San Sebastian is gesommeerd tot overgave I De vloot in Indië Het nieuws van heden WANDGEDIERTE WAT GESCHIEDT ER MET DE GIJZELAARS? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936 - AVONDBLAD DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling TWEE EN ZESTICSTE JAARCANC No. 20106 fill m m\ mm $$ff r ->■> r "1 RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Livorno viert feest FIRMA H. VAN LOON De regeering van Madrid wil gif gas gaan gebruiken tegen de Marokkanen Duitsch en Italiaansch oorlogstuig aangevoerd Te Madrid is door de radio mede- deeling gedaan van het plan der re- geeringstroepen om bij de komende bombardementen van strijdgassen gebruik te maken. De regeerings- strijdkrachten, zoo werd medege deeld, zullen tegen de Marokkaan- sche inboorlingentroepen en legion naires gifgas gebruiken en tegen de opstandige soldaten en fascistische vrijwilligers traangas. Nieuwe gevechten LISSABON, 19 Aug. (D. N. B.) Het Weer IIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Wat de regeering doet Geruchten over het afzien van uit breiding worden pertinent onjuist genoemd Plannen der regeering weldra bekend De bemoeienis van het buitenland SANTIAGO DE CHILI, 19 Aug. Anti-fascistische luchtmilitie De indrukken van Jouhaux (Zie verder elders in dit nummer) - Vischsoep en gezelligheid Godsdienstig' fanatisme Aanval op een autobus Presidentszoon communist Engelsche luchtmacht DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het proces-Zïnovieff Doodstraf geëischt Internationaal Congres voor Luchtvaart Te Stockholm geopend Generaal Gamelin volgde in Polen met groote belangstelling de leg er manoeuvres NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Bij de opening van den nieuwen autoweg BerlijnMaagdenburg reed als eerste in de auto-colonne een vrachtwagen, bemand met Duitsche vluchtelingen uit Spanje, die enthousiast werden toegejuicht Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. OSMteflfitCTfltFX k.> - V Te Peking zijn 10.000 man Japansche troepen gestationneerd, die bij een tocht met hun tanks door de stad grooten indruk op de Chineesche bevolking maakten Als het zóóver is gekomen, Dat U denkt: 't is niets gedaan, Sluit U dan zoo spoedig mogelijk Bij de Distributie aan. N. GRACHT 5 TEL. 100X0 Gegarandeerd totale uitroeiing ZUIVERAARS VAN RIJKS- EN GEMEENTEGEBOUWEN. TEL. 23037, MARNIXSTRAAT 116, Haarlem LISSABON, 19 Aug. (Reuter). De correspondent van' de „Diario de Lisboa", die zoo juist te Lissabon teruggekeerd is, beweert, dat te Se- villa onophoudelijk kisten aankomen met gedemonteerde vliegtuigen uit Duitschland en Italië. Duitsche offi cieren, aldus verklaart de correspon dent, leiden piloten op, terwijl de vliegtuigen door deskundigen der fa brieken worden gemonteerd. Hij verklaart voorts, dat luchtafweerka- nonnen van Duitsch fabrikaat naar het front worden gezonden. LONDEN, 19 Aug. (D. N. B.) Hier zjjn talrijke berichten binnengekomen over den grooten aanval der opstandelingen op de Noord-Spaansche steden San Sebastian en Irun. De opstandelingen vielen Dinsdag herhaal delijk de stellingen der rooden aan, die nau welijks 200 Meter van de frontlinie der aan vallers zijn verwijderd. De oorlogsschepen „Almirante Cervera" en „Espana", welke zich in handen der opstandelingen bevinden, be schoten San Sebastian en Irun heel den dag met zwaar granaatvuur. waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Het fort Guadelupe, dat den toegang tot Irun bewaakt, werd door 50 granaten getroffen. In San Sebastian zelf vielen talrijke granaten in de straten, vele in de nabijheid van het Pransche consulaat. Door het granaatvuur moeten in San Sebastian 50 personen gedood en ongeveer 100 gewond zijn. De marxistische commandant dezer Sltad heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat ver schillende voorname gijzelaars, die in de ka zematten van San Sebastian gevangen zitten, onder welke de vroegere minister-nresident graaf Romanoncs, doodgeschoten zouden wor den, wanneer het bombardement van San Sebasitian en Bilbao zou worden voortgezet. Andere berichten melden, dat het communisti sche gepeupel getracht heeft de gevangenis van San' Sebastian, waarin zich 1200 politieke gevangenen bevinden, te bestormen. Dit werd verhinderd doordat de gouverneur trroepen ter bescherming der gevangenen zond. Verschillende Parijsche bladen meldden he denochtend, dat de Almirante Cervera, de kruiser die in het bezit was van de Nationalis ten, voor San Sebastian zoodanig is getrof fen door een kanonskogel van een der forten, dat het schip gezonken zou zijn. Reuter verneemt echter, dat het schip alleen zwaar beschadigd is, ooor een schot van de regeeringsbatterij San Marcos, toen het bezig was San Sebastian te bombardeeren. De „Cer vera" is Santander gepasseerd, op weg naar El Ferrol voor herstelwerkzaamheden De Matin meldt uit Hendaye, dat de bur gemeester van San Sebastian den militairen commandant verzocht zou hebben, de stad over te geven aan de Nationalisten, om verder bloedvergieten te voorkomen. De militairp commandant heeft het verzoek echter van de hand gewezen, omdat hij eerst een nieuwe be schieting van de stad wil afwachten. Volgens de Telegraaf luidde een ultimatum, dat het verdedigingscomité der Roods Militie in San Sebastian en de civiele gouverneur Dinsdagavond ontvingen van generaal Beligul den commandant van Mola's troepen voor dp stad, als volgt: „Geeft u over en levert de gii- zelaars levend uit, of wij zullen u zc: der er barmen bestrijden." Aan dit ultimatum was een hevig bombar dement van de nationalistische oorlogsschepen „Almirante Cervera" en „Espana" voorafge gaan. Onmiddellijk na het begin daarvan had de aanvoerder der roode troepen den belagers der stad laten weten, dat alle twaalfhonderd gijzelaars, graaf Romanones het eerst, doodge schoten zouden worden, wanneer de beschie ting niet dadelijk ophield. De nationalisten stoorden zich hieraan niet en zetten het bom bardement voort. Dit was wederom hoofdzakelijk op hef fort Guadelupe gericht, dat zich hoog boven de stad verheft, maar slechts verouderd, weinig bruikbaar geschut heeft. Men zag hoe de gra naten rondom het fort insloegen, na huilend hun achttien kilometer langen weg afgelegd te hebben. Geweldige fonteinen van opspat tend gesteente toonden de plaatsen, waar de projectielen insloegen. Zelfs zag men, hoe groepen verdedigers dekking zochten voor de inslaande granaten en langs de berghelling naar Irun vluchtten. Gistermorgen heeft de „Espana", behalve Guadelupe, ook de verbindingswegen tusschen San Sebastian en Irun onder vuur genomen, vermoedelijk ten einde te trachten de bruggen te vernielen. Het schip heeft tevens met een welgemikt schot het zendstation der regeering tot zwijgen gebracht. Toen begon de regeeringsartillerie, die op do berghoogten opgesteld staat, het vuur te beantwoorden, doch zij raakte het schip niet. Naar Generaal de Llano te midder nacht over Radio Sevilla mededeel de, is een uit Granada vertrokken militaire colonne, die de verbinding met de troepen van generaal Varela moest herstellen, slaags geraakt met de regeeringstroepen, die na een he vig gevecht op de vlucht werden ge jaagd, waarbij zij 7 kanonnen, 1 1 mitrailleurs en 12.000 geweren moesten achterlaten. H VERWACHTING: Matige, tijdelijk wel- 1 rT licht toenemende Zuidelijke tot Weste- lijken wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 787,6 te Santander. Laagste barometerstand: 3 738.6 te Seydisfjord. j= Zon op 5.50 - onder 8.16 Licht op 8.46 j= Maan op v.m. 8.36 onder n.m. 8.28 Eerste kwartier 25 Augustus IllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIli De generaal deelde verder mede, dat te Ronda, ongeveer 60 K.M. ten Westen van Malaga, niet minder dan 480 rechts-georiënteerde personen op bevel van het revolutionnair co mité te Antequera waren terechtge steld. In een andere plaats hadden 245 executies plaats gehad. Onder de gefusilleerden bevindt zich ook de bisschop van Jean, die 81 jaar oud was. De militaire commandant van de Balearen heeft medegedeeld, dat vanaf heden de lichten der vuurtorens op de Balearen zijn gedoofd, om overvallen van regeeringssóhepen te be moeilijken. Het radiostation Cadiz heeft medegedeeld, dat nabij Tiesta een regeeringsvliegtuig door nationalistische vliegers is neergeschoten. De Daily Tel. meldt uit Gibraltar, dat de opmarsch der nationalistische strijdkrachten naar Malaga wordt voortgezet. De door ge neraal Varela aangevoerde troep, die voor eenige dagen Anteguera heeft ingenomen, be vindt zich op nog slechts 26 K.M. van de stad. Een andere colonne, onder generaal Cas- teljon, trekt van Loja ftusschen Anteguera en Granada in) Zuidwaarts op. De Marxisten hebben allen die wapenen kunnen dragen in de stad gemobiliseerd. Het radiostation Jerez de la Fontera heeft medegedeeld, dat het gezin van generaal Queipo de Llano per vliegtuig te Sevilla is aangeko men, waar het met luide toejuichingen werd begroet. In Estramadura heeft een uit Castellon ver trokken colonne Zalamea de la Serana bezet. Tijdens de jongste gevechten in de omgeving van Antequera werd een regeeringsvliegtuig omlaag geschoten. BARCELONA, 18 Aug. (Reuter). Kolonel Sandino, de minister van verdediging voor Ca- talonië heeft medegedeeld, dat de Republi- keinsche troepen de opstandelingen aan het geheele front van Aragon hebben teruggesla gen. De loyale vliegtuigen hebben een pro- viandtrein der opstandelingen in brand gezet. De leider der op Majorca ontscheepte regee ringstroepen, kapitein Bayo, weerstaat met zeer geringe verliezen de opstandelingen. BURGOS, 19 Aug. (Reuter). Het hoofdkwar tier der Nationalisten meldt, dat aan het Estramadura-front opnieuw een aantal dorpen zijn bezet, en dat 20.000 geweren op de regee ringstroepen, die zich op het oogenblik op de vlucht bevinden, veroverd zijn. In de provin cie Segovia is een republikeinsch viiegtuig neergeschoten. In Guipuzcoa zetten de opstan delingen den opmarsch voort. In Navarre is een colonne voor de poorten van Irun aange komen. Uit Madrid wordt gemeld, dat er een in structie is geopend tegen eenige beambten der model gevangenis, daar op het lijk van Fanjul, die kort geleden terecht gesteld werd, een brief van Generaal Mola werd gevonden. Verder zet de speciale rechter, die belast is geworden met het onderzoek naar den mili tairen opstand, zijn taak nog steeds voort. De acte van beschuldiging omvat 21 dossiers. De civiele vordering tegen de beschuldigden is tor nu toe vastgesteld op 300 millioen peseta's. Er bevinden zich op het oogenblik in hechte nis drie generaals, zeven kolonels, zes luite nants-kolonel, 20 commandanten, 66 kapiteins, 108 luitenants, 42 onderofficieren en 14 bur gers. De „Gacetn de Madrid" publiceert een de creet, waarbij de censuur wordt ingesteld op uit het buitenland afkomstige brieven en post pakketten, teneinde te verhinderen, dat de op standelingen door middel van het internatio naal postverkeer de verbindingen onderhouden met sympathiseerende buitenlanders. Uit Val la wordt gemeld, dat de bekende traditionalist Thomas Cayla, directeur van een Carlistisch weekblad, gedood werd. Te Barcelona werd een militaire opleidings school gesticht voor de kadervorming van de anti-fascistische militie. De minister van oorlog te Barcelona heelt bevolen, dat alle wapens en munitie, die zich niet in handen van leden der militie bevinden, binnen 48 uur moeten worden ingeleverd. Naar van het eiland Ibiza, een der Balearen, wordt ve-nomen, is de leider van den opstand op dat eiland Mestres, na door den Krijgsraad ter dood te zijn veroordeeld, gefusilleerd. Een groep Spaansche intellectueelen heeft SOERAEAJA, 19 Aug. (Aneta.) Het Socr. Handelsblad bevestigt een door de Indiscne Courant onder den titel „Ongelooflijk" gemeld bericht, volgens hetwelk minister Colijn zou hebben afgezien van alle gedachten tot verdere uitbreiding van de vloot in Indië. Evenals de Indische Courant schrijft het Soer. Handelsblad een hoofdartikel over dat bericht. Het blad noemt het „ontstellend" en deelt mede, „dat deskundige kringen in Holland met ontzetting zijn geslagen." Het Soer. Han delsblad verklaart, dat zijn bron vrijwel geen twijfel iaat, hoe graag het blad ook zou willen twijfelen. Aneta-Holland verneemt, dat deze ge ruchten pertinent onjuist zijn en dat de plannen der rcgccring nopens dc defensie van Nederlandsch-Indië vermoedelijk de volgende week bekend zullen worden, wan neer H. M. dc Koningin hier te lande zal zijn teruggekeerd. een oproep gericht tot de vrije en anti-fascis tische intellectueelen van de geheele wereld, orn een actie te beginnen, met het doel een einde te maken aan de „infame campagne, die is begonnen tegen het volk, dat zijn vrijheden en de Westersche cultuur met zooveel moed verdedigt." Uit Bayonne wordt gemeld aan de Jour, dat de civiele gouverneur van San Sebastian aan de Fransche Regeering verlof zou hebben ge vraagd, acht wagons met munitie van Barce lona door Fransch gebied naar Irun te laten loopen. Het Fransche antwoord hierop zou nog niet bekend geworden zijn. PRAAG, 18 Augustus. (A. N. P.) De bladen meiden, dat het hoofd der politie te Praag de door de vereeniging „Solidariteit" op touw ge zette inzameling van geld en geneesmiddelen, ten behoeve van de aan de zijde der Regeering strijdende militie, heeft stopgezet en de tot dat oogenblik ontvangen bedragen en geneesmid delen heeft in beslag genomen. ROME, 19 Aug. (Reuter.) Men verklaart hier naar aanleiding van de berichten, die ln het buitenland de ronde dóen, omtrent de activi teit van het Italiaansche leger, die men in ver band brengt met de gebeurtenissen in Spanje, dat de maatregelen, die met het oog op den oorlog in Abessinië genomen zijn, nog steeds van kracht zijn. Er wordt aan herinnerd, dat officieele kringen tot nu toe steeds den leven- digen wensch te kennen hebben gegeven, te genover Spanje de strengst mogelijke neutrali teit in acht te nemen. Slechts ingeval andere mogendheden hun vrijheid van handelen zou den hernemen, zou Italië de zijne hernemen, en zou het overwegen, diegenen der belligeren- ten te steunen, die zijn voorkeur hebben. (Reuter). De minister van Buiten- landsche Zaken zal naar aanleiding van het initiatief, dat de Regeering te Montevideo met betrekking tot de gebeurtenissen in Spanje heeft geno men, aan Montevideo doen weten, dat het bereid is, tezamen met alle Amerikaansche landen als bemidde laar tusschen de twee oorlogvoeren de partijen in Spanje op te treden. SEVILLA, 19 Aug. (Reuter.) Sprekende voor den radiozender Sevilla heeft generaal Queipo de Llano verklaard, dat de bommen, die te Ronta geworpen werden, van Britsch maaksel zijn. Hij beklaagde er zich over, dc.t de Canarische eilanden op het oogen blik van het continent zijn afgesneden, daar de Engelsche telegraaf-maatscbappij de ver bindingen heeft verbroken „omdat wij als op roermakers worden beschouwd." „Als antwoord op deze houding, besloot de generaal, „vraag ik slechts, dat God eens zal toestaan, dat wij kun nen antwoorden." BARCELONA 19 Aug. (D. N. B.) De Veree- nigde Marxistische Arbeidersraad te Barce lona heeft besloten, een anti-fascistische lucht militie in het leven te roepen. Tot dit doel zijn gebouwen, terreinen en het materiaal van de Catalaansche burgerluchtvaartmaatschappijen in beslag genomen. PARIJS, 18 Aug. (Reuter) Jouhaux, de se cretaris-generaal der C.G.T. heeft aangaande zijn reis naar Spanje het volgende medege deeld: „Ik ben naar Spanje gegaan om mij te overtuigen van den toestand aldaar en met de kameraden van de Werkliedenorganisaties te spreken. Voor hen, zoowel als voor allen, be staat er op het oogenblik geen andere kwestie dan de overwinning der Republiek op de mui ters. Ik heb een zeer gunstigen indruk meege bracht. Men voelt dat het volk strijdt voor de vrijheid en het regiem dat het instelde. Het Spaansche volk vraagt zich af, waarom het, nu het zijn vrijheid verdedigt, op één lijn gesteld wordt met de opstandelingen. Deze overweging stemt te meer tot bitterheid, nu s»; opstande lingen door Italianen en Duitschers, aldus Jou haux, op zoo intensieve wijze van al het noo- dige worden voorzien. LIVORNO, 18 Aug. (A.N.P.) In verband met het literaire congres, hetwelk thans te Livorno wordt gehouden, werd daar ter stede dezer dagen een folkloristisch feest georganiseerd, waarbij niet minder dan 50.000 personen zich aan vischsoep een plaatselijke specialiteit te goed deden. Talloos zijn de legenden, omtrent vorstelijke personen, die op een of andere fan tastische wijze kennis maakten met dit Livor- neesche gerecht, dat uit de meest uiteenloo- pende vischsoorten is samengesteld. De traditio- neele vischsoep werd ditmaal niet slechts in alle Livorneesche restaurants geserveerd, doch ook op alle pleinen en in de voornaamste straten waren tafels voor 200 a 300 personen aangericht, terwijl andere straten als „visschershutten" en „booten" waren gestoffeerd, waar de gasten zich de „cacciucata" ook voortreffelijk lieten smaken. Hier en daar zag men over een lengte van 6 of 7 K.M. rijen gedekte tafels, slechts onderbroken door muziekcorpsen, draaiorgels en dansers. BOEKAREST, 18 Augustus. (Stefani). Twee duizend leden van een nieuwe godsdienstige secte hebben, na in hun kerkgebouw een gods dienstoefening te hebben bijgewoond, bij Pas- canoe een aanval gepleegd op een autobus, waarin 28 personen een uitstapje maakten. Zij daphten te doen te hebben met gendarmen, die gerequireerd waren om hen te verspreiden. De autobuspassagiers werden mishandeld, terwijl hun voertuig geheel vernield werd. RIO DE JANEIRO, 18 Augustus. (Reuter). Generaal Flores de Cunha, de gouverneur van Rio Grande do Sul, heeft medegedeeld, dat in Zuid-Brazilië de zoon van den president der republiek Argentinië gearresteerd werd. Aan een vertegenwoordiger van het blad Oglobo heeft de generaal verklaard: „Ik ben telegra fisch in kennis gesteld van de arrestatie van den zoon van generaal Justo. Ik heb dit bericht ter kennis gebracht van den president Vargas en heb telegrafisch order gegeven aan den plaatsvervangenden gouverneur om Justo, die een fel communist is, naar de grens te geleiden". LONDEN, 19 Augustus (A. N. P.) Naar de luchtvaart.-correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, zullen in de komende 35 weken nog 47 luchteskaders gevormd moeten worden, waarmede het totaal der nieuwe lucht eskaders voor de verdediging van het Britsche moederland gebracht zal zijn op 71, zooals voor zien is in het uitbreidingsplan, dat eind Maart voltooid zal zijn. De forten van San Sebastian zjjn door oor. logsschepen beschoten. De stad opnieuw tot overgave gesommeerd. Ongerustheid over het lot der gijzelaars. Dc „Almirante Cervera" schijnt zwaar beschadigd. Te Stockholm is het Internationaal Congres voor Luchtvaart geopend. Een Arabiache vergadering te Jeruzalem is verboden, met het oog op den gespannen toe stand. Men bericht, dat de Marokkaansche soldaten aan 't muiten.zijn. Communisten hebben hun tegenstanders zelfs gekruisigd en tot levende fakkels gemaakt, als in de dagen van Nero. Geruchten over niet-uitbreiding der vloot in Indic worden pertinent onjuist genoemd. Brandstichting te Beverwijk? Drie pe:tsonen in arrest Groote loodwenbrand te Rotterdam. O MOSKOU, 19 Aug. (Reuter). De openbare behandeling van het proces wegens hoogverraad en medeplichtigheid in den moord op Kirof, tegen Zinovieff, Kameneff en veertien ande ren, werd heden begonnen. (Voor de derde maal staan de beschuldigden thans terecht). De aanklagers vroegen de doodstraf, welke eisch door de Sovjetpers wordt ondersteund. STOCKHOLM, 18 Augustus. (A.N.P.) Te Stockholm is vanavond het Internationaal Con gres voor Luchtvaart gehouden, waaraan wordt deelgenomen door de leiders der groote lucht vaartmaatschappijen in Europa. De Zweedsche regeering heeft bij monde van den minister van handel van haar belangstelling doen blijken. O.m. zullen vraagstukken, de luchtpost be treffende, worden besproken, in het bijzonder met het oog op de verbinding mailschip vliegtuig op de Atlantische route.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1