STADSNIEUWS Euwe behoudt de leiding LAATSTE NIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar Personeel j Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Onze zwemsters terug FINE WINT VAN WINTER EEN M1LLI0EN STEUN AAN LANDBOUW De strijd om Majorca DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 PAARDENKRACHTEN VINDEN ELKAAR v. Gend en Loos in de Rozenstraat TENTOONSTELLING „EIGEN TUIN" BOTER-KNOEIERIJTJES Zuivelschandaaltjes voor den Haarlemschen kantonrechter Boottocht „St. Joseph" Excelsior Wedstrijden Heemsteedsche reddingsbrigade H.K.C. de Jonge Kampioen R. K. Sportvereenigingen Hercules Winfried HAARL. R.K. DAMBOND R.K. Dam- en Schaakclub St. Bavo Lasher voelde zich in zijn element bij een ouderwetsch vierpaard- spel, waartegen Tylor niet op kon Botwinnik moet met remise tevreden zijn Bepaling van den minister van Landbouw en Visscherij T arwesteun Een zeer hartelijke, geestdriftige ontvangst viel haar ten deel VLIEGFEEST OP WAALHAVEN Mr. Sablesac was een aangekleede zandzak Regeering debarkeert nog steeds troepen Taifoen teistert de Philippijnen Elf menschen gedood; talrijke huizen verwoest De kwestie der non interventie CRICKE1 TESTMATCH ENGELAND— BRITSCH-INDIË Britsch-Indië all out 222 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllIJlli Waar nog betrekkelijk kort geleden een aantal krotwoningen de Rozenstraat ontsierde, op de plaats waar vroeger de koetsiers van de Haar- lemsche paardentram woonden, is thans een ge weldige garage verrezen, die plaats biedt aan 50 zware vrachtauto's van v. Gend en Loos. Veertien dagen geleden waren de paardenstal len van dit semi-staatsbedrijf nog onderge bracht aan de Westergracht bij het goederen station; een maand geleden nog vonden de tal rijke vrachtauto's onderdak in een particuliere garage aan de Leidschevaart. En thans is al het rollend materiaal samengevoegd en toch ook weer gescheiden in de Rozenstraat. Gistermorgen waren wij in de gelegenheid om het bedrijf onder leiding van den directeur, den heer Pulles en den aannemer den heer E. J. Lub bers te Haarlem, te bezichtigen. De totale oppervlakte van het complex is 2500 M2. Momenteel zijn er in de garage 35 auto's gestald; een gedeelte van den rechtervleugel is verhuurd aan een taxi-onderneming en een fiet- senstaller, (met tijdelijke afsluiting) maar als de omvang van het bedrijf toeneemt zullen die huurders natuurlijk andere ruimte moeten zoe ken. De groote garage is in alle opzichten mo del, de ijzeren dakconstrucite met de beton-plaat bedekking geeft een forschen indruk; speciale aandacht verdient het mechaniek der groote deuren, die via een veer naar het plafond ge trokken worden, waardoor beschadiging uitge sloten is. Er is verder gezorgd voor centrale ver warming, ventilatie (voor de uitlaatdampen), juiste en practische lichtval, brandkranen etc. De hefbrug, die wagens tot 10 ton bijna 2 meter omhoog heft, door lucht- en oliedruk, is een klein technisch wondertje.. Achter de garage liggen de paardenstallen, die echter geheel gescheiden zijn van het autobe drijf. Via twee brandvrije deinen komt men bij de 15 paarden, die in een volledig brandvrije om geving zijn ondergebracht, ook alweer in model stallen. Daar voor het stadsvervoer paarden vooordeeliger zijn, zullen de wappere viervoeters voorloopig nog kunnen profiteeren van de zeer goede zorgen, die de „baas" aan ze besteed. De baas heeft er intusschen heel wat nachtrust voor over moeten hebben, om de beesten ook des nachts in de nieuwe omgeving op hun gemak te brengen. Hout komt in de stallen niet voor, slechts be ton en ijzer. Verder zijn ze langs alle kanten vrij bereikbaar, zoodat het uiterste voor de veilig heid betracht is. Wijzen we er verder nog op, dat er voor het werk-water een eigen pompinstallatie is aange bracht. Aan beide zijden van het complex is een woning gebouwd, waar de monteur en de stal- baas verblijven. De directie in Utrecht was zeer tevreden over het prachtige werk van den aannemer, waaruit dan ook te verklaren is, dat men van uit andere plaatsen naar de model-inrichting komt kijken. De Rozenstraat is door dit gebouw werkelijk opgeknapt en Haarlem mag trotsch zijn op dit groote expeditiebedrijf voor stad en wijde om geving. Men schrijft ons: De tentoonstelling van wat groeit en bloeit op den tuin is een groot succes geworden. Nadat men door den, met bloemen afgezetten ingang het tuincomplex had betreden, viel het oog allereerst op de, op het gazon bij het ver- eenigingsgebouw, speciaal voor de tentoonstelling opgestelde tent, waarin de buiten-cultuur was ondergebracht. Het was een feestelijke aanblik: de 10 M. breede strook keurig opgestelde bloe men en groenten op het frissche grastapijt. Daarna kwam men in het vereenigingsgebouwtje, waar de inzendingen waren opgesteld van hen, die hunne producten alle of ten deele in een broeikastje hadden gekweekt. Hier zag men een kerncollectie van bloemen en planten. Deskun digen stonden verbaasd over op Eigen Tuin be reikte kweekkunst. Naast zeer mooie zinnea's (tot 14 c.M.) prijkten hier prachtige coleusplan- ten, bijzonder mooie gloxinia's, buitengewoon groote exemplaren van bladbegonia's, enz. Ook trof men hier zelfs een kistje prachtige perziken aan, terwijl een mooie dahlia-inzending deze col lectie voltooide. Voorts was in dit gebouwtje opgesteld het re sultaat van een gehouden Zinnea-prijsvraag. Dit jaar voor het eerst werden een 50-tal plantjes aan de leden, die daarvoor in aanmerking wenschten te komen, uitgereikt. Thans werden door eiken inzender minimum 7 en maximum 10 bloemen geleverd. Het resultaat was, niettegen staande het voor deze bloemen zoo slechte weer der laatste weken, zeer bevredigend. De geheele collectie was een groot succes voor de tentoon stelling en viel bij de jury en de zeer vele be zoekers bijzonder in den smaak. Van de gelegenheid om de tuinen te bezichti gen werd door de bezoekers gretig gebruik ge maakt. Het ongeveer 500 Meter lange tuinpad gaf in de middaguren door de vele bezoekers het aanzien van een drukke winkelstraat. Het stralende zomerweer begunstigde de ten toonstelling bijzonder. Velen zullen ongetwijfeld een prettige herin nering aan al het bloemenschoons van „Eigen Tuin" hebben medegenomen. Een damescomité had in de middaguren voor de honderden bezoekers voor thee gezorgd. Om half zes reikte de voorzitter der vereeni ging, de heer Plant, in aanwezigheid van vele leden en belangstellenden met een toepasselijk woord de prijzen uit. De tentoonstelling is een gulden blad in de ge schiedenis van „Eigen Tuin" geworden. De 39-jarige Vr. uit Santpoort, een margari nemenger, die reeds vroeger voor den Haarlem schen kantonrechter verscheen, omdat hij een loopje met de geldende mengbepalingen had genomen, verscheen Maandag andermaal in de vriendelijke zittingzaal aan de Jansstraat, als verdacht van een drietal overtredingen, welke hij in dezelfde materie zou hebben begaan. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 30 Mei j.l. een partij spijsvetten had vervoerd, welke in het geheel geen boter bevatte. Mr. Klein, die het O.M. waarnam, noemde verdachte een „grooten knoeier" en eischte voor dit feit een geldboete van f 40.—, te ver vangen door 20 dagen hechtenis, met in beslag name van de zoogenaamde boter. Nog geen maand later, op 25 Juni, was hij wederom op hetzelfde feit betrapt. In dit ge val eischte het O.M. een geldboete van f 40. of 20 dagen met een voorwaardelijke hechtenis- straf van tien dagen met een proeftijd van twee jaar. In beide gevallen werd verdachte door den kantonrechter conform den gestelden eisch veroordeeld. Op 4 Juli waren enkele controleurs, die na alles wat gebeurde zeer achterdochtig waren geworden, in het huis van den Santpoortenaar een diepgaand onderzoek gaan instellen. Het resultaat was verrassend. Allereerst trof men in de woning van verdachte een botermenger aan, die geheel aan de gestelde eischen voldeed, d.w.z.: het toestel was verzegeld omdat verdach te niet werd toegestaan margarine te mengen, zonder dat hierbij een controleur tegenwoordig was. In de keuken vond men een petroleum stel, dat klaarblijkelijk pas was gebruikt. Na eenig zoeken ontdekte men in een keuken kastje een pan gloeiend spijsvet met kleursel, welke bij het binnenkomen van de controleurs van het petroleumstel was genomen. In een vuilnisbak in den tuin vond men nog een mengtoestel, terwijl er ook nog een op de ve randa bij de buren werd aangetroffen. In deze toestellen werden resten van onvermengd vet aangetroffen, zoodat de controleurs veilig kon den vaststellen, dat verdachte zich aan de fa bricatie van ontoelaatbare boter had schuldig gemaakt. Verdachte poogde zich nog' te verweren met de mededeeling, dat hij het spijsvet voor eigen gebruik had vervaardigd, maar gezien de hoeveelheid klonk deze verdediging zeer on geloofwaardig. De ambtenaar van het O. M. kwam er dan ook niet van onder den indruk en eischte een principale hechtenisstraf van zeven dagen. Verdachte vond het meer dan erg om voor zoo'n overtreding hechtenis op te leggen. Een boete zou er nog mee door kunnen, meende hij. De kantonrechter dacht er echter anders over en veroordeelde den Santpoortenaar tot een hechtenisstraf van zeven dagen. De afdeeling Haarlem van den R. K. Bouw vakarbeidersbond „St. Joseph" organiseert dit jaar op Zondag 6 September een boottocht naar Utrecht. De Domtoren zal beklommen wor den en de raadskelder zal bezichtigd worden. Men kan zich ppgeven: Clercqstraat 126. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdag avond haar wekelijksche baanwedstrijden. Al lereerst startten de A-klassers voor een koppel wedstrijd over 75 ronden. Het koppel Matzen— Drogtdry werd winnaar met 13 pt. Op 1 ronde: PbilippoFennes, 11 pt. 3. Van Haarlem- Korthals 8 pnt. 4. WalgienJas 4 pnt. Op 2 ronden: KleefB. Fennes 9 pnt. De B-klassers reden eveneens een koppelwed strijd over 40 ronden, die gewonnen werd door het koppel Jansen met 8 pnt. 2. Herman Jansen Baars 3 pht. Op 2 ronden; KleefKruif 6 pnt. H. WilkensVan Dokkum 3 pnt. Een uitdaging achtervolging over 15 ronden tusschen JasWalgien werd door Walgien met 20 M. voorsprong gewonnen. Na de pauze volgde een afvalwedstrijd waar bij de volgende renners afvielen: Wilkens, Baars, Kruif, Van Dijk. De uitslag was: 1. Harry Jansen. 2. Harry Kleef. 3. Herman Jansen. 4. Wim Kleef. Zondag reden de A. B. C. en D-kl. een pele- tonhandicap over 50 K.M. Allereerst vertrok t D-peleton bestaande uit de renners Schaap, Van Es, Dokkum, W. Kleef, Baars,- De Jong Banken. Twee minuten daarna het C-peleton Kruif, Wilkens, Bouman, Van de Berg, Ekel, De Nijs. Twee minuten daarna het B-peleton Herman Jansen, Harry Jansen, J. Walgien, Jas, Evers, Jansen. Twee min. daarna het A-peleton Schell Sr., Matzen, W. Fennes, B. Fennes, Las- schuit, Gerrit Jansen, H. Kleef. De A-klasse liep de overige peletons tot aan de streep in, de eindspurt bracht den volgenden uitslag: 1. D-peleton. 2 A-peleton. 3 C-peleton. 4 B-peleton. Moest op Zondag 2 Augustus door den stroo menden regen een deel van het programma der wedstrijden worden afgelast, thans was Zondag het weder bijna te mooi. Van de nog te verwerken wedstrijden waren de uitslagen als volgt: 1. 25 M. gekleed zwemmen dames-senioren: 1. D. Broekman 27 2/10 sec. 2. D. v. d. Jagt 28 8/10 sec. 3. Helleganger 29 2/10 sec. 4. Tilly Mijn- hof 29 3/10 sec. 2. 25 M. gekleed zwemmen heeren senioren: 1. N. Kersten 21 5/10 sec. 2. J. Plantenga 22 8/10 sec. 3. H. Rietveld 23 6/10 sec. 4. R. Abrahams 24 2/10 sec. 3. 25 M. gekleed zwemmen dames junioren: 1. F. Kaper 31 4/10 sec. 2. J. F. M. Konings 32 2/10 sec. 3. M. Kaper 35 1/10 sec. 4. A. Baumeister 38 2/10 sec. 4. 25 M. gekleed zwemmen heeren junioren: 1. Th. J. v. Bakel 28 6/10 sec. 2. W. v. d. Berg 29 sec. 3. J. Petterson 29 1/10 sec. 4. G. Rooij- akkers 29 6/10 sec. 5. 25 M. ongekleed sleepen dames: 1. Cor Broers 33 9/10 sec. 2. Tilly Steinhof 36 8/10 sec. 3. D. v. d. Jagt 41 7/10 sec. 4. A. Leiffering 41 8/10 sec. 6. 25 M. ongekleed sleepen heeren: 1. J. Plantenga 35 4/10 sec. 2. H. Rietveld 36 3/10 sec. 3. R. Abrahams 39 1/10 sec. 2. N. Kersten 41 sec. B. Kooyman buiten mededinging 33 2/10 sec. 7. Onder water zwemmen dames: 1. G. Hel leganger 20'/, M. 2. Truus Broers 18 8/10 M. 3. D. v. d. Jagt 18 M. 4. Cor Broers 17 M. 8. Onder water zwemmen heeren: 1. F. Abra- mans 34 M. 2. A. E. de Haas 29 M. 3. N. Ker sten 28.50 M. 4. P. Wesselma 25 M. B. Kooy man buiten mededinging 29 M. Deze uitslagen hadden tot gevolg dat mej. Dina v. d. Jagt, Jan Plantinga en N. Kersten ieder 7 punten behaalden voor den uitgeloofden beker. Het lot beslist# ten gunste van den heer J. Plantinga, die daarmede beslag legde op den beker. De prijzen, welke bestaan uit medailles zul len op een op 30 Augustus a.s. te houden fees telijke bijeenkomst aan de respectieve winnaars worden uitgereikt. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag onder buitengewone belangstelling op de Half- wegsche wielerbaan een clubontmoeting tegen Nieuw Swift en Kennemerland. Er verschenen ongeveer 100 renners aan den start. De uitslagen luidden als volgt; Sprintwedstrijd A klassers over drie ronden. Ie serie: 1. Vuyns, tijd 15 sec.; 2. Huisman; 3. C. Ouweland. 2e serie: 1. Hoolwerf, tijd 15 sec.; 2. Veer man; 3. J. Bosman. 3e serie: 1. J. Bergman, 14 4/5 sec.; 2. Hoog land; 3. J. Bijl. 4e serie: 1. J. Riethoven, 15 sec.; 2. Hand- graaf; 3. Engelhart. Herkansing: 1. Bijl. Kwartfinale: le serie: 1. Bijl 15 4/5 sec.; 2. Vuyns; 3. Hoogland. 2e serie: 1. Hoolwerf 16 1/5 sec.; 2. J. Riet hoven; 3. Huisman. 3e serie: 1. Rugman 16 sec.; 2. Veerman; 3. Handgraaf. Halve finale; le serie: 1. J. Riethoven 14 4/5 sec.; 2. Vruyns. 2e serie: 1. Hoolwerf 15 4/5 sec.; 2. Rugman. 3e serie: 1. Veerman 16 4/5 sec.; 2. Bijl. Kleine finale: 1. Rugman; 2. Dfjl; 3. Duyns. Groote finale: 1. J. Riethoven 15 1/5 sec.; 2. Hoolwerf; 3. Veerman. 25 ronden B-klassers: le serie: 1. J. Rietho ven Azn.; 2. v. d. Putten; 3. G. Bijster; 4. C. Ouweland; 5. F. Jansen, ijd 8 min. 37 3/5 sec.; 2e serie: 1. H. Krimp; 2. H. v. Rooyen; op 1 ronde; 3. Vruyns; 4. J. Bosman; 5. A. de Roo- de, tijd 7 min. 46 3/5 sec. Finale B-klassers, 30 ronden: 1. A. de Rode; op 1 ronde: 2. J. Riethoven Azn.; 3. J. Bos man; 4. Duyns; 5. v. d. Putten, tijd 9 min. 46 2/5 sec. Afvalwdstrijd niet geplaatste B-klassers: 1. Heilo; 2. Hoogland; 3. Leest; 4. Veen; 5. J. Vonk. 25 ronden C-klassers: le serie: 1. J. Riehof; 2. Stouteier; 3. C. Bijster; 4. Knaap, 5. Se- verijnsche; 2e serie: 1. Heiloo; 2. Sigaar; 3. N.N.; 4. Smits; 5. J. Munk. Finale C-klassers, 30 ronden: 1. Heiloo; 2. Sigaar; 3. Riebot; 4. Stouterer; 5. Smits, tijd 10 min. 32 sec. Afvalwedstrijd niet geplaatste C-klassers: 1. N.N.; 2. Smits; 3. H. Munk; 4. Holswild; 5. Knaap. Klassementswedstrijd voor A-klassers; 1. J. Riethoven 10 pnt.; 2. Bijl 7 pnt. De andere renners allen 2 en 1 punt. Ploegachtervolging 4 K. M. tusschen Nieuw Swift en Kennemerland. Gewonnen door Ken nemerland, 640 M. ingeloopen, tijd 5 min. 59 4/5 sec. Ploegachtervolging tusschen Kennemerland en D.J.K. Gewonnen door Kennemerland, tijd 5 min. 57 1/5 sec. Achtervolging tusschen Nieuw Swlft en D.J.K. Gewonnen door Nieuw Swift (na 15 ron den ingeloopen) tijd 4 min. 2 1/5 sec. Totaal uitslag: 1. Nieuw Swift, 46 pnt.; 2. Kennemerland, 39 pnt.; 3. D.J.K. met 29 pnt. Donderdag 20 Augustus a.s. is er géén turnen voor de dames. In plaats hiervan wordt er een fietstocht gehouden, die om acht uur van den Elswoudshoek vertrekt. De adsp.-afdeelingen van de heeren hebben van heden af tot en met den eersten oefen avond in September vacantie. Heeren, die wen- schen deel te nemen aan de bedevaart naar St. Jeroen te Noordwijk, kunnen zich opgeven bij den heer G. A. Comaita of bij den secretaris der St. Jeroenbedevaart, den heer J F. Duijn, Voorhelmstraat 28r. Hieronder laten wij de eindstanden volgen van de clubkampioenschappen (dammen) 1935—1936. B. H. Stevens J. Drayer J. Warmerdam L. v. d. Voort J. Stevens J. v. d. Zwan J. Weijers A. Masteling C Prins G. H.esselman J. Wullems P. Warmerdam S. Diependaal T. Broekman L. Booms S. v. d. Eem J. Meijer W. v. d. Peil lste klasse 7 7 7 7 7 7 7 7 6 4 3 1 2 1 2 1 2de klasse 9 9 9 9 9 9 9 9 9 8 7 5 5 4 3 2 2 2 2 1 9 1 5 1 3 1 2 1 2 1 1 2 1 1 1 1 3 1 4 3 4 4 1 1 2 3 5 5 5 6 6 13 10 7 7 5 5 5 4 16 15 12 11 8 7 6 5 5 5 Er zijn te Nottingham momenten, die aan den wedstrijd om het wereldkampioenschap doen terugdenken. Zondagochtend werd mees ter Vidmar, in de hall van het Victoria-hotel gezeten, genietend van de Zondagsrust, aan de telefoon geroepen Moskou. Terugkomend vertelde hij, dat een journalist hem naar zijn meening gevraagd had, wie in het tournooi de eersten zouden zijn. Vidmar's voorspelling vos: Botwinnik en Euwe, een horoscoop, dien men ook daar wel zonder een duur telefoongesprek had kunnen trekken, maar het geval is alweer teekenend voor de groote belangstelling, welke het schaakspel in Rusland geniet. Zaterdagavond was de Duitsche speelster Sonja Graf in het tournooi-lokaal aanwezig, nog omgeven met het aureool van haar over winning in het dames-tournooi op den Somme ring. Hier zal zij het wel zwaarder krijgen. Zondagochtend verscheen haar rivale miss Vera Menchik in het hotel, van alle zijden gecom plimenteerd met haar goed resultaat in het tournooi te Podebrad. Fraulein Graf is voor nemens het volgend jaar een match met miss Mcnchik te spelen, en zij verzekerde, dat dit wel financieel verzekerd is. De aandacht van de toeschouwers ging Maan dag in de eerste plaats uit naar de partijen CapablancaBotwinnik en AljechinReshevs- ky, die echter alleen voor de tweede gerecht vaardigd bleek. CAPABLANCA—BOTWINNIK. Botwinnik koos tegen Capablanca dezelfde verdediging in de West-Indische opening, welke hij kort ge leden tegen denzelfden tegenstander te Mos kou beproefde. Weliswaar verloor hij aldaar, echter hij heeft op winst gestaan en zijn verlies was alleen te wijten aan een misgreep in tijd nood. Ditmaal legde de Cubaan de partij nauwkeuriger aan, vermocht echter geen noe menswaardig voordeel te verkrijgen. Hij speel de zeer voorzichtig, de twee c en d pionnen ver dwenen van het bord, zoodat de stelling meer dan eenvoudig werd. Capablanca bood telken male ruil der figuren aan, hiermede te kennen gevende, dat hij met remise tevreden was. Botwinnik echter, die minimaal voordeel had in een betere pionnenstelling, trachtte zulks te vermijden, hetgeen hem niet gelukte. Capa blanca ruilde alles af en ging tot een dame- eindspel over. Inderdaad zag Botwinnik na eenige zetten het nuttelooze van zijn poging in en stelde zich op den 29sten zet met remise tevreden. 1 ALJECHIN—RESHEVSKY Aljechin open de met pglf3 en ging spoedig tot het collo- systeem van het damegambiet over. Reshevsky verdedigde zich met een weinig gebruikelijke variant en fianchetteerde zijn koningslooper. Na eenigen afruil, in het centrum had Aljechin een zwakken geïsol'eerden pion opd4, die door Reshevsky geblokkeerd werd met een paard, al dus in het middenspel een iets betere stelling verkrijgend. Beiden speelden in dit stadium langzaam en doordat beiden nog over tijd be schikten, verloor Aljechin een pion. Bij het af breken zag 't er naar uit dat Reshevsky winst kans had. Aljechin vertelde ons echter in de pauze, dat hij het verlies van den pion had toegelaten, omdat hij meende op deze wijze zeker remise te kunnen houden. Intusschen Reshevsky had dan toch maar een pion meer en voor de zooveelste maal in dit tournooi moest hij zich afvragen, hoe te trachten een pion meer in het eindspel tot gelding te brengen. De avondzitting bracht betrekkelijk weinig verandering en de partij werd verdaagd. TARTAKOWER—VIDMAR. Tartakower had wit tegen Vidmar en speelde de 14 opening. Vidmar koos een goed verdedigings-systeem met drielc8g4. De Poolsche meester, die zijn damelooper wenschte te fianchetteeren, om langs deze dia gonaal een aanval te kunnen ondernemen, zag zijn pogingen gedwarsboomd door een manoeu vre van Vidmar, die er daardoor in slaagde den vijandelijken raadsheer te ruilen. Toen Tarta- kower zijn voordeel zag verdwijnen, had hij geen lust om verder te strijden en bood reeds op den 16den zet remise aan, hetgeen door den vredelievenden Zuid-Slavischen professor werd aanvaard. TYLORLASKER. Lasker voelde zich van den aanvang af in zijn element, zijn tegen stander toch gaf hem de gelegenheid een ouder wetsch vierpaardspel, dat aanvankelijk sym metrisch verliep, te spelen. Dat hij hiervan nog steeds goed op de hoogte was, bleek uit het snelle tempo, waarmede hij zijn zetten deed. Hij liet zich op f6 een dubbelpion bezorgen, welken hij op den volgenden zet kon oplossen door Tylor te dwingen een paard op g6 te rui len. Daardoor moest laatstgenoemde zijn pion naar d4 brengen, waardoor de witte e-pion zwak werd. Lasker maakte hiervan uitstekend ge bruik. Tylor had de koninginnen kunnen ruilen, maar zag hiertegen op, aangezien hij de macht van den raadsheer van zwart in het eindspel moest vreezen. Nu echter drong de oude mees ter met de dame in het witte spel, Tylor werd geheel in de verdediging gedrongen, zoodat ten slotte vrijwel al zijn stukken vast kwamen te staan. Geen uitweg meer ziende gaf hij op. BOGOLJUBOV-EUWE. Euwe, die op Bogol- jubov een revanche voor zijn geleden nederlaag te Zandvoort te goed had, verdedigde zich met zijn geliefkoosd wapen, de Tsjechische verde diging, met de moderne variant lb4. Tot den negenden zet was de partij identiek aan die van LaskerCapablanca uit de vorige ronde Euwe lolgde een analyse, die hij tijdens zijn match om het wereldkampioenschap geanaly seerd had. Bogojubov schoof den centrum-pion door, moest dezen echter direct met den f-pion ruilen. Door deze afwisseling verkreeg Euwe 'n zwak punt: 'n pion op e6 tegen 'n dito opd4 van Bogoljubov. Even later werd de zwakte van Euwe opgeheven, toen hij een pion van g7 naar f6 kon brengen. Bogoljubov moest om een aanval te voorkomen de koninginnen ruilen, hetgeen hem een dubbelpion op de g-lijn be zorgde. Echter stonden bij het afbreken de stel lingen vrijwel gelijk. Na de pauze kwam spoedig het vreedzame einde. Euwe onderzocht eerst nog een twin tigtal minuten de stelling en overtuigde zich ervan, dat bij de goede verdediging, die Bogol jubov gekozen had, niet meer dan remise te bereiken viel. FINE—WINTER Ook Winter verdedigde zich met de Tsjechische verdediging. Fine bewandelde eigen paden en bracht met den zesden zet het paard naar h4 om dit tegen den vijandelijken raadsheer te ruilen. In het vervolg offerde Fine een stuk, waarvoor hij niet alleen twee pionnen verkreeg, maar ook den zwarten koning, die nog niet gerocheerd had, bedwong. Winter kreeg uiterst zwak spel, terwijl Fine daarenboven nog een pion dreig de te winnen. De Amerikaan manoeuvreerde uitstekend met zijn stukken in het centrum en rukte toen met zijn d-pion op. Hij verkreeg een mat-aanval en Winter gaf op. FLOHR—THOMAS De partij Flohr— Thomas was een c4 opening, welke door beide spelers goed werd behandeld. Floh- speelde zeer terughoudend en deed geen pogingen, eenig voordeel uit de opening te behalen. De volgende tien zetten bestonden enkel uit po. sitioneele manoeuvres, totdat Flohr door een offer met den f-pion een poging waagde het spel te opening. Thomas ruilde dezen picn tegen zijn e-pion, waardoor hij tziijn tegenstander hangende pionnen bezorgde. Bij het afbreken stond de Engelsche speler iets beter, maar hij bood remise aan, hetgeen Flohr echter wei gerde. Ditmaal had Flohr gelijk gehad. Thomas behandelde het toren-eindspel niet al te best, er- met een vrijen d-pion had zijn tegenstander tegen den tijd van afbreken een duidelijk voor deel. Des middags te vier uur werden de an dere tournooien met eenige plechtigheid geo pend en Om Zes UUr begon de «wsfce rondo. Gedeeltelijk gecorrigeerd) De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds steun zal worden verleend aan hen, die als teler van tuinbduwgewassen zijn aangesloten t>iJ de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, tot een bepaald bedrag van ten hoogste 1 millioen. Deze steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde geteelde pro ducten, welke in het achter elk product ver melde tijdvak van 1936 door genoemde telers over een erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Blauwe druiven (koud) 1 Jan.5 April ƒ9.40 per 100 K.G.; kaskomkommers 30 Maart—17 Mei 1.50 per 100 St.; idem (a) 18 Mei— 28 Juni ƒ2.per 100 St.; idem (b) 18 Mei 28 Juni f 1.50 per 100 St.; idem (c) 18 Mei 28 Juni ƒ1.per 100 st.; platglaskomkommers 30 Maart17 Mei ƒ1.20 per 100 st.; idem (a) 18 Mei25 Juni ƒ1.60 per 100 St.; idem (b) 18 Mei28 Juni ƒ1.20 per 100 st.; idem (c) 18 Mei28 Juni ƒ0.80 per 100 st.; prei 1 Jan. 31 Mei ƒ0.25 per 100 K.G.; radijs 23 Maart 26 April 0.15 per 100 bos; sla 13 April—17 Mei ƒ0.40 per 100 K.G.; spinazie 30 Maart— 24 Mei ƒ0.30 per 100 K.G. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat voor 1936 aan importeurs van of handelaren in tarwebloem b., die aange sloten zijn bij de vereeniging „distributiekan toor voor tarwebloem b. o", of bij de Ver. Con sentenbureau voor den meelhandel, ter tege moetkoming in het door hen geleden nadeel tengevolge van de maatregelen, genomen ter zake van den import van en den handel in tarwebloem b., boven het bedrag, dat reeds is uitgekeerd, uit het landbouwcrisisfonds steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 475.000. Mef den voortrein arriveerden Maandagavond om 19.10 uur Duitschen tijd aan het station Bentheim de Nederlandsche zwemsters die aan de Olympische Spelen hebben deelgenomen. Ter begroeting waren daar aanwezig de heer Wesselo, lid van het hoofdbestuur van den K.N. Z.B., de Oldenzaalsche Zwem- en Poloclub met vaandel, de heer J. Moeken, als afgevaardigde van de Enschedesche Zwem- en Poloclub, een deputatie van de Hengelosche Zwemclub ,,'t Weusthag", verder een honderdtal Nederlanders en een groot aantal Duitschers. De heer Wesselo en de stationschef Dankher leidden de Nederlandsche ploeg naar het ge deelte van het perron, waar de begroetende per sonen zich hadden opgesteld. Het eerste sprak de heer Wesselo, die allen een hartelijk welkom toeriep namens geheel zwemmend Nederland, dat zij zoo glorierijk vertegenwoordigd hadden. Namens de Nederlandsche kolonie te Osnabrück bood hfj den leider der zwemploeg, den heer J. de Vries, een bouquet rozen aan. Daarna voerde de heer H. P. Gelderman Dzn. uit Ol- denzaai het woord namens de Oldenzaalsche bad- en zweminrichting. Mevrouw Gelderman bood Rie Mastenbroek een bouquet anjers aan. De heer J. Redeker offreerde namens de Olden zaalsche zwem- en poloclub den vier dames der estafette-ploeg en mej. Senff bouquetten lelies. Namens ,,'t Weusthag" complimenteerde de heer van Wijngaarden de zwemploeg en bood den dames Braun en van Wuijckhuyzen ieder een mand bloemen aan. De heer Moeken be dacht alle dames met een doos bonbons. Bü het vertrek van den trein offreerde de stationschef Rie Mastenbroek bloemen. Tijdens het oponthoud dat ongeveer twintig minuten duurde werden de zwemsters bestormd met ver zoeken om handteekeningen. Na de huldiging werd geestdriftig het „Wil helmus" gezongen en werd door de Nederland sche aanwezigen een spreekkoor gezegd, toepas selijk op de zwemsters. Op Waalhaven was het Zondag een drukte van belang. Om drie uur werden de vliegde- monstraties geopend met een escadrille-vlucht, uitgevoerd door instructeurs van de Nationale Luchtvaart School. Het volgende nummer had in zooverre eenige verandering ondergaan dat ir. Emil Kropf, die zooals het op het programma was vermeld, met de snelle Focke Wulf „Stoesser" eenige stunts zou uitvoeren, door ziekte verhinderd was en werd vervangen door eten testpiloot der Focke Wulffabrieken, flugkapitein Stein. Deze gaf in het speciaal voor stuntvliegen gebouwde toestel een goed idee van wat eigenlijk stuntvliegen is. De sensatie van den dag was wel het feit, dat voor de eerste maal boven Waalhaven, door een motorloos vliegtuig, te weten de Grunau Baby „Koosje" bestuurd door den heer Hendriks Jansen, een looping werd gemaakt. Verschil lende andere demonstraties werden nog ge geven. Zoo heeft de heer H. v. d. Velde, directeur van de Autogiro Import eens even gedemon streerd, waartoe een autogiro al niet in staat is. Schmidt Crans behaalde veel succes met een demonstratie, hoe een leerling, die voor het eerst met een machine vliegt, verschillende fouten maakt en hoe deze, eerst op het laatste moment., door den instructeur worden hersteld. De heer Asjes lichtte dit voor de microfoon op vlotte wijze toe. Bij het volgende nummer heerschte er een nerveuze spanning op het veld. Mr. Sablesac zou een demonstratie parachute-springen ge ven. Tweemaal vloog de Koolhoven over het veld, voordat m. Sablesac den moed vond, den sprong te wagen en een zucht van verlichting ging door de gespannen toeziende menigte, toen de parachute zich eindelijk opende en de springer behouden en wel, misschien wel wat hard, op het terrein landde. Hoe groot was echter de hilariteit, toen men vernam, dat men al zijn angst voor mets had uitgestaan, daar mr. Sablesac, zooals zijn naam ook eigenlijk al aanduidde, slechts een aange kleede zandzak was. Ook het volgende nummer nam een humoris tisch einde. Ali Ben Raki, de fameuze Arabische scherp schutter. schoot vanuit een sportvliegtuig. met onfeilbare zekerheid ballonnetjes stuk en ging zelfs zoover, dat hij het draadje, waaraan het ballonnetje bevestigd was, doorschoot. Maar bij de poging om den draad van het laatste ballonnetje af te schieten, gebeurde dit reeds, voordat het schot was afgevuurd, welk geheim opgelost werd na de landing, toen mr. Ali Ben Raki, met eenige tooverformules van onder het onderstandje een medeplichtige te voorschijn haalde. Met een escadrillevlucht van N ,L. S.-instruc teurs werd het interessante programma be sloten. BARCELONA, 17 Aug. (Reuter). Volgens een communiqué van den commandant der op Ma jorca aan land gezette troepen is het lucht bombardement van de stad St. Maria vandaag voortgezet met het doel de verbindingen tus schen Palma de Majorca en de rest van het eiland af te snijden. Het debarkeeren van re- geeringstroepen aan de Oostzijde van het eiland nabij Porto Cristoo gaat voort. Men verwacht, dat de stad Manacor spoedig zal worden aan gevallen. De minister van Financiën heeft aan de pers verklaard, dat de regeeringstroepen een colonne van opstandelingen te Medellin in de provincie Badajoz uiteengejaagd hebben en aaarbij een groote hoeveelheid oorlogstuig hebben buitge maakt. Voorts werd een aantal krijgsgevangenen gemaakt. MANILLA, 17 Aug. (Reuter). In het Noorden van Luzon heeft een taifoen gewoed, die groote schade heeft aangericht. Minstens 11 personen werden gedood. Vele huizen werden vernield, terwijl de te velde staande gewassen voor een groot deel verwoest werden. Twee schepen zijn gestrand. BERLIJN, 17 Aug. (Reuter). In Berlijnsche politieke milieux meent men te weten, dat Duitschland, in zijn antwoord op de Fransche voorstellen inzake non-interventie in Spanje, te kennen heeft gegeven dat het bereid is deze te accepteeren onder voorbehoud echter, dat het accoord van non-interventie door alle mogend heden die wapenen produceeren of uitvoeren wordt onderteekend. Maandagmorgen verklaarde captain Allen de Engelsche innings op den stand van Zaterdag (4718) voor gesloten. Merchant en Mustaq Aii openden de innings voor Britsch-Indië onder voor de Indiërs gunstige omstandigheden, het was warm weer en het wicket in denzelfden toestand als Zaterdag. Voce en Allen, de twee fastbowlers, namen de eerste overs Mustaq Ali trad spoedig aanvallend op en riskeerde meer dan Merchant, die verdedigend speelde. Op 42 werd Hammond aangezet, vervolgens Verity en Sims, doch na een uur waren er 60 runs, waai- van Mustaq Ali 40 en Merchant 20. De spm- bowlers leverden zoovele moeilijkheden op, dat in de volgende 30 minuten er slechts 15 runs bijkwamen. Op 81, wanneer Mustaq Ali juist zijn 50 te pakken heeft, bowlt Veritv een snel leren pal, waarop de Indiër prachtig door Duck worth voor een fraaie 52 gestumpt wordt. Hus- sain en Merchant schijnen dan op weg naar een hoog Indisch totaal. Om 1 uur gaat de 100 en kort daarna scoort Merchant zijn 50ste run. Bij de lunchpauze is het totaal 1191. Direct daarna valt op 125 het wicket van Merchant b. Allen 7oor een geduldige 54 en op 130 wordt Nayudu fraai op leg. door Allen gevangen. Hus- sain en de lefthander Ramaswani voeren dan het totaal op tot 185. Wanneer Ramaswani voor 27 door Sims gebowld wordt, luidt de val van dit wicket een geweldige collapse in. Sims en Verity nemen de laatste 7 wickets voor slechts 37 runs. Wazir Ali ging l.b.w. Amar Singh en de captain clean bowled Verity en Sims, de rest werd gevangen. Hussaln stond 2/ uur aan het wicket alvorens hij prachtig voor 33 door Duck worth gestumpt werd op Verity. Na 3 harde vieren van Nissar sloot de innings op 222, En geland met 249 de leiding latend. Verity nam 330, Sims 573. Merchant en Mustaq Ali openden voor de 2de maal op Allen en Voce en zij scoorden snel, want de 50 ging in een half uur op. Op 64 en 71, dus kort achter elkaar, was het openingspaar door vangen van Hammond en Worthington op Allen verdwenen. Op 122 werd Amar Singh op Sims' bowlen door Verity gevangen. Met de score 135—3 moeten de Indiërs nog 123 maken om de inninesnederlaag te ontgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4