Zoekt gij betrouwbaar y 8% y 1% I /\Cp aj Plaats dan een „Omroeper" Personeel? voor 80.000 gezinnen Nederland behoort tot de sterkste sportlanden van Europa EEN ONDERHOUD MET KAREL LOTSY pimiiniiinmminiiiininiinniniinnniiiiiiiininHnniiiiniiiiiiinfimniniiiiinnfflinnnmnnmimniHnmii t III W 1 M "W wr mm i "W 4 giniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiirj siiMinininmiiiiiuiiiiüniiiinHimHiiiimtiiiiimiiiiuiiiiiiiiiiHnuiiiiiiiiiiiiiiiifniinüiiiniiiiiiiiinniimiiiiiiiiË MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 ËïilillllllllllllUililllllllllllilliiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiuiiiiiiuiimiiiuiiiuiiiuiiiiiiuiiuiiuns De Amsterdamsche spelen kunnen voor de organisatie het best als voorbeeld blijven dienen Prettige geest in de N.O.C.-club Werelddeelenestafette in het zwemstadion Jopie Selbach en Willy den Ouden in de Europeesche ploeg NEDERLANDSCHE ZEILERS TE KIEL Wedstrijden om den Marine-beker R. K. Wielrennersvereeniging Amsterdam Nederland wint van België met 78 runs De jaarlijksche wedstrijd te Rotterdam Moment uit de finale van het Olympische hockey-tournooi, door de Britsch Indiërs (witte kleeding) met 81 van Duitschland gewonnen AM ER I KA A N SC H E PROFS WINNEN Duitsche zege in de Military De heer Kahn maakt 30 fouten met Espoir Over het algemeen heeft Nederland op de thans geëindigde spelen een schitterend succes behaald en dit is voor ons aanleiding geweest om daaromtrent ook eens de meening te vragen van den chef de mission, den heer K. J. J. Lotsy. De heer Lotsy zeide onmiddellijk, dat Nederland, met zes gouden, vier zilveren en zeven bronzen medailles een schitterend figuur heeft gemaakt, maar als wij de balans uitvoeriger opmaken, valt onmiddellijk op, dat de plaatsing van anderen, die niet direct in de prijzen vielen, zeer behoorlijk was. Dat duidt er op, dat wij niet alleen afhankelijk zijn van enkele sterren, doch dat het gemiddelde op behoorlijk peil staat. In vergelijking bij vorige Olympische Spelen zijn de verlichtingen dan ook wel nooit zoo goed geweest. Daarbij komt nog, dat enkele prijzen behaald zijn in nummers, die de be langstelling van de geheele wereld hebben. Ik denk hier aan de 100 en 200 meter athletiek en de 100 meter vrije slag dames. Ik mag gerust de conclusie trekken, aldus de heer Lotsy, dat Nederland momenteel een der sterkste sport landen der wereld is. Wij vroegen den heer Lotsy naar den geest in de Nederlandsche Olympische ploeg. Onze chef de mission wees er in de eerste plaats op, dat de équipes op zichzelf onderling reeds een prettige saamhoorigheid hadden, maar daarbij kwam nog, daf het contact tus- schen de groepen buitengewoon aardig was geweest. Men ging elkaar aanmoedigen, wan neer dit mogelijk was, men deelde de vreugde bij overwinning en men voelde mee bij teleur stellingen. „M.i. is de geest volkomen ideaal geweest, geen weerklank heeft mij bereikt, we mogen hier gerust spreken van de N.O.C.-club". De verschillende takken van sport hebben wij met den heer Lotsy nog eens onder de loupe genomen. We stippen aan, dat het voetbal-toumooi den heer Lotsy ontzaglijk is tegengevallen. De reden is, dat voetbal niet in Augustus behoort te worden gespeeld. De zwemsters zijn superieur over alle Unies, wat een speciale lof inhoudt voor leiders, train- sters en trainers, in het bijzonder mevr. Braun. „En weet u wat mij bijzonder is meegeval len, dat zijn de prestaties van de waterpolo- spelers, die met hun vijfde plaats een eervol resultaat hebben bereikt. De heer Kuiper heeft de jongens prachtig geleid en duidelijk is ge bleken, hoe sterk het sPvl in ons land 's voor uitgegaan. De wielrenners hebben hun traditie hoog gehouden en de noodige prijzen in de wacht gesleept. Lotsy roemde de uitmuntende administra tieve voorbereiding van den secretaris van het N. O. C., den heer Van Rossem. Zonder dat, zou het absoluut onmogelijk zijn geweest, ook tijdens de spelen de juiste leiding te kun nen geven. Wij vroegen den heer Lotsy nog, hoe hij dè organisatie der spelen in het algemeen vond. Daarover had hij den grootsten lof, maar toch was er ook kritiek. De papieren administratie was veel te groot geweest, het telefonisch con tact soms onmogelijk wegens drukke bezetting der lijnen. Ben groote fout was ook dat in het Frauenheim te weinig gelegenheid tot vermaak der dames bestond, in tegenstelling met het Olympisch dorp, waar men voor alles gezorgd had. „Wat denkt u van de volgende spelen te Tokio?" „Ik moet u eerlijk verklaren, dat ik angst heb, dat de spelen in Japan nog grooter om vang zullen hebben, dan die te Berlijn. Br zit een stijgende lijn in dit opzicht van Antwer pen, Parijs, Amsterdam, Los Angeles en Ber lijn. En het zou volkomen logisch zijn dat te Tokio de spelen nog grootscher van opzet en proportie zullen worden. M. i. kunnen de Am sterdamsche spelen het best als voorbeeld dienen, mits zij elke vier jaar weer geperfec- tionneerd worden. Maar men moet niet een weg zoeken in vergrooting van de wedstrijden en de sportterreinen. Beperking in dit opzicht zou heilzaam kunnen werken". Na afloop van de sluitingsplechtigheid zijn Zondag in hei Olympisch zwemstadion nog een tweetal estafette-wedstrijden gehouden. Het hoofdnummer was de z.g. werelddeelen estafette voor heeren 4 x 200 meter vrije slag tusschen Amerika (Flanagan, Macionis, Lind- Een aardig snapshot tijdens de gilde-feesten te Luyksgestel (N.-Br.) ter gelegenheid van den eersten kring-gildedag Achttien aspirant-verkeerspiloten hebben Zaterdag hun intrek genomen m het woonschip, gelegen in de Ringvaart bij Schiphol, in verband met hun opleiding. Een der eerste werkjes, was het passen der vlieghelmen en jassen, waarna een inspectie plaats vond Op het Sneekermeer is Zaterdag de Sneeker zeilweek aangevangen. Een snapshot tijdens het moment van den start der «Regenbogen" Nee tijger, ga maar weer rustig Weg; ik ben op leeu wenjacht. (Judge.). genheim reed dus toch en kwam ten val bij hindernis 7. Zijn paard bleef eenigen tijd liggen, maar de ruiter slaagde er in het dier weer op de been te krijgen, steeg in het zadel en reed het verdere parcours zonder fouten. Daarmede veroverde hij voor Duitschland ook den landenprijs. Onze landgenooten luit. Pahud de Mortanges en luit. Tonnet reden niet mee, omdat zij Zaterdag tijdens de uithoudings- proef reeds waren uitgeschakeld. Het resultaat van den geheelen samenge- stelden wedstrijd luidt als volgt: 1. en Olym pisch kampioen: kapt. Stubbendorff (Duitsch land) op Nurmi, 37 pnt.; 2. kapt. Thomson (Ver. Staten) op Jenny Camp 99.90 pnt.; 3. kapt. Lunding (Denemarken) op Jason 102.20 pnt.; 4. lt. Grandjean (Denemarken) op Grey Friar; 5. kapt. Endroedy (Hongarije) op Ban- dur; 6. ritm. Lippert (Duitschland) op Fasan; 7. katp. Scott (Engeland) op Bob Clive; 8. luit. Mylius, (Zwitserland) op Saphir. Het landenklassement luidt: 1. Duitschland 676.75 punten (kapt. Stubbendorff, ritm. Lippert en It. von Wangenheim); 2. Polen 991.70 punten; 3. Engeland 1195.50 pnt. Zondag werd te Kiel een zeilwedstrijd gehou den om den Marine-beker, waaraan o.a. ook door Nederland werd deelgenomen. Zaterdag moest deze race wegens onvoldoenden wind worden uitgesteld. De uitslag luidde: 1. Italië, 2 uur 21 min. 26 sec. (6 pnt.)2. Zweden, 2 uur 22 min. 4 sec. (3 pnt.); 3. Duitschland, 2 uur 28 min. 30 sec. (2 pnt.)4. Engeland, 2 uur 30 min. 18 sec. (1.25 pnt.); 5. Nederland, 2 uur 37 min. 46 sec. (1.20 pnt.)6. Polen, 2 uur 50 min. 20 sec. (1 pnt.). De Eerste Nederlandsche R. K. Wielrenners- Vereeniging „Amsterdam" hield Zondag den derden rit voor den Amsterdam, en Kikkert- beker over 70 K.M.: De uitslag was: Amateurs: 1 B. Groot 1.58.07 4/5; 2 F. Klinkhamer 1.59.32 1/5; 3 C. Muus 2.02.52. Nieuwelingen: 1 P. Könst 1.58.31 1/5; 2 J. dc Boer 2.01.01 4/5; 3 J. Oorbals 2.02.24 3/5; 4 G. Selie 2.12.51 1/5. Beginnelingen: 1 E. de Groot 2.03.58 2/5; 2 J. de Wolf 2.07.12 3/5; 3 A. Baar 2.12.03; 4 J. Bos 2.17.24 1/5 (buiten mededinging). Zaterdag is op het veld van V.O.C., onder Schiebroek, de jaarlijksche cricketwedstrijd Nederland—België gespeeld, die door Neder land gewonnen werd. De Belgen, die eigenlijk bijna allen in België woonachtige Engelschen zijn, werden met 78 runs geslagen. België won den toss en verkoos batten. De spelers waren: België: L. W. Bridges, aanvoerder, G. R. Al pen, J. G. Solbe, H. Watson, A. H. Dauncey, J. Mitton, T. F. Ubbelhode, A. W. Stephenson, G. Bonnett, L. W. Neuman en F. Wardle. Nederland: mr. van Manen, aanvoerder, jhr. J. en W. van den Bosch, Wittebol, Sodderland, Terwiel, van der Togt, Stolk, van Stuyvenberg, van Tienhoven en van der Luur. Umpires waren: Lief tink en van Herwaarden. Sodderland en Terwiel bowlden. Reeds 25 mi nuten na het begin werd de eerste Belg ge- stumped door van den Bosch en nauwelijks vijf minuten later was ook de andere batsman caught. Het fielden van de Hollanders was goed, terwijl ook Sodderland goed op dreef was en achter elkaar twee Belgen oud bowlde. Er werden in deze partij batten een paar mooie zessen geslagen, maar overigens was de score niet hoog'. Dauncey was wel de beste bij de Belgen, maar hij werd na een mooie score van 47 door van Manen, die intusschen Terwiel had afge lost, goed bebowld. Na de lunch bleef België nog even aan bat, maar spoedig was de beurt aan Nederland. De totale score van België was slechts 131. Neder land kwam aan bat met Stolk en v. d. Bosch, die bebowled werden door Bridges en Bonnett, waarvan vooral Bonnett, die onvermoeibaar scheen, een goeden indruk maakte, evenals v. d. Bosch, die zijn wicket goed verdedigde. Stolk, v. d. Bosch en Wittebol werden toen achtereenvolgens caught out, evenals van der Luur. Van Manen en Stuyvenberg batten zeer goed en brachten het beiden tot een flinke score, maar Stuyvenberg werd out gebowled en van der Tqgt, die voor hem zou batten verdween reeds weer van het veld na 2 runs. Ook van Manen ging out, caught door Brid ges op een mooien zesslag. Tienhoven verhoog de de score met 30 en werd caught, evenals Terwiel, die er 33 runs bijvoegde. Sodderland was not out. Over het algemeen was het een goede wed strijd. Af en toe werd er wat slow gespeeld, maar op het eind was er waarlijk weer span ning', door het goede batten van Terwiel. De scores waren; in totaal Nederland 209— België 131. Bowlingcijfers: Nederland: Terwiel 247, Sodderland 756, van Manen 18, van der Togt 02, van den Bosch 0—13. België: Bonnett 472, Bridges 140, Daun cey 3—50, Solbe 2—42. Scores: Nederland: W. van den Bosch 32, D. Witte bol 14, A. van Stuyvenberg 42, W. van Manen 47, A. Terwiel 33, J. J. van Tienhoven 30. België: Dauncey 47, Solbe 10. De huldiging van de Nederlandsche zwemsters, die het Olypisch kampioenschap behaalden 'm de 4x100 meter estafette, had in het bijzijn van talrijke landgenooten in het Olympisch stadion te Berlijn plaats, la het midden de kampioenen, links de ploeg vaa Duitschland (tweede) en rechts the van Amerika (derde) Moderne beel denstormers in Spanje. De be kende beelden groep „Cerro deLosAngeles" even buiten Madrid moest het ontgelden tijdens den bur geroorlog in Spanje De burgemeester van Zandvoort, de heer Van Alphen, slaat de demonstra ties gade met het nieuwe zoeklicht, dat Zaterdagavond te Zandvoort in ge bruik werd genomen greeen en Medica, Azië (Yusa, Suguiura. Ta- guchi en Arai) en Europa (Grof, Csik, Lei vers en Taris). De wedstrijd werd gewonnen door Azië in 8 min, 56.4 sec., dus 5 sec. beneden den te Los Argeles gemaakten tijd. Op de tweede plaats eindigde Amerika in 9 min. 12,5 sec. terwijl de Europeesche ploeg als derde een tijd noteerde van 9 min. 14,6 sec. Voorts werd gezwommen een 4 x 100 meter estafette voor dames tusschen Europa, Amerika en Azië. De Europeesche ploeg, bestaande uit Jopie Selbach (Nederland), Lohmar (Duitsch land), Willy den Ouden (Nederland) en Gisela Ahrendt (Duitschland) won de race in den tijd van 4 min. 42,4 sec., voor Amerika (met Petty, Lapp. Rawls en Mac Keen) in 4 min. 47,8 sec., en Azië (Kojima, Murioka, Furuta en Take- mura) in 4 min. 55,7 sec. Hierdoor kwam de Europeesche ploeg in het bezit van den door ar. Lewald. beschikbaar gestelden wisselprijs. Na deze wedstrijden hebben de Olympische kampioenen nog eenige demonstraties gegeven, waarbij echter geen tijden werden genoteerd. Dit demonstratie-programma werd besloten met het optreden van Nida Senff, Rie Masten broek en Inge Soerensen, die verschillende zwemstijlen lieten zien. Tot besluit van den avond werd een water- polo-wedstrijd gespeeld tusschen een Europeesch en een overzeesch team. De wedstrijd werd door het Europeesch zevental met 62 gewonnen. Door de finale om den Bonnardel-beker met 41 van Frankrijk te winnen, hebben de Ame- rikaansche profs dit kleinood kunnen veroveren. Na den eersten dag reeds leidden de Ameri kanen met 20. Vervolgens sloeg Stoeffen (Ver. Staten) den Franschman Plaa met 75, 63, 36, 64, terwijl Tilden na een zeer spannen- den strijd met 64, 64, 26, 36, 63 van Coehet won. Alleen het dubbelspel konden de Franschen Cochet en Ramillon met 62, 60, 75 van Tilden en Stoeffen winnen. In de morgenuren werd in het Olympisch stadion het derde en laatste onderdeel van den samengestelden ruiterwedstrijd ver werkt, een springconcours over een par cours met 12 hindernissen ter hoogte van 1.10 meter a 1.15 meter. Deze laatste proef mocht misschien niet zoo bijzonder zwaar worden genoemd, maar aan den anderen kant dient men niet te vergeten, dat na de uitputtende uithoudingsproef van Zater dag, ook een licht springconcours nog hooge eischen aan paarden en ruiters stelt. Onze landgenoot, de heer E. Kahn maakte met Espoir fouten bij drie hindernissen en zag zich daardoor 30 fouten toegewezen. Zijn tijd bedroeg 1 minuut 7 2/5 sec. Slechts enkele ruiters slaagden er in het parcours foutloos af te leggen, n.l. luit. Grandjean (Denemarken) met Grey Friar, kapitein Kulesza (Polen) met Ben Hur en ritmeester Neumeister (Oosten rijk) met Karolus. De leider van het klassement, hauptmann Stubbendorff met Nurmi maakte 10 fouten, maar zijn voorsprong op zijn overige concur renten was zoo groot, dat hij onbetwist de eerste plaats behield. Een bijzonder fraaie pres tatie verrichtte freiherr von Wangenheim, die Zaterdag tijdens de uithoudingsproef een sleu telbeen had gebroken, maar niettemin ook nu uitkwam. Alle drie ruiters werden immers geklasseerd voor het landen-klassement en bij uitvallen van een hunner, kon het land niet voor bet klassement in aanmerking komen. Von Wan-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4