De uitbreiding Ned. van de vloot in -Indië de DUBBELGANGER Slechts geleidelijke aanbouw WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936 3 X 13 39. De financiering Zware boerderijbrand Huisschuren en mijten gingen verloren Vliegtuigen van de burgerij? Ongelukkige vlieger ter aarde besteld Groote belangstelling voor de begrafenis van sergeant J. P. J. Lemstra ZES REUZENSLANGEN TE HELMOND ONTSNAPT Twee zijn onvindbaar gebleven Reisgezelschap ziek geworden Bij 31 personen paratyphus-ver- schijnselen, tengevolge van het eten van blikgroente Fraude door notaris klerk Valsche akten opgemaakt te Princenhage Bijdrage aan de K.E.M.A. Wetsvoorstel bepaalt den post op f 40.000. Goudvoorraad Ned. Bank Andere distributie van margarine Ook zou er verhoogde winstmarge voor den winkelier komen MINDERBROEDERS CAPUCIJNEN Provinciaal, Definitoren en Custoden gekozen Teekenen M. O. Examen hoofdakte UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Rijksverzekeringsbank Belastingen Posterijen Radioraad Mijnwezen BIJ VERKEERSOPSTOPPING VERONGELUKT Wielrijdster te Ede tegen autobus gebotst Ziekentriduum te Delft De voorgenomen steunwijziging GEEN VROUWENARBEID IN MIJNEN Wetsontwerp is ingediend Contingenteering naadlooze buizen Ongeluk met doodelijken afloop Postvlucbten GRONDRUILING TE LAREN Vliegtuigen voor Spanje VAN HET KATHOLIEKE KAMP Zilveren Baltournooi Kimbria Ook twee Vlaamsche clubs nemen deel door Victor Bridges commissie een getal van 54 voldoende achtte in verband met de voorgestelde aanschaffing van 108 luchtkruisers voor de landmacht. Afgezien van de vraag, aan welke zijde men de grootste waarde voor de weermacht zal heb ben te zoeken kruisers of groote gevechts vliegtuigen (bommenwerpers) zoolang er gioot bovenwatermaterieel in dienst gehou den wordt, en dat is momenteel het geval, kan aan de aanschaffing van een zoo omvang rijke luchtvloot niet gedacht worden, terwijl ook de opleiding daarvoor in korten tijd te hooge eischen zou stenen. Echter kunnen de bommenwerpers voor de landmacht in Neder landsch-Indië ook niet ten eenenmale achter wege worden gelaten wiil ze ook voor de mari tieme defensie vooral in dê min of meer blootgestelde gebieden aan den buitenomtrek van Nederlandsch-Indië en meer in het bij zonder voor de verdediging van belangrijke, afgelegen objecten onmisbaar zijn te achten. In verband daarmede is gedacht aan de geleidelijke aanschaffing van groote gevechtsvliegtuigen (bommen werpers) voor de Indische land macht, voorloopig tot een aantal van Ten slotte zet de minister uiteen, hoe z.i. de financiering dient te zijn. Vc rgesteld wordt, de uitgaven te brengen ten laste van den buitengewonen dienst der Indische be- grooting, omdat het uitzonderlijk hooge kapi taalsuitgaven betreft. De noodige suppletoire begrootingen worden ingediend bij den Volksraad, welk college zich dan over het aanbouwplan en de financiering kan uitspreken, aangezien zijn advies nog niet gevraagd is kunnen worden in verbard met de urgentie der maatregelen. mens de directie der Fokkerfabrieken, collega's van de Luchtvaartafdeeling Soesterberg enstu- diegenooten van de Handelshoogeschool te Rot terdam. In den stoet kwam een deputatie van de School van Reserve-Officieren-Vlieger uit Soesterberg mede, welke noder leiding van ka pitein van der Zanden stond. De baar was ge dekt door talrijke kransen, waaronder een van den Marineluchtvaartdienst en van de School van Reserve-Officieren. Kapitein van der Zanden heeft in opdracht van den Inspecteur van de Militaire Luchtvaart en van den Commandant van de Luchtvaartaf deeling Soesterberg eenige woorden van rouw beklag gesproken. Nog voerden eenige anderen het woord, waar na de organist het Wilhelmus speelde. Daarop werd de kist grafwaarts gedragen. Collega's van den overledene fungeerden als slippendragers. Aan de groeve heeft de moeder van den over ledene enkele woorden van dank gericht, in het bijzonder tot de militaire autoriteiten, voor de deelneming na het overlijden van haar zoon getoond. Dinsdagmiddag is door tot dusverre onbeken de oorzaak brand ontstaan in de kapitale boer derij aan den Voorweg te Zoetermeer, toebe- hoorende aan den heer Kahn te 's-Gravenhage en bewoond door den landbouwer J. Hartman. Het vuur vond zijn oorsprong in de hooimijt en aangewakkerd door den wind, sloegen de vlam men weldra over op de groote landbouwschuur en het woonhuis. Een tweede, kleine schuur, als mede een drietal graanmijten gingen eveneens in het vuur verloren. Van den inhoud der schuren, welke een groot aantal landbouwge reedschappen bergden, kon niets worden gered. De brandweer, welke spoedig op het terrein van den brand aanwezig was, kon tegen het fel le vuur niets uitrichten en beperkte zich tot het nathouden van de aangrenzende percee- len. Verzekering dekt de schade, welke aanzienlijk is. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorge komen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het der tiende hoofdstuk der Rijksbegroo- ting voor 1936. Hierbij wordt de post „Tegemoet koming aan Nederlandsch-Indië in de bestrijding van de uitgaver voor de marine" verhoogd met f 1 mil- lioen, terwijl als nieuwe post wordt 'opgenomen „Vergceding aan Neder landsch-Indië van rente en aflossing van kapitaal, opgenomen voor be kostiging van materieel voor de weermacht", waarvan f 35.000 voor rente en een memoriepost voor af lossing. Bij deze gelegenheid geeft minis ter Colijn tevens gevolg aan zijn toe zegging om nog voor het einde van dit .zittingsjaar mededeeling te doen van de voornemens der regeering met betrekking tot de Indische de fensie. Na de conclusies der twee stroomingen In de commissie-Kan te hebben gememoreerd zegt de minister, dat de vraag, of de een of de andere dezer meeningen zal moeten worden gevolgd, er mede een is van financieeien aard. Het zal zelfs vooral van de ontwikkeling van den financieeien toestand in de naaste toe komst afhangen, in hoeverre op den duur in de exploitatie eener vloot en luchtmacnt van een bepaalde samensteiling zal kunnen worden voorzien. Uiteraard zal daarbij mede van invioed zijn, in hoeverre men er in zal kunnen slagen de exploitatiekosten door het treffen van maat regelen op het stuk der personeelsvoorziening in gunstigen zin te beïnvloeden. Het nemen van een beslissing dienaangaande is tr.ar.s nog niet noodig, omdat, hoe die beslissing oor. uit valt, in de naaste toekomst on het stuk der kruisers toch geen bijzondere maatregelen be hoeven te worden genomen, daar de Java en Sumatra eerst in 1925-'26 in dienst zijn ge steld en de De Ruijter pas in dezen nazomer aan de vloot zal worden toegevoegd. Op stapel zetten van een nieuwen kruiser behoeft op dit oogenblik derhalve niet overwogen te worden. De regeering acht het daarom doelmatig de in het licht der tegenwoordige internationale verhoudin gen urgente versterking der Indische ma ritieme defensie allereerst te doen plaats hebben door voort te gaan met dei» aan bouw van het kleine materieel, dat, onver schillig of men de meerderheid of de min derheid der commissie-Kan volgt, er in ieder geval zal moeten zijn. Dit kleine ma terieel, waarvan de sterkte volgens beide plannen dezelfde is, betreft 12 jagers en 18 onderzeebooten. Indien men dit kleine materieel eind 1940 op sterkte wil hebben moeten er voor dien tijd 4 nieuwe jagers en 9 onderzee booten waarvan de K 19 en 20 reeds op stapel staan voltooid zijn. Intusschen verdient het, vooral met het oog op de personeelsvoorziening, geen aanbeveling om het totaal der ontbrekende vaartu'ger da delijk en dus met- eenige overhaasting op sta pel te zetten. Voorzichtigheid hierbij is mede geboden, wijl zoo weinig zekerheid bestaat met betrekking tot de financieele perspectieven Het is in verband met deze over wegingen, dat de regeering voor bet oogenblik niet verder wenscht te gaan dan te besluiten tot aanbouw van 2 jagers en 4 onderzeebooten (boven de reeds in aanbouw zijnde K 19 en 20) waarvoor de noodige gelden echter eerst in 1937 beschik baar behoeven te zijn. De toestand van de luchtmacht is in menig opzicht ongunstiger dan die van de scheepsmacht. In den loop van de eerstkomende vier jaren is nagenoeg algeheele vernieuwing van het luchtmaterieel der zeemacht noodzakelijk, terwijl dat van de landmacht uitbreiding behoeft. In de uitwerking van de defensiegrondslagen was op 72 groote zeeverkenners (tevens bom bardementsvliegtuigen) gerekend, de minder heid der commissie-Kan oordeelde 96 van deze vliegtuigen noodig, terwijl de meerderheid der Tegenover de moederlandsche uitgave van 1 miUioen kan een vermindering van personeelsuitgaven worden gesteld op de defensiebegrooting voor 1936 ad f 355.300, waartoe een wetsontwerp in voorbereiding is. Een bedrag van 4 millioen voor vlieg tuigbouw zal suppletoir worden aangevraagd op den dienst 1936, de overige gelden komen ten laste van de dienstjaren 1937 tot en met 1940. BATAVIA, 25 Aug. (Aneta). Het Bat. Nieuwsblad deelt mede, dat men in mid- denstandskringen het plan overweegt, om de Indische burgerij te interesseeren voor het aanbieden van enkele vliegtuigen aan de regeering, teneinde daarmede te getui gen tegen linksche stroomingen, die het op peil brengen van de defensie zooveel mogelijk trachten tegen te gaan. Onder zeer groote belangstelling is Dinsdag middag op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te Den Haag het stfoffelijk overschot van den reserve-sergeant-vlieger J. P. J. Lemstra. die Vrijdagmiddag bij het vliegtuigongeval in de omgeving van Hilversum om het leven kwam, ter aarde besteld. Reeds geruimen tijd, voordat de stoet van de woning van den overledene vertrok, was daar een groote menigte belangstellenden aanwezig Op het kerkhof was de belangstelling buiten gewoon groot. De politie zorgde voor een orde lijk verloop van de plechtigheid. Onder hen. die op de begraafplaats van hun belangstelling getuigden, bevonden zich: kolo nel H. D. S. Hasselman, vertegenwoordiger van den minister van Defensie a. i., de officier-vlie ger A. W. C. den Ouden en de sergeant-vlieg tuigmaker J. H. Lokman, beiden namens den marineluchtvaartdienst, de heer E. Smits, na- Een prachtklok heb ben we gewonnen: over één uur doet ze maar 45 minuten. (Everybody's) Een bekende handelaar in vogels en dieren te Helmond deed dezer dagen de lugubere ont dekking, dat een zestal pythons, die hij naar het buitenland wou verzenden, uit hun hokken ontsnapt waren. Het bericht verspreidde zich Vrijdag spoedig door de stad, en de bevolking werd danig verontrust. De zes meter lange slangen zijn namelijk, wanneer zij gestoord worden, uiterst gevaarlijk. De handelaar heeft zich met een hond naar de moerassige velden bij Helmond begeven, waar hij het geluk had een viertal van deze reptielen weer te vinden. Twee dieren echter zijn onvindbaar, en daar zij goed gevoed waren en langen tijd zonder voedsel kunnen blijven, kan het nog lang duren, eer zij zich vertoonen. Een gezelschap van 31 personen, dat onder auspiciën van de N. R. V. een reis maakte, heeft naar de Telegraaf meldt, den tocht ie Honnef, bij Keulen, moeten ondei breken, om dat het geheele gezelschap ziek werd en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Bij alle deelnemers werden verschijnselen waargeno men van paratyhus, die waarschijnlijk is ont staan door het gebruik van blikgroenten. Van dë 31 deelnemers zijn inmiddels twintig geheel hersteld en dezen zijn met den leider van de reis. den heer J. Schroder uit Groningen, naar Nederland teruggekeerd. De overige elf deel nemers zijn aan de beterende hand, doch die nen nog eenigen tijd in het ziekenhuis te Hon nef te blijven. Asjeblief, juffrouw...... de melk en mijnheer. (London Opinion) Ingediend is een wetsontwerp, waarbij op de Waterstaatsbegrooting voor 1936 een post van f 40.000 wordt gebracht als bijdrage aan de N. V. tot Keuring van Electrotechnische Mate rialen te Arnhem. Hiervoor verkrijgt de regeering het recht voor zooveel noodig gebruik te maken van de inrich tingen en werken van de K. E. M. A. ten be hoeve van het vaststellen van voorschriften en het houden van toezicht (waaronder het doen van uitspraak in geval van geschillen) in za ke keuring van electrotechnische materialen en apparaten. In een te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon voor Zuid-Holland heeft de heer G. W. F. van Hoeven, hoofdinspecteur voor de steunverleening, o. m. medegedeeld, dat er wel een andere verdeeling van margarine zal ko men. De verruiming der beschikbare hoeveel heid zal wellicht ten gevolge hebben, dat ook kleinere gezinnen voor de distributie in aan merking zullen komen. Ook deelde de heer Van Hoeven mede, dat er op het oogenblik overleg wordt gepleegd met het departement van Landbouw en Visscherij, om te komen tot verhooging der winstmarge voor den verkoop van goedkoope margarine dooi den winkelier. In het Provinciaal Kapittel der Minderbroe ders Capucijnen, Dinsdag te 's Hertogenbosch gehouden, zijn gekozen: tot Provinciaal de Hoogeerw. Pater Dr. Anacletus; tot Definito ren de Hoogeerw. Paters Robertus, Dr. Vitus, Stanislaus en Romualdus; tot Custoden de Hoogeerw. Pater Dr. Vitus en Stanislaus. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd M. O.: de da mes M. C. Petri te Den Haag, A. van der Pol te Rotterdam en de heeren W. R. Boembergen te Doesburg en A. van Breda te Nieuwer-Am- stel. BREDA. Geslaagd de heeren A. J. Hopsta ken,, Leur en S. J. A. Huybregts, Dinteloord. Afgewezen vijf cand. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren J. C. Besseman en L. Buning, beiden te Den Haag. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd: met 21 Sept. tot burgemeester van Chaam, A. Schram, secr. dier gem.: met 1 Sept. tot burge meester van Klundert mr. P. N. Höweler; met 25 Sept. tot burgemeester van Varik C. J. M. Brouwers, secr. dier gem.; met 28 Sept. tot bur gemeester van Moerkapelle A. Verheul Azn.; met 6 Sept. tot burgemeester van Hekelingen en Spijkenisse A. Lindeman van Bloemen Waan- ders; met 17 Sept. tot burgemeester van Hoog- karspel S. M. Middelhoff; met 3 Sept. tot bur gemeester van Ursem D. F. C. F. van den Heu vel, secr. dier gem,; met 6 Sept. tot burgemees ter van Zwaag J. Wiering, secr. dier gem.; met 1 Sept. tot burgemeester van Graauw en Lan- gendam F. J. van Campen; met 22 Sept. tot burgemeester van Stavoren mr. S. M. van Haersma Buma, secr. dier gem.; met 30 Sept. tot burgemeester van Blokzijl H. J. Bultenmet 17 Sept. tot burgemeester van Bergen (L.) E. Th. L. M. Otten. Bij K. B. is met 1 Januari 1937 aan J. Vegter op verzoek eervol ontslag verleend als commies bij de Rijksverzekeringsbank. Bij K. B. id met 1 Sept. benoemd tot direc teur der dir. belastingen, inv. en acc. te Am sterdam, H. J. Volkmaars, hoofdinsp. der inv. en acc. aid. Bij K. B. is aan den commies bij den P. T. en T.-dienst J. N. M. Mayer, aangewezen als be heerder van het bij post-, telegraaf- en telefoon kantoor Arnhem (Hertogstraat) met 1 Jan. 1937 op verzoek eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den directeur-generaal der P. T. en T. is met 1 October 1936 aange wezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Utrecht (Biltstraat) de commies bij den P. T. en T.-dienst B. Bloin- mendaal, thans te Gorinchem. Bij K. B. is voor het tijdvak van 1 Sept. 1936 tot en met 31 Dec. 1937 belast met de functie van secretaris van den Radioraad mr. B. de Gaay Fortman, tevens lid en pl.verv. voorzitter van den Radioraad en is dr. A. A. M. Ense- rinck, adj.-commies bij het hoofdbestuur der P. T. en T. benoemd tot adj.-secr. van den Ra dioraad en belast met de functie van secr. van de Radio-omroep controle-commissie. Bij beschikking van den minister van Water staat zijn met ingang van 1 November 1936 voor den tijd van vijf jaren benoemd tot arbeider controleur bij het vervoer- en mijnwezen H. J. Jansen. W. Stoffer en G. van Kruchten. Dinsdagmiddag is tijdens een verkeersopstop ping te Ede de ongeveer 25-jarige mej. Anbeek uit Veer.er.daal uit de file van wielrijdsters geraakt en tegen een autobus, welke naar het station ging, gebotst. Zij werd ernstig gewond naar het Juliana Ziekenhuis te Ede vervoerd, alwaar zij kort daarna aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Dinsdagochtend is in de St. Hippolytus-kerk te Delft het pléChtig Eucharistisch Ziekentri- dlmm begonnen van het dekenaat Delft, waar aan 105 zieken deelnemen. De zegening der zieken geschiedde door de ken J. L. F. Dankelman, directeur der St. Hip- polytisstichting en pastoor J. P. J. Kok, van de St. Hippolytus-parochie. De plechtige H. Mis werd opgedragen door deken Dankelman, met assistentie van pater Otto van Etten O. F. M.. missionaris in China, als diaken, en pater N. Joma O. F. M als sub-diaken. De leider van het triduum, pater Jos. Groen O. F. M. van de parochie van de H. H. Nicolaas en Gezellen, hield onder de H. Mis een harte lijke toespraak. De R. K. en Christelijke bonden van tech nici hebben aan den minister-president bezwa ren kenbaar gemaakt betreffende de voorgeno men wijziging in de steunregeling. Hoewel zij de verbeteringen erkennen, die de uitvoering van eenige dezer maatregelen onge twijfeld zal bewerkstelligen, voelen zij ander zijds groote bezwaren tegen, met name de op heffing van den huurbijslag en het stellen van een speciale loonnorm voor hen, die langer dan vier jaren werkloos zijn. Te Princenhage doen sinds eenigen tijd ge ruchten de ronde omtrent onregelmatigheden op het kantoor van een notaris te Princenha ge. Uit een ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat onregelmatigheden inderdaad zijn gepleegd. Dinsdag is een arrestatiebevel tegen een notarisklerk uitgevaardigd. Gebleken is dat de ze klerk, die met vacantie buitenslands is ge gaan, verschillende hypotheekacten valschelijk heeft opgemaakt en de aldus ontvangen gelden te eigen bate heeft aangewend. De zaak kwam uit toen tijdens afwezigheid van notaris E. iemand uit Breda zich bij den eersten candi- daat vervoegde en zijn verwondering te kennen gaf, dat hem de rente van een bepaalde hypo theek niet was overgemaakt. Toen den candi- daat bleek, dat deze hypotheek niet in de boe ken voorkwam, vroeg hij de acte ter inzage. Daarbij bleek, dat deze geheel en al valsch was en dat ook de handteekeningen van den notaris en de getuigen valsch waren. Hij waarschuw de onmiddellijk den notaris, die zijn reis on derbrak en naar Princenhage terugkeerde. In middels werden nog andere gevallen van fraude ontdekt. Notaris E. heeft onmiddellijk maatre gelen genomen en heeft de valsche acten, voor zoover deze op het oogenblik bekend zijn, in genomen en de gedupeerden volkomen schade loos gesteld. Hoe groot het totale bedrag van de fraude is, is op het oogenblik nog niet be kend. De gelden, die tot op dit oogenblik zijn terugbetaald, belcopen een bedrag van ongeveer f 10.000. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het ontwerp-verO.ag betreffende den ar beid van vrouwen bij ondergrondsche werken in alle soorten mijnen (Genève 1935). Het onderhavige ontwerp-verdrag houdt in het verbod, om personen van het vrouwelijk geslacht, ongeacht haar leeftijd, bij de onder grondsche werkzaamheden in de mijnen te werk te stellen. Onder „mijn" wordt in dat ontwerp-verdrag verstaan „elke onderneming, hetzij een open bare of bijzondere voor de winning van stoffen onder de aardoppervlakte gelegen". Te zijner tijd zal een nadere beslissing wer den genomen ten aanzien van de toepassing van het hierbij overgelegde ontwerpverdrag op Nederlandsch-Indië, Surinam en Cura?ao. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling bij de wet van het K. B. van 22 Juni 1936, waarbij de invoer van naadlooze buizen of pijpen van ijzer of staal voor gas, water en centrale ver warming met een uitwendige doorsnede van 20 tot en met 60 m.m. met ingang van 1 Juni 1936 voor het tijdvak van vier maanden werd beperkt. Al spelende liep het elfjarig zoontje van den landbouwer M. te Albergen, gemeente Tubber- gen, op een zoogenaamden staart van een ploeg, waardoor het kind inwendig gewond werd. In het ziekenhuis te Almelo moest operatief wor den ingegrepen. Het kind is kort daarop aan de bekomen verwondingen bezweken. De Nachtegaal is op de uitreis in Rangoon geland. De Kievit is op de thuisreis te Bagdad ge land Volgens den jongsten weekstaat steeg ue goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met 8 Y, millioen Ingediend is een wetsontwerp, waarbij het Rijk aan de gemeente Laren afstaat het per ceel met het daarop gebouwde tegenwoordige post- en telegraafkantoor, in ruil voor een stuk grond aan het Bchoutenboschje, bestemd voor den bouw van een nieuw post- en tele graafkantoor. Bij dezen ruil zal de gemeente Laren een toegift var. 7400 gulden aan den Staat moeten betalen. Het communistisch Tweede Kamerlid Schal- ker heeft aan den minister van Koloniën, voor zitter van den raad van ministers, nieuwe vra gen gesteld over het eventueel verkoopen van vliegtuigen aan Spanje. De voorbereidende werkzaamheden voor het Zesde Zilveren Bal Tournooi van Kimbria te Maastricht zijn thans zoover gevorderd dat alle deelnemende vereenigingen bekend zijn en de loting kon worden gehouden. Dit jaar verzekerden de organisatoren zich van een tweetal buitenlandsche vereenigingen. Waar het D.J.K. in Duitschland jammer ge noeg' niet meer bestaat ging de aandacht uit naar het Vlaamsch Katholieke Sport Verbond in België. Aangezocht werden de kampioenen der eere-afdeeling van het V. K. S. V. en de tweede plaats bezetters. Jammer genoeg kon den de kampioenen wegens Kerkelijke feesten niet van de partij zijn en zoo werden uitgenoo- dlgd de tweede- en derde plaatsbezetters der eere-afdeeling, n.l. Geel-Ster A.F.C. uit Hobo- ken-Antwerpen en St. Augustinus F.C. uit Borgerhout-Antwerpen. Een achttal clubs vormen thans de deelne merslijst van het zesde tournooi en wel twee buiten-Limburgsche, twee buiten-Nederlandsche en vier Limburgsche. Het zijn: R. K. Spar taan, Rotterdam, kampioen Westelijke le klasse I.V.C.B.; Kolping', Helmond, le klasser I.V.C.B. Geel-Ster A.F.C., Antwerpen, eere-klasser K.V.S.V.; St. Augustinus F.O., Antwerpen, eere-klasser K.V.S.V.; R. K. Kerkrade, Kerkra- de, Zuidelijke le klasser I.V.C.B.R.K.V.V. Hoensbroek, Hoensbroek, kampioen Zuidelijke le klasse I.V.C.B.; R.K. V.V.H,, Heerlen, 2e klasser I.V.C.B.; R. K. Kimbria, Maastricht, Zuidelijke le klasser I.V.C.B. Na loting is het volgende wedstrijd-pro gramma samengesteld: 30 Augustus: A: V.V.H. (Ueerlem)R. K. Hoensbroek (Hoensbroek) B: Kolping (Helmond)R. K. Kerkrade (Kerkrade) C: Kimbria (Maastricht)Geel-Ster F.C. (Antwerpen). Winnaar C vrijgeloot naar volgende ronde. 6 September: E: Winnaar CSpartaan (Rotterdam), werpen. F: Winnaar DSt. Augustinus F.C. (Ant werpen) G: Finale. Winnaar EWinnaar F. 26 „Ik geloof, dat Miss de Rosen gelijk heeft, mijnheer Northcote," sprak hij met bevriezende beleefdheid. „Wij hebben elkaar vroeger ons- moet, maar onder eenigszins verschillende om standigheden!" „Ja," zei ik brutaal, „ik had tien jaar geleden het genoeg'an een onderhoud van vijf minuten met u te hebben; dat was te La Paz." Zijn wenkbrauwen gingen meer dan ander halve centimeter omhoog. „Inderdaad!" merkte hij droogjes op. „Maar ik heb het oog op een van lateren datum. Mogelijk was uw wedervaren in San Luca niet van voldoend aangenamen aard, om het zeer helder in uw herinnering vast te leggen." Dit was, wat Billy zou genoemd hebben, een steek bovten water, maar ik ontving hem zonder een spier te vertrekken. „Ik ben nooit in mijn leven te San Luca ge weest," zei ik brutaal. Het antwoord van sir Henry was duidelijk in zijn blik leesbaar en wat hij zei lie taan klaar heid niets te wenschen over. „Ik vrees, dat San Luca niet zoo bevoorrecht is, als u wilt doen voorkomen." Dit was de eerste maal in mijn leven dat ik voor leugenaar werd uitgemaakt, ten minste door een man en slechts gedurende een seconde was mijn temperament mij de baas. Ik deed een stap naar hem toe, doch op 't zelfde oogenblik herin nerde ik mij mijn belofte aan Northcote. Met bovenmatige inspanning bedwong ik mijn toorn. „Het is wel zeer merkbaar, dat u zich uit de diplomatie heeft terug getrokken," zei 'ik. Wij waren beiden zoo verdiept in ons weder- zijdsch complimentenspel, dat wij voor een oogenblik geen van beiden bemerkten, dat Mer- cia was teruggekeerd. Het was door haar niet onopgemerkt gebleven, dat de verhouding een weinig gespannen was en daarom had zij zoo'n haast gemaakt om haar kleeren te halen, ten einde te voorkomen, dat ons onderhoud tot een ongewenschte crisis zou komen. In haar wit sa tijnen mantel en de sjaal van Indische zijde over haar hoofd geslagen, zag zij er bekoorlijker uit dan ooit. Zij kwam naar sir Henry toe en legde haar hand zacht op zijn arm. „Wil ik ze even zegg'en, dat de auto voor moet komen?" vroeg zij. Hij keerde zich oogenblikkelijk om en ik begaf mij na een buiging voor Mercia gemaakt te hen ben, naar den wintertuin terug. Het korte opwindende onderhoud met Sir Henry had mij in een eenigszins strijdlustige stemming gebracht en het leek mij, dat het ko mende onderhoud met Lord Sangatte 'n aange name manier zou zijn, om de volgende minuten deze stemming te bewaren Daarom ging ik, zon der tijd te verliezen, door den wintertuin en tikte op zijn deur. „Binnen," riep hij. Hij moet gevoeld hebben, wie er tikte, want zijn uitnoodiging, om binnen te komen, miste de gewone beleefdheid, laat staan hartelijkheid. Ik aanvaardde het voor hetgeen het was en toen ik binnen was, sloot ik de deur achter mij. Sangatte stond met zijn rug naar den haard gekeerd en keek ongeveer evbn vriendelijk als een tijger, die hoofdpijn heeft. Ik ging naar hem toe en plaatste mij in dezelfde houding tegen den rug van de sofa. „Zeg eens, Northcote," brak hij los, niettegen staande hij moeite deed, zijn kalmte te bewaren, „ik zou, voor den duivel, wel eens willen weten, wat die grap van jou beteekent." „Wij hebben beidün eenige inlichtingen noo dig," antwoordde ik. „Ik zou wel eens willen we ten wat het te beteekenen heeft, dat jij Miss de Rosen beleedigt." Slechts een oogenblik keek hij mij boosaardig aan; toen begon hij te lachen en wel op zoo'n uitdagende, gemeene manier als ik nog nooit, zelfs niet door de grootste schurken in Zuid- Amerika had hoorten doen. „O, wringt de schoen daar!" riep hij. Toen zwee^hij even. Mijn vingers jeukten om hem bij zijn strot te grijpen en zijn hoofd tegen den muur te kwak ken, maar misschien gelukkig voor ons beiden mijn belofte aan Northcote hield mij in be dwang. „Nu, ik weet niet, hoe jij er over denkt," zei hij snauwend, „maar het komt mij voor, dat jij en ik niet moeten twisten, vooral nu niet." „Ik denk in dit geval wel," zei ik, „tenzij Je de zaak een weinig eerlijker behandelt." Hij gaf mij een blik, die nu juist geen aan spraak kon doen gelden op den naam van vriendschappelijk. „Je stelt je zeer zonderling aan, Northcote. Ik ben niet iemand, die zich ongestraft laat bedrei gen; dat moest je toch weten." Ik begon te lachen. „O, als het daar op aan komt," zei ik, „geloof ik, dat je omtrent mijn ge steltenis ook niet geheel onkundig bent." Ik zei dit maar op goed geluk af, want tot nu toe wist ik in het geheel niet, wat en hoeveel Sangatte van den ongunstigen levensloop van mijn dubbelganger afwist. Dat zijn kennis ter, dien opzichte vrij uitgebreid was, bleek duidelijk uit zijn antwoord op mijn uitlating. „Ik wil gaarne gelooven, dat je een reuzen- schurk bent, Northcote," zei hij met een soort appreciatie, „maar niettegenstaande dat, zal ik mij toch in deze aangelegenheid geen inmenging laten welgevallen. Jij speelt jouw spel en ik het mijne." „Mijn eenige tegenwerping is," antwoordde ik, „dat jij dan al een heel smerig spelletje speelt." Hij werd vuurrood, ,,'t Is iets geheel nieuws, jou als zedenpreker te zien optreden," smaalde hij. „Wat is eigenlijk de zaak? Is het jouw be doeling, met dat meisje te trouwen?" Ik hield mij kalm. „Laten wij den naam van Miss de Rosien er buiten houden," stelde ik voor. „Laten wij aannemen, dat zoolang de Maat schappij nog niet is opgericht, het beter voor jou en voor de zaken in het algemeen is, dat je je gevoelens binnen behoorlijke grenzen weet te houden." Er moet zeker een gevaarlijke dreigende toon in mijn stem geklonken hebben, want hoe woe dend hij ook was, kon ik zien dat mijn woorden zijn houding deed matigen. Hij waagde echter nog een laatste poging, om mij te overbluffen. „Als je denkt, dat je me bang kunt maken, dan heb je het bij het verkeerde eind. Wij zijn hier niet in Zuid-Amerika; bedenk dat." Ik glimlachte. „Als dat het geval was, zou ik de moeite niet genomen hebben, je te waarschu wen," zei ik op schertsenden toon. Er volgde een kort stilzwijgen. Sangatte stond mij kwaadaardig aan te kijken en, zooals ik ver onderstel den toestand te overdenken. Eindelijk schokschouderde hij. „Enfin," zei hij knorrig, „dan moet jij je zin maar hebben, ik wil het belang van de Maat schappij niet in den weg staan." „Je hebt gelijk," zei ik vriendelijk, „ik dacht wel, dat je een practischen kijk op de zaak zou krijgen." Terwijl ik sprak, gaf de groote pendule op den schoorsteen een zwaren gongslag. Het was één uur. Ik werd er terstond aan herinnerd, dat Billy misschien op mij wachtte. „Aangezien wij deze kleine aangelegenheid hebben afgehandeld." zei ik, van de sofa op staande, „ctenk ik maar naar huis te gaan." Even hield ik op. „Ik bedank je ten zeerste voor Je aangenamen avond. Wel te rusten," voegde ik er aan toe. De uitdrukking op het gelaat van Sangatte sprak encyclopedieën, doch uit zijn mond kwam geen enkele klank en aangezien ik hierdoor in de veronderstelling werd versterkt, dat hij geen ver lenging van conversatie wenschte, verliet ik het vertrek. Ik ging naar de hal, waar ik door 'n gegalon- neerden bediende aan mijn jas en hoed geholpen werd, en die mij daarna uitgeleide deed. De opwindende gebeurtenissen van dezen avond betwistten elkaar den voorrang in mijn gedachtengang, zoodat ik voor e'en oogenblik mijn voortdurende gevaar vergeten had. Ik liep nu snel door, terwijl ik over de opgedane er varing nadacht en trachtte de verschillende din gen met elkaar in juist verband te brengen. Ik had nu een vrij goed overzicht van mijn verhouding, zoowel ten opzichte van Lammers- field, als van Sangatte, terwijl mijn kennisma king met Mercia, naar het mij toescheen in de gewenschte richting vorderde. Of zij in haar hart mij nog schuldig geloofde aan de bloedige misdaden, waarvan zij mij in het begin had beschuldigd, daar kon ik mij geen idee van vormen. Indien het zoo was, dan vond ik het toch wel bemoedigend voor mij, dat zjj mij tegen Maurice had gewaarschuwd. Vreemd, dat ik met haar nooit over dat ge heimzinnige telegram had gesproken, dat zonder twijfel toch de bedoeling had, mijn levfen te red den. Dat die waarschuwing ernstig was bedoeld, was achteraf maar al te duidelijk gebleken. Zou zij het zelf verzonden hebben? Maar indien dit zoo was, hoe klopte dit dan met haar bijna hartstochtelijke ontkenning, dat zij iets van de Milfordzaak wist. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3