Madrid meldt successen aan 't Guadarramafront ^ISÉ ■I Een interview met Generaal Franco Opening ■NIELENh HER Het nieuws van heden r Duitsche stap te Madrid BELEG VAN GRANADA I8È KRUISTOCHT TEGEN 'T BOLSJEWISME MORGEN!! J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20108 San Sebastian en Irun zijn nog steeds in de macht der regeeringstroepen Levendige actie der luchtmacht Het gebombardeerde San Sebastian Gevolgen N r. YS0A i i r~\ fos Zuivering rechterlijke macht Het beleg van Granada Regeeringsbericht De luchtmacht De Basken Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii(h Bond van Spaansche republieken Tegen de priesters Mola optimist Internationale roode actie .m s s* !ïci- Te Croydon is een nieuw Junlcer-vlieg tuig aangekomen, dat een bemanning heejt van 7 leden en 34 passagiers kan vervoeren „Wij zijn militairen, geen polit Het volk zal zelf over den nieuwen bestuursvorm mogen beslissen" De val van Madrid nabij Generaal Franco VRIJDAGMIDDAG van onze geheel ge moderniseerde zaak (DE BEKENDE KOUSENWINKEL) ZIJLSTRAAT 43 SPECIAAL: KOUSEN, SOKKEN, WOL, TRICOTAGE DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Naar aanleiding van het aanhouden der Kamerun BERLIJN, 20 Aug. (D. N. B.) Het republiek je Andorra Uit angst voor neutraliteitsschen- nis breidt hel zijn leger uit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 20 Augustus. (Havas). Volgens een nieuwe tactiek van het oppercommando der regeeringstroe pen worden de nachtelijke aanvallen aan het Guadarrama-front voortge zet. In den afgelocpen nacht zijn de regeeringstroepen erin geslaagd stel lingen van groote strategische waar de te veroveren, die hun in staat stellen den weg naar den- Leon-pas over een lengte van vele kilometers te overheerschen. Tijdens den aanval hebben de regeeringstroe pen verscheidene gevangenen gemaakt, die verklaarden dat de opstandelingen gedemora liseerd waren. De gezichten der gevangenen droegen de sporen van harde ontberingen. Zij bevestigden dat wanneer zij tengevolge van een luchtbombardement door de loyale vliegtuigen gedwongen waren hun stellingen te verlaten, de leiding der opstandelingen hen dwong, op straffe van te worden gefusilleerd, deze op nieuw te veroveren. Zij bevestigden ook dat door het vuur der regeeringstroepen verschei dene kanonnen vernield werden waaruit ver klaard wordt dat de artillerie der opstandelin gen zoo dikwijls zweeg. Zij moest op nieuwe stukken wachten, alvorens het vuur voortgezet kon worden. In den namiddag begonnen de regeerings troepen een hevig vuur op de eerste 'inies der opstandelingen nabij den Leon-pas. Op het oogenblik, dat de speciale correspondent van Havas het Guadarrama-front verliet deden groote voorbereidingen die werden getroffen, een energieke nachtelijke operatie vermoeden. De opstandelingen werden teruggeslagen van de hellingen ten Noorden van Peguerinos en Navalperal de Pinares tot San Rafael, waar zij hevig gebombardeerd werden. Een speciale verslaggever van Havas heeft een bezoek aan het gebombardeerde San Se bastian gebracht. Hier volgt zijn relaas: Toen wij de Fransche grensplaats Hendaye verlieten om San Sebastian te bezoeken, scheen de positie van Irun minder kritiek. Men heeft ook nu weer den indruk, dat de rebellen in hun poging, de stad te overmeesteren, niet zijn geslaagd. Wij ontscheepten ons te Saint Jean de Luz. Toen wij langs Kaap Figuer voeren, zagen wij het fort Guadelupe liggen. De wallen er van schenen uit de verte letterlijk omgeploegd met hier en daar diepe kloven. Wij kwamen in San Sebastian aan zonder een oorlogsschip der nationalisten te hebben ontmoet. Het strand was verlaten. Het tram- en auto- busverkeer functionneerde echter normaal. De gouverneur van de stad, Ortega, noodigde ons uit in zijn auto plaats te nemen om een tocht door de stad te maken. Van eenige huizen waaiden de Fransche, Engelsche, Amsnkaan- sche en Zwitsersche vlaggen. Wij doorkruisten do stad en konden vaststellen, dat San Sebas tian nog niet door zijn inwoners is verlaten, maar de menschen achten het toch en te recht begrijpelijk geraden, zich niet te ver van hun woningen of schuilplaatsen waarin zii voor het geval van een nieuw bombarde ment kunnen vluchten, te verwijderen. Ondanks alles wandelden eenige jor.ge vrou wen met kleine kinderen; jongetjes speelden hun balspel de angstige uren, die zij had den doorgestaan, waren al weer vergeten. Wij heelden stil voor een huis in de Calle San Mar tin, waarin door een granaat een groot gat was geslagen. Het projectiel was op het dak terechtgekomen en vervolgens in het trappen huis ontploft. Hier waren verscheidene gewon den gevallen. Arbeiders waren druk bezig om de aangerichte schade te herstellen. Wij keerden naar Hendaye terug, waar men den geheelen dag de inneming van Irun had verwacht. Van beide zijden werd er hevig met kanonnen en geweren geschoten. Eenige gra naten kwamen in de stad Irun zeil terecht, doch ten slotte slaagden de strijdkrachten der regeering er in, de troepen van generaal Mola terug te dringen en eenig terrein te winnen. Intusschen houdt de stroom van vluchtelin gen naar Frankrijk aan. Vandaag zijn er weer 500 te Hendaye aangekomen. Anderzijds zijn een vijftiental soldaten van het witte leger ge deserteerd en in het politiebureau van Hendaye opgesloten. Zij beklaagden zich over de slech te levensmiddelenvoorziening bij het leger. Om elf uur hedenavond scheen de rust te zijn weer gekeerd, althans voorloopig, want naar ver nomen wordt zullen de nationalisten morgen een nieuwen aanval op Irun ontketenen. De correspondent van de Excelsior te Madrid schrijft: Volgens officieele statistieken be draagt het aantal slachtoffers van den burger oorlog over de laatste vier weken 55.000, waar van 30.000 aan de zijde der opstandelingen. Dit cijfer omvat 2.000 personen, die einde der vorige week te Badajoz, en 1.000 die te Merida gefusil leerd zijn. Volgens een vluchteling uit Teruel s»t es*>wiT BAYOWUE RAKKR'JK tJeaw oe Luz RCU&UES HOUE Rewtapia 'R\0 /HERWAU°l°y?RZUM 'gestowa /aWoaim Apauaz AzCOITIA Ir GOtZ-UETA Tolhek U«DAX ECUAIAC? Azpeitia LIZAOaJq^ SMlTËSTiëXu VIU.AFRANCA'O /-v. VlEIZA oLAUZ V N A\V A XX R A "^UllAKTE PAMPLOWA EllZOMOG IRURZUM hebben de rebellen meer dan 1000 regeerings- gezinden in deze provincie gefusilleerd. BARCELONA, 20 Augustus. (Reuter). Bij decreet van den minister van justitie werden alle rechterlijke autoriteiten van Catalonië heden geschorst. Slechts de leden van het hof van cassatie van Catalonië werden hiervan uit gezonderd en vijf hunner werden aangewezen om voorloopig een hof van appèl te vormen. Ook de speciale rechters aan wie de instructie in het proces inzake den militairen opstand werd toevertrouwd vallen hier buiten. De geno men maatregelen zullen een groote zuivering van de rechterlijke macht mogelijk maken. De burgerlijke gouverneur heeft aan journa listen verklaard, dat de druk op Granada door de milities eiken dag sterker wordt. Hij voegde er aan toe. dat de val van Granada aanstaande was. Verder zeide hij, dat de hoofdzakelijk uit Carabinieri bestaande regeeringstroepen nabij de Guadiare-rivier een belangrijk succes op de opstandelingen hebben behaald en hun bijna 200 dooden hebben bezorgd. De minister van Binnenlandsche Zaken te Madrid heeft door de radio het volgende mede gedeeld: De optimistische nieuwstijdingen van gisteren zijn heden door nieuwe overwinningen gevolgd. Na de overwinning van Meddin in Estremadura hebben onze troepen hun stellin gen versterkt en bereiden nieuwe veroveringen voor. önzè vliegtuigen bombardeerden alle fronten. De marine bewaakt zonder ophouden de Afrikaansche kusten. De colonne Magada maakte zich meester van Peraleda de la Mata, ten Noord-Westen van Madrid. De regeeringstroe pen staan voor de poorten van Teruel. De re bellen gebruiken als hulpkrachten buitenland- sche troepen en den katholieken gods dienst Spanjaarden zullen zich nooit door Afrikaansche troepen laten overwinnen. De loyale troepen zijn onoverwinnelijk. Uit Lissabon melden de opstandelingen pre cies het tegenovergestelde wat de militaire actie aangaat. BURGOS, 20 Aug. (A. N. P.) Het radio station meldt, dat hardnekkige geruchten de ronde doen, volgens welke de vliekers van het vliegveld Cuatro Vientos, nabij Medrid, in op stand gekomen zouden zijn. Uit Cadiz wordt gemeld, dat een vliegtuig der opstandelingen een gouvernementeels on derzeeboot in den grond heeft geboord. Generaal de Llano deelt in de radio-Sevilla mede, dat drie regeeringsvliegtuigen omlaag werden gehaald. Een er van was een Engelsche machine. Uit Burgos wordt gemeld, dat een regeerings- vliegtuig een klooster te Guadelupe heeft ge bombardeerd. Het radiostation van Palma Majorca meldt, dat drie regeeringsvaartuigen, die trachtten troepen te landen, op de vlucht zijn gedreven. 300 communisten, die er echter wel in ge slaagd waren te debarkeeren, zijn gefusilleerd. De Matin meldt uit Hendaye, dat de Baski- sche seperatisten, na het ultimatum der op standelingen, verderen tegenstand voor nutte loos verklaarden. De seperatisten strijden, om hun onafhankelijkheid te verkrijgen, aan de zijde van het volksfront. Een leider der Car- listen heelt een beroep gedaan op hun reli gieuze gevoelens en hun beloofd, dat zij, wan neer zij zich onderwerpen, geen straf zouden Hoogste barometerstand: 165.9 te Tou- j= louse. H Laagste barometerstand: 744.7 te Seydis- fjord.. II Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- EE Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar. EE schijnlijk regenbuien, iets warmer over- M dag. s Zon op 5.52 - onder 8.14 - Licht op 8.44 j| Maan op v.m. 9.46 onder n m. 8.44 EE Eerste kwartier 25 Augustus krijgen. Ren liberale grondwet werd in uitzicht gesteld. De socialistische leiders wilden echter den strijd tot het uiterste doorzetten en be dreigden de Katholieken, die daarop toegaven en hun posities weer betrokken. De Figaro meldt, dat de nieuwe Spaansche ambassadeur te Londen de Engelsche regeering heeft medegedeeld, dat, in geval van een over winning der opstandeling, de marxisten van plan zijn Catalonië, de Balearen en nog andere streken onafhankelijk te verklaren in het kader van een „Bond van Spaansche re publieken". Volgens de Daily Mail heeft de Moskousche zender gisteren aan de Spaansche kameraden de aanwijzing gegeven: „Doodt alle priesters". Het Marxistenblad te Barcelona, Solidaridad Obrera publiceert een artikel, waarin publiek de eisch wordt gesteld, alle bisschoppen en kardinalen te fusilleeren en het geheele kerke lijke bezit te onteigenen. Daily Mail verneemt uit Tarrasa (ten Noorden van Barcelona), dat aldaar tijdens de H. Mis drie nonnen uit de kerk werden gesleept en doodgeschoten als „voorbeeld voor anderen". De Times meldt, dat in Tarragona een revo- lutionnair gerechtshof alle nationaal-gezinden na oppervlakkig onderzoek laat doodschieten. De lijken worden langs den weg geworpen en laten door vrachtauto's weggehaald. Hetzelfde blad meldt, dat de marxisten in Sebastian acht gijzelaars hebben doodgescho ten uit wraak voor het bombardement. De correspondent van Reuter te Gibraltar meldt, uit goede bron vernomen te hebben, dat generaal Mola heeft getelegrafeerd aan generaal Queipo de Llano, hem geen troepen uit Sevilla meer te zenden, omdat de troepen waarover hij thans beschikt voldoende zijn om in minder dan een week Madrid te nemen. De Nationalisten hebben verder per radio bekend gemaakt, dat zij vannacht Albuquerque Olivenda hebben ingenomen, vlak bij de Por- tugeesche kust. De Daily Herald verneemt, dat de nationale raad der vakvereenigingen Dinsdag a.s. bijeen zal komen, om zijn houding te bepalen tegen over de situatie, ontstaan door den Spaanschen burgeroorlog. De president van het Internatio naal Verbond van Vakvereenigingen, Gillies, en de secretaris van de Labour Party zullen deel nemen aan een bijeenkomst van de socialis tische Internationale om de Engelsche arbei ders op de hoogte te stellen der te nemen be sluiten. De Figaro weet te berichten, dat de socialis tische secr.-generaal Jouhaux het bestuur der Marxistische vakvereenigingen op Vrijdag a.s. bij een heeft geroepen. Men wil van de regeering eischen, dat zij het uitvoerverbod van wapens naar Madrid zal opheffen, totdat Italië en Duitschlancf onvoorwaardelijk de non-interven tie zullen hebben onderteekend. Bij de mededeelingen over den Madrileenschen zender is een manifest van belang gepubli ceerd, dat door de bekende communiste Pas- sionaria werd voorgelezen. Daarin werd men gevraagd, zich wel te willen voorbereiden op een langen duur van den oorlog. De civiele in dustrie moet omgezet worden in een oorlogs industrie. Na de theoretische buiging voor de religieuze vrijheid verklaart het manifest, dat degenen moeten worden uitgeroeid, die kloos ters en kerken tot complot- en spionnagecen- trales hebben gemaakt. I De pers publiceert een lijst der generaals, die in de laatste vier weken om het leven zijn gekomen. Twee zijn verongelukt, drie op grond van uitspraak van den krijgsraad gefusilleerd, zes zijn op het veld gevallen en 18 generaals zitten gevangen, waarvan 12 in Madrid. Eveneens publiceert de pers lange lijsten over het in beslag nemen van privaat-bezit. Te Lichtervelde (België) is een personentrein ontspoord. De machinist werd ge dood; veertig passagiers liepen verwondingen op (Bijzondere correspondentie) SEVILLA, Augustus 1936. Het bericht van de inname van Badajoz heeft in Sevilla een buitengewoon enthou siasme veroorzaakt. Spontaan werd een optocht gevormd, waaraan meer dan 10.000 personen deelnamen. Deze stoet van mannen en vrouwen trok luid zingend naar het paleis van den Markies van Yaduri, waar de Gene-» rale Staf van de troepen van de generaals Franco en Queipo de Llano zetelt en waar sinds 24 uur alleen nog de nieuwe Spaansche vlag wappert, het oude dundoek der historische Spaansche provincies. Generaal Franco heeft de luide en langdurige toejuichingen van de betoogers beantwoord met een toespraak vanal het balkon van zijn hoofdkwartier. De comman dant van het Nationale Leger verklaarde dat de nationale inschrijving om het bevrijdingsle ger te steunen reeds een bedrag van meer dan een half milliard had opgebracht. Specialen dank bracht de generaal aan het bestuur van de stad Salamanca dat op één dag een bedrag van 3 millioen peseta's had afgedra gen. „Op het oogenblik, zoo vervolgde generaal Franco is ons leger 120.000 man sterk: de bloem van het land, de meesten tusschen 21 en 24 jaar oud, strijdt in onze gelederen. Dank zy het feit dat 80 procent van het officierenkorps onze zijde heeft gekozen, behoeven we aan het succes van onze troepen niet te wanhopen: we zijn zoo sterk als welk ander leger ter wereld ook. Bovendien zijn wjj heer en meester in de iucht. Zeer spoedig zal San Sebastian in ons bezit zijn en daarmee zullen de Rooden van hun Fransche vrienden zijn afgesneden! Ma drid is omsingeld en de inname van de hoofdstad is slechts een kwestie van tijd. Aan het slot van zijn toespraak riep Generaal Franco met verheffing van stem uit: „Wij zijn een nieuwen kruistocht begonnen tegen het Bolsjewistisch barbarendom. Wij zullen gaarne vergeving schenken aan afgedwaalden en aan zwakkelingen, maar de betaalde huurlingen van Moscou moeten op geen erbarming rekenen. Zjj hebben Spanje willen overleveren ana de Sov jets. Zij zullen hun verraad moeten boeten met den dood!" Enkele uren na bovenvermelde betooging kreeg ik een uitnoodiging om op een pers conferentie bij Generaal Franco te ver schijnen. We zorgden dat we op tijd present waren. Generaal Franco was in gezelschap van de legeraanvoerders Milan d'Astraye en Ar- nendez. „Ik zou het zeer op prijs stellen indien u voor uw lezers den letterlijken tekst zou willen geven van de categorische verklaringen welke ik thans voor u ga afleggen. De eigenlijke militaire veldtocht zal ongeveer nog een veertien dagen duren, hoogstens. Wjj volvoeren de operaties absoluut volgens de re gelen der moderne strategie. Dat is dan ook de eenige verklaring, waarom wij in de laat ste weken zoo langzaam vooruit kwamen, iets dat voor het groote publiek onbegrijpelijk was. Ik moet u in alle oprechtheid bekennen dat wij tot nog toe veel hinder ondervonden heb ben van de vloot en de luchtstrijdkrachten van de Rooden. Indien deze vliegmachines en oorlogsbodems niet aan den strijd hadden deelgenomen, zou heel onze operatie niets anders zijn geweest dan een militaire wandeling naar Madrid. Maar ook deze moeilijkheden en hinderpalen zjjn thans overwonnen. Madrid zal vallen op het uur dat. door den buitengewonen Raad van Burgos tevoren is vastgesteld. Op een vraag van een der aanwezige Engel sche journalisten wat de Generaal dacht te doen wanneer Madrid eenmaal in de macht van de Nationalisten zou zijn. antwoordde Franco: „Wanneer Madrid maar eenmaal is ingenomen zal het Bolsjewistisch systeem vanzelf ineen storten. Wanneer er nog enkelingen zouden zijn, die de anarchie die er thans bestaat, zou den willen bestendigen dan zullen de militaire rechtbanken snel vonnis wijzen en de doodstral uitspreken. Dat is de eenige mogelijkheid. Het volk zal zelf zijn eigen bestuursvorm kunnen kiezen. Wij zijn slechts militairen en geen politieke leiders. Ieder moet bij zijn eigen vak blijven. Maar wjj zullen niet toestaan dat enkele politieke leiders onze overwinning zul len saboteeren. Tenslotte moet ik u nog iets heel belangrijks verklaren. Onze beweging is een nationale bevrijdingsoor log. Later als deze veldtocht achter den rug is zullen wij ons nog herinneren wie met ons wa ren en wie zich aan de zijde van onze tegen standers hadden geschaard. Ik heb uit absoluut zekere bron vernomen, dat de heeren in Madrid belangrijke documenten hebben vervalscht, teneinde het bewijs te leveren dat er een ze kere samenwerking zou bestaan tusschen on ze beweging en bepaalde buitenlandsche mo gendheden. Moscou voelt dat het het onderspit moet delven en om de algemeene aandacht van hun eigen nederlaag af te leiden, zouden de roode machthebbers van het Kremlin er zelfs niet voor terugdeinzen om een wereldoorlog te ontketenen. Moge dit een waarschuwing zijn voor al degenen die zich door de Bolsjewisti sche verleiding in de val laten lokken. Na afloop van dit onderhoud stelde gene raal Franco de aanwezige journalisten voor aan generaal Milan d'Astraye, den op richter van het „Tercio", den man van wien ko ning Alfons XIII eenmaal gezegd heeft: „Het Vreemdelingenlegioen, dat is uw werk." Generaal Milan d'Astraye is nog kortelings uit Argentinië teruggekeerd om zich aan het hoofd te stellen van de soldaten van het Vreem delingenlegioen, die hem met enthousiasme hebben ontvangen. De generaal die in den strijd tegen de Rifkabylen een oog en een arm verloren heeft, verklaarde dat hij zich geluk kig achtte dat hij het bevel weer mocht op nemen van het Tercio om Spanje te bevrij den. Verder verklaarde de generaal dat uit de thans ontvangen rapporten is gebleken, dat in de gevechten rond Badajoz de legersoldaten den strijd ten gunste der Nationalen hebben doen beslissen. De generaal wist ons nog een merk waardige bijzonderheid te verhalen, die zekere sergeant Cimenez had meegemaakt: de uniform van dezen onderofficier was door 12 mitrail leurkogels getroffen zonder dat Cimenez zelf ook maar een schrammetje had opgeloopen. Bij het heengaan vertelde generaal Franco mij, dat drie jonge officieren er in geslaagd waren om Malaga binnen te dringen, waar zij de echtgenoote van generaal Queipo de Llano, die door de Rooden reeds ter dood veroordeeld was, hadden weten te bevrijden en die zij vei lig teruggebracht hadden binnen de eigen li nies] De Duitsche regeering protesteert te Madrid op de scherpste wijze tegen het aanhouden van de „Kamerun". De Spaansche regeering meldt groote strategi sche successen aan het Guadarramafront. Het bombardement van San Sebastian. De rechterlijke macht in Catalonië ontbonden. Vergeefsche landingspogingen der regeerings troepen op Mallorca. De Poolsche bisschoppen waarschuwen tegen een „volksfront". Vereenigde Staten wijzen het interventie-voor stel van Uruguay af. Bij gecompliceerde aufobotsing Q Den Haag werden vijf personen aangereden. Voor busdiensten over afsluitdijk is, volgens den president der Haagsche rechtbank, vergunning noodig; eisch tegen den Staat afgewezen. De Duitsche regeering heeft spoe dig na het bekend worden der berichten over het incident met de „Kamerun'" dat door de Spaansche regeering is veroor zaakt, haar zaakgelastigde te Madrid telegraphisch opdracht gegeven op de scherpste wijze direct te protesteeren tegen het met het volkenrecht in strijd zijnde optreden der Spaansche oorlogsschepen en daarbij tot uitdrukking te brengen, dat de Duitsche regeering de Spaansche regeering voor alle gevolgen ver antwoordelijk zal stellen, die zou den kunnen ontstaan uit een her haling van zulke gevallen. De Duitsche zaakgelastigde heeft tevens opdracht gekregen, de Spaansche regeering te ver wittigen, dat de Duitsche oor logsschepen bevel hebben gekre gen, de Duitsche schepen buiten de Spaansche territoriale zone met alle middelen tegen soortgelijke inbreuken, strijdig met het vol kenrecht, te beschermen. LONDEN, 19 Aug. Tot de gebieden, die zwaar van den burgeroorlog in Spanje hebben te lij den, behoort ook het miniatuur-republiekje Andorra, dat midden in de Pyreneeën is ge legen en voor een groot deel, wat zijn levens- middelenvoorziening betreft, van Spanje af hankelijk is. Aan voedsel heeft Spanje zelf geen overvloed, zoodat er zeer zeker niets voor het buitenland, al is het dan maar een kleine en clave, overblijft. En Andorra heeft juist thaiu? meer dan ooit voedsel noodig, want tal van Spanjaarden zijn er heen gevlucht. Nu is Andorra ook bezorgd, aldus De Tele graaf, voor zjjn neutraliteit. Het wil daarom zijn leger aanmerkelijk uitbreiden. Die uitbreiding kan gemakkelijk heel groot zijn, want op het oogenblik beschikt het republiekje slechts over zes soldaten, die onder opperbevel van een ser geant staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1