26 AUG OPENING BOEKEN VOOR HET GEHEELE LEVEN KRAMERS' Nieuwe weg drie meter verzakt Rijksmiddelen WOORDENBOEKEN DE DUBBELGANGER WOKNSBAQ DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 Bedreigde woningen worden beveiligd De aanleg van den verbindingsweg GoudaUtrecht ernstig vertraagd Kindje in wieg verbrand Petroleumvergasser geraakte in vlam DE AUTOBUSKWESTIE Staat contra Friesch-Hollandsche Reisvereeniging Brand gesticht om in te breken? Behulpzame landbouwer voor bijna f 2000 bestolen Een kind verbrand Kampeertent in vlammen ten gevolge van het spelen met lucifers INBRAAK BIJ PRESIDENT VAN RECHTBANK Rotterdamsche dieven op heeterdaad betrapt Bij het baden verdronken Hongaarsche nationale feestdag Door auto gegrepen Fietser kort daarop aan zijn verwondingen bezweken Door messteek gewond Na een twist te Eindhoven om een smokkelaf faire ACHTER AUTO GEHANGEN Negenjarig meisje te Heerde doodgereden DUBBEL ONGELUK OP EEN SCHIP Schipper dood, knecht zwaar gewond HET OPENLUCHTTHEATER TE OISTERWIJK Een grandioos succes Hulpkommies betrapt Hij had sigarettenpapier bij zich HEFFINGVRIJE OLIE Voor vischbedrijven gevraagd Concentratie hijzonder onderwijs De Staatscommissie heeft haar standpunt nog niet bepaald De 40-urenweek in het mijnbedrijf Mgr. Edwards in Den Haag Commissie-Vreemdelingenverkeer ontbonden Over de eerste zeven maanden van dit jaar ruim 12.5 mil- lioen beneden de raming gebleven Aanbesteding van basculebrug UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Visscherij en Referendarissen OFFICIEELE 'T VOLLE PROFIJT 'N TROUWE KLANT WUVMEBS' ONMISBAAR voor de studie, voor kantoor en huis zijn de BE ROEMDE en BETROUWBARE Zes deelen in drie complete bandenvoor slechts door Victor Bridges Sinds Zaterdagmorgen is er werking gecon stateerd in het nieuwe weggedeelte ter zijde van den Haastrechtschen dijk nabij Gouda, waaraan thans door de provincie wordt ge werkt. Het hier be tref lende gedeelte, dat dient tot afsnijding van een bocht van den bestaan- den dijk, is ongeveer van de spoorwegovergang af tot 150 meter verder gaan verzakken. Ter plaatse van de verzakking het be. kende verschijnsel in den slappen veen bodem staat aan de Stolwijksche zijde van den dijk een vijftal huizen, welke allen bewoond zijn. Zaterdag bemerkten de bewoners, dat de deuren niet meer sloten. Na onderzoek bleek, dat de verzakte grond van het nieuwe weggedeelte een uit weg had gezocht onder de hier geroemde huizen, waardoor deze omhoog waren ge drukt. De verzakking bleek gedurende een etmaal 1.50 M. te hebben bedragen. De nieuwe weg was Maandagmiddag reeds drie meter verzakt. Verwacht wordt dat deze verzakking nog wel een week zal duren totdat de gestorte zandlaag de klei laag heeft bereikt, die op ongeveer 9J4 meter beneden het niveau van het normale wegdek ligt. Teneinde ongelukken te voorkomen is men Zaterdag direct onder toezicht van Prov. Wa terstaat begonnen nabij de woningen den grond af te graven, opdat de nog yerder wer kende grond een ui/weg zou kunnen vinden, voordat deze onder de huizen terecht kan komen. Door voortdurend afgraven var de op geperste grond waarmede men reeds Zater dag dag en nacht bezig is hoopt men de huizen geheel en al te kunnen beveiligen. De verzakking heeft zich gemanifesteerd over een lengte van ongeveer 150 Meter, alleen aan de Stolwijksche zijde, daar aan den anderen kant de grond geen uitweg Kan vinden, doordat het vaste lichaam van de bestaande dilk daar tegen weerstand biedt. De zandstortingen voor het nieuwe weggedeelte worden voortgezet tot dat de grond tot rust is gekomen. Deze tegenvaller zal het gereedkomen van den weg, die de verbindingsweg is russchen Gouda en Utrecht en waarvan de afsluiting zooveel ongerief veroorzaakt, nog meer ver tragen. In een tuinencomplex aan het Jaagpad bij den Schinkel te Amsterdam is Maandagmiddag door het in brand raken van een petroleum vergasser een der tuinhuisjes in vlammen op gegaan. Een wieg, waarin zich een kindje van drie maanden bevond, is mede in brand geraakt. Het kindje is jammerlijk in de vlammen om gekomen. 's-GRAVENHAGE, 17 Aug. In kort geding zijn voor den president der Haagsche Rechtbank de pleidooien gehouden in de zaak betreffende het beletten door ambtenaren van het Rjjkstoe. zicht op de Spoorwegen van tochten van de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging „De Sa menwerking", gevestigd te Leeuwarden. Eische. res in dit kort geding tegen den Staat waren de bestuursleden van genoemde vereeniging, voor wie optrad mr. N. J. Polak uit Groningen. Deze betoogde, dat het doel der vereeniging is mas sa-vervoer over groote afstanden billijk te doen plaats hebben, en dat met de bussen uitsluitend leden worden vervoerd. Van dit voorschrift is nog nimmer eenige overtreding geconstateerd. Voorts wordt niet steeds naar dezelfde plaats gereden, en ook niet langs denzelfden weg. Volgens pleiter is er in het onderhavige geval dan ook geen sprake van eenige ontduiking van de wet op de openbare middelen van vervoer, zoodat de Staat, door deze tochten te beletten, inbreuk doet op de rechten der eischers. Voor den Staat werd gepleit door jhr. mr. G. W. van der Does, die o.m. opmerkte, dat deze diensten voldoen aan alle drie elementen, welke volgens de wet aan een autobusdienst ten grond slag liggen. Deze diensten vallen naar pleiters oordeel derhalve wel degelijk onder de wet, zoodat het optreden van de ambtenaren van het Rijks- toezicht in het algemeen belang zeer zeker ge rechtvaardigd is. Na re- en dupliek bepaalde de president mr. Rueb, de uitspraak op Donderdag a.s. Maandagnacht omstreeks twaalf uur werd het gezin van den caféhouder D. te Heyen L.) opgeschrikt uit zijn nachtrust door een brand, die was uitgebroken in de vlak bij de woning gelegen schuur. Ternauwernood konden D., zijn vrouw en zeven kinderen zich redden voor de vlammen. Het gezin vluchtte de straat op, en ging hulp vragen bij de nabij gelegen boerderij van den landbouwer K., die terstond hulp verleende, De brandweer tastte intusschen het vuur aan, en bereikte, dat het café en woonhuis vrijwel gespaard bleven. De schuur, waarin een aantal landbouwwerktuigen en 20.000 K.G. hooi wa ren opgeslagen, ging geheel verloren. Een paard was door de vlammen zoodanig gewond, dat het later moest worden afgemaakt. Toen het gevaar van uitbreiding geweken was, en de familie K. weer naar huis terug keerde, bleek, dat inbrekers van de algemeene verwarring gebruik hadden gemaakt, om in hun woning een geldkisjte met 1000 te stelen. Bo vendien werden nog vier spaarbankboekjes, ter gezamenlijke waarde van ƒ800, en eenige gouden- en zilveren sieraden ontvreemd. De politie stelt een scherp onderzoek in naar den dader, die vermoedelijk ook schuldig staat aan den brand bij den caféhouder D. Eenige kinderen van de Lievenkamp te Oss hadden een z.g. kampeertent opgeslagen, waar in de kinderen speelden. Een der kleinen was daarbij zoo onvoorzichtig met lucifers te gaan spelen met het gevolg, dat de tent in brand vloog. De kinderen wisten allen nog naar bui ten te komen, doch het tweejarig zoontje van den heer v. d. Heyden, wonende aan de Lieven- kamp, bekwam daarbij zeer ernstige brandwon den aan armen en handen. Het tweejarig kind is onmiddellijk naar het St. Anna-ziekenhuis te Oss overgebracht, waar het eenige uren later aan de bekomen verwon dingen is bezweken. i Zondagnacht, heeft de Rotterdamsche politie een goeden slag geslagen door de arrestatie van een drietal inbrekers. Een rechercheur ging de mannen gedurig na en Zondagavond bleek dat zij het voorzien hadden op de woning van den President van de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam, mr. H. W B. Thomas aan de Avenue Concor dia die momenteel in het buitenland vertoeft. Twee van de mannen gingen de woning bin nen, terwijl er een op den uitkijk bleef staan. De rechercheur waarschuwde enkele collega's, waarna het huis werd omsingeld. Juist op dat moment kwamen de twee inbre kers naar buiten en zij bleken in het bezit te zijn van een groote collectie gouden en 'zilveren sieraden tot een waarde van enkele duizenden guldens. Bij onderzoek bleek, dat in de woning een koffer met zilveren voorwerpen gereed stond om medegenomen te worden. De drie mannen werden aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, vanwaar zij naar het Huis van Bewaring zijn overgebracht. De 19-jarige D. Schooten uit Nijverdal, die als militair te Assen in garnizoen lag, is Zon dag aldaar bij het baden verdronken. S. was de zwemkunst niet machtig. De Hongaasche legatie deelt mede, dat ter gelegenheid van den nationalen feestdag „Sint Stephanus" een H. Mis zal worden opgedragen in de R. K. kerk aan den Boschkant te Den Haag op Donderdag 20 Augustus om half tien. De leden van de Hongaarsche kolonie alsmecte de vrienden van Hongarije worden uitgenoodigd deze H. Mis bij te wonen. Op den Sleeterweg ter hoogte van het woon wagenkamp te Alphen a/d Rijn, wLr'e Maan dagmiddag te ongeveer één uur de 52-jarige timmerman A. Stigter nabij zijn woning den Rijksstraatweg oversteken. Volgens ooggetui gen heeft de man hierbij de onvoorzichtigheid gehad niet voldoende op te letten en geen richting aan te geven. De bestuurder van een personenauto uit Den Haag, die den wielrijder achterop kwam, bemerkte op het laatste oogen blik diens onvoorzichtige daad en trachtte den wielrijder nog te ontwijken door links van den weg te gaan. Op dat moment leek het, of de wielrijder toch weer naar rechts wilde weshalve de bestuurder van den auto een zwaai naar rechts maakte. Ook deze manoeuvre baatte niet: de man werd door het achtergedeelte van den auto gegrepen en kwam na zijn val in een sloot terecht. Een dokter constateerde 'n been breuk en een wervelfractuur. Per z'ekerauto werd het slachtoffer naar het diaconess-nhuis te Leiden vervoerd, waar de man kort na aan komst is overleden. In den nacht van Zondag op Maandag heeft op het Stratumsch Eind te Eindhoven een ernstige steekpartij plaats gehad, waarbij de 52-jarige arbeider P. S. door den arbeider W v. B. ernstig met een mes aan gelaat en borst gewond werd. In het café Dillen is S„ die in gezelschap was van zijn vrouw, met v. B. aan het twisten geraakt over een smokkelaffaire, waarbij v. B. met een geopend mes op S. toesprong. De café-houder wist de rust echter te herstellen en heeft toen de beide opponenten op straat gezet. Daar is de strijd evenwel opnieuw ont brand, met het gevolg, dat S. aan gelaat en handen werd gewond en zijn rechterbeen le vensgevaarlijk werd getroffen. Hij is naar het Binnengasthuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De dader heeft Maandagmiddag aan de po litie, na een streng verhoor, bekend. Maandagmorgen half twaalf reed een auto van een houthandelaar te Deventer, bestuurd door den heer D. J. N., met een vracht hout in de Zoppelt onder Heerde, met de bedoeling het hout in een weiland aldaar te lossen. Bij het inslaan van een zandweggetje had de chauffeur nog een klein meisje, het negenjarig dochtertje van den arbeider G. Berghorst, ge waarschuwd, aan den kant te gaan, waaraan het kind voldeed. Het kind is echter achter den auto aangeloopen tot aan het het van het weiland. Toen de chauffeur den auto in den juisten stand wilde brengen om het hout te lossen, en den wagen daartoe ach teruit deed rijden, hoorde hij plotseling gegil. Het meisje, dat waarschijnlijk achter den auto heeft gehangen, was onder den zwaren wagen terecht gekomen. Zwaar gewond werd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd, waar het spoedig overleed. Op de Waal bij Zaltbommel was een 28-jarige schippersknecht L. Maandag bezig, het anker op te halen van het schip de Bellona. Een de fect aan de lier deed den zwengel ervan terug slaan, zoodat de man een slag tegen zijn borst kreeg. Hij bleef zwaar gewond liggen. De eige naar van het schip, de 63-jarige heer W. M. uit Stein, schiok zoo bij het zien van dit ongeval, dat hij ter plaatse aan hartverlamming over leed. Men schrijft ons uit Oisterwijk: De opening van het nieuwgebouwde Open luchttheater is een grandioos succes geworden, en de voortgezette bespelingen vormen daarvan een climax. Zoo geweldig is de toeloop uit het geheele land, dat een gemeenteraadslid uitriep: „We hadden het theater nog eens zoo gróót moeten bouwen". Inderdaad heeft men, ofschoon geen lande lijke reclame-campagne werd gevoerd, op som mige Zondagen rijen stoelen moeten improviseeren naast de gemetselde vaste plaatsen, en nog op andere wijze kijkgelegenheden moeten scheppen, om de van heinde en ver toestroomende bezoekers te kunnen gerieven. Ook op Zaterdag, Maria ten hemelopneming en Zondag werd weer gespeeld voor een uitverkocht theater. Reeds dagen tevoren waren honderden en honderden plaat sen genomen door degenen, die vreesden teleur gesteld te worden. Het enorme parkeerterrein staat telkens vol auto's Eenmaal heeft de slechte zomer een voorstel ling doen verregenen. Bij de terug wisseling bleken de massa's touristen aanwezig uit Groningen. Friesland, Gelderland en het Zuiden. Wat ze van het spel gezien hadden deed de meesten besluiten, hun plaatsen op de volgende voorstelling te doen overschrijven. Bij elke voorstelling blijkt trouwens uit de ont zaglijke stilte en spanning onder de toeschou wers met welk een interesse zij het drama van de menschelijke lotgevallen door dilettanten hier met de speelkracht van beroepsacteurs ver tolkt tot het einde toe volgen. Gedurende deze maand zal nog eiken Zondag De Paradijsvloek gespeeld worden. Maar de bijval is zoo overrompeld, dat nu reeds op voortzetting wordt aangedrongen. l Naar eerst thans bekend is geworden is de vorige week nabij Rilland iemand op het smokkelen van sigarettenpapier betrapt, dien men uit hoofde van zijn ambt wel het laatst van dit strafbaar feit zou verdenken. De man was namelijk als tijdelijk hulpkommies verbon den aan het kantoor der invoerrechten en ac cijnzen te Woensdrecht. Er bestond reeds ceni- gen tijd verdenking tegen dezen man. Toen hij verleden week met vacantie zou vertrekken, werd hij even buiten zijn woonplaats door dou anebeambten aangehouden en werd on hem een hoeveelheid sigarettenpapier gevonden. Daar de verklaringen van den aangehoudene omtrent de herkomst en de bestemming van dit siga rettenpapier niet bevredigden, werd de zaak na der onderzocht. In zijn woonplaats heeft men eenige dagen in den waan verkeerd, dat de kommies op vacantie was. Thans is echter be kend geworden, dat de tijdelijke ambtenaar niet zal terugkeeren, daar hij uit zijn ambt is ont slagen en hem het betreden van het grensge bied verboden is. Men onderzoekt thans, welken omvang de onregelmatigheden van den ambtenaar hebben gehad. Ten einde eenige verlichting voor de be drijven te verkrijgen en ter bevordering van de afzetmogelijkheid van visch heeft de Neder- landsche Bond van Vischwinkeliers den Minis ter van Landbouw- en Visscherij verzocht te wil len toestemmen in het verstrekken van vijf en twintig K.G. niet aan heffing onderhevige arachide-olie per maand en per winkel of hal- bedrijf. Genoemde bond is bereid een objectieve uit voering te waarborgen voor zoover het zijn leden betreft, Adressant is van meening, dat een dergelijke tegemoetkoming veel leedl ver zacht, de Rijksmiddelen een dergelijk klein be drag niet zal schaden en den vischafzet in niet geringe mate zal bevorderen, omdat de ge bakken vischprijzen aanmerkelijk zullen kun nen dalen en toch loonend blijven. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft op vragen van het Eerste Kamerlid Droogleever Fortuyn betreffende den stand van de werkzaamheden de: Staats commissie, benoemd bij Kon. Besluit van 11 Februari 1936, het volgende geantwoord: De werkzaamheden der Staatscommissie zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat zij haar stand punt omtrent de materie, behandeld in para graaf 12 van het destijds aan de orde geweest zijnde wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven en in de wet van 4 Augustus 1933, reeds heeft kunnen bepalen. In verband hiermede kan de vraag, welke houding de Regeering zal moeten aannemen, nog niet worden beantwoord. Op het tweejaarlijksch congres van der Alge- meenen Nederiandschen Mijnwerkersbond, dat op 15 en 16 Augustus in „Ons Huis" te Heerlen werd gehouden, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin word* geconsta teerd, dat, teneinde een goede oplossing van het pensioenvraagstuk na te streven alsmede de nadeelen voor de mijnwerkers, ontstaan uit rationalisatie en mechanisatie, te bestrijden, de 40-urenweek bij vol weekloon, ten spoedigste moet worden ingevoerd. De Chileensche bisschop Mgr. Edwards lo geert enkele dagen ten huize van den Chileen- schen zaakgelastigde te Den Haag. Mgr. Ed wards zal via Rome naar Chili terugkeeren. Bij beschikking van den minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is de commissie, welke tot taak had den minister van voorlichting te dienen over de vraag op welke wijze het vreemdelingenverkeer hier bevorderd kan wor den, ontbonden met dankbetuiging aan de leden voor de in die functie bewezen diensten. De Rijksmiddelen hebben over Juli opgebracht f 28.146.986, hetgeen ruim 3.92 millioen minder is dan over Juli 1935, en 2.82 millioen minder dan de raming. De opbrengst over de eerste zeven maanden van dit jaar was f 204. (27.492 en is daarmede f 12.60 millioen beneden de raming gebleven en f 8.65 millioen beneden de opbrengst over de eerste zeven maanden van 1935. Maandag werd aanbesteed vanwege het ge meentebestuur van 's-Gravenhage het maken van den onderbouw van een bascule'orug in de Binckhorstlaan met daarmede in verband staande werken. Laagste inschrijfster was de Aann. Mij. v.h. Boele Van Eesteren te Den Haag voor f 127.770: Bü K. B. van 18 Juli 1936 is verleend de eere-medaille, verbonden aan de Orcle van Oranje-Nassau in zilver aan J. H. Seevens, kos ter-organist van de R. K. kerk te Tungelroy (gem. Weert). Bjj K. B. van 17 Juli 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan Chr. Brandt, mees- ter-mandenmaker in het gesticht voor volwas sene blinden te Bussum; in brons aan mej. B Janssen, dienstbode bij den heer M. J. Broekhoven te Moergestel. Benoemd tot adjunct-inspecteur der vissche- rjjen de heer D. de Mos Pzn., te Scheveningen, thans hoofdcontroleur bij den dienst der Ned. Haringcontröle. Bij K. B. van 1 Augustus 1936 zijn te rekenen van 1 Januari 1936 bevorderd tot referendaris in vasten dienst bij het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, mr. J. J. R. Schmal, dr. A. H. Philipse, J. de Waard en J. H. Gispen, allen thans hoofdcommies bij ge noemd departement. v.m. 10 30 uur door Zijne Excellentie de Min van Waterstaat van de Tentoonstelling Direct, iedere en Meter iedere minuut, volop Show en volop Bedrijf, onafgebroken toten met 2 September '36. lederen dag tot 24 uur Nietwaar. U bent 'n trouw lezer van onze rubriek „Omroepers", moogt er graag eens ln grasduinen. De zakenman wl3t van Uw speurlust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Om roepers, die onse rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regel matige belangstelling inderdaad mo- tlveeren. PWVHSCtt \DWTSCtt \fcUGELSCtt' i*oow>EnB06MVooia>EltóOfc*WooWiEHBOEK twi t-4-ta». LiX G. J. GRAAUW - Boekhandelaar - Keizersgracht 168 - A'dam C. - Tel. 44505 - Postgirorekening 48605 thans verkrijgbaar in prachtigen ste- vigen Premoïdband met gouddruk, tegen maandelijksche betaling van EEN GULDEN pf meer. In Kramers' Woordenboek heeft U binnen een minuut elk gewenscht woord opgezocht. Ze zijn in liooge mate overzichtelijk en werden be werkt volgens nieuw systeem: grond woord met uitgang. ELKE BAND BEVAT TWEE DEELEN: Fransch-Nederlandsch Nederlandsch-Fransch— 1208 pag. in 2 kolommen, 13e druk 4. Duitsch-Nederlandsch Nederlandsch-Duitsch 1138 pag. in 2 kolommen, lOe druk 4. Engelsch-Nederlandsch, Nederl.-Engelsch 1264 pag. in 2 kolommen, 13e druk 4. KRAMERS' Woordenboeken geven het beste dat op dit gebied bestaat. De Nederlandsche equiva lenten voor de Engelsche, Fransche en Duitsche woorden en uitdrukkingen zijn zoo juist, vaak zoo treffend, dat zij den gebruiker van het boek paf doen staan over zooveel kennis, zooveel belezen heid, zooveel juist inzicht. Ze zijn met recht: STANDAARDWERKEN VOOR 'T LEVEN!!! Profiteert nu van deze aanbieding voor Uzelf, voor Uw kinderen, voor kantoor, voor huis, voor school. De betaling kan geschieden met slechts f 1.per maand. Elk boek is ook afzonderlijk verkrijgbaar. Franco toezending door geheel Nederland. K.P. BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht franco te ontvangen van G. J. GRAAUW, Boekhandelaar te Amster dam-C., Keizersgracht 168, Telefoon 44505, Postgirorekening 48605, Gem. Giro G 2021: 1 ex. Fransch-Nederlandsch/Nederlandsch-Fransch: gebonden in premoïdband a f 4. 1 ex. Duitsch-Nederlandsch/Nederlandsch-Duitsch: gebonden in premoïdband k f 4. 1 ex. Engelsch-Nederlandsch/Nederlandsch-Engelsch: gebonden in premoïdband a f 4. betaalbaar in maandelijksche termijnen van Naam Straat Woonplaats Doorhalen s.v.p. wat niet verlangd wordt en invullen welk bedrag per maand betaald zal worden. 19 „Dat spijt me," zei ik; „jelui moeten vanavond maar vroeg naar bed gaan, om je schade in te halen. Heb je al gehoord, hoe het met Milford is?'' De laatste woorden waren nauwelijks over mijn lippen, toen ik d'en auto van dr. Ritchie voor mijn huis zag stilhouden, waar de geneesheer zelf uitstapte. „Daar is de dokter," riep ik, van tafel op staande. „Vraag, of de dokter even binnen wil komen." Zij ging heen en ik hoorde haar de deur open doen. Een minuut later trad de dokter binnen, gekleed in onberispelijke grijze jas en zijn hoo gten zijden hoed in zijn hand. „Goeden morgen, mijnheer Northcote," sprak hij, terwijl hij mü zijn hand toestak, welke ik hartelijk schudde „En hoe is het vanmorgen met den patiënt?" „Om die reden, dokter, heb ik juist u verzocht u eerst te spreken, alvorens u hem bezoekt. Wij hebben een avontuurlijken nacht beleefd." Hij trok zijn wenkbrauwen vragenderwijze om hoog en ik vertelde hem nu zonder blikken of blozen, dezelfde leugen, welke reeds voor de ver pleegster had dienst gedaan. „Het was inbraak, of liever poging tot in braak," zei ik. „Ik had ter vervanging van Mil ford een anderen huisknecht gehuurd. Ik werd vannacht wakker en zag hem in mijn kamer, terwijl hij bezig was aan mijn bureau." (Deze laatste omstandigheid, meende ik, was zeer ge lukkig gekozen.) „Wel allemachtig!" riep de dokter verschrikt. „Natuurlijk greep ik hem," vervolgde ik„ „maar hij maakte ongelukkigerwijze zoo'n kabaai, dat Milford er wakker van werd. Niettegenstaande het verbod van de verpleegster wilde de kranige man met alle geweld naar bóven en juist toen hij boven op de gang kwam, ontsnapte de dief aan mijn greep en vloog naar de deur. Er ont stond een worsteling op de gang en Milford raakte onder den voet." „Genadige hemel," riep de dokter. „Had hij letsel bekomen!" „Neen," zei ik, „en dat is juist het eigenaardige van het geval. Wetende hoe ziek hij was, ver wachtte ik hem dood te vinden, maar juist het tegenovergestelde was het geval, hij scheen er niet het minst last van te hebben." Ritchie knikte, ,,'t Is zeer goed mogelijk," zei hij. „Een of andere schok is misschiten juist dat gene, wat hij noodig had, alhoewel het een paar denmiddel is en zeer gewaagd. En waar is de dief gebleven?" „Die is, jammer genoeg, ontsnapt," zei ik. ,,'t Is een buitengewoon geval, omdat ik hem door bemiddeling van Seagrave heb gekregen, en de getuigen uitstekend waren. Ik ga er nu direct heen om mijn beklag te doten." „Dat zou ik zeker," zei Ritchie en wat meer is, ik zou de zaak in handen van de politie geven." „Dat zal ik zeker," zei ik hartelijk instem mend, ofschoon dit het laatste was, wat ik van plan was te doen. En met dit extra leugentje ging ik den geneesheer voor naar beneden. Het nachtelijk avontuur scheten in het geheel geen nadeelige uitwerking op hem gehad te heb ben, want wij vonden den dapperen Milford in bed opzitten, bezig met veel eetlust een bord broodpap te verwerken. „Zoo, Milford." zei ik, „dat ziet er hoopvol uit." De trouwe kerel grinnikte. „Ik gevoel mij wer kelijk veel beter vandaag, mijnheer, ik geloof, dat ik wel kan opstaan en weer aan het werk gaan." „Ik weet niet, wat ik er van denken moet," lachte de dokter, „maar het schijnt, dat jouw gestel behoefte heeft om met inbrekers te wor stelen, laat mij je pols eens voelen." De verpleegster, die inmiddels het ledige bord had weggenomen, deelde mede, dat de patiënt direct nadat hij naar bed was gebracht in slaap was gevallen en gedurende dten nacht geen en kele maal wakker was geworden. „O, hij is ontegenzeglijk veel beter," ver klaarde de dokter. „Ik geloof werkelijk, dat het hem goed zal doen, als hij opstaat. Natuurlijk moet hij de eerste paar dagen rust houden, maar overigens kunnen wij hem voor genezen beschou wen. Als ik in het vervolg weer zoo'n twijfelach tig geval moet behandelen, zal ik 's nachts eten inbreker zenden.'1 Nog grinnikend om zijn eigen grap, volgde hij mij naar boven. „De patiënt is practisch weer ge heel hersteld; de pols is nog een beetje flauw, maar voor de rest vertoont er zich niets abnor maals. Het bewijst juist de stelling, dat eten plot selinge schok in gevallen van inzinking verras sende resultaten kan opleveren. Wat ik zeggen wil, ik heb vanmorgen het analytisch rapport ontvangen." „O ja?" zei ik. „En wat was het?" De dokter fronste zijn voorhoofd. „Ja, het is zeer eigenaardig, maar de chemicus erkent, dat hij op een dwaalspoor is. Er zijn duidelijke ken- teekenen van een plantaardig gif maar het rea geert op geen van de gebruikelijke proeven. Hij zet echter zijn proefnemingen verder voort en ik verwacht spoedig wel meer van hem te hooren." „U moet het mij beslist laten weten," zei ik onbeschaamd, „want ik wil deze zaak grondig onderzoeken." Met de belofte dat hij aan mijn verlangen zou voldoen en na mij gefeliciteerd te hebben met de ontdekking van den inbreker, vertrok de eer biedwaardige man. Wat zijn persoonlijke opinie over mijn huishouden moet geweest zijn, daar gevoel ik niet veel voor, mij in te verdiepen, maar aangezien hij geen plan scheen te hebben, er bij de politie rapport van te makten, vergenoegde ik mij er mede, de zaak te laten zooals zij was. Voor ik uitging om een hartig woordje met de firma Seagrave te spreken, gaf ik het kamer meisje last, dat indien Billy Logan opbelde of hier kwam, zij hem moest zeggen, dat ik den ge- heelen middag thuis was. Vervolgens wapende ik mij met mijn degenstok en ging naar Hannover- Square. Zooals men zich kan voorstellen, had ik het vaste voornemen, dien deftigen ouden heer eens duchtig de les te lezen voor den dienst, welken hij mij bewezen had, om een inbreker in mijn huis te brengen. Maar zooals men weet, heeft een zeker filosoof eens opgemerkt: „om te twis ten zijn er twee noodig." Het is echter een on mogelijkheid, ruzie te maken met een aardworm en mijnheer Seagrave kwam dit schepsel meer nabij, dan wie ik ooit in mijn veel bewogen leven ontmoet heb. Zoodra ik zijn kantoor binnen kwam, overviel hij mij met zulke nederige ver ontschuldigingen, dat mijn overigens zeer ont wikkeld talent voor standjesmaken geen kans zag, zich te ontplooien. heeft zeker mijn brief ontvangen, mijnheer Northcote. Ik kan u niet zeggen, hoe terneerge- geslagen ik ben, dat zoo iets bij onze firma heeft kunnen gebeuren. Ik kan dan ook niet anders doen, dan u namens onze firma onze meest ne derige verontschuldigingen aanbieden. Ik hoop alleen, dat er geten onaangenaamheden het ge volg van zijn geweest. Wat de schurk voor bedoe ling had, mag de hemel weten. Ik „Hoor eens hier, mijnheer Seagrave," viel ik hem in de rede, „waar, voor den duivel staat u toch over te praten. Ik heb geen brief van u ontvangen." „Dan was u waarschijnlijk juist op weg hier heen," stamelde hü, terwijl hij stond te beven als een juffershondje; „onze bediende is ongeveer een kwartier geleden met dten brief naar u ver trokken. De zaak is deze: Wü vernamen van morgen van Sir Henry Tregattock, dat hij in het geheel niets van Francis afwist. Wij hadden hem gisteren geschreven, om hem te verzoeken, de telefonische inlichtingen betreffende Francis, schriftelijk te willen bevestigen en in antwoord daarop verklaarde hij, dat hij niet begreep, waar over wij het hadden. Hij had nooit een huis knecht gehad, die zoo heette en ook met ons absoluut niet geteelefoneerd. Het is weergaloos, verbijsterend, ongeloofelijk en het lijdt geen twijfel, dat iemand anders in zijn naam heeft getelefoneerd. Als het maar geen onaangename gevolgen heeft gehad." Ik onderbrak hem met een sarcastisch lachen. „Onaangename gevolgen!" schreeuwde ik. „Is u er zich wel van bewust, mijnheer Seagrave, dat de man, dien u gisterten in mijn huis bracht, niet alleen dezen nacht een poging tot diefstal deed, doch bovendien trachtte mij te vermoorden?" Wanneer ik zou zeggen, dat mijnheer Seagrave in zwijm viel, zou dit een onvoldoende weder gave van het feit zijn. Ik kan er geen andere uitdrukking voor vinden danhij werd een stand beeld gelijk. Zijn gelaat werd aschgrauw, zijn wenkbrauwen trokken bovenmatig omhoog en zijn oogen sloten zich. Zoo bleef hij eenige oogenblikken stokstijf, absoluut bewegingloos staan. Om er een einde aan te maken, schudde ik hem ten slotte flink bij zijn rechter schouder. Dit bracht hem tot de werkelijkheid terug en toen begon hij allerakeligst te kreunen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3