f Vreeselijke tooneelen speelden zich af in Sevilla Spaansche regeering van plan Madrid te verlaten? i De non-interventie ""TH Het nieuws van heden Euwe speelt remise KINDEREN OP DE BARRICADES MINISTERS ZOUDEN NAAR VALENCIA GAAN GESPANNEN TOESTAND TE TEL AVIV WEER EEN ULTIMATUM VAN TSJANG KAISJEK DE BAROMETER f'-W VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20103 Binnen acht dagen tijds werden 3000 menschen gefusilleerd of vermoord Vaders schoten hun zonen neer Een der vele enge straatjes, gelijk men die in de Spaansche steden vindt. In zulke straatjes was het zwaar vechten tegen den verscholen vijand De scheepsklok van de „Hindenburg" Het Weer minimi1 Britsche regeering neemt maat regelen tot handhaving van een strikte neutraliteit Het wachten thans op Italië's antwoord Duitschlands antwoord Madrid is iederen nacht van 's avonds elf uur af in het duister gehuld Wat gebeurt er op Majorca? Joden schieten op een trein Typhoon eischt twintig dooden Kwangsi-generaals moeten binnen drie dagen het land verlaten NIEUW HOOGTE-RECORD Alle Duitschers in vrijheid Russisch vliegtuig op Estlandsch gebied Beter-weten De zevende ronde van het tournooi te Nottingham Botwinnik deelt met Capablanca NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., tngex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Bijzondere correspondentie). Vóór mijn vlucht met den Franschen tor pedojager, l'Adroit, welke mij, na bij na drie weken in Sevilla als 't ware op gesloten te zijn geweest, deed landen in Ca sablanca, was het onmogelijk iets van de vele gruwelen en verwoestingen te publiceeren. Dit is mede te wijten aan de yiingsche vlucht var- den Nederlandsehen Consul uit de stad. Ik toefde reeds twee weken in Spanje, en had, toen ik daags voor den opstand in Sevil la kwam, wel een vaag vermoeden van moge lijke troebelen, maar zeker niet van het bloed bad, dat op Zaterdagnamiddag 18 Juli j.l. be gon en van de verwoestingen, welke het schoone Sevilla wel niet tot een puin hoop hebben gemaakt maar dan toch een on herstelbare schade aan kerken en huizen be- teekenen. Dien Zaterdag begon een ge vecht op alle punten der stad, zóó wanordelijk en wild, zóó vernietigend en verbeten, dat mijn beschrijving onmogelijk de realiteit kan weer geven. Men begon elkander te vermoorden op de open straat. In de buitenwijken sjouwde men bedden aan en tafels, gooide tramwagens omver en versterkte dergelijke barricades met- vrachtauto's en massa's straatkeien. Boven ai- les uit waaide de roode vlag en er achter ren den de jongens van twaalf jaar met veel mu nitie en een revolver in de hand onstuimig rond, temidden van de regeeringsgetrouwen en marxisten. Onbewust van het gevaar, sprongen de knapen boven op de barricades, mee*..end iets te kunnen verrichten tegen de mitrailleu ses, die hen doorzeefden. Een pijnlijk ineen krimpen en hun lijkjes vielen tusschen de stee- nen en op de straat. Daar hebben wij er ia ter gevonden, vertrappelde lijfjes, die nooit ge weten hebben waarvoor en waartegen zij zich hebben verweerd. Het leger was opgestaan om het Spaansche land veilig te maken. Het leger zou de orde brengen. Maar mèt het leger streed het fascis me en alles wat rechtsch georiënteerd was. Doch niet enkel van communistische zijde kwam de onmenschelijkheid. Zoo gebeurde het, dat aan de haven, waar de communisten een stelling verdedigden, mannen en vrouwen in het water werden gegooid. En vrouwen, die zich vastklampten aan een boot, werden door fascisten de handen afgekapt. twee roode streepen op het water.... en zij zonken weg. Daar lag een boot in den Guadalquivir. Reeds den eersten dag zaten de gevangenissen vol. Ook deze poot zat vol gevangen genomen com munisten. Vier en zeventig. Zij werden dien nacht een voor een op het dek gebracht en neergeschoten. Hun lijken vielen in de rivier. Bijna drie weken later, toen ik over dit water naar zee ging, dreef hier en daar een doode mensch. Verdienden zij dat? Och, het Spaansche volk verkeert wellicht in de moeilijkste economische situatie van geheel Europa. Daar zwerven ge- heele legers bedelaars door dorpen en steden, en de arbeider, op het platte-land verdient 30i ris twee a drie Peseta's 40 a 50 cent per dag. Daar staan vele en schoone kerken en kathe dralenzij dateeren uit den tijd, toen Span je rijk was. Er is geen middenstand, en de af scheiding tusschen arm en rijk wordt daardoor des te wijder gapend. Daar is weinig ontwik keling. Men zegt van de bevolking van Anda- lusië dat 70 pCt. analphabeet is, en van ge heel Spanje 30 pCt. In den winter lagen hon derden doode menschen langs de wegen, omdat zij geen eten hadden gevonden. Ziet dat is vruchtbare aarde voor Moskou om in te wroe ten. Het beloofde welvaart, indien men een puinhoop maakte van de „schitterende kerken en statige villa's", indien men de pastoors op ruimde en de leiders der rechtsehe fracties. De pastoors, zei Moskou, zijn mede de kapitalisten van het land. Beziet hun kerken en het goud dat blinkt boven heiligenbeelden. En het arme volk, dat hunkerde naar brood, en dat geen onderscheid maakt tusschen geloof en persoon, was reeds sedert maanden bezig kerken te berooven en te verbranden. De vermaarde Giraldatoren, een der rijke schoonheden van Sevilla Velen daartegenover waren van meening, dat dit niet geduld kon worden. Die mee ning werd niet gesteund door de regeering, maar werd gedeeld door de leiders van het le ger. En in de witte koffiehuizen van Spaansch- Marokko werd het complot gesmeed en de aan val tot de orde met zekere voorzichtigheid voorbereid. Tot onverwachts de moord kwam op Calvo SoteloDit pistoolschot werd een week later beantwoord. Er ontstond een strijd om eigenbelangen; er was geen sprake van land veroverenZulk een strijd gaat tot het uiter ste. Wanneer een mensch zich zelf moet red den, neemt hjj gemakkelijk alle middelen te baat- Vaders hebben hun zonen neergeschoten en zonen vermoordden hun moeders. De eerste oorlogsdag was voor Sevilla een bloedige ver warring. Men wist van zijn buurman niet of hij vóór of tegen was. Men wist in de hotels niet of men tegen iemand zus of zoo spreken zou. Men was trouwens den eersten dag on kundig van doel en uitgangspunt van den strijd. De hemel werd dien nacht in het Zuiden van Spanje niet donkerwant vijf kerken en vele huizen stonden in vuur. En daar kwam nog een bericht door de radio van Madrid, dat twintig vliegmachines in aantocht waren om Sevilla te bombardeeren. Ik wil U de schildering besparen van den angst die op de bevolking drukte, zich te we ten temidden van een gordel van vuur, het nooit rustend geratel te hooren van mitrailleurs en den zwaren dreun van kanonnen en dan te wachten.... te luisteren of het bombardement uit de lucht een aanvang nemen zou. Wij zaten met 28 gasten in het hotel Biarritz bij de Plaza Campana. Af en toe rinkelden de kogels de ruiten stuk en als zij de binnenmuren troffen geleek het op het korte klakken van een zweep. Wij zaten op de eenigszins veilige trap achter dikke muren. Er werd weinig gepraat, niet ge geten, en aan slapen heeft niemand gadacht. Daar hebben wij allen een week doorgetftacht, en onze vrees kreeg gedurig andere beweeg redenen tot oorzaak. Het eenige contact met de buitenwereld was de radio. Dien nacht sprak generaal Queipo de Llano. Hij noemde Spanje „een roovershol" vol plunderaars onder aanvoering van Moskou. Hjj deed een beroep op het goedwillende volk, en beloofde wapenen te geven aan ieder die vech ten wilde voor de redding van dit land. Alle Spanjaarden, zoo sprak hij, zijn heden opgestaan, om de „niet-Spanjaarden, de com munisten, uit te roeien, en de kerken, die zij heden nog in brand steken, ontleenen hun vuur aan de vele, vele, die sedert geruimen tijd in ons schoon en godsdienstig land zijn vernield. Doch, burgers van Spanje, dit vuur is het laat ste, komt, en wij zullen het dooven met ver eende krachten. Viva EspanaViva la Repu- blica!" Toen wisten wij waarom het ging. Het was een geruststelling, in zooverre dat wij allen in het hotel broeders en zusters werden, omdat wij het eens waren, dat het ging om den abso- luten ondergang van Spanje af te wenden. Doch wij zouden nog van veel gruwelen getuige zijn. Om stad voor stad te veroveren en dorp voor dorp, ja, bijna huis voor huis. want van alle daken en achter de jalouzieën der vensters werd ei op de heen- en weer rijdende en nollende soldaten geschoten, om zoo een land te verove ren, zou véél tijd van noode zijn. Dezen nacht van Zaterdag op Zondag be gonnen de eerste fusillades in de Capitania, waar generaal Queipo de Llano sedert de eer ste uren zijn intrek had genomen. Dit zou eiken nacht herhaald worden, bijna drie weken lang. Dan werden tegen het ochtendschemeren de ge vangenen op de binnenplaats gebracht en afge maakt, om met een vrachtauto te worden ver voerd. Een dokter van het Roode Kruis, die den dood moest constateeren, had de droevige op dracht eiken dag aan menigen vader of echt- genoote te gaan melden dat zijn zoon of haar man niet meer terug kwam. De dokter kwam eiken dag in ons hotel, en met hem ben ik naar buiten kunnen gaan om het gevecht van meer nabij te zien. KIEL, 17 Aug. (ANP) Hedenmiddag is te dezer stede in de aula van het gebouw van het marinestation der Oostzee de scheepsklok te ruggegeven van den door vice-admiraal Reuter bij Scape-flow tot zinken gebrachten Duitschen slagkruiser „Hindenburg". De commandart van den Engelschen kruiser „Neptune" capt. Bed ford, overhandigde de klok aan den opper bevelhebber van de Duitsche oorlogsmarine, generaal Raeder, H Verwachting: S Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, waar- 5 schijnlijk droog weer, warm. Verdere vooruitzichten: iets minder warm. LONDEN, 17 Aug. (Reuter). De Britsche re geering heeft maatregelen genomen tot hand having van een strikte neutraliteit inzake Spanje. Toezicht zal worden uitgeoefend op vliegtuigen, welke het land willen verlaten. Ver der wordt alle mogelijke persoonlijke pressie uitgeoefend door de departementen op de be volking om niet door spreken of daden den toe stand in Spanje nog gevaarlijker te maken. Men wacht met ongeduld op het antwoord, dat Italië zal geven op de voorstellen van Frankrijk inzake non-interventie in Spanje. Men weet nog niet of het antwoord van Italië definitief zal zijn, of dat nieuwe ophelderingen zullen worden gevraagd. Gedurende de beide Zondagen heeft de diplomatieke activiteit stil gestaan en de kranten, welke heden weer ver schenen zijn, na twee dagen niet te zijn uitge komen, leveren geen commentaar op deze kwestie. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft hedenavond den Britschen zaak gelastigde Ingram en den Franschen ambassa deur ontvangen. In welingelichte kringen ver zette men zich tegen de bewering, welke in het buitenland verspreid wordt, dat Italië met alle middelen een antwoord aan Frankrijk tracht te ontwijken om tijd te winnen. Integendeel is Italië bezield met een groot verlangen samen te werken teneinde tot een universeel en abso luut accoord van neutraliteit te komen. m Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt, dat de Rijksregeering vandaag den Franschen ambassadeur haar antwoord op het Fran- sche ontwerp ten aanaien vaneenniet- inmengings-verklaring betreffende de Spaansche aangelegenheden schriftelijk heeft doen toekomen. De Plapa d'Espana te Sevilla. Den avond voor het gevecht werden hier onder groot jolijt typische Spaansche dansen uitgevoerd HENDAYE. 17 Aug. (Reuter). Naar hier vernomen wordt, zouden reeds verscheidene leden van het kabinet Madrid hebben verlaten en naar Valencia zijn gegaan. De ver bindingen tusschen Madrid en Valen cia kunnen elk oogenblik verbroken worden. Naar vernomen wordt hadden de overwin- m s y'w. ■- Kapitein Stubbendorfdie in de Military voor Duitschland de gouden medaille veroverde JERUZALEM, 17 Aug. (Reuter). Vanmor gen zijn schoten gelost en steenen geworpen naar een uit Jaffa komenden trein, toen deze Tel Aviv passeerde. Een der passagiers, naar men meent een Armeniër, werd gedood, vijf anderen werden gewond. Men denkt, dat dit een wraakneming der Joden is voor het incident van gisteren, toen uit den trein een bom werd geworpen temidden der Joodsche menigte bij den overweg te Tel Aviv, waardoor een 8-jarig Joodsch jongetje werd gedood en 24 Joden werden gewond, van wie 8 zwaar. Te Tel Aviv was de toestand gisteren zeer HONGKONG, 17 Aug. (Reuter). Tengevolge van een typhoon, welke aan de Chineesche kust gewoed heeft zijn minstens 20 personen om het leven gekomen. Men weet nog niet het aantal, dat op zee is omgekomen. Alle opvaren den van de „Sunning" zijn gered. gespannen en te Jaffa hadden verschillende geruchten, die later valsch bleken te zijn, kleine betoogingen ten gevolge. De politie verspreidde de menigte evenwel. TOKIO, 17 Aug. (Reuter). Uit Kanton wordt vernomen, .dat maarschalk Tsjang Kai Sjek een ultimatum heeft gezonden aan de generaals van Kwangsi, waarin hun wordt gelast pinnen drie dagen het land te verlaten. Uit Tokio wordt gemeld, dat hedenochtend vier militaire verkenningsvliegtuigen van het vliegveld Tokorozawa zijn vertrokken naar Dai- ren op weg naar Tjitsikar, waar zij morgen moeten aankomen. Op Formosa heeft de gendarmerie een Sovjet- Russisch schip, de „Terek", aangehouden, aan gezien het schip de versterkte haven Mako wilde binnenvaren, hetgeen verbooen is. Het schip zal naar Makao gevoerd worden. Villacoublay, 17 Aug. (Reuter.) George Detre heeft heden het hoogterecord voor vliegtuigen verbeterd door tot 14.836 meter te stijgen. ningen van de regeering in de Gvadarrama- bergen meestal het volgend verloop: zoodra de opstandelingen zich begonnen te vervelen, trok ken zij eenige mijlen terug. De Voiksfronters, die wel erg dapper zijn, doch geen ervaring hebben, renden vooruit, alleen om gedecimeerd te worden in de hinderlagen, welks de opstan delingen met zorg hadden voorbereid. Bij een gelegenheid verloren de VolksfronT-rs hierbij 600 man binnen 10 minuten. Uit voorzorg tegen luchtaanvallen is Ma drid tegenwoordig eiken nacht in duister gehuld vanaf 11 uur. De trams ri.dcn dan niet meer. De beweringen van de regeering, dat de opstandelingen gebrek aan munitie krijgen, worden onzin genoemd, aangezien de opstandelingen thans meester zijn van de voornaamste wapenfabrieken van Spanje. Verder wordt verklaard, dat de nationale be weging thans meester is in Galicie Asturië, Leon, Oud-Castilië en Aragon, behalve enkele centra van weerstand, in Estramaoura en An- dalusië, behalve rond Malaga en een deel van Jaen. De ring rond Madrid, welke nog niet ge heel gesloten is, trekt zich met den dag nauwer samen. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat het Volksfront van Barcelona op het eiland Ma jorca een troep wilde doen landen, doch men deed hen met bebloede koppen terugtrekken. 200 werden gedood en 600 gevangen genomen. In verband met den toestand van de troepen in Ifni zijn de gouverneur Montero en de com mandant van de troepen kapitein Kontanz naar Fransch gebied gevlucht. Zij zijn hier inmid dels aangekomen. De uittocht van de Spanjaarden uit Fontara- bie duurde heden nog voort. In alle soorten bootjes, beladen met koffers en pakken ver trokken meest vrouwen en kinderen. Heden middag 1 uur telde men reeds 300 vluchtelingen. De oorlogsbodems van de opstandelingen kruisen voor de kust tusschen kaap Figuera, de grens van de Fransche territoriale wateren en San Sebastian. Twee vliegtuigen var. de regee ring bombardeerden de oorlogsschepen. Aan de landzijde hebben zich geen wijzigin gen voorgedaan. Aan de zijde van het Volks front is men vol vertrouwen. Het onderzoek naar het bombardement op het Fransche plaatsje Biriatou wordt nog voort gezet. Blijkens een bericht van het D.N.B. zijn alle Duitschers, die in Spanje gearresteerd waren thans in vrijheid gesteld. Daartoe behoort ook de bemanning van het Lufthansa-vliegtuig. dat onlangs in beslag werd genomen. Zij werd vrij gelaten na de krachtige vertoogen van den Duitschen zaakgelastigde te Madrid. LONDEN, 17 Aug. (Reuter). Twee Britsche socialistische veteranen, Ben Tillet en Mann, 76 en 80 jaar oud, zouden vernemens zijn naar Spanje te vertrekken na een conferentie met de vakvereenigingen. De „Star" deelt mede, dat de beide grijsaards besloten zijn naar Barcelona te gaan en hun uiterste best te doen om de regeering te helpen. TOULOUSE, 17 Aug. (Reuter). De secretaris generaal van de C.G.T. is uit Spanje terugge keerd. Hij is per vliegtuig naar Parijs, gegaan. De opstandelingenkruiser „Espana" heeft vanavond het vuren op de hoogten van Fon- tarrabie voortgezet. De artilllerie van het fort Guadelupe, die vandaag gezwegen had, heeft tegen het einde van den middag het vuur van den kruiser beantwoord. Het voornaamste doel van den kruiser is dus blijkbaar niet ge troffen. Aan de grens wordt gesproken over een bombardement van Pasajes, maar van dit be richt is geen enkele bevestiging ontvangen. REVAL, 17 Aug. (D. N. B.) Het Estlandsche telegraafagentschap meldt, dat Zondag een Russisch militair vliegtuig boven Estlandsch gebied is verschenen en een landing heeft ge maakt bij Narva. Toen EstlancTsche politie agenten verschenen, steeg het toestel onmiddel lijk weer op, nadat tevoren op de agenten ge schoten was. Za! de Spaansche regeering Madrid verlaten? Verscheidene leden van het kabinet zouden naar Valencia zün vertrokken. Weer een ultimatum van Tsjang Kai Sjek aan de Kwangsi-generaals. Sneltrein ParijsSt. E'tienne ontspoord; 1 doode, 6 gewonden. De kwestie inzake non-interventie in Spanje; Engeland wacht met spanning op het ant woord van Italië Doodelijk verkeersongeluk te Alphen a. d. Rijn. Ernstige steekpartij te Eindhoven. Het nieuwe weggedeelte Haastrechtsche dijk bij Gouda drie meter verzakt. De Rijksmiddelen over Juli ruim f2.82 millioen beneden de raming gebleven. In het schaaktournooi te Nottingham speelt Euwe remise met Bogoljubow. New Yorksche Beurs: stemming verdeeld, slot flauw. Er zijn menschen die nu letterlijk alles beter weten dan wij. Zoodra wij iets beweren meenen zij het te moe ten tegenspreken. Wanneer wij uit eigen ondervinding iets mededeelen weten zij het desondanks toch beter. Zelfs als ze de beleefdheid moeten of willen betrachten en ons niet rechts- streeks durven tegenspreken dan verzinnen ze toch een verhaal waar uit moeten blijken hoeveel beter zij op de hoogte zijn. Er is weinig hatelijker in onze sa menleving dan zoo'n betweter, zoo'n albedilier die de wijsheid in pacht meent te hebben. Zoodra we er een ontmoeten dienen we voorzichtig te zijn. De uitslagen van de Maandag gespeelde par tijen in de zevende ronde van het internationale schaaktournooi te Nottingham luidaen: Aljechin—Rechevsky afgebroken FlohrThomas afgebroken CapablancaBotwinnik remise Tylor verliest van Lasker TartakowerVidmar remise BogoljubowEuwe remise Fine wint van Winter Alexander was vrij. De stand is thans: Euwe Botwinnik vidmar Rechevsky Fine Aljechin Tylor Flohr Lasker Tartakower Capablanca Thomas Bogoljubow Winter Alexander 5 pnt. uit 6 partijen 5 pnt. uit 7 partijen 4 pnt. uit t partijen 3>/j pnt. uit 6 partijen en een afgebroken party 4 y, pnt. uit 7 partyen 3 pnt. uit 5 partyen en twee afgebroken partyen 2pnt. uit 6 partyen 2% pnt. uit 5 partyen en een afgebroken party 3 y„ pnt. uit 7 party en 3 pnt. uit 7 partyen 2% pnt. uit 6 partyen en een afgebroken party 2 pnt. uit 6 party en en een afgebroken party 2% pnt. uit 7 party en \y2 pnt. uit 6 party en 1 pnt. uit 6 partyen Stand on Dinsdag 1 uur v~_.: 75SJ5 Vorige stand: 764.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1