom. Voorafgegaan door een escorte Van kruis vaarders trok het hooge gezelschap door een haag van Graalleden en Kruisvaarders het overbezette Kerkplein op naar het smaakvol ingerichte podium voor den hoofdingang der kerk. De waarnemende voorzitter van het paro chieel Comité van Actie vertolkte de gevoelens van dankbaarheid voor de eer, de parochie aangedaan. De jongste missiestudent in de pa rochie bood Z.H.Exc. een feestprogramma aan, waarvan de omslag op artistieke wijze verzorgd was door burgemeester J. Schrynder, Een keurig programma werd nu uitgevoerd, waarby medewerking werd verleend door de beide muziekcorpsen St. Caecilia onder leiding van den heer E. Koning, Hoorn, en Kunst na Arbeid onder den waarn. directeur Fr. Laan. De schoolkinderen zongen eenige Missieliederen onder directie van den heer S. Rynja, waarby al spoedig viel te bemerken, dat Mgr. N. Stam een echte kindervriend is, want na het gezon gen lied sprak Z.H.Exc. een kort woord tot de kinderen, onder zichtbare ontroering. Vooral van de kleintjes vroeg Z.H.Exc. het biyvend ge bed, voor de arme negerkindertjes in Kisumu en Gods genade om zyn zwakke krachten nog lang voor de Missie te mogen geven. Een dameskoor, onderafd. der Streeker ge mengde zangvereeniging, zong hierna op keu rige wyze Tota pulchra es, gevolgd door het Tu e.s'i Sacerdos, van E. Koning, voor gemengd koor. Met orgel en pianobegeleiding werd prachtig uitgevoerd het Te Deum van Neu- komm, alsmede het Populus Sion van Isr. Ol- mar, voor mannenkoor, dit alles onder eminen te leiding van den heer Moeskops, Medemblik, De leiders der koren en corpsen werden per- sooniyk by Z.H.Exc. ontboden en ontvingen den Bisschoppeiy'ken zegen. In eenvoudige, doch treffende woorden dankte Z.H.Exc. voor de onverwacht grootsche hulde hem bereid. Maria Hemelvaart droeg Z.H.Exc. een ponti ficale Hoogmis op, daarby geassisteerd door den hoogeerw. heer deken v. d. Wiel, presbyter assistens, pastoor A. Ratté, diaken, pastoor Pieterse, Wervershoof, sub-diaken, pater C. Keet en A. Verhoef, troondiakens, kap. C. Campfens, ceremoniarius; de lagere bedienin gen werden uitgeoefend door de liturgische af deeling der St. Joseph-Gezellenvereeniging. Het zangkoor voerde hierbij uit de vierstem mige Mis: Assumpta est, van Halier, Tydens de stille H.H. Missen heeft Mgr. N. Stam de parochianen toegesproken. Nog dient een korte plechtigheid vermeld. Door den Misslenaaikrans waren eenige kost bare bisschoppeiyke paramenten vervaardigd. „Onderling Hulpbetoon" had ruim honderd jurkjes voor de negerkindertjes vervaardigd. Na afloop der hulde op het Kerkplein werd een en ander door Z.H.Exc. bezichtigd. Onder zichtbare ontroering' aanvaardde Mgr. de kostbare geschenken voor Hemzelf en zyn dierbare Missiekinderen. Zaterdagmiddag werd op het nieuwe voetbal- terrein een Missiewedstrijd gespeeld door Union IEVE I, waarvan de baten voor Mgr. N. Stam bestemd waren. De aftrap geschiedde door den Bisschop. Op bescheiden, zü het dan niet minder harts- ïyke wiize, hebben de parochianen van St. Agatha te Beverwyk het zilveren priesterfeest gevierd van hun herder, den zeereerw. heer Deken P. J. Simons. Terwyi heel Beverwyk in feesttooi prykte, ter gelegenheid van de herdenking van de samen voeging der gemeenten, hield de jubilaris Zater dagavond 'n glorieuzen intocht in zyn parochie, waar men hem een plechtige ontvangst bereid had. De hoogeerw. jubilaris werd aan de grens der gemeente, bij „Strybeeck" opgewacht door het kerkbestuur, den burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens, de besturen van sociale en stands organisaties en door afdeelingen der jeugdorga nisaties, vertegenwoordigd door de Graal en de K. J. C., alle met hun vaandels en vlaggen. Toen de Deken, die vergezeld was van kape laan A. v. Rijn en Pater Th. v. d. Peet uit Delft, om half zeven arriveerde, werden allereerst bloemen aangeboden door een neefje en nichtje uit Zeeland, die, in een keurig Zeeuwsch cos- tuumpje gestoken, in gezelschap van hun vader, een broeder van den hoogeerw. jubilaris, voor deze gelegenheid naar Beverwyk waren over gekomen. Vervolgens nam burgemeester Scholtens, als een der parochianen van den jubilaris het woord. Spr. herinnerde aan de zware materieele zorgen, weike de Deken by zyn komst op zich moest nemen. De Deken dankte getroffen door dit begroe tingswoord, waarna de stoet, die voorafgegaan werd door de St. Jozef-harmonie, zich inbe- weging zette. De jubilaris had plaats genomen in een ver sierd rytuig', in gezelschap van den burge meester, Pater v. d. Peet en kapelaan van Rijn. Onder groote belangstelling trok de stoet langs den Velserweg en de Breestraat naar de kerk, waarby de jubilaris verschillende malen harte lijk werd toegejuicht. Dan volgde de begroeting aan den ingang van de kerk door leden van het eere-comité. Door een lange haag van bruidjes, allen met bloemen in de hand, schreed de feestenn., naar het priesterkoor, dat met een smaakvolle ver siering van bloemen en palmen prykte. Mid- delerwyl zongen de parochianen hun jubileeren den herder een feestelyk welkomstlied toe. Onmiddellijk daarop beklom kapelaan van Rijn, de voorzitter van het uitvoerend comité den kansel, om den hoogeerw. jubilaris, namens alle parochianen en mede namens vele oud parochianen van de Zaan, die tegenwoordig waren, te begroeten en hartelyk geluk te wenschen. Pas drie maanden zijt gy in ons midden aldus spr. doch de parochianen verheugen zich niettemin met u, omdat gy reeds getoond hebt, een hart voor hen te hebben en te willen werken, om hen dichter bij God te brengen. Na dit welkomstwoord werd een plechtig Lof gecelebreerd, waarby Pater v. d. Peet en Pas toor v. d. Pavoort, van de perachie van O. L. Vr. van Goeden Raad, assisteerden. De Zondag, de eigeniyke feestdag, werd in gezet met een algemeene H. Sommunie, de schoonste feestgave, waaraan zeer velen deel namen. Om tien uur nam de solemneele Hoogmis een aanvang. Terwijl vanaf het koor het Veni Creator weerklonk, werd de hoogeerw. jubilaris plechtig de kerk binnengeleid, omringd door assisteerende priesters en voorafgegaan door misdienaars en bruidjes. Assistentie werd verleend door den zeereerw. hee,- Kosters als presbyter assistens, den zeer eerw. heer pastoor Willems, uit Amterdam, als diaken en den zeereerw. heer pastoor Fer- ber, uit Wormer, als sub-diaken. Als ceremoniarius en cantores fungeerden de kapelaans der parochie, respectievelyk de wel- eerv. heeren v. Holthuyzen, v. Rijn en v. d. Klein. Pater Th. v. d. Peet S.C.J. hield de feest predikatie naar aanleiding van de woorden van den psalmist: „Priester in eeuwigheid". De gezamenlijke koren van St. Agatha en Koog aan de Zaan zongen op zeer verdienste- ïyke wiize een vierstemmige Mis van Gruber, onder leiding van den Zaanschen dirigent, oen heer N. Konyn en op het orgel begeleid door den heer Van Geroen, eveneens uit Koog aan de Zaan. Na afloop der plechtigheid werd den jubilaris een feestcantate toegezongen. Des middags vond in de pastorie de receptie plaats, waarbij allereerst de feestgave werd aangeboden. De voorzitter van het comité, kapelaan van Ryn, overhandigde den hoogeerw. jubilaris, onder harteiyke woorden van gelukwensch een couvert met inhoud, een geschenk waaraan armen en rliken hebben bijgedragen. De jubilaris dankte met enkele harteiyke woorden. Dan volgde een stroom van parochia nen, die den jubileerenden herder persoonlijk kwamen gelukwenschen. Ook verschillende autoriteiten en notabelen kwamen hun felici taties aanbieden. In de receptiekamer prykten mooie geschen ken ln allerlei vorm. De feestdag werd besloten met een plechtig danklof, waaronder de jubilaris een dankwoord sprak, een woord „van hart tot hart", waarby hy nog eens verzekerde zeer veel voor zyn pa rochianen te willen doen. Een dankbaar „Te Deum Laudamus" besloot de plechtigheid. Des avonds bracht de St. Jozef-harmonie een serenade voor de pastorie, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Het verloop van den wedstryd geeft aan; bij de rust 10, eindstand 31. Nog kunnen wy mededeelen, dat de collecte voor de Missie van Mgr. N. Stam totaal heeft opgebracht f 204.de voetbalmatch gaf een resultaat van f 45. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be- nosmd tot leeraar aan het seminarie Hageveld de Weleerw. Heeren J. P. de Jong en C. A. M. Snelders. Voorts is benoemd tot kapelaan te Heem stede (O. L. Vr. Hemelvaart) de Weleerw. Heer H. J. Kooyman, neomist. De tentoonstelling Engelsche kunst in het Stedelyk Museum zal van Maandag 17 Augus tus af op de werkdagen ook geopend zijn des avonds van half acht tot half elf. De overige bezoekuren blyven op de werkdagen van 10—5 uur, op Zondag van 13.30—5 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 11