Japans misrekening in China i m Nerveus Een balans der ontzetting De burgerstrijd in Spanje 72 „Dienstboden- nood" DE VAL VAN KANTONS DICTATOR FEITEN DIE SPREKEN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1936 De rekeningen in Kwangsi blijven onbetaald en smokkelwinsten kwamen in Koreaansche revolutionnaire strijd- kassen terecht Kwangsi in de klem Japanners overvallen politie Een ernstig geval in Indië aan het licht gekomen Als in Nero's tijd Muiten de Marokkanen? De martelaar-bisschop Aanval op Irun De sleutel in het Noorden MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN De Fokker F VII B uit K.LJML-vloot verdwenen» Postvluchten Laatste der 10 toestellen: Reiger en Specht zijn verkocht; de Zwaluw is gesloopt In Palestina Arabische vergadering verboden Spionnage-affaire in Zwitserland Een opsomming van gewelddaden van de zijde der communisten, die absoluut zijn komen vast te staan Gruwelijke doodendans Kloosterlingen en zusters werden in massa's Loodsen te Rotterdam platgebrand Spuitgast loopt een hersen schudding op Brandstichting te Beverwijk? Drie personen gearresteerd DE „AMSTERDAM" THANS VERTROKKEN Onder Italiaansche vlag naar Z.-Amerika VLIEGREÜNIE REISVEREENI- GING VOOR KATHOLIEKEN Op het vliegveld Schiphol LADING UIT SPANJE VOOR NEDERLAND Kaaszendingen door Spaansche regeering in beslag genomen DUITSCHERS MOCHTEN NIET TER BEDEVAART Verhinderd de Nederlandsche grens te overschrijden AMSTERDAM—BUDAPEST EEN SUCCES de Chineesche douane zelfs beslag gelegd op een geheelen smokkeltrein. In verschillende opzichten hebben de Ja panners zich met de smokkelarij toch nog in de vingers gesneden. Zij werkten daarbij druk samen met de Koreanen, die echter de groote smokkelwinsten meerendeels gebruikt hebben, om de kassen te stijven van hun revolutionnai re tegen Japan gerichte organisaties. Daarbij komt, dat vele Japansche bona fide firma's, die niet met de gangsters samenwerken, ten gevol ge van den sluikhandel niet meer kunnen con- curreeren en failliet gaan. De Chineesche pa triotten hebben bovendien weer een prachtige gelegenheid, om Japansche goederen te boy cotten onder het motto „Koopt geen smok kelwaar!" Een devies, waartegen ook de Japan sche consulaire instanties geen officieele be zwaren kunnen maken. (Van onzen correspondent te Nanking). Het vertrek van Tsjen Tsji Tang uit Kanton heeft onder de bevolking ter plaatse een feest-stemming ver wekt. De burgerij gevoelde tenslotte niets voor een burgeroorlog. Trouwens niemand twijfelde er aan, of een burgerkrijg zou voor Kanton zeer slecht zijn afgeloopen. Het prestige van Tsjang Kai Tsjek is den laat- sten tijd ook in Zuid China zeer sterk ge stegen. De troepen van de Centrale Regee ring werden met gejuich ontvangen en de vlucht van Tsjen Tsji Tang is met vuur werk gevierd. De ex-dictator van de Zuide lijke metropool nam de wijk op een Brit- sche kanonneerboot; hij kon de bemanning van zijn eigen schepen niet meer vertrou wen. Behalve zijn eigen vermogen, dat ge weldig groot is, heeft hij van de Kanton- neesche banken nog eenige tienduizenden in zilver meegenomen. Daarom is hij te Hongkong op verzoek van de Centrale Chi neesche regeering onder observatie van de autoriteiten gesteld. Dit beteekent, dat hij zonder goedvinden van Nanking niet uit Hongkong kan vertrekken. Aanvankelijk zag men in Tsjen Tsji Tang slechts een politieken delinquent, doch later kwam men tot de pijnlijke ontdekking, dat hij ook malversaties heeft gepleegd. De generalis simus wil hem niettemin nog een kans ge ven. Stort hij het geld terug, dan zal hem een of andere nominale titel verleend worden en dan zal men hem met een missie naar het bui tenland belasten, uiteraard met een opdracht, waarin hij geen kwaad kan aanrichten. Een dergelijke kuur heeft Tsjang Kai Tsjek al meermalen met succes toegepast, om generaals met aanleg voor intrigues onschadelijk te ma ken, o. a. op Tsai Tin Kai. De generalissimus kan rebelleerende generaals natuurlijk ook voor het vuurpeleton brengen, doch het ligt meer in zijn aard. om alles te vermijden, wat inter ne tegenstellingen in China kan aanwakke ren of verscherpen en vandaar zijn conciliante houding voor overwonnen tegenstanders. Tsjang Kai Tsjek heeft voor de administratie van de provincie Kwantoeng nieuwe autoritei ten benoemd. De meesten dezer zijn reeds met hun hooger personeel in Kanton gearriveerd, o. a. generaal Joe Han Moe, de nieuwe militai re bevelhebber van de provincie Kwantoeng, voorts de nieuwe commissaris van financiën en een nieuwe directeur voor de belastingen. Alles wijst er op, dat Kwantoeng zeer grondig ge reorganiseerd zal worden, ook in sociaal op zicht, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan uitroeiing van de opiumellende. Ia Japansche kringen hebben de binnen- landsche politieke successen van Tsjang Kai Tsjek uiteraard groote ergernis ge wekt. Het spel der Japansche agenten, die een burgeroorlog hebben trachten te forceeren, is een formidabele mislukking geworden. Zij hebben slechts bereikt, dat de positie van de Centrale Regeering aanzienlijk versterkt is. Intusschen zit Tokio met de onbetaalde reke ningen van militaire leveranties aan de Kwang- si-generaals, die nog wel niet formeel voor Nanking gecapituleerd hebben, doch na een kortelings ontvangen ultimatum toch om pen en inkt zullen moeten roepen. Zij zitten in de klem tusschen Nanking en Kanton en zouden machteloos zijn tegen de vereenigde luchtstrijd krachten van beide hoofdsteden. Daarbij zijn hun eigen troepen onbetrouwbaar; de meerder heid der manschappen wil niet tegen Nanking vechten. Het Japansche Kwantoeng-leger had van een Chineeschen burgeroorlog gebruik willen maken, om Noord China (Hopei en Shantoeng) geheel te bezetten of om in deze provincies de formeele onafhankelijk heid van Nanking af te laten kondigen. Die vlieger is echter niet opgegaan. Het in China geleden politieke échec heeft de Japansche ministers van oorlog, marine en buitenlandsche zaken zeer verrast. Zij hebben naar aanleiding daarvan kort geleden een „emergency-conference" gehouden. Wat het trio besloten heeft, is natuurlijk geheim ge bleven, doch in Nanking bestaat groot wan trouwen t. a. z. van hun plannen in Noord China. Op het oogenblik beginnen de Chineesche autoriteiten in Noord China krachtiger op te treden tegen de Japansche smokkelarij. In Shantoeng en ook meer zuidelijk worden smok kelwaren in beslag genomen. In Tientsin heeft BATAVIA, 19 Aug. (Aneta). De „Java-bode" vermeldt bijzonderheden omtrent de Sarmi- affaire (waarbij eenige politiemannen door Japanners zouden zijn overmand en aan wal gezet, waarna de aangehouden Japansche schoener, de „Taiho Maru" weer zee zou heb ben gekozen). Deze zaak blijkt veel ernstiger te zijn dan men aanvankelijk wel dacht. Vijf politiemannen, gewapend met karabij nen en elk zestig scherpe patronen, zoo meldt het blad, zijn door de Japanners gevangen ge nomen. De handen werden hun op den rug ge bonden, waarna zij tot borsthoogte in ondiep water werden neergezet, waar zij later door Papoea's in prauwtjes werden opgepikt. De Japanners namen de karabijnen en de pa tronen mede. (Vervolg) De bijzondere correspondent van de Diaro de Lisboa meldt uit Almendralejo, dat daar de gruweldaden der Marxisten wel een toppunt hebben bereikt. Tachtig personen zijn er ver moord en daarvan is een groot gedeelte gekrui sigd, met benzine overgoten en daarna levend verbrand. Een grondbezitter werd te zamen met zijn twee kinderen aldus afgemaakt. Eerst werden de kinderen aangestoken en nadat de vader het gruwelijk vermoorden van zijn kin deren had aangezien, onderging hij hetzelfde lot. In de plaatselijke gevangenis werden 38 burgers vermoord. Onder een deql van de Marokkaansche troe pen die door generaal Franco naar het moe' clerland werden overgebracht, zou een opstan dige stemming heerschen, naar aan de Tele graaf wordt gemeld. De Marokkanen zouden vooral ontevreden zijn over de verzorging. Te La Linea zou de oproerige stemming reeds zulke afmetingen aangenomen hebben, dat de Marokkanen naar de kazernes teruggedreven moesten worden, waar zij ontwapend werden De Marokkaansche soldaten zouden bij hun ontwapening geroepen hebben; „Als Wij geen eten en geen soldij krijgen, zullen we ook niet vechten." Eerst heeft men getracht, aldus wordt te Gi braltar verteld, de ontevredenheid der Marok kanen te kalmeeren door hun bij de z.g. zui veringsacties het recht van plunderen in de verschillende kleine dorpen in de omgeving van La Linea te geven. Ook uit Spaansch Marokko worden te Gi braltar berichten ontvangen over toenemende ontevredenheid onder de Rifstammen. Deze stammen, aldus zegt men, zouden niet voor een partij in Spanje vechten, doch bereiden zich voor op een strijd om onafhankelijkheid van de Spaansche heerschappij. De Vaandrig van het 18de Regiment Infan terie, Don Luis Blasco del Cacho, die zich te Loolea bevond, toen de begrafenis plaats had van den Bisschop van Siguenza, die door de communisten levend werd verbrand, deed hier omtrent de volgende mededeelingen; „Heel het dorp had onder indrukwekkende stilte zich opgesteld rond de leeggebrande wo ning van den bisschop, wiens verkoolde lijk door vier officieren in een kist was gelegd. Toen de officieren met hun somberen last naar bui ten kwamen riep het volk: Viva Espagna! Met langzamen tred schreed de lijkstoet, waarin meer dan 1000 personen meegingen, naar het kerkhof. Door alle aanwezigen werd luidop de rozenkrans gebeden. Zoowel de burgerbevolking als de militaire bezetting défileerde langs het graf. De bevelvoerende commandant van de Na tionale Garde dankte in korte woorden de aan wezigen. Deze ruwe krijgsman was zoo diep onder den indruk dat hij zijn tranen niet kon bedwingen. Met een van ontroering trillende Te Beverwijk werd Dinsdag ter gelegenheid van de V.V.V.-week een groote optocht gehouden, voorstellende „de mode voor heen en thans". Een aardig détail uit den stoet stem sprak hij; „Ik dank U voor Uwe deel name aan deze begrafenis, voor de laatste eer die gij bewezen hebt aan de nagedachtenis van een eerbiedwaardigen prelaat, een heilig bis schop, een martelaar voor God en vaderland. Geve God dat er spoedig een einde moge ko men aan deze barbaarschheden, die een schande zijn voor ons land en voor heel de menschheid." Terwijl de groote volksmenigte diep onder den indruk de begraafplaats verliet, staarden hun weemoedige blikken naar de dorpskerk, waarvan de barbaren niets dan rookende puin- hoopen hadden overgelaten. HENDAYE, .19 Augustus (Havas). In den vroegen ochtend hebben de Opstandelingen een krachtigen aanval op Irun ingezet. In den afgeloopen nacht hebben zij een om trekkende beweging gemaakt, waarbij zij Beho- bie links lieten liggen. De Opstandelingen zijn overal het gebergte binnengedrongen en heb ben zich op de toppen verschanst. Een hevig geweervuur is losgebrand en voort durend bulderen de kanonnen. Het is te voor zien, dat de strijd hevig zal zijn, want de troe pen van het Volksfront zijn goed verschanst en vastbesloten, tot het einde te vechten. Men verzekert, dat vrijwel overal mijnen zijn ge legd, die men op elk oogenblik tot ontploffing zal kunnen brengen. Een aantal vrouwen en kinderen heeft zich in paniekstemming aan de grens vereenigd, gereed om, zoodra de toe stand nog ernstiger wordt, naar Frankrijk uit te wijken. LONDEN, 19 Aug. (A.N.P.) In een telegram uit Barcelona aan de „News Chronicle" wordt bevestigd, dat 18 Fransche vliegtuigen ter on dersteuning van de regeeringsstrijdkrachten te Barcelona zijn aangekomen. Het betreft hier 12 ultramoderne bommenwerpers, waarvoor de koopprijs reeds door de Spaansche regeering is betaald. MADRID, 19 Aug. (Reuter). Elliberal Bilbao publiceert een artikel van Prieto, waarin deze de bezetting van Medellin verklaard tot een overwinning van het hoogste gewicht voor het gouvernement. De aftocht der rebellen uit Medellin geeft aan de Asturische mijnwerkers de gelegenheid zich geheel te wijden aan de omsingeling van Oviedo. Oviedo is de sleutel van den militairen toestand in het Noorden. Wanneer deze stad zich zal hebben overgegeven, dan zal de positie der rebellen hopeloos worden, niets slechts in de provincie Oviedo, maar ook in de provincie Leon en zullen de mijnwerkers het hoog plateau van Castilië kunnen bezetten. Prieto besluit zijn artikel met het signaleeren van nieuwe wreedheden der witten te Badajoz, waar republikeinsche gevangenen, opgesloten in de stierenstallen, gedwongen werden in de arena te gaan, terwijl toeschouwers op de trappen der arena hen met mitrailleurs neerschoten". en overspannen, onrustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Perkoetoet is naar Indië vertrokken. Ook in de luchtvaart is het een voortdu rend komen en gaan. De Fokker F7B nam oorspronkelijk een groote plaats in de lucht vloot der K. L. M. in. Men beschikte inder tijd over 10 van deze vliegtuigen; o.a. werd de dienst op Indië er een tijdlang mee uitge oefend. In 193], had de K. L. M. nog 4 F7B vliegtuigen, en tot voor kort waren er nog drie. Maar ook deze zijn thans verdwenen. Twee ervan, de Reiger en de Specht zijn kort geleden van de hand gedaan aan Crilly Airways, een maatschappij, die ondertuschen is opgeno men in British Airways, vanwaar zij, zooals bekend, aan Spanje zijn doorverkocht. Het derde vliegtuig, de Zwaluw, is na het ongeluk te Haam stede gesloopt. De vleugel van de Zwaluw bevindt zich in loods D op Schiphol, Boven Nederland vliegt dus de F7B niet meer, tenzijin dienst van buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen, waarvan er nog verschil lende van de F7B gebruik makten. JERUZALEM, 19 Aug. (Reuter). Met het oog op de spanning die in het geheele land heerscht, als gevolg van de gewelddaden, die de laatste paar dagen in Palestina hebben plaats gevonden, heeft de regeering de conferentie, die Donderdag door het Arabië-stakingscomité zou worden gehouden om den toestand te bespreken, verboden. BERN, 19 Aug. (Reuter). Het Zwitsersch Telegraaf-agentschap meldt, dat kort geleden door het Bondsdepartement van justitie en politie een spionnage-affaire is ontdekt. De spionnage geschiedde tegen Frankrijk en ten bate van Duitschland. Zij was georganiseerd door een Duitsch agent, die Zwitsers en bui tenlanders als medeplichtigen in dienst had. Tot dusver zijn twee buitenlanders en één Zwitser gearresteerd. Toen de socialistische leider Prieto de Natio nalisten van talrijke wreedheden beschuldigde, antwoordde „Radio Burgos" hierop met een op somming van de gewelddaden, die de Commu nisten de laatste weken hebben bedreven, en die absoluut zijn komen vast te staan. Hieronder laten wij de droevige balans van Radio Burgos volgen. De pastoor van Cebreros (Avila) werd in een zak genaaid en zoo aan een balk opgehangen. Daarna werd hij verschillende malen in een kuip met kokend water ondergedompeld, totdat hij aan déze gruwelijke-martelingen gestorven was. De bisschop van Siguenza werd in de straten van de stad gearresteerd, door messteken ver wond en levend verbrand. De pastoor van Roblegordo werd door dolk steken gedood. Zijn kapelaan werd gedwongen bij dezen marteldood tegenwoordig të zijn, zoo- dat hij waanzinnig werd van angst en ontzet ting. In Somosierra namen de Communisten een Fascist gevangen, dien zij met benzine overgoten en in brand staken. In dezelfde streek namen de Communisten een man, zijn vrouw en zijn klein dochtertje gevangen, die alle drie werden vermoord, om dat zij eenige dagen tevoren huisvesting hadden verleend aan enkele leden der Nationale troe pen. In Alfaro (Navarra) hadden de Communisten twee meisjes gevangen genomen, wier vader naar het Nationalistisch front was vertrokken om zijn vaderland aan de macht van Moscou's greep te ontrukken. Zij onteerden en vermink ten de meisjes. In Badajoz sneden de communisten bij ver schillende vooraanstaande rechtsche persoon lijkheden de ooren af. In verschillende dorpen van Andaluzië wer den nog zeer jeugdige kinderen vermoord; hun lijkjes werden aan openbare gebouwen opge hangen. Vele kinderen van bekende fascisten werden op gruwelijke wijze verminkt. In Huelva werden alle kerken door brand ver nield. Toen de bevrijdende troepen de stad wa ren binnengetrokken, moest de H. Mis in de open lucht worden opgedragen omdat er geen enkel kerkgebouw gespaard was gebleven. In La Rabida hebben communistische troe pen het historische klooster in brand gestoken, van waaruit Columbus naar Amerika was ver trokken. Honderden vrouwen, die voor het grootste ge deelte tot de aristocratie behooren, werden uit hun huizen verdreven en naar de roode comité's gebracht, waar zij aan de gruwelijkste ont- eeringen waren blootgesteld, en aan half waan zinnige jongemannen waren overgeleverd. Spaansche aristocraten werden naar een park gebracht en in een rij opgesteld, om als doel wit te dienen voor de Roode Militie. Een Fransche journalist zag, hoe lijken aan de boomen langs een boulevard werden opge hangen. Bijna alle kerken van Madrid werden geplun derd, en daarna door brand vernield. Wanneer de roode troepen maar een gods dienstige afbeelding in huis vonden, dan was dit reeds een voldoend voorwendsel om een heel huisgezin uit te moorden. Al deze gruwelen werden nog overtroffen in Catalonië. Alle kloosters en kerken van de stad Barcelona, de kathedraal en vijf kleinere ker ken uitgezonderd, werden verwoest; dat deze zes kerken gespaard bleven is uitsluitend te wijden aan het feit, dat het in brand steken van deze kerken gevaar opleverde voor de be lendende perceelen, die tot hospitalen waren ingericht. tegelijk gedood na de wreedste martelingen. In Tarrasa werd het huis van een reiziger drie maal doorzocht, omdat men meende, dat daar nog fascisten verborgen waren. Toen deze niet werden gevonden, werd de geheele familie, uit 8 personen bestaande, toch gefusilleerd. Een kloosterling, die directeur was van een school in de parochie van de H. Familie, vluchtte in een naburig huis. Toen de roode troepen dit huis binnendrongen, en daar den kloosterling aantroffen, werden alle personen, die daar aan wezig waren, vermoord. In het zusterklooster van de Rua de S. Joao werden de gebalsemde lijken van 14 zusters ten toon gesteld. Het Fransche blad „Gringoire" maakt in een van zijn laatste nummers nog melding van de volgende gruwelen, die nog niet in bovenstaan de lijst zijn opgenomen: Een Zwitser vertelde aan het „Journal de Genève", dat hij met eigen oogen gezien had, hoe een priester te Barcelona in stukken werd gesneden. In het klooster van de Zusters Visitandinen werden zeven zusters met electrische draden vastgebonden en zoo geëlectrocuteerd. In Barcelona werden 80 tot 90 kerken ge plunderd en verwoest, waarbij de hosties als „confetti" over de straten werden uitgestrooid. Er werd een heiligschennende optocht gehou den, waarin de communisten de priesterlijke ge waden droegen, en groote brandstapels werden opgericht van heiligenbeelden, schilderijen en gewijde boeken. Mr; Wyatt Hayward die jaren lang voor zaken in Madrid vertoefde is gisteren teruggekeerd in Engeland, waar hij bij aankomst aan onzen correspondent de navolgende bijzonderheden mededeelde over de Spaansche furie die dagen lang over heel Madrid scheen losgebarsten. Met eigen oogen heb ik aanschouwd, hoe een meisje, haast nog een kind, een stervenden priester het hoofd afsneed. Mr. Hayward die nog onder den indruk was van de barbaarschheden die hij had meege maakt vervolgde zijn verhaal en zeide, dat de wereld nog nooit dergelijke beestachtigheden had aanschouwd. Ieder uur werden gruwelen bedreven. Priesters werden doodgeschoten op het altaar. Tientallen personen die er van verdacht wer den dat zij sympathiseerden met de nationa listen werden als honden neergeschoten, waar na hun lijken aan de kerken werden opgehan- gen, In den afgeloopen nacht heeft een vuur gloed boven de omgeving van den Kralingschen Plas de aandacht gevestigd op een brand, welke daar omstreeks kwart over twee was uitgebroken in eenige loodsen aan de Jaffa Een tweetal dezer loodsen was in gebruik bij het reclame- en verhuisbedrijf van de firma Smit, dat daar o.m. eenige paarden heeft gestald. Het was daar, dat omstreeks half twee een agent van politie vannacht de paarden hoor de. Hij is toen op onderzoek uitgegaan, doch kon nietsi ontdekken. Toen hij echter even later op den Oudendijk liep, zag hij een vuur gloed en toen hij terugkwam zag hij, dat het geheele complex in lichterlaaie stond. De brandweer, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, verscheen spoedig met veel ma teriaal ter plaatse en tastte het vuur met acht stralen op de waterleiding en op een motorspuit aan. Zij kon echter niet verhinderen, dat drie loodsen totaal plat brandden. Een vierde gebouw, dat in tegenstelling met de andere, van steen was opgetrokken heeft veel brand- en waterschade opgeloop-n. Men slaagde er nog in om eenige paarden van de firma Smit naar buiten te brengen, doch één paard kwam jammerlijk in de vlam men om. Bij dezen brand is nog- een ongeluk gebeurd. Toen een der spuitgasten etn straal water op het vuur richtte, heeft hij blijkbaar een der paarden geraakt, dat toen op de vlucht sloeg en hem daarbij tegen den grond wierp. Het slachtoffer, de 46-jarige H. Lip is naar het ziekenhuis aan den Bergweg over gebracht, waarbij geconstateerd werd dat hij vermoedelijk een zwarj hersenschudding had opgeloopen. Te kwart voor vier kon gezegd worden dat men den brand meester was. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast terwijl ook nog nier gezegd kon worden hoe groot de schade is. Dinsdagavond half tien uur werd de Bever- wijksche politie gewaarschuwd, dat er brand was ontstaan in een woning aan de Koningstraat. De politie, die zeer spoedig ter plaatse was, slaagde er in het brandje, dat in een slaapkamer woedde, met emmers water te blusschen. Daarna kwam men tot de ontdekking, dat voor een linnenkast stroo uit een matras was uitgestrooid. Op grond hiervan werden drie van de bewoners, verdacht van brandstichting, in arrest gesteld. Het on derzoek duurt nog voort. Het naar Italië verkochte s.s. „Amsterdam", van de Kon. Ned. Stoomb. Mij., het grootste vrachtschip van de Nederlandsche koopvaardij vloot, zal heden onze haven verlaten, met be stemming Z. Amerika. Het schip blijft voor- loopig onder den naam „Amsterdam" in de vaart. De Nederlandsche Reisvereeniging voor Ka tholieken sluit het eigenlijke reisseizoen van dit jaar as. Zondag met een groote „Vliegreünie" op het vliegveld Schiphol. Uit alle afdeelingen der Vereeniging in den lande zullen de deel nemers naar Amsterdam komen, om zich ge zamenlijk naar Schiphol te begeven. Behalve bezichtiging van vliegveld» hangars en vlieg tuigen staat op het programma een vliegtocht boven Amsterdam, zoo mogelijk in de groote 24- of 36-persoons machines der K. L. M., ter wijl het katholieke deel van dit vliegfestijn, bij een katholieke vereeniging als vanzelf in het programma ingevoegd, zal zijn een geste van medeleven met de M. I. V. A., de „Missie-ver- keersmiddeler.-actie", waarvoor een Pater-Mis- sionaris, de Witte Pater P. Zoetmulder, die per vliegtuig, speciaal daarvoor gecharterd, Zon dagmiddag 6 uur op Schiphol zal aankomen, in den kring der N. R. V. K.-ers een rede zal hou den. Een diner met gezellig samenzijn zal den dag besluiten. Er heerscht crisis, er heerscht werk loosheid, er wordt armoede geleden, geestelijke en lichamelijke armoede. Wie zal zoo dwaas zijn, deze waarheden- als-koeien niet te willen zien of te durven betwijfelen? En toch wanneer wij om ons heen zien, worden wij welhaast ieder uur van den dag getroffen door feiten en ver schijnselen, die in flagrante tegenspraak zijn of schijnen te zijn met wat ieder van ons al sinds jaren als de meest reëele werkelijkheid constateert. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen, dat ondanks alle crisis, alle werkloosheid en alle armoede nog steeds enorme kapitalen worden uitgegeven voor vermaak en ont spanning. naar verhouding van het in komen allicht veel meer dan b.v. vóór den oorlog. Sterker dan dit feit blijft voor ons ech ter spreken het zonderlinge, het ergerlijke geval, dat ondanks alle gejeremieer over de werkloosheid en de armoede tiendui zenden gezonde Nederlandsche meisjes even zoovele huishoudelijke betrekkingen zond-er de minste gewetenswroeging aan buitenlandsche werkkrachten overlaten. Mr. Th. van Lier, referendaris aan het Departement van Sociale Zaken, heeft er dezer dagen in het „Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad" nog eens aan herinnerd: „Een opmerkelijk verschijnsel is", zoo schrijft de heer Th. van Lier, „dat in vele plattelandsstreken van ons land duizenden meisjes haar jonge jaren doorbrengen met nietsdoen. Men parasi teert niet zelden op de ouders, zelfs als vader werkloos is en steun ontvangt. De meesten leeren niet eens de huis houding, gesteld dat moeder wat van de huishouding kent, zoodat de dochters thuis wat kunnen leeren. Het gebrek aan huishoudkennis bij vele huismoeders uit den arbeiders- of kleinen middenstand is eveneens een ongunstige factor. Het is een beschaming voor de Ne derlandsche vrouw, dat welhaast 30 a 50.000 vrouwen uit den vreemde onze huishoudingen mee moeten helpen be redderen, terwijl er in Nederland tien duizenden meisjes zijn, die niet weten wat ze met haar tijd moeten doen, of die de werkloosheid van mannen helpen vergrooten en op de arbeidsmarkt met de mannen concurreeren." Het klinkt ironisch bij het gejammer over werkloosheid en slechte tijden, dat pl.m. 40.000 buitenlandsche meisjes hier de plaats moeten innemen van Neder landsche meisjes in de huishouding en hotel, en jaarlijks aan loon kost en in woning meer dan 20 millioen gulden ontvangen, waarvan eenige millioenen t per jaar naar het buitenland gaan." De klacht is allesbehalve nieuw, maar zij is zóó ernstig, en de feiten spotten zóó fel met het gejammer over de werkloos heid, welke toch tastbare, treurige werke lijkheid is, dat voortdurend op hetzelfde aambeeld moet worden gehamerd. Men kan afdingen op de vraag, of de vrouwelijke arbeidskracht niet radicaler uit fabriek en kantoor en winkel geweerd diende te worden, men kan daartegen moeilijkheden opperen, maar dat hier te lande 40.000 vreemde meisjes 40.000 be trekkingen vervullen, welke door Neder landsche ingenomen (hadden) kunnen worden, daarvoor bestaat geen enkel excuus, en in ons nationaal belang moet er dan ook een einde komen aan een toe stand, welke voor een deel van ons Neder landsche volk allesbehalve eervol is. Naar wij vernemen zal in verband met de voor Nederland bestemde lading het stoomschip „Achilles" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. de Spaansche havens Barcelona, Valencia, Alicante en Malaga aanloopen, in welke havens, volgens bij de reederij ontvangen bericht, de belading van het schip zou kunnen plaats vinden. Voorts vernemen wij, dat van de destijds uit schepen van de K. N. S. M. in Taragona geloste ladingen alle kaaszendingen door de Spaansche regeering in beslag zijn genomen. De processies van Anrath en Cörrenzig (Duitschland), die Zaterdag haar jaarlijksch bezoek wilden brengen aan de kapel O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond, werden, zoo bericht de Msb., aan de grens door Duitsche grens beambten teruggezonden. Ook verscheidene Duitsche pelgrims, die zich afzonderlijk naar het genadeoord wenschten te begeven, werden aan de grens tot terugkeer gedwongen. Met den dienst AmsterdamPraagWeenen Budapest, dien de K .L. M. in samenwerking met de Tsjechische maatschappij C. L. S. ex ploiteert, heeft men dit jaar buitengewoon veel succes. Er zijn zooveel liefhebbers voor deze reisge legenheid, dat geregeld passagiers via Berlijn moeten vliegen, omdat de Douglas, die op deze lijn dienst doet, volgeboekt is. Indien de Douglas DC 3, die bij de K. L. M. in exploitatie komt, voldoet, overweegt de C. L. S., eveneens vliegtuigen van dit type aan te koopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5