UIT DEN OMTREK NAAR HET OPENLUCHTSPEL te OISTERWIJK PRIJS f7.- WIJ LEEREN SCHAKEN Men tcfoijft onó: esposi; CENTR. REIS-ADRES DER VER. KATH. PERS DELIA ST/ CITO OELVATICANO1936 nauvoA AiTimss PER LUXE-AUTOCAR WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936 tot bijwoning van „DE PARADIJSVLOEK" OP ZONDAG 30 AUGUSTUS: Openingen wm.wm. BEVERWIJK DE FEESTEN Grootsche optocht NOORDWIJK HILLEGOM SASSENHEIM VELSEN IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST ZAANDAM - ARMA VERiT .715 Ljpp- met het oog op den drukken toeloop in het BADSEIZOEN IN EGMOND m. wmwm.mm m VRAGENBUS Eerstvolgende retraiten te Bergen STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG Een der hoogtepunten van de V. V. V.-feesten vormde de groote optocht „De mode voorheen en thans", welke gistermiddag gehouden is. Gunstig weer en een enorme belangstelling vormden de factoren, die den dag van gisteren tot een waren feestdag stempelden. Reeds lang voordat de optocht zou passeeren stonden langs de hoofdwegen der route duizen den belangstellenden geschaard. Treinen, voor zien van extra materiaal brachten voordurend nieuwe stroomen bezoekers aan, terwijl een be langrijk contingent met andere vervoermid delen arriveerde. Omstreeks drie uur vertrok de stoet van de Schoollaan. Hij werd voorafgegaan door twee herauten te paard en de Harmoniekapel, waar na een alleraardigste groep van meisjes kwam, met de verschillende attributen der mode, zoo als scharen, maatlinten, hoedendoozen, etc. Na een zegewagen, voorstellende een Egyptisch kleermaker, die de maat van zijn voornamen klant in steen uithouwt, kwamen achtereen volgens veertien verschillende groepen, voor stellende de kleederdrachten, zooals deze vanaf de Batavieren tot aan onze dagen in zwang waren. Elke groep werd voorafgegaan door zes meisjes of jongens, voorzien van de aanduiding der groep. De laatste groep (1936) liet een aantal van de nieuwste creaties in de komende najaars- en wintermode zien, verzorgd door de N.V. Stou- tenbeeks Modemagazijnen. In den stoet liepen meer dan 200 personen mede, zoodat men zich ongeveer een voorstel ling kan maken van de voorbereidingen, welke hiervoor noodig waren geweest, in verband met de aankleeding, de grime, etc. De organisatoren hebben succes gehad. Het was een mooi en interessant geheel, waarnaar tienduizenden hebben gekeken. De costuums werden geleverd door de Ned, Costuum-rnaga- zijnen v.h. André Helsloot te Amsterdam, teiwijl grime en kapwerk verzorgd werden door de fa. Joh. Gerritsen en Zn. te Amsterdam. Nadat de stoet door Beverwijk getrokken was, werd even verpoosd in het buiten „Scheijbeeck", waar de vriendelijke gastvrouwe, mevr. van Hattum-Dekker, er voor zorgde, dat alle deel nemers op verfrisschingen onthaald werden. Een attentie, welke op hoogen prijs gesteld werd. Vanzelfsprekend maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik om een bezoek te brengen aan het feestterrein en een bewonderenden blik te werpen op de illuminatie. Voor morgen vermeldt het programma de in ternationale kortebaandraverij op de Breestraat, welke om 1 uur aanvangt. De dag van morgen wordt met een schitterend vuurwerk besloten. De intrekking van den huurtoeslag De Beverwijksche Eestuurdersbond en de afdeeling Beverwijk van den Ned. R.K. Volksbond hebben aan B. en W. een adres gezonden, waarin te kennen wordt gegeven: Dat sedert de verlaging der in de steun regeling genoemde steunnormen op 1 Juli 1934 de steunverleening in ons land ten eenenmale onvoldoende moet worden geacht; dat tengevolge van deze te schriele steun verleening elke reserve uit het gezin van den werkloozen arbeider is verdwenen, waardoor de bonafide, buiten hun schuld werkloos geworden arbeiders gedurende langen tijd in ernstige ar moedige omstandigheden verkeeren; dat de toestand, waarin de werklooze arbei der met zijn gezin leefde, onhoudbaar is ge worden en derhalve dringend verbetering be hoeft, dat een aantal wijzigingen waartoe de re geering met ingang van 31 Aug. verplicht inder daad eenige verruiming inhoudt; dat evenwel de intrekking van den huurtoe slag een zoo ingrijpende verslechtering voor de betrokkenen in onze gemeente beteekent. dat de gevolgen van dezen maatregel onoverkomen- lijk moet worden geoordeeld; dat de regeering, blijkens haar mededeelingen van de afschaffing van den huurtoeslag de ge- wenschte algemeene huurverlaging verwacht; dat echter het intrekken van den huurtoeslag veeleer tot gevolg zal hebben, dat, gezien het over het algemeen bestaande tekort aan goede en goedkoope arbeiderswoningen en de wegens de afschaffing van bedoelden toeslag zeker te verwachten verhoogde vraag naar deze wonin gen, een huurstijging zal plaats vinden; dat de noodzakelijke verlaging der woning- huren slechts zal worden verkregen door wet telijke maatregelen en/of aanbouw van goed koope arbeiderswoningen; dat, zelfs al zou de afschaffing van den huur toeslag ten slotte wel tot de begeerde huurda- ling leiden, het toch in geen geval oirbaar moet worden geacht de zwaarst getroffen crisisslacht offers thans voor de onoverkomelijke moeilijk heden, aan dezen maatregel verbonden, te plaatsen; redenen waarom ondergeteekenden Uw college beleefd doch met nadruk verzoeken wel te wil len bevorderen dat de regeering alsnog op haar voornemen, om den huurtoeslag in te trekken, terugkomt en ter verkrijging van de huurdaling tot wettelijke maatregelen en krachtige bevorde ring van den bouw van goedkoope arbri ders woningen besluit, door een desbetreffend ver zoek tot haar te richten. De wijziging der steunregeling Door den bestuursraad van den R. K. Volksbond is aan den Ministerraad de volgende motie gezonden: De bestuursraad van den Ned. R. K. Volks bond te Beverwijk, in vergadering bijeen op Woensdag 12 Augustus 1936 ter bespreking van de in te voeren wijzigingen in de steunregeling: spreekt als zijn oordeel uit, dat deze wijzigin gen funeste gevolgen zullen hebben; acht den toestand waarin de werkloozen komen te verkeeren onhoudbaar, vooral voor hen die reeds langeren tijd werkloos zijn. betuigt adheasie aan de telegrammen van het R. K. Werkliedenverbond, houdende verzoek geen verslechteringen in te voeren doch verbe teringen aan te brengen. Aanbieding herdenkingsbord Naar wy ver nemen, zal op Vrijdag 21 Augustus des voor middags te elf uur ten raadhulze door het hoofd-comité der feesten aan het gemeentebe stuur een herdenkingsbord worden aangeboden. De aanbieding zal geschieden in tegenwoor digheid van de bestuursleden der V. V. V. en de de eere-comité-leden der feesten en enkele ge- noodigden. Gemeenteraad Onder voorzitterschap van burgemeester J. B. V. M. J. van de Mortel kwam de Raad dezer gemeente Dinsdagmiddag te vier uur in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer J. C. van der Meer. Na de opening der vergadering met gebed, worden enkele ingekomen stukken in handen gesteld van B. en W. om advies. In de vorige vergadering was besloten in werkverschaffing te doen uitvoeren het uit baggeren van cte Woensdagsche en Maandag- sche Watering. De kosten hiervan bedroegen 5200, waarvan 4000 arbeidsloonen. De heer Liefferink vond deze kosten van uitbaggeren toen te hoog. Bij nadere toelichting trok hij deze bewering echter in. De heer B. Ike, die in deze vergadering voor het eerst achter de groene tafel functionneerde, legt hierna in handen van den voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. Voorts besluit de Raad z.hst. over te gaan tot verbetering van de bestrating op den los- wal van de Schiestraat. De kosten hiervan be dragen 420. Dit bedrag kan ruimschoots uit het overschot van de destijds verbeterde rij- straat van de Schiestraat worden betaald. Van het bestuur der R. K. Par. Jongensschool waren een tweetal verzoeken ingekomen om wegens toeneming van het aantal leerlingen per 1 September a.s. tijdelijk een tweede lokaal van de oude openbare school aan den St. Je- roensweg in gebruik te mogen hebben (zooals men weet heeft voornoemd bestuur reeds een lokaal van deze school in gebruik); medewer king te verleenen voor de uitbreiding der be staande R. K. Jongensschool met twee lesloka len. De kosten hiervan worden globaal ge raamd op 10.000. Zonder hoofdelijke stemming besloot de Raad de sub 1 en 2 gevraagde medewerking te ver leenen. De heer S. v. d. Hulst, te Hillegom, die op 23 dezer den dag herdenkt, waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad hij de firma v. d. Schoot, aldaar De tram in de vacantie Van onze Electri- sche Tram wordt thans gedurende de vacantie een veelvuldig gebruik gemaakt. In beide richtin gen passeeren in de ochtend- en avonduren trams met 2 bijwagens, die vaak zóó bezet zijn, dat de passagiers in enkele gevallen in de paden staan. De stemming is er niet slechter door. Een groote schaduwzij bij dit massaal vervoer is, dat de bij wagens niet door Haarlem mogen rijden en dus in den Hout worden afgehaakt. Het onprettige is, dat de passagiers der bijwagens maar moeten trachten een plaatsje te krijgen in de doorgaande rijtuigen. Daardoor zit of staat men als haringen in een ton tot de Tempeliersstraat, want daar verlaten de meeste vacantiegangers de tram, om de reis naar Amsterdam en Marken voort te zet ten. Men krijgt nu opnieuw een dringen van jewelste om uit de tjokvolle tram te komen. Het behoeft niet te worden gezegd, dat de passagiers mopperen en de schuld geven aan het personeel, dat er heelemaal geen schuld aan heeft. Die overstapmisère geeft vanzelf groote vertraging. De eepige oplossing is o.i. dat vanaf den Hout 'n extra tram komt te loopen. Vanuit Leiden kan wel een seintje worden gegeven of dat extra voertuig noodig is. Bekroningen Op de Belgische Tentoonstel ling van Gladiolen te Brussel behaalde de N.V. K. Velthuys en Co. alhier met haar inzendingen een beker en een gouden medaille. Gem. Arbeidsbeurs De laatste opgave der Gem. Arbeidsbeurs bedroeg 298 werkzoekenden; vorige opgave 312. Verleden jaar per zelfden da tum was het aantal ook 298. Schaakclub „De Uil" De vier eerste bord spelers der Hill. Schaakclub „De Uil" zijn aan een vierkamp met dubbele ronden begonnen. Al dadelijk zijn interessante wedstrijden gespeeld. De heer Gogoll, die met zwart speelde, wist n.l. zijn partij tegen den Hillegomschen kampioen den heer Hofkens te winnen. De heer Smits won in fraaien stijl van den heer Worsteling. De stand Is thans: 1. Gogoll met 1 punt; 2. Smits, eveneens rrfet 1 punt; 3. Hofkens 0 pnt; 4. Worsteling 0 pnt. Afscheid kapelaan Westerkamp Kapelaan Westerkamp is benoemd tot kapelaan te Schie dam in de H. Hart-parochie. Op initiatief van het plaatselijk' Comité van de K. S. A. zal voor een passend afscheid wor den gezorgd. Donderdagavond 8 uur in het K. S .A, gebouw zijn uitgenoodigd de besturen van alle vereeni- gtngen, maar ook de parochianen kunnen dezen avond van den kapelaan afscheid komen nemen. Zwemfeest In het zwembad alhier wordt op 29 Aug. a.s. een zwemfeest georganiseerd. Speciaal zullen wedstrijden worden gehouden voor ingezetenen. Ook het Polo-team van S.Z.V. zal dien middag een wedstrijd spelen. Op Zaterdag 22 Augustus wordt een zwem wedstrijd georganiseerd over 1500 M., waaraan ook door niet ingezetenen kan worden deelge nomen. Hiervoor is een wisselbeker beschikbaar. Burgerlijke Stand Geboren: Arnoldus Jo hannes Maria, zoon van S. Verkleij en Th. van Diemen; Anna Maria Johanna, dochter van A. van Beest en M. C. Verdonk. Overleden: C. J. v. d. Post, 63 jaar echtgen. van W. J. Roeleveld; P. Overvliet, 70 Jaar, weduwnaar van M. C. Verploegh. Rijwieldiefstal Ten nadeele van H. alhier werd een heerenrijwiel ontvreemd hetwelk hij eenigen tijd had geplaatst in het havenkan toor op het Sluiseiland alhier. AanUjding Op Maandag 17 dezer ad een aanrijding plaats op het kruispunt Kanaal straatKerkstraat alhier tusschen twee auto's, respectievelijk bestuurd door J. te Amsterdam en V. alhier. Laatstgenoemde bestuurder ver leende geen voorrang. Beide auto's kregen ma terieels schade. Persoonlijke ongelukktn kwa men niet voor. Het rioleeringswerk H.et eerste gedeelte van 't rioleeringswerk, dat in werkverschaffing wordt uitgevoerd, n.l. het leggen van buizen ter lengte van 3 K.M., is opgedragen aan de fa. J. Ouwe hand en M. Bolsenbroek te Bloemendaal voor 61.666, zijnde op drie na laagste inschrij fster. Opdracht Na onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een dokterswoning voor den geneesheer-directeur van 't St. Antoniuszieken- huis, op een terrein aan den Zeeweg, opgedra gen de fa. N. Cobelens te Haarlem. Radio-Steunbonnen Het Comité maakt be kend, dat inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor de maand September voor de Radio-Centrales In d'e gemeente Velsen moet geschieden op Donderdag 20 Augustus voor de Centrale Kennemerland en Velsen-Noord. Uit reiking geschiedt op Donderdag 27 Augustus voor Kennemer Centrale van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6.307.30 uur. Voor de Cen trale Huisman en v. d. Broek inschrijving op Vrijdag 21 Augustus en uitreiking op Vrijdag 28 Augustus van 78 uur. Het comité wijst er op dat inschrijvirfg bij de exploitanten aan huis niet meer wordt geaccep teerd. Groot-IJmuiden De Winkeliers- en Han- delsvereeniging „Groot IJmuiden" hield haar jaarvergadering. De Mica-actie in October werd besproken. Deze zal gezamenlijk gevoerd worden met de afdeeling van De Hanze en d'e Winke- liersvereeniging IJmuiden-Oost. Deelnemers kunnen zich bij de besturen opgeven. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De bestuursverkiezing werd aangehouden, in verband met de pogingen, door de Midden- stands-centrale aangewend, om verschillende winkeliersvereenigingen te doen samensmelten. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heeren K. de Jong en N. S. Bus. Ter bespreking van de centrallsatieplannen zal spoedig een nieuwe ledenvergadering worden gehouden. „De Hanze" vergadert De R.K. Midden- stand'svereeniging „De Hanze" afd. IJmuiden, hield 18 dezer een ledenvergadering in het St. Fidelis-patronaat, te IJmuiden-Oost. De agenda werd met aandacht behandeld. Bij de rondvraag werd breedvoerig besproken de funeste gevolgen die het organiseeren van Lunaparken en kermissen heeft voor den Middenstand in het bijzonder, in een gemeente als Velsen. Er waren verschillende protesten van leden aanwezig. Ook de aanwezigen deden vrijwel allen tegen bovengenoemde vermaken hun stem hooren. Gemeenteraad Dinsdagavond kwam de ge meenteraad in vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een brief van Ged. Staten van Noord-Holland, houdende mededeeling, dat de minister van Binnenlandsche Zaken zich heeft vereenigdmet hun zienswijze, dat het verzoek inzake de ver- eeniging van de gemeenten Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Westzaan en Wormer tot één groote gemeente, onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet voor verwerkelijking vatbaar is te achten. Bij de voorstellen van B. en W. betreffende wijziging van de verordening, regelende de ver goeding voor verpleging in de gemeentelijke ziekenhuizen verklaart de heer Kamphuijs (R. K.), dat het St. Jan Ziekenhuis de bestaande tarieven niet heeft gevraagd, doch zulks van het gemeentebestuur heeft ontvangen. Het is dus daarom billijk dat Zaandams eigen zieken huis, het Gemeentelijke Ziekenhuis, zich aan deze tarieven moet aanpassen. Bij verloskundige hulp aan on- en minver mogenden komen de tongen los, waarbij als een der hoofdbezwaren wordt aangevoerd, dat de betreffende vrouwen steeds den gang naar het ziekenhuis moeten maken. Het slot van de langdradige besprekingen was, dat de voorstel len van B. en W. weiden goedgekeurd, waar mede de motie-Bosman (R.S.A.P.) aangaande dit onderwerp verworpen werd. Een ingekomen adres van het Vrouwen- Strijdcomité om aan schoolgaande kinderen gratis melk te verstrekken, heeft het college van B. en W. aanleiding gegeven hierop af wijzend te beschikken. De heer Brinkman doet het voorstel deze voordracht terug te nemen en zich met het crisis-zuivelbureau In verbinding te stellen. De voorzitter ontkent den twijfel of melk wel zoo goed is, doch B. en W. betwijfelen het of zulks onder schooltijd moet geschieden. Zelfs al zou de kosten door middel van het crisis-zui velbureau op 10.000 gebracht kunnen worden, dan nog zou Zaandam een dergelijk bedrag niet kunnen betalen. Het voorstel Brinkman komt vervolgens in stemming, waarvan het resultaat is, dat dit voorstel met 13 tegen 9 wordt aangenomen. De voordracht de vaststelling van een nieu- V we wethouderspensioenverordening wordt aan gehouden. De aangevraagde interpellaties komen thans ter tafel, welke reeks geopend wordt met die van den heer M. Plooyer n.l. hebben B. en W kennis genomen van de circulaire van den mi nister. waarin mededeeling wordt gedaan van te treffen wijzigingen in de steunregeling voor werkloozen. Antwoord ja. Zijn B. en W. met aanvrager eens, dat en kele wijzigingen als de intrekking van den huurtoeslag en het nader vaststellen van de loonnorm voor langdurig werkloozen, zoo sterk ingrijpen in de levensvoorwaarden van de be trokkenen dat èn voor deze werkloozen én voor de gemeenschap hiervan ds meest nadeellge gevolgen zijn te verwachten. Antwoord ja. Indien het antwoord op deze vraag bevesti gend is, kunnen B. en W. den raad dan mede- deelen of zij reeds pogingen hebben aangewend ten doel hebbende deze verslechteringen niet te doen plaatsvinden en zoo dit niet gebeurd is, zijn zij dan bereid alsnog deze pogingen aan te wenden. Antwoord ja. Ook de heer Bosman (R.S.A.P.) stelde onge veer dezelfde vragen en bovendien aangaande het colportageverbod van de regeering voor werkloozen op bepaalde uren. De voorzitter antwoordt hierop, dat zulks is gedaan, omdat de Regeering anders het toe zicht niet kan houden of dergelijke colporteurs hiervoor betaald worden. Ook Zaandam steil zich op dit standpunt. Aan het einde van de toelichting van den heer Plooyer dient deze namens de S.D.A.P.- fractie een motie in houdende het verzoek den minister kenbaar te maken, dat deze maat regelen verslechteringen beteekenen en dat de steunregeling reeds minimaal is. Door middel van een motie tracht de R.S. A.P.-er Bosman van den minister te verkrij gen, dat het colportageverbod voor werkloozen door den minister zal worden ingetrokken. Op breede wijze stelt de communist Makkin- ga een eenheidsfront voor van alles, wat marxistisch is, hierbij wijzende op de succes sen in Spanje, België en Frankrijk. Ook werpt spr. een lonkje naar de katholieke en chris telijke arbeiders. Meer practischer voorstellen doet de heer Koeman (S.D.A.P.), die aan B. en W. vraagt, of er voor hen geen aanleiding bestaat naar aanleiding van een dezer dagen binnengekomen ministerieele circulaire om alsnog met nieuwe bouwplannen voor arbeiderswoningen ter tafel te komen, welke door de Regeering gesubsi dieerd zullen worden. Ook de heer Kamphuijs (R.K.) kan zich met verslechteringen, welke op een categorie neer komen, niet vereenigen. Het zou gemakkelijk voor de R. K. zijn geweest als zij gezegd had den, dat het gemeentebestuur urgent genoeg is geweest. Als een vogelaar gaat het communis me door Nederland. Maar ondanks alles zal spr. toch voor de motie stemmen. De motie van de S.D.A.P. wordt hierna aan genomen met slechts de stemmen van de 2 A. R. leden (wethouder Kan afwezig), de C.H. en den heer Köhne als V.B. tegen. De motie-Bosman wordt met 12 tegen 10 stemmen aangenomen. De andere interpellaties worden naar de volgende zitting verwezen, terwijl de interpel latie Kroonendijk-v. Ditshuizen behandeld zal worden bij de loonregeling, waarover de ge meente nog steeds met de Regeering in onder handeling is. Vertrek van ,,'t Kasteel van Aemstel", N.Z. Voorburgwal 65—73, te Amsterdam, te 9.30 uur; mooie toer langs de Vecht; over Utrecht naar 's-Hertogenbosch, alwaar uitgebreide Brabantsche koffietafel; schitterende tocht door Schoon-Brabant met bezoek aan de Oister- wijksche Vennen; in het grandioze openluchttheater bijwoning van „De Paradijsvloek"; na een zeer verzorgd diner prettige thuisreis; terug te Amsterdam ongeveer 23.30 uur. (alles inbegrepen, óók een uitmuntende plaats in het theater) THEATER IS SPOEDIGE AANMELDING DRINGEND GEWENSCHT N.Z. VOORBURGWAL 65—73 AMSTERDAM TELEFOON 46878 De verwachtingen voor het badseizoen 1936 waren in Egmond aan Zee hoog gespannen. Men stelde zich veel voor van de in letterlijken zin groot-scheepsche reclame, die de drievou dige stranding van de „Kerkplein", de „Drente" en de „Jos Maria" in de afgeloopen winter ongetwijfeld voor de badplaats maakte. Hierin is men echter teleurgesteld, op het extra-win terseizoen is geen buitengewoon badseizoen ge volgd. Het voor-seizoen is zonder twijfel zelfs slechter geweest dan anders. De oorzaak Is niet ver te zoeken, een badplaats moet het nu een maal hebben van zon, zee en zand. De zon hield zich echter schuil en dat verklaart alles. Pas in de tweede helft van Juli was eindelijk eenige opleving te bespeuren. De groote stroom van badgasten kwam echter eerst tegen 1 Augustus. Toen was het een ware invasie van vreemdelingen, de meeste hotels en pensions waren volgeboekt en gemeubileerde huisjes of kamers waren nauwelijks meer te krijgen. Toen dan ook in de eerste week van Augustus door de V.V.V., zooals de laatste jaren gebrui kelijk is, een teldag werd gehouden, bleken er 2656 badgasten aanwezig te zijn of 116 minder dan in 1935, hetgeen dus een vrij onbetee- kenende achteruitgang is. Ook de gasmeter in de badplaats is de gasmeter tevens gasten- meter registreerde voor het eerst sinds vele jaren een kleinen teruggang. Cijfers en zeker deze cijfers zeggen echter niet alles. Het aantal gasten mocht in Augustus dan nog meevallen, de duur van hun verblijf deed dat zeker niet. De tijdsomstandigheden blijken hierop een nadeeligen invloed uit te oefenen. Van den grooteren trek naar het buiten land, speciaal dit jaar vóór de invoering der gevreesde reisbelastlng, ondervindt Egmond aan Zee geen last. Het is vooral in trek bij families met kinderen, die aan een rustig verblijf aan zee de voorkeur geven boven een buitenlandsche reis. Het bezoek concentreert zich daardoor ook op de schoolvacanties. Wel ondervindt het in het bijzonder den druk der beperkende maatre gelen voor Dultschers. Het aantal Duitsche bad gasten is geslonken tot slechst enkele tien tallen. Zoo laat, ook over het geheel genomen, het badseizoen 1936 geen grootschen indruk achter en het ls zeker geen uitvlieger geworden, zooals mén verwacht had. FRANSCHE PARTIJ In zijn Handbuch des Schachspiels noemt von Bilguer de beantwoording van 1. e2e4 door e7—e6 oeroud. In de eerste helft der vorige eeuw, kwam deze speelwijze meer in ge bruik, door het voorbeeld van Fransche scha kers. Daaraan dankt de opening den naam van Fransche partij. Het doei van e7—e6 als antwoord op e2e4 is om het zwakke punt f7 tegen Rfl—c4 te be schermen. Voor spelers die weinig studie van de Fran sche partij gemaakt hebben, is de volgende rullvariant aan te bevelen. Theoretisch voert ze tot een waarschijnlijke remise. 1. e2e4 2. d2d4 3. e4xd5 4. Pgl—13 5. Rfl—d3 6. 0—0 7. Rgl—g5 enz. e7e6 d7—d5 e6xd5 Pg8—f6 Rf8d6 0—0 Rc8g4 Tot scherper spel voert o.a. variant: de volgende 3. Pblc3 4. Rel—g5 5. e4—e5 6. h2—h4 7. Rfl—d3 8. Ddl—h5 9. Thl—h3 10. Th3—f3 enz. Pg8—f6 Rf8e7 Pf6d7 0—0 Tf8e8 Pd7—f8 c7c5 Pg8—f6 SICILIAANSCHE PARTIJ Het kenmerkende van de Siciliaansche partij is de eerste zet van zwart: c7c5, met hec doel, wit in het bezetten van het centrum te hinderen. In het begin der 17e eeuw heeft de geniale schaakspeler en schrijver Greco deze opening behandeld. Wij zullen hier eenige der voor naamste varianten bespreken. 1. e2—e4 c7c5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. d2—d4 c5xd4 4. Pf3 x d4 Pg8—f6 5. Pbl—c3 d7d6 6. Rfl—e2 e7e6 7. 0—0 Rf8e7 8. Rel—e3 00 enz. De volgende variant beveelt dr. Lasker aan: 1. e2e4 C7c5 2. Pgl—f3 e7—e6 3. d2d4 c5xd4 4. Pf3 X d4 Pg8—f6 5. Pbl—c3 Pb8c6 6. Pd4 x c6 b7xc6 7. e4e5 Pf6d5 8. Pc3e4 Dd8c7 9. f2—f4 f7—f5 10. e5xf6 e.p. Pd5xf6 11. Pe4xf6t g7xf6 12. Ddl—h5t Ke8d8 In zijn Lehrbuch des Schachspiels oordeelt Lasker den thans bereikten stand gunstig voor wit, hoewel zwart sterke pionnen en een goed ontwikkeld spel heeft. CARO—KANN OPENING Aan het eind der vorige eeuw is de Caro— Kann opening door Kann te Weenen in prak tijk gebracht, en door Caro aanbevolen. Over de waarde van deze opening loopen de mee ningen zeer uiteen. 1. e2e4 2. d2—d4 3. e4xd5 4. c2c3 5. Rfl—d3 c7C6 d7—d5 c6xd5 Pb8c6 Pg8—f6 enz. OPLOSSING Van de opgaaf no. 7 1. Tb6 mat. De toren moet het veld e6 voor den zwarten koning af snijden. EINDSPEL KONING PLUS PION TEGEN KONING Een enkele pion is niet gemakkelijk tot pro motie te brengen, als de vijandelijke koning het veld waarop de promotie moet gebeuren, beheerscht. Een pion op de a- of h-Hjn kan dan niet tot promotie komen. Op andere lijnen alleen als het opmarcheeren ondersteund door den koning op de juiste wijze gebeurt. In het volgend eindspel van J- Berger wordt dat duidelijk gemaakt. a b c d e f g 1. Kb5c6. Het plaatsen van den koning tegenover den vijandelijken koning, met een veld tusschenruimte in horizontale of verti cale richting, wordt oppositie genoemd, en is in het pionnenspel van het grootste belang. 1Kc8b8 (of d8) 8. Kc6d7 (of b7) en de pion kan ongehinderd doorloopen naar c8 en dame worden. Er is nog een andere oplossing, die zich bij uitzondering voordoet, als de zwarte koning geen velden achter zich heeft, dus op de 8ste of 1ste lijn staat. 1. Kb5b6, Kc8b8; 2. c5 c6, Kb8—c3; 3. c6c7, Kc8—d7; 4. Kb6— b7 en wint. OPGAAF NO. 8 „Het Eindspel" van Fahmi en Keemink) abcde fgh Wit begint en wint. Oplossing volgende week. Vr. betreffende loten. Antw.: Geen enkel der ons tot Maandag j.l. ter controle toegezonden nummers is uitgeloot. Vraag: Mijn dochtertje is in betrekking tegen een loon van ƒ2.50 per week met kost en in woning. Zij is 14 jaar oud en aangeslagen in de Rijksinkomstenbelasting naar een inkomen van 530 en zij moet claarvan 4 belasting be talen. Is dat juist? Antw.: De kost en Inwoning, welke uw doch ter geniet, is blijkbaar geschat op 400 per jaar. Indien u het met deze schatting niet eens bent, kunt u tegen dezen aanslag bezwaar maken. Zie daarvoor de achterzijde van uw aan slagbiljet. Vraag: Ik woon In Haarlem. Mijn huis heeft een huurwaarde van 600 per jaar. Ik ben aan geslagen voor den eersten grondslag naar een kinderaftrek voor 40.50 in hoofdsom. De hoofd som voor den grondslag meubilair bedraagt 6. Opcenten op de hoofdsommen 86.02, totaal alzoo 132.52. Is deze aanslag juist? Antw.: Indien u geen kinderen van nog geen 20 jaar hebt is uw aanslag juist. Hebt u kin deren beneden 20 jaar, dan bent u te hoog aan geslagen, want er is in dezen aanslag geen kinderaftrek toegepast. „Wat rijden al die mensehen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt man dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) AUGUSTUS Zaterdag 2225; Heeren Middenstand, 8.50. Dinsdag 2528: Meisjes boven 17 jaar, 6.50. Vrijdag 28—31: Meisjes boven 17 jaar, 6.50, SEPTEMBER Woensdag 25: R.K. Politie „St. Michaël", f 6.50. Zaterdag 5—8: St. Ign. Club (3e) f 6.50. Dinsdag 8—11: Gehuwde Dames middenstand f 8.50. Zaterdag 1215: Gehuwde mannen, f 6.50. Dinsdag 1518: Gehuwde Dames, f 6.50. Dinsdag 2225: Meisjes boven 17 jaar, f 6.50. Zaterdag 2629: Militieplichtigen, f 6.50. Dinsdag 292 Oct.: Gehuwde vrouwen, f 6.50, Inlichtingen en aanvragen: Directie Retraiten- huis, Loudelsweg, Bergen, N.-H., telefoon 148. OVER: ZWEMWATER. Een dezer dagen las Ik een kort courantenbe richtje betreffende het zwemwater in de gemeen telijke zweminrichting te Hillegom. Als Voorzitter van de Commissie voor de Zweminrichting en het Badhuis kan ik mededee- len. dat het zwemwater in bedoelde inrichting uitstekend is, ja zelfs heel wat beter dan in verre weg de meeste Inrichtingen van ons land, zulks door het gebruik van enkele chemicaliën, die al- gengroei tegengaan. Waar alle bezoekers van de Zweminrichting het hierover volkomen eens zijn, moet ik wel aanne men, dat het geschrijf omtrent het zwemwater af komstig is van Iemand die niet terzake kun dig l£. P. KLAVER, Wethouder der Gemeente Hillegom. van de Woensdag aan den Rijksvlschafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Beatrice 70 manden f 1290, Utrecht 1100 man den f 3660, Zwarte Zee 485 manden 2390, De Hoop 285 manden f 1800, Protlnus 300 manden f 2020. KOTTERS K A 110 f 460, E 436 f 730. LOGGERS KW 159 f 830, KW 134 f 540, KW 24 t 660, KW 114 f 400. IJMUIDEN, 19 Augustus. Tarbot per kg. 64 84, Griet per 50 kg. 15—28, Tong per kg. 73—1.05, Groote schol per 50 kg. 1623, Middel schol 13.50 —20, Zet schol 1320, Kleine schol 2.1015.50, Schar 2.707, Pieterman en Poon 2.502.60, Groote schelvisch 1623, Middel schelvisch 17 19, KI. mid. schelvisch 1518. Kleine schelvisch 8.5013.50 per 50 kg., Kabeljauw per 125 kg. 32—60, Gulen per 50 kg. 2.30—15, Leng per stuk 0.65, Wijting per 50 kg. 1.804.30, Koolvlsch per stuk 0.60, Makreel per 50 kg. 4.50_6.80, Versche Haring per kist 3.653.80. WATERSTANDEN 1 IJMUIDEN, Donderdag 20 Augustus 1936. Vloed:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10