Het Derde Rijk en Oostenrijk De origineele en ongeëvenaarde film WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN HET ACCOORD EN DE KERK w. Werk! V Dagfilm De weerstoestand J nm» DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936 Het schrijven werd fel becritiseerd «r S.- .-->5 Jw film bij den bona-fide foto-handelaar. REGULAR: VERICHROME: PAN ATOMIC: S. S. PANCHROMATISCH: Nationale politiek in Japan Nieuwe richtsnoeren Het Verre Oosten De aanhouding van de „Kamerun" Antilopen in de „Hindenburg" Het proces te Moskou Trotzki noemt het een daad van politieken haat BLOEMEN- EN FRUITFEEST IN HET WESTLAND Burgemeester van Monster verricht de opening VOETBAL CHINEESCH OLYMPISCH ELFTAL Vermoedelijk twee wedstrijden in ons land □□nnamnmnD 3 Vrijdag 21 Augustus i K.R.O..PROGRAMMA GOLFLENGTEN □nnqnnnnnD Afnemende bewolking Maar de kansen op regenbuitjes blijven Een brief van den Oostenrijkschen Bisschop Mgr. Dr. A. Hudal in de Reichspost (Van onzen Weenschen correspondent) Men is, geloof ik, in het algemeen in ka tholieke Nederlandsche kringen van meening, dat de sinds dr. Dollfuss in geslagen koers in Oostenrijk, overwegend door katholieken geleid, een zegen was en is voor de Oostenrijksche katholieke kerk. Zóó klaarblijkelijk als dat schijnt te zijn, is het nu niet. De 70 pCt. der Oostenrijksche bevolking, die scherp stond (staat?) tegenover het heerschen- de régime: de socialisten en de min of meer „betont" nationaal-socialisten, trokken zich meer en meer terug van de kerk, althans van de leiders der kerk, wijl dezen zich naar hun meening al te zeer met de officieele politiek identificeerden. Wat de socialisten betreft is natuurlijk na de overeenkomst DuitschlandOostenrijk geen verbetering te verwachten, eer verscherping; wat de „betont" nationalen betreft is verbete ring mogelijk. De nationaal gezinde geestelij ken krijgen meer contact met die menschen en de kerk, die onmiddellijk de verzoening be groette, komt in het algemeen gunstiger te staan tegenover al die honderdduizenden van menschen, die zich in hun nationaal gevoel me de door de kerk gekrenkt voelden. Veel wat verloren was, kan nog teruggewon nen worden, veel wat weifelde gesterkt. Ik weet wel. dat de meerderheid van den clerus het zoo niet ziet, hier niet en in het bui tenland nog minder. Het feit, dat aan het hoofd van 't land een katholiek staat, president Miklas, dat het hoofd der regeering en de meerderheid der ministers geprononceerde katholieken zijn, dat de hoog ste posities meer en meer in de hand der Ce- vauers (academici, die lid zijn van het ka tholieke V. V.: Cartellverband) komen, dat de nieuwe grondwet begint met God den Al machtige, van Wien alle recht uitgaat, dat de jéugd van de laagste volksklas tot de universi teit van staatswege onder christelijken, resp. katholieken invloed staat, heeft by vele katho lieken en den clerus van het binnen- en bui tenland een begrijpelijke begeestering gewekt. Bij alle begeestering zag men niet meer en geloofde men niet meer, dat verreweg de meeste Oostenrijkers, en daaronder vele overtuigde ka tholieken, het niet eens waren en zijn met wat zij noemen het opgedrongen „politieke" katho licisme en verbitterd zijn tegen de regee ring, èn tegen de kerk, die zich met de regee ring scheen te identificeeren. Tegen het régime, omdat dit bij onderdruk king van elke oppositie de macht usurpeerde, te gen de kerk, omdat zij niet alleen zweeg, maar zich feitelijk aansloot bij hen, die door de meer derheid als onderdrukkers werden beschouwd. Ik zeg niet, dat die menschen goed gezien hebben, ik constateer alleen het feit, het feit, dat hier eerlijke overtuiging stond en staat te genover eerlijke overtuiging, aan weerskanten. En dit eens aangenomen moest volgen, wat dan ook feitelijk volgde: verwijdering van de kerk, verbittering bij honderdduizenden van huis uit katholieke Oostenrijkers. Dat de Kard.-Aartsbisschop van Weenen, dr. Innitzer, onder deze uitwerking op godsdienstig gebied bij zooveel Oostenrijk sche katholieken gedrukt ging, is mij sinds lang bekend. En de kardinaal was dan ook een der eer sten, die kanselier Schuschnigg gelukwenschte met het accoord Duitschland-Oostenrijk in de stellige hoop, dat bij taktische doorvoering toe nadering en verzoening bij velen verwacht kan worden. Er zijn katholieken, die dit niet verstaan en van de verkeerde meening uitgaan, dat het nieu we Oostenrijk zijn eigen aard en staatsvormings- wil slechts afzijdig van en in oppositie tegen over Duitschland kan handhaven. Deze twijfel en vrees komen toch wel voort uit gebrek aan inzicht in de Oostenrijksche werke lijkheid. Op 23 Juli schreef een Oostenrijksche Kerk vorst een artikel in de katholieke „Reichspost"; ,-,Der 11. Juli von katholischer Warte." Wij verwonderen ons niet over de verwonde ring. die dit artikel heeft gewekt, over de cri- tiek die het heeft uitgelokt, zelfs niet over den hatelijk-heftigen aanval van zekere zijde, en toch is het waard, dezen Oostenrijkschen bis schop te hooren, die begint met te zeggen: „dat broedertwist tusschen menschen van dezelfde taal en cultuur, van hetzelfde ras in Europa op den duur onmogelijk is zonder binnen- en bui- tenlandsche verwikkelingen, en dat deze twist voor de katholieke Kerk en voor den godsdienst in het algemeen een niet geringe belasting be- teekent". En dan gaat deze bisschop aldus ver der: „In de nationale kringen van Oostenrijk maak te men de Kerk en het Vaticaan verantwoor delijk voor den twist tusschen de beide Duitsche staten, daar het zgn. politieke katholicisme de verzoening steeds belemmerd zou hebben." „En wat was het gevolg voor de zielen? Dui zenden katholieken zijn de laatste jaren overge gaan tot het protestantisme als „Duitschen' vorm van het Christendom en quasi als eenige beschutting om in Oostenrijk het Duitsche we zen te kunnen handhaven. Niemand heeft dez tienduizenden tellende statistiek gepubliceerd." „Neen, de laatste jaren waren voor de Roomsch-Katholieke kerk niet in elk opzicht een zegen." „De psychische verbittering, die in de laatste drie jaren ook in zeer goede nationaal-bewuste Oostenrijksche gezinnen gegroeid is, kan alleen hij verstaan, die in deze kringen opgevoed is." „Bijzonder het door de joodsche pers zoo graag beoefende uitspelen van het Oostenrijk sche wezen tegen het Duitsche wekte diepe ver ontwaardiging. De ware Oostenrijker heeft zich steeds gevoeld als Duitschen mensch in Oosten rijk, die door zijn eeuwenlange aanraking met Romanen, Slaven en Hongaren een eigenaardige karaktervorming ontvangen heeft; maar nooit kwam 't bij een echten Oostenrijker op, zich als antipode van het Duitsche wezen of als drager eener anti-Duitsche buitenlandsche politiek te beschouwen." „De Oostenrijker is van wezen Duitsch, De goed-katholieke Oostenrijksche families zijn steeds trotsch op hun Duitsch karakter ge weest. Het „civis romanus" werd steeds als van zelfsprekend met het „civis germanus" verbon den." „Nu de vrede weer hersteld is, kan de zielzorg weer haar taak opnemen, om menschen, die in den grond veelal onberispelijke karakters zijn, terug te winnen zonder hen in hun Duitsch be wustzijn te moeten kwetsen." „Juist in Oostenrijk heeft de Kerk een ver heven zending, namelijk te bewijzen dat men zeer goed katholiek kan zijn en tegelijkertijd kan gelooven aan een nieuwe toekomst van heel het Duitsche volk in Europa. De kerk leeft niet van negatie, doch van de synthese en juist omdat wij weten, dat de leidende staatslieden en politici van Oostenrijk door hun diep gods dienstige en cultureele vorming den zin van het oogenblik niet naar jaren, doch in veel groote- re historische afstanden meten, juist daarom hebben wij het volle vertrouwen, dat deze ver zoening der broeders ook het Christendom ten nutte kan strekken." Deze kerkvorst ziet de voordeelen voor Oos tenrijk en voor Duitschland, die uit de verzoe nende houding van Oostenrijks katholieken kunnen volgen, hij onderschat ook het gevaar niet; doch, zoo verklaart hij dan: „In de ge schiedenis is alleen hij in staat, iets te prestee- ren, die met een open oog en met optimisme zich aan oplossing van moeilijke vraagstukken waagt. Wie overal zwart ziet en trouweloosheid en verdragsbreuk en hinderlaag bespeurt, wie slechts politieke en cultureele Ghettomuren wenscht en deze restaureert, wie overal geva ren ziet voor den godsdienst en niet ook de mogelijkheid van grootsche, moderne werkme thoden, deugt niet meer voor dezen tijd. Niets schaadt dikwijls de zielzorg meer dan de be lasting met politieke spanningen en niets kan meer van nut zijn dan de innerlijke vrijheid tegenover vraagstukken, die secundair zijn en slechts door geschiedkundig samengaan den godsdienst raken." Scherpe critiek op het artikel van dezen hoogwaardigheidsbekleeder liet niet op zich wachten, vooral van den kant der emi granten, om te zwijgen van joodsche trottoir bladen, die in Oostenrijk opvallend mild gecen sureerd worden. Zelfs dr. Waitz, aartsbisschop van Salzburg, opponeerde en verklaarde, dat het bewuste arti kel in de Reichspost niet door een Oostenrijk schen bisschop geschreven kon zijn. Nu repli ceerde de schrijver van het artikel met een nieuw artikel in de Reichspost (5 Augustus) en on- derteekende met vollen naam: Bisschop dr. Alois Hudal. Bisschop dr. Hudal is Oostenrijker, dus Oos- tenrijksch bisschop en rector der bekende Duit sche Anima te Rome en vertegenwoordiger van het Oostenrijksche episcopaat te Rome. Bisschop dr. Hudal schrijft hierin o.a.; „Het feit der verzoening zit velen dwars. En nu zou de katholieke leek, ja zelfs de bisschop geen recht hebben, het feit, de daad der beide regeeringen van katholiek standpunt uit te be- oordeelen? Het is treurig dat juist de „Christ- liche Standestaat" die anders steeds de bizon- dere integrale vertegenwoordiger van het ka tholicisme in Oostenrijk scheen te willen zijn, dit recht in dit geval een bisschop weigert, die het geluk heeft zich Oostenrijker te noemen en altijd voor Oostenrijk heeft gewerkt. En verder: „In het nationaal-socialisme twee richtingen waarnemen, staat nog lang niet gelijk met buigingen maken voor het nieuwe heidendom. Ik deed niets dan consta- teeren, wat iedereen weet. Als katholieken moeten wij wenschen en ervoor werken, dat conservatief-christelijke elementen in het na tionaal-socialisme zich tegen het links-rrdica- lisrne verzetten. Juist de katholiek moet meewerken tot een revisie van de beweging. De nationa;al-soci,alistische beweging is voor Duitschland geen probleem, maar een feit, een werkelijkheid, waarmee het Christendom te rekenen heeft en wij moeten hopen en bidden, vooropgezet, dat wij in breedere ruimte kunnen en willen denken, dat de gekozen leider der partij, die bij de overeenkomst Duitsch landOostenrijk zich heengezet heeft over het eerste punt van het program, de kracht krijgt, de kringen van links, die uit het Marxisme en het Kulturkampf-liberalisme tot de beweging overgingen, tot zwijgen te brengen. De verzoe ning der beide staten kan ook hier een brug bouwen." .Omtrent de zending van Oostenrijk in het Donaubekken hebben wij allen onze diepe overtuiging, doch de zending is te volbrengen Kodak Film voor alledaagsche opnamen buitens huis, bij helder weer. bij twijfelachtig en somber weer voor alle opnamen. de fijnkorrel film, ook voor klein- beeldcamera's. voor moeilijke opnamen, b.v. bin nenshuis, bij kunstlicht of's avonds laat. niet door zuivere negatie en critiek, maar met zakelijkheid en katholieke grootmoedigheid, die hare veiligheid uit het bezit der waarheid ontvangt." Na gewonnen inlichtingen werd mij meege deeld, dat bisschop dr. Hudal, tevens vertegen woordiger van het Oostenrijksche episcopaat te Rome, niet alleen niet in ongenade is geval len voor zijn zeker moedig en eenigszins ge waagd optreden, doch binnenkort met een ge wichtige opdracht van Rome naar Oostenrijk zal gezonden worden. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta TOKIO, 20 Aug. (A. N. P.) ha een conferentie van den eersten minister Hirota en den mi nister van financiën Baba is besloten dat de volgende richtsnoeren zullen worden vastge steld voor het volgen van een nieuwe nationale politiek. 1. bij de opstelling der begrooting voor het nieuwe dienstjaar zal de aanvulling van de na tionale verdediging, zoowel te land als ter zee op den voorgrond worden gesteld. 2. er zal een hervorming van het belasting stelsel worden ingevoerd. 3 industrie en handel zullen worden ontwik keld door hét volgen Van andere methoden in zake de grondstoffen en de brandstoffen en dcor het vestigen van een staatscontrole op de electriciteitsindustrie. 4. de burgerluchtvaart zal ontwikkeld worden. 5. het nationale leven zal gestabiliseerd wor den door de periode van verplicht onderwijs voor schoolkinderen te verlengen, door de be vordering van de volksgezondheid en door het stichten van landbouw-fondsen. SHANGHAI, 20 Aug. (Reuter.) De Kwangsi- generaals hebben het tweede ultimatum van Tsjang Kai Sjek verworpen en bereiden een intensieve militaire actie voor. TOKIO, 20 Aug. (Reuter.) De Japansche autoriteiten zenden per vliegtuig troepen ter ondersteuning der stad Musung, die sedert 17 Aug. door 20OC bandieten wordt belegerd. Alle Duitsche bladen geven gelijkluidende verontwaardigde artikelen over het aanhouden van de „Kamerun". Het voornaamste blad van Duitschland, de „Vólk. Beobachter" schrijft: „De piratenaanval op de „Kamerun'' toont de volledige ontketening van den bolsjewistischen chaos in het door de Marxisten beheerschte ge deelte van Spanje. Men moge zich herinneren, dat de kruiser „Libertad'' juist berucht werd, omdat de manschappen hun officieren over boord wierpen. De actie van dezen kruiser kan dus beschouwd worden als de typische uitdruk king der houding, die het bolsjewisme in Spanje wenscht aan te nemen.'' Het luchtschip Hindenburg is op weg van Lakehurst naar Frankfort met merkwaardige „passagiers" aan boord, namelijk drie en twin tig jonge antilopen voor de Berlijnsche „Zoo". OSLO, 20 Aug. (Reuter) In een verklaring voor de pers verwerpt Trotzki de beschuldigingen die in het proces, dat te Moskou wordt gevoerd tegen hem worden ingebracht. Hij verklaart in staat te zijn, met talrijke bescheiden en ge tuigen te bewijzen, van welken aard zijn acti viteit de laatste zeven jaar is geweest. Het proces te Moskou noemde hij een daad van po- litieken haat. MOSKOU, 20 Aug. (A. N.P.) De geheime politie heeft in Turkmenistan een wijdvertakte organisatie ontdekt, die het op het leven van Stalin had gemunt. Verscheidene personen, onder wie verschillende hooge ambtenaren, zijn gearresteerd. MOSKOU, 20 Augustus (Reuter) Het ver hoor van de beklaagden in het proces tegen Zinovjeff en Kameneff en hun medeplichtigen is tot diep in den nacht voortgezet. Beklaagde Reingold verklaarde, dat dé ter- roristengToep gelden had ontvangen van som mige ambtenaren van de staatsbank, o.a. Argus, die inmiddels ook gearresteerd is. Voort gaande deelde Reingold mede, dat ingeval van mislukking van de plannen der „Trotzki Zinovjeff-groep" een tweede groep in actie moest komen, waarvan o.a. deel moesten uit maken Piatakov, die thans het ambt van waar nemend volkscommissaris voor de zware in dustrie vervult, Sokolmikov, Radek en Sere- driakov. Van 1932 af, aldus Reingold, waren Rykov, de volkscommissaris voor het postver keer, en Soukharina, de hoofdredacteur van de „Izwestia" van de samenzwering op de hoogte. Vervolgens werd nog gehoord Bakajev, die tot in bijzonderheden de pogingen schilderde om Stalin om het leven te brengen. Het Tass Agenschap meldt nog, dat door Baka jev, nadat de terroristen aan ae macht zouden zijn gekomen, allen, die van hun doen en laten op de hoogte waren, uit den weg zouden worden geruimd Bakajev zou, als hoofd van de Gpoe daarvoor zorg moeten dragen. Zinovjeff gaf het bestaan van een dergelijk plan toe. Kameneff zou zich aan het hoofd der regeering stellen, Zinovjeff aan het hoofd der partij en Erodokemov zou secretaris worden van het centrale comité der communistische partij. Hedenochtend is het bloemen- en fruitfeest, georganiseerd door de V.V.V. Monster-Poeldijk- Ter Heijde, dat van 2026 Augustus te Poel dijk wordt gehouden, door den burgemeester van Monster, den heer G. W. Kampschöer of ficieel geopend. De V.V.V. heeft het plan uitgevoerd, het in den jare 1915 gesloopte kasteel van Poeldijk, het kasteel „Torenzicht" te reconstrueeren. Voorts heeft deze vereeniging een Oud-West- landschen tuin doen aanleggen, voorstellende een gezicht op Oud-Monster, met op den voor grond een tuindersbedrijf met druiven en kas. Het oude raadhuis is op dit emplacement ver rezen, omgeven door oude geveltjes, zoodat een aantrekkelijk geheel is verkregen. De voorzitter van de V.V.V. Monster-Poeldijk- Ter Heijde, de heer C. J. Saarloos, heeft een welkomstwoord tot de aanwezigen gericht, waarna de burgemeester van Monster, de heer Kampschöer de tentoonstelling voor geopend verklaarde. De onderhandelingen betreffende het spelen van een tweetal wedstrijden van het Chineesch Olympisch elftal in ons land zijn in vergevor derden staat, zoodat het vrij zeker is, dat op 25 Augustus te Rotterdam tegen Feijenoord en op 26 Augustus des avonds acht uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Ajax wordt gespeeld. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaat niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) 9 9 9 9 minimi mm iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii minim iiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiMiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 8.00 Gewijde gramofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.15 10.00 geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek (Muziek- uitzending voor fabrieken) 10.30 Gramofoonmuziek (werken van Chabrier, Debussy en Bi- zet) alfi en 11.30 Halfuur voor zieken ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud l.OO Gramofoonmuziek 1.30 KRO-Melodisten onder lei ding van Piet Lustenhouwer 2.15 Gramofoonmuziek 3.00 Evert Haak. orgel, speelt wer ken van Mendelssohn 4.15 Zang- en pianorecital door J. Moerdijk en M. J. Moer dijkv d. Swalm 4.35 Gramofonmuizek 4.50 Zang- en planorecital (ver volg) 5.10 KRO-orkest onder leiding v. Marinus van 't Woud voert operetteprogram uit. 6.00 Land- en Tuinbouwcauserle door Th. Arts. 6.20 KRO-Melodisten onder leiding van Piet Lustenhouwer 700 Politieberichten 7.15 MeJ. L. Marks, Phohl-typiste vertelt. 735 Gramofoonmuziek (Muslca Cathollca) 800 Nieuwsberichten en KRO-me- dedeelingen 8.10 Gramofoonmuziek (Ital. ope ra-aria's) 9.10 KRO-orkest onder leiding van Marinus van 't Woud. 10.00 Gramofoonmuziek 10.10 KRO-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer 10.30 Nieuwsberichten 10.35 The Black Birds, aansluiting Café Gebrs. Brinkmann. te Haarlem 11.15 Gramofoonmuziek. ORGELBESPELING 11.05 Droitwich (Harold Ramsay) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Parys I 12.35 Parijs I 12.50 Brussel I 1.30 Brussel II 2.20 Kalundborg 5.20 Beromünster 8.20 Brussel II 8.30 Hamburg 8.35 Luxemburg 8.50 Parijs I 9.05 Droitwich 9.20 Brussel I 9.20 Brussel II 9.20 Parijs II 9.20 Weenen 10.20 Boedapest 10.45 Kalundborg 11.05 Parijs I LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 12.20 Kalundborg 12.20 Luxemburg 12.30 Hilversum I 12.50 Brussel I 12.50 Brussel II 1.30 Hilversum I I.30 Brussel I 2.20 Deutschlandsender 2.20 Droitwich 2.40 Hamburg 3.20 Droitwich 3.20 Hilversum 4.20 Deutschlandsender 4.20 Droitwich 5.20 Brussel I 5.20 Brussel II 5.30 Hilversum I 5.35 Droitwich 6.10 Kalundborg 6.30 Hilversum I 6.35 Luxemburg 7.40 Beromünster 7.45 Droitwich 8.00 Toulouse 8.20 Brussel I 8.55 Boedapest 8.20 Droitwich 10.00 Milaan 10.20 Toulouse 10.20 Parijs II 10.30 Brussel II 10.50 Milaan II.00 Toulouse 11.20 Kalundborg 11.20 Toulouse 11.25 Langenberg 11.35 Droitwich 12.00 Toulouse Het koor der paters Benedictij nen van de Abdij Solesm.es voert Vrijdagavond gewijde ge zangen uit in het programma van den K.R.O. (Hilversum II 7.358.00 uur) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.00 Deutschlandsender 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 10.35 Hilversum I 11.20 Hilversum I 12.00 Hilversum I 12.20 Brussel I 12.20 Brussel II 12.20 Droitwich 12.25 Parys II 1.00 Luxemburg 1.05 Brussel I 1.50 Brussel II 2.25 Luxemburg 2.50 Parijs I 3.00 Hilversum I 4.00 Hilversum I 4.20 Parijs I 4.50 Berlijn 5.05 Droitwich 6.05 Luxemburg 6.15 Rome 6.15 Hilversum I 6.20 Brussel II 6.35 Brussel I 6.40 Parijs II 7.10 Brussel I 7.20 Deutschlandsender 7.25 Hilversum I 7.40 Berlijn' 8.25 Luxemburg 8.30 Milaan 8.30 Rome 9.50 Beriyn 10.00 Hamburg 10.00 Luxemburg 10.30 Brussel I 10.50 Parjjs II 11.05 Hilversum I 11.20 Luxemburg 11.20 Boedapest 11.20 Deutschlandsender 11.50 Droitwich 11.50 Weenen KAMERMUZIEK 11.35 Droitwich (kwintet) 1.35 Droitwich (kwartet) 1.35 Langenberg 1.45 Luxemburg (kwintet) 3.50 Hamburg 4.20 Langenberg (kamerorkest 5.00 Hilversum I (trio) 5.50 Parys I (kamerorkest) 6.50 Droitwich (kwintet) 6.50 Parijs I (kamerorkest) 8.55 Luxemburg (kwintet) 9.00 Milaan (kwartet) 10.20 Parys I (kwintet) 10.35 Luxemburg (kwintet) 10.40 Droitwich (viool en piano) 10.50 Deutschlandsender (viool en plano) SOLISTEN-CONCER TEN 7.20 Brussel II (zangvoordracht) 7.35 Brussel I (zangvoordracht) 7.50 Hamburg 8.10 Boedapest (zang en piano) 8.20 Parijs I (cello-recital) 8.30 Kalundborg (zang en piano) 8.45 Toulouse 9.45 Luxemburg (zang) OPERA- EN OPERETTE 8.50 Beromünster („List und Lube" operette v. Pergolesi) 9.00 Rome („La regina del fonogra- fo", operette v. Bard) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel I 7.55 Hilversum I 10.20 Berlijn 10.20 Brussel II 10.20 Deutschlandsender 11.00 Hilversum I VARIA (voordracht door (voordracht door 10.15 Hilversum I C. Rijken) 11.00 Hilversum I C. Ryken) 3.35 Deutschlandsender (kinderk.) 4.30 Hilversum I (voor de kinderen) 6.20 Deutschlandsender (jeugd-en- semble) 7.03 Hilversum I (causerie) 7.59 Hilversum I (S.O.S.-berichten) 9.05 Brussel II (voordracht v. ver zen v. Helène Swarth) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 381.9 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I parijs n ROME TOULOUSE WEENEN 1500 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1861 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 318.8 M. 420.8 M. 388.6 M. 506.8 M. iiitniiimiiHitiitiiiiiMii VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGID'S De gouprijs te Londen daalde verder met 2 d. tot 138/2. 346.000 werd aan goud omgezet. De Bank van Engeland kocht 159.945 aan goud. Te Parijs circuleerden geruchten omtrent de verwachting van een verdere disconto verlaging. Deze geruchten werden echter van bevoegde zijde tegengesproken. Zij waren gebaseerd op Labeyrie's ver klaring in den algemeenen bestuursraad van de Bank van Frankrijk, den rentevoet tot op het uiterste te verlagen. In verband met de bestaande spanning op de valuta markt acht men, met het oog op gevaar voor baisse-speculaties in den frank een verdere verlagnig van den rentevoet voor eerst onwaarschijnlijk. Op de beurs te Parijs geeft de internatio nale toestand niet alleen tot terughoudend heid aanleiding, maar wekt tevens de gis ting in arbeiderskringen in de omgeving van Parijs ontstemming De inschrijvingen op de Fransche Schat kistbons hebben thans het bedrag van fr. 3 milliard bereiktDe minister rekende op het volle bedrag van fr. 15 milliard. Voorloopig is dit bedrag wel voldoende om den eersten steun te bieden en daarom acht men de ge ruchten omtrent een nieuwe leening onge grond. De animo voor de inschrijving op de eer ste tranche van fr. 100 millioen der 4 pet. leening van fr. 400 millioen van het Credit Communit de Bélgique ivas zoo grootdat deze uitgifte spoedig was volteekend. Hierom zal tot de uitgifte van de tweede tranche worden overgegaan (fr. 100 millioen). Hier na zalwanneer een succes wordt bereikt, fr. 500 millioen voor de stad Brussel worden uitgegeven. De handelsbalans van Rusland, die in de eerste vijf maanden passief was, sloot in Juni met 'n uitvoer-overschot van 7.7 mil lioen roebel. Tegenover dit overschot staat een invoer-overschot van 21 millioen roebel in de eerste zes maanden van dit jaar. De bedrijfsontvangsten van de Belgische Spoorwegen gedurende 1936 bedroegen fr. 204.8 mill, en de uitgaven fr. 192.8 mill.; derhalve een overschot van fr. 12 millioen. De financieele lasten in aanmerking geno men, sluit Juli met een overschot van fr. 80.000. In Juli 1935 bedroegen de ont vangsten fr. 195.1 mill, en de uitgaven fr. 178.4 mill., hetgeen een overschot betee- kent van fr. 16.7 mill. Na aftrek der lasten bedroeg het overschot fr. 6.4 mill. De American Tel and Tel keert een on veranderd kwartaal-divdend uit van 8 2.25 per aandeel. De Amerikaansche staalproductie wordt thans op 72 pet. der capaciteit geraamd tegen 71 pet. de vorige week. De kans op een prijsstijging in het vierde kwartaal wordt aanwezig geacht. In de eerste zeven maanden hadden alle nieuwe bouwwerken in Amerika te zamen een waarde van $1.53 milliard tegen 855 millioen in de eerste zeven maanden van 1935. Van deze stijging van 79.1 pet. komt 58.6 pet. of 406 millioen voor rekening van den bouw van tooonhuizen. De Southern Pacific boekte in Juli aan netto-ontvangsten $2.34 mill, tegen 1.39 mill, in Juli 1935. De Chesapeake and Ohio boekte in Juli een surplus van $3.13 mill, tegen 1.41 mill, in Juli 1935. In de eerste zeven maanden 21 millioen tegen 14.86 mill, in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De Kennecott Copper Co heeft definitief besloten ingaande 1 September a.s. de pro ductie met 10 a 12 pet. der capaciteit te verhoogen, neerkomende op een vermeer dering van de bestaande productie met on geveer 25 pet. Negentien ope /baar nutsbedrijven, wer kende in het gebied van de Tennessee Val ley, verzochten het districtsgerechtshof een beschikking af te geven tegen de Tennessee Valley Authority, (welke aan de openbaar nutsbedrijven zeer groote schade berok kent) waarbij deze zou worden gedwongen haar werkzaamheden te staken totdat een beslissing zou zijn gevallen in het proces, dat door diezelfde mijen op 29 Mei j.l. bij 't Federale Gerechtshof te Birmingham is aanhangig gesteld en waarin nog geen be slissing is gevallen. De Bataafsche Petroleum Mij. heeft op Borneo in het Barito-gebied twee nieuwe concessies gekregen n.l. de „Sangat" en de „Amoentablean"te zamen 500 H.A. groot. Met het boren zal spoedig een begin worden gemaakt. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.40V27.41'A (v. slot 7.41%); de Frank op 9.699.70 (9.69%) en de Dollar op 1.471.47% (1.47%). De Nivas verkocht voor export met be stemming naar het Westen van Suez 406 ton superieure suiker en met bestemming naar Hongkong ook 406 ton superieur. Voorts 675 ton superieur voor consumptie. umiimituiiiiimitiiiHuiiiiitiiiiitiiiiitiimiiiiiitiiuiiiiii1 imiitttiiiiuitf De depressie op IJsland neemt langzaam af en in het Zuiden en Zuidwesten herstelt zich de hooge drukking, maar er vertoont zich nog een secundaire van de depressie, die regen kan brengen. In Frankryk is de lucht bijna overal betrokken met regen, in het Noordwesten en Oosten en aan de Rivièra is het nog gedeel telijk zonnig en warm. Zwitserland en Duitschland hebben bijna overal regen, te Hamburg viel 28 m.m. Op de Britsche eilanden klaart het weer op, maar blijft nog wisselvallig. In Zweden is zware re gen gevallen, te Stockholm 45 m.m., in het midden duren de regens nog voort. Finland heeft fraai zomerweer met hooge temperaturei! in Noorwegen klaart de lucht op. Voor onze omgeving is afnemende bewolking te verwachten met eenige stijging van tempe ratuur. waarbij af en toe nog regenbuien zul-1 len vallen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6