Moed ig manifest van de Belijdenis-Kerk fïïTÏA Om het hoogste goed f Sociale Studiedagen in Voorhout Britsche vrachtboot aangehouden door Spaansch oorlogsschip De S.D.A.P. en de democratie PLANNEN VOOR EEN NATIONALE KERK? QUEEN MARY VEROVERT BLAUWEN WIMPEL ZOETE MOST 'S MENSCHEN LEED NAAR MALAGA GEVOERD? MAANDAG 24 AUGUSTUS 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT De situatie scherp geteekend Record van de „Normandie" met vier en een half uur verbeterd Opstand in de Oekraine 23 dooden en 50 gewonden Mammouth-tand gevonden duMhse Tardienta, aan 't Aragon-front is door de nationale troepen gebombardeerd Enkele honderden uit het kader van den Haarlemschen Volksbond bijeen Onze cultuur verweekt Britsche slagkruiser „Repulse' met torpedojagers op zoek naar het Engelsche schip Londen blijft kalm Commandant van Spaansch schip biedt verontschuldi ging aan De „Gibel Zerjon" te Melilla Nieuw Zusterklooster te Tienray Ministerieel bezoek aan Finland Indië's nieuwe G. G. Door H. M. de Koningin beëedigd Nauwelijks is het Olympisch vuur ge. doofd en is het internationale feest der lichaamscultuur geëindigd, of in Duitsch- land treedt weer de zielennood der belijders van het christelijk Evangelie scherper dan ooit op den voorgrond. Indien het nationaal-socia listische ideaal „Ein Fuhrer ein Gedanke" er gens gefaald heeft, dan is het wel op religieus en kerkelijk gebied. In de stoffelijke wereld mo gen geweldmethoden, ooderdrukkings. en ge- lijkschakelingspractijken succes hebben, in de geestelijke wereld prikkelen zij onvermijdelijk tot verzet bij allen, die God en Diens eenigge- boren Zoon stellen boven „Führer. Staat und Partei", in de vaste en onwankelbare overtui ging, dat zonder God ook de machtigste mensch niets anders is dan eer. machtelooze, een in deerniswekkenden hoogmoed jammerlijk ver doolde. Onder de religieuze groepen, die met bewon. derenswaardigen moed en heldhaftige karakter vastheid zijn blijven weigeren Gode minder te geven dan Hem toekomt terwille van den Staat, neemt de Belijdeniskerk een vooraanstaande en militante plaats in. Geweld noch gelatenheid, bedreigingen noch beloften, hebben haar ertoe kunnen brengen haar beginselen te verlooche nen en haar geweten te belasten. Haar houding geeft een voorbeeld aan allen, die de anti christelijke gevaren van het zgn. positieve christendom, waarop de nationaal-socialistische staat heet te doelen, zien en willen keeren. In alle kerken der evangelische oppositie is Zon dag j.l. een moedig en krachtig manifest voor gelezen, waarin de officieele gewetensdwang op geestelijk gebied in Duitschland in felle kleuren wordt afgeschilderd en geprotesteerd wordt te. gen de nauwelijks nog bedekte wijze, waarop 't christendom in het Derde Rijk vervolging en druk ondervindt. Op enkele passages na, waarin aan Maarten Luther wordt herinnerd, zou dit manifest afkomstig hebben kunnen zijn van het Duitsche Episcopaat, want de toestanden waartegen het protesteert en waartegenover het een aantal eischen stelt, zijn voor de Ka tholieke Kerk even onaanvaardbaar als voor de Belijdeniskerk, ja, nog minder aanvaardbaar, omdat zij lijnrecht in strijd zijn met het Con cordaat, dat Duitschland met het Vaticaan sloot. Het manifest vangt aan met erop te wijzen, dat Duitschland thans voor de beslissing staat, of het christelijk ge loof er bestaansrecht zal behouden of riet. Het evangelie van Christus wordt in deze dagen stelselmatig en met een weergalooze machts ontplooiing bestreden, niet alleen door hen, die niet aan God gelooven, maar ook door hen, die wel-is-waar God niet loochenen, maar de open baring in Christus afwijzen. Zoowel tegen het Evangelie zelf als tegen zijn belijders worden de machtsmiddelen van staat en partij aange wend. „Het is in het Duitsche volk zoo ver ge komen," aldus het manifest, „dat de eer van Duitsche staatsburgers met voeten wordt ge- treden, omdat zij christenen zijn." Oi- iedere wijze, in de pers, in het theater, in lezingen en massavergaderingen wordt het christelijk ge loof bespot en gehoond. Alle pogingen hierin verandering in te brengen waren tevergeefsch, je zelfs werd bijna iedere mogelijkheid cm zich daartegen te verzetten verijdeld. De christelijke kerk heeft echter de taak het evangelie tegen aanvallen vrij en openlijk te verdedigen, zon der vrees voor menschen, en vooral het op groeiend geslacht de ojgen te openen voor het gevaar, waarin allen verkeeren. De allerbelang rijkste taak van de geestelijke opvoeding der jeugd, welke tot nu toe een der voornaamste struikelblokken heeft gevormd voor een ver zoening tusschen den nationaal-socialishschen totaliteitsstaat en de Katholieke Kerk, is ook voor de Belijdeniskerk een schier onoverkome lijke hinderpaal op den weg naar een toenade. ring tot de officieele instanties van Staat en partij. Vervolgens wijst het manifest op tal van gevallen, waarin leidende mannen van den staat als dr. Ley van het Arbeidsfront en Alfred Rosenberg de waarheid van het Evangelie ge weld aandeden, den mensch verheerlijkten en God van Zijn eer trachten te berooven. Onver bloemd wordt hier en daar reeds verkondigd dat Rosenberg's „Mythos" als wereldbeschou wing, onvereenigbaar met het christelijk ge loof, bestemd is het christendom af te lossen. Zoo werd, volgens het manifest, in een studen tenkamp verklaard, dat, wanneer het partij program van positief christendom spreekt, daarmee in werkelijkheid niet het christendom wordt bedoeld, maar in het algemeen een posi tieve religiositeit. Men heeft dat echter niet dadelijk zonder meer zoo willen verklaren, want een dokter kan cok een zieke niet altijd de volle waarheid zeggen. Dergelijke uitlatin gen zijn wel officieel bevestigd, maai nimmer officieel tegengesproken. Wat onder een posi tieve religiositeit wordt verstaan, heeft de na. tionaal-locialistische jeugdleider Baldur von Schirach, die er groot op gaat, nog nimmer in een kerk den voet te hebben gezet, duidelijk aangegeven in de wonderlijke theologische for mule: „Hitier dienen is Duitschland dienen en Duitschland dienen is God dienen." Met bitter heid constateert de leiding der Belijdeniskerk, dat, wie tegen de bestrijding van het christelijk geloof opkomt, gevaar loopt tot staatsvijand te worden gebrandmerkt, dat de onderdrukking van het geweten gepaard gaat met voortduren de bcspionneering, waardoor huichelarij en kruiperige gezindheid worden bevorderd en ten. slotte zuivere zedelijke banden worden ver nietigd. De Belijdeniskerk is bereid voor den staat en het Duitsche volk goed en bloed te offeren, maar kan niet berusten in w'at aan de ziel van een volk wordt misdreven. Uiterlijke, economische, politieke of sociale op bloei kan deze misdrijven niet goed maken. Rechtvaardigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën. Christenen zijn verplicht de overheid te gehoorzamen, zoo lang zij niets verlangt, wat tegen Gods gebod ingaat. Tenslotte herinnert het manifest aan de onbetwistbare beloften der Rijksregeering, dat zij het christendom als de basis van alle moraal in bescherming zal nemen en de rech ten der Kerk zal eerbiedigen, en eischt in naam van den levenden God, dat er een einde zal gemaakt worden aan den smaad en de stelsel matige vernietiging van het Evangelie in het openbare leven, aan de voortdurende bespion- neering en onafgebroken staatsinmenging ir. het innerlijk leven der Kerk, aan de gewoonte om door het organiseeren van optochten, fees ten en demonstraties op Zondagochtenden het bezoek aan godsdienstoefeningen onmogelijk te maken, en aan de pogingen om het christelijk gezinsleven te ontwrichten en de kerkelijke opvoeding te belemmeren. Het besluit met de zinrijke uitspraak, dat het ook een bewijs van trouw jegens den staat is, wanneer een chris ten zich tegen een gebod, dat in strijd is met Gods woord, verzet en zijn overheid daardoor tot gehoorzaamheid jegens God vermaant. De voorlezing en verspreiding in druk van dit manifest, welke samenvallen met geruchten, dat de Duitsche Rijksdag even vóór het partij congres te Neurenberg in Worms bijeen zal komen om een Duitsch-nationale kerk onder sterke nationaal-socialistische beïnvloeding te stichten, welke alle officieel erkende genoot schappen, behalve de R. K. Kerk, zal omvat ten, zijn nergens verhinderd, ofschoon Gestapo- agenten in de diensten aanwezig waren. Meent de Rijksregeering straks definitief met de ker kelijke oppositie te kunnen afrekenen of hoopt zij, dat deze „organisatorisch verkümmern" zal? De inhoud en de toon van het manifest der Belijdeniskerk moeten allen, die niet met blind heid zijn geslagen, toch duidelijk maken, dat de Rijksregeering, indien zij het een of het ander hoopt, zich overgeeft ófwel aan een machtswaan ófwel aan een illusie. NEW YORK, 24 Aug. (Reuter) De „Queen Mary" heeft het record van de „Normandie" voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West verbeterd. De „Queen Mary" bereikte het lichtschip Ambrose om 4.12 Britschen zomertijd, en heeft over den tocht vanaf Cherbourg 4 dagen 7 uur en 12 minuten gedaan, hetgeen een gemiddelde snelheid van 30.01 knoop beteekent. Van de zijde der Cunard-White Star lijn wordt verklaard, dat de „Queen Mary" het re cord van de „Normandie" met 4 uur en 30 mi nuten verbeterd heeft. Haar snelheid whs 0.36 knoop grooter dan die van het Fransche schip. ODESSA, 24 Aug. (D.N.B.) Naar uit de bladen wordt vernomen, heeft te Poltawa een uit boeren en arbeiders bestaande bende een overval gepleegd op een militair magazijn en de daar aanwezige levensmiddelen geroofd. Toen de militairen zich hiertegen verzetten, kwam 't tot een veldslag tusschen de boeren en de mili tairen. Hierbij zijn 23 personen gedood en 50 gewond. Ook te Isjum aan de Donetz en in het district Konotop zijn ernstige onlusten voorge vallen, aangezien het leger levensmiddelen in beslag had genomen, terwijl de bevolking hon ger leed. Uit Charkow wordt gemeld, dat daar binnen kort een proces zal worden geopend tegen een 60-tal boeren, die weigerden de oogsten aan de militaire commissarissen af te leveren. In to taal zijn den laatsten tijd ongeveer 2000 boeren en arbeiders gearresteerd. Naar het Duitsche nieuwsbureau verder meldt, is deze onrust te wijten aan het feit, dat de arbeiders en boeren ontevreden zijn, aange zien het roode leger goed verpleegd en goed toegerust is, terwijl de boeren en arbeiders hon ger lijden. Om verdere ongeregeldheden te voorkomen zijn talrijke troepenafdeelingen in de Oekraine gelegerd. Onder Mascharen (N.-Br.) is een reusachtige dierentand gevonden, welke door den vinder is afgestaan aan het gemeentelijk museum te Oss. De deskundigen constateerden, dat men hier te doen heeft met de achterste kies uit de linker benedenkaak van een mammouth, een voor wereldlijken olifant, die in het diluviale tijdperk in deze streken leefde. De kies is 28 c.M. lang, 20 c.M. breed en 6 c.M. dik. Fa. H. J. PHAFF WINSCHOTEN De katholieke Standsorganisaties, aangesloten bij de Diocesane Commissie van Samenwerking in het Bisdom Roermond, zijnde de Limb. Land en Tuinbouwbond, de Limb. R. K. Werklieden- bond, de R. K. Limb. Middenstand, de Limb. R. K. Werkgeversvereeniging, de Limb. R. K. Werknemende Middenstand, de R. K. Vereeni- ging „Sint Adelbert" en de Dioc. Commissie voor Samenwerking hebben den volgenden op roep gericht tot Limburgs katholieken: Het gaat om uw kostbaarst bezit, om het ongereot bewaren van het hoogste goed. uw kinderlijke aanhankelijkheid aan onze Moeder de H. Kerk. Ons verweer gaat zeer zeker tegen het god- delooze communisme van Moskou. Maar het gaat evenzeer tegen de heidensche levensopvatting en wereldbeschouwing van het Nationaal-Socialisme, zooals wy dat in Duitsch land in werking zien en dat in ons land een gevaarlijken uitlooper heeft in de N. S. B. Op uw post tegen de wolven in schaapsvacht, tegen wie onze Bisschop ons in zoo welspreken de woorden gewaarschuwd heeft. Schaart u als één man cm uw bisschop, op dit oogenblik zoo mogelijk nog dichter dan vroeger, nu men het waagt openlijk tegen hem op te treden en hem er van durft beschuldigen blind te zijn voor het roode gevaar, zich schuldig te maken aan Kerk-absolutisme en gewelddaden te beramen tegen de N. S. B. Op uw post, nu men zich niet ontziet in ons gewest een zoogenaamden volksdag te organi seeren, waarop door den heer Mussert uitge maakt zal worden, wat het belang van de Kerk in Nederland, en met name van de Kerk in Limburg vordert; uitgemaakt zal worden waar de scheidingslijn loopt tusschen godsdienst en politiek, tusschen de rechten van de Kerk en de rechten van den Staat, tusschen ons gewe ten en onze staatkundige overtuiging, tusschen onze stoffelijke en zedelijke belangen. Wat zou er in den loop der eeuwen van het katholicisme in Limburg geworden zijn, indien de trouw aan de Kerk en de gehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag bewaard hadden moeten Worden door „katholieken", die hun bisschop den rug toekeeren en het oor leenen aan lieden als er op dien zoogenaamden volksdag het hooge woord zullen voeren. Wij zeggen het onzen beminden Bisschop na: Wij mogen en wij zullen niet dulden, dat ons goede Limburg een bolwerk wordt van een be weging, die een groot gevaar beteekent voor de geestelijke goederen, door onze vaderen moei zaam verworven en bewaard. Wij zullen dat erfdeel niet prijs geven en niet ruilen tegen welke schijnschoone beloften ook. Wij willen geen ontrouw en geen schande. Daarom op onzen post, schouder aan schouder, in gesloten gelederen. Wij houden ons verre van elke N. S. B.- bijeenkomst. Wij doen niets, w!at ook maar eenigszins als bewijs van belangstelling uitgelegd zou kunnen worden. Wij bedwingen onze nieuwsgierigheid en wij zen elk N. S. B.-geschrift van de hand. Wij vermanen onze aarzelende broeders. Wij bidden met onzen Bisschop, om licht en kracht ter bekeering voor de afgedwaalden. Op 6 September brengen we overeenkomstig den wensch van onzen beminden Bisschop mas saal en ostentatief grootsche hulde aan Christus onzen Koning. Waar ook buiten de kerkgebouwen uiting wordt gegeven aan wat er op dit oogenblik omgaat in het hart van het katholieke volk, wekken wij onze geloofsgenooten op, om aan deze manifestaties in zoo groot mogelijk aantal deel te nemen. In het anders zoo rustige dorp Voorhout brachten Zaterdagavond de treinen een 200- tal cursisten naar de studiedagen van den R.K. Volksbond. Gedurende drie dagen zal een groot getal leiders uit de arbeidersbeweging van het Haarlemsche Diocees, zich te studeeren zetten over de vraagstukken van den dag. Aan den ingang van Oud-Hagenveld werden allen welkom geheeten door Br. Theodosius, met z'n staf. Om half 8 volgde 'n lof, opgedragen door rec tor L. M. van der Griendt, waarna men naar de aula toog, waar aan de bestuurstafel had den plaats genomen rector Bots, pater dr. B. Vroklage, S. V. D., voorzitter J. W. van den Akker en zijn medebestuursleden. Het Centr. Bestuur is verheugd over de steeds stijgende belangstelling voor deze studiedagen, aldus opent de heer v. d. Akker de eerste bijeen komst. Hij concludeert hieruit, dat de geheele arbeidersbeweging in het Haarl. Diocees dieper de groote verantwoordelijkheid van haar taak gaat beseffen. Het is noodig zegt spr., voor de toekomst vooral, dat de arbeider zich ontwik kelt. De studiedagen zullen u bijbrengen de groote levenswaarheden, waarop het leven steunt; zij zullen uw taak als bestuurders ver lichten, en u in staat stellen, mede te werken, in de eerste gelederen mede te loopen tot om vorming der huidige maatschappij. De groote belangstelling bewijst zeker de alleszins goede keuze der onderwerpen. Pater dr. B. Vroklage S. V. D. uit Teteringen bij Breda gaf hierop de eerste les over het on derwerp: De Harde Natuur". Aan de hand van een schets uit het steenen en het houten tijd perk, van dee beschaving en de bescha vingsvormen bij menschen, die momenteel nog leven in zulk een tijdperk, verklaart spr., dat de mensch het in die tijdperken niet weelderig had. GIBRALTAR, 23 Aug. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat het Britsche schip „Gibel Zerjon", dat den dienst tusschen Gibraltar en Marokko onderhoudt, in volle zee is aangehouden door een oorlogsbodem van de Spaansche regeering. Men weet op het oogenblik niet, waar zich de „Gibel Zerjon", welke door de regeerings- vloot van Spanje werd aangehouden, bevindt. Gistermiddag heeft het schip Gibraltar verlaten en het is nog niet te Melilla, de haven van be stemming. aangekomen. Het hardnekkige gerucht gaat, dat het Spaansche regeeringsschip de „Gibel Zerjon" naar Malaga heeft gesleept. De marine-autoriteiten van Gibraltar ver klaarden, dat de Spaansche officieren het schip van onder tot boven hebben doorzocht. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het Spaansche regeeringsschip, dat de „Gibel Zerjon" aanhield, er bezwaar tegen maakte, dat het schip, de reis naar Melilla voortzette. Het Britsche oorlogsschip de „Repulse" is met een snelheid van 20 knoopen uit Gibraltar vertrokken in de richting van Me lilla te 15.45 uur. Aan boord is de geheele bemanning op haar post en de kanonnen staan tot vuren gereed. De admiraliteit te Londen bevestigt in een officieel communiqué, dat het Engelsche stoom schip „Gibel Zerjon" Zondagochtend werd aange houden door 'n Spaansch oorlogsschip, toen het zich op 10 mijlen buiten Melilla bevond. De kruiser ..Repulse" en twee torpedojagers, al dus besluit het communiqué, zijn uitgevaren om een onderzoek ter plaatse in te stellen Volgens de laatste officieele berichten zou de „Gibel Zerjon", welk schip den dienst onder hield tusschen Gibraltar en Melilla, niet door het Spaansche oorlogsschip Miguel Cervantes zijn aangehouden, zooals in zekere telegrammen werd gemeld, doch zou het slechts het verzoek hebben ontvangen naar Gibraltar terug te keeren in plaats van zijn reis voort te zetten. Tot nu toe is uit niets gebleken, dat het Spaansche schip tot een andere wijze van in menging zou zijn overgegaan. Hoewel men in officieele kringen weigert eenig commentaar te verstrekken aleer de bij zonderheden van het incident bekend zijn, is te Londen geen enkele beroering merkbaar over 't optreden van de „Miguel Cervantes" en men is geenszins geneigd aan dit incident den ernst toe te kennen, welke in zekere telegrammen er aan werd gegeven. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Britsche flottieljeleider „Codrington"' Zondag middag den Spaanschen kruiser „Miguel Cer vantes", die het Britsche stoomschip „Gibel Zerjon" Zondagochtend heeft aangehouden, heeft ontmoet. De commandant van de „Codrington" begaf zich aan boord van den Spaanschen kruiser en protesteerde tegen de inmenging in de Brit sche scheepvaart buiten de territoriale wateren. De commandant van de „Miguel Cervantes" bood zijn verontschuldigingen aan. De gezagvoerder van de „Gibel Zerjon" mag verder naar eigen goeddunken zijn route be palen. Nader wordt gemeld, dat de „Gibel Zerjon" te Melilla is aangekomen, waar het schip zijn lading stukgoed lost. Naar men te Gi braltar met stelligheid verklaart, bevindt zich onder de lading geen munitie. Weelde brengt nadeel mede voor de maat schappij. Geen mensch is in staat om bij voortduring de weelde te dragen. Het ligt zeker niet in spreker's bedoeling te bewijzen dat de primitieve tijden waarover hij gaat spreken, ideaal zijn, maar vast staat voor hem, dat in die primitieve tijden de mensch- heid gehard is, doch niet afgestorven. Door de hoogere ontwikkeling, de hoogere cultuur van den mensch, is het lichaam verwend geworden. Primitieve volken sterven niet uit, kunnen hoogstens door wreede middelen van deze aarde worden weggevaagd; de z.g. moderne bevolking, wordt dank zij haar beschavingspeil en haar ontwikkeling verweekt, verwend, gedreven tot genot- en gemakzucht, en sterft onherroepe lijk uit. Een der teekenen van de hedendaagsche gemakzucht is de geboortebeperking. Van de groote te controleeren cultuurstaten zijn er slechts 2, waartoe gelukkig ook ons land behoort, waar een geboorte-overschot bestaat (Elders is de toestand echter angst wekkend). In Weenen worden per maand 1900 sterfgevallen, tegen 900 geboorten genoteerd. Nu. na 2000 jaren, is er een wegsterven te con- stateeren; Babyion heeft er tenminste nog 4000 jaren over gedaan. Hoogcultuur verbloeit verweekt.sterft af. Op Zondagmorgen om half acht werd de stille H. Mis opgedragen door rector v. d. Griendt, waaronder alle congressisten ter H. Tafel naderden. Hierna volgde gezongen H. Mis, opgedragen door den Weleerw. heer Buys, geestelijken adviseur der afdeeling Volendam. Onder deze H. Mis werd de predikatie gehou den door rector van der Griendt. De tweede les werd gegeven door prof, J. P. Verhaar uit Warmond, over „De geschonden natuur". Spr. verdeelde deze les in drieën: I de bevoorrechte positie, waarin de mensch oorspronkelijk werd geschapen; 2 hoe deze posi tie werd verloren; 3 de daaruit voortgevloeide gevolgen. Spr. beziet den mensch dan in 't ücht der Godd. Openbaring. Over elk dezer onder- deelen wijdt spr. in den. breede uit. Nadat allen zich ter tafel hadden begeven, volgde in den namiddag de derde les, welke gegeven zou worden door prof. dr. G. BROM, hoogleeraar aan de Nijmeegsche R. K. Univer siteit. Het Christendom brengt ons het besef bij dat het leed in deze wereld, den mensch verheft, groot en sterk maakt; het leert ons strijden tegen het leed, totdat, ja totdat het leed oogen- schijnlijk zal zijn overwonnen, om voort te leven zonder strijd, zonder lijden, hetgeen den mensch eigenlijk zulk een hooge innerlijke waarde schenkt. Zooals een snoepend kind dat steeas maar mag eten zooveel als het wil, spoedig zal walgen van de zoetigheid, zoo ook zal de mensch die geen strijd meer heeft te voeren spoedig walgen van dat zoete leven. De wereld, zegt spr., gelooft geen apostel heelemaal, vooraleer hij zich ook martelaar getoond heeft. Moge dat een voorbeeld en een les zijn. De ondervinding leert ons dat het geluk niet ligt in het genot, maar boven het genot. Spr. herinnert zich de woorden van Dr. Ariëns z.g„ irf zijn langdurig lijden gesproken: „Lijden is vruchtbaarder dan werken", maar zoo voegt #pr. hieraan toe: „Het ongeziene lijden is nog vruchtbaarder". Het z.g. plaatsvervangend lijden noemt spr. zelfs heroïek in het Christendom. De mensch van thans weet niet meer wat lijden is. Als geloovig Christen, ge looft spr. ook, dat het lijden een doel, een ver heven doel zelfs heeft, hoewel dat doel ligt buiten onzen gezichtskring. Moge het ons ge geven zijn het lijden te aanvaarden, in positie ven zin, omdat het een proef is. Zoo ook zegt spr. dat hij die vloekt zeker niet zelden een geloovig mensch moet geweest zijn, omdat vloeken de laatste rest is van het geloof. Spr. treft vervolgens een vergelijking tusschen twee tijdgenooten, arbeidersleiders, artistocraten van huis uit: Domela Nieuwenhuis en jhr. Hubert van Nispen tot Sevenaer, pr. Met eere herdenkt hij vooral deze laatste figuur, die met hart, maar bovenal ook met ziel de zijnen leidde, niettegenstaande hij zich een andere functie liever had zien toebedeeld. Al is het lijden der werkloosheid ontzaglijk moeiijk te dragen, hetgeen spr. zeker niet wil ontkennen, toch wil spr. de getuigenis afleggen, dat juist deze categorie der bevolking zulk een verheven roeping heeft te vervullen.,., als ze tenminste haar lijden geduldig draagt. Allen verzamelden zich aan den hoofdingang, tot het nemen van een groepsfoto, waarna de lessen voor den Zondag waren beëindigd. Voor het bouwen van een nieuw en de ver grooting van het bestaande klooster van de Eerw. Zusters van het H. Bloed te Tienray werd een onderhandsche aanbesteding gehouden waarbij laagste inschrijver was Gebr. Peeters, Swolgen voor 24.374. Bij hun aankomst in Helsingfors zijn de mi nisters Deckers en Gelissen o.a. verweiko nd door de Finsche ministers van Landbouw en van Handel. Aan eenige instellingen werd reeds een bezoek gebracht. De vorige week heeft het bestuur van de Communistische partij Neder land te Amsterdam beraadslaagd. Beuzemalcer, de voorzitter, hamerde daar weer op de noodzakelijkheid van een rood eenheidsfront, omdat, zooals hij voorop stelde, het fascisme in Nederland snel groeiende is. Het is merkwaardig, hoe de extremisten in ons land zich aan elkander trachten op te trekken. De fascisten scher men met den boeman van het toenemende communisme. En de communisten op hun beurt trachten de goegemeente achter de vaan van sikkel en hamer te krijgen, om dat het fascisme zoo verschrikkelijk zou komen opzetten. Beide partijen overdrijven ontzaglijk. Zoolang de S.D.A.P. de demo cratie getrouw blijft, staat er een zeer sterk democratisch blok tusschen rechtsche en linksche extremisten in. In dat blok is de R.K. Staatspartij een machtig bolwerk. En de bewering, dat er nog slechts een keuze zou over zijn tusschen fascisme en communisme, is een staaltje, van het de magogisch bedrog, waarin deze twee uiter ste kampen elkander geen haarbreed toe geven. Blijft de S.D.A.P. trouw aan de demo cratie en blind voor het hardnekkig lonken van Moscou? Dat is de vraag, waar zeer veel van afhangt. De heer Albarda blijft in de Arbeiderspers bezweren, dat de democratie op zijn partij duurzaam zal kunnen rekenen. „Hoeveel ons ook verbinden moge met de sociaal-democraten van andere landen, schreef hij, wij zijn niet aansprakelijk voor hun verhouding tot de communisten. Met de sociaal-democratische partijen van En geland, Denemarken, Zweden en Tsjecho- slowakije is de Nederlandsche S.D.A.P. van elke samenwerking met communisten af- keerig. De gebeurtenissen in Spanje ver sterken ons in de overtuiging, dat zooda nige samenwerking voor Nederland een ramp zou zijn." Aan de eerlijke bedoelingen van den heer Albarda twijfelen wij geen moment. Maar zijn partij blijft zich in de Tweede Inter nationale in het gezelschap bevinden van zusterpartijen, voor welke zij zich eigenlijk te schamen heeft. De regeering te Madrid heeft weinig meer te vertellen, sedert ze de volksheffe bewapende. Indien ze niet door de op standige generaals wordt afgezet, dan wordt ze misschien straks door de gifgas- en traanbommen verjaagd, die ze haar eigen militie leerde hanteeren. Ook de correspondent te Valencia erkent dit. Hij schreef in het avondblad van 18 Augustus j.l.: fisw ob nt Het zijn bijna uitsluitend de arbeiders, die op leven en dood tegen het fascisme vechten en in Valencia, evenals trouwens in Barcelona, heeft men daaruit de conse quenties getrokken en een „Uitvoerend Comité van het Volksfront" opgericht, met in wezen wetgevende bevoegdheid en, wel iswaar niet officieel, maar in werkelijkheid staande boven den burgemeester, boven den civielen- en eveneens boven den militairen gouverneur, die een handjevol soldaten onder zijn bevoegdheid heeft, waartegen over Valencia 10.000 vrijwilligers stelt en in staat is om op het eerste alarm 40.000 onder de wapenen te brengen. Dit uitvoerend comité, bestaande uit negen leden, waarvan dri-e de burgerlijke republikeinen en de overige zes de arbei ders vertegenwoordigen, zou men een tijdelijke reg-eering kunnen noemen, met „commissarissen" voor Voeding, Landbouw, Oorlog, Bank, Beurs, Pers en Propaganda enz., elk met een departement en het is dit comité dat, bewust van zijn groote verantwoordelijkheid, beslag legt op alle gebouwen, industrieën, banken, voedsel voorraden en wat verder noodig is om in den huidigen precairen toestand stevig het roer te kunnen houden. Intusschen is de heer Albarda in Neder land bezig de S.D.A.P. illusies aan te praten over het redden van de „democratie" in Spanje, en dat ze daarvoor centen bij el kaar moet brengen en „alle beschikbare middelen". En De Sociaal-Democraat, door Het Volk opgeschrikt, dat in denzelfden stijl als De Tribune voor hulp aan het democratisch Spanje schreeuwt, slaat op het bekken: „Als er ooit aanleiding was, om de tra- ditioneele zomervacantie der partij-instan ties te onderbreken door het beleggen van groote openbare vergaderingen, dan in deze dagen, waarin alles wat eenigszins poli tieke belangstelling heeft, de gebeurtenis sen in Spanje fel meeleeft". Uit Frankrijk worden geld en vliegtuigen en wapentuig naar het bevriende Spaan sche Volksfront geleverd. Belgische en Rus sische vrijwilligers trokken erheen, het zal niet meer lang duren, of men zal het re- volutionnair sentiment in Nederland zien volgen. De heer Albarda is de opgeroepen gees ten nog niet kwijt. Hij zal ervaren wat hij begonnen heeft. Tenzij hij het kwade ge zelschap gaat mijden! H. M. de Koningin heeft jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, den nieu wen Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, ter beëediging ontvangen. V Na de beëediging werd jhr. Tjarda van Star kenborgh Stachouwer door H. M. de Koningin in gehoor ontvangen. Daarna heeft Hare Majesteit den nieuwen» Gouverneur-Generaal met mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en hun dochter aan Haren disch ten paleize Het Loo genoodigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5