Bisschoppelijk beroep op de Basken Door het land der verschrikking Het Italiaansche antwoord Het nieuws van heden ZIJ ZOUDEN BEREID ZIJN TOT ONDERHANDELING ROODE MILITIE EN GUARDIA CIVIL DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20112 In een interview verklaarde de premier Giral, dat hij rekent op maanden burgeroorlog en dat de roode militie in de toekomst ge wapend blijft Protest van Burgos tegen Frankrijk SAN SEBASTIAN. 21 Aug. Van daag is er aan het Noord-Westelijk front een soort van wapenstilstand geweest tusschen de opstandigen en de regeeringstroepen. Dit moet wor den toegeschreven, naar het schijnt, aan de bemoeiingen van den Bisschop van Vitoria, Mgr. Mugica, die op de Basken van alle politieke richtingen Interview met Giral „Men wil zijn tegenstander niet overwinnen, maar totaal vernietigen. Zonder pardon! Legioen der Wanhopigen Llano aan 't woord Burgos protesteert Een bloedbad De fronten regeeringen zich er bij hebben aan gesloten De indirecte inmenging Bemiddeling Ontspanning RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Stad Harderwijk weer vlot Noord-Westenwind begunstigde de werkzaamheden Incident te Fengtai Accoord wordt van kracht, zoodra o.a. ook de Portugeesche, Duitsche en Russische NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Turksche leger heeft dezer dagen groote manoeuvres gehouden. De lucht macht ondersteunt een aanval door tanks Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Naar de Spaansche regeering verwac ht, zullen nog maanden de barricades in Spanje opgericht blijven nationalisten, fascisten, carlisten, autonomisten en socialisten een beroep gedaan heeft om op te hou den met bloedvergieten. De leiders der Baskische vrijwilligers hebben vandaag besprekingen gehouden met het doel, een Baskische delegatie samen te stellen, die naar Pamplona en Burgos gaan moet om met generaal Cabanellas, den leider der nationa listische regeering, en generaal Mola te onder handelen over herstel van den vrede in Noord west Spanje. Wanneer deze stap gunstige resultaten af werpt, aldus De Telegraaf, dan zouden de pro vincies Vizcaya en Guipuzcoa feitelijk neutrale gebieden onder nationalistische controle wor den. De autonomistische Basken hebben zich daarentegen bij de rooden aangesloten, omdat zij voor de vervulling van hun verlangen naar autonomie meer heil van een volksfrontregee- ring dan van een militaire dictatuur verwach ten. De bisschop van Vitoria hoopt, dat het ka tholicisme, waartoe alle Basken behooren, het „bolsjewistische internationalisme" overwinnen zal en een einde maken kan aan den broeder strijd onder de Basken. Dat de Basken in het regeeringskamp er over denken, zich van de communistische zaak los te maken, schijnt bevestigd te worden door de voorzorgsmaatregelen van den rooden bevel hebber van San Sebastian, Larranaga. die bevolen heeft, marxistische mijnwerkers uit Asturië naar San Sebastian en Irun te dirigeeren. De „Daily Telegraph" bevat een interview van zijn Spaanschen correspondent met den premier Giral te Madrid. De minister toonde zich optimistisch over de toekomst, niettegen staande hij van oordeel is, dat de burgeroorlog nog maanden kan duren. Wel verwacht hij binnen 15 tot 20 dagen reeds beslissende ge beurtenissen. Uit het interview ontleenen wij nog de vol gende antwoorden vna den minister; Van een inlevering van wapens zal geen sprake zijn, aldus Giral. De militie zal voor- loopig het leger van Spanje blijven vormen, omdat het eigenlijke leger, als alles achter den rug' is, geheel gereorganiseerd zal moeten wor den en dat zal veel tijd kosten. Sommigen meenen, zeide de correspon dent, dat communisten, syndicalisten en anar chisten in de toekomstige republiek niet in vrede met elkaar kunnen leven. Wanneer zij van het front terugkeeren, merkte Giral op, zullen hun meeste wenschen reeds vervuld zijn. Zij vroegen om reorgani satie van de gendarmerie, hetgeen thans wel onvermijdelijk is en verder om onteigening van het groot-grondbezit en nationalisatie. Wat deze beide laatste punten betreft, ver volgde Giral, kan gezegd worden, dat de land goederen, welker eigenaren zich bij de rebellen hebben aangesloten, onder de bevolking ver deeld zullen worden en dat de Staat de zaken zal overnemen, welker eigenaars gevlucht zijn. Dit zal op zoo uitgebreide schaal geschieden, dat, naar Giral meent, alle organisaties tevre den zullen zijn. Wat de te Madrid en Barcelona tegen recht- schen bedreven gruwelen betreft, zeide Giral: „Wij leven thans in oorlogstijd en dat gaat gepaard met oorlogsverschrikkingen, doch men kan geen vergelijking maken met de gruwelen, welke in het begin van den wereldoorlog in de dorpen van Frankrijk en België werden ge pleegd." Giral zeide verder, dat de berichten overdreven zijn, dat te Madrid slechts één kerk in brand is gestoken, doch dat wel veel kloosters ontruimd moesten worden, om als hospitaal ingericht te worden. De nonnen zijn, volgens den premier, naar particuliere huizen overgebracht, die door de militie worden be schermd. Van grafschennis in de Carmenkerk zou geen sprake zijn. Alle schade, die aan de eigendommen der buitenlanders is toegebracht, zal vergoed wor den. Op een vraag wat men dacht te doen in ver band met het incident van de „Kamerun", ant woordde de premier, dat het niet noodig was iets te doen, het schip was, naar hy zeide, in de Spaansche wateren aangehouden en men had bevonden, dat het petroleum naar Cadiz vervoerde. Aangezien de invoer van petroleum verboden is, heeft men het Duitsche schip ver zocht terug te keeren en zich te verwijderen. Zooals wy reeds meldden, hebben de Duit sche zaakgelastigde te Madrid en de Duitsche ambassadeur te Moskou bij de regeeringen de zer landen scherp geprotesteerd tegen de kwet- Een redacteur van „Paris Soir" w^rd in de gelegenheid gesteld om aan de zijde der Roode Militie een reis te maken van Bar celona naar Malaga. Met eigen oogen heeft Louis Delapree de gevechten aan het Ca- talaansche front aanschouwd en tevens ge zien, hoe de Communisten een afdeqling van de Guardia Civil neerschoten, omdat een der leden van de Roode Militie hen van fascistische neigingen verdacht. Uit heel de beschrijving blijkt, met welk een onmenschelijke wreedheid de burgeroorlog in Spanje gevoerd wordt, daar de h zet van den strijd niet meer de overwinning is, maar slechts de totale vernietiging van den tegen stander. Wat zich thans in Spanje afspeelt Is geen revolutie meer, het is een akelig spookbeeld geworden. Er is geen sprake meer van een burgeroorlog, het is een verdelgingskrijg, een strijd op leven en dood tusschen twee verschillende soorten levende wezens. Het gaat er niet meer cm den vijand te overwinnen, aan beide zijden vil men niets anders dan den tegenstander totaal ver nietigen. Onlangs vertrokken driehonderd leden van de Guardia Civil van Valencia in de richting van Teruel, een klein stadje dat nog in handen was van de Nationalisten. Deze kleine troep werd vergezeld door 50 leden van de Roode Militie. In het dorp Fuebla de Valverde werd halt gehouden. Plotseling keerden de 'eden van de Guardia Civil zich om en openden het vuur op de leden der Roode Militie, die allen werden neergeschoten. Daarna verschanste de sende en lasterlijke propaganda der radiozen ders tegen Duitschland. Het Duitsche commu niqué was zeer beknopt. De Berlijnsche cor respondent van De Telegraaf weet te melden, dat het oorspronkelijk in veel omvangrijker vorm was gesteld. Een uur voor de uitgifte werd echter besloten, het in zoo zakelijk en be knopt mogelijken vorm te stellen, ten einde de stemming in Duitschland zelf niet noodeloos te verontrusten. De reden voor de diplomatieke stappen te Moskou en Madrid moet gezocht worden in de fel anti-Duitsche ophitsing, die de zender van Moskou niet alleen in Rusland, doch ook in Spanje, voor zooverre hij daar de zenders nog onder controle heeft, gisteren rondzond. De Duitsche regeering stelt zich op het standpunt dat daardoor het leven der in Spanje wonende Duitschers bedreigd Wordt. Dat deze vrees niet ongegrond is, blijkt uit hetgeen wij vandaag van Duitsche vluchtelingen uit Spanje vernamen. De anti-Duitsche stem ming schijnt in Spanje reeds zoo fel te zijn, dat het personeel van de ambassade te Madrid, be nevens dat van de consulaten in de groote ste den niet meer de rijksvlag op hun auto's kan voeren, en zich met toestemming van Weenen van de Oostenrijksche vlag bedient, om zich de diplomatieke bescherming te verzekeren. Zoo dra een auto de hakenkruisvlag vertoont, wordt er in de straten door communisten op geschoten. Generaal Queipo de Llano houdt eiken avond een toespraak voor de radio-Sevilla. Gisteren avond wees de generaal er op, dat de regee ring te Madrid zich verwonderd toonde over het feit, dat de clerus niet aan haar zijde staat. De generaal vond dit echter zeer be grijpelijk na al de wandaden en gruwelen, door de rooden bedreven. De officieele mededeelingen van Madrid, zeide hy, zijn steeds in strijd met de w'aar- heid. In Araygon heeft niet de regeering over wonnen. De troepen der witten hebben gezege- praaal. Deze hebben massa's wapenen, muni tie en vrachtauto's buit gemaakt. In den om trek van Cordova zijn de „overwinnende" mar xisten met bebloede koppen achteruit gewor pen. Ook Noordelijk van Badajoz leden de rooden sterke verliezen. Tenslotte vertelde de generaal, dat de roo den te Madrid van hun leiders het bevel had den gekregen, de tegenwoordige machthebbers te verjagen, ja zelfs te dooden. Prieto, de socia listische leider, moge aldus de generaal een vliegmachine gereed houden, want hij zal die wel spoedig noodig hebben. Een vertegenwoordiger der regeering van Bur gos heeft aan de Portugeesche regeering en aan de buitenlandsche diplomatieke missies een nota gezonden: Aan het Guadarramafront heeft een eskader van 15 vliegtuigen de stel lingen der nationale troepen aangegrepen. Bij meerdere van deze vliegtuigen werd vastgesteld, dat zij Fransche herkenningsteekenen droegen. Bij Tolosa en andere plaatsjes van het Se- bastianfront hebben vliegtuigen van Fransch type bommen geworpen. Daarna keerden zy te rug naar hun basis in Frankrijk. Bij het Se- bastian-front werd een groote massa Fransch oorlogsmateriaal gevonden. De Burgos-regeering stelt het bewijsmateriaal ter bescliikking dei- diplomaten. Guardia Civil zich achter de muren om de volgende colonne op te wachten. Teen deze door het dorp trok, openden zij weer het vuur, schoten een tiental leden van her Volksfront neer, terwijl zij de anderen als krijgsgevangenen met zich voerden. Onder hen bevonden zich de socialistische afgevaardigde Casas Salas, Ger man Aranjo, hoogleeraar in de Wiskunde en 45 leden van de Roode Militie. In Teruel wer den de leden van de Guardia Civil door de Nationalisten met groot gejuich ontvangen. Er werd een optocht geformeerd die onder groote belangstelling door de straten van het stadje trok. Voordat de stoet werd ontbonden, werden de 47 krijgsgevangenen zonder vorm van proces tegen den muur geplaatst en doodgeschoten. Zoodra dit nieuws in Valencia bekend werd, maakte zich een woedende verontwaardiging meester van de leden der Roode Mili ,e. Er werd een nieuw legioen gevormd, dat den naam koos van de „Desperada", het Legioen der Wan hopigen. Al de roode soldaten die tot dit le gioen behoorden, beloofden plechtig dat zij geen kwartier zouden geven, wanneer Teruel door hen zou worden ingenomen. Het dorp Puebla de Valverde is opnieuw in de macht der Rooden gekomen. Indien Teruel in hun handen valt, dan is het vast en zeker dat geen enkele fascist aan hun wraak zal ontsnappen. In Alicante waar waaien de palmen eenige koelte brengen in de schijn baar leeggeloopen straten, waar geen Engel- sche toeristen meer genezing komen zoeken voor hun rheumatische aandoeningen, heeft het verraad van de Guardia Civil ontzettende ge volgen gehad. Heel de stad is verontwaardigd over het gepleegde verraad en men besloot om iedereen dood te schieten die niet tot het Volks front behoorde. Gelukkig werd dit plan niet ten uitvoer gebracht, want een der Anarchis ten meende een beter idee te hebben: „Kameraden, riep hij uit, „we moeten de Guardia Civil totaal ontwapenen. Dat zijn geen echte republikeinen. Indien wij hun de wapens laten behouden, worden we allemaal over de kling gejaagd. Dan zal het spel van Puebla de Valverde zich nog bloediger herhalen." Dit voorstel wordt met luide instemming be groet. Een half uur later zijn 20 vrachtauto's beladen met leden der roode militie gereed om in de richting: Elda te vertrekken. Elda zelf, dat dicht bij den gelijknamigen berg gelegen is, die den vorm heeft van een Bisschopsmijter, lijkt wel een plaatsje zooals men vaak op affiches ziet om toeristen te lok ken. De kazerne van de Guardia Civil ligt daar heel kalm en rustig in de zomersche zon. Bij den ingang staan twee schildwachten die kalm een sigaartje rooken. De leider van de Roode Militie gaat naar hen toe en zegt kortaf: Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii| E VERWACHTING: Matige Noord-Weste- 1 lijke tot Westelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, iets E warmer overdag. H Hoogste barometerstand: 771.5 te Valentia. 3 HH Laagste barometerstand: 751.9 te Jan Mayen. Zon op 5.55 onder 8.10 - Licht op 8.40 Maan op n.m. 0.02 onder n.m. 9.19 j= Eerste kwartier 25 Augustus illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllDIIHIIli Zij protesteert zoo scherp mogelijk en doet een beroep op de ridderlijk heid der buitenlandsche mogendhe den. De ondersteuning, die de roode militie uit het buitenland krijgt, is een breuk van het internationale recht. VERA CRUZ, 22 Aug. (Reuter). Vijf en twin tig wagons met wapenen en munitie kwamen uit Mexico aan. Het materiaal zal aan boord gebracht worden van een Amerikaansch schip, bestemd voor Spanje. De autoriteiten zwijgen, maar iedereen gelooft, dat het materiaal is be stemd voor het Spaansche gouvernement. GIBRALTAR, 22 Aug. (Reuter). Naar Reu ter uit betrouwbare bron verneemt, zou een vermogend Amerikaansch kolonel, die vroeger bij de Amerikaansche luchtmacht heeft ge diend, aangeboden hebben, voor de opstandelin gen in Spanje te vechten. De kolonel, wiens naam niet bekend gemaakt wordt, heeft gister avond de militaire autoriteiten te Algeciras be zocht en aangeboden zich als vlieger bij het le ger van generaal Franco aan te sluiten. Men betracht in deze zaak de grootste geheimhou<- ding. De „Echo de Paris" schrijft, dat het herstel van de verbinding tusschen Seviila en Granada door de verovering van Loja op de rooden een belangrijke vooruitgang is in den opmarsch der witten, omdat dezen nu de controle hebben over het geheele bergterrein van de provincie Gra nada. De verplaatsing van het nationalistisch hoofdkwartier van Burgos naar Valladolid, nauwelijks 100 K.M. van Madrid, bewijst, dat de witten hun militaire positie veilig achten en een nieuwen aanval aan hèt Guadarrama-front tegen Madrid in den zin hebben. Van seviila zijn sterke Marokkaansche legerafdeelingen per spoor vertrokken om de strijdkrachten te Avila te versterken. Ondanks alle berichten van Ma drid over 'n op handen zijnden vernietigenden aanval der roode militie op alle fronten, hebben de nationalisten, naar de „Jour" schrijft, roet mathematische nauwkeurigheid hun militaire operaties uitgevoerd en hun positie verbeterd. De berichtgever van de „Matin" meldt, dat in de nabijheid van de Fransche grens 72 pad vinders van 9 tot 15 jaar door de „rooden" als gijzelaars worden vastgehouden. De ouders van deze kinderen hebben sinds een maand niets meer van hen vernomen. Padvindersgroepen van Pau en Tarbes in Frankrijk hebben getracht ten gunste van deze kinderen te interveniee- ren, doch zonder succes. Het dal van Arossas, waarin zich de jeugdige gijzelaars bevinden, is door de „rooden" volledig afgesloten en zou zelfs met ontplofbare stoffen ondermijnd zijn. Binnen vyf minuten moeten al jullie wa pens hier op een hoop voor den Ingang liggen. Waarom? vraagt een van de schildwach ten verwonderd. Dat zal men jullie later wel aan het ver stand brengen. Ja maar, beweert de ander, wij hebben daarvoor geen orders gekregen. Daar zullen we naderhand wel over pra ten. Ik zal den commandant van de wacht eens halen. En tezamen met zijn kameraad verdwijnt hij in de kazerne. Er gaan vijf minuten voorbij, zonder dat er iets gebeurt. De leden van de Roode Militie beginnen te mompelen, dat men maar korte metten met de Guardia Civil moet maken en dat het veel beter was dat men al die kaffers maar ineens doodschoot. Ik kan echter nog niet gelooven dat hier bloed gaat vloeien. Maar plotseling verschijnt de commandant van de wacht voor het venster. Hij is al een man op leeftijd, die een grooten ijzeren bril op zijn krommen neus draagt. Wat moet dat hier? Je wapens afgeven. Waarom toch? Hebben jullie instructies? Met orders hebben wij niets te maken: indien jullie wapens niet binnen vijf minuten zijn ingeleverd, dan zal ik jou en al je manne tjes beschouwen als fascisten en ik zal jullie ook als zoodanig behandelen. Ik moet mij aan mijn orders houden, her haalt de commandant van de wacht. Nog vier minuten, zegt de leider van de Roode Militie, terwijl hij op zijn horloge kijkt. De grijze kop van den commandant trekt zich even binnen het venster terug om een oogenblik later weer opnieuw naar buiten te kijken en kortaf te zeggen: Wij doen het niet! Dan zullen de geweren alleen het woord voeren. De commandant valt reeds doode- lijk getroffen achterover. Zijn kameraden openen vanuit alle ven sters een heftig geweervuur. 'Maar zy zijn te gering in aantal en een voor een worden ze neergeschoten. Verborgen achter een stuk muur, wacht ik het einde af in den strijd. Vanuit de kazerne wordt het geweervuur slechts spaarzaam be antwoord. De laatste man van de Guardia Ci vil verschijnt dan voor het venster, hij schiet zijn geweer af zonder het in den aanslag te hebben gehouden en zakt dan In elkaar. Dan volgt een groote stilte. Een der leden van de roode militie nadert behoedzaam het eenzame huis, geeft met de kolf van zijn geweer een slag op de deur, die met een ruk openspringt en gaat de kazerne binnen. Geen der leden van de Guardia Civil verroert zich nog. Hy telt tien lijken. ROME, 21 Aug. (Stefani) De nota. cie de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, hedenavond aan den Frar.schen ambassadeur heeft overhandigd, brengt aller eerst de door Italië naar voren gebrachte op merkingen in herinnering betreffende de draagwijdte en de limieten die de niet-inmen ging moet hebben om werkelijk doeinatig te zijn. Vervolgens zegt de nota, dat met het oog op de vergemakkelyking van het afsluiten van een accoord de Italiaansche regesring zijn voorgesteld 1. Voor zoover het haar betreft den rtirecten en indirecten uitvoer en heruitvoer of transito handel met bestemming naar Spanje of Spaansche bezittingen of naar de Spaansche zóne van Marokko te verbieden van wapenen, munitie en oorlogstuig, alsmede van vlieg tuigen, gemonteerd of niet-gemonteerd en van oorlogsschepen. 2. Dit verbod van toepassing te doen zijn op alle contracten, die ten uitvoer worden gelegd. 3. Contact te houden met de andere belang hebbende staten voor wederzijdsche mededee lingen betreffende alle maatregelen, venomer. om uitvoering te geven aan deze verklaring. Van haar kant zal de Italiaansche regpering deze verklaring ten uitvoer leggen, zoodra de Fransche, Engelsche, Portugeesche, Duitsche en Russische regeeringen zich daarbij zullen heb ben aangesloten, maar aangezien men in het Fransche voorstel ook spreekt over „indirecte inmenging" zonder nader aan te geven, waar om het daarbij gaat, stelt de Italiaansche re geering er prijs op te verklaren, dat zij deze indirecte inmenging aldus interpreteert, dat openbare inschrijvingen en recruteeringen van vrijwilligers ten gunste van de eene of de an dere der met elkaar strijdende partijen niet toelaatbaar zijn in de landen, die zich bij het accoord hebben aangesloten. Terwijl de Italiaansche regeering haar toe stemming geeft tot de directe niet-inmenging, heeft zij de eer haar opmerkingen ten aanzien van de indirecte niet-inmenging te handhaven. Aangezien er bovendien nog andere belang rijke staten in Europa bestaan, die wapenen vervaardigen, behalve de in het Fransche ont werp genoemde, is de Italiaansche regeering van meening, dat het van essentieel belang is, dat de verbintenis tot niet-inmenging ook door deze staten wordt aangegaan. MONTEVIDEO 22 Aug. (Reuter). Ofschoon Brazilië, de Ver. Staten, Mexico en Peru, af wijzend hebben geantwoord op het Uruguee- sche voorstel in Spanje te intervenieeren, zal de regeering van Uruguay Maandag a.s. haar diplomaten bijeenroepen om na te gaan, op welke wijze in den Spaanschen burgeroorlog' be middeld kan worden. LONDEN, 22 Aug. (Reuter) Het bericht van Italië's toetreding tot het Fransche plan be treffende .non-interventie in Spanje, is in di plomatieke kringen te Londen met een gevoel van opluchting ontvangen. Men kan zeggen, dat de internationale crisis, die als gevolg van de gebeurtenissen in Spanje was ontstaan, aanzienlijk verlicht is. PHILADELPHIA, 22 Aug. (Reuter) Uiterst linksche groepen hebben voor het Italiaansche consulaat betoogd tegen Italiaansche inmen ging in de gebeurtenissen in Spanje. De po litie voerde een aantal charges uit, als gevolg waarvan twee personen zoodanig gewond wer- csn, dat zij naar het ziekenhuis moesten wor den vervoerd. Twee betoogers werden gearres teerd. NEW YORK, 22 Aug. (Reuter) Bij het ver trek van de „Bremen" deden zich incidenten voor. Twaalf vrouwen werden ontdekt in de eerste klasse hand aan hancl, gekleed in witte hemden, waarop stond geschreven: „Verhindert den oorlogtoeleg der nazi's en bevrijdt Simpson, Amerikaansch matroos, die reeds langer dan een jaar in Duitschland wordt vastgehoucten". De vrouwen zijn door de politie gearresteerd. De bemanning heeft voorts drie vrouwen en mannen van het schip moeten verjagen, die affiches droegen, waarop geprotesteerd werd tegen de „Nazi-actie" tegen Madrid. De Bremen is door deze gebeurtenissen met eenige vertraging vertrokken. Dikwijls zenden onze tropen 's Avonds tijdens ons souper. Wie hoort Indië het beste? 'n Distributie-abonné. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 De regeering te Burgos heeft een ernstige nota gepubliceerd tegen het deelnemen van Fransche vliegtuigen aan den strijd. Be Bisschop van Vitoria doet een beroep op de Basken. De vrijwilligers zouden tot onder handelingen bereid zijn. In een interview verklaarde de Spaansche pre mier Giral dat de burgeroorlog nog maanden kan duren. De militie zal in de toekomst ge wapend blijven. Het Chaco-conflict gelikwideerd. Koningin en Prinses van haar vacantie in het Vaderland teruggekeerd Het hoofdbestuur van Spellingvrede acht vast stelling der schrijfwijze van het Nederlandsch bij de wet noodzakelijk Minister Deckers zal de Agrarische Jaarbeurs openen. O De „Stad Harderwijk", de negentig ton groote raderboot van de „Holland-Veluwe- lijn" is vannacht vlot gekomen en heeft thans weer haar regelmatigen dienst hervat. De boot vertrok om half negen uit Harderwijk om te twaalf uur te Amsterdam aan te komen, waarna om half drie weer naar Harderwijk zou worden vertrokken. Met het uitdiepen van een vaargeul door een baggermachine was men vannacht zoover geko men, dat een poging tot vlotsleepen zou wor den gedaan. Het kleine sleepbootje, dat ook de baggermachine had getrokken, werd aan de groote raderboot bevestigd en de werkzaamheden konden beginnen. Alles verliep sneller dan men verwacht had. Dank zij den krachtigen Noord-Westenwind die de kom, waarin de „Stad Harderwijk" lag als het ware vol blies, was de waterstand hooger gekomen en binnen een kwartier was het schip in diep water gebracht, waarna het dadelijk koers kon zetten naar Harderwijk, waar het om half twfee aanlegde. Het was nog een geluk bij dezen tegenslag voor de „Holland-Veluwe-lijn", dat de „Stad Harderwijk" nog voor 't week-end vlot is geko men, zoodat de boot Zaterdag en Zondag niet ongebruikt behoeft te blijven. TOKIO, 22 Aug. (A.N.P.). Hier is nogal beroe ring gewekt door een persbericht uit Peiping, volgens hetwelk gistermiddag te Fengtai (prov. Hopei) twee Japansche onderdanen door Chi- neesche soldaten van het 29e leger zijn neer gestoken. Stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 766.1 Vorige stand: 759.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1