STADSNIEUWS Houdt U allen ver van de N.S.B. Haarlem, 17 Aug. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN MGR. LEMMENS MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 PASTOOR A. F. J. GOOSSENS Viering zilveren priesterfeest DRUKTE AAN 'T BLOEMEN- DAALSCHE STRAND Bijna een vercLrinkingsgeval PERIKELEN DER SIERTEELT- CENTRALE Bloembollenkweekers veroordeeld NIEUWE LEERAREN VAN HAGEVELD Een nieuwe kapelaan te Heemstede ORGELBESPELING In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem Jaarvergadering R.C.H. Het oude plaatje Personalia Jubileum inspecteur Verschoor BURGERLIJKE STAND CRICKET HAARLEM—ROOD EN WIT Roermonds Bisschop vermaant Katholiek Limburg om zich niet met de N.S.B. te laten Biddag op den zesden September ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR C. F. J. BERKEMIJER Groote belangstelling en vele geschenken Zondag Landdag Sobriëtas Jeugdvorming en Sobriëtaswerk WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles WATERPOLO SCHAT GLYSPANT-BEKER H.P.C. wint voor den tweeden keer AGENDA Bioscopen 18 Augustus Bioscopen H.P.C. I—Het IJ I HONKBAL Blauw-Wit klopt E.D.O. Haarlem IG.M.C. (Antwerpen) 19—9 Overige uitslagen PAARDENSPORT De harddraverij in de feestweek Zondag vierde pastoor A. F. J. Goossens zijn zilveren priesterfeest. Zaterdagavond half acht arriveerde de pastoor per auto aan het kerk gebouw waarna hem een welkomstlied werd toe- -gezongen. Kapelaan v. Ingen sprak een welkomstwoord en deelde mede, dat het geschenk der pa rochianen bestaat uit een kostbaar brevier. Hierna volgde een kort lof. Zondag te tien uur droeg de feesteling een solemneele Hoog mis op. De assistentie werd verleend door: Pastoor de Jong van Driehuis, presbyter assi- stens, rector Westgeest van Leiderdorp, diaken, W. Switzer theologant Groot Seminarie sub diaken en kapelaan J. J. M. A. M. v. Rek, ce- remoniarius. Als cantores fungeerden Dom Lindeman O.S. B. Benedictijner abdij van Farnborough en de eerw. heer v. Ingen theologant. In het priester koor namen plaats eerekanunnik W. P. H. Jan sen, Pater Strijbosch en pater v. d. Heuvel M, S.C. van Driehuis. Pastoor de Jong hield een predikatie naar aanleiding van Daniël 12, 3. Zij die velen onderwijzen op den weg der gerechtigheid, zullen als sterren schitteren in de eeuwigdurende eeuwigheden. Op treffende wijze schilderde hij de hooge waardigheid van het priesterschap, voornamelijk belichtte hij het ambt van den priester als offeraar, zondenver- gever en leeraar. Spr. bracht voorts den fees teling dank voor al hetgeen hij deed voor kerk en parochie en herinnerde aan Christus' woord „Wie U hoort, hoort Mij en wie U versmaadt, versmaadt Mij." Hij beloofde de volgzaamheid der parochianen, die altijd het bezit aan pries ters zullen waardeeren en vooral onder deze H. Mis God zullen danken. Het zangkoor onder leiding van kapelaan van Ingen zeng de Missa „Regina Martyrum" voor 3 stemmig gemengd koor van Licinio Refice. Het orgel werd uitstekend bespeeld door den heer W. Post. De versiering van het kerkge bouw was eenvoudig, doch uiterst smaakvol. Uitsluitend was gebruik gemaakt van witte dahlia's, witte gladiolen en aspergegroen. Des middags had een drukbezochte receptie plaats. Te zeven uur celebreerde pastoor Goossens een plechtig danklof, waaronder hij een dankwoord sprak. Zichtbaar ontroerd herinnerde hij aan al hetgeen hij van God had ontvangen en dankte voor alles wat de parochianen hem door vriend schap, liefde en medewerking hebben geschon ken. Wat zal ik den heer wedergeven voor alles wat Hij mij geschonken heeft? aldus de gew. spreker. Mijn priesterlijke liflfde zal ik geven, dagelijks den naam des Heeren aanroepen voor U dierbare parochianen, dat zal uitgroeien tot een grootsch „Te Deum Laudamus". Het pa rochiale zangkoor versterkt met het koor uit de parochie Joh. de Dooper, Amsterdamstraat zong onder kapelaan v. Ingen voortreffelijk. 17 en 23 Augustus volgen nog 2 huldigings avonden. De geest in de parochie is voortref felijk. De groote drukte aan het Bloemendaalsche strand, als gevolg van het warme zomerweer, heeft de Bloemendaalsche Reddingsbrigade een drukken Zondag bezorgd. De zee wemelde van baders en zwemmers en voortdurend moest de brigade op haar hoede zijn voor mogelijke on gelukken, temeer, daar de zee door den landwind niet geheel ongevaarlijk was. De reddingsboot, de „Evaneha", voer dan ook geregeld langs de kust heen en weer en op het strand werd voort durend gesurveilleerd. Toch is er bijna nog een ongeluk gebeurd. De 20-jarige J. B. uit de Van Eeghenstraat te Amsterdam, werd op ongeveer 80 meter van het strand zoo vermoeid, dat hij geen kans meer zag de kust te bereiken. Eenige keeren zonk hij weg, maar kwam gelukkig weer boven. Zijn vriend, die in de buurt was, kon te hulp schieten en hem een eind landwaarts bren gen. Spoedig werd hij geassisteerd door een an deren Amsterdammer, die de reddingspogingen had opgemerkt. Intusschen geraakte B. bewus teloos. Eenige leden van de Bloemend. Redd. Brigade waren spoedig ter plaatse en met ver eende krachten werd het slachtoffer aan land gebracht. Nadat de patiënt was bijgebracht, waarmee nog al eenigen tijd gemoeid was, werd hij per Bergmannwagen naar het brigadehuis vervoerd. Dank zij de strandtelefoon was dr. Im- minck uit Bloemendaal spoedig ter plaatse. Deze gaf ten slotte toestemming, den patiënt per auto naar Amsterdam te vervoeren. De dames De V. en D. gingen als verpleegsters mee. Dat was maar goed ook, want onderweg geraakte de patiënt nog een paar malen bewusteloos. In Amsterdam werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. Het werd waarschijnlijk geacht, dat zonnesteek de oorzaak was van het ongeval. Verder verkreeg de B.R.B. nog eenige gevallen van verstuikte enkels en verwondingen te behan delen en om niet te vergeten talrijke geval len van zonnebrand. Hoe roekeloos er nog door velen, in weerwil van de herhaalde waarschu wingen in de kranten, met de zon wordt omge sprongen, bleek bij de behandeling van een klei nen jongen. Aan het brigadehuis vervoegde zich een moeder met het verzoek of „ze ook iets had- de voor haar jongen, die zoo „saggerijnig" was door zonnebrand." Bij onderzoek bleek, dat het patiëntje een paar brandplekken had, zoo groot als 'n stevige manshand, verbrandingen van den 2den graad. Geen wonder, dat 't kind „saggerij nig" was. En moeder mag blij zijn als 't bij sag- gerijnigheid gebleven is, want 't was lang geen onschuldig geval. Voorts was er weer een groot aantal verdwaal de kinderen. Gelukkig konden allen weer aan hun angstige moeders worden teruggegeven. Maandagmorgen deed de kantonrechter in deze zaak schriftelijk uitspraak en veroordeelde ver dachte tot een geldboete van f 100, te vervangen door 25 dagen hechtenis. Het juridische ver weer, dat verdachte geen bollen „geteeld" zou hebben, omdat „telen" een lange serie van handelingen verondersteld, verklaarde de kan tonrechter ongegrond. Bij diezelfde gelegenheid stond nog een tweede kweeker uit Haarlemmermeer terecht, eveneens omdat hij zonder vergunning bloem bollen zou hebben geteeld.. Daar kwam vast te staan, dat verdachte inderdaad geen teelt vergunning had bezeten, beperkte de verdedi ger, mr. van Löben Seis, er zich toe om ge zien de financieele omstandigheid van deze zaak de uiterste clementie van den kanton rechter in te roepen. Het O.M. had tegen den kweeker een geldboete van f 40, te vervangen door 40 dagen hechtenis, geëischt. Schriftelijk vonnis doende, veroordeelde de kantonrechter verdachte tot een geldboete van f 25, te vervangen door 10 dagen hechtenis. Voor den Haarlemschen kantonrechter stond veertien dagen geleden een bloembollenkweeker uit Haarlemmermeer terecht voor het feit, dat hij in Maart bloembollen zou hebben geteeld zonder te zijn aangesloten bij de Centrale. Hij had een schuld van ongeveer f 1100 aan achter stallige roeheffing en kreeg na herhaaldelijk door de Centrale te zijn gemaand op 26 Maart bericht, dat hij uiterlijk op 27 Maart deze schuld moest betalen. Toen hij om deze reden geen gelegenheid meer had om geld hiertoe op te nemen, werd op den vervaldag bij wijze van tuchtmaatregel een partij bollen van hem ge rooid tot een gezamenlijke waarde van f 200. Voor het ten laste gelegde eischte de ambte naar van het O.M. een geldboete van f 200, te vervangen door een maand hechtenis. De verdediger, mr. dr. W. P. Vis, meende op juridische gronden te mogen ontkennen, dat verdachte aan het hem ten laste gelegde schul dig was. Weliswaar was hij niet in het bezit van een vergunning geweest, maar wel vaneen schrijven, dat de vergunning hem zou worden toegestuurd. Dit was volgens pleiter voldoende. Z. H. exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraren van het Klein-Seminarie Hageveld te Heemstede de Weleerwaarde heeren J. P. de Jong, uit Wassenaar en C. A. M. Snel- ders, tot dusver kapelaan van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede. Kape laan Snelders, hoewel nog pas een jaar in de parochie werkzaam (hij is in Rotterdam gebo ren en twee jaar geleden priester gewijd!) was zeer gezien. Van eenige vereenigingen was hij Geestelijk Adviseur o. a. op sportgebied (H. B. C.). Voorts was hij directeur van de Mariacongregatie voor de meisjes. In zijn plaats komt de weleerwaarde heer H. J. Kooyman, neomist. Kapelaan J. P. de Jong uit Wassenaar, is ge boren in 1902, priester gewijd in 1934 en tot kapelaan van de parochie van den Goeden Herder te Wassenaar benoemd: eveneens in 1934. De Weleerwaarde heer W. A. E. Bokeloh, tot dusver leeraar aan het Klein-Seminarie, is be noemd tot rector van het Gesticht „De Voor zienigheid" te Scheveningen. Hij is geboren in 1902, priester gewijd in 1926 en in 1929 benoemd tot leeraar aan het Seminarie, waar hii les eaf in de Wiskunde. B Tot opvolger van den Weleerwaarden heer J. P. de jong als kapelaan van de parochie van den Goeden Herder, te Wassenaa-, is be noemd de Weleerw. heer Kraakman, neomist uit Haarlem. op Dinsdag 18 Augustus 1936, des avonds van 8.15 tot 9.15 uur, door den heer Piet Halsema. Programma: 1. Preludium en fuga in D gr t J. S. Bach; 2. Choral II, César Franck; 3 Can- tilène (uit de 3e Symphonie), Louis Vierne- 4. Fantasie en fuga over het koraal: „Wachet auf, ruft uns die Stimme" op 52 no 2 Max Reger. Vrijdagavond hield de Racing Club Haarlem haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in „Zang en Vriendschap". Het als altijd uitstekende jaarverslag van secretaris de Geus werd onder luid applaus goedgekeurd, evenals trouwens het verslag van penningmeester van Leeuwen. Op voorstel van het bestuur werden de beide oprichters van de Racing, de heeren S en W; Hazevoet tot eere-voorzitter resp eere lid benoemd. De aftredende bestuursleden H. Scheen W van Leeuwen, J. Jongkind en J. Kuit werden bij enkele candidaatstelling herbenoemd. We gens tusschentyds bedanken van den heer van Donselaar werd de heer H Vrugt tot vlce- voorzitter benoemd. De elftalcommissies onder gingen geen wijziging. De vergadering, die 'druk bezocht was, had 'n prettig en snel verloop en met een opwekking voor het komende seizoen sloot ten slotte voor- zitter Scheen deze vergadering. De Ver. tot bevordering der belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland afd. Haarlem en omstreken vraagt hulp voor het ophalen van het oude koper, om den oogst zoo groot moge lijk te doen worden. Degene, die hier iets voor voelt, kan zich opgeven bij1 den secretaris A. T. v. Oldenmark, Havikstraat 51, Haarlem-Noord. Te Utrecht zijn geslaagd voor het examen Engelsch L.O. de dames E. W. Blanken te Sant poort, M. A. Brouwer te Heemstede en J. A. v. Overbeek te Overveen. Vandaag is inspecteur G. J. P. Verschoor 25 jaar in dienst der Haarlemsche politie. De ju bilaris heeft zich, zooals gemeld, aan elk hul debetoon onttrokken door een verblijf in het buitenland. Geboren: 14 Aug.: M. H. KleinSpoor, z; A. Trip—Kemp, 2 d; A. de Jong—Reimann, d; D. GieskeBruins, d; E. Kloosv. d. Stelt, z; B. Pool—Lok, d. 15 Aug.: J. J. Peper- Bosch, z;J. M. v. 't Hof—Schotel, z;A. Ausma— v. Amersfoort, d; M. A. WieringRiesenbeek, d; M. v. WarmerdamBalm, d. 16 Aug.: C. J. MakkeliePrincen, d; A. M. Willemse— Corsten, d; M. RodeKruger, z; B. Termaat Ras, z; C. J. M. de Boerter Wiel, d 17 Aug.: M. M. de WitZwakman, z. Ondertrouwd: J. Verwoerd en H. Troost. Getrouwd: C. M. M. Simons en H. M. A. Si mons. Overleden: 14 Aug.: J. Does, 70 Jaar, Kamper laan; L. F. J. M. Heerkens Thijssenv. d. Kun, 67 j„ Plein. 15 Aug.; D. j. v.Dtfk, 79 jaar, Schotersingel; J. H„ 3 d., z. van J. H. Lichten - veldt, Friezenstraat; A. VoetelinkAvis. 69 jaar, RipperdaparkC. Stroes, 86 jaar. Glas blazerstraat. 16 Aug.: G. Pauw, 86 jaar, Thorbeckestraat. 17 Aug.: H. M. de Vreede, 43 jaar, Parklaan; C. J. E. Hansenv. d Bijl, 51 jaar, Paarlaarsteeg; A. H. v. d. Seijpv. d. Eem, 66 jaar, Hagestraat. Evenals het vorig seizoen haalde Haarlem het kunststukje uit tweemaal Rood en Wit te slaan. Na een spannende match bleef Haarlem met 20 runs in de meerderheid. Rood en Wit was gehan dicapt door het niet uitkomen van Yates en Kramer, Bruin verving Yates echter op keurige wijze. Davidson wint den toss en verkiest tegen de verwachting in, fielden. Haarlem maakte hiet dankbaar gebruik van door Rood en Wit tot half vier in het veld te houden, waarna tegen een totaal van 157 gebat moest worden. De ope ningsstand van Kleefstra en Healey leverde Haarlem 41 runs op. Kleefstra (24) zorgde voor de runs, terwijl Healey die dit jaar wel zeer slow speelt, slechts 12 runs maakte. De Ruig slaat meteen v. d. Togt voor 13 runs in één over, doch gaat kort daarna voor 18 l.b.w. Tatam. Bruin bowlt zeer goed en heeft dan ook succes door Voogd voor 0 gevangen te krijgen (4—61). Allart speelt zeer goed ten samen met H. de la Mar kan een goede stand verwacht worden. Op 73 wordt de la Mar voor 7 dubieus l.b.w. gegeven. Na de lunch spelen Maas en Allart een uitstekende partij cricket, hoewel scoren op Bruin zeer moei lijk blijkt. De 100 wordt gepasseerd en het to taal krijgt langzamerhand een goed aanzien. Op 12i wordt Maas voor een harde 29 door Gobets gestumped, terwijl na 13 runs Allart (25) eveneens slachtoffer van den keeper wordt, (7134). Boe ree en Wessel houden dan nog eenigen tijd stand. Wessel speelt zeer goed en mat den aanval van Rood en Wit af. Voor 18 runs wordt hij echter gevangen. Meteen daarna haalt Boeree (9) een bal van Van der Togt in zijn palten. Het totaal wordt tenslotte' 157. Tatam bowlde 3—58, v. d. Togt 244 ten Bruin 540. Van Bueren opent de Rood en Wit innings op voortreffelijke wijze. Van den Boogaardt (5) wordt al gauw gevangen. Hagenaar scoort een forsche 11 runs, doch wordt dan goed door H. de la Mar gevangen. Van der Togt (9) mist een snellen langen bal van de Ruig en is clean-bow- led. De Haarlemaanval blijft zeer accuraat bowlen. Slechts van Bueren weet constant op goede wijze te scoren. Het snelle fielden der Haarlem meers maakt hem dit echter niet gemakkelijk. Davidson (10) valt na 'n tijd stand gehouden te hebben ook al als slachtoffer van de Ruig, die bijzonder goed pitch. Met 469 is Haarlem' iets in 't voordeel gekomen. Healy doet dan achter elkaar 2 prachtvangen waardoor v. Bueren voor een uitstekende 32 verdwijnen moet, evtenals van Schouwenburg voor 2. Vooral de laatste vang was phenomenaal tot 01—72. Van den Berg vindt nog U punten bij elkaar waarna hij door Allart gebowled wordt. Met 7—89 lijkt Haarlem den wedstrijd gemakkelijk te winnen. Gobets speelt echter een zeer goede partij en weet op alle bowlers te scoren. Van Tatam krijgt hij den noodige steun. De 100 wordt gepasseerd, terwijl de tijd verstrijkt. Op 117 weet Allart Tatam te bowlen. Davidson geeft Gobets dan weer den noo- digen steun. Rood en Wit benadert het Haarlem totaal hoe langer hoe meer en de spanning neemt voortdurend toe. Wanneer de Ruig op 137 Gobets op eigen bowlen vangt, is het echter uit, want Bruin heeft aan twee ballen voldoende. Gobets speelde een bijzonder goede innings en zijn keurige 34 legde Haarlem het vuur na aan de schenen. Totaal 137. Davidson 8 niet uit. A. Maas hield met 135 de score laag, ter wijl de Ruig met 752 de wickets nam. Verder van Dalsum 0—31 en Allart 2—51. in In alle kerken en kapellen van het bisdom Roermond is Zondag 16 Augus tus een rondschrijven van Z.H.Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond, voorgelezen, waaraan wij hier het voornaamste ontleenen. De Bisschop herinnert aan de vorige waar schuwingen tegen de N.S.B.welke zijn uitge gaan van hem persoonlijk en van het geheele Episcopaat. Men laat echter blijkbaar de Bisschoppen maar verklaren. Men acht zich zelfs belee- digd, dat zij volgens hun herderlijken plicht spreken en optreden. Men gaat met even groote vrijmoedigheid door. Meer nog: men smeedt plannen om in het oer-katholieke Limburg groote vergaderingen en demonstraties te hou den. Men kondigt deze plannen aan met een beroep op „volk en bodem" en spreekt zonder schioom van een „geschikten voedingsbodem" alsof het goede Limburg zelfs een bijzondere geëigendheid zou hebben voor een Beweging, waartegen het Kerkelijk Gezag zoo dikwijls en zoo streng is opgetreden. Het schrijven vervolgt dan: Ieder weet, dat wij met groot geduld en lankmoedigheid zijn opgetreden. Ieder weet, dat wij ons nooit in zuiver tijdelijke aan gelegenheden willen mengen. Maar leder zal moeten erkennen, dat wij, nu men op deze wijze reageert op onze plechtige vermaningen omtrent dreigende geestelijke gevaren, niet meer mogen zwijgen en stil zitten. Als bisschop van Limburg, dat altijd een bolwerk was en ook altijd een bolwerk zal moe ten blijven van onze Heilige Kerk, van Lim burg, dat de zwaarste stormen in de kerkelijke geschiedenis ongerept trotseerde, van Limburg, dat den plicht heeft een voorbeeld te geven aan onze geloofsgenooten in andere streken, waar de katholieken minder in aantal zijn, van Limburg, dat altijd zijn innige aanhankelijk heid aan zijn Bisschop toonde, en dat Ons op onze tochten overal trouw heeft toegezegd, als Bisschop van dat Limburg meenen Wij thans nog duidelijker te moeten spreken. Wij kunnen en Wij zullen niet dulden, dat van ons goede Limburg een bolwerk wordt gemaakt van een beweging, die volgens de heilige overtuiging van Ons en van alle Nederlandsche Bisschoppen een groot gevaar beteekent voor de geestelijke goe deren, welke onze voorvaderen moeizaam heb ben verworven. De triomf van zulk een bewe ging zou een ontrouw en een schande zijn voor ons katholieke Limburg. Daarom vraagt de Bisschop van de geloovigen met allen aandrang: Houdt u allen ver van de bedoelde bijeenkomsten; toont geen belangstelling en bedwingt ook uw nieuwsgierigheid, want zelfs die zou als belangstelling kunnen wor den uitgelegd; leest hun geschriften niet, neemt ze niet aan, maar toont openlijk uw afkeer; sluit enger en sterker dan ooit de katholieke geledeen; vermaant uw mede broeder, opdat hij zich wachte voor men- schen, die openlijk tegen den Bisschop in gaan; schaart u allen daadwerkelijk achter uw Bisschop, die in naam van God en als een vader u wil leiden in deze tijden, die vol zijn van geestelijke gevaren; en bidt met Ons, dat God de verblinde en verdwaalde broeders nog doe terugkeeren van den weg, die steeds verder afwijkt. Wij zullen op Zondag 6 September een grooten Biddag houden om Gods hulp af te roepen te gen 't groeiend gevaar. Wij zullen voor onze ver blinde broeders het licht en de kracht van den Was de grandioze intocht Vrijdagavond de inzet van het zilveren priesterfeest van den zeer- eerw. heer C. F. J. Berkemijer, pastoor van het landelijke dorpje Haarlemmerliede met 't tot parochie behoorende Spaamwoude en Spaarn- dam, reeds uitnemend geslaagd, de parochianen hebben alles in het werk gesteld om ook Za terdag en Zondag het jubileum tot een grootsch en hartelijk gevierd parochiefeest te maken. De Zaterdag werd begonnen met een H. Mis met algemeene H. Communie voor de parochia nen van Spaamwoude en Haarlemmerliede, gevolgd door een Hoogmis, opgedragen in de pa rochiekerk door den jubilaris met assistentie van den kapelaan der parochie, den weleerw. heer J. Berger en kapelaan Verheyen uit Haar lem. Het versterkte zangkoor zong met mede werking van het knapenkoor uit Halfweg de „Missa Pontificalis", „Veni Creator", „Te Deum" en feestcantate, terwijl de Schola Cantorum uit Warmond de wisselende gezangen uitvoerde. De geheel bezette kerk was fraai versierd. Bloembouquetten met daaronder de wapens van de plaatsen waar de jubilaris vroeger zijn priesterambt heeft uitgeoefend, prijkten langs de wanden. In het midden der kerk was een soort van eerekroon van lange, geelwitte linten als mede bloemtrossen opgehangen. Het altaar was één witte bloemenpracht. In het R. K. ereenigingsgebouw te Spaam woude hield de jubilaris ds middags'nreceptie, die buitengewoon druk bezocht was. Uit alle deelen van de parochie was men gekomen in ver voermiddelen die varieerden van den ouderwet- schen sjees tot den modernsten auto toe. Reeds in de bloemen gezet waarmede men gul was op dit feest onder de guirlandes, welke het lokaal versierden en temidden van zijn familie, werd de jubilaris ook nog omringd door vele fraaie en kostbare geschenken. De R. K. Kring, de R. K. Naaikrans en de Jongenscongregatie uit Spaarndam boden gezamenlijk een vierdeelig brevier aan. De misdienaars van de parochie kerk offreerden fruitmesjes en wijnglazen. De R. K. Naaikrans „St. Theresla" uit Spaam woude, wier schoone, met de hand geknoopte looper (voor het altaar in de kerk) in het lokaal te bewonderen lag (en ook inderdaad algemeene bewondering kreeg) schonk een zilveren couvert. De wit-blauw geüniformde R. K. Mondaccor- deonclub en de R. K. Tooneelvereeniging „St. Jacobus" boden gezamenlijk een enveloppe met inhoud aan Pastoor Berkemijer celebreerde des avonds in de parochiekerk met assistentie van kapelaan Berger en kapelaan v. Diest uit Haarlem een plechtig Lof, waaronder hij in een toespraak dank bracht aan God voor de in de afgeloopen jaren ontvangen weldaden, aan zijn overleden ouders voor het voorbeeld van groote gods vrucht en diepe geloofsovertuiging, alsmede de uitstekende leiding, aan spr. gegeven. Ook dank te spr. degenen, die hem hadden onderwezen. In het bijzonder betuigde spr. zijn erkentelijkheid jegens de parochianen. Zondag was het feest in Spaarndam. De vriendelijke bijkerk, temidden van schoven ge rijpt graan gelegen, was eveneens zeer fraai ver sierd met overvloedige bloemen op het altaar en aan de muren en in scheepsvorm in het mid den opgehangen. Om half acht werd een H. Mis met algemeene H. Communie gelezen, waarna een plechtige Hoogmis werd opgedragen door den jubilaris met assistentie van kepelaan Ber ger en den weleerw. heer H. Tuin, student van Warmond. De parochianen zorgden weer voor een volle kerk. Het zangkoor zong „Veni Crea tor", „Te Deum", de „Missa Davidica" van Pe- rosl en het „Ave Maria" van J. H. Schaeken. Om twee uur recipieerde de jubilaris in het R. K. Vereenigingsgebouw, waar hij werd ver rast met een schoonen witten singel, een ge schenk van een parochiaan. Ook deze receptie was druk bezocht en werd gevolgd door een plechtig Lof in de bijkerk, waaronder de jubi laris weer een dankwoord sprak. Des avonds werd in het R. K. Veeenigings- gebouw te Spaamwoude de eerste parochieele avond gehouden, welke vanavond herhaald zal worden. Een zeer afwisselend programma was samen gesteld. Nadat het Welkomstlied, een van de voor deze feesten speciaal samengestelde liederen, was gezongen, hield de voorzitter van de feestcom missie, kapelaan J. Berger, een korte toespraak, welke hij in zeer populairen trant hield en die dus ook zeer insloeg. De rest van den avond was aan zang, muziek en tooneel gewijd. De Mondaccordeonclub (on- derafd. van de Tooneelvereeniging) zette onder leiding van den heer J. Kraaienheide zijn beste beentje voor en gaf opgewekte muziek ten beste. Het Spaarndammer kerkkoor onder leiding van den heer L. Warmerdam en het Haarlemmerliede kerkkoor onder leiding van den heer J. v. d. Aar zongen eenige religieuze meerstemmige liederen en een feestcantate. Vooral de R. K. Gem. Tooneelvereeniging „St. Jacobus", waarvan de regisseur, de heer A. J. Buijs (schertsender wijze de tweede kapelaan der parochie geheeten) een felicitatie tot den jubilaris richtte, bracht tusschen zang en mu ziek door de vroolijke stemming erin door een zeer goede, vlotte, in den julsten toon en met niet veel foutjes gespeelde opvoering van 't fris- sche, hoewel niet meer actueele blijspel „Per- cantier wint", dat een welverdiend groot succes oogste. De „Lang zal hij leven" aan het slot en later door de Mondaccordeonclub gespeeld, von den natuurlijk een algeheele daverende instem ming. De heer C. Dijkzeul verving met orgel spel de Haarlemsche Muziekband, die echter wel vanavond zal optreden. Aan het slot dankte pastoor Berkemijer op z'n geestige wijze alle medewerkenden hartelijk -mor het gebodene. Ook deze feestavond is uitstekend geslaagd! H. Geest afsmeeken, opdat zij nog mogen te rugkeeren op hun wegen. Wij zullen onze gebe den doen opgaan naar de Sterre der Zee, opdat zij, die dreigen te vergaan, door Haar licht mo gen geleid worden. De Bisschop bepaalt vervolgens, dat op ge noemden Zondag in alle kerken en kapellen een openbare hulde moet worden gebracht aan Christus Koning, met akte van eerherstel en plechtige toewijding aan het Goddelijk Hart. Tevens algemeene H. Communie voor grooten en kleinen. Die dag moet worden tot een mas sale uiting van trouw van heel katholiek Lim burg aan de H. Kerk, tot een massale aaneen- scharing van allen rondom Christus Koning. De dag moet in de huisgezinnen besloten wor den met het Rozenkransgebed. Alle klooster lingen zullen op dien dag het H. Sacrament, dat plechtig zal worden uitgesteld, aanbidden. De Bisschop sluit met een vermaning en een smeekbede tot hen, die de stem van hun Bis schop tot nu toe niet verstonden en niet volg den: „Broeders, weest niet eigenwijs maar blijft trouw aan de leiding van hem, die door God gesteld werd om ook u veilig naar uw eeuwig einddoel te leiden. Thans geldt het verschrikkelijke woord: wie niet met Mij is, is tegen Mij. Wie zou dan tegen Christus durven kiezen? Wij zegenen u allen en rekenen op u!" Zaterdagmiddag hield Sobriëtas zijn landdag in de Dierentuinzaal te Den Haag om te wor den voorgelicht en beslissingen te nemen inzake het verband tusschen het werk van de Katho lieke Vrije Jeugdvorming en de Sobriëtas- jeugdorganisaties. Om half twaalf werd het congres geopend docr den heer Suring, lid van de Tweede Ka mer en voorzitter van Sobriëtas. Met enkele vJoorden herdacht bij het heengaan van den Sobriëtas-voorzitter Jhr. Ruys de Beerenbrouck, die aan de landdagen steeds zoo'n goed cachet wist te geven. Door als inleider te vragen Rector de Groot, voorzitter van de interdiocesane Jeugdcom missie en tevens intiem vriend van Mgr. Dr. Ariëns z.g., kreeg het onderwerp de tweezijdige behandeling welke noodzakelijk was om een inzicht te krijgen in de materie. Rector de Groot ging de geschiedenis der Jeugdbeweging uit de latere jaren na. Tot 1910 was deze hoofdzakelijk negatief. Later is een meer positieve beïnvloeding der jeugd gekomen in de jaren 19101925. Toch bleven de jeugd verenigingen nog te eenzijdig. Te weinig weid ook stelling genomen tegen de drankgewoonte. In de vrije jeugdvorming openbaarde zich echter langzamerhand een nieuwere geest. De nieuwe elementen hebben het werk der K.V.J. bevrucht. Ook Sobriëtas heeft verschillende ontwikkelingsstadia doorloopen van negatief naar positief werken. De vrije Kath. Jeugdvor ming en Sobriëtas ontmoeten elkaar thans. Bij het jonge geslacht komt het aan op wilsvor ming. Er kunnen Sobriëtasclubs worden ge vormd binnen het verband der K. V. J., waar door vereenvoudiging van arbeid en meer een heid wordt bereikt. Het strekt Sobriëtas tot eer dat het een werk dat haar lief is, los laat. Bij de jeugdvereenigingen komt een zware ver antwoordelijkheid. Moge de geest van Ariëns allen bezielen. In den middag werd over deze inleiding van Rector de Groot van gedachten gewisseld. Pa ter Otten benadrukte vooral de anti-alcoho lische opvoeding van de K. V. J. De heer Spe- kenbrink gaf een uiteenzetting van de werking der blauwe groepen. Nadat nog de heeren Lu- cassen, Böh e.a. gesproken hadden werden de richtlijnen van Rector de Groot over Sobriëtas en jeugdvorming goedgekeurd. Zondag heeft Achilles den sportdag, georgani seerd door de voetbalvereenlging B. S. M. te Bennebroek door eenige grasbaanwedstrijden op- gelusterd. Voor den aanvang' van de wedstrijden sprak de heer v. Lierop Gerrit v. Wees toe, over diéns pres taties en tegenspoed op de Olympische spelen te Berlijn. Tevens bood hij hem een prachtige fruit mand aan. De wedstrijden hadden alle ©en zeer spannend en vlot verloop. Ook werden onder den koppelwedstrijd zeer veel premies uitgeloofd, die fel betwist werden. De uitslagen, watten als volgt: Sprint over 3 ronden 600 meter: le serie: 1. P. Gruijters; 2. v. Wees; 2e serie: 1. Ligthart; 2. Jongeneslen. Demi-finale: le rit: 1. Rusman; 2. V. Wees; 2e rit: 1. Ligthart 2 Gruijters. Finale: 1. Ligthart; 2 Rusman; 3. v. Wees; 4. Gruijters. Afvalrace voor C.-klassers: 1. Koelemij; 2. v. Sprundel; 3. Stet. De Pelotonrace werd gewonnen door de ploeg bestaande uit V. Janssen, D. Groenendijk, K. Koppen, C. v. d. Aart en Strijk. Klassementwedstrijd over 20 ronden met 4 klassementen: 1. v. Sprundel, 16 p.; 2. Koelemij, 13 p.; 3. v. Puusk, 8 p. Koppelwedstrijd over 150 ronden: 1. G. v. WeesO. v. d. Aart, 2 pnt. Op 1 ronde: 2. J. EngelStrijk, 5 pnt.; 3. JanssenSiebelingi, 3 pnt.; 4. Jongeneelen— Klaassen, 1 pnt.; 5. BuisGroenendijk, 0 pnt. 's Avonds om negen uur werden in café Berg en Dal te Btennebroek de prijzen uitgereikt door den voorzitter van B. s. M.. Hedenavond om 8 Vi uur vergadering. Dinsdag as. wekelijksche clubwedstrijd op de Heemsteedsche Wielerbaan. Zaterdagmiddag a.s. om 5 uur vindt de uitgestelde ontmoeting met Le Champion plaats. Voor de le ronde van het toumooi om den Schat Glyspant-beker won HPC in Utrecht met 10 van Zwemlust door een doelpunt van Kooyman in een slechten wedstrijd. UZ.C. won van L.Z.C. met 5—3. In de finale won H.P.C. met 4—0 van UZC na een uiterst snellen wedstrijd, Eldering en Uitendaal wisten voor rust HP.C. een 20 voorsprong te geven. Na rust moest Eldering spoedig het water verlaten wegens verzwem- men, HPC liet zich insluiten en schoot er toen plotseling met 3 man tusschen hen uit waardoor er een speler vrij kwam voor 't UZC-doel. Kooy man bracht den stand op 3-0. Met 2 volledige ploegen slaagde Eldering er nog in den stand tot 40 op te voeren, waarmede het einde kwam. Als bijzonderheid kan nog gemeld wor- Gebouw St. Bavo Comité Kath. Actie half 9 R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Frans Halstheater „Carnaval in Weenen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Singende Jugend" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Palace Filmac", li5 u. De Amateur-jockey", 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Broadway Melody", 2.30 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Rechtskundig Bureau, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Samenwerkende kleermakers, 8 uur St. Bavo-kerk Orgelbespeling, kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Frans Halstheater „Carnaval in Weenen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Singende Jugend" (Wiener Sangerknaben), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Palace Filmac", 11 tot 5 uur; „De Amateur-jockey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Broadway Melody", 2.30 7 en 9.15 uur. den, dat deze wedstrijden des avonds werden gespeeld bij kunstlicht, welke proef uitstekend slaagde. Woensdagavond a.s. om 7.45 uur wordt deze belangrijke competitiewedstrijd gespeeld. Beide ploegen verschijnen geheel compleet. Het IJ heeft o.a. de internationaals Veenstra, v. Oos- trom, Soede en Maier in haar gelederen. De winnaar maakt een uitstekende kans op het kampioenschap hetgeen uit onderstaanden stand blijkt: H.P.C. 6 5 1 0 11 20—5 Het IJ. 3 2 1 0 5 14—5 Dolfijn 5 2 1 2 5 8—7 Haarlem 7 2 1 4 5 1018 L.Z.C. 7 1 0 6 2 7—24 In een spannenden wedstrijd heeft EDO, dat na de vijfde inning nog met 87 voor stond, geen kans gezien om de overwinning te beha len. De cijfers der innings zijn: Blauw Wit 1 6—0—0—0—1—8—0—0 15. EDO 1 1—0—2—5—0—3—1—1 13. Ruim 500 menschen zijn getuige geweest van een zeer prettigen en sportieven wedstrijd. Het spel der Belgen, dat wel eenigszins be neden verwachting is gebleven, heeft een pret tigen Indruk achter gelaten De cijfers der innings zijn: G.M.C. 130020-—300 9. m Haarlem 3—4014412x 19. Quick wist op het nippertje met 1412 van Ajax te winnen. Door deze nederlaag is Ajax gedoemd om de gradatiewedstrijden te spelen. De wedstrijd RCH 1AMVJ 1 werd op het laatste moment op verzoek van AMVJ met me dewerking van RCH uitgesteld. De verdere uitslagen waren: RCH 3 3 4 4—5—2—5 23. SDO 5 4—1—0—12—3—9 29. DEV 2 6—3—6—6—7 28. Schoten 2 7—9—3—0—1 20. De jaarlijksche internationale harddraverij op de korte baan zal Donderdag op de Bree- straat worden gehouden. Het bestuur van de Harddraverijvereeniging „Beverwijk en omstre ken" heeft evenals vorige jaren weer alle mo gelijke maatregelen genomen, om dezen dag tot een feestdag van bijzonderen aard te maken. Aan de inrichting van de baan worden groote zorgen besteed. Aan de westzijde zal een groote tribune van staalconstructie worden gebouwd. Deze tribune zal zich uitstrekken van het per ceel van N.V. v.h. A. Blom tot het kleeding- magazijn van den heer H. Blom. Ook voor het raadhuis komt een nieuwe tribune, plaats bie dend aan 200 personen. Omtrent de draverij zelf kunnen wij nog mededeelen, dat evenals vorig jaar weer gestart zal worden achter de elastieken linten. Daarvoor wordt het startsysteem Ockhorst gebezigd. De uitvinder, de heer Ockhorst uit Den Haag zal het toestel zelf bedienen. Starter is de heer B. Vaandrager uit Rotterdam. Het starten achter linten is een succes gebleken en ook nu is een vlot verloop van de draverij door deze start methode reeds bij voorbaat gewaarborgd. Bij den start wordt de phonocar geplaatst, vanwaar uit den pikeurs het startsein wordt ge geven en waardoor ook allerlei mededeelingen omtrent het verloop van de courses kunnen worden gedaan. Start, middenstuk en finish zijn telefonisch verbonden. De muzikale opluistering van de harddraverij zal ditmaal niet geschieden door de Beverwijk- sche Harmoniekapel, maar door middel van versterkte gramofoonmuziek. Toch zal de Har moniekapel, die gedurende een zoo lange reeks jaren aan de draverijen muzikalen luister bijzette, niet op het appél ontbreken. In de pauzes tusschen de verschillende omloopen zal de Harmoniekapel over de baan marcheeren en marschmuziek ten gehoore brengen, waar mede het publiek de wachttijden zullen worden veraangenaamd. Voor de draverijen zijn reeds zeer veel paar den ingeschreven, waaronder dravers van prima klasse. Een opvallende inschrijving is die van den kampioen draverhengst „Diamant Bleu" van Monsma uit Ouderkerk, berijder Marten Siderius. Dit paard veroverde meermalen het kampioenschap op de lange baan. Voor de eer ste maal zal dit edele dier thans op de korte baan starten. Vervolgens noemen wij de in schrijvingen van Quita en Harve-st Lee, de harddravers, die de Harddraverijvereeniging als hoofdprijs voor haar verloting heeft aangekocht, Fanfare, Senator Brewer, Dalila, een nieuwe import, Princess, Our Dream, Rose Morgan en anderen. Afzonderlijk dient nog de inschrijving te worden vermeld van Xoli, berijder de 70- jarige pikeur J. G. de Boer, winnaar van den gouden zweep in Leeuwarden. Deze pikeur zal door het bestuur worden gehuldigd. De loting zal Donderdagmorgen te half elf in hotel ter Burg geschieden. De prijsuitreiking zal als gewoonlijk in het Kennemer Hotel plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2