STADSNIEUWS Laatste Nieuws DE STRIJD IN DEN SOEDAN Haarlem, 18 Aug. ESP0SI2HHHALE DELIA STaWWvITOLIC A CITTA PELVATiCANÖ 1936 mmm aitsmross ONZEN OMROEPER EGYPTE EN ENGELAND DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 DE BONTE TOCHT Jonge werknemers-kleurenspel HET SPORTFONDSENRAD Verlies 2 cent per bad HAARLEMSCHE ORKEST- VEREEN 1G1NG 8e zomer-concert Toespraak kapelaan Snelders MEVR. HEERKENS THIJSSEN— v. d. KUN Personalia JAARVERGADERING H. B. C. HEEMSTEDE Niet alleen op hooge voetbal prestaties, maar vooral op den goeden katholieken geest komt het aan Bestuursverkiezing Afscheid kapelaan Snelders Naar Kevelaer Uitvaart en begrafenis Haarlemsche Orkest-Vereeniging Vlugge reportage "r— •*- r' APMA VERiT m TiS AAN DE LANDBOUWERS TE HALFWEG EN HOUTRAK- POLDER BLOEMENDAAL WANDELSPORT H.W.S.V. De Wandel-Tourist H.W.S.V. Jan Passtoors (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De strijd in Spanje De bedreiging van Madrid Fort Guadeloupe opnieuw gebombardeerd Zuiveringsactie De samenwerking tusschen beide regeeringen heeft groote voor deden voor het land der pyramiden opgeleverd Controle over het Nijl- water AGENDA Bioscopen 19 Augustus Bioscopen INSTELLINGEN RADERBOOT VASTGELOOPEN Sleepboot zal trachten het schip bij Putten vlot te brengen PROF. DR. A. A. NIJLAND OVERLEDEN Zeer bekend sterrenkundige HET VERWOESTEND VUUR Boerderij met schuren en hooi bergen vernield Bliksem in roggemijt geslagen I MWBfliTnïr 'ii Zondag 23 Augustus as. zal door 400 jon gens en meisjes op de H. Landstichting te Nijmegen een groot openluchtspel vertoond worden „De Bonte Tocht", spel van het kindschap Gods. Daar er heel veel belangstel ling voor bestaat, zal men het bezoek er aan heel gemakkelijk maken. Voor verdere gege vens zie men de advertentie in dit blad. Gisterenavond heeft de finantieele commis sie uit den Raad het rapport van den Raad van Beheer van het Sportfondsenbad bespro ken. Het boekjaar 1935 is afgesloten met een voordeelig saldi van 1400.De opzet van één cent winst per bad werd in den beginne- be reikt, maar later werden de resultaten minder. Men deelde ons mede, dat in het laatste half jaar 2 cent per bad verloren is. Het rapport concludeert echter, dat een gebruik van enkele duizenden baden méér het verliessaldo spoedig weer in winst zal omzetten. Daar de gemeente door de garantiebepalingen nogal groote belangen bij het Sportfondsenbad heeft, is een en ander nader onder de oogen gezien. Aan het 8e zomerconcert zullen twee solisten medewerking verleenen: Dini Bitter, een jonge Haarlemsche pianiste, leerlinge van Karei de Jong, zal het pianoconcert in G. dur van W. A. Mozart spelen en Constant Moerman, de jonge talentvolle violist, het Concert in a van A. Glazounow ten gehoore brengen. Constant Moerman is geboren in Gorontalo (Celebes) op 24 Maart 1917. Op twaalfjarigen leeftijd ging hij naar Hol land en bezocht door de H.B.S. Hij studeerde viool bij den bekenden paedagoog „Oscar Back" en werd als leerling ingeschreven on het Ly ceum van Dr. Gunning. Eens had hij de gelegenheid Prof. Carl Flesch voor te spelen, die hem als leerling medenam naar Berlijn. Daar deed hij examen voor de „Staatliche Academische Hochschule für Mu- sik" met het A dur concert van Mozart. Op deze school was hij op vijftienjarigen leef tijd de jongste leerling van Prof. Flesch. Hij volgde dezen eerst naar Baden-Baden daarna naar Londen. In 1934 debuteerde hij met groot succes te Berlijn. In Holland trad hij reeds verschillende malen op o.a. voor de AVRO- en Phohi-microfoon. De recitals in Amsterdam, Den Haag en Haarlem in het afgeloopen seizoen gegeven, wa ren een groot succes. Hij is de eenige Hollandsche vertegenwoor diger van de school van Flesch, die hem ook als solist warm aanbeveelt. Het orkest onder leiding van Marinus Adam zal den avond openen met de Ouverture „Figa ro's Hochzeit" van W. A. Mozart en voor de pauze ten gehoore brengen; „Marsch en Avondfeest" door Joh. Wage naar, gecomponeerd bij het Schimmelspel „De Bruiloft van Alladin en Bedr' El Budur" van J. R. B. Roos. Deze werken worden voor het eerst in Haar lem uitgevoerd. Ten slotte speelt het orkest nog op verzoek; „Finlandia" van Joh. Sibelius. Wij zullen aan hem missen een kracht van het grootste belang voor H. B. C.. Als priester en als mensch behoorde kapelaan Snelders in het milieu van H. B. C. thuis. Dank, aldus spr., voor wat u in dit jaar voor H.B.C. gedaan hebt. (Langdurig applaus). Spr. dankte voorts de vele commissies, voor al die der jeugdleiding. Minder goed was de voorzitter te spreken over den geest, die er onderling heerschte tusschen de spelers, wat dit jaar vooral in het le elftal den kampioens titel gekost heeft. Dit gaat ook ten koste van den naam van H. B. C. Elke misstap zal, vooral door de neutralen extra aangerekend worden. De ouderen wilde spr. ten voorbeeld stellen aan de jongeren. Spr. wekte op de fouten te be strijden, opdat op 2 October 1937 op waardige wijze en met de kampioensvlag in top het 35- jarig bestaan gevierd zal kunnen worden. (Applaus). Kapelaan Snelders, hierna het woord voerend, vond het jammer, dat de eerste ledenvergade ring die hij als adviseur van H. B. C. mee maakte, tevens zijn afscheidsavond was. Als ik, aldus spr., na dit jaar een terugblik werp en mijn indrukken samenvoeg, dan beantwoordt de totaal indruk niet aan mijn verwachtingen. H. B. C. neemt in den lande een hooge plaats in, maar spr. wilde niet enkel H. B. C. be- oord&elen -naar het aantal doelpunten die ge maakt zijn, maar naar den geest, die er in de club heerscht. Voetballen kan iedereen leeren. De katholieke sport is echter een onderdeel der katholieke actie, en daarin moet een katholieke geest leven. Als onderdeel van de katholieke actie ?ijn wij ook in de sport uitdragers onzer katholieke overtuiging. Willen wij daarin slagen dan moe ten wij daarvoor de middelen gebruiken, ook de natuurlijke. En die bestaan hierin, dat wij voor de volle 100 procent sportmenschen zijn. Maar dan moet er ook zijn tucht, dan moet men zijn sportief, en dit liet dit jaar veel te wenschen over. U hebt een taak te vervullen, niet enkel door goed voetbal te spelen, maar door met de beoefening van de sport ook deel te nemen aan de taak, die ieder Katholiek is opgelegd; dan behoeven wij niet bevreesd te zijn voor de stroomingen waartegen onze Bisschoppen bij voortduring warschuwen. En in die taak kunt gij u sterken door de Genademiddelen van de H. Kerk. Spr besloot zijn gloedvolle woorden met den wensch, dat H. B. C. in bloei moge toenemen en menig keer kampioen moge wor den, niet enkel op technisch gebied, maar vooral als de meest sportieve club. In zijn dankwoord aan den scheidenden Ad viseur, sprak de voorzitter den wensch uit, dat de woorden van den Geestelijken Adviseur bij de leden ingang zullen vinden. In dezen geest het seizoen ingaande, zullen wij, H. B. C. spoedig zien,zooals leeraar Snelders zich die voorstelt. Tenslotte werd nog een rondvraag gehouden, waarna de zeer geanimeerde vergadering, die veel voor de toekomst van H. B. C. belooft, werd gesloten. zien Dinsdag. Het wordt hoog tijd, de noodige Marken aan te schaffen, spoorkaartjes te halen en de gewenschte inlichtingen op te doen. Dit laatste woord echter is niet enkel be stemd, om hen, die vast besloten zijn, tot spoed aan te manen; maar ook hen, die er nog niet gerust op zijn of ze over de grens geen last zullen krijgen, of tengevolge, van het verzonnen persbericht over een gestoorde Processie, bang zijn, dat onze rijke vanen én vlaggen zullen op geborgen worden. Geen vrees! Wij worden met open armen ontvangen. Tot op heden kwam niet één incident voor en met de officieele verklaringen van den Pre laat en den burgemeester van Kevelaer in de hand garandeeren wij onzen pelgrims een rustig en plechtig verloop zonder eenige stoornis. Evenals voorgaande jaren zullen onze vaan dels en vlaggen ontplooid worden, zal de muziek de processie-gezangen begeleiden, worden wij met klokgelui ontvangen. Geen moeilijkheden verzinnen! We gaan met een gerust hart naar Kevelaer om Maria en om opleving te vragen. Goede reis! Veel devotie! Op het dezer dagen te Amsterdam gehouden V.E.V. examen slaagden voor het diploma sterkstroom, de installateurs; H. Dirks, H. F. van Luijken en Joh. G. Spruijt, alsmede de monteurs; Meerman, Ram en Slobbé, allen te Haarlem. Zij werden opgeleid door den leider der cursussen te Haarlem, den heer B. P. Hoo- gendorp, Jac. Marisplein 7, Amsterdam. Maandagavond hield de R. K. Voetbalver- eeniging H. B. C. te Heemstede haar 34e jaar vergadering onder groote belangstelling. Na opening volgden enkele mededeelingen over te houden wedstrijden, die het seizoen voorafgaan en dat de training in het vervolg op Woensdagavond zal gehouden worden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer P. de Wildt bleek, dat de inkomsten be droegen f3001.93 en de uitgaven f3106.10, alzoo voor dit jaar een klein tekort, dat nog door een vorig voordeelig saldo gedekt werd. In een zeer uitvoerig jaarverslag gaf de secretaris, de heer S. Mulders, een helder beeld van de verrichtingen over het afgeloopen jaar en betreurde het ongeval van den spil G. Vinke, die al vroeg in het seizoen moest vervangen worden, terwijl ook lateT het verlies van Van Rooden Sr. en enkele andere bijomstandigheden oorzaak waren dat H. B. C. I slechts op de 3e plaats kwam. Behalve het 3e elftal namen alle andere seniorenelftallen een goede plaats in; het 4e en 5e elftal werden zelfs kampioen. Ook in de juniorenelftallen behaalden 2 van de 4 elftallen kampioenstitels. Over de deelneming aan de training is de secretaris goed te spre ken. Het verslag maakt gewag van de gezellige clubavonden, die het clubverband aanmerkelijk versterkten. Met een beroep op aller mede werking om het volgend jaar bij het 35-jarig bestaan een nog beteren naam te trachten te verkrijgen, besloot de secretaris zijn verslag. Bij het punt „beleid bestuur" betreurde de heer N. J. v. d. Linden het, dat er dit seizoen is afgeweken van de traditie om als er in een der parochiekerken feest is, een voetbalwedstrijd te organiseeren. Ook wilde hij, dat in het club blad het geestelijk element meer naar voren treedt. De voorzitter antwoordde dat het spelen van de wedstrijden een uitzonderingsgeval is ge weest. De wensch betreffende het clubblad zal spoedig in vervulling gaan. Als bestuursleden werd herkozen de heeren J. J. Boot, S. A. Mulders en H. C. v. d. Vossen. In de vacatures werden gekozen de heeren J. J. DTiessen en A. A. Mooren. De begrooting van het seizoen 19361937 w'erd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 2540.- Het nu volgend overzicht van den Praeses was in den aanvang niet optimistisch. De ma laise is ook voor H. B. C„ aldus de voorzitter, funest. Moesten wij, op onze vorige jaarvergadering met leedwezen afscheid nemen van onzen Gees telijken Adviseur kapelaan Doeswijk, dankbaar waren wij met de benoeming van kapelaan C. A. M. Snelders, vooral toen wij ondervonden wat een kracht er in de vereeniging van hem uitging. En nu vernemen wij, dat de Bisschop Men schrijft ons; Een laatste woord! A.s. Dinsdag in de vroegte reünie op het per ron! En dan gaat de hartewensch van velen in vervulling: naar Kevelaer! Naar het Genade beeld! Naar de Moeder Gods! Het belooft een gezellige drukte te worden in den vroegen morgen aan het station. Handjes geven! Zwaaien! Een traan wegpinken! Waar de pelgrims allemaal vandaan komen mag Joost weten, maar van alle kanten komen ze opzetten; zonder uitzondering goed gemutst, omdat zij hun ideaal tegemoet reizen; Maria. Een laatste woord! Het is in een omme- In de kathedrale kerk St. Bavo te Haarlem werden hedenmorgen de plechtige uitvaartdiens ten opgedragen voor de zielerust van mevrouw L. F. J. M. v. d. Kun, echtgenoote van Mr. J. N. J, E. Heerkens Thfjssen en de weldoende steun van velerlei liefdadige werken op gods dienstig en charitatief gebied. Zij was begiftigd met het eerekruis Pro Ec clesia et Pontifice en het eerekruis van het Hongaarsche Rcode Kruis, als blijken van er kenning voor het zeer vele goede in het belang van kerk en instellingen van weldadigheid ver richt. Om tien uur droeg de hoogeerwaarde heer p'.ebaan Filbry met assistentie van de weleerw. heeren P. Kraakman en P. W. Dieckmann de plechtige Requiemmis op, waarna de begra fenis geschiedde op het vredige en zoo mooie St. Adalbertuskerkhof te Bloemendaal, waar eveneens plebaan Filbry de absoute verrichtte. Zoowel in de kerk als op het kerkhof waren zeer vele personen uit allerlei kringen en stan den aanwezig, om de overledene de laatste eer te bewijzen. Wij me-kten o. m. op: den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem en eeni ge geestelijken, jhr. mr. dr. A. Röell, commis saris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, verder de heeren ir. J. H. A. M. Schmut- zer. mr. baron Van Voorst tot Voorst, mr. Bijl de Vroe, A. van Rijckevorsel, W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem, mr. Th. Wes- stra, gemeente-secretaris van Haarlem, jhr. van Nispen tot Sevenaer, mr. P. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, dr. baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse. Voorts be sturen en leden van de Ver. voor Altijddurende Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament des Altaars en het Liefdewerk voor arme ker ken en vertegenwoordigers van vereenigingen, instellingen enz. Een krans en eenige bloemstukken dekten de baar. Na de kerkelijke ceremoniën dankte mr. J. N. J. E. Heerkens Thfjssen met enkele hartelijke woorcien voor de groote belangstelling, betoond aan zijn iieve, onvergetelijke echtgenoote en gcede moeder van zijn kinderen, speciaal hen, die om op deze begrafenis aanwezig te zijn, een lange reis hadden gemaakt. Programma van het concert op Woensdag 19 Aug.. 8 uur in het Bloemendaalsche Bosch onder leiding van Marinus Adam. 1. Ouverture „Semiramide" G. Rossini 2. Suite de Ballet „Sylvia" L. Delibes 3. Albumblatt R- WagnerLuigini 4. Fantasie aus „Der Bajazzo" R. Leoncavallo, arr. Joh. Doebber Ouverture „Czar und Zimmermann" Lort zing Twee Spaansche dansen M. Moszkowsky 7 Fantaisie de l'opéra „Mad. Butterfly" Puccini-Tavan 5. 6. In het Rembrandt-Theater en in de Cinema Palace worden reeds heden de slotwedstrijden van de Olympiade en de aankomst van de zwemsters te Rotterdam vertoond. Velen uwer standgenooten of moet ik schrij ven „alten"? lijden onder den druk der hui dige omstandigheden. Zou dit nu niet eens een geschikte gelegenheid zijn ons dieper ervan te doordringen, hoe wij toch bij alles hoofd en hart opgeheven moeten houden naar boven? Gij kunt wel zaaien en arbeiden, maar Degene, Die den wasdom geeft, is en blijft alleen de Schepper. Hij heeft de aarde ter bewerking aan u gegeven, en gij verricht bijgevolg uwen arbeid in Zijnen dienst. Nu weet gij allen ook, dat wij bij alles ons tot Hem dienen te begeven onder de schutse onzer Moeder in den Hemel. Maria, die juist in onze tijden van nood gelijk in vorige eeuwen de door druk geteisterde bedevaarders de groote processie van landbouwers, boeren en tuinders vertrouwvol ziet opgaan naar Haar heiligdom te Heiloo. Maria, die getuigen moge de rijke vier jarige ondervinding van Beauraing les Banneux ook in dezen tijd met bijzonder welbehagen hulp biedt aan hen, die tot Haar hunne toevlucht nemen. Wijl nu op Woensdag 2 September de jaarlijk- sche boete-processie van d'en L. T. B. naar Hei loo uittrekt, doe ik een dringend beroep op allen, die lid zijn dezer organisatie of lid dienen te zijn om toch alsdan gezamenlijk in vertrouw vol gebed de groote belangen van uwen stand en daarmede van de overige standen bij Ma ria ter Nood te Heiloo te gaan aanbevelen. En waar het niet goed mogelijk is om bij het plech tig offer in de kapel zelve ook daadwerkelijk tot de H. Tafel te naderen, verzoek ik alten belang hebbenden om vooraf ieder in zijn eigen paro chiekerk tot het doel van de bedevaart de H. Communie te ontvangen. W. BOIN, pr. Geest. Adviseur. Burgerlijke Stand Geboren: z. van M. van 't LandRosies. Ondertrouwd: Th. G. Ruijters en J. H. Bos; M. Officier en J. H. Capel; W. J. Fauth en C. A. J. Kohier. Getrouwd: F. R. van de Stadt ten R. M. C. Leendertz; J. Dingerdis en J. W. Borreman; J. Kors en A. van der Grift. Overleden: J. P. Sprokkelenburg, 28 j., echt genoote van A. J. Kok; A. F. L. Troll, 61 j.; J. M. Lammerse, 47 j., echtgenoote van W. Ernens; C. Janus 82 j., echtgenoote van A. Nieuweboer. Zondag j.l. heeft bovengenoemde vereeniging weer een groot succes geboekt in de uitge schreven V.V.V.-marschen uitgaande van Bever wijk. Tevens wandelde de Ver. weer naar Haar lem terug, zoo doende pl.m. 40 K.M. afleggend. Alle wandelaars (sters) ontvingen een fraaie herinnering, terwijl de Ver. tevens een groeps- prijs kreeg voor groep zonde uitvallers (sters) Als grootste groep (24 personen) buiten Bever wijk ontving zij tevens een lauwerkrans. Zondag j.l. werd door bovengenoemde ver eeniging met een groep deelgenomen aan den stertocht, uitgeschreven door de Vereeniging Voor Vreemdelingenverkeer te Beverwijk, ter gelegenheid der feestweek, afstand pl. m. 25 K. M. Allen volbrachten dezen tocht in goede conditie en in groepsverband, waarvoor ieder de hiervoor beschikbaar gestelde belooning ontving, terwijl aan de vereeniging een zeer fraaie groepsplaquette ten deel viel. Nogmaals brengen wij wandelaars(sters) in herinnering, dat de 5e Intern. Herdenkings- marsch van wijlen J. H. M. Passtoors, gehou den wordt op Zaterdag en Zondag 29 en 30 Augustus. Gelegenheid tot inschrijving bij den marschsecretaris den heer J. Swart, Zijl straat 81, postgiro 256924, alwaar teven na dere inlichtingen zijn te verkrijgen. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht "d radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge- tinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zlin. GIBRALTAR, 18 Aug. (Reuter) Volgens verklaringen van een ervaren waarnemer, die hier uit Madrid is aangekomen, zijn de opstan delingen in staat zich van Madrid meestor te maken. Zij hebben in het Guadarrama-gebergte sterke posities ingenomen, die' hun den geregei- den aanvoer verzekeren van munitie, wapens en troepen, waarvan zij ook gebruik maken. De militie, die met oude donderbussen is uitge rust, wordt voortdurend aangevallen, doch zij is niet bij machte de opstandelingen te ver drijven. De opstandelingen behoeven nog slechts te wachten tot aan de andere zijde van Madrid versterkingen zijn aangekomen en de stad zal dan aan hun genade zijn overgeleverd. Waar nemers zijn van meening, dat dit binnen hoogstens tien dagen het geval zal zijn, waar na Madrid in handen der opstandelingen zal vallen HENDAYE, 18 Aug. (Havas) Naar de cor respondent van Havas meldt, is de kruiser „Es- pana" vanmorgen om 9 uur begonnen met het bombardeeren van het fort Guadeloupe. Twee maal beantwoordde het fort het vuur, doch zonder het oorlogsschip der opstandelingen, te treffen. Te land is aan het front vannacht geen enkele wijziging van belang ingetreden. Om 10 uur was het in den sector Irun rustig. De stellingen van het Volksfront werden een weinig naar achteren verlegd en bevinden zich thans nabij Bshobie. BURGOS, 18 Aug. (Reuter) De generale staf der rebellen publiceerde gisterenavond volgend communiqué: „De artillerie der regeering ontwikkelde groo te actie op het front van Somosierra, Guadar- rama, maar zOhder noemenswaard resultaat. Na levendigen tegenstand bezetten onze strijd krachten Andoain Pares. Aan het Asturische front maakt een colonne der 18e divisie vorde ringen in de richting van Otiecta en Gijon. Aan het front van Aragon kregen onze krachten contact met Cavadaalsche colonnes. Voorts handhaafden we overal onze stellingen." (Speciale correspondentie.) Het ultimatum, dat Lord Allenby, de Hooge Commissaris, na den moord op den Sir dar, namens de regeering van Zijne Britsche Majesteit aan de Egyptische regeering stelde, behelsde, behalve den eisch van het terugtrekken van het Egyptische bezettings leger uit den Soedan, nog een anderen eisch waarvan het insluiten in het ultimatum niet bijster tactisch was. Van de Egyptische regeering werd namelijk verlangd, dat zij zou goedkeuren, dat de irri gatie van het Gezirah-steppengebied in den Soedan, reeds toegestaan voor een terrein van 500.000 feddans (1 feddan 4200 M2) onbe perkt zou worden uitgebreid, naargelang de be hoeften. Welk verband hield deze eisch met den moord op den Sirdar Er was reeds een som van 500.000 pond scha devergoeding verlangd. Behalve, dat deze eisch den indruk vestigde, alsof de Britten er haastig bü waren uit het ongelukkige einde van een hunner meest prominente dienaren een goed zaakje te slaan, kreeg de Egyptische bevolking het gevoel, dat zij „voor straf" beroofd zou gaan worden van een deel van haar jaarlijk- schen toevoer Nijlwater. Men zag dit namelijk als een noodzakelijk gevolg van de uitbreiding der irrigatie in den Soedan. De Soedan-irrigatle was tot dan toe uit dien hoofde een punt van groote oneenigheid geweest tusschen het (En- gelsche) Soedanbestuur en de Egyptische regeering. In de irrigatie van den Soedan ziet Egypte den voornaamsten steen des aanstoots van Enge- lands Soedanheerschappij. Naar Egyptische hem benoemd heeft tot leeraar van „Hageveld" opvatting is de Soedan eigenlijk niet anders dan een natuurlijk aanhangsel van Egypte, waarover Egypte naar zijn goedvinden moest kunnen beschikken. Indien de Egyptische poli tiek het voor het zeggen had gehad, had met de economische ontwikkeling van den Soedan gewacht moeten worden, tot de economische ontwikkeling van Egypte voltooid zou zijn. Daarna eerst zou de economische ontwikkeling van den Soedan ter hand mogen zijn genomen, maar dan nog altijd ondergeschikt aan de be langen van Egypte, die er geen schade van zouden mogen ondervinden. Voornamelijk zou de Soedan hebben moeten dienst doen als dé- bouchée voor eventueele Egyptische overbe volking. In de oogen der Egyptenaren zouden de Egyptische belangen op de eerste plaats ge schaad kunnen worden door aftapping van Nijlwater ten behoeve van irrigatiedoeleinden in den Soedan, tengevolge waarvan namelijk zich het geval zou kunnen voordoen, dat de waterhoeveelheid, welke Egypte jaarlijks zou ontvangen, niet meer aan alle behoeften zou voldoen. Nu den laats ten tijd zooveel gesproken wordt over Italiaansche contróle van het Blauwe- Nijlwater, is het van pikant, actueel belang, op te merken, dat de Soedan zich stukken beter leent voor aftapping van het Nijlwater dan de Abessinische hoogvlakten, waar, naar het Egyp tische irrigatiewezen oordeelt, zulk een aftap ping menschelijkerwijze tot de onmogelijk heden behoort. En het is Engeland, dat mees ter is van den Soedan. Misschien weet niet iedereen, en daarom vermelden wij het hier, dat in 1904 reeds van Engelsche zijde een irri gatieplan werd gepresenteerd aan de Egyp tische regeering, waarin Egypte van het Blauwe- Nijlwater beroofd zou worden. Dit plan kwam er in groote trekken op neer, dat het water van den Witten Nijl gebruikt zou worden ten be hoeve van de irrigatie van Egypte, en dat van den Blauwen Nijl ten behoeve van irrigatie in den Soedan Een plan, waarmede de Egyptenaren het begrijpelijkerwijs niet eens wilden worden, en dat niet doorging. Doch thans vindt metter daad drainage van den Blauwen Nijl plaats en wel door den stuwdam bij Sennar, welke de bewatering verzorgt van het Soedaneesche Gezirah-steppengebied, waar op steeds grooter schaal katoen verbouwd wordt. Van de mogelijkheid tot contróle over. het Nijlwater door het bezit van den Soedan, heeft Engeland in werkelijkheid tot nu toe geeens- zins ten nadeele van Egypte, gebruik gemaakt. Veeleer is het tegendeel het geval. De Egyptische irrigatie heeft van Engelands tegenwoordigheid in den Soedan grootelijks ge profiteerd. De aanleg van den machtigen stuw dam by Assuan, In Opper-Egypte, welke uit sluitend de irrigatie in Egypte ten goede komt, zou zonder de herovering van den Soedan op de Mahdisten niet wel mogeiyk zyn geweest. En ook de stuwdam, welke thans by Gebel Aulia in den Witten Nyl, in 't Zuiden van den Soedan, zyn voltooiing nadert, zal de Egyptische irri gatie ten goede komen. Een en ander neemt evenwel niet weg, dat de Egyptenaren het gevoel hebben, dat Enge land door zijn aanwezigheid in den Soedan en de daarmede gegeven controle over de Nijl- wateren, Egypte ten slotte toch geheel in zyn greep heeft, veel meer in ieder geval dan Italië door zyn aanwezigheid in Abessinië het ooit zou kunnen hebben. Op de tweede plaats duchtten de Egyptenaren van de onafhankeiyke ontwikkeling van den Soedan de concurrentie op de wereldmarkt van de kwallteits-katoen, die als Sakellarodis bekend is. Egypte's politieke grondidee ten aanzien van den Soedan is dus grondig egoïstisch, geheel geïnspireerd door het nationale eigenbelang, wat overigens niets byzonders is. Maar Engeland hield er in het geheel geen rekening mede en het zette zich energiek aan den arbeid, den Soedan economisch te ontslui ten en tot welvaart te brengen. Het spreekt vanzelf dat Engelands Soedanpolitiek ook niet van altruïstische overwegingen, maar van 't eigenbelang uitging. Ontzaglijke sommen Euro- peesch, hoofdzakelijk Engelsch kapitaal von den in de ontsluiting van den Soedan hoogst rendabel emplooi. Maar deze ontsluiting bracht noodzakeiykerwyze grooter welvaart voor de bevolking mede. Groote werken voerden de Engelschen uit. Lord Kitchener legde een spoorweg aan van Wadi-Halfa naar Chartoem. Ook werd een spoorweg aangelegd van Athara naar de Roode Zee, waardoor de Soedaneesche producten niet meer den langen weg over den Nyi hadden te volgen, en voordeeliger op de wereldmarkt ge bracht konden worden. De grondslag voor de materieele welvaart was evenwel de verbetering en uitbreiding van de bestaande irrigatie, wat zooals aange duid, de animositeit van Egypte moest gaande maken. Op al hetgeen Engeland sinds het jaar 1898 in den Soedan tot stand bracht tot welvaart van het land, steunt het vandaag aan den dag een deel van zyn aanspraken. En deze aan spraken zyn waarschyniyk van meer kracht dan de andere aanspraken, die het nog doet gelden: de aanspraken voortvloeiend uit de heroveringscampagne van 18961898. Wat droeg Engeland tot herovering van den Soedan bij Het antwoord hierop: le De fi- nancieele en administratieve wederopbouw van Egypte, zonder welke de heroveringscampagne nooit tot een goed einde had kunnen zyn ge bracht; 2e de reorganisatie van het Egyptische leger, waardoor dit leger in staat kwam doel treffend mede te werken met de Britsche troe pen; 3e de plannen der campagne; 4e Britsche troepen, die de Egyptische aanvulden en ver sterkten; 5e drie kwart millioen pond, iets min der dan het derde deel der totale kosten van de campagne. Daartegenover erkent Engeland Egyptische aanspraken krachtens veroveringsrecht, voort vloeiend uit de feiten, dat Egypte le het groot ste contingent manschappen leverde; 2e meer dan tweederden van de totale heroveringskos- ten financierde. De Egyptenaren voeren echter tegenover deze Engelsche aanspraken in het veld, dat zij oudere rechten op den Soedan kunnen doen gelden, voortvloeiend uit de verovering door Mohammed Aly. En volgens de Egyptische ziens wijze komt de geheele Engelsche houding van 1883, het jaar van het uitbreken van den Mah di-opstand, tot het jaar 1898, waarin de her overing een voldongen feit werd, hierop neer, dat Engeland profiteerde van een reeks onfor tuinlijke omstandigheden om Egypte den Soe dan te ontfutselen. Hoe, dat zetten wy uiteen in ons voorgaand artikel. Uit internationaal rechtsoogpunt zyn Enge lands aanspraken op den Soedan krachtens medeveroveringsrecht, misschien niet zoo heel sterk. Indien Engeland tot nu toe Egypte ver hinderd heeft lid te worden van den Volken bond niettegenstaande het Egypte als een onafhankeiyken en souvereinen staat erkend heeft is de voornaamste grond hiervan wel, dat het niet wenschte, dat Egypte via het Vol kenbondslidmaatschap toegang zou krygen tot het forum der internationale politiek, zoolang een aantal EgyptischEngelsche kwesties niet „en separé" behandeld en opgelost zouden zyn. Sinds begin Maart zyn te Kaïro onderhande lingen gaande tusschen een Egyptische en een Engelsche delegatie, om tot een bevredigende en definitieve regeling dezer kwesties te ko men, het geheel te bekronen met een verdrag van eeuwige vriendschap en alliantie. Een der kwesties betreft den Soedan. Het schynt, dat deze kwestie nog niet diepgaand besproken is tot nu toe. Wanneer zy aan de beurt is, kan zy wel eens van buitengewone neteligheid biyken te zyn. Men mag het ge rust als uitgesloten beschouwen, dat Engeland van zyn groote belangen en van zyn gevestig de positie in den Soedan iets wezenlyks zal op geven. Waartegenover staat, dat de radicale nationalisten aanspraken doen gelden op net geheele bezit van den geheelen Soedan, door Egypte. De aanspraken van de bezadigder ele menten gaan minder ver: met herstel van een of anderen vorm van practisch condomium zouden zij reeds van meening zijn veel te heb ben bereikt. Gebouw St. Bavo Rechtskundig Bureau, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Samenwerkende kleermakers, 8 uur. St. Bavo-kerk Orgelbespeling, kwart over 8 tot kwart over 9 uur Frans Halstheater „Carnaval in Weenen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Singende Jugend" (Wiener Sangerknaben)2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Palace Filmac", 11 tot 5 uur; „De Amateur-jockey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Broadway Melody", 2.30 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo. Schaakclub „St. Bavo", 8 uur. St. Nicolaasver. „Haerlem", 8 uur. Frans Halstheater „Carnaval in Weenen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Singende Jugend" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Palace Filmac" li5 u. De Amateur-jockey", 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Broadway Melody", 2.30 7 en 9.15 uur, St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. wyk- verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in- schryven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. ft.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dageiyks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Maandagmorgen is de raderboot Stad Har derwijk van de Holland-Veluwe Lyn, eenige uren na haar vertrek uit Amsterdam, tengevolge van een dikke mistbank, in de buurt van Putten aan den grond geloopen. s Middags heeft de Kasteel Staverden, van dezelfde Lyn, pogingen gedaan om de Stad Harderwijk vlot te sleepen, evenwel zonder resultaat. Hedenmorgen is van Amsterdam een sleepboot vertrokken, welke thans zal beproeven het schip weer in diep water te brengen. De dienst ls overgenomen door de boot Baron van Dedum van de Hoomsche Stoomboot Mij. Op 67 jarigen leeftüd is heden overleden prof. dr. A. A. Nyiand, hoogleeraar aan de ryksuni- versiteit te Utrecht en directeur van de Ster renwacht aldaar. Prof. Nijland, die 30 October 1868 te Utrecht werd geboren, bezocht daar het gymnasium, studeerde aan cte universiteit wis- en natuur kunde en werd in 1895 observator aan de Sterrenwacht. In 1896 promoveerde hy tot doctor in de wis- en natuurkunde en in 1897 tot doctor in de wis- en sterrenkuncte. In 1898 werd hij als opvolger van prof. Oudemans be noemd tot hoogleeraar in de sterrenkunde en tot directeur van de Sterrenwacht. De overledene was lid o.a. van de Kon. Aka- demie van Wetenschappen, van de rijkscommis sie voor graadmeting en van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Van zijn hand verschenen tal van publicaties, terwyi hy deelnam aan verschillende zoneclipsexpedities, o.a. in 1901 naar Sumatra, 1905 naar Spanje en in 1912 naar Zuid-Limburg. In Utrecht heeft hij in het begin van zijn loopbaan verscheidene jaren gewyd aan een studie van de planeet Jupiter en daarover publicaties verricht. Na 1904 heeft hij behalve de waarneming van ver scheidene kometen de studie van de verander lijke sterren in zijn waarnemingsgebied betrok ken. Prof. Nijland was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Maandagavond is te Blankenham, door onbe kende oorzaak, brand uitgebroken in de boerderij van P. Woudstra. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, werden door het ge knetter der vlammen gewekt en moesten in al- leryl in nachtgewaad naar buiten vluchten. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in door nathouden de belendende per- ceelen en een hooimyt te behouden. De kapitale boerdery met schuren en hooibergen werd een prooi der vlammen. De schade, die aanzienlyk is, wordt door verzekering gedekt. Tijdens een hevig onweer sloeg vanmorgen de bliksem te Almen (Gld.) naby Zutphen in een roggemyt, staande by de boerdery van D. Haar man. De Zutphensche brandweer heeft den vuurhaard, die op den bodem werd aangetroffen, opgespoord en het vuur gebluscht. De brand was ontstaan door blikseminslag, waarbij de groote, dikke eiken paal van de müt van beneden tot boven was gespleten. De stukken hout waren overal verspreid. v .en met zijn n d e r e been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2