De Duitsche actieve dienstplicht Opstandelingen-colonne bij Saragossa verslagen De Duitsche non interventie Kardinaal Vidal niet vermoord Het nieuws van heden Euwe wint van Tylor DE BEDEVAART NAAR DE GRA VEN VAN DEN IJZER DE BOMBARDEMENTEN OP IRUN GEEN BEMIDDELING DOOR GRAAF R0MAN0NES DE BAROMETER Vastgesteld op twee jaar VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 - OCHTENDBLAD ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20115 Groote voldoening te Londen en Parijs over het Duitsche ver bod van wapenuitvoer naar Spanje Het embargo treedt direct in werking De hoofdstad van IJsland, Reykjavik, bestaat 150 jaar. De stad telt ongeveer 116.000 inwoners HET HOOGSTE VLIEGVELD VAN EUROPA Vlaanderen moet zelfstandig zijn, zoowel naar binnen als naar buiten Ontzaglijke menigte te Diksmuiden Los van Frankrijk Onder deskundige leiding worden de landarbeidsters in de Oekraine geoefend om met gasmaskers haar arbeid te verrichten De Spaansche Aartsbisschop bevindt zich in Italië VATICAANSTAD, 24 Aug. (Reu ter). De aartsbisschop van Tarragona, kardinaal Vidal y Barraguez, die vol gens een bericht van Havas zou zijn vermoord, bevindt zich in Italië. De kapitein der Queen Mary nog niet tevreden Het record is wellicht nog te verbeteren Na een beschieting van het fort Guadelupe werd San Sebas tian gebombardeerd Het incident met de Gibel Zerjon gesloten n dag. De Japanner Jiro Azawa heeft een robot zij op haar weg locomotief uitgevonden, die ov alles wat ontmoet reageert De toestand in Marokko Een processie te Pamplona Gebrek te Santander en Bilbao De gouverneur van San Sebastian spreekt de berichten tegen Greiser is wat kalmer geworden Danzig zal de rechten van Polen eerbiedigen Niets dan woorden Vrouwen hebben den naam, maar de mannen kunnen er ook mee te recht, zoo zegt het zwakke geslacht, wanneer het mannen ziet die niet uitgepraat raken. Er wordt ontzag lijk veel gepraat en wat al onver standigs is daar niet bij. Mannen zijn er die over alles en nog wat hun meening hebben niet alleen, maar er ook prijs op stellen, dat anderen van die meening kennis nemen. Ja, zij weten hun weetje, leveren overal commentaar op, doorzien oogenblik- kelijk alle situaties, voorspellen met een handomdraai den afloop van iedere gebeurtenis- Dikwijls zijn het slechts onaange name betweters, lieden met een be- denkelijken eigendunk, menschen met een onbedwingbaren lust om zichzelf te hooren praten en zich te verlustigen in de babbeling van een niet te stuiten woordenstroom. Botwinnik remise met Reshevsky CULL1NAN OVERLEDEN BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAAR1EMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 24 Aug. (D. N. B.) Rijkskanselier Adolf Hitier heeft dato 24 Augustus 1936 de volgende verordening betreffende den duur van den actieven dienstplicht bij de weermacht onderteekend: Betreffende paragraaf 8 van de Rijksweerwet van 21 Mei 1935 be paal ik, met opheffing van mijn ver ordening van 22 Mei 1935: de duur van den actieven dienst plicht bij de drie afdeelingen van de weermacht wordt gelijkelijk vast gesteld op twee jaar. De Rijksminister van Oorlog en Opperbevelhebber van de Weer macht vaardigt de noodige uitvoe- rings- en overgangsbepalingen uit. Berchtesgaden, 24 Aug. 1936. w. g. ADOLF HITLER VON BLOMEERG. In verband met bovenstaande verordening publiceert de nationaal-socialistische Korres. pondenz, de „N. S. K." een beschouwing, waar in deze maatregel gemotiveerd wordt met het bolsjewistische gevaar en de geweldige strijd krachten, waarover het bolsjewistische mili tarisme beschikt, o.m. schrijvende: „Tegenover het Sovjet-imperialisme en zijn militaire bedreiging zal het na tionaal-socialistische Duitschland, als waker voor zijn eigen vrede en daarmede als bescher mer van zijn cultuur, die maatregelen nemen, die noodzakelijk zijn om de vrijheid en onaf. hankelijkheid der natie onder alle omstandig heden te waarborgen." LONDEN, 24 Aug. (Reuter). Het Duitsche besluit den uitvoer van wa pens naar Spanje te verbieden, wordt in officieele Britsche kringen als zeer bemoedigend beschouwd. Men heeft thans alle reden te hopen, dat de Spaansche burgeroorlog tot Spanje beperkt zal blijven, en niet tot Europeesche complicaties zal lei den. Ook te Parijs is, naar Havas meldt, de be slissing van Duitschland met groote voldoe ning ontvangen. Men is hier van meening, dat het Duitsche besluit een voorbode is van een ontspanning in den internationalen toestand, die door de onlusten in Spanje is geschapen. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, is de Duitsche regeering ervan in kennis gesteld, dat alle in aanmerking ko mende staten zich aangesloten hebben bij de voorgestelde verklaring betreffende een wapenembargo ten aanzien van Spanje. De Duitsche regeering heeft daarop de Fran- sche regeering medegedeeld, dat zij het wapenembargo in Duitschiand thans direct in werking zal doen treden. Dit besluit is genomen, ofschoon de bespre kingen met de r eg sering te Madrid over de vrijgave van het Duitsche verkeersvlieger g nog niet tot resultaat hebben geleid. Het spreekt vanzelf, aldus het D. N. B., dat daardoor de aan de Spaansche regeering gestelde eisch tot uitlevering van het vliegtuig niet vervalt. De Duitsche regeering heeft overigens in haar mededeeling aan de Fransche regeering de dringende verwachting uitgesproken, dat thans ook de overige betrokken regeeringen, voor zoover dit nog niet is geschied, het noodige doen, om de overeengekomen maatregelen doel treffend te doen zijn. De Fransche gezant te Londen, Corblr., heeft hedenmiddag een onderhoud gehad met Eden over de Spaansche kwestie. VICENZA, 24 Aug. (Stefani). In de gemeente Asiago is een vliegkamp ingewijd, dat het hoog ste van Europa is. Het kamp is bestemd voor de nationale zweefvliegschool. Voor de zeventiende maal heeft Zondag het levende Vlaanderen zich op de van het bloed van dertig duizend Vlaamsche jongens door- deesemde IJzerboorden, aan den voet van het machtige IJzerkruis, verzameld, om de dier bare dooden te herdenken, die hier in den jammerlijken wereldstrijd hun leven hebben gegeven. Zooals ieder jaar gebruikelijk, waren weder om eenige markante figuren van IJzersoldaten in het centrum dezer doodenhulde geplaatst: de Limburgsche onderwijzer Frans Kusters, Bert Willems uit het Payottenland en Firmin Deprez uit West-Vlaanderen. De dag der IJzer-bedevaart is voor Vlaan deren een hoogtij-dag geworden. Wederom werd dat geweldige verkeers- organisatieplan afgewerkt, dat de bewon dering wekt van al degenen, die ooit te Diks muiden den in- en uittocht van de ontzaglijke volksmenigte hebben meegemaakt en welker aantal wellicht 150.000 overtreft. De houding van het officieele België tegen over de Ijzerbedevaart is nimmer erg welwil lend geweest. Sinds de beruchte incidenten van 1929, toen dolle charges van de Ijzerbedevaart een bloedbad dreigden te maken, is het iets beter gegaan. Dit jaar echter, nu in de regee ring en in de openbare diensten des lands ele menten zijn gekomen, die tegenover het uitge sproken christelijk karakter der Ijzerbedevaart vanwege hun Marxistische opvattingen wel zeer vijandig staan, was het weer mis. De Spoorwegen hadden wel zeer onzakelijk ernstige belemmeringen voor een voldoend ver keer in den weg gelegd, terwijl de Vlaamsche radio onder zijn Marxistische leiding onop houdelijk de uitzendingen heeft onderbroken, zoodat de mooiste passages van de redevoerin gen voor de luisteraars verloren gingen. De plechtigheid op de uitgestrekte IJzervlakte begon wederom met een H. Requiemmis, opge dragen aan een tegen den voet van het IJzer kruis opgeslagen altaar De H. Mis werd opge dragen door een broeder van den gesneuvelden Bert Willems, kapelaan Willems van Vilvoorde. Na deze H. Mis besteeg Pater Callewaert het spreekgestoelte. Het is altijd een indrukwek kend oogenblik, wanneer deze edele priester, die zooveel voor Vlaanderen heeft gestreden en geleden, daar hoog boven de geweldige volks menigte met haar meer dan duizend vlaggen en banieren uitsteekt en zijn sonore, duidelijke stem het Onze Vader en het Gebed voor Vlaan deren bidt. Hij doet het zoo verheven en plech tig, dat zelfs het Onze Vader telkens een nieuw gebed Hjkt. Daarna sprak de heer Germain Lefever na mens het Verbond van Oud-Strijders. Deze vestigde in zijn redevoering de aandacht op de actueele politieke vraagstukken en zei o.a.: Het Verbond V.O.S. staat paraat voor den Vlaair. schen opmarsch. En als eerste daad van vrijmaking willen wij ons volk los maken van de banden die wer den gelegd door een staatsopvatting welke nooit met het bestaan van Vlaanderen heeft reken schap gehouden: wij willen los zijn van opge legde allianties naar buiten, wij willen los ko men van Frankrijk. Aan de menigte werd vervolgens de volgende motie voor amnestie ter kennis gebracht: „Het Komiteit der bedevaart naar de graven van den IJzer, sprekende namens de 100.000 Vlaamsche bedevaarders, samengestroomd te Diksmuiden, ter gelegenheid van de zeventien de Ijzerbedevaart op Zondag 23 Augustus 1936. „Verkondigt plechtig op deze zeventiende bedevaart dat het den strijd op beslissende wijze zal inzetten, teneinde in de korst moge lijke tijd volledige en onvoorwaardelijke am nestie van den Belgischen Staat af te dwingen: „Meldt den verantwoordelijken machthebber dat het Vlaamsche volk en vooral het Vlaam sche IJzersoldaten-geslacht niet zal rusten, totdat België volkomen en eerlijk zijn zedelijke en stoffelijke schulden tegenover het getroffen Vlaanderen zal afbetaald hebben; „Eerherstel, zoowel aan de eerlijke en heer lijke Vlaamsche Aktivisten, als aan de stoere en ideaal getrouwe IJzersoldaten." Na een enthousiaste rede van prof. Frans Daels en na een plechtig slotwoord van Jules Plateau kwam het einde van de zeventiende Ijzerbedevaart. Onder het zingen van marsch- liederen verlieten de tienduizenden de IJzer vlakte om naar hun haardsteden terug te kee- ren, gesterkt in hun geloof en in hun liefde voor Vlaanderen. Hij is met behulp van de Italiaans^he con sulaire autoriteiten gevlucht. Ook de bisschop pen van Tortosa en Carthagena bevinden zich in Italië. Verder zijn 52 Spaansche priesters naar Italië gevlucht, terwijl het aantal reli- gieusen nog grooter is. NEW YORK, 24 Aug. (Reuter). De kapitein van de Queen Mary heeft de hoop uitgespro ken, dat het schip later wellicht nog een beter record zal vestigen. Het weer was voor een snellen overtocht niet ideaal, en men had om dezen tijd vair het jaar beter weer kunnen ver wachten. De officieele snelheid van de Queen Mary op haar reis, waarop zij den „blauwen wimpel" veroverde, bedroeg van Bishoprock tot Ambro se Channel 30.14 knoopen per uur. De snelheid van de „Normandie" bedroeg 29.94 knoopen. MADRID, 24 Augustus. (Reuter). De minister van oorlog heeft door de radio bekend gemaakt, dat de loyale troepen een opstandelingen colonne hebben Verslagen, die uit Saragossa kwam en pogingen deed de belegering der stad te verbreken. De regeeringsgetrouwe troepen maakten vier kanonnen en een hoeveelheid munitie buit, terwijl verscheidene krijgsgevangenen werden gemaakt. Een speciale correspondent van Havas meldt: Tijdens een bezoek aan Irun hebben wü ons rekenschap kunnen geven van de uitwerking van de bombardementen der laatste dagen en vooral van dat, hetwelk hedenmorgen door vier opstandelingen- vliegtuigen op de stad is gericht. De aangerichte schade is uiterst gering en er zijn geen slachtoffers gevallen. Bij het sta tion, dat een der voornaamste doelwitten der opstandelingen vormt, beperkt de schade zich tot tal van gebroken ruiten, markiezen en wa gons. Een bom is nabü de herstellingswerkplaats neergekomen, de muren dragen de sporen der scherven, maar in de werkplaats, waar niets beschadigd werd, gaan de werklieden gewoon voort met hun bezigheden. In de stad heerscht gëenerlei drukte. Vrachtwagens met gewapende manschappen en verschillende goederen rijden voorbij. Op de pleinen en in de straten spelen de kinderen. Meer drukte heerscht bij het stad huis en het oude klooster Del Pilar, waarvan een kazerne is gemaakt. Bij het commissariaat van oorlog staan een aantal mannen, die dienst willen nemen, De organisatie is volkomen militair. Alle manschappen komen onder bevel van beroepsmilitairen te staan. Wij hebben een gesprek gehad met militie- manschappen, die dienst doen in den sector Ventas en onder wie zich verscheidene vreem delingen bevinden. Zij verklaren, dat de stel lingen krachtig verdedigd worden door voed ge oefende mannen. De aflossing vindt regelmatig plaats en de ravitailleering is behoorlijk. De mannen blijken ervan overtuigd te zijn, dat de aanval der opstandelingen op Irun geen enkele kans van slagen heeft. Tijdens ons gesprek hoorden wij de granaten van het fort Guadelupe over de stad gieren. Tegen half zes vanmiddag werd de kruiser Canaria gesignaleerd. Op de eerste schoten van het schip antwoordde het fort Guadelupe on middellijk, zoodat zich een artillerie-tweege- vech ontspon, dat tot zeven uur duurde. Na een twintigtal granaten op het fort Gua delupe te hebben afgeschoten naar het schijnt zonder resultaat heeft de kruiser Ca naria San Sebastian beschoten. Volgens de „Frente Popular" vielen de pro jectielen in de Conchabaai zonder schade aan te richten. Het Weeriiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer behoudens dauw, warm over- H VERDERE VOORUITZICHTEN: Nog H weinig verandering. 5 illlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIli Op grond van berichten uit betrouwbare bron meent Reuter te weten, dat het inci dent met de „Gibel Zerjon", nu de comman dant van den Spaanschen kruiser zijn ver ontschuldiging heeft aangeboden, als geslo ten wordt beschouwd. De „Gibel Zerjon" is vanmorgen te Gibral tar aangekomen, geëscorteerd door een torpedo jager. In officieele kringen wordt vernomen, dat de Britsche regeering haar tevredenheid heeft ge uit over de verklaring van de Spaansche re geering, dat Spaansche oorlogsbodems geen Britsche schepen op volle zee zullen aanhouden en doorzoeken. De Britsche regeering voegde hieraan toe, dat zij als territoriale wateren beschouwt de strook van 3 mijl langs de kust en niet, zooals Spanje verlangt, 6 mijl. Engeland heeft dit nooit er kend. Een speciale correspondent van Havas seint; Volgens geruchten, die in de internationale zóne de ronde doen, zou zich onder de inboorlingen- troepen in de Spaansche zóne van Marokko een zekere ongerustheid doen gevoelen. De aanwerving van nieuwe troepen door de opstandelingen zou moeilijk zijn geworden, zoo niet onmogelijk, dat de inboorlingen zouden weigeren dienst te nemen. Te Pamplona is voor het eerst sedert 14 jaar weer het beeld van Onze Lieve Vrouw del Real getoond. Voor dit beeld werden vroeger de koningen van Navarra uitgeroe pen. 30.000 personen waren hierbij tegenwoor dig, aan de processie namen 2.000 „reque- tes" deel, verder jeugdige leden van de Spaansche phalanx en vertegenwoordigers van verschillende katholieke vereenigingen. Allen zongen Maria-liederen. Onder het enthousiasme van de menigte be klom de bisschop van Pamplona, Mgr Claechea, het Maria-altaar; vervolgens speelde de muziek den koningsmarsch van Navarra. Hierna wijdde de bisschop het koninkrijk Na varra toe aan Maria la Real. Na de processie defileerden de leden van het vreemdelingen legioen. Uit Madrid wordt aan de „Frente Popular" gemeld, dat het escadrille nationalistische vlieg tuigen, dat het vliegveld Gestafe heeft gebom bardeerd, door regeeringsvliegtuigen op de vlucht is gejaagd. Het bombardement heeft geen slacht offers geëischt. Een bijzondere correspondent van Diario de Noticias bericht uit Valladolid, dat te Bilbao en Santander een groot gebrek aan levensmiddelen heerscht. De roode militie is begonnén te plun deren en een aantal rechtsche politici is ver moord. Te Bilbao werden drie en te Santander twee kerken vernield. De Portugeesche radioclub verklaart verno men te hebben, dat de opstandelingen in het Guadarramagebergte zich meester hebben ge maakt van het plaatsje Belegrinos, nabij het Escurial. Uit Baltimore wordt gemeld, dat de vliegtuig fabriek Gleen L. Martin de levering van acht bombardementsvliegtuigen aan Spanje, welke toestellen op het oogenblik worden gebouwd, niet zal doen plaats hebben voor de toestand zal zijn „opgehelderd". Het contract was afge sloten voor het uitbreken van den burgeroorlog en de toestellen zouden in October of November worden geleverd. PARIJS, 24 Augustus (Stefani). De gou verneur van San Sebastian spreekt het be richt tegen, volgens hetwelk de oud-premier, graaf Romanones, in vrijheid zou zijn ge steld en naar Frankrijk zou zijn gezonden om daar over verzoening te onderhandelen WARSCHAU, 24 Aug. De officieuze „Ga- zeta Polska" publiceert een interview met dep president van den Senaat van Danzig, Greiser, over de betrekkingen tusschen Polen en Danzig. „Wij zijn van meening," aldus Greiser, „dat Danzig de rechten van Polen en van de Pool- scbe minderheid moet erkennen en eerbiedigen. Wij zuilen geen enkelen maatregel nemen, waardoor deze rechten geschonden of beperkt kunnen worden." Greiser onderstreepte, dat, sinds de natio- naal-socialisten aan de regeering kwamen, de betrekkingen tusschen Polen en Danzig en ook tusschen Polen en Duitschland, verbeterd zijn. Hitier stelt den actieven dienstplicht voor de drie afdeelingen der weermacht vast op twee jaar. Voldoening te Parijs en Londen over het Duit sche verbod van wapenuitvoer naar Spanje; het embargo treedt direct in werking. Een opstandelingen-colonne bij Saragossa ver slagen; het fort Guadelupe en San Sebastian opnieuw gebombardeerd; het incident met de Gibel Zerjon gesloten. De Spaansche Aartsbisschop, Kardinaal Vidal, werd niet vermoord, en bevindt zich in Italië. De gouverneur van San Sebastian spreekt de berichten tegen inzake een bemiddelingsopdracht aan graaf Romanones. De bedevaart naar de gr-aven van den IJzer; ontzaglijke menigte te Diksmuiden. Nadere bijzonderheden over de aardbeving te Koetaradja. Bij een brand te Werkhoven is een dertigtal varkens in de vlammen omgekomen. Opnieuw 30.000 tonnen haring naar Rusland. Logger bij Hoek van Holland op de pier ge- loopen en gezonken; de acht opvarenden gered. New-Yorksche Beurs: Stemming vast. O De resultaten van de Maandag voor de twaalfde ronde van het toumooi te Notting ham gespeelde partijen zijn- Euwe wint van Tylor. Reshevsky remise met Botwinnik. Winter verliest van Capablanca FineAljechin afgebroken. AlexanderFlohr afgebroken Vidmar remise met Lasker. Bogoljubow remise met Tartakower Thomas was vrij. De stand luidt thans: Euwe en Botwinnik 8 uit 11. Fine 7 uit 10 en een hangpartij. Capabianca 7 uit 10. Flohr 6K uit 10 en een hangpartij. Reshevsky VA uit 12. Aljechm 6K uit 11 en een hangpartij. Vidmar VA uit 10. Lasker 5% uit 11. Bogoljubow 5 uit 11. Tartakower 5 uit 12. Tylor 3Ji uit 11. Thomas VA uit 11. Alexander 2 uit 10 en een hangpartij. Winter IK uit 11. JOHANNESBURG, 24 Aug. Sir Thomas Cul- linan, die de mijn heeft ontdekt, waarin de be roemde Cullinan-diamant is gevonden, is giste ren op 74-jarigen leeftijd overleden. I rvN r-\ i(nuimiiiiiniF>u//i/////y 4 V/- Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 769. Vorige stand: 769.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1