Geen bemiddeling in Spanje Landgenooten in gevaar NOC EEN VRUCHTELOOS INITIATIEF Kerkelijk leven De N.S.B. en de waarheid DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT Typische uitspraak van Prof. Unamuno GASBESCHERMINGS- MIDDELEN Mettertijd mogen slechts goedge keurde voorwerpen verkocht worden Heeft onze regeering de belangen der Nederlanders in Madrid verwaarloosd? Niemand hunner wist het nummer van den Opera Italiana Het 39e winterseizoen vastgesteld De Leipziger Messe Een speciale Zeppelin-tocht Het graf van J. P. Coen Het voornemen bestaat een waardig monument aan te brengen Indische landsmiddelen gestegen BENOEMINGEN In het Aartsbisdom OPENING DER MOERDIJK- BRUG Prijsvraag voor een herinnerings speldje R. K. Kantoorbedienden congres- seeren Nu het weer zomer is Verstoring van het mooie weer niet te verwachten MM De Rotterdamsche zwemsters zijn Maan dagavond na hun terugkeer uit Berlijn op enthousiaste wijze gehuldigd. Een kijkje in 't feestgebouw Palace. V. I. n. r. mevr. Mastenbroek, Rie Mastenbroek, mevr. Braunmevr. van Wuyckhuizen; Willy den Ouden en Annie Timmermans Langzaam, maar naar het schijnt zeker, vechten de „witten" in Spanje zich door het meedoogenloos heete en kale land naar een moeizame en geweldige offers eischen- de overwinning. Natuurlijk bestaat nog altijd de kans op verrassingen, hetzij door een wisseling van de krijgskans, hetzij door ingrijpen van een der belanghebbende buitenlandsche mogendhe den. Deze laatste mogelijkheid, welke uiteraard de meest ernstige Europeesche complicaties met zich kan meebrengen, heeft Frankrijk trachten uit te schakelen door het initiatief te nemen voor een non-interventie-overeenkomst. Dit initiatief, genomen in den tijd, toen de positie van de bevriende Volksfrontregeering te Ma drid hachelijker werd tengevolge van buiten - landschen steun aan de rebellen, is zoowel in het nationaal-socialistische Duitschland, als in -het fascistische Italië ais in het aan Spanje gren zende, autoritair geregeerde Portugal op reser ves gestuit, en het is zeer de vraag, of deze re serves zullen worden overwonnen. Komt er geen non-interventie-overeenkomst tot stand, dan behoudt Frankrijk zich zijn vrijheid van handelen ten aanzien van Spanje voor, en zal het zijn uitgesproken sympathie voor de roo- de broeders in Madrid en zijn afgrondelijken af keer van alles, wat maar naar fascisme zweemt, natuurlijk den vrijen loop laten en hulpacties in allerlei vorm ten gunste van de Madrileen- sche regeering voortzetten of hervatten. Léon Blum, die geen Kerenski meent te zijn, staat onder zwaren druk van de communisten, die buiten de Volksfront-regeering in Frankrijk zijn gebleven, om zonder verantwoordelijkheid hun onverantwoordelijk politieke spel te kunnen spelen. Indien er geen non-interventie-verdrag tot stand komt en de autoritair of dictatoriaal geregeerde landen voortgaan de nationalisten in Spanje te steunen of te laten steunen, zullen Léon Blum en Delbos moeten zwichten voor de steeds luider om interventie ten gunste van de Spaansche regeering schreeuwende aanhan gers van Moskou. En dan zal het hek van den dam zijn met alle mogelijke gevolgen van dien. De Fransche regeering, die over haar roodehart het witte hemd van een vredesengel heeft aan getrokken, zou zich wel niet zoo druk voor de nog altijd „officieele en wettige" Spaansche re geering hebben gemaakt, indien deze rechtsch was geweest. Toen indertijd de roode revolutie losbarstte om de stembusoverwinning der recht- sche partijen in Spanje met moord en doodslag, met vernieling en plundering te corrigeeren, trok Frankrijk geen partij voor de toenmalige radicale, door rechts gesteunde regeering. De omstandigheden zijn voor Frankrijk thans in grijpend gewijzigd. Een anti-marxistisch, auto ritair geregeerd Spanje versterkt de positie van het machtige Italië en brengt de verbinding tusschen Frankrijk en zijn overzeesche bezittin gen in gevaar. De Fransche Volksfrontregee ring heeft niet alleen ideëel, maar ook politiek belang bij de troebele Spaansche zaak, precies als Engeland, Portugal, Duitschland en Italië. Léon Blum alleen heeft zich in een quasi-en- gelachtig travesti gestoken, dat echter te door zichtig is dan dat men het daaronder schuil gaande zeer concrete eigenbelang niet zou zien. De kans van slagen van het Fransche non-interventie-initiatief is zeer ge ring, maar nog geringer is die kans voor de poging, welke Uruguay heeft aange wend om de Vereenigde Staten voor een be middelingsactie in den Spaanschen strijd te spannen. De Vereenigde Staten hebben in hun nieuwe neutraliteitswet hun angst om zich aan ijskoud water te branden nauwkeurig zwart-op-wit neergeschreven. Hoe groot die angst is, bewees Amerika's houding in het Italiaansch-Abessinisch conflict. Zij zullen zeker niet hun vingers, zelfs niet om te bemiddelen, in den kokenden Spaanscihen bloedgeyser wagen. Roosevelt houdt mooie preekjesi over ver draagzaamheid en vredelievendheid tot het twistzieke en overspannen nerveuze Europa en verheft zich op het aandoenlijke voorbeeld van samenwerking en eensgezindheid, dat Amerika de rest van de wereld geeft, maar hij weigert ook maar iets van zijn voorzeker machtigen in vloed aan te wenden om Europa in zijn moei lijkheden te helpen. In Washington is het be roep van het goedwillende en nog altijd sterk Spaansch voelende Uruguay dan ook uiterst koeltjes ontvangen. Trouwens, nu de burger oorlog in Spanje van een bitse en wreedaardige verbetenheid geworden is, welke geen grenzen meer kent, moet de tijd voor een vruchtbare bemiddelingsactie geheel verstreken worden geacht. Toen de rebellie begon en de radio zender van Madrid verkondigde, dat zij in enkele dagen zou worden neergeslagen, was er geen sprake van bemiddeling. Nu de natio nalisten steeds meer terrein winnen heeten Madrid en Barcelona niet afkeerig van een compromis. De witten wijzen echter elk be middelingsdenkbeeld verre van zich, hetgeen te begrijpen is nu zij aan de winnende hand schijnen te zijn. De burgeroorlog heeft te lang geduurd en is aan beide zijden met te groote wreedheid en meedoogenloosheid gevoerd, dan dat hij anders kan eindigen dan met de to tale vernietiging van een van beide partijen. Het is een stierengevecht, waarbij óf de to reador óf de stier moet gedood worden. Even min als een toreador zich met den stier ver zoent, nadat zij elkaar hebben gewond, om gearmd de met bloed bevlekte arena te verla ten, evenzoo kan er een compromis tusschen de witten en de rooden tot stand worden ge bracht. Daarvoor is het thans te laat en is er te veel gruwelijks gebeurd. De Spaansche mentaliteit is een zeer wonderlijke en om de zen burgeroorlog te begrijpen, moet men die mentaliteit kennen. Een typisch staaltje van die mentaliteit heeft Spanje's vermaarde schrijver en philosoof prof. Miguel Unamuno geleverd, die te Salamanca den Amerikaan- schen journalist H. R. Knickebocker heeft te woord gestaan. Volgens het „Hbl." verklaarde prof. Unamuno, die zeker niet van fascistische en ook niet van anti-republikeinsche sympa thieën kan verdacht worden, dat Madrid gees telijk ziek is en dat de ziekte, waaraan het lijdt, anarchisme heet. „Vergeet niet", zeide hij, „dat Spanje het eenige land in de wereld is met een georganiseerde anarchistische partij met duizenden leden." Deze anarchisten wil len geen enkele soort staat. Zij zijn stapel krankzinnig en hebben nu in Madrid de over hand. De Spanjaarden zijn voor het meeren- deel desperado's. Daarom hoopt prof. Unamuno op een overwinning der „witten" en heeft hij hen ook geldelijk gesteund, ofschoon hij zelf noch rechts, noch links staat. „Als alles voorbij is", zoo besloot hij, „ben ik er zeker van dat ik mij als altijd tegen de overwinnaars zal keeren." Voila de vermaarde professor, die met deze laatste woorden een typisch Spaansch hyper-individualisme, dat altijd ontevreden en in aanleg revolutionnair is, belijdt. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft een cir culaire gezonden aan de burgemeesters betref fende de beschermingsmiddelen tegen strijd gassen. Het is den inspecteur gebleken, dat gasbe- schermmgsmiddelen worden te koop aangebo den, waarvan de hoedanigheid niet vaststaat. Het ligt in het voornemen der regeering den verkoop van beschermende middelen tegen strijdgassen in zoodanige banen te leiden, dat slechts goedgekeurde voorwerpen kunnen wor den aangeboden. Zoolang een desbetreffend besluit niet is af gekondigd en in werking getreden, zal iedere In de „Haagsehe Post" van deze week publi ceert vice-admiraal b.d. mr. J. C. Jager het relaas van personen, die in Spanje's hoofdstad de moeilijke dagen, welke aldaar' op het uit breken der revolutie volgden, hebben medebe leefd, uit welk relaas zou moeten blijken, dat er aan de behartiging van de belangen onzer landgenooten in gevaar gedurende de eerste vijf dagen na het uitbreken van den opstand veel ontbroken heeft en dat de activiteit en het initiatief van hen, die ex officio voor de be scherming van hun landgenooten zorg hadden te dragen, niet zoo geweest is, als men had mogen verwachten. Wij ontleenen aan het relaas in de „Haagsehe Post": De Nederlandsche kolonie 'te Madrid telde in Juli j.l. 45 tot 50 personen. Zij was in de laatste jaren wel aan ongeregeldheden gewend geraakt en al werden de bomaanslagen in de weken, voorafgaande aan den opstand, veel- vuldiger, toch verwachtte men geerf—ernstige rustverstoringen. Men vond het dus niet vreemd, dat de Nederlandsche gezant en de secretaris, zoomede de consul-generaal, allen Nederlan ders, zich bij het begin van het warmste seizoen naar San Sebastian en omgeving begaven, zoo als het in de diplomatieke wereld van Madrid sinds vele jaren de gewoonte is. In de hoofd stad bleef de vice-consul, een Duitscher, ach ter en aangezien na den moord op Sotelo geen der drie hooge functionarissen bet raadzaam had geoordeeld, naar Madrid terug te keeren, was op 19 Juli, toen de opstand uitbrak, de vice- consul de aangewezen man om in geval van nood voor de Nederlandsche kolonie op te treden. Zijn rang stelde hem echter niet in staat, zich rechtstreeks tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te wenden. Zoo is het diplomatieke gebruik! De strijd werd al spoedig van dien aard, dat de Nederlanders zich niet meer od straat kon den begeven, maar er kwam geen enkel bericht van het eigen consulaat, ofschoon de telefoon ongestoord dóórwerkte. kooper of tusschenhandelaar goed doen, alvo rens tot zaken te komen, van den verkooper overlegging te vragen van een door den minis ter van Defensie afgegeven verklaring, waaruit blijkt, dat de gasmaskers aan redelijk te stel len eischen voldoen. Naar wij vernemen heeft dé leiding der N.V. Italiaansche Opera thans definitief besloten het. winterseizoen 19361937 te doen plaats hebben van 15 October tot 1 Januari as. Naast eenige in Nederland alom bekende krachten zal een aantal nieuwe solisten aan het gezelschap zijn verbonden, waaronder de tencre lirico Alessandro Granda. Ook de beide baritons Antenore Reali en Francesco Valentino komen terug. vice-consul en zoo was deze noch op 19, noch op 20 Juli te bereiken. Op 21 Juli zijn zij toen begonnen, met elkaar contact te zoeken en zij besloten op het con sulaat-generaal bijeen te komen. De toestand te Madrid werd met den dag erger; goede vrien den der Nederlanders werden van hun bed ge licht en op staanden voet gefusilleerd en voor onze landgenooten werd de toestand nog be denkelijker, toen men tot arrestatie van twee hunner overging. Dezen werden in het Hotel Nacional vastgehouden, nadat dit door de aan hangers der regeering, na het vermoorden van den eigenaar, in beslag was genomen. In die eerste bijeenkomst besloot men een telegram aan de Nederlandsche regeering te zenden, waarin verzocht werd, ten spoedigste een di plomatiek ambtenaar te zenden, die voor onze landgenooten zou kunnen optreden. De tele grafische verbinding met het buitenland bleef open en men verwachtte spoedig antwoord. De groote moordpartij te Madrid ging voort, alles werd weggenomen, eigendommen der Ne derlanders deelden dat lot. Op 22 Juli kwamen de Nederlanders opnieuw bijeen en men besloot nogmaals te telegrafeeren en te wijzen op het steeds verergeren van den toestand. Toen op den middag van den 23sten Juli nog altijd geen bericht uit Den Haag was ont vangen, besloot men zelf handelend op te treden en de leiding op te dragen aan een der land genooten. Aan diens bemiddeling is het toen te danken geweest, dat de beide in arrest zijnde Neder landers hun vrijheid herkregen en dat de Fran sche consul erin toestemde, dat de Nederlanders zouden worden opgenomen in de gebouwen, door het Fransche consulaat voor de Franschen be stemd, zoodra de Nederlandsche regeering daar toe te Parijs de noodige stappen had gedaan. Vrijdagmorgen 24 Juli, den zesaen dag van den opstand, werd eindelijk te Madrid bekend, dat de vice-consul, gelijk gezegd een Duitscher, tot tijdelijk zaakgelastigde der Nederlandsche regeering was benoemd. Een gebouw werd ge huurd, waarin de Nederlanders konden worden ondergebracht en alle maatregelen werden ge nomen, om onze landgenooten die in hun wo ningen bleven zoo goed mogelijk te beveiligen. Tevens werd om een Nederlandsen vliegtuig gevraagd, teneinde de vrouwen en kinderen van landgenooten, te Madrid aanwezig, naar het Ter gelegenheid van de Leipziger Najaars- Messe wordt door de Duitsche Zeppelin-Reederij op 30 Augustus een speciale tocht georgani seerd. Het luchtschip vertrekt te 14.30 van Friedrichshafen en de landing in Leipzig zal zijn tegen 18.30. Vervolgens wordt te ongeveer 20 uur de reis voortgezet, tot het doen van een nachtelijken kruistocht over de Noord- en Oost zee. Terugkomst in Friedrichshafen op 31 Aug. te ca. 16 uur. Voor beide gedeelten van de reis is een be perkt aantal plaatsen beschikbaar; de passage biljetten worden uitgegeven door het Leipziger Messamt. BATAVIA, 17 Aug. (Aneta) De directeur van onderwijs sprak, bij de beantwoording in den Volksraad in eersten termijn, waardeerende woorden namens de regeering voor den arbeid en de verdiensten van den heer Bloys van Treslong Prins bij het terugvinden van het graf van Coen. Spreker zeide dat de regeering het voornemen koestert deze plaats te sieren met een waardig monument. BATAVIA, 18 Aug. (Aneta). De opbrengst der landsmiddelen bedroeg over de maand Juni van dit jaar ƒ32.900.000.— tegen ƒ32.200.000.— over dezelfde maand van het vorig jaar. De opbrengst der landsmiddelen over de eer ste zes maanden van 1936 bedroeg 185.900.000.— terwijl in dezelfde periode van het jaar 1935 179.500.000.werd ontvangen. Dit gunstige verschil was een gevolg van een meerdere ontvangst in het aandeel van de Banka-tinwinning van ƒ4.200.000.terwijl 3.000.000.meer aan vennootschapsbelasting werd ontvangen. buitenland te vervoeren; in antwoord op dat verzoek kwam uit Den Haag de opdracht, de noodige formaliteiten te vervullen, om de komst van het vliegtuig de F 36 mogelijk te maken. Xn de moeilijkste en gevaarlijkste dagen werd de Nederlandsche kolonie te Madrid dus aan haar lot overgelaten en dit was te pijnlijker, omdat men zag, dat voor andere onderdanen door hun regeeringen wel veel gedaan kon wor den. Dit alles had voorkomen kunnen worden, indien onze regeering, die toch wist, waar haar vertegenwoordigers in Spanje zich bevonden, onmiddellijk had ingegrepen. Bij het eerste telegram, dat de Nederlandsche kolonie haar had gezonden, verzocht zij o.a. om het zenden van een diplomaat. De regeering gaf er de voor keur aan, een vreemdeling (den vice-consul) met de behartiging der belangen te belasten. Hoewel de burgeroorlog nu reeds meer dan drie weken duurt, is aan dat verzoek nog niet vol daan. De vliegtuigen, die het Spaansche goud naar Parijs brachten, hadden een Nederlandschen diplomaat naar Madrid kunnen vervoeren, al thans indien de Nederlandsche regeering er de voorkeur aan gaf, de diensten te aanvaarden van anderen, boven het zenden van een diplo maat met een Nederlandsch oorlogsschip. Nog steeds bevindt zich de Nederlandsche vertegenwoordiger niet op zijn post. Wat zou er van de Nederlandsche kolonie, die toen zonder eenige leiding was, terecht zijn gekomen, als de strijd te Madrid in die eerste dagen van den opstand een ander verloop had genomen? Een verademing was het, toen eindelijk een tweetal treinen naar Valencia vertrok om de vreem delingen derwaarts te vervoeren. Maar ook nu wachtte den landgenooten, die daarvan gebruik maakten, een teleurstelling, toen zij n.l. bij aankomst aldaar onder de talrijke consuls den hunne niet konden ontdekken. Men heeft in de twee dagen, dat de Nederlanders te Valencia aankwamen, niets van hem gemerkt. Onze landgenooten zwierven in de stad rond en moes ten dulden, dat zij o.a. uit alle café's werden geweerd, omdat men met vluchtelingen maar liever niets te maken wilde hebben. Aan boord van den Engelschen kruiser „Devonshire", die voor Valencia lag, werden eindelijk de pl.m. 500 vluchtelingen ingescheept en aan boord van dit oorlogsschip werd alles gedaan om de vluch telingen uitstekend te verzorgen. Vandaar ver trokken onze landgenooten door de loffelijke zorgen van den Nederlandschen vice-consul Ten Have en den kanselier van het consulaat naar hun vaderland, Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Secretaris van het Aartsbisdom den Zeereerw. heer Th. W. van Luenen, tot kapelaan te Utrecht (H. Willibrordus) den Wel- eerw. Heer H. A. Schurink, tot kapelaan te Arnhem (H. Hart van J.) den Weleerw. Heer W. H. Ch. M. Gerritsen, tot kapelaan te Gees teren den Weleerw. Heer S. Miedema (neom.); tot kapelaan te Utrecht (H. Gertrudis), den Weleerw. Heer F. J. B. Koopmans, tot kape laan te Wijk bij Duurstede den Weleerw. Heer J. H. Swart, tot kapelaan te Compascuum den Weleerw. Heer R. A. de Hosson (neom.) tot kapelaan te Amersfoort (O. L. Vr. He- melv.) den Weleerw. Heer J. C. H. E. Neber- ding, tot kapelaan te Huissen (O. L. Vr. He- melv.) D. Th. Smit, tot kapelaan te Nieuw- Dordrecht den Weleerw. Heer F. A. Gilsing (neom.) tot kapelaan te Hilversum (H. Clemens M. Hofbauer) den Weleerw. Heer W. H. Knuif, tot kapelaan te Harlingen den Weleerw. Heer Th. W. Ribberink, tot kapelaan te Pannerden den Weleerw. Heer J. G. Boeker (neom.); tot kapelaan te Groessen den Weleerw. Heer G. A. H. Oude Hendrikman, tot kapelaan te Achteveld den Weleerw. Heer A. J. van der Nap (neom.) tot kapelaan te Amersfoort (H. Ansfridus) den Weleerw. Heer W. J. M. Otterbeek, tot kapelaan te Oldenzaal (H. Plechelmus) den Weleerw. Heer B. A. Knippers, tot kapelaan te Blaricum den Weleerw. Heer J. J. M. Schmand (neom.), tot kapelaan te Hengelo (O.) (O. L. Vr. van Alt. Bijst.) den Weleerw. Heer H. J. Weitjens, tot kapelaan te Rijsenburg den Wel eerw. Heer C. F. J. Sandkuil (neom.) tot kapelaan te Huizum (Fr.) den Weleerw. Heer A. J. W. Middelweerd, tot kapelaan te Vasse en Mander den Weleerw. Heer M. Ron- dema (neom.) tot kapelaan te Soest (H. H. Petrus en Pau- lus) den Weleerw. Heer J. M te Riele, tot ka pelaan te Oud-Zevenaar den Weleerw. Heer A. E. F. G. Wolfs, tot kapelaan te Keijenburg den Weleerw. Heer A. J. J. M. Loman (neom.) tot kapelaan te Doesburg den Weleerw. Heer H. F. van Laak, tot kapelaan te Vaassen den Weleerw. Heer P. P. G. Pierik (neom.); tot kapelaan te Groenlo den Weleerw. Heer B. A. Oostewechel, tot kapelaan te Gaanderen den Weleerw. Heer R. H. F. Hegge (neom.); tot Assistent te De Lutte den Weleerw. Heer A. M. Veldhuizen (neom.) tot kapelaan te Vianen den Weleerw. Heer B. H. Meijer (neom.), tot kapelaan te Duiven den Weleerw. Heer A. A. Th. Benschop (neom.), tot kapelaan te Heeten den Weleerw. Heer G. J. A. Willemsen (neom.), tot kapelaan te Beek bij Didam den Weleerw. Heer J. P. Tondeur, (neom.), tot kapelaan te Tubbergen den Wel eerw. Heer G. B. Sanders (neom.), tot kape laan te Enter den Weleerw. Heer H. B. Dood- korte (neom.), tot kapelaan te Gendringen den Weleerw. Heer A. G. de Mejj (neom.), tot ka pelaan te Bome (H. Teresia v. h. Kind Jezus) den Weleerw. Heer L. L. Lampe (neom.), tot kapelaan te Bomerbroek den Weleerw. Heer W. J. Ruijters (neom.) en tot kapelaan te Herveld den Weleerw. Heer G. P. Versteeg; terwijl de Weleerw. Heeren J. F. F. Backer, H. M. M. Fortmann en J. Th. M. Elfrink hun studiën zullen voortzetten aan de Universiteit te Nij megen. Naar wij vernemen, hebben de samenwerken de commissies voor het organiseeren van fees telijkheden te Breda en te Dordrecht, bij gele genheid van de as. opening der Moerdijkbrug, een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwer pen van een z. g. herinneringsspeldje hetwelk bij die gelegenheid zal worden verkrijgbaar ge steld. De vervaardiger van het ontwerp, dat door een daartoe aan te wijzen jury ter uitvoering zal worden gekozen, wordt beloond met een prijs van f 25. De ontwerpen moeten worden ingezonden aan het secretariaat der Bredasche commissie, Vee markt 34a, voor 1 October as. Zij moeten vergezeld zijn van een kern spreuk of merk, dat ook moet voorkomen op een gesloten briefomslag, waarin naam en adres van den ontwerper zijn vermeld. De ingezonden ontwerpen blijven het eigen dom der commissies. De R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" zal een demonstratief congres organiseeren te Nijmegen op Zondag 13 September. Sprekers zijn Rector J. F. A. Bots, mr. dr. P. J. Witte- ,jnan en de bondssecretaris A, Boersma. De N.S.B. ontplooit in de laatste dagen een zeldzame propagandistische ac tiviteit; hetgeen wat belooft tegen de verkiezingen. Na het schotschrift met voor de katho lieke beleedigende afbeeldingen ligt thans weer een brochure voor ons getiteld „Het drama Colijn, ondergang van de antirevo- lutionnaire partij" geschreven door E. J. Roskam Hzn. De schrijver richt zich in het bijzonder tot de anti-revolutionnairen en de bewe ging is zoo wijs, dit nieuwste product niet huis aan huis te verspreiden, wat maar goed is ook, want zelden hebben we zoo veel onzin in enkele pagina's bijeen ge zien. Men staat in die beweging voor niets en beweert maar raak. Als men dezen schrijver ernstig zou moeten nemen dan weet alleen de N.S.B. wat de oorzaak is van de ontwrichting in ons economisch leven. Colijn, noch iemand anders weet het; alleen de nationaal- socialist, „die bij de natuur leeft," ziet met klaren eenvoud dwars door alles heen, om dat hij dóórdringt tot den bodem der din gen. Wat dat leven bij de natuur betee- kenen moet, is niet duidelijk, maar dat hindert niet. Het parlementaire stelsel, waarvan het einde nabij is, volgens dezen nationaal- socialist heeft héél wat op zijn geweten. Om te beginnen onze enorme publieke schuld en dan een uitgavenpeil, dat ons bedrijfsleven ontwricht Men zou denken dat het dan bij het nationaal-socialisme anders moest zijn, maar Duitschland be wijst het omgekeerde. Wij zouden niet graag willen ruilen! Het is werkelijk lachwekkend, als men aan het slot leest: Volksgenooten! De wreedste afgod, die ooit over men- schen heeft geregeerd, is de afgod der democratie. Wie dien wil dienen, moet hem brengen als offer zijn geld en zijn goed, zijn vrijheid en zijn recht, zijn karakter en zijn eer. Voor dien afgod ligt ons arme volk in het stof gebogen. Een niets zeggende exclamatie; men kan immers met méér recht het woord „de mocratie" vervangen door „dictatuur" en het laatste zinnetje wijzigen in dezen geest, dat vóór dien afgod een arm volk gedwongen wordt zich in het stof te buigen. Het toppunt is ephter als de schrijver God tot getuige roept, dat de N.S.B. den strijd nooit heeft gezocht; de N.S.B. had blijkbaar gewild, dat de regeering het volk zonder meer aan een beweging, die den eenen flater na den anderen slaat, de lei ding had overgegeven! Hierop volgt dan dat de N.S.B. noch te gen de Kerk, noch tegen de Overheid iets anders gezocht heeft dan waarheid en ge rechtigheid. Men leze alleen maar „Volk en Vader land" om te weten wat waarheid en ge rechtigheid is; tegenover zóóveel verblin ding helpt geen weerlegging. Ook al is de leugen zóó groot, dat zij zich zélf weer legt.... voor ieder verstandig mensch. Reeds eenigen tijd geleden, nadat het weer langen tijd koel en regenachtig was geweest, deden zich voorteekenen voor van een op komst zijnde weersverbetering. Dat was nog, terwijl het weer hier, in het begin der maand koel en zeer regenachtig was en toen het den schijn had alsof de zomer verloren was. In het Zui den van ons werelddeel echter begon de lucht druk te stijgen. Enkele malen had ik erop ge wezen, dat het weer hier te lande mooi en warm zou kunnen worden, wanneer het gebied van hoogen druk, hetwelk over Zuidwest- en Zuid-Europa lag, zich zoover naar het Noorden zou uitbreiden, dat wij daarbinnen zouden ko men te liggen. Het gevolg daarvan zou n.l. zijn, dat de toestrooming van koelen wind uit het Westen zou ophouden en dat inplaats hiervan een Zuidelijke, zeer zwakke, warme en droge wind zou doorkomen, die ons het echte zomerweer zou kunnen brengen. De voorteekens van deze gunstige verande ring hebben ons niet bedrogen en het gebied van hoogen druk heeft zich inderdaad over ge heel Midden-Europa uitgebreid, waarbij het weer prachtig en warm is geworden. Het weer is nu de laatste dagen vooral daar om zoo mooi geweest, omdat thans over een zeer groot gebied de atmosfeer in rust is, ter wijl het in de hoogere luchtlagen tegelijk war mer is geworden. De aanvoer van koude lucht is reeds eenigen tijd opgehouden, en nu de over Midden-Europa liggende luchtmassa droog is, vormen zich weinig of geen wolken en kan de temperatuur over dag onder den invloed van den sterken zonneschijn flink stijgen. Deze gunstige wending in de weersgesteldheid is nog tijdig genoeg gekomen, dat veel van de teleurstellingen, door de slechte maand Juli veroorzaakt, kunnen worden goed gemaakt. In dezen tijd van den zomer kan de algemeene weerstoestand, die zich nu ontwikkeld heeft, van vrij langen duur zijn. Wat dit betreft, be staat dus de mogelijkheid, dat wij nog een zeer goeden nazomer krijgen. De verdere uitbreiding van het gebied van hoogen druk bij de Azoren in de richting van Z.-W.-Europa, reeds eenigen tijd aan den gang, is in dit opzicht een gunstige omstandigheid, terwijl de geringe activiteit in het Noord-Westen over den Oceaan eveneens gunstig is. Dat daar nu in het Noord-Westen nog depressies voorbijtrekken kan vooralsnog niet zooveel kwaad voor de weersgesteldheid bü ons. Alleen wanneer de barometer aanhoudend en meer dan enkele millimeters gaat dalen, heb ben wij een kort durende verstoring van het mooie weer vanuit het Westen te vreezen, maar zelfs dan staat het nog niet vast, dat hiermede het mooie weer voor dezen zomer is afgeloopen. Voor zooverre dit is te voorzien, zal het echter nu nog niet tot een dergelijke verstoring ko men, „(Nadruk verboden) De nieuwe Spaansche minister van Oorlog luitenant-kolonel Sra- bia (links) in gesprek met het Cortes-lid Alvarez de Vayo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5