I Zoekt gij betrouwbaar Personeel STADSNIEUWS Tragische nederlaag van Euwe LAATSTE NIEUWS I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Slachtoffers ten grave gedragen GROOTE FOUTZET, TOEN HIJ GUNSTIGER STOND DE STRIJD IN SPANJE WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936 OPMERKENSWAARDIGE UITVINDING Lucifers voor gasbrander onnoodig KONINGINNEDAG Feesten Haarlem-Noord FAILLISSEMENTEN Centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen De Ramplaan Orgelbespeling Haarlemsche Poeliersvereeniging DAMMEN HAARLEMSCHE DAMCLUB Clubkampioenschappen en cupwedstrijden CRICKET FLAMINGO-JUNIOREN- TOURNOOI Rood en Wit slaat Haarlem en V. R. A. HEEMSTEDE an'tgaat om menscHercleyensI SCHAKEN De wereldkampioen heeft Donder dag een zware opdracht teger den voortreffelijk spelen den Botwinnik RAMEN MET TEER BESMEERD Te Noordwijkerhout Concert in Het Bloemendaalsche Bosch Capablanca komt opzetten Partijen van Landau Niettegenstaande haar bewerin gen schijnt de regeering niet te üor der en in haar operaties De bij de ontploffing aan de Hem- brug omgekomen arbeiders te Zaandam en Oostzaan begraven Groote belangstelling Begrafenis Klaas Onrust Engelsche soldaten te Peking beschoten Het noodweer op Korea eischte 4-13 dooden LIMBURGS MIJNINDUSTRIE Italiaansch oorlogsschip in nood? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiMiiiiiiMiiiiiiiiiiniiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT n1lllllllllllll!lllllllllllll!irilll!llllllllllllllllllll!l!l!!l|||||||lllllll!ll||ll!|l|||||||||||i||||||||||||||||||||||||||||||||||ni|||^ £en Haarlemmer, de heer H. Wetterhahn, wonende Brouwerstraat 28 te Haarlem, heeft een opmerkenswaardige uitvinding gedaan, die wellicht een toekomstmogelijkheid biedt en menige huisvrouw veel gemak zal kunnen ver schaffen. Een huisvrouw, die volgens een bekenden raad „op gas kookt", moet telkens, als ze iets op gas koken of warmen wil, dit gas aansteken. Z.g. spaarbranders op sommige gasstellen ma ken het mogelijk om de gasvlam zoo klein (en dus goedkoop) mogelijk aan te houden zoodat dat herhaald aansteken kan vervallen. De heer Wetterhahn heeft nu een apparaatje gecon strueerd, waardoor ook die spaarbranders over bodig worden. Zoodra men de gaskraan van het gasstel opendraait, ontvlamt het gas. Draait men de gaskraan dicht, dan is de vlam weer verdwenen en men kan dan het gas weer doen ontvlam men door ds simpele beweging van het open draaien van de gaskraan. Het toestelletje, door den heer Wetterhahn uitgevonden, is zeer eenvoudig en klein. Het is een apparaatje, dat men op den brander, de gasleiding naar den brander of op de voeten van den rooster kan zetten en bestaat uit twee krammetjes voor de bevestiging aan het gas stel, over welke krammetjes een spil loopt, met moeren aan de krammetjes verbonden. Aan het verlengde van deze spil zit een drie kantig doosje, waarin draden, bestaande uit bepaalde stoffen, loopen. De uitvinding bestaat nu eigenlijk voornamelijk uit de stoffen, waar uit de draden bestaan. Komt n.l. het uit de gasleiding stroomend gas in aanraking met deze dracien, dan ontvlamt het. Door den gas- toevoer af te sluiten kan men de vlam vanzelf doen dooven en ais men gas dan weer toevoert door de kraan open te zetten, stroomt het van zelf langs het toestelletje naar de genoemde geheimzinnige draden, die het gas doen ont vlammen. Alleen de heer Wetterhahn kent de samenstelling van de stoffen. De heer Wetterhahn schat, dat, als het ap paraatje in het groot wordt geproduceerd, de aanschaffingskosten voor de huisvrouw slechts enkele kwartjes zullen bedragen. Hij heeft uit gerekend, dat deze kosten gelijk zijn aan het geld, dat men anders gedurende drie maanden aan lucifers moet betalen. Daar de levensduur van het apparaatje op anderhalf a twee jaar wordt geschat, brengt het dus een groote be sparing aan lucifersgebruik mede. Het gasver bruik zal niet grooter zijn dan als men luci fers voor het aansteken gebruikt De heer Wetterhahn is thans bezig het ap paraatje ook geschikt voor petroleumvergassers te maken. Hij is vroeger machinevormer bij de fabrieken van Krupp te Essen geweest en heeft ongeveer anderhaif jaar over zijn uitvinding gewerkt. Een vriend heeft met hem samenge werkt, doch de eigenlijke uitvinding is van hem. Wellicht vindt hij thans een financier die de fabricage van het apparaatje in het groot wil financieren en exploiteeren. De heer Wet terhahn zal dan ook patent op zijn uitvinding nemen. Van de Oranje Vereeniging Haarlem Noord ontvingen wij het programma voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het vermeldt des morgens om 8 uur een muzikale wandeling van de kinderen der hoogste klassen van de Lagere Scholen, die vanaf de Kleverlaan vertrekken, naar de Groo.e Markt marche iren en na de Aubade zich naar het Frans Halstheater begeven waar •zij een bioscoopvoorsitelliing zullen bijwonen en onthaald worden. Des middags komt de clou van het pro gramma. Dan zal voor het eerst in Haarlem een wegronde od de fiets worden ven eden, waaraan wordt deelgenomen door de ledp.n der Wielrenverc en'gingen: De Kampioen. De Jonee Kampioen. Achilles, en Excelsior. Van alle zij den ziin reeds vele prijzen voor deze ronde be schikbaar ges eld. Door het gebruik van een luidspreker-installatie zal het volgen van den wedstrijd zeer vergemakkelijkt worden, terwijl ook via dezen weg de prijzen en hun gevers zullen worden bekend gemaakt. Een speciaal bijprogramma vermeldt de na men der deelnemers en hun nummers De ronde wordt ingeluid door 'n muzikalen omgang van de Harmonie St. Caeciba, welke om drie uur vertrekt vanaf de Klevertaan. De start der beginnelingen vindt cm vier uur, die der nieuwelingen om vijf uur en die der amateurs om zes uur plaats op de var. Nes straat naast den ingang van het EDO-terrein. Het publiek wordt nu reeds verzocht z'.ch voor- ai te houden aan de orde-maatregelen, die door de politie, de jury-, en de bestuursleden genomen zullen worden teneinde een vlet ver loop van deze eerste Haarlemsche ronde mo gelijk te maken. Het Oranje-feest zal besloten worden met een muzikale avondwandeling door bovengenoemde harmonie onder leiding van haar Directeur, den heer S. Noom. In café Suisse, Rijksstraatweg, zuilen de win naars des avonds omstreeks negen uur hun prijzen in ontvangst komen nemen. fc Veille de Fête (Pastorale), c Soir de Fête (Valse Basque) d La Ballade de l'Aveugle. e Ronde Carnavalesque. 4 Finale. De nummers met een van de Jeugd-Har- monie zijn de nummers welke gespeeld moeten worden op het Concours te Krommenie, waar zij 30 Augustus 1936 aan deelnemen De Arrondissements-Rechtbank te Haanerr. heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken: Maarten Berghoef, winkelier in sigaren en bloemist, wonende te Aalsmeer-Oost, Aalsmeer- derweg no. 209a; Curatricemej. mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. J. H. Hagedoorn, kapper en winkelier In si garen, wonende te IJmuiden, Snelliusstraat no. 49; Curator: mr. K. van Giffen te Haarlem. C. J. Koutstaal, handeldrijvende onder den naam Bloemenmagazijn „Excelsior" wonende te Haarlem, Kruisstraat 12; Curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. H. J. A. Jacques, sigarenhandelaar en koop man, wonende te Haarlem, P. C. Hooftstraat 7; Curator: mr. D. de Jong te Haarlem. G. van Dorssen, manufacturier, wonende te Haarlem, Leidschevaart 130; Curator: mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten: Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement op grond van verzet van: de N. V. Maatschappij tot Ex ploitatie van het Motorvisschersschip ,.De Zee meeuw", gevestigd te Rotterdam, doch kantoor- houdende te IJmuiden; Curator: mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Opgeheven werden de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief: A. Willemse, koopman, wonende te Vijfhui zen, Vijfhuizerdijk 83; Curator: mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. P. Homan, brandstoffenhandelaar, wonende te Haarlemmermeer, Lijnderdljk 54; Curator: mr. B. E. van Tijn te Haarlem. C. Goosen schilder, wonende te IJmuiden- Gost, Velserduinweg 194; Curator: mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Met het oog op de Hinderwet deelen B. en W. mede, dat vanaf heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 7 September e.k. 's voormiddags ten 11.45 uur, ter gemeente-secretarie (7e Afdeellng) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van hun college aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland om vergunning tot oprichting van een centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen in een te verbouwen schoolgebouw aan de Spaamwouder- straat no. 12, waarbij als beweegkracht electro- motoren zullen worden gebezigd benevens 2 smidsen en dat op 7 September des voormid dags ten 11.45 uur op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Algemeen zijn de bewoners van de Ramp- laan zeer tevreden over de door de gemeente Haarlem geplaatste tuinafsluiting, welke noo- dig werd door het dempen der sloot. Maar wat er thans geplaatst wordt op de gedempte sloot- einden vóór de Ned. Herv. kerk, Is zóó on vriendelijk, zóó stijlloos, zóó leelijk, zoo geheel in strijd met een kerkgebouw, dat daarover slechts een scherp, vernietigend oordteel uitge sproken kan worden. Is het niet, of de kerk een gevangenis is? Want achter het raster werk met z'n drie boven elkaar gespannen prikkeldraden grijnst een muur, welks boven kant dicht bezet is met vastgemetselde, rechtop staande gebroken flesschen en glasscherven. Deze afweermiddelen, op een oorlogsterrein geen slecht figuur makende als meest barbaar- sche afschrikking, doen bij een kerkgebouw eenigszins.... onvriendelijk aan. Deze prikkel draadafzetting is door de gemeente Haarlem niet gewenscht. Had deze haar zin gekregen, dan was er een gemetseld muurtje gekomen met een net hekwerk. Maar kippengaas met prikkeldraad behoedt beter voor overklimming dan net hekwerk. Maar, zoo vraagt men ons, zijn de Ramplaanbewoners zulke vandalen, dat zij op een dergelijke wijze in toom moeten ge houden worden? Voor het tegenover liggende kostershuis was de gewone afzetting niet g-oed genoeg. Daar moest iets anders voor komen, meer in stijl met het landelijk karakter van het niet-modeme huis. Heeft de schoonheids commissie van Haarlem hierin niets te zeggen? En zoo ja, heeft die dat dan goed gevonden? Gewone nuchtere menschen hebben er slechts één oordeel over: „foei-leelijk!" Het programma van de orgelbespeling In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 27 Augustus des middags van 34 uur door den heer Willem Zonderland luidt: 1. Toccata Op. 10 van C. F. Hendriks Jr.; 2. Praeludium en Fuga van J. W. Kersbergen; 3. Fantasie over Psalm 33 van C. de Wolf; 4. Sonate I van Felix Karowski, I Allegro ma non troppo, II Andante, III Allegro con fuoco; 5. Paraphrase over het Oude Wilhelmus van Jac. Bonset; 6. Hosannah! (Chorus Magnus) van Th. Dubois. De Haarlemsche Poeliers hebben besloten een vereeniging op te richten. Het bestuur bestaat uit de heeren: F. Koomen, voorzitter, C. v. Wieringen, penningmeester en P. v. d. Stadt, secretaris. In de eerste vergadering werd besloten 4 pCt. omzetbelasting te heffen op de goederen die in de winkels verkocht worden. Verder werd be sproken de verplichte rijkskeuring op gevogel te. De vergadering zou deze keuring ten zeer ste toejuichen, teneinde het venten van huis tot huls door onbekwame (vak) lieden tegen te gaan. Maandagavond jl. werden in de „Korenbeurs" te Haarlem de wedstrijdelf om de clubkampi oenschappen 19351936 en 19361937, alsmede de cupwedstrijden der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen. Clubkampioenschappen 1936/1937. Hoofdklasse: J. J. van Kesteren wint van J. van Looij; P. H. MeureK. Ollj afgebroken. Eerste klasse: M. van Leeuwen wint van W. J. A. Matla; P. L. Schrijnemakers remise met B. Henneke; J. J. Groenewoud wint van A. Smit; J. A. Meeuwenoord wint van H. G. J. Andriessen. Cupwedstrijden 1936/1937 J. W. van Dartelen remise met P. J. van Dartelen; J. J. van Kesteren wint van G. van Langelaar; J. J. Aling wint van J. Wielenga; A. Winkler wint van H. Gteeuw; A. M. Reedijk wint van Stammis; J. B. Sluiter Jr. wint van H. van Lunenburg Jr.; K. Olij wint van H. A. v. d. Water; I. Risseeuw wint van P. Dijkman; P. H. Meure wint van Chr. Gerritsen. Dé voorronde van het Flamingo-Junioren- tournooi Maandag en Dinsdag tusschen Rood en Wit, Haarlem, V.R.A. en V.V.V. verspeeld is door Rood en Wit gewonnen. Maandag werd eerst aan de Spanjaardslaan de wedstrijd Rood en WitHaarlem gespeeld. Rood en Wit scoorde 149 runs nadat de eerste 5 wickets voor slechts 18 runs gevallen waren. R. Bouricius en H. Hackenitz veranderen de situatie geheel door 77 runs voor het 6de wicket bijeen te slaan. Vooral Bouricius die 59 scoorde (2 x 6) deed fraai werk goed gesteund door Hackenitz die een nuttige 22 achter zijn naam bracht. Meeuwenoord legde er eveneens nog het hout op en noteerde 35 not out. P. Kruyt nam 559, J. Elzinjer 323, J. de Lugt I46 en K. Visser 18. Haarlem kwam slechts tot 32 en faalde op Berendsen die uit stekend bowlde en 610 nam, goed gesteund door J. Meeuwenoord (3 v. 4), Alleen P. Kruyt met een zeer goede 14 wist den aanval van Rood en Wit te weerstaan. Rood en Wit won met 117 runs en speelde daarop Dinsdag tegen V.R.A. dat Maandag van V.V.V. won. Weder om batte Rood en Wit eerst en nu kwamen de runs minder snel. Van Rossem die de innings opende scoorde een goéde 24 op Popplnk en Jibben en ook Berendsen met 16 en H. Reus met een zeer verdienstelijke 17 zorgden dat het totaal 92 werd. Jibben en Poppink met resp. 440 en 335 deden het beste werk met den bal. De 10 V.R.A.-ers faalden ook al op Be rendsen die wederom 6—11 nam. Meeuwenoord nam het overige wicket voor 17 en R. Bosschart met 11 was de eenige Amsterdammer die de dubbele cijfers haalde. Rcod en Wit won ook dezen wedstrijd met 58 runs en gaat thans a.s. Vrijdag en Zaterdag naar Den Haag, om te trachten aldaar het tournooi tegen de H.C.C.- juniores te winnen. Excursie De weleerw. heer Kapelaan C. A. M. Snelders heeft met een gezelschap R. K. meisjes uit Heemstede een bezoek gebracht aan de Sunlight fabrieken te Vlaardingen. Omstreeks half twee arriveerde het gezelschap dat uit ongeveer 70 meisjes bestond, aan de fabriek, waarna de rondwandeling over het fabrieksterrein begon. Allereerst ging men naar den aanlegsteiger, waar de grondstoffen, die voor de zeepbereiding noodig zijn, aangevoerd worden. Daarna werd het inwendige van de fabriek bezichtigd, zoo dat men de fabricage van de bekende Sunlight producten n.l. Sunlight Zeep, Vim, Radion, Lux, Rinso en Lux Toilet Zeep in elk stadium kon gadeslaan. Nadat eenige ververschingen waren gebruikt, verlieten de meisjes, opgetogen over deze ge slaagde excursie, de fabriek. V .„Spelend W«<| ^„„«ggeu uw auto— t te gr° die PI" verrader!*!*» neemt— dil„ redde" k r O rn rn9„^thee goede temme ^dr.e het op Tot nog toe onbekende baldadigen hebber, des nachts de ramen van den winkelier Brug man met teer besmeurd. Of dit een laffe wraak neming is met politieken ondergrond staat niet. vast. De politie stelt een onderzoek In. De Johez-Harmonie en jeugdafdeeling van deze vereeniging zullen Donderdagavond om 8 uur in het Bloemendaalsche Bosch 'n concert geven. Het programma is als volgt: Johez Jeugd-Harmonie: 1 Le Fringant. Pas-redoublé, F. Rot-sseau. 2 Nossi Romé. Ouverture F. Boyer. 3 Joyeuse-Ouverture L. Blémant. 4 L'Amitié Ouverture, O. Filsfils. Johez Harmonie: 1 Marche des Cottillons, Fr. Popy. 2 Ouverture ..Der Freischütz", C. M. von Weber. 3 Au Pays-Basque. Scènes caractéristiques en 5 Parties, H. Fer- r:and. a Sérénade aux Fiancées. De geweldige spanning, welke bij het begin van de derde week in het Nottlnghamsche schaaktournooi bestond, wie den eersten prijs zai winnen, begint eenigszins te luwen. Maan dag verspeelde Flohr zijn laatste kans door een blunder tegen Alexander te maken, welke hem op een verliespunt zal komen te staan. Dins dag was het helaas de beurt van Euwe en wel op een zeer onverwachte en haast tragische wijze. In het eindspel tegen Lasker, dat ietwat gunstiger voor Euwe stond, maakte hij een srooten foutzet. die aanstonds het verlies van een stuk met zich bracht. Er was natuurlijk groote verslagenheid in het kleine Holland- sche kamp, maar niet alleen daar. Euwe toch heeft zich ook hier algemeen bemind weten te maken en het Is geen overdrijving om te zeggen, dat een leder hem den eersten prijs van harte gegund zou hebben. Dat hij thans op deze wijze hoogstwaarschijnlijk die kans verspeeld heeft, is wel zeer hard. Natuurlijk hanet nog veel af van de partij, die hij Don derdag a.s. tegen Botwinnik te spelen heeft, maar het beheert geen betoog, dat het ook Voor Euwe een zeer zware opdracht is, van den voortreffelijk spelenden Rus te winnen. En met het oog op zijn toumooistand mag hij toch ook geen verliesstand riskeeren. Over de in de dertiende ronde gespeelde par tijen het navolgende: LASKEREUWE. Lasker opende met den d-pion en Euwe koos de geliefde Slavische ver dediging. De oud-wereldkampioen speelde zeer voorzichtig en vermeed het om complicaties te scheppen. Blijkbaar was hij met remise tevre den. Reeds spoedig werden de koninginnen, de kasteelen en enkele lichte stukken geruild en er ontstond een eindspel, waarin Euwe iets beter stond, omdat Lasker een geïsoleerden pion op d4 had. Waarschijnlijk gedachtig aan de omstandigheid, dat hij zijn partij tegen Ca pablanca te vroeg remise had gegeven, wilde Euwe en wel terecht op winst spelen en trof daartoe de noodige voorbereidingen, In een zeer eenvoudige stelling maakte hij op den 23sten zet een groven foutzet. Toen Lasker namelijk Euwe's paard aanviel, beantwoordde onze landgenoot deze dreiging met een tegen aanval op Lasker's paard, daarbij overziende, dat Lasker door een pionoffer gelijktijdig Euwe's raadsheer kon aanvallen. Na net stuk verlies speelde Euwe nog tien zetten door, maar gaf toen den hopeloozen strijd op. FLOHRFINE. Flohr en Fine warer. waarschijnlijk min of meer onder den indruk van hun slechte ervaringen ln de vorige ronoc, zoodat het eenigszins begrijpelijk was, dat zij voorzichtig tegen elkaar optraden. Flohr koos de Engelsche 'opening en speelde zeer passici En daar ook Fine niet veel ondernam, bleven groote verwikkelingen uit. Toch wist de Ameri kaan zijn tegenstander een dubbel-pion op de f-lijn te bezorgen, waartegenover Flohr het voordeel van het raadsheerpaard had. Met nog bijna alle stukken op het bord werd na 19 zet' ten reeds tot remise besloten. Een felle strijd kon het allerminst genoemd worden BOTWINNIK—VIDMAR. In de partij Bot winnikVidmar ontwikkelde eerstgenoemde ln een orthodox dame-gambiet den koningsraads heer naar d3, zonder den gebruikelijken zet talcl te doen voorafgaan. Vidmar bezorgde den Rus vrij spoedig een geïsoleerden d-pion. Waarschijnlijk meende Vidmar daardoor een gelijk spel te hebben verkregen en trachtte op vereenvoudiging aan te sturen. Daarbij over schatte hij een manoeuvre van Botwinnik, die achtereenvolgens een paard en zijn koningin op Vidmar's koningsvleugel richtte, en na deze voorbereidende maatregelen door het oprukken van den f-pion de f-lijn opende. Doch Vid mar zag het dreigende gevaar niet en werd verrast door een fraai paardoffer op f7, waar door hfj hopeloos kwam te staan. Toen hij op den 24sten zet een vollen toren zou verliezen gaf hij op. TYLORWINTER In dit tournooi hebben de Engelschen wel veel nederlagen geleden, doch nog geen enkele maal, indien zij tegen elkaar speelden. Dinsdag was dit bij de ont moeting Tylor-Winter ook niet het geval. Win- (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ter, die zich Siciliaansch verdedigde, rukte met zijn a-pion op, waardoor de a-lijn spoedig geopend werd. Alras verplaatste het gevecht zich naar het centrum en den koningsvleugel. Tylor behaalde eenig overwicht, zette toen echter minder juist voort, maar wist daarna door een welberekend torenoffer remise door eeuwig schaak te bereiken. ALJECHIN—BOGOLJUBOW Bogoljubow koos als zwartspeler in de Slavische verdedi ging van het dame-gambiet een variant, waar mede hij in de match tegen Aljechin om het wereldkampioenschap van dezen verloren had. Ook dezen keer wist hij niet stand te houden. Aanvankelijk scheen het, dat Aljechin het best stond, doordat hij met zijn pion op e5 een druk op de zwarte stelling uitoefende. Bogoljubow verdedigde zich echter goed, wist zich te be vrijden en zelfs een pion te winnen. Aljechin'-; stelling zag er toen niet fraai uit; hij wist echter zijn aanval te doen herleven en in een zeer fraai pionoffer, dat op geen enkele wijze te weerleggen was. Er ging toen nog een stuk verloren en daarna gaf Bogoljubow op. Na zijn slecht begin heeft Aljechin geweldig opgehaald. CAPABLANCA—ALEXANDER. Capablanca opende Engelsch tegen Alexander en beide spe lers fianchetteerden hun koningslooper. Direct na de rochade van zwart ondernam Capa blanca een koningsaanval. hij rukte met zijn h-pion op en bracht dezen naar h6; vervolgens rocheerde hij lang, waardoor de strijd een vrij scherp karakter verkreeg. Alexander drong met zijn koningin in het witte spel, doch werd teruggedreven. Na langdurige voorbereiding opende Capablanca het centrum, om de diago nalen voor de loopers vrij te maken. Lang zamerhand kreeg hij een aanval op den ver zwakten koningsvleugel van Alexander, die ten slotte de koningin tegen een toren moest geven en daarmede was het pleit beslecht. Ook Capa blanca heeft zich volkomen hersteld van zijn aarzelend begin en heeft thans zelfs nog kans de eerste plaats te bezetten. Woensdag speelt hij zijn uitgestelde partij tegen Vidmar. THOMAS—RESHEVSKY. Thomas speelde een Spaansche partij tegen Reshevsky, die een variant uit de oude doos koos. De Engelsche speler kreeg een bevredigend spel, maar maakte daarna, zooals hij in dit tournooi reeds meer malen gedaan heeft, een aantal zwakke zetten. Hij moest zffn koningin tegen een raadsheer geven en toen was het voor Reshevsky nog feitelijk een kwestie van techniek, om de party te eindigen, hetgeen hij feilloos deed. In het major open tournament won Landau met wit tegen Sonja Graf in de zesde ronde, en. met zwart tegen Butcher in de achtste ronde. De partij LandauKlein in de zevende ronde werd afgebroken in een gunstige stelling voor Landau. MADRID, 25 Aug. (Reuter.) Wederom is een dag voorby gegaan, zonder dat er op militair gebied veel is voorgevallen. De toestand schijnt in een impasse te zijn ge raakt. althans voor het oogenblik. De regeering beweert, dat zij verscheidene overwinningen heeft behaald, maar de opstan delingen schijnen in de verschillende steden, vaar zy nog steeds meester zijn, niet meer ge neigd tot wijken dan zy verscheidene weken geleden reeds waren. Behalve het feit, dat er schaarschte aan levensmiddelen heerscht, kan gezegd worden, aat de toestand te Madrid kalm is. In de stra ten spelen de knapen soldaatje en de meisjes, verkleed als verpleegsters, collecteeren voor de hospitalen. Sinds Zaterdag j.l. fungeert een speciaal ge rechtshof, samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende organisaties van het volksfront. Het is Ingesteld voor de behande ling van zaken tegen officieren en anderen, die van muitery worden beschuldigd. Er hebben reeds vier executies plaats gehad en talrijke veroordeelingen tot gevangenisstraf ziin uitgesproken. Van regeeringszijde verluidt, dat in de laat ste twee of drie dagen talrijke Moorsche „re- gulares" naar de regeering zijn overgeloopen, omdat zij slecht betaald en gevoed werden. Uit Hendaye wordt bericht, dat 700 man van den Tercio in de omgeving van Oyarzun zijn aangekomen, waar zii tezamen met de op standige militie een aanvril op groote schaal voorbereiden op Irun en Ban Sebastian De earlisten en fascisten zouden, zoo wordt gemeld, ge-encadreerd worden door talrijke priesters. Zelfs wordt nauwkeurig medegedeeld, dat er één priester voor elke vijftig man zou zijn in de streek van Burgos. Aan den kant der regeeringsstrijdkrachten zou alles gereed zijn voor het bieden van weerstand. Kleine posten met automatische wapenen zyn inge richt en patrouilles zorgen voor een voortdu rende verbinding. De eerste linies liggen ver schanst achter prikkeldraadversperringen, ter wijl speciale secties gereed staan om tusscheu- beide te komen. Verder wordt gemeld, aat ce artillerie van de forten Guadeloupe, San Mar cos .en San Martial dageiyks him demoralisee- rend vuur op de opstandelingenstellingen doen neerkomen, vooral Oyarzun als doelwit kie zende. De regeeringstroepen zijn optimistisch; te San Sebastian heerscht volkomen rust. Verno men wordt, dat bij bet bombardement van Irun twee anarcho,-syndicalisten licht gewond zijn. Onder de overige anarcho-syndicalisten heerscht eenige opwinding. Drie regeeringsvliegtuigen, die uit Santan der vertrokken waren, hebben vanavond de stellingen dei' opstandelingen aan het front van Guipuzcoa gebombardeerd. Te Zaandam is gistermiddag twee uur op de Alg. Begraafplaats in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden het stoffeiyk overschot ter aarde besteld van den heer D. Huisman, die Vrijdagmorgen bij de ontploffing' van een brisant-granaat aan de Artillerie-Inrichting by de Hembrug om het leven is gekomen. Onder degenen, die het slachtoffer de laatste eer bewezen, werden behalve de familieleden op gemerkt de directie van de Artillerie-inrichting, vertegenwoordigd door den president-directeur den heer D. Rynders en L. W. Adank, eerste luitenant der artillerie, de opzichter Wolf, chef van de afdeeling waartoe de overledene heeft behoora en vertegenwoordigers van het personeel en verder de leden van het Zaan- damsche muziekkorps, waarvan de overledene lid was, die met vaandel voorop de ïykbaar volgden. Aan de geopende groeve heeft de directeur der artillerie-inrichting een laatsten groet ge bracht aan den op zoo droevige wijze omge komen arbeider. Weest overtuigd, zoo zei de directeur, dat wij ailen diep onder den indruk zyn van het ge beurde. Meer dar 25 jaar was het geleden dat een ontploffing heeft plaats gehad, waarbij menschenlevens te betreuren vielen en dat, ter wijl volgens menschelijke berekening bij dit werk geen gevaar te duchten was. wy allen beseffen welk groot leed de familie heeft getroffen, vooral zyn jonge vrouw die met een kindje achterblijft. Een troost mag het heeten, dat Huisman zelf niet heeft geleden, terwijl hij zich gelukkig ge voelde weer werk te hebben gekregen, waardoor hij in staat was den kost voor vrouw en kind te verdienen. Hq ruste in vrede. Namens de senioren-afdeeling van de Gvm- nastiekvereeniging Concordia" heeft daarna de heer Schoemaker met een harteiyk woord een krans op de kist gelegd, waarop de heer v. d. Heuvel hetzelfde deed namens het Zaan- damsche Muziekkorps. Voorts waren er kransen van de directie en net personeel der Artillerie-inrichting en voorts van de Esperantisten-vereeniging en van het W erkloozencomité. Een lid van de familie heeft tenslotte be dankt voor de betoonde belangstelling, vooral van den kant der directie van de Artillerie- Inrichting. Te Oostzaan volgde later op den middag op de Algemeene begraafplaats de ter aarde be stelling van het stoffelijk overschot van den heer Klaas Onrust, die mede bij de ontploffing aan de Artillerie Inrichtingen, waar hij gedu rende 38 jaren werkzaam was, om het leven kwam. Lang voor de stoet het sterfhuis aan de Kerkstraat verliet, hadden zich reeds veel belangstellenden langs den te volgen weg op gesteld, om den overledene, die ln deze ge meente zeer gezien was, uitgeleide te doen. Nadat dc stoet op de begraafplaats was aan gekomen, sprak als eerste ir. L. E. Bornstein, directeur der Artillerie-Inrichtingen. Niemana kon vermoeden, zoo zeide hij, welk een onge luksdag die Vrijdag j.l. voor het bedrijf zou worden. En nu weten wij nog niet, waaraan ue ramp is te wijten. Wij zullen niet rusten alvo rens de oorzaak achterhaald is, opdat dergelijke ongevallen in de toekomst niet meer zullen ge beuren. De man, aan wiens baar wy thans staan, trad op 16 Mei 1898 in dienst van het bedrijf, waar aan hij met hart en ziel bleef verbonden. Met grooten lust en toewyding heeft hij zijn piicm vervuld. De heer Swart, die vervolgens sprak, herinnerde eraan hoe de overledene steeds een steun was geweest voor zijn vader en een oude ren blinden broer, voor wien hy zijn geheeie leven heeft gezorgd. De heer Wouters, gepensionneerd ploegbaas van de Artillerie-Inrichtingen, onder wiens lei ding de overledene liet eerst in het bedrijf heeft gewerkt, eerde hem als een oprecht kameraad, die op het veld van eer is gevallen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Van Os namens de S.D.A.P., waarvan de heer Onrust een der plaatselijke pioniers is ge weest, door den burgemeester der gemeente Oostzaan, den heer Ziegler, die den heer Onrust als een knap en helder lid van den raad memo reerde. Een man van veel woorden was de heer Onrust niet, doch men kende hem als eerlijk en oprecht; zijn adviezen waren altijd van groote waarde. Gaarne zou spr. hem over twee jaren, wanneer hij met pensioen het bedrijf van de Ar tillerie-Inrichtingen zou gaan verlaten, weer in den raad hebben terug gezien. Namens de afdeeling der fabriek, waar bet ongeluk de vorige week geschiedde, sprak nog de arbeider Busman, die den overledene eerde als een rechtvaardig en kameraadschappelijk baas. De groeve werd gedekt door een krans dor directie van de Artillerie Inrichtingen en van het personeel, alsmede van de S.D.A.P en ver der enkele bloemstukken van fShiilie en plaai- sejjke vereenigingen. PEKING, 25 Aug. (Reuter). Drie Engelsche soldaten, die oen avond in een bioscoop haddén doorgebracht en op weg waren naar de kazerne, zijn in een slecht verlichte straat beschoten vanuit een automobiel, die bij het passeeren in hield, om er even daarna met volle snelheid vandoor te gaan. De drie soldaten bleven ongedeerd, doch een koelie werd aan het been gewond. De Britsche ambassade heeft by de Chineesche autoriteiten geprotesteerd. Zooals men zich zal herinneren heeft de Britsche consulaire rechtbank in Jul de aan klacht tegen twee Engelsche soldaten, die door Japanners ervan beschuldigd werden, betrokken te zijn bij den moord op den Japanschen offi cier Sasaki, wegens onvoldoende bewijs onge grond moeten verklaren. Men vraagt zich thans af, of tusschen deze beide zaken verband moet worden gezocht. TOKIO, 25 Augustus (Reuter) Het hevige noodweer, dat tusschen 12 en 16 Augustus in Midden- en Noord-Korea heeft gewoed, heeft, naar thans uit een zoojuist gepubliceerd offi cieel communique blijkt, 413 dooden geëischt. Bovendien werden 536 personen gewond, ter wijl nog 156 personen vermist worden. Dertig duizend huizen zijn door den watervloed me- degesleurd of gedeeltelijk verwoest. Vijf schepen zijn gezonken, 16 beschadigd en 84 medegevoerd. Het totaal aantal arbeiders der gezameniyke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 Au gustus ondergronds 18.551, bovengronds 10.254. De totale netto-productie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurende de maand Juli 1.119.751.342 ton steenkolen Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf ge durende de maand Juli regelmatig werd uitge oefend, bedroeg bij de onderscheidene mijnen: Domaniale mijn: 23, my'nen Laura en Vereeni ging: 23, Oranje Nassau-mijn 1 en 4: 25. Oranje Nassaumijn 2 en 3: 27, mijnen Willem Sopnie: 21, staatsmijnen ln Limburg: Wilhelmina: 25, Emma, Hendrik, Maurits: 24. (Reeds geplaatst *n een deel onzer vorige oplaag) GIBRALTAR, 25 Aug. (Reuter) Ter hoog te van Tanger heeft een Italiaansch stoom schip noodseinen uitgezonden. In alleryi zijn van Gibraltar uit sleepbooten vertrokken om eventueel assistentie te verleenen. Nader wordt gemeld, dat het ln nood verkee- rend schip het Italiaansche oorlogsschip „Go- rizia" zou zyn. Het wordt thans door sleep booten van de Engelsche admiraliteit langzaam naar Gibraltar gesleept

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4