STADSNIEUWS i Wereldkampioen tegen zijn ouden rivaal Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Radio-centrale geopend POGING TOT DOODSLAG TE UMUIDEN m EUWE STAAT MINDER GUNSTIG GENERAAL O'DUFFY EN SPANJE |llilllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll|||||||||||||||||||||||||||)^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiinini VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiig Als door een uionder bleven twee menschenlevens gespaard 4H jaar gevangenisstraf geëischt Praatjes in het dorp Wethouder Boes rekent in de toekomst op 10.000 aansluitingen Vriendelijke woorden Rie Mastenbroek is Woensdagmiddag in de Cineac-N.R.C. te Rotterdam haar eigen Olympische prestaties en die van haar mede-zwemsters op het witte doek gaan bewonderen. De zwemkampioene verlaat, vergezeld van den heer J. H. Kroon, directeur van de Cineac, het theater Dank bracht spr. ook aan de aangeslotenen der distributie, omdat zij genoegen hebben ge nomen met een eenigszins provisorische inrich ting. Thans is alles echter up to date en spr. eindigde zijn rede met het uitspreken van de beste wenschen.voor de onderneming. De voorgeschiedenis H.O.V. Zomerconcert SCHAKEN Uitstekende verdediging van Lasker in zijn partij tegen Botwinnik Geringe remisekansen voor Reshevsky EIEN ONVEILIGE GIDS Voor Haarlems geschiedenis Zoeklichtoefeningen te IJmuiden (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hij roept op ten kruistocht ONDER TRAM GERAAKT Slachtoffer later overleden ARBEIDER GEDOOD HOCKEY Nederland wint van Japan Met 85 bleven de onzen de baas WIELRENNEN NA DE RONDE VAN FRANKRIJK Middelkamp en Gijsen te Wage- ningen gehuldigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Op Zondagmiddag 7 Juni werd het stille ge deelte van IJmuiden in rep en roer gebracht door een schietpartij, die bijna twee menschen levens vroeg. De 50-jarige De R. stond voor zijn woning in de De la Reystraat met de dochter van zijn overleden tweede vrouw te praten, toen een tante van het meisje zich in het gesprek mengde en het meisje afried om met haar stief vader het huis binnen te gaan. De man wond zich hierover vreeselijk op en snelde zijn woning binnen om enkele oogenblikken later terug te keeren met een revolver in de hand. In dolle woede loste hij een schot op de vrouw De kogel vloog haar rakelings langs de slapen, zoodat zjj slechts een geringe ontvelling opliep. Gil lend holde de vrouw tusschen de huizen door naar haar woning aan de Pres. Krugerstraat. Ook De. R. ging zijn huis wederom binnen, waar hij een schot loste op zijn hond, waaraan hij zeer gehecht was. De man voelde, dat hij na zijn daad zijn vrijheid zou verliezen en wilde het dier niet onverzorgd achterlaten. Weer beneden gekomen snelde De R. naar het huis van de tante. Een buurman, die hem zag aankomen, trok echter bijtijds de keuken deur dicht. De R. sommeerde den buurman de deur te openen en richtte, toen deze aan zijn verzoek niet wilde voldoen, ook op hem zijn vuurwapen. Als door een wonder ketste de re volver, zoodat het schot niet afging. Hierop gooide de buurman de deur open en wist, ge holpen door enkele anderen, die waren toege- loopen, den wildeman te overmeesteren. Donderdagmiddag diende de zaak voor de Haarlemsche rechtbank. Er waren niet minder dan tien getuigen gedagvaard, van wie drie als deskundigen. De tante, die op den bewusten Zondag bijna het slachtoffer van verdachte was geworden, vertelde een en ander over de voorgeschiedenis welke de president van de rechtbank als de aanleiding van het voorgevallene wilde zien. De verhouding van de familie ten opzichte van verdachte was vooral den laatsten tijd niet bij zonder vriendschappelijk, om niet te zeggen vijandig geweest. De echtgenoote van verdachte, die zich korten tijd geleden tegelijk met haar jongste kind van het leven heeft beroofd, was verleden jaar ernstig door haar man mishan deld. Daarbij kwam, dat verdachte zich dikwijls te buiten ging aan het gebruik van sterken drank. Uit het verdere getuigenverhoor bleek wel, dat het treurig einde van verdachte's tweede vrouw volgens de loopende praatjes geheel aan de schuld van haar man werd geweten. De dochter van de overleden vrouw, die nog wel eens bij haar stiefvader kwam, verklaarde, dat het huwelijk tusschen haar moeder en ver dachte toch niet bepaald ongelukkig was ge weest, al vielen er dan ook wel eens woorden. Verdachte had zich den dood van zijn echtge noote zóó sterk aangetrokken, dat hij eerst daarna zoo erg was gaan drinken. Verdachte gaf toe, dat hij met zijn revolver op de vrouw van zijn zwager had geschoten. Hij had reeds langen tijd en veel geleden onder het „roddelen", waardoor zijn familie geheel zijn omgeving tegen hem had opgezet en waar door zelfs zijn stiefkinderen van hem waren vervreemd. De president vroeg verdachte, of hij al lan ger met het plan had rondgeloopen op zulk een wijze aan dezen toestand een einde te maken. De gedachte om zijn revolver te r.emen, was plotseling ais in razernij in hem opgekomen, antwoordde verdachte. Op de vraag, of hij dan nooit eerder met de revolver geschoten had, ant woordde verdachte, dat hij enkele weken te voren wat met het vuurwapen in de duinen geoefend had, zoo maar, uit tijdverdrijf. De revolver had hij al bijna twee jaren in zijn bezit. Verdachte ontkende, dat hij bij de achter deur van de woning van zijn zwager op den buurman zou hebben willen schieten. Een ge tuige had dit echter waargenomen en ook de getuigen-deskundigen verklaarden, dat zij bij onderzoek van het vuurwapen hebben vastge steld, dat de revolver geketst moest hebben. Het slaghoedje van de patroon, die zich in den houder bevond, vertoonde duidelijke teekenen, dat het geraakt was door de slagpen. Hierop verklaarde verdachte, dat hij zich van het voor gevallene niets meer kon herinneren. De officier van justitie noemde in zijn requi sitoir het gebeurde een ernstig drama, waar van de gevolgen gelukkig achterwege gebleven zijn. De dubbele poging tot doodslag, zoowel op de vrouw als op den buurman, achtte hij be wezen. Hij schilderde verdachte als een woes teling, een karakter, dat uit zichzelve geen enkele remmende kracht meer bezit. Zijn eerste echtgenoote heeft hij reeds eenmaal zoo ernstig mishandeld, dat dit feit een strafvervolging ten gevolge had. Het verleden van verdachte in aanmerking genomen, meende spr., dat de opi nie, welke de IJmuidenaren zien over verdachte hebben gevormd, niet ongegrond behoeft ge noemd te worden. Den ernst van het misdrijf in aanmerking nemend, eischte de officier van justitie tegen verdachte een gevangenisstraf van vier en een half jaar. De verdediger, mr. B. W. Stomps, maakte bezwaren tegen den term „opzettelijk", welke in de dagvaarding was gebruikt. Volgens zijn meening zou deze uitdrukking op „poging tot moord" wijzen, terwijl slechts „poging tot dood slag" ten laste kon worden gelegd. Dat deze poging ten opzichte van den buurman bewezen was, meende spr. te moeten betwijfelen, daar verdaohte zeker niet de bedoeling gehad kan hebben dezen man van het leven te berooven. Pleiter wees op de tamelijk gunstige getuige nissen, welke de stiefdochter over de verhouding tusschen haar moeder en verdachte had afge legd. Dat verdachte zijn vrouw eens zou heb ben mishandeld is niet komen vast te staan. Verdachte zelf beweert, dat hij zijn vrouw by ongeluk geslagen heeft, toen hij zijn zwager wilde treffen. De beschuldigingen van de zijde zijner familie hebben verdachte zeer gegriefd. Een onbeheerscht oogenblik, des te onbeheersch- ter, omdat verdachte door het overmatig ge bruik van sterken drank zijn emoties niet meer wist meester te blijven, hebben hem op het fatale oogenblik naar de revolver doen grijpen. Indien de rechtbank de juridische bezwaren, tegen de dagvaarding ingebracht, niet ontvan kelijk zou verklaren, pleitte verdediger met het oog op de omstandigheden, die verdachte tot zijn daad hebben geleid, de grootst mogelijke clementie. De president bepaalde de uitspraak in deze zaak op Dinsdag 1 September. Van het gebouw der N.V. Centraal Radio Be heer aan de Nieuwe Gracht woei gistermiddag de vaderlandsche driekleur. Een groote propa- ganda-wagen voor de radio-distributie wekte aller belangstelling en de aandacht werd eens klaps afgeleid, toen om ruim drie uur een vlieg tuig laag boven de stad verscheen, dat 50.000 strooibiljetten met kans op een mooien prijs uitstrooide. Even later hing de prijzenlijst voor de ramen van het gebouw en het zal niemand verwonderen, dat de rest van den dag voor Centraal Radio Beheer een drukte van belang was. Het vliegtuig had juist zijn eereronclje geëin digd, toen de heer J. v. d. Berg, bestuurslid van de vennootschap, zijn openingswoord sprak en cte talrijke autoriteiten welkom heette. Wij za gen o. a. de vier wethouders (de burgemeester is met verlof), den gemeente-secretaris, verschil lende hoofdambtenaren, den commissaris van politie, den heer De Winter, hoofd van het telefoondistrict Haarlem der P.T.T. etc. Verder zoo goed als al het leidende personeel der zeven centrales in de stad. De heer van den Berg bracht dank aan het gemeentebestuur en aan c'len raad voor het besluit om de radio-distributie aan de Haar lemsche bevolking te geven. Spr. uitte zijn er kentelijkheid jegens de hoofdambtenaren, spe ciaal jegens den chef der 7e afdeeling, den heer Meeusen, en jegens het Staatsbedrijf der P.T.T. Spr. wees er op, dat het bedrijf hoofdzakelijk is opgezet door jonge enthousiaste menschen ën roemde het doorzettingsvermogen van den di recteur, den heer A. Fibbe. Bekwame technici hebben van het geheele net het best bereikbare gemaakt enbinnen zeer korten tijd. Waar enkele jaren geleden nog drie jaar werk voor berekend werd, dat is thans binnen een jaar klaar gespeeld. De heer De Winter bracht de gelukwenschen over van de P.T.T. niet alleen voor de leiding, maar voor de geheele Haarlemsche bevolking. Door een goede samenwerking was het mogelijk absoluut storingvrije ontvangst zeker voor de binnenlandsche lijnen te krijgen, door een rechtstreeksche verbinding met Hilversum. Spr. sprak de hoop uit, dat de goede samenwerking ook in de toekomst zou mogen blijven. Dan was het woord aan wethouder A. G. Boes, die de voorgeschiedenis van de radio distributie in Haarlem schetste. In 1929 wilde de raad aan twee Naaml. Vennootschappen con cessie verleenen, maar op verzoek van den heer Peper werd eerst een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van gemeentelijke exploitatie. Ir. Hofman uit Den Bosch, een ervaren man op radio-distributie-gebied, berekende, dat een kapitaal van vier' ton benoodigd was en ont raadde verder het risico te nemen. Intusschen is er veel veranderd en thans mag gezegd wor den, dat de distributie tot in den hoogsten graad geperfectionneerd is. Omdat er door de distributie nadeel aan handelaren berokkend zou kunnen worden, werd de stad in zeven wij ken verdeeld en voor iedere groep, werden be langstellenden opgeroepen, waardoor een groot aantal handelaren bij de distributie geïnteres seerd werd. Er zijn niet teveel strubbelingen geweest, maar spr. nerinnerde toch lachend aan de oorspronkelijke weigerachtigheid van eenige huisbazen, die geen kabel langs hun huis wilden hebben en dies een paal voor de deur kregen Alles is later echter weer in het reine gekomen. Er was een goede samenwerking met de ge meente en tusschen de vergunninghouders on derling, de strenge gemeentelijke voorwaarden werden nageleefd. De hoofdpersonen zijn vandaag de aangesloten en de aan te sluiten luisteraars, zonder wie de exploitatie onbestaanbaar is. Voor de officieele opening waren er reeds meer dan 2000, binnen twee jaar moeten het er 6000 zijn en in de toekomst lijkt mij een aantal van tienduizend, aldus de wethouder, niet onmogelijk. Moge deze distributie in talrijke gezinnen ont wikkeling, ontspanning, ernst en vreugde geven, besloot spr. zijn rede, waarna hij het bedrijf officieel voor geopend verklaarde. Dan klonk het Wilhelmus, dat staande door alle aanwezigen werd aangehoord, en dat ook, over de vijfde lijn, evenals de toespraken, door de aangeslotenen beluisterd Kon worden. Namens het personeel bood de omroepster, mej. M. v. d. Linden, met de gelukwenschen een fraai schilderstuk aan, voorstellende de Groote Markt in den huidigen vorm. De heer H. Eyksloot bood namens de chefs van cle centrales twee etsen aan. Nadat ververschingen gepresenteerd waren, bezichtigden de autoriteiten de inrichting van het hoofdstation. Op het achtste zomerconcert traden twee so listen op. We laten hier buiten beschouwing of dit geschiedt als aantrekkingskracht of van wege het groote aanbod van jonge solisten; het gevolg blijft in elk geval: minder zuiver orkest werk op het programma en bij velen meer aan dacht voor de solisten dan voor de uit te voeren werken. Di;t laatste brengt het werk zelf dikwijls mede. Zoo thans het vioolconcert van Gla- zounow. Het geheele werk is nogal oppervlak kig, niet diepgaand van gedachte en in de solo partij veel uiterlijks. Het eerste gedeelte doet het nog eenigszins, het Andante is grootendeels het beste van het geheele werk, maar met het passagewerk houdt het op. De rest is nietszeggend, een en al druk gedoe. De solist kan er wel zijn technische gaven De Donderdag te Nottingham gespeelde negende ronde van het Intern. Schaak- toumooi, was vooral daarom interessant, aangezien de rivalen Euwe en Aljechin voor het eerst na den grooten strijd om het wereldkampioenschap tegenover elkaar kwamen. Reeds geruimen tijd voor den aanvang waren er toeschouwers aanwezig, die zich in de buurt van het bord plaatsten, waarop hun namen stonden aangegeven, om toch maar niets van den strijd te missen. Ondanks het feit, dat in het algemeen de sympathie der Er.gelschen naar onzen landgenoot uitgaalt, boezemde Aljechin hun het grootste ontzag in. Dr. Euwe verscheen vroegtijdig, blijkbaar in de beste stemming en onbevreesd voor de groote taak, die hem wachtte. Even later kwam de ex-wereldkampioen met het bekende glim lachje op de lippen. De tegenstanders wissel den een hartelijken handdruk en de strijd begon. Reeds de eerste zetten gaven te verwachten, dat hier niet op een vreedzame remise weré aangestuurd. Integendeel, beiden waren be zield met den vasten wil te zegevieren. AMechin, die in zijn match tegen Euwe met de e4 ope ning eenige successen had geboekt, ging we derom met den koningspion naar voren En ondanks geleden nederlagen antwoordde Euwe met de Fransche verdediging. De ex-wereld kampioen koos dit keer de Nimzjwitsch- blokkade. Euwe behandelde deze variant pre cies zooals in zijn partij tegen Keres te Zand- voort. Aljechin bezorgde zijn tegenstander een zwakken pion op e6. Euwe meende de beste kansen te moeten zoeken in een aanval op den koningsvleugel, die eerst Aljechin toestond met zijn koningin den a-pion te veroveren om daarna met zijn g-pion op te rukken. Er ont. stond een ingewikkelde stelling, waarin aan val en tegenaanval elkaar afwisselden. Euwe heeft daarby vermoedelijk een paardzet van Aljechin over het hoofd gezien, zoodat hij ten slotte nog een tweeden pion kwijtraakte, voor dat de partij werd afgebroken. Klokslag acht uur werd hervat, onder we derom zeer groote belangstelling. Aljechin speelde enkele zetten vrij snel, zoodat hij dus blijkbaar in de pauze een plan de campagne had opgemaakt. Euwe speelde in zijn minder gunstige stelling slechts langzaam. Het ver loop was moeilijk te volgen door de groote menigte toeschouwers, die om de „touwen" stonden. Er kwam tenslotte een koninginne- eindspel, waarin Aljechin een blijvender, vrij pion op de a-lijn heeft. De partij werd verdaagd. De partij AljechinEuwe werd in de volgen de stelling afgebroken. Aljechin (wit) aan zet; kf2, db3, pionnen a4, f3, g3, g4. Euwe (zwart)kf6, da7, pionnen g5 en g6. LASKER—BOTWINNIK In de partij LaskerBotwinnik koos Lasker in een dame gambiet een voortzetting, waarin wit niet meer dan gelijk spel heeft. Het leek er naar, dat Botwinnik, die het looperpaar en de pionnen- meerderheid van den dame-vleugel verkreeg, beter stond. Laskeer behandelde de stelling echter zeer goed en kreeg door een goede manoeuvre met de paarden het veld cö in zijn macht. Bottwinnik zocht tegen- kansen op den koningsvleugel. Hij rukte met den pas veroverden pion op, hetgeen hem in staat stelde de e- en g-lijn te openen. Na een uitstekende verdediging van Lasker werd Botwinnik teruggedreven en moest de torens ruilen, hetgeen volgens de door Botwinnik zelf in de pauze weergegeven meening, tot eer voor Lasker gunstig resultaat leidde. Maar zoo er overwicht was, wat het in ieder geval zeer ge ring, en het bleek al spoedig niet voldoende. Nog een uur werd er na de pauze gespeeld en toen op voorstel van Botwinnik tot remise be sloten. BOGOLJUBOV—ALEXANDER Bogol- jubovAlexander, de snelste partij van den dag, was een dame-gambiet, waarbij laatstge noemde zich met dezelfde verdediging met den raadsheer naar b7, zooals Botwinnik vaak toe past, verdedigde. Alexander had deze speel wijze echter niet goed in zich opgenomen. Hij speelde te vroeg d7c.5 en veroorloofde Bo- goljubov een voordeeligen pionruil in het cen trum. Zwart nam den pion op d5 met een paard van f6 terug, waardoor Bogoljubov zijn e-pion zonder tijdverlies naar e5 kon brengen. Daarop begon Bogoljubov een gecombineerden aanval op den koningsvleugel en in het cen trum, die hem een zeer overwegende stelling verschafte. Het gelukte hem den pion e5 vrij te maken en door verder oprukken dezen pion via e6 naar c7 te brengen met pionwinst of de vernietiging van de zwarte lange rochade. Daarna dreigde Alexander in enkele zetten mat gezet te worden, en hij moest *oen de partij opgeven, die door Bogoljubov zeei sterk gespeeld is. TARTAKOWER—WINTER De partij Tar- takowerWinter waé wederom een Grom's gambiet, waaruit, zooals met deze opening en met Tartakower gebruikelijk bleek te zijn, een wilde strijd ontstond. Zonder op de veiligheid der stelling te letten, werden pionnen naar vo ren gebracht en geofferd. En toen werd het Tartakower te machtig. Hij bracht een tijd- offer om met zijn beide loopers een mat-aanval te kunnen ondernemen. Het ging om het punt h7, waarop wit ten slotte een toren offerde, om het mat reeds op den dertigsten zet te be reiken. „Alzoo," vertelde Tartakower ons, „het logische slot van een onlogische partij". TYLOR—THOMAS. Tylor—Thomas bracht een Italiaansche partij ten tooneeie, waarin Thomas de zoogenaamde Hongaarsche variant, wa arby de zwarte koning later naar e7 wordt gebracht, speelde. Spoedig ontstond een eindspel, waarin wit een geïsoleerden pion op b3. zwart op a6 had. Daar de overige pionnen- stelling zoodanig was, dat geen der spelers een doorgang kon forceeren, werd op den 29sten zet tot remise besloten. CAPABLANCA—RESHEVSKY. Reshevsky bediende zich tegenover Capablanca van het aangenomen dame-gambiet. Capablanca koos den modernen weg d-a4-j- en fianchetteere zijn koningslooper. Aanvankelijk stond Reshevsky een weinig gedrukt, doch hij slaagde erin met een gelijkwaardige stelling uit de opening te komen. Hij bezette de ópen c-iijn, kon het ech ter niet verder brengen, aangezien Capablanca zooveel mogelijk stukken ruilde in de hoop van de door a5 op b5 ontstane zwakte in het eind spel te kunnen profiteeren. Weliswaar kon hij zijn tegenstander een ge- isoleerden pion op d5 bezorgen, maar het ge lukte Reshevsky, die tot ruil der stukken over ging, niet om juist in het eindspel van looper tegen paard met evenveel pionnen aan weers zijden de remise-haven te bereiken. Bij het afbreken kek Capablanca iets gunstiger te staan. Na de hervatting bleek inderdaad, dat het paard van Capablanca sterker stond dan de looper van Reshevsky. De Cubaan won een pion en zijn tegenstander heeft stellig nog slechts geringe remisekansen. FLOHR—VIDMAR In de partij Flohr— Vidmar speelde Flohr dame-gambiet. Spoedig ontstond een stelling, die in een partij Aljechin —Capablanca te New-York in 1927 voorkwam en daar snel op remise uitliep. In deze over bekende stelling heeft wit een minimaal voor deel', doordat hij door het paard een sterk veld op d4 heeft en bovendien zwart een geïsoleer den pion op d5 bezit. Als compensatie heeft zwart echter nog e4 in zijn macht. Flohr stelde zich met dit kleine voordeel tevreden en deed niets dan positioneele manoeuvres langzaam maar zeker zijn voordeel vergrootende. Het kwam tot een toreneindspel, waarin de witte toren meer bewegingsvrijheid had dan de zwarte. Vidmar kreeg daarbij een zwakken a-pion en moest met zijn koning naar het bedreigde gebied snellen. Kort voor het afbreken won Flohr een pion en wel 'n zoo be langrijken, dat Vidmar zich genoopt gevoelde op te geven. In 't Major open tournament in de tweede ronde is de partij Landau-Odess List afgebroken in een remisestand. In de derde ronde was Lan dau vrij en in de vierde ronde werd gespeeld de partij GoodmanLandau, welke door onzen landgenoot gewonnen werd. in toonen en in enkele onderdeelen zijn war men lyrischen toon in doen bewonderen. Con stant Moerman, de solist in dit werk, bezit veel techniek; hiervan waren we voor twee jaren geleden bij zijn debuut direct van over tuigd. Hij speelt zijn werk met groot gemak, ja, met een zekere nonchalance. Dit laatste ook bij zangrijk spel als gevolg van gemis aan innerlijke verdieping. Thans voldeden de lyrische onderdeelen ons meer dan voorheen. Zijn spel deed hierin be- zonkener en muzikaler aan. De vele technische passages speelde hij uiterst behendig, spms echter met te weinig volume. Flageolet- en pizzicatospel voldeden nog het allermeest. Over het algemeen genomen kunnen we niet van een gerijpt talent spreken. Het werk vinden we niet mooi, doch het kan toch wel met meer overtuiging worden gespeeld. Bij Moerman gaat dit werk toch nog wat nonchalant, vooral inzake het onderling verband. Het deed frag mentarisch aan. Wellicht te weinig repetities met het orkest? De andere soliste was mej. Dini Bittir met het G-dur-pianoconcert van Mozart, dat we destijds in Haarlém van dirigent-pianist Do- nalmy hoorden. Het optreden van deze jeugdige pianiste kon ons niet geheel bevredigen. Haar aanslag is doorgaans forte, hoogstens m.f. en ietwat droog. Het klankevenwicht tusschen orkest en soliste was in het eerste deel niet geheel in orde. Het tweede deel ving het orkest met charme, in bijna poëtische stemming aan. Jammer ging de soliste hier niet op door. In de finale hoorden we eerst, althans In den aanvang, licht tintelend pianospel, doch het orkest overheerschte eenigermate. Slotcon clusie: een ietwat voorbarig debuut van een voldoend technische, doch nog niet artistiek gerijpte pianiste. Van het orkest hoorden we de eerste uit voering van Dr. Wagenaar's „Marsch en Avond feest bij het Schimmenspel", „De bruiloft van Alladin" en „Bedr'el Budur". Gezonde, kleur rijke, veelal geestige muziek. Marsch, markant met prachtig lyrisch trio. Avondfeest met De- bussy-achtige inleiding en afsluiting, waartus- schen blijkbaar druk feestgewoel. Met entrain gespeeld, genoerrde inleiding had doorzichtiger van klank kunnen zijn. Verder als inleiding Mozart's Figaro's Ouver ture, licht en behaaglijk, tot slot Sibelius' „Fin- landia", een echt nationaal, volksch stuk mu ziek, spontaan en uitbundig geschreven en aldus gespeeld. Veel publiek, veel applaus, veel bloemen. O. K. Met genoegen zullen vele vrienden van oud- Haarlem een smakelijk uitziend boekje ter hand nemen, als (jammer genoeg zonder jaartal) kort geleden gedrukt en uitgegeven is bij Joh. En schedé Zonen, met boven den modernen fel- rooden titel een plaatje van de Groote Hout straat in ouden toestand. Er is toch behoefte aan een korte historische plaatsbeschrijving, die kan leiden tot grooter waardeering van het oude schoon van onze stad en wanneer, zooals hier, juist een architect. Jacq. van Velsen, zich in een ietwat philosofische inleiding als schrijver aankondigt, blijft de verwachting hoog gespan nen. Maar dan is de inhoud een teleurstelling. Ten eerste omdat de nieuwste gegevens er niet in verwerkt zijn en ten tweede omdat de bagage van den schrijver zelf aan historische kennis en ondergrond te licht blijkt. Ik zal deze fouten slechts omschrijven, gezien de ervaringen van een vorigen criticus, die zijn verbeteringen zag opgenomen als „errata" Maar we hebben een goed Hollandsch woord, dat veel beter past voor dwaasheden als; De derde bis schop van Haarlem, Jan van Nieuwlant voor den tweeden Godfried van Mierlo; de Groote Kerk voor de nieuwe Kathedraal, en last not least Thorbecke voor Talma.' Maar zou het boekje goed worden, dan kon den er stellig wel eenige bladzijden errata bij gevoegd worden. Dan nog bleef het slecht gecomponeerd, met te veel dorre opsommingen naast overbodige uitweidingen met soms tech nische termen van den architect ver boven het begrip van de leeken. waarvoor het toch be doeld is. Hier volgen nog enkele van die errata; Voor Lieven de Key's werken zijn de nieuw ste vondsten van F. Vermeulen verwaarloosd. Van de zgn. Romaansche St. Bavo van J. W. Enschedé gaf mr. Miedema in'het Gedenkboek van Haerl'em de afdoende ontkenning. De oude beteekenis van „gasthuis" en van „steen" zijn den schrijver onbekend. Het oude, reeds lar.g tot zijn ware verhouding teruggebrachte verhaal der toeneming van stadsbevolking door de vrijge- worden lijfeigenen, is inderdaad heel wat in gewikkelder in een stad als Haarlem met zijn grond- en dienstadel. Het ergst wordt het, als de schrijver iets nieuws geeft, bijv. dat het stra tenplan van het Bakeneskwartier zelfs nu nog duidelijk een centraal systeem vertoont met als kern den Burcht, wat n.b. nog door een bij gaand kaartje wordttegengesproken. Op pag. 69, waar hij de stichting van het Damsteeg-schuilkerkje op 1685 stelt, is hij blijk baar alweer een andere vondst vergeten van pag. 49, dat n.l. verschillende hofjes in 1610 en 1611 om dat kerkje zouden zijn gesticht. Maar het wordt vervelend. Ik zal mij liever bepalen tot het aanwijzen der fouten, die voor Katholieken verbijsterend konden werken. Eerst nog even een staaltje van de velerlei vaagheden uit het boekje: „Met de Reformatie moesten ook de Augustijnen verdwijnen, ter- wijl (sic) het Gesticht tot op den oogenblik dient tot Katholiek wees- en armenhuis". Dit moet wel de onjuiste gedachte wekken, dat dpze gebouwen steeds in handen der Katholieken ge weest zijn. De schuilkerk der Vier Heemskinderen stond niet aan de Turfsteeg. Het groote beeld voor de kerk te Velsen stelt niet Engel mundus voor Het jaartal voor het overgaan van het Ossen- hoofdsteegskerkje en „de wereldsheeren" (wat moeten Protestanten daarvan maken?) is on juist. De Spaarnekerk werd niet 30 maar 40 jaar na die van de Nieuwe Groenmarkt gebouwd. De kerk der Begijnen was nooit in het Gilde- huis der Goudsmeden. De verklaring van „Ons Lievrouw op de 15 trapies" is fout. Zie de goede uitlegging in de Legenda Aurea. Zeer waarschijnlijk zullen kenners van oud- Haarlem bij aandachtig doorlezen op ander ge bied nog veel meer onkruid kunnen oogsten. Een ding is mij onbegrijpelijk, namelijk dat de firma Joh. Enschedé Zonen mee ging over dit historische eendagsijs en in deze hare uit gave tevergeefs getracht heeft met de vlag van alleraardigste illustraties deze verwarring stich tende lading te dekken. J. M. STERCK—PROOT Op 2 en 3 September zullen door personeel van het Regiment Kustartillerie, in samenwer king met personeel van 't Ille Bataljon Genie troepen zoeklichtoefeningen worden gehouden in de omgeving van IJmuiden. DUBLIN, 20 Aug. (Reuter) Generaal O'Duffy verklaarde bereid te zijn een vrijwilligersbriga- de op te richten voor een kruistocht in Spatje. Zulk een onderneming, zeide hij, zou een gun- stigen terugslag hebben op heel de christenheid. De generaal kwam pas van het continent, waar hij een conferentie had met een zaakgelastigde der opstandelingen. Hij verklaarde, dat de in- surgenten vooral behoefte hadden aan ambu lances. Hij is van plan een nationaal comité te stichten voor het uitzenden van ambulan ces. De Ieren zouden er tien kunnen zenden, elk bestaande uit honderd man. Donderdagmorgen is H. Lolkema te Olter- terp nabij Heerenveen, toen hy met een tractor met aanhangwagen uit een zijweg kwam, aan gereden door de tram, die uit de richting Drachten kwam. Hij werd levensgevaarlijk ge wond. Het personeel van de tram treft geen schuld. Naar wij nader vernemen is het slachtoffer aan zijn bekomen verwondingen overleden. Woensdagavond is aan boord van het s.s. Aibi, dat in de Rotterdamsche haven iag, de 4i-jarige havenarbeider W. Hanegraaf uit Schiedam getroffen door een hijsch boomstam men. De man werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hy later is overleden. In een wedstrijd, waarbij aan geen van beide zijden het volle kunnen werd gedemonstreerd, doch welke niettemin vele spannende momenten te zien gaf, won de Nederlandsche Olympische hockey-ploeg in het Amsterdamsche stadion van de Japansche met 8—5 nadat de rust met 31 voor Nederland was ingegaan. Hoewel Ne derland bijna voortdurend in de meerderheid was en de Nederlandsche overwinning geen oogenblik werd bedreigd, kwamen de Japanners soms zoo fel en onberekenbaar opzetten, dat men onwillekeurig vreesde dat de Nederlanders zich door deze aanvallen zouden laten overrom pelen en de Japanners hierdoor de overwinning zouden behalen. Onze hockey-ploeg herstelde zich telkenmale echter volkomen, terwijl bij de Japanners zulk een aanval slechts van voorbij- gaanden aard bleek te zijn, waarna zij weer in een middelmatig spelletje hockey vervielen. Het stadion was zeer matig bezetf doch het publiek toonde eich uitenst enthousiast en sportief. De Nederlandsche ploeg bestond uit: Doel: J. de Looper. Achter: de Waal. Westerkamp. Midden: H. de Looper, van der Haar en van hierop. Voor: Gunning, Schnitger, van den Berg, de Roos en Sparenberg. Na nog geen vijf minuten maakt Schnitger het eerste doelpunt (10). Drie minuten later brengt deze rechtsbinnenspeler den stand op 20. Dan ontwaken de Japanners. Eenige cor ners voor het Nederlandsche doel leveren geen resultaat op, doch er is een dreigement in die schijnbaar nog onhandige aanvallen en het re sultaat blijft niet uit. Tanaka geeft een zeer juist geplaatsten voorzet aan Yanagi, die vrij staat en keihard inschiet, (2I). De Nederlan ders zien nu het Japansche gevaar en leggen er een schepje bovenop. Even voor de rust ver groot v. d. Berg uit een voorzet van Schnitger den voorsprong van Nederland, (3—1). Na de rust worden de Japanners nog feller en worden hun aanvallen gevaarlijker. Yanagi en Kikuchi scoren snel achtereen en brengen den stand op 33. Wanneer Gunning prachtig doorgeeft aan van den Berg, weet deze met een keihard schot den stand op 43 te brengen. Na een mislukten aanval op het Japansche doel, waarbij de keeper uitloopt en Ito nog reddend optreedt, weet de Roos na een goed opgezetten aanval te scoren (53). Het is tenslotte Sparenberg, die opdrij vend tot vlak bij 't doel keihard inschiet (63). Yanagi maakt uit een corner 64, doch dan zijn weer de Nederlandsche aanvallen niet van de lucht. Schnitger en van den Berg weten nog beiden eenmaal te scoren (84). In de laatste minuten breekt de watervlugge Wakizaka plot seling op onverklaarbare wijze door, staat geheel alleen met den bal voor het Nederlandsche doel, waar de Looper vergeefs tracht een keihard schot te houden. Met 85 voor Nederland komt het einde van een wedstrijd, dei wel niet op het hoogste internationale peil stond doch meermalen alleraardigste momenten vertoonde. Op de wielerbaan te Wageningen werden Donderdagavond wedstrijden gehouden waar aan een huldiging der renners Middelkamp en Gysen, die hebben deelgenomen aan Jen tour de France, vooraf ging. Met het stedeli.k mu ziekcorps voorop werden beide renners die ge zeten waren in een open rijtuig, omstuwd door een groote menigte belangstellenden, naar de baan gebracht. De directie van de baan hul digde de renners voor hun prestaties en bood beiden een krans aan. Vervolgens sprak de renner Jan Pijnenburg, waarna beide renners een eere-rondj» reden onder de tonen van het Wilhelmus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4