Het incident met de „Kamerun i GEWELD ZAL MET GEWELD WORDEN BEANTWOORD HET ZWEEFVLIEGK OP TWENTE Kerkelijk leven VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT 99 Schending van het volkerenrecht Japan en China Scandinavië confereert Horthy op vacantie R.K. Kerk en N.S.B. Poging tot vergiftiging Mm NED. BOND IN DUITSCHLAND VERKOOP VAN VLIEGTUIGEN AAN SPANJE De exploitatie van Noord-China Vliegwedstrijden Belangstelling PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN NED. VER. VOOR SPECIALE AUTOWEGEN JEindelijk succes Net als in Duitschland H. H. WIJDINGEN GOUDEN PROFESSIEFEEST Geen audiëntie Postvluchten Ii een oververzadigde oplossing is één vuiltje voldoende voor de kristallisatie van een harde klont. De atmosfeer rondom het ko kende Spanje is een van politieke hartstoch ten overzadigde oplossing en het gebeurde met het Duitsche koopvaardijschip, de „Kamerun" is een vuiltje, dat onmiddellijk tot een zwaren steen des aanstoots voor Duitschland is ge klonterd. De „Kamerun" is buiten de territo riale wateren door een Spaanschen regeerings- kruiser n.l. de „Libertad" aangehouden en door gewapende militairen doorzocht, hoewel haar papieren in orde waren. Dit is een schen ding- van het volkerenrecht en van de vrij heid der zee, welke door Duitschland zeer hoog wordt opgenomen. Het onrechtmatig optreden van de „Libertad", berucht, omdat de man schappen bij het uitbreken van den militairen opstand hun anti-regeeringsgezinde officieren overboord wierpen, wordt in de Duitsche na- tionaal-socialistische pers als een piraten-aan val, als een teekenende uiting van den bolsje- wistischen chaos in het door de Marxisten be- heerschte gedeelte van Spanje gekwalificeerd. Duitschland, dat evenals Italië er niet tegen op ziet een nog wel ernstiger inbreuk op het volkerenrecht te maken en verdragen alleen maar eerbiedigt zoolang het in zijn politieke kraam te pas konjt, blaast natuurlijk dit inci dent op met duidelijke anti-marxistische .bij bedoelingen. Het excuus van Spaansche regee- ringszijde, dat de regeering te Madrid plaatse lijke blokkades heeft ingesteld om te voorko men, dat de „witten" uit het buitenland steun zouden krijgen, is geen excuus, omdat de diplomatie de elkander bevechtende en uit moordende partijen niet als oorlogsvoerende zelfstandige machten beschouwt, en dus geen blokkade buiten de Spaansche territoriale wa teren erkent. Dat de „Libertad" de „Kame run" aanhield, moet natuurlijk verklaard wor den uit het feit, dat de „witten" in Spanje reeds herhaaldelijk belangrijken steun uit het nationaal-socialistische Duitschland hebben ontvangen. De commandant van het Duitsche eskader in de Spaansche wateren heeft de in structie gegeven dergelijke aanhoudingen niet meer te dulden en in het vervolg geweld met geweld te beantwoorden. Indien deze instructie indertijd op het verdragen schendende Duitsch land en Italië zou zijn toegepast, zou heel Europa er thans min of méér uitzien als het chaotische Spanje. Berlijn heeft te Madrid krachtig geprotesteerd en genoegdoening en schadevergoeding geëischt, maar in de 'Duit sche pers vraagt men zich af, of de Spaan sche regeering nog wel bij machte zal zijn de ze te geven. Ondertusschen wordt het Duit sche eskader bij Spanje aanzienlijk versterkt en worden de besprekingen over een non interventie-overeenkomst voortgezet. Het gebeurde met de „Kamerun", wier naam herinnert aan Duitschlands kolo niaal verleden en koloniale wenschen voor de toekomst, bewijst, hoe gevaarlijk de Europeesche situatie, tengevolge van de neder laag van het Britsche prestige in den Ita- liaansch-Abessinischen oorlog, van de onge strafte verdragschendingen en de succesvolle „fait accompli"-politiek, en van de Spaansche troebelen is geworden. Duitschland acht het in strijd met zijn eer en souvereiniteit en rechtsgelijkheid, wanneer men het een ver wijt maakt over de volkomen eigenmachtig heid, waarmee het verdragen verscheurt en annuleert, en Italië oordeelde het een onge hoorde beleediging, toen de Volkenbond een zwakke poging waagde om in het Italiaansch- Abessinisch conflict, dat geheel onder zijn bevoegdheid tot oordeelen viel, te interveniee- ren. Thans zijn het Duitschland en Italië, die, ofschoon in principe tot non-interventie ten aanzien van Spanje bereid, het totstandko men van een niet-inmengingsovereenkom.it door het maken van reserves tegenhouden, er. evenals Frankrijk, dat de Volkenbondsactie te gen Italië indertijd saboteerde en van sym pathie voor de anti-clericale Volksfrontbroeders te Madrid blaakt, min of meer oogluikend al lerlei vormen van interventie in den strijd tusschen de „rooden" en „witten" toelaten. Men kan zich op het standpunt stellen, dat de partijen in Spanje als gelijkgerechtigde mach ten een geregelden oorlog voeren en dat "men voor één van beide actief partij mag kiezen, maar dan mag men zich niet beklagen, in dien men door de tegenpartij als vijand wordt behandeld. Men kan zich op het standpunt stellen, dat de Spaansche regeering, ondanks haar ernstig bedreigd gezag en de door haar gedulde of goedgekeurde beestachtige strijdme- thoden, nog altijd de wettige is, en dat de Spaansche opstand een zuiver interne Spaan sche quaestie vormt, maar dan moet men zich van alle inmenging in welken vorm dan ook onthouden. Deze onverbiddelijke consequen ties worden echter door geen der belangheb bende mogendheden practisch aanvaard, al leen het vanouds „perfide" geheeten Albion heeft consequent maatregelen genomen om Britsche steunverleening aan een der beide partijen in Spanje zoo goed mogelijk te ver hinderen. De wereld en de geesten zitten wel vreemd in den knoop en er wordt met aller lei eigenaardige en verschillende maten ge meten, alleen de internationaal geijkte maat van recht en rechtvaardigheid ligt in het bij na historisch geworden Volkenbondsmuseum te Genève te verroesten als een lachwekkende en niet meer bruikbare curiositeit. De Volkenbondshervorming KOPENHAGEN, 20 Augustus (Reuter) De ministers van Buitenlandsche Zaken van De nemarken, Zweden, Noorwegen en Finland zijn heden bijeengekomen. In deze bijeenkomst is een overeenstemming tot stand gekomen met betrekking tot het antwoord inzake de kwestie der hervorming van den Volkenbond. De ministers kwamen eveneens tot overeen stemming met betrekking tot de aan te nemen houding aangaande het verlangen van Enge land dat hun landen aan de vlootverdragen zouden deelnemen. Verder werd besloten een gunstig antwoord te geven op het Fransche voorstel tot niet-inmenging in de aangelegen heden van Spanje. Jaagt hij gemzen? BOEDAPEST, 20 Aug. (Stefani) Rijks bestuurder Horthy is op uitnoodiging der Oos- tenrijksche Regeering naar Oostenrijk ver trokken tot deelneming aan een gemzenjacht in Noord-Tirol. Dit is de eerste reis naar het buitenland welke Horthy onderneemt, sinds hij in 1920 tot rijksbestuurder werd gekozen. Uit Weenen wordt gemeld, dat rijksbestuur der Horthy daar is aangekomen. Ondanks de uitnoodiging van de Oostenrijksche regeering is zijn reis toch van zuiver particulieren aard. Daar bondspresident Miklas met vacantie in Karinthië vertoeft, zal Horthy hem te Weenen niet ontmoeten, hetgeen echter de mogelijkheid van een beleefdheidsbezoek aan president Mi- klas in Karinthië niet uitsluit. Naar in Oostenrijksche kringen verklaard wordt, zal het onderhoud, dat Horthy morgen met bondskanselier Schuschnigg zal hebben, zuiver een beleefdheidsbezoek betreffen. Het feit, dat de reis naar het buitenland van rijks bestuurder Horthy naar Oostenrijk gaat, on derstreept nog eens de hartelijkheid der be trekkingen tusschen Oostenrijk en Hongarije. Brief aan Z. H. den Paus Het geweten laat de N. S. B. niet ge rust. Een Wit-Geel-Boek over „de houding van de N. S. B. ten opzichte van de R. K. Kerk" wordt door het hoofd kwartier te Utrecht verspreid „in opdracht van den algemeenen leider der N. S. B.", Het werd „samengesteld door den Raad van Katholieken." Het is dan ook geheel doortrokken van de mentaliteit der heeren Vlekke en de Mar- chant et d'Ansembourg, klachten van niet gehoord te zijn door het kerkelijk gezag en niet begrepen maar verkeerd beoordeeld en zelfs gelasterd te worden. Opzettelijk is ditmaal de agressieve toon, die de paarde- stal-brochure blameerde, mild en lijdzaam gehouden. De inhoud der brochure bestaat uit het bekende interview van ir. Mussert aan De Tijd met het korte naschrift van Mgr. dr. van Noort (diens houtsnijdende kritiek op de N. S. B. werd natuurlijk weggelaten); voorts de briefwisseling met Mgr. den Aartsbisschop, het Vastenmandement 1934 van de gezamenlijke Bisschoppen en den commentaar daarop in „Volk en Vader land", verklaring van den Algemeen Leider aangaande het staatsabsolutisme, uittrek sel uit de notulen betreffende de stichting van den „Raad van Kerkelijke aangelegen heden", brieven van den „Raad van Ka tholieken" aan den Bisschop van 's-Herto- genbosch en aan den Aarts-Bisschop van Utrecht met diens antwoordschrijven, voor woord van ir. Mussert bij het verschijnen van de eerste publicatie van den „Raad van Katholieken", correspondentie van den heer F. v. d. Boogaard met den „Raad van Katholieken" en verbod van den Bisschop van 's-Hertogenbosch betreffende corres pondentie met den „Raad van Katholieken", het Vastenmandement 1936 van Mgr. Lem- mens, het gezamenlijk Herderlijk schrij ven van 6 Mei 1936 en commentaar daarop in „Volk en Vaderland", de desbetreffende verklaring van eenige Katholieken in „Volk en Vaderland" van 29 Mei 1936 en een in het Fransch gesteld schrijven van den Al gemeen Leider aan Z. H. Paus Pius XI met vertaling. In dit schrijven verzoekt ir. Mussert „den toestand te doen onderzoeken" aangezien hij „het optreden van de Bisschoppen te genover onze N. S. B. in strijd met de rechtvaardigheid" acht. De documentatie in dit witboek zal door de historie bewaard blijven als een staal van liberale geestesgesteltenis, die zich in een eigengereidheid vastzette en ten slot te afscheidde van den sensus catholicus. Het bericht, dat Tokio als plaats voor de wezen, verwekte aldaar Olympische Spelen in 1940 was aange- groote vreugde Twee verdachten aangehouden De marechaussee te Klazienaveen heeft ge vankelijk naar Assen overgebracht Grietje S. en H. J. P., beiden wonende te Klazienaveen. Zij worden verdacht van poging tot moord op H. K„ den man van Grietje S. Zij zouden in gezamenlijk overleg allerlei vergiftige bestand- deelen en scherpe voorwerpen in het eten van K. hebben gedaan, om hem zoodoende van het leven te berooven. Na verhoor door den Officier van Justitie zijn beiden in arrest gesteld. De Belgische Liga van Boerinnen bonden heeft haar zilveren feest ge vierd. Z. Em. Kardinaa.1 Mgr. van Roey luisterde de feestelijkheden met zijn tegenwoordigheid op Voorbereiding derde Lustrum congres Het comité, dat hier te lande cie voorberei ding van het derde Lustrumcongres van den Ned. Bond in Duitschland ter hand heeft ge nomen, heeft dezer dagen mede deeling gedaan van wat men bij deze gelegenheid voornemens is te doen. Aan alle Ned. Vereenigingen en cursussen in Duitschland zal een portret van H. M. de Koningin voor hun clubgebouwen worden aangeboden, terwijl een geldelijk ge schenk zal worden bijeengebracht als subsidie voor de instandhouding der verschillende cur sussen, welke zich o.a. op het onderwijs in de Ned. taal toeleggen. Voorts zal Zaterdag 29 Augustus een tuin feest worden georganiseerd, waaraan verschil lende verwante organisaties zullen deelnemen, o.a. Alg. Ned. Verbond en de Ver. Nederland- Duitschland. Het tuinfeest wordt gehouden in de Wyckerbrug te Varburg met medewerking van muziekcorpsen en zal besloten worden met een militaire taptoe. De bsien van dit tuin feest komen ten goede aan den Ned. Bond in Duitschland, die behalve de jaarlijksche con gressen welke hij in Duitschland zelf organi seert, ook door hulp op verschillende terreinen zorgt voor de verlevendiging van het stambe- wustzijn der in Duitschland woonachtige land- genooten, o.a. door de verspreiding van een tijdschrift „De Post van Holland". dat er geen enkele reden is om het distributie stelsel in discrediet te brengen op grond van het feit, dat de producent niet ontvangen zou wat hem redelijk toekomt. Voorts toont adressant met cijfers aan, dat de kleinhandelsprijzen de daling van de groot- handelsprijzen niet alleen hebben gevolgd, maar deze soms nog hebben overtroffen. Ten slotte wraakt men de bewering, dat dank zij de saneering kleine niet-rendabele bedrijven op de been zouden worden gehouden.. ■n Merkwaardige Engelsche persstem Het Engelsche luchtvaartblad Fight wijdt een korte beschouwing aan den verkoop van vlieg tuigen aan Spanje, die kennelijk slaat op het veikoopen van zes vliegtuigen door de Crilly aan Spanje. Hoewel het Engelsche luchtvaartblad toegeeft, d^t zaken zaken zijn, en dat buitenstaanders geneigd zijn. deze kwestie te lichtvaardig te beoordeelen, is de slotbeschouwing van het blad merkwaardig. Hierin wordt n.l. gezegd, dat, door wie de vliegtuigen dan ook worden geleverd, de be treffende partijen het land van herkomst aan sprakelijk zullen stellen, en deze handeling be oordeelen als partijkiezen. Wat bedenkelijke gevolgen kan hebben, be sluit het blad. Brandstof fenhandelaren adresseeren De bond van Ned. Handelaren in Brandstof fen heeft zich dezer dagen met een adres tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer ge wend, ter weerlegging van onjuiste beschou wingen. Aan de hand van de geldelijke uitkomsten van de Wilhelmina-mijn, een mijn welke slechts huisbrand produceert en haar productie goed deels in Nederland plaatst, wordt aangetoond, dat deze mijn niet met verlies werkt, integen deel een niet onredelijke winst maakt. Waar er verder geen aanleiding is om aan te nemen, dat de andere Ned. mijnen voor haar in Neder land verkochte huisbrandproducten een on gunstiger exploitatie zouden hebben, meent adressant, dat elke grondslag voor de bewaring, dat de mijnen niet zouden ontvangen wat haar. toekomt, althans voor huisbrand ontbreekt, zoo- De nieuwbenoemde Japansche ambassadeur Kavagon heeft den laatsten dag van zijn ver blijf in Noord-China zijn politieke program Uiteengezet. Hij verklaarde o.a. dat Japan hoopt op de medewerking van het Chineesche kapitaal bij de exploitatie der economische mogelijkheden van Noord-China. Tokio zou evenwel met eigen middelen bij springen wanneer het Chineesche kapitaal zou tekort schieten. Japan zou zich daarbij in het bijzonder veel gelegen laten liggen aan de ver betering van het verkeerswezen, de ontwikke ling van de Spoorwegen, zoomede de verbete ring der methoden van de katoenwinning. Noord-China, aldus de ambassadeur, betee- kent in dit verband in de eerste plaats het ge bied dat cnder het beheer der regeeringscom- missie voor Ho Pei en Tsjahar staat, waarmede de samenwerking reeds verzekerd is. Japan hoopt evenwel op een verdere uitbreiding dezer medewerking. Een nauwe samenwerking tus schen China en Japan is reeds noodig, omdat het bestaan van beide staten volgens den am bassadeur bedreigd zou worden door de buiten gewoon groote activiteit der commissies in Noord-China. Nog weinig resultaten met den grooten wedstrijd Het Zaterdag j.l. op het vliegveld Twente door generaal Snijders, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten geopende zweefvlieg- kamp van den Bond van Ned. Zweefvliegclubs was een tweeledig succes voor de zweefvlieg- sport. In de eerste plaats verliepen de demon straties Zaterdagmiddag uitnemend, maar bo vendien kregen velen, die tot nog toe eenigszins schuw tegenover de zweefvliegerij stonden, een goeden indruk van den stand van zaken en van de mogelijkheden, welke in deze voor ons land nog vrij nieuwe sport schuilen. Het stunten op 1200 meter hoogte door den bekenden zweefvlieger Hoekstra in een Grunau Baby van de N.V. Vliegtuigbouw te Deventer wekte aller bewondering er. vergissen wij ons niet, dan zijn velen stormenderhand voor de zweefvliegerij gewonnen. Zondag is een aanvang gemaakt met de wed strijden, maar de resultaten waren niet grootsch. Een vlucht van 21 minuten was de langste, terwijl de verste vlucht ging tot bij Rossum, tusschen Oldenzaal en Ootmarsum, on geveer 10 K.M. vanaf het vliegveld. Ook Maandag waren de omstandigheden niet al te gunstig. De barogrammen van de ge maakte wedstrijdvluchten toonden aan, dat de deelnemers weinig of geen thermiek hebben gevonden. Een uitzondering maakte de heer Hoekstra. Opgesleept tot 1000 meter, daalde hij tot 300 meter, om daarna al stijgende en da lende verder te vliegen boven Hengelo en om geving, om tenslotte vanaf 900 meter in daai- vlucht naar het veld terug te keeren, waar hij 67 minuten na het loskoppelen weer landde. Ondanks het feit, dat er in Nederland ver schillende langere vluchten zijn gemaakt, mag deze prestatie toch afzonderlijk worden ver meld. Dinsdag zijn vijf vluchten gemaakt, maar ook toen bleven grootsche resultaten uit. De langste vlucht was toen 28 j,,; minuut, gemaakt door den heer Boreel. Tijdens het kamp wordt een record aantal brevetten behaald. Vooral de van een rompje voorziene E.S.G. van de Walcherensche zweef- vliegclub de „Pere Bie" heeft verschillende van de gelukkige brevettenbehalers door het lucht ruim gevoerd. Tot op het oogenblik zijn B- brevetten behaald door mej. H. Schipholt, van Twente, verder door de heeren Bohm van de Amsterdamsche Club voor Zweefvliegen, Hof man en Ringelenberg van de Haagsche Zweef- vliegclub, R. van Tijen van de Walcherensche Zweefvliegclub, H. Chef d'hotel van de Wal cherensche Zweefvliegclub, Schoenfeld. Den Haag, G. Bohm, Amsterdam en R. J. Brett- schneider, Twente. A-brevetten werden verworven door de hee ren Dirkcx, Baart. Laurs, Audolf en v. d. Ven van Heerlen, mej. N. v. d. Hoek van de Wal cherensche Zweefvliegclub en J. F. Hers, Rot terdam. De belangstelling van de Twentsche bevol king voor de zweefvliegers is zeer groot en geregeld staat een groot aantal belangstellen den de verrichtingen gade te slaan. Zij krijgen „waar voor hun geld", want er is practisch ge sproken geen oogenblik, of er gaat een lestoe stel de hoogte in, hetzij voor een z.g. b. of a- vlucht, hetzij voor een „sprongetje" van een beginneling. Maar het is niet alleen lijdelijke belangstelling, die aan den dag wordt gelegd. Ook actief uit zij zich bij een landing buiten het terrein, waarbij van aile kanten hulp wordt verleend, zooals ook Zondagmiddag, toen een der deelnemers aan de wedstrijden, de heer Camphuis, in de buurt van Rossum daalde. Woensdagmorgen zag het er voor de zwevers niet hoopvol uit: een lage bewolking, welke weinig kans bood op stijgwinden. De deelne mers aan den wedstrijd bleven dan ook wijse lijk aan den grond. Alleen het oefenen met de lestoestellen ging onvermoeid door en de bre vetten bleven binnenkomen. Omstreeks twaalf uur echter brak de zon door, het wolkennet ging vrijwel aan flarden en de hoop op gunstige omstandigheden ont waakte weer. Nauwelijks was dan ook het mid dagmaal genuttigd, of de deelnemers werden gestart. De resultaten hiervan bleven niette min poover. Wel werd af en toe een flinke stijgwind aangetroffen, maar blijkbaar waren deze te plaatselijk en te kort van duur om werkelijke prestaties te behalen. De heer Bosch bracht het tot Hengelo, maar jammer genoeg voor hem, had hij vergeten zijn barograaf mee te nemen, zoodat deze kleine vlucht geen ge wicht in de schaal legde. Gemeentewerkman te Roosendaal verongelukt Woensdag is de gemeentewerkman P. Hey- nen te Roosendaal nabij zijn woning, toen hij den weg overstak, dooi een luxe auto van den heer de H. uit Bergen op Zoom, aangereden en tegen den weg gesmakt. Nadat hij zijn v, toning was binnengedragen, waar hem de eerste hulp werd verleend, is de man, die een hersenschud ding had bekomen, benevens een gapende hoofdwonde, en die bovendien een rib had ge broken naar het ziekenhuis Charitas overge bracht. Hier is hij Donderdag in den loop van den dag aan de gevolgen overleden. Naar ons verzekerd wordt treft den chauffeur geen schuld. Algemeene vergadering te Den Haag De Ned. Ver. voor speciale autowegen (Nevas) zal haar jaarlijksche algemeene vergadering nouden oo Vrijdag 4 September e.k. te twee uur, in het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's-Gravenhage. Prof. mr. dr. H. Westra, president der Alg. Ned. Verkeersfederatie, heeft zich o.a. bereid verklaard in deze vergadering een toespraak te houden. Hoekstra liet zich opsleepen, om even later met snelle vaart omlaag te komen cm een ba rograaf te halen. Hij had in een voorbijtrekkend onweersbuitje flinke stijgwinden bemerkt. Toen begon het lieve leven. Verschillende deelne mers wilden ook staften, doch het binnenkomen van Viruly met de Zilvermeeuw vertraagde voor de twee volgenden het vertrek. Zoo gingen er drie achter den N.L.S.-instructeur, W. van Graft, omhoog de wolken in. De minuten ver streken en toen kwamen kort echter elkaar de telefoontjes. Hoekstra was over de grens nabij Bentheim geland, Bosch zat in de buurt van Weerseloo, Citroen had Rossum als landings plaats uitgekozen. Het bleek, dat het voorbij trekkend buitje, dat Hoekstra had ontdekt, zeer plaatselijk was en onmiddellijk werd ge volgd door regenwolken zonder opwaartsche stroomingen. Hoekstra heeft nog iets van de goede bui kunnen halen, de anderen waren door het oponthoud, veroorzaakt door het bin nenkomen van de Zilvermeeuw, gehandicapt. En zoo trokken de ophaalwagens er weer op uit in het schemerdonker, om de „buiten gaatsgelanden" op te halen. De laatste vacantiereis van de Tarakan De gezagvoerder van het m.s. Tarakan heeft geseind, dat het schip Donderdagmiddag met goed weer van Bergen in Noorwegen is ver trokken en zich thans weer op de terugreis naar IJmuiden bevindt. Alle passagiers zijn weder aan boord en voldaan over de reis. Het schip zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Zaterdagmorgen circa 9 uur te Amsterdam aan de Javakade arriveeren, waar mede de laatste der serie van zes jeugdreizen beëindigd zal zijn. Oudheidkundige vondst te Kaalheide Donderdag werden te Kaalheide-Kerkrade blootgelegd in een bouwland, ten diepte van 30 a 40 c.M. onder het maaiveld, de fundamenten van een Romeinsche woning, ter grootte van 8 bij 8 meter. De opgravingen geschiedden onder leiding van dr. Braat, conservator van het Oud heidkundig Museum te Leiden. Toen het enkele jaren geleden duide lijk werd, dat het nationaal-socialis- me in Duitschland niet alleen de ka tholieke politiek, maar ook het innigst- eigene katholicisme vervolgde, toen de ka tholieke jeugd feitelijk tot staatsjeugd werd verklaard, toen katholieke voormannen zonder eenige aanleiding, ja, zelfs zonder eenig voorwendsel lafhartig werden ver moord, en toen telkens weer de Duitsche bisschoppen door staats- en nazi-autoritei ten genoodzaakt werden, den strijd aan te binden tegen den veelkopprgen Wodandraak, hebben katholieke(?) voorstanders van 't nationaal-socialisme in Nederland wan neer men hen op deze gevaren voor het ka tholicisme in nazi-staten attent maakte de energieke opmerking gemaakt, dat 't in Nederland heel anders toe zou gaan dan in Duitschland: die goeie Mussert zou toch waarlijk geen katholiek haartje krenken! Integendeel: Mussert had het met de ka tholieken erg goed voor, wilde graag met hen samenwerken; hij zou zich wel wach ten, de katholieken tegen zich en zijn be weging in 't harnas te jagen. Maar dan moesten de katholieken van hun kant ook een beetje meegaand zijn!... Het is allemaal nog maar kort geleden en wie den toestand van het oogenblik over ziet, staat verbaasd over een zóó prompten voortgang van zaken in Nederland volko men naar Duitsch voorbeeld. De goeie Mussert en dat teekent juist zijn politiek dilettantisme heeft het in dertijd wellicht goed bedoeld, maar nog voordat hij gelegenheid gehad heeft, zich tot dictator in Nederland te proclameeren, ja, nog voordat de N. S. B. in Nederland ook maar eenigen werkelijken politieken invloed heeft kunnen doen gelden, is de ver houding tusschen de katholieken en de N. S. B. al even slecht en gespannen als die in Duitschland tusschen de katholieken en de N. S. D. A. P„ nadien het Hitler-regime gelegenheid kreeg zich anti-katholiek te toonen. Mussert is Hitler in dit opzicht dus zelfs de baas: in zijn vóórdagen heeft Hitier het in den strijd tegen het kerkelijk katholiek gezag niet zoo ver weten te brengen als onze goeie Mussert, die nü al de gemeenste pamfletten tegen de katholieken doet pu- bliceeren en openlijk den strijd aanbindt tegen het hoogste kerkelijke gezag in Ne derland, ja zelfs zijn horden in het katho lieke Limburg wil laten binnen mareheeren cm te demonstreeren tegen den Limburg- schen kerkvorst, evenals de „Dageraad" de vergelijking dringt zich op eenige jaren geleden een intocht heeft willen hou den in ons katholieke gewest. Het gaat in Nederland net als in Duitsch land Onder valsche leuzen o.a. dat het com munisme alléén bedwongen zou kunnen worden door het nationaal-socialisme worden de katholieken „uitgenoodigd" tot het nationaal-socialisme toe te treden, en als de Bisschoppen opperherders der zielen, om zeer begrijpelijke redenen tegen dit laatste bezwaar maken en het katholie ke volk de indringerige „uitnoodiging" af wijst, zingt het N. S. B.-koor het van ont roerende broederliefde getuigende lied: Und willst Du nicht mein Bruder sein, So schlage ich dir den Scheitel ein! Reeds nu weerklinken de dreigementen: wacht maar! als wij eenmaal de macht in handen hebbendan Is er in Nederland nog één katholiek te vinden, die in de naïeve veronderstelling verkeert, dat het den katholiek in Neder land onder nationaal-socialistisch bewind anders en beter vergaan zal dan in Duitsch land? Zoo ja! Hij volge Mussert, en lij de, wat erbij staat! Het rampzalig gevolg van zijn naïveteit kome over hem en over zijne kinderen! Bij de Paters Jezuïeten Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmers zal Donder dag 27 Augustus in het St. Ignatius-college der Duitsche Jezuïeten te Valkenburg de H. Priester wijding toedienen aan de eerw. fraters S.J.; H. Roos. L. Behlau, P. Bilitewski, G. Sunder, A. Freiburg, H. von Schönfeld. H. Topkinke, F. S. Bender, W. Bertrams, H. Hirschmann. P. Krum- bach, J. Friedrich, W. Römer. E. Kotzki, K. Krause, H. Moller, R. Bernhardt, A. Tandetski, J. Klever, K. Hardt en K. Reiff. De Z. E. paters H. Mosmans en A. Nederveen C. S. S. R. te Wittem vieren 29 September tê, hun gouden professiefeest. Vertrek s.s. „Amsterdam" vertraagd Het vertrek van het naar Italië verkochte ss. „Amsterdam", heeft vertraging ondervon den. Het oponthoud werd, naar wij vernemen, veroorzaakt door het niet tijdig aanwezig zijn van de noodige bemanning. Donderdagmiddag zijn echter nog eenige zeelieden voor de thans onder Italiaansche vlag' gebrachte „Amsterdam" aangekomen en zullen, na te hebben gemon sterd, aan boord gaan. Vermoedelijk zal het schip hedenavond de Amsterdamsche haven verlaten, met bestem ming Zuid-Amerika. Benoeming bij de Paters Montfortanen De Z.E. pater J. Deckers, overste van de Apostolische school St. Maria te Schimmert, ls benoemd tot novicenmeester aan* het noviciaat der Montfortanen te Meerssen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zondag en Dinsdag van de volgende week geen audiën tie verleenen. De „Djalak" is Donderdag om 16.08 uur op Schiphol aangekomen. De Perkoetoet is op de uitreis te Bagdad aan gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5