Eervol resultaat in het zware springconcours „IK ROEP DE JEUGD DER WERELD NAAR TOKIO" Uitstekende verrichtingen van de Duitsche ruiters BERLIJNSCHE SPELEN PLECHTIG GESLOTEN LUIT. DE BRUINE DE BESTE LANDGENOOT I DE EERELIJST VAN NEDERLAND Niettegenstaande de uiterst zware concurrentie wist de Nederlandsche équipe tenslotte de tweede plaats in het landenklassement te veroveren MAANDAG 17 AUGUSTUS 1936 De burgemeester van Los Angeles droeg de Olympische vlag over Een waardig slot Na een zeer spannenden strijd hebben de Nederlandsche ruiters, die de vorige dagen zoo door pech werden achter volgd, Zondag een uitstekende prestatie geleverd in het zware springconcours, de laatste sportieve gebeurtenis van de thans geëindigde Olympische Spelen. Onze équipe, bestaande uit de luitenants Greter, de Bruine en van Schaik, wist in het landenklassement achter Duitsch" land de zeer eervolle tweede plaats te bezetten, zoodat onze ruiters voor een waardig slot hebben gezorgd, door op den laatsten dag voor ons land nog een zilveren medaille te veroveren. De luitenants Greter, de Bruine en van Schaik veroveren de zilveren medaille Slot der sportieve gebeurtenissen Enorme spanning De individueele beslissing Nationale wedstrijden te Leiden Goede tijd van O send ar p Fraaie prestatie van lt. de Bruine Het Hollandsche viertal, dat in de 4 x 100 meter estafette vrije slag de gouden med aïlle veroverdeV. I. n. r. Willy den Ouden, Rie Mastenbroek, Tini Wagner en Jopie Selbach iür •1 GOUDEN MEDAILLES ZWEMMEN SS Rie Mastenbroek 100 meter vrije SS slag. §s Rie Mastenbroek 400 meter vrije SS slag. SS Nida Senff 100 meter rugslag. SS Jopie Selbach, Tini Wagner, Willy SS den Ouden, Rie Mastenbroek §s 4 x 100 meter estafette. SS ZEILEN SS D. Kagchelland Olympiajollen. SS WIELRENNEN ss Arie van Vliet 1 K.Mtijdrace. ZILVEREN MEDAILLES •S ZWEMMEN SS Rie Mastenbroek 100 meter rugslag WIELRENNEN SS Arie van Vliet sprint. ss OomsB. Leene tandem. SS PAARDENSPORT Lt. Greter met Ernica, lt. de Brui- ss ne met Trixie, res. It. Van •s Schaik met Santa Bell in zwaar SS springconcours landenwedstrijd. p ZEILEN SS Bob Maas Starklasse ATHLETIEK Osendarp 100 meter. SS Osendarp 200 meter. HOCKEY 's Nederlandsch hockey-elftal. SS KANO SS Kraayer kajak 1 persoons 1000 M. SS Siderius en Starreveld vouwboot SS 2 persoons 10.000 meter. S§ Tates en Van der Kroft kajak 2 persoons 1000 meter. Olympische medailles Balans der Berlijnsche spelen - Het bezoek aan de Duitsche hoofdstad In totaal 4.500.000 toegangs kaarten verkocht Rie Mastenbroek op het voetstuk der eere De cérémonie protocolaire Op den sluitingsavond Nadat voor de laatste maal de laat ste Olympische overwinnaars het eerepodium hadden betreden en de schijnwerpers waren ontstoken, die het zoo goed als geheel verduister de stadion fel verlichtten, klonk te gen half negen luid fanfaregeschal, dat het begin aankondigde van de sluiting der elfde Olympische spelen te Berlijn. Onder de marathonpoort werden de deuren zichtbaar van de vlaggen der deelnemers, die voor de laatste maal werden binnengedragen in de volgorde, die zij ook hadden ingenomen bij de openingsplechtigheid, namelijk de vlag van het land, dat de bakermat der Olympische spelen is, Griekenland, voorop en daarachter in alpha- betische volgorde naar de Duitsche benamingen de deelnemende landen met hun Olympische overwinnaars en hun uitgezonden deelnemers. Het aantal der laatsten was aanzienlijk geslon ken, want van bijna elk land waren vele groe- Op den laatsten middag van de Olympische spelen was het stadion natuurlijk volkomen uitverkocht. Omstreeks drie uur kwam rijkskan selier Hitier onder donderende ova ties binnen en direct daarna werd een aanvang gemaakt met het zware springconcours, hetwelk der traditie getrouw het slot der sportieve ge- De stand in het landenklassement na de tweede ronde was, dat België de leiding had met 23 punten, gevolgd door Duitschland met 24 punten, Italië op de derde plaats met 38% punten en Holland vierde met 39%. In de derde ronde steeg de spanning met eiken ruiter, die het veld in kwam. Voor Ita lië een zeer ongelukkig, doch voor Nederland een zeer gunstig moment was het uitbellen van kapt. Filipponi, die het bekende paard Nasel- lo reed. Wegens driemaal weigeren kon de der de ruiter van Italië niet geplaatst worden, waardoor Nederland dus, indien luit. Greter maar met weinig fouten zijn parcours zou be ëindigen, de derde plaats zou innemen in het landenklassement. Inderdaad ging onze landgenoot met Emica op magnifieke wijze over het par cours. Ernica maakte bij drie hindemis sen een fout. De tijd bedroeg 135 3/5 sec. en was dus buitengewoon snel. In totaal verkreeg Nederland dus 51% fout. Nu bleef het slechts wachten, wat de derde ruiter der andere landen verder zou presteeren. De Roemeen luit. Rang verraste de tiendui zenden door een prachtig parcours te rijden en eerst de voorlaatste hindernis te missen. Met 4 fouten plaatste deze ruiter zich dus ge lijk met Kurt Hasse. Na hem kwam ritmeester Brandt met Almi- chist. Tot groote teleurstelling van het Duit sche publiek wierp deze derde Duitsche ruiter talrijke hindernissen om, 20 fouten. Daardoor steeg het totaal aantal van Duitschland op t4, dus slechts 7% punt minder dan Nederland. Onmiddellijk na Brandt kwam luit. van Stry- donck met Ramona binnen. De Belg was echter niet gelukkig, hetgeen een gunstig oogenblik voor Nederland betee- kende. Ramona weigerde driemaal en België verdween uit het landenklassement, waarin het zoo fraai geleid had. Daardoor kreeg Ne derland een fraaie kans op de zilveren me daille. Immers alleen Portugal kon nog beneden ons aantal blijven, terwijl Duitschland prac- tisch de gouden medaille gewonnen had. Daar de derde Portugeesche officier kapitein Beltrao 12 fouten maakte, kwam Nederland dus in het bezit van de zilveren medaille. In dit veld van 18 sterke landen, het puikje uit de geheele wereld, een tweede plaats in het landenklassement te bezitten, toont toch wei overduidelijk aan, op welke groote hoogte onze ruiters met hun springkunst staan. Het was een succesvolle dag voor Nederland, omdat weer eens en nu op den laatsten dag der spelen, aan 100.000 toeschouwers, aan de hoogste autori teiten op sportgebied uit de geheele wereld, door de Nederlandsche vertegenwoordigers werd gedemonstreerd, dat Holland meetelt in eiken tak van sport. Voor den eersten, tweeden en derden prijs moest worden overgesprongen. Het parcours bestond nu uit 6 hindernissen, waarvan twee een hoogte hadden van 1.70 meter. De sloot werd van 5 op 5.50 meter gebracht, thans be sliste de tijd bij gelijk aantal fouten. Als eerste sprong Kurt Hasse met Tora over de verhoogde hindernissen. Over vijf daarvan kwam de Duitscher zonder fouten. Zijn tijd bedroeg 59 1/5 sec. De Roemeen Rang maakte eveneens 4 fouten, doch zijn tijd was belangrijk hooger, n.l. 1.72 sec. Hierdoor won luit. Hasse voor zijn land de gouden medaille. Voor den derden prijs werd overgesprongen door den Belg kap. Ganshof van der Meersen op Ibrahim, kap. Raguse (V. S.) met Dakota en ritm. von Plathy (Hongarije) met Selloe. De Belgische ruiter reed een foutloos par cours in 69 seconden en de Amerikaan maakte 4 fouten, maar de Hongaar ging eveneens zon der fouten over de hindernissen en noteerue den snelsten tijd van de drie, n.l. 62 3/5 sec. De uitslagen waren: 1. en Olympisch kam pioen: Duitschland (met kapt. von Barnekow, ritm. Brandt en lt. Hasse) 44 punten; 2. Neder land (met lt. de Bruine, res. It. van Schaik en lt. Greter) 51% pnt.; 3. Portugal 56 pnt.; 4. Vereenigde Staten 72% pnt.; 5. Zwitserland 74% pnt.; 6. Japan 75 pnt.; 7. Frankrijk 75% pnt. Alle overige landen afgevallen. Het persoonlijk klassement luidt: 1. en Olym pisch kampioen: G. Hasse (Duitschland) op Tora; 2. It Rang (Roemenië) op Delfis; 3. ritm. von Plathy (Hongarije) op Selloe; 4. kapt. Ganshof van der Meersch (België) op Ibrahim; 5. kap. Raguse (Ver. Staten) op Dakota; 6. kapt. Bizard (Frankrijk) op Bagatelle; 7. kapt. Gudin de Vallerin (Frankrijk) op Ecuyere; 8. lt. Greter (Nederland) op Emica; 9. ritm. Kula (Turkije) op Sapkin; 10. lt. Beltrao (Portugal) op Biscuit; 11. kapt. de Home (België) op Musaphiki; 12. lt. de Bruine (Nederland) op Trixie; 13, kapt. Mettler (Zwitserland) op Dur- mitor; 14. lt. Iwahashi (Japan) op Falaise. beurtenissen der Olympische spelen wel aanraakte, doch geen onderdeel er af stootte. Bij de derde hindernis weigerde Trixie, doch met een langen aanloop ging het paard er voor de tweede maal goed over. Met werkelijk prachtige sprongen, soepel en snel beëindigden ruiter en paard het parcours, waarbij nog twee fouten wer den gemaakt. In totaal liet lt. de Bruine 15 fouten noteeren. De tweede Duitsche ruiter It. Kurt Hasse ging niet alleen met Tora snel over het par cours, doch slaagde er bovendien in slechts een maal een balk van een hek af te werpen en daarmede, met vier fouten, voor den Belg Ganshof van der Meersch de eerste plaats in de individueele rangschikking te bezetten. Kapt. de Menten de Home, de ook in ons land zoo bekende Belgische officier, reed met Musaphiki eveneens een uitstekend parcours. Vijftien fouten waren het resultaat. Prins Gustaaf Adolf van Zweden kwam met Aida uit en had een ongelukkig parcours want hfj moest na driemaal weigering worden afge- beld. Op het A.S.C.-veld te Leiden hield de athle- tiek-vereeniging Holland Zondag nationale wedstrijden, die goed geslaagd zijn en door een vrij talrijk publiek werden bijgewoond. De groote attractie was natuurlijk het loopen van Osendarp, die het nummer 100 meter invitatie won in den voor een grasbaan keurigen tijd van 10,6, dicht gevolgd door van Beveren. Osendarp kwam verder voor Trekvogels uit in de 4 x 100 meter estafette en de Hagenaars wonnen. Tweede werd A.A.C., terwijl Haarlem op de derde plaats eindigde. Groote spanning was er bij de estafette 3 x 1000 meter, waarin Feyenoord voortdurend de leiding heeft gehad, doch tenslotte steeds meer in gevaar kwam door een felle spurt van den laatsten looper van Trekvogels, die op 100 meter nog een meter of tien achter lag. maar daarna fraai inliep en precies gelijk met Feyenoord door de finish ging. Carlier werd eerste in het hoogspringen met een sprong van 1.80 meter, terwijl de Bruin bij het kogelstooten geen concurrentie van betee- kenis had. De recordhouder Kalkman triom feerde tenslotte op de 1500 meter hardloopen. De uitslagen luiden: 100 M. (invitatie)1. Osendarp, Trekvogels, 10.6 sec.; 2. W. van Beveren, A.V. '23, 10.7 sec.; 3. Tj. Boersma, AAC, 11 sec.; 4. F. Kok, Ado. 100 M., klasse A: 1. F. Kok, Ado, 11.5 sec.; 2. A. van Geenhuizen, Haarlem, 11.6 sec.; 3. L. v. d. Kar, AAC, 11.7 sec. 100 M. klasse B: 1. F. v. d. Meydcn, Ado, 11.6 sec.; 2. J. Keur, Zandvoort, 11.7 sec. W. de Vries, Trekvogels eveneens 11.7 sec. 400 M.1. M. N. Herfst, Haarlem. 51.9 sec.; 2. F. Roest, Trekvogels, 54.4 sec.; 3. K. M. Essen- burg, idem, 54.6 sec 800 M. klasse A: 1. S. Bouman, AAC, 2 m. 1.4 sec.: 2. V. Mans, Haarlem, 2 m. 4 sec.; 3. J. Zaal, AAV '36, eveneens 2 m. 4 sec.; 4. A. M. de Wolff, Pro Patria. 2 m. 6.5 sec. 800 M. klasse B: 1. G. Middelkoop, Vir. et Cel,, 2 m. 7.8 sec.; 2. J. v, d. Borck, 2 min. 9.4 sec. 1500 M. klasse A: 1. H. Kalkman, Sportclub, 4 m. 21.1 sec.; 2. P. van Rijn, Zwaluwen, 4 m. 25.9 sec.: 3 A van Bakel, Holland, 4 min. 30 sec. 1500 M. klasse B: 1. G. Sluis, AAV '36, Alphen, 4 min. 28.6 sec.; H. van Wilsum, Haarlem, 4 m.. 32 sec. 3000 M. klasse A: 1. A. de Ruiter, Vir. et Cel., 9 m. 41.2 sec.: 2. C. van Brouwershaven, Sport club 9 min 43.6 sec. 3000 M. klasse B: 1. B. Loogman, AAV '36, 9 m. 55.2 sec. 3000 Mi klasse C: 1. C. Kanmeyer, Ado, 10 min. 1.4 sec.; 2. C. Kuiper, Zwaluwen, 10 m. 7.1 sec. Hoogspringen, klasse A: 1. G. Carlier, A.V. '23, 1.80 M.; 2. A. de Bruin, Olympia, 1.75 M.; 3. C. v. d. Klinkenberg, Haarlem 1.70 M. Hoogspringen, klasse B: 1. A. F. Pijl, Amstels G.V., 1.65 M. Kogelstooten A: 1. A. de Bruin, Olympia 14.88 Meter. Idem, klasse B: 1. C. Lamoree, Haarlem, 11.76 Meter Speerwerpen, klasse A: 1. N. Lutkeveld, AAC, 51.671/; M. Idem B: 1. Verlee, AAC, 42.90 M. Estafette 4 x 100 M„ 1ste serie: 1. Trekvogels 45 2 sec.; 2. Haarlem 45.3 sec,; 3. Ado I, 46 sec. 2de serie: 1. AAC 46.4 sec.; 2. Holland 47.2 sec.; Ado II uitgevallen. Finale: 1. Trekvogels, 44.7 sec. 2. AAC 45 sec.; 3. Haarlem, 45.2 sec. 4. Holland 48.2 sec. Estafette 3 x 1000 M.: 1. en 2 Trekvogels en Feyenoord, beide in den tijd van 8 m. 29.5 sec.; 3, "Holland 8 m. 45 sec. vormt. Het zware springconcours was zoowel een individueel nummer als een landenwedstrijd. Het parcours telde twintig hindernissen, wel ker hoogte varieerde tusschen 1.30 meter en 1.60 meter. Het landenklassement werd opgemaakt uit het totaal aantal fouten der drie paarden. Als vierde deelnemer startte onze landge noot res. luit. van Schaik met Santa Bell, die 54 fouten maakte, waarbij nog een halve fout extra kwam wegens twee seconden tijdsover schrijding. Voor hem had alleen de Italiaansche kapi tein Bonivento met Osoppo een iets betere prestatie verricht met 18% fout. Dat het parcours buitengewoon zwaar was, bleek o.a. uit het feit, dat verschillende deel nemers wegens weigeringen moesten worden uitgebeld. Ritmeester Kula (Turkije) maakte met Sap kin 12 fouten en nam hierdoor de leiding van den Italiaan Bonivento over. De Belg kapt. Ganshof van der Meersch ver richtte met Ibrahim een fraaie prestatie door slechts 8 fouten te maken met een tijd van 157 2/5 sec. Achttien landen namen aan het zware springconcours deel en geen der op den Belg volgende ruiters slaagde er in minder dan 8 fouten te noteeren. Nadat de eerste rui ter van elk land geweest was, had de Belg dus de leiding, gevolgd door den Turk Kula en den Italiaan Bonivento. Lt. van Schaik stond toen op de zesde plaats. ?So88SoSoSSSSSSSoSSSSSSSo2oSS2SSSSSSSSSSSSSSS2oSSSSSo! O* •O •O O» •O •o •o •O om 1 •g SS BRONZEN MEDAILLES O* Oé t SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS" Bij de thans geëindigde Olympische Spelen werden de gouden, zilveren en bronzen medail les als volgt gewonnen: goud zilver brons Duitschland 33 26 30 Ver. Staten 24 20 12 Hongarije 10 1 5 Italië 8 9 5 Finland 7 6 6 Frankrijk 7 6 6 Zweden 6 5 9 Japan 6 4 8 Nederland 6 4 7 Engeland 4 7 3 Oostenrijk 4 6 3 Tsjecho-Slowakije 3 5 Argentinië 2 2 3 Estland 2 2 3 Egypte 2 1 2 Zwitserland 1 9 5 Canada 1 3 5 Noorwegen I 3 2 Turkije 1 1 Britsch-Indië 1 Nieuw-Zeeland X Polen 3 3 Denemarken 2 3 Letland 1 X Zuid-Sla vië 1 Roemenië X Zuid-Afrika X Mexico 3 België i 2 Australië X Fhilippijnen 1 Portugal X De thans geëindigde Olympische Spelen hebben ongeveer 1.200.000 vreemdelingen naar Berlijn getrokken, waaronder onge veer 150.000 buitenlanders. In totaal zijn er 4.500.000 toegangskaarten verkocht. De kaartenverkoop heeft rond zeven en een half millioen mark opgebracht. De organi satie van de Spelen heeft ongeveer 6.5 millioen gekost. De tweede Japansche ruiter lt. Iwahashi met Falaise die op het laatste concours hippique te Amsterdam reeds blijk gaf de ruiterkunst uit nemend te verstaan, noteerde 15 fout. Toen kwam lt. de Bruine met Trixie. On ze landgenoot had niet over pech te kla gen, toen hij bij de tweede hindernis deze Een viertal opnamen van de Olympische roeiwedstrijden. Links boven de skiffeurs in actie. Rechts boven de eindstrijd van de achten met de Amerikanen aan den kop. De 2de boot van rechts is de Italiaan sche, die tweede werd en geheel rechts op den voorgrond de Duitsche acht, die de bronzen medaille verwierf. Links onder strijden de gestuurde vieren van Zwitser land en Frankrijk om de tweede plaats. Geheel links de Hollandsche vier, die vierde werd. Tenslotte rechts onder de finish van de twee zonder stuurman met op den voorgrond de winnaars, Duitschers Eickhorn en Strauss pen deelnemers reeds uit Berlijn vertrokken en van enkele landen nagenoeg de geheele équipe. Nadat de vaandeldragers en de achter hen volgende groepen hun plaatsen op het mid denterrein hadden ingenomen, betrad de voorzitter van het I. O. C., graaf de Baillet Latour, het tegenover de eeretribune opge stelde spreekgestoelte. „Nadat wij namens het I. O. C. den Fuehrer en Rijkskanselier Adolf Hitler en het Duitsche volk, den autoriteiten van de stad Berlijn en den orga nisatoren der spelen onzen hartelijken dank heb ben betuigd, verklaren wij hiermede de wedstrij den der elfde Olympiade beëindigd en noodigen wij volgens oude zeden de jeugd van alle landen uit zich over vier jaar in Tokio te vereenigen om met ons het feest der Twaalfde Olympiade te vieren. Moge het in vreugde en eendracht ver- loopen, zoodat de Olympische vlam haar tocht door de geslachten zal voortzetten in het welzijn van een steeds hooger strevende, moediger en zuiverder menschheid." Terwijl graaf de Baillet Latour deze laatste woorden sprak, verschenen zij in den Duitschen tekst met groote letters op het scoringsbord, Het Olympisch symphonic-orkest, in samen werking met een groot gemengd koor bracht vervolgens een bewerking van het offerlied van Beethoven, „Die Flamme lodert", ten gehoore, terwijl tegelijkertijd de in het wit gekleede meis jes van den hulpdienst de vaandels der deelne mende landen bekroonden met lauwerkransen en de voorzitter van het I. O. C., geassisteerd door dr. Lewald, het herinneringslint aan deze Olympische spelen aan de vaandels hechtte. Het koor zette een nieuw lied, een vaandel- afscheid, in en terwijl uit de verte de saluut schoten van een artillerie-batterij weerklon ken ging langzaam de Olympische vlag aan den grooten mast op het middenveld omlaag. Het Olympische vuur, dat zestien dagen onafgebro ken boven de marathonpoort, heeft gebrand, zonk lager, tot onder doodsche stilte de vlam tenslotte geheel uitdoofde. De stilte duurde ongeveer een minuut. Inmiddels speelde zich op het middenveld voor de eereloge nog een andere plechtigheid af: de burgemeester van Los Angeles, Mr. Gar land, overhandigde de Olympische vlag aan Graaf de Baillet Latour, die op zijn beurt het dundoek in handen stelde van den staats- commissaris der stad Berlijn Dr. Lippert, die het in bewaring zal houden tot de volgende Olympische Spelen, als hfj de vlag op even officieele wijze aan den vertegenwoordiger van het plaatselijk gezag te Tokio zal overhandi gen. Opnieuw klonk muziek en terwijl boven het scoringbord de vlaggen van Duitschland, Grie kenland en Japan als symbool van verleden, heden en toekomst der Olympische Spelen wer den geheschen, klonk uit de hoogte een klare heldere stem en klonken de woorden die de Duitschers tot het devies hunner Olympiade hebben gemaakt: „Ich rufe die Jugend der Welt nach Tokio". Opnieuw zette het koor een lied in en terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven en elkaar de hand reikten en rhythmisch het gezang begeleidden, klonk het afscheidslied van Berlijn aan deze elfde Olympiade, die hiermede op waardige wijze werd gesloten. Het wijde Rijkssportveld leverde een fantasti- schen aanblik op, toen Rie Mastenbroek Zon dagavond op het voetstuk der eere de gouden medaille in ontvangst mocht nemen ten aan- schouwe van meer dan honderdduizend men- schen. De edele strijd om den prijs der volkeren was voorbij. De avond was reeds gevallen. Het stadion lag in een waas van grijs licht, waar de stralenbundels van de schijnwerpers door heen boorden. Rie Mastenbroek schreed naar het voetstuk, temidden harer prijszusteren en gevolgd door graaf de Baillet Latour en baron Schimmel- penninck van der Oye. Toen de winnaressen op het voetstuk stonden opgesteld, v/erd een schijn werper op het groepje gericht. Het was voor de Nederlanders, die nog aanwezig waren in deze ontzagwekkende volte en de wonderlijke sfeer beleefden, een ontroerend oogenblik, toen het Wilhelmus werd ingezet. De honderdduizend stonden als een man recht. Bijna honderddui zend menschen hieven den arm ten groet in eerbied luisterende naar ons volkslied, dat hier schooner klonk dan ooit ergens elders. De Ne derlanders zongen uit volle borst mee. Voor Rie Mastenbroek, die zooveel gepresteerd heeft, om den Nederlandschen naam te Berlijn hoog te houden, moet dit een aangrijpend oogen blik zijn geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9