Vliegtuigen der rebellen boven Madrid Spanje's vloot naar de „witten"? Graaf Romanones in Frankrijk Kardinaal Vidal vermoord De kerkstrijd in Duitschland Het nieuws van heden Hevige aardschok te Koetaradja TWEE VLIEGVELDEN GEBOMBARDEERD Dr. Schacht naar Parijs WANDGEDIERTE WANDGEDIERTE DE BAROMETER S P VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 24 AUGUSTUS 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 per ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAOBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ l>E SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20114 Afrikaansche strijdkrachten ver slaan regeeringstroepen in de omgeving van Saragossa Brand in gevangenis te Madrid Generaal Garcia gewond T Giral benoemt minister van Marine Amnestie voor studen ten in Oostenrijk Het Is hij belast met een belangrijke missie om een verzoening tot stand te brengen? Zijn meening over den huidigen toestand Sinds 1931 is geen Duitsch minister in de Fransche hoofdstad geweest Graaf Romanones PARIJS, 24 Aug. (Reuter). Volgens een nog niet beves tigd bericht uit Biarritz aan de „Matin", zouden alle Spaansche oorlogsschepen, die zich tot dusver nog in handen der regeering te Madrid be vonden, de zijde der nationa listen hebben gekozen. RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Aartsbisschop van Tarragona Opstand in Albanië? Staat van beleg zou zijn afgekondigd Markelosche boeren en boerinnen voeren een ouden boerendans uit ter gelegen heid van den Twentschen Folklore-dag welke Zaterdag te Almelo werd gehouden Russisch vrachtschip aangehouden Rijksdag zou bijeen worden geroepen voor afkondiging van een Vereenigde Duitsche Kerk Fel protest van de Beli j deniskerk Belangrijke beslissingen op komst FIRMA H. VAN LOON DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Zuiveringsonderneming RAD IC AAL" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Tnger mededeeiingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LISSABON, 24 Aug. (Reuter). Een en twintig vliegtuigen der natio nalisten zouden gedurende vrij lan gen tijd boven Madrid hebben ge vlogen, zonder tegenstand te onder vinden van de zijde der luchtdoel artillerie van de regeeringsstrijdkrach- ten. Dezelfde vliegtuigen zouden ver volgens de militaire vliegvelden Ge- tafe en Cuatro Vientos hevig gebom bardeerd hebben, waardoor de han gars en talrijke vliegtuigen zijn ver nield. Volgens de piloten der natio nalisten zou de luchtaanval in de hoofdstad een paniek te weeg ge bracht hebben. De regeering ontkent echter dat het vliegveld Getafe is gebombardeerd. De markies van Quintanar, die gedelegeerde is van de junta van Burgos in Portugal heeft vandaag in een interview veriilaard, dat het leger van zijn partij binnen drie of vier dagen de troepen der Madrileensche regeering in de omstreken van Madrid zal aanvallen. De inbezitneming van de hoofdstad zou volgens den markies daarna niet lang meer op zich laten wachten. Na de overwinning, aldus de zegsman, zal Spanje worden geregeerd door een militaire dictatuur. Vervolgens zal een regiem worden gekozen, dat tot het welzijn van het land zal moeten strekken. Na de bezetting van Quipuzcoa zal Madrid zonder ernstigen tegenstand eveneens vallen. SEVILLA, 23 Aug. (Reuter) Vlieg tuigen der opstandelingen zijn boven het Alcazar van Toledo verschenen, waar zij proclamaties neerwierpen, welke de rebellen opwekken den tegenstand voort te zetten, aange zien de bevrijdende troepen in aan tocht zijn en snel naderen. De autoriteiten te Sevilla bevestigen, dat een colonne Asturische mijnwerkers gisteren in een fel gevecht gedecimeerd is. Oviedo zou thans bevrijd zijn van den druk der regeeringstroe pen. Voor den zender van Sevilla heeft gene raal Queipo de Llano medegedeeld, dat de regeeringstroepen voor Cordova verslagen zijn, waarbij zij een belangrijken oorlogsbuit op het slagveld achterlieten. De generaal voegde hieraan toe, dat de regeeringstroe pen eveneens bij Guadelupe verslagen zijn, zulks in strijd met hetgeen door de regee ring wordt gemeld. Tenslotte deelt de zender van Sevilla med*1, dat de rebellen Zaranz hebben bezet en daar mede de verbindingen der regeeringstroepen tusschen Bilbao en San Sebastian hebben af gesneden. Het blad „Frente Popular" geeft de volgende bijzonderheden over het laatste bombardement van San Sebastian: Een opstandelingenkruiser, de „Espana" of de „Almirante Cervera", heeft gisteren San Sebastian gebombardeerd. Het schip vuurde drie granaten af en veroorzaakte slechts materieele schade. Onder het vuur der batterijen trok het zich onmiddellijk terug om in den avond terug te keeren en nog een twin tigtal granaten af te vuren, welke waarschijn lijk gericht waren op de batterijen Urgull, Mom pas en San Marcos. Het schijnt, dat het doel niet getroffen is. Het bombardement heeft geen enkel slachtoffer gemaakt. Het eenige incident aan het front van Irun, dat gemeld kan worden, is vanmorgen het bombardement der stad door twee vliegtuigen der rebellen, die een twaalftal bommen lieten vallen, waarvan vier terecht kwamen bij het station op een machinedepót, waar materieele schade werd aangericht, de andere bommen vielen op de regeeringsloopgraven nabij Ventas. Gemeld wordt, dat de opstandelingen zich meester hebben gemaakt van Villa Nueva de la Serena. De radiozender van Jerez de la Frontera heeft in zijn uitzending van kwart over acht mede gedeeld, dat de opstandelingengeneraal Garcia in de buurt van Valladolid werd gewond. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat de bisschop van Toledo zich in veiligheid bevindt, maar dat men niets weet omtrent het lot der bisschoppen van Madrid en Barcelona. Om half negen meldde radio Sevilla, dat te Saragossa het onderscheidingsteeken „ijzeren De burgeroorlog in Spanje. Per veld telefoon hebben de roode militie-troe pen contact met elkander kruis" werd ingesteld, dat zal worden ter hand gesteld aan de „verdedigers des vaderlands". In de buurt van Saragossa heeft een afdeeling Afrikaansche troepen de regeeringsstrijdkrach- ten verslagen, die tal van dooden en gewonden, zoomede 16 vrachtwagens, een nieuwen ambu lance-auto en tien kisten munitie, op het ter. iein van den slag achterlieten. Troepen van generaal Franco hebben gisteren een afdeeling regeeringstroepen onder bevel van generaal Riquelme op de vlucht gedreven. Be halve een groot aantal dooden en gewonden, zijn den opstandelingen vele gevangenen in handen gevaPen. Radio I.a Coruna bevestigt, dat het hoofd kwartier te Burgos de voorbereidingen voortzet voor den dcfinitieven aanval op Madrid. BAYONNE, 23 Aug. (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten is gisteravond te Madrid een felle brand uitgebroken in een gevangenis, waar in de hoofdstad gearresteerde fascisten zijn opgesloten. Brandweer-afdeelingen Guardia de Asalto en militietroepen wisten het vuur spoedig meester te worden. Er waren onmiddel lijk maatregelen genomen om het ontsnappen van gevangenen onmogelijk te maken. Het on derzoek heeft nog niet uitgewezen wat de oor zaken van den brand geweest zijn. Giral, tot dusverre zoowel minister-president als minister van Marine heeft deze laatste functie overgedragen aan Francisco Matz Sanchez. Te Madrid werd de hoofdredacteur van het dagblad ABC en voorzitter van de persver- eeniging te Madrid, Alfonso Santa Maria ge fusilleerd. Ook de acteur Rivellas werd te Madrid te rechtgesteld. Uit Madrid wordt gemeld, dat de premier een decreet ter onderteekening heeft voorgelegd aan den president der republiek, waarbij Miguel de Unamumo ontzet wordt uit alle functies, die hem door het ministerie van onderwijs zijn op gedragen en vervallen wordt verklaard van den titel van levenslang rector van de universite'it van Salamanca. Het radiostation Sevilla heeft medegedeeld, dat generaal Queipo de Llano het aanbod van een naar Italië gevluchten Catalaanschen lui tenant-kolonel heeft aangenomen, die met na tionalistische Catalanen een* militie wil vor men, die zich van Portugal uit bij de Spaansere nationale strijdkrachten in het Zuiden wil aan sluiten. WEENEN, 24 Aug. (Reuter.) De minister van onderwijs publiceert een decreet, waarin am nestie wordt verleend voor alle politieke over tredingen, begaan door studenten en leerlingen van middelbare scholen. Zij zullen weer kunnen worden ingeschreven. VERWACHTING: Zwakke tot matigen H Westeljjke wind, licht tot half bewolkt, droog weer behoudens dauw, warm aver il dag. Hoogste barometerstand: 771.8 te Le Havre. Laagste barometerstand: 745.0 te Jan Mayen. H Zon op v.m. 5.59 onder n.m. 8.05. Licht op n.m. 8.35. S Maan op n.m. 2.18 onder n.m. 10.13. Eerste kwartier 25 Aug. 7.09 v.m. BAYONNE, 23 Aug. (Reuter) Graaf Romanones, de vroegere minister-president van Spanje, die gisteren komende uit San Sebastian in Frankrijk is gearriveerd, heeft zijn intrek genomen te St. Jean de Luz. Romanones is bij Irun-Hendaye de grens gepasseerd. Naar de „Paris Soir" bericht is graaf Roma nones niet uit Spanje gevlucht, doch heeft hij ongehinderd Spanje verlaten na een aanzien lijken borgtocht te hebben gesteld. Volgens moeilijk te controleeren geruchten zou de graaf belast zijn door de regeering te Madrid met een belangrijke missie, een poging tot verzoening tot stand te brengen. De vroegere president zou zich onmiddellijk naar Parijs begeven. Graaf Romanones, die tijdens de monarchie premier is geweest, heeft voor zijn vertrek uit San Sebastian naar Frankrijk aan een mede werker van „Frente Popular" een interview toe gestaan, waarin hij verklaard heeft, dat hij in deze stad nimmer werd lastig gevallen en steeds zijn familieleden heeft kunnen ontvan gen. Toen de correspondent hem naar zijn mee ning vroeg over de nationalisten, verklaarde hij: „Mijn vroegere daden en mijn leven geven op die vraag een beter antwoord, dan elke ver klaring, die ik thans zou kunnen afleggen. Voor mij bestaat slechts één formeele zaak: de wet moet door allen gerespecteerd worden. Hij, die de wet niet eerbiedigt, zal de straffen, welke deze wet bepaalt, moeten ondergaan.'' De graaf besloot met de verklaring dat, van internatio naal standpunt bezien, alleen de wettig ge vormde regeering, die de Spaar.sche natie ver tegenwoordigt, geldt. Het Fransche stoomschip „Adrar" is na acht maanden op de kust van het eilatid Sylt gezeten te hebben door zandzuigers vlotgebracht PARIJS, 24 Aug. (Reuter) Het blad „Le Matin" bevat een telegram uit Berlijn, volgens hetwelk Dr. Schacht Donderdag en Vrijdag a,s. naar Parijs zal komen ter beantwoording van het recente bezoek van Berlijn van den gouverneur van de Fransche Bank Labeyrie. Deze reis wordt niet alleen van groote eco nomische beteekenis geacht, doch ook van po litieke beteekenis. Schacht is de eerste regeeringspersoon uit Duitschland sedert het aan de macht komen van de nationaal-socialisten, die een bezoek brengt aan Parijs. Het laatste bezoek van een Duitsch minister aan Parijs gaat terug tot 1931, toen rijkskanselier Brüning een bezoek aan Laval en Briand bracht. Iedereen kan het bedienen, 'n Kind is daartoe zelfs in staat, Als het maar niet met een toestel, Maar per distributie gaat. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 BURGOS, 23 Aug. (Havas). De speciale correspondent van Havas seint: gemeld wordt, dat de Kar dinaal-Aartsbisschop van Tarragona, Vidal y Barraquer door de extremis ten te Barcelona is gedood. PARIJS, 24 Aug. (Reuter) De „Matin" pu bliceert een bericht uit Athene, waarvan tot nu toe nog geen officieele bevestiging kon worden verkregen volgens hetwelk in Noord-Albaniè een opstand tegen Koning Zogoe zou zijn uit gebroken. De staat van beleg zou onmiddellijk afgekondigd en verscheidene officieren gearres teerd zijn. Twee divisies zouden gemobiliseerd zijn, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. MOSKOU, 23 Aug. Het telegraafagentschap der Sovjetunie meldt uit Tokio, dat het Sovjet- Russische vrachtschip 3 K. op 16 Augustus in de haven van Makoeng (Pescactores-eilanden— Hokoto) door Japansche militaire en vlootauto- riteiten is aangehouden onder beschuldiging een gesloten haven te zijn binnengedrongen. De Sovjet-Russische ambassade te Tokio heeft zich tot het ministerie van Buitenlandsche Za ken gewend met een nota, waarin de vrijlating van het vrachtschip wordt geëischt, daar Ma koeng niet voorkomt op de naamlijst - der ge sloten Japansche havens. BERLIJN, 23 Aug. (Reuter) Het ver luidt, dat de Rijksdag te Worms zal wor den bijeengeroepen om de afkondiging te hooren van een enkele vereenigde Duitsche kerk. Deze zou beoogen een einde te maken aan den kerkstrijd, welke sinds de natio naal-socialisten aan het bewind kwamen, onafgebroken heeft voortgeduurd. Zondagochtend hebben alle predikanten van de confessioneele kerk van den kansel een brief voorgelezen, waarvan de voornaamste punten hier volgen: t „Het Duitsche volk staat voor een groote historische beslissing. Men moet thans weten of het Christelijk geloof in Duitschland kan blijven bestaan. Het Evangelie van Christus wordt thans bij ons bestreden, niet alleen door atheïsten, doch ook door lieden, die zonder het bestaan van een God te ontkennen, de Chris teiijke openbaring weigeren te erkennen. Staat en partij gebruiken hun macht tegen het Evan gelie en de aanhangers hiervan. Lang hebben we gezwegen en we hebben den Führer met deze onderdrukking in kennis gesteld. Thans zijn we in naam van Christus verplicht ons zwijgen te verbreken. In het nationaal-socialis- tisch kamp leert men de mythe van Rosenberg en beperkt men de mogelijkheid van actie van de kerk, men onderdrukt het geweten, bespion neert de christenen en vernielt alle moreele verplichtingen. Tot onze diepe droefheid zijn we verplicht deze dingen te zeggen. We zijn bereid ons bloed te offeren voor het Duitsche volk, doch wij willen het Evangelie verdedigen We vragen vrijheid van godsdienstoefening en vrijheid voor de Christelijke pers en voor de Christelijke liefdadigheid. We vragen, dat de Duitsche jeugd niet zal worden belemmerd door politieke oefeningen in het Christelijk familieleven. We vragen alle civiele machten in Duitschland er aan te denken, dat zij voor God verantwoording af moeten leggen en smeeken hun niets te doen tegen Zijn geboden en tegen de vrijheid van geweten van hen, die in God gelooven. We vragen de dienaars en dienaressen van de kerk zonder vrees voor de menschen het Evangelie te bekennen. Verscheidene predikanten en leeken zijn om hun geloof gevangen genomen en in concen tratiekampen opgesloten. We Weten niet wat ons wacht, wat ook ge- beure, laten wij gehoorzamen aan onzen He- melschen Vader. Laten wij de handen opheffen tot God. O God, wees barmhartig voor ons volk, dat uw waarheid bij ons blijve, help ons te overwinnen, Amen." Deze brief is onderteekend door Dr. Koeh, den president van de Evangelische synode en dO' miné Mueller, namens het voorloopig bestuur van de confessioneele kerk in Duitschland. BERLIJN, 24 Aug. (Havas). Voor de opening van het nationalistisch partijcongres te Worms houdt Hitier eenigen tijd rast op zijn buiten verblijf te Berchtesgaden. Het schijnt, aldus meldt Havas, dat op dit congres, zoo niet nog daarvoor, ernstige beslis singen zullen worden genomen. Sommigen spreken van 'n verhooging met 1 of 2 jaar van den militairen diensttijd, als antwoord op de verlaging van den dienstplichtigen leeftijd in Rusland. Ande ren beweren, dat het aantal troepen, dat het Rijnland bezet houdt, zal worden uitge breid. Het schijnt dat de strijd tegen het bolsje wisme het voornaamste punt van bespreking op het congres zal zijn. Gegarandeerd totale uitroeiing ZUIVERAARS VAN RIJKS- EN GEMEENTEGEBOUWEN. TEL. 23037, MARNIXSTRAAT 116, Haarlem Alle verdachten in het Zinovjef-proces te Mos kou ter dood veroordeeld. Frotestschrijven in de kerk voorgelezen door de predikanten der Belijdeniskerk. De kerkstrijd in het Derde Rijk; wordt de Rijksdag te Worms bijeen geroepen om afkon diging te hooren van Vereenigde Duitsche Kerk? Britsch vrachtschip in Spaansche wateren door oorlogsschip aangehouden. Kardinaal Vidal Y Barraquer, Aartsbisschop van Tarragona te Barcelona vermoord. brengt deze week een bezoek aan Schacht Parijs. De vroegere minister-president van Spanje Graaf Romanones in Frankrijk. De „Queen Mary" verovert den blauwen wimpel. Opstand in Albanië tegen koning Zogoe. Nationalistische vliegtuigen boven Madrid; Ma drileensche vliegvelden gebombardeerd. Geheele Spaansche vloot naar de nationalisten overgegaan? De Nederlandsche delegatie naar de a.s. Vol- kenbondsvergadering. Sociale studiedagen van den Ned. R.K. Volks bond. De nieuwe Gouverneur-Generaal door H. M, de Koningin beëedigd. Hevige aardschok te Koetaradja; negen doo den, onder wie drie militairen. Mgr. P. Bos, O.Cap., oud-Apostolisch Vicaris van Borneo, bediend. Verschillende branden in het land. Kerkelijke benoemingen. Euwe remise met Capablanca in de elfde ronde van het tournooi in Nottingham. A. A. C. wint Hendrik beker. voor de derde maal den Prins C. Valentijn eerste der profs in de ronde van Vinkevecn. Zege van Rosemeyer met Auto-Union om den Grooten Prijs van Zwitserland. Absolute verdelging onder geheimhouding ;n schriftelijke garantie. Talrijke tevreden heidsbetuigingen ter inzage. Overal te ont bieden. Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657 KOETARADJA, 24 Aug. (Aneta) He dennacht werd te Koetaradja een ernstige aardschok gevoeld. Tengevolge hiervan werden negen personen gedood, terwijl twintig gewond werden. Onder de slacht offers bevinden zich geen Europeanen. BUITENZORG, 24 Aug. (Aneta) De resi dent te Koetaradja meldde m een telegram aan de regeering, dat hedennacht een ernstige aardschok te Koetaradja werd geconstataerd. Ook in de omgeving werd de beving gevoeld, zjj het in mindere mate. De duur der beving was ongeveer een minuut. Onder de negen dooden bevinden zich drie militairen. De licht- en watervoorziening is gestoord. Bijzonderheden zullen nog volgen. BATAVIA, 24 Aug. Aneta). De ernstige aardschok te Koetaradja werd door het ob servatorium geregistreerd om 4.45 hedenmor gen. Voorts werd bericht ontvangen dat ook te Sabang een beving werd geconstateerd. ■bob Stand op Maandag 1 uur n.m,: 769.5 Vorige stand: 769.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1