Wederom een zwendelbank ontdekt WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Sociale dagen GOEDE VANGST VAN DE DIEMER POLITIE f Dagfilm WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936 Refreinzanger, die het oude liedje zingt: Van liegen en bedriegen" Aanvragers van crediet opgelicht Muller bleek JacM. te zijn BRANDEN TE HOOFDDORP Groote schade aangericht Ernstig motorongeluk te Hengelo Slachtoffer aan de bekomen ver' wondingen bezweken De malversaties te Vlissingen ARRESTANT ONTVLUCHT Door een luikje zyn celdeur geopend Het apostolaat van het lijden door verschillende sprekers behandeld W erkloozen-r ecollec tie Begrafenis G. J. Sariemijn Door trein gegrepen Spoorwegarbeider op slag gedood Doodelijk ongeval Oneerlijke postbode Hij maakte zich aan geldverduis- teringen schuldig ONDERZOEK NAAR MOORD AANSLAG AUTOBUS RIJDT DOOR SPOORBOOMEN Donderdag 27 Aug. K'R.O.-PROGRAM MA K. V.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN Na eenige weken speuren is de Diemer politie er in geslaagd, de hand te leggen op den 28-jarigen J. M., wonende te Hil versum, verdacht van oplichting. Zijn aan houding was gevraagd door eten burge meester van Diemen, Mr. A. J. de Wolff, op grond van verschillende bijzonderheden, welke den laatsten tijd betreffende M.'s handelingen bij de politie bekend waren geworden. Het eerste licht, dat in deze uitgebreide zaak ontstoken werd, verschafte een inwoner van "Diemen, de heer X., die voor zijn zoon een zaak wilde overnemen en daarvoor een bedrag van f 500.noodig had. Deze Diemenaar had een advertentie gelezen, waarin de Neder- landsche Crediet- en Geldverschaffingsbank gelden „voor alle doeleinden" beschikbaar had. Het klonk verleidelijk genoeg en toen X. er op schreef en vemam dat bedragen tot f500.— toe werden verstrekt zonder borgen, werd het aanbod nóg verleidelijker. De heer X. begaf zich naar het, in de advertentie genoemde kantoor adres, n.l. Lomanstraat 25, Amsterdam, en vernam aldaar, dat eerst informaties moesten worden ingewonnen. Het was bijzonder slim aangelegd van den- gene, die de advertenties had geplaatst, om niet te doen wat andere exploitanten van der gelijke „banken" plegen te doen, n:l: direct al een zeker bedrag te vragen voor het nemen van informaties. Dit wekte begrijpelijkerwijze eenig vertrouwen bij den geldnemer. Wij be hoeven wel niet te zeggen, dat er nooit eenige informatie genomen werd, maar dit kwam de heer X. niet te weten (tenminste tóen nog niet), want korten tijd daarna verscheen de gene, die zitting had gehouden op het kantoor in de Lomanstraat, bij den heer X. aan diens woning te Diemen en presenteerde een kwi tantie van f 5.voor informatiekosten. Deze kwitantie was onderteekend met den naam J. Muller, zoodat X. meende met een zekeren Muller te doen te hebben. Eerst later zou blij ken, dat geen Muller, maar zekere Jac. M. de gene was, die de gelden incasseerde. Eenige dagen gingen voorbij en X. hoorde niets meer van het geval, maar toen kwam per post een briefje, waarin werd bericht, dat ae informaties op X. buitengewoon goed waren en dat een bedrag van 500, zonder borgen, toegestaan was. Zoowel dit briefje, dat op een blocknote-papiertje geschreven was, als de kwi tantie van f 5 voor de informatiekosten, droegen geen enkelen firmanaam en maakten een hoogst slorcligen indruk. Het mag wel verwonderlijk heeten, dat de wijze, waarop de Nederlandsche Crediet- en Geldverschaffingsbank haar cor respondentie verzorgde, niet argwaan wekte bij X. Integendeel, hij geloofde zoozeer, dat het bedrag van ƒ500 hem zou worden uitgekeerd, dat hij tot een tweede offer bereid was. Eenige dagen, nadat het bovenvermelde brief je ontvangen was, verscheen wederom de zoogenaamde Muller bij X. aan huis, om mede te deelen, dat het aangevraagde crediet tus- schen 1 en 10 Augustus zou worden verstrekt. Alvorens hiertoe echter kon worden overge gaan, moest X. een door Muller aangeboden kwitantie van ƒ25 voldoen, welk geld de kos ten moest dekken van het „openen van een re kening-courant". En wederom was X. goedge- loovig genoeg, het bedrag van 25 te betalen, waartegenover weer eenzelfde onbenullige kwi tantie werd afgegeven, als voor de informatie kosten. Een en ander geschiedde in de eerste helft van Juli. Klaarblijkelijk had M. de zaakjes zoo geregeld, dat hij nog voldoende „gevallen" kon behandelen, alvorens de fa tale termijn van de eerste week In Augus tus zou naderen, wanneer natuurlek de geld- opnemers zouden komen opdagen. Inder daad geschiedde dit dan ook, en toen de verschillende gegadigden zich tusschen 1 en 10 Augustus aan het kantoor Loman straat 25 vervoegden, bleek.... de vogel ge vlogen. Nu wendde X. te Diemen zich tot de politie aldaar en deze stelde een uitgebreid onderzoek in. Allereerst was door M. steeds tegen degenen, die geld wilden opnemen, verzekerd, dat het hoofdkantoor van de illustre Nederlandsche Cre diet- en Geldverschaffingsbank eigenlijk te Amersfoort was gevestigd; het kantoor in de Lomanstraat zou maar een bijkantoor zijn. Toen dan ook de politie in Amersfoort een on derzoek instelde, bleek het, dat inderdaad ook in die gemeente op dezelfde wijze geopereerd was, en wel door een Belg, genaamd B„ die., inmiddels reeds in het Huis van Bewaring te Utrecht voor soortgelijke practijken was inge sloten. Daar de Diemer politie niet anders wist afgaande op de kwitanties, verstrekt aan X. te Diemen of zij had met iemand te doen die Muller heette, leverde het onderzoek in den be ginne groote moeilijkheden op. Dank zij den speurzin van de Diemer politie, en de ondervon den medewerking van de Amsterdamsche re cherche, slaagde men er in, vast te stellen, dat de persoon die zich aan de bovenvermelde fei ten schuldig had gemaakt, moest zijn de 28- jarige Jac. M., wonende Kamerlingh Onnesweg te Hilversum, die de functie van refreinzanger vervult (thans moeten wij zeggen: vervulde) bij een der omroepvereenigingen. De man had een salaris van f 55 per week, maar trachtte in de uren, waarin hij niet in het orkest behoefde op te treden, op minder geoorloofde wijze zijn in komen te vergrooten. Aan het einde der vorige week werd M. door de Hilversumsche politie nadat burgemeester mr. A. J. de Wolff van Diemen een bevel tot aanhouding geteekend had aangehouden en uitvoerig verhoord. De man slaagde er toen in. het te doen voorkomen, alsof hij slechts in dienst was geweest van den eerder gearresteer den B. te Amersfoort, en hij wist zóó een schijn van onschuld aan te nemen, dat de Hilversum sche politie nog niet tot zijn arrestatie over ging. Haar collega te Diemen liet echter niet los en nadat in het begin dezer week op hei politiebureau in laatstgenoemde gemeente M. aan een langdurig verhoor onderworpen was, kwam vast te staan, dat de handelingen van M. in elk geval als een strafbaar feit moesten wor den aangemerkt. Hij werd voorloopig overge bracht naar de marechaussee-kazerne aan de Kruislaan te Amsterdam, waar hij voorloopig werd ingesloten. Dinsdag is M. voor den substituut-officier van justitie Mr. J. W. Bosch te Amsterdam geleid, die, na hem verhoord te hebben, hem in arrest liet stellen. Gebleken is nog, dat de Ne derlandsche Crediet- en Geldverschaflingsbank, welke zoo korten tijd aan de Lomanstraat 25 gevestigd was, dezelfde zwendelaffaire was ais de Hollandsche Crediet- en Geldverschaffings bank, welke eerder haar kantoor gevestigd had Ceintuurbaan 254. Zoodra nJ. de termijn weer naderde, waarop de in uitzicht gestelde gelden aan de credietnemers moesten worden uitbe taald, werd het kantoor-adres veranderd. Tijdens de jongste verhooren heeft M. nog getracht den indruk te wekken, alsof de Amers- foortsche politie wel bereid zou zijn, te verkla ren dat hij onschuldig was. Een inmiddels in gesteld onderzoek heeft echter reeds aan het licht gebracht, dat dit beroep op genoemde politie allerminst opging. Wel heeft eenigen tijd geleden de politie te Amersfoort M. ge waarschuwd voor de handelingen van den later gearresteerden B. aldaar, doch inplaats van zijn voordeel met die waarschuwingen te doen, heeft M. klaarblijkelijk de zaken voor „eigen rekening" op denzelfden voet voortge zet. Vast staat reeds, dat verschillende personen op de advertenties gereflecteerd hebben en op dezelfde wijze als X. te Diemen, geld aan M. hebben afgedragen, in de hoop over eenige weken het in uitzicht gestelde bedrag in ont vangst te kunnen nemen. Onder hen bevindt zich iemand, die een crediet van 2000 had aangevraagd, en 150 heeft moeten storten voor het openen van een rekening-courant. Na tuurlijk is het bedrag van 2000 aan den aan vrager niet uitbetaald. In elk geval is door de activiteit van de Die mer politie een einde gemaakt aan de praktij ken van de Hollandsche of Nederlandsche Cre diet- en Geldverschaffingsbank, of hoe M. zijn „kantoor" verder nog gedoopt mag hebben. Dinsdagmiddag om vijf uur werd de brand weer te Hoofddorp gealarmeerd, dat er brand was uitgebroken in een met stroo gevulde n berg, staande op het erf van den landbouwer v. H. aan den Spieringweg aldaar. De brandweer rukte onmiddellijk uit met de motorspuit en toen zij ter plaatse arriveerde, bleek de stroo- berg reeds in volle vlam te staan. De berg stond echter op geruimen afstand van de boer derij, zoodat de belendende gebouwen geen ge vaar lie pep,, Pe brandweer bepaalde zich hoofd zakelijk tot het uitspuiten en het uit elkaar gooien van de brandende massa, met welk werk men tot ver in den nacht is bezig ge weest. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Dinsdagavond om tien uur werden de bewo ners van Hoofddorp wederom opgeschrikt door het loeien van de brandweer-sirene. Het bleek dat er brand was uitgebroken ir. de groote ga rage (vroegere stal) naast het café van de wed. K. aan den Kruisweg, midden in Hoofddorp. De brandweer was spoedig ter plaatse en met be hulp van een tweetal slangen op de waterleiding werd het vuur bestreden. De motorspuit was niet aanwezig, omdat deze nog dienst moest doen op de boerderij van den landbouwer H. De brand liet zich ernstig aanzien, omdat de vlam men hoog oplaaiden en er groot gevaar be stond, dat niet alleen de garage, maar ook het café en de vlak naast gelegen perceelen in het dichtbebouwde dorpsgedeelte een prooi der vlammen zouden worden. Met veel inspanning gelukte het de brand weer echter het vuur te bepalen tot de groote garge en het woonhuis, terwijl het aange bouwde café en de daarachter gelegen tooneel- zaal konden worden gespaard. De garage en het woonhuis werden echter geheel vernield, terwijl alle inboedel van de wed. K. mede verloren ging. De café-inventaris kreeg waterschade. De oor zaak van den brand is waarschijnlijk kortslui ting. Verzekering dekt de schade. Dinsdagmiddag is in de Willem de Clercq- straat te Hengelo een ernstig motorongeluk ge beurd. Bij het oefenen op een z.g grasbaan- motor kwam de berijder, de heer S. P. te val len. Het slachtoffer werd een vijftiental meters door den motor meegesleurd, waarbij hij ver schillende ernstige hoofdwonden opliep. Na eerst verbonden te zijn in de machine fabriek van de Gebrs. Stork, werd hij op last van dr. Borst naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd. Naar wij bij informatie hedenochtend aan het ziekenhuis vernamen is het slachtoffer in den afgeloopen nacht aan cte bekomen verwon dingen overleden. De heer S. P. was leider van den motorcur sus voor jeugdige werkloozen te Hengelo. Het zeer omvangrijke onderzoek in de geruchtmakende aangelegenheid van de mal versaties bij het plaatselijk Crisis Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon te Vlissingen is thans door de politio beëindigd, die haar be vindingen aan de justitie heeft medegedeeld. Ook drs. de Kloet, de Rijksaccountant, die door de justitie als deskundige was aangewezen en die circa drie weken op het bureau van politie hiertoe werkzaam is geweest, is met zijn onder zoek gereed gekomen en heeft zijn rapport bij de justitie ingediend. Naar wij vernemen zijn bij dit onderzoek nog enkele nieuwe feiten aan het licht gekomen. Ds politie heeft nog steeds verschillende za ken van kleinere beteekenis in onderzoek, die betrekking hebben op Maatschappelijk Hulpbe toon. Het gaat hier om menschen, die gesteund werden, doch tevens andere inkomsten hadden, welke zij verzwegen, zoodat zij meer steun ge noten, dan waarop zij recht hadden. Tegen hen is en wordt proces-verbaal opge maakt. In verband met een zedendelict, was In het politiebureau te Maassluis een inwoner dier gemeente, P. van D. ingesloten. De cel is gelegen in de agentenwacht, 'doch terwijl de agent, die wacht had, zich even ver wijderde, wist de arrestant het luikje van de celdeur te openen, waarna hij de grendels weg schoof, en de vlucht nam. De agent zette een achtervolging in, doch toen van D. een onbeheerd rijwiel zag, nam hij dit te baat, en wist te ontkomen. Dadelijk hebben recherche en agenten po gingen aangewend om den man weer te arre steeren, tot nu toe echter zonder .succes Dinsdagmorgen om half acht droeg rector Bots voor alle deelnemers aan de Sociale stu diedagen te Voorhout in de huiskapel van oud- Hageveld een stille H. Mis op, waarna men zich in het loslokaal verzamelde om den zeereerw. heer L. Willenborg uit Heemstede te hooren spreken over Ziekenapostolaat. Deze gewijde redenaar ziet het ziekenapostolaat als de aureool van het lijden. Vervolgens zet spreker den oorsprong en daarna de strekking van het werk nader uiteen; spr. laat hooren hoe dit werk zijn wereldvermaardheid en bekendheid heeft verkregen. In audiëntie bü Z. H. den Paus zeide de H. Vader, dat: „Lijden de hoogste vorm vafl gebed is" welke boodschap spr. met vreugde des har ten aan zijn zieken Ifeëft mogen overbrengen. Spr. tracht vervolgens de waarde uiteen te zet ten van het apostolaat, wijst hierbij allereerst op den gemeenschapszin, op den band, die allen met hetzelfde lot begane menschen weet te binden door den band des lijdens. Geen band za) sterker zijn dan die van het lijden. In het ziekenapostolaat zijn allen één in het lijden. Nadat pastoor Willenborg zijn rede had be ëindigd, werd thee gebruikt en om 11 uur deel de de voorzitter mede, dat Pater Jacq. Schreurs M.S.C. te Sittard, wegens ongësteldheid verhin derd was hier aanwezig te zijn. In diens plaats heette hij welkom den weleerw. heer Drast, den pas benoemden Centraal-praeses der St. Jozef gezellen. Deze zou nu behandelen het onder werp: „Lijdensgestalten". Spr. begint met te zeggen, dat hij begrijpt, dat in deze dagen veel is gezegd ovei het lijden, het mysterie van het lijden, het probleem van het lijden. In een be geesterende redevoering liet spr. de schoonheid der lijdensgestalte van de H. Liduina van Schie dam zien. Het leven vraagt nu eenmaal offers, lijden en Sjdensgestalten. Het vertrouwen op God zal ons niet ontmoedigen, maar ons ster ken in dc verwachting.dat Gods Glorie eens net loon zal zijn voor het leed dat werd doorstaan. Met Vondel eindigt deze begaafde spr. zijn bezielende les, waarvoor de voorzitter hem dank bracht namens alle aanwezigen. De laatste les zou worden gegeven door pas toor F. van Leeuwen uit Driel, die sprak over „De apotheose van het lijden". Als waardig slot aan de serie lessen in deze studiedagen heeft deze gewijde redenaar zijn gehoor weten te boeien; hij heeft hen medegenomen door zijn woord van het aardsche leven naar het veel verhevener leven door de wederopstanding der dooden. Rector Bots gaf den aanwezigen in korte trek ken den inhoud weer van de gehouden lessen, met de noodige praktische wenken, welke hij daaraan toevoegde, en nogmaals alle sprekers dankend voor hun wijze raadgevingen en les sen. De rede over het ziekenapostolaat is voor spr. aanleiding geweest tot de gedachte, dat wellicht iets moest worden gezocht in die richting voor de zedelijke verheffing van de werkloozen. Daarom zal het bestuur m na dere overweging nemen of het niet mogelijk is, dat middels persoonlijk contact periodiek een recollectie wordt gehouden, waardoor het opofferend leed beter te dragen zal zijn en daardoor vruchtbaar gemaakt zal kun nen worden. Tenslotte dankte spr. de eerw. Broeders en den voorzitter, Na dé uitvaartdiensten in de parochiekerk van den H. Jozef te Den Haag is hedenochtend het stoffelijk overschot van den heer G. J. Sarle- mijn, oud-afdeelingschef eerste klasse der Ned. Spoorwegen, op het R.K. Kerkhof aan de Binck- horstlaan aldaar ter aarde besteld. Op de begraafplaats gaven o.a. eenige ambte naren en gep. ambtenaren van de spoorwegen van hun belangstelling blijk. Pastoor van Baren verrichtte de absoute en beaarding. In den afgeloopen nacht is op het stations emplacement te Eindhoven een doodelijk onge luk gebeurd. De 49-jarige spoorwegarbeider C. Kouwenberg wilde eenige papieren overbrengen van de goederenloods naar het stationsgebouw, toen hij bij het oversteken van derails dooreen rangeerenden goederentrein werd gegrepen. De man werd op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Dinsdagavond is tusschen Overeys en Eys, gemeente Wittem, een ongeluk gebeurd, dat aan den 23-jarigen boerenknecht P., in dienst op den „Eyserhof", het leven heeft gekost. P. reed met een driespan voor een oogstwagen naar het veld. Op de z.g.n. Zwartebrug begon een der paarden te steigeren, waardoor P. be kneld geraakte tusschen den wagen en de brug leuning. Met zeer ernstige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Heerlen ver. voerd, waar hij kort na aankomst aan de beko men verwondingen is overleden. Voor de Zutfensche rechtbank stond heden terecht de brievenbesteller J. H. L. H. te Riele, gemeente Diepenveen, thans gedetineerd, die zich in zijn functie schuldig had gemaakt aan verduistering van gelden voor een totaal be drag van f 120. Er was een gunstig reclassee- ringsrapport over dezen verdachte uitgebracht, weshalve de officier van justitie één jaar voor waardelijke gevangenisstraf eischte met een proeftijd van drie jaar, waarbij o.m. als eiseh het terugbetalen van het verduisterde bedrag werd gesteld. Inzake het onderzoek naar den dader van den moord op den Utrechtschen meubelhan delaar, wiens lijk in het Merwedekanaal bij Amsterdam werd gevonden, vernemen wij, dat de Officier van Justitie te Amsterdam, Mr. de Blécour.t zich hedenmorgen met den commis saris van politie, den heer Staal, naar Utrecht heeft begeven, teneinde, in samenwerking met het parket te Utrecht, te trachten mee rlichtln deze zaak te brengen. De Maandag gearresteerde zwerver bevindt zich nog in arrest. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Dinsdagavond is een uit Heerenveen komen de autobus, waarvan de chauffeur niet be merkte, dat de spoorboomen van den overweg in de Schans te Heerenveen gesloten waren, in volle vaart tegen de boomen gereden. Het voertuig kwam daarbij dwars over de spoorbaan te staan. De wachter kon echter tijdig het sein op onveilig zetten, zoodat de trein kon stoppen. Evenals de boomen werd de bus zwaar be schadigd; da passagiers werden echter niet noemenswaardig gewond. De trein had een kwartier vertraging. 9 9 9 9 III 11 III I III 111 III 1111II III III11MI 111 III11IIII11III11IIIIII 11 li ill 111II li 11 n 11111 n 11111 i I i 11II11111111111111111M111111111111111111111111 1111111IIIII11111111111111 111 IIIII1111111IIIIIIII11! I III 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuzlek (Morgen concert) 9.1511.00 Geen uitzending van den KRO 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politie! erlchtan 12.15 Gramofoonmuzlek 12.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marlnus van 't Woud 1.00 Tien mnuten met Grock (gra- mofoon) 1.10 KRO-Orkest o. 1. v. Marlnus van 't Woud 1.30 Gramofoonmuzlek 1.40 KRO-Orkest o. 1. v. Marlnus van 't Woud 12.20 Gramofoonmuzlek 12.50 Salonorkest o. 1. v. Walter Fé- ron 1.20 Gesproken dagblad 1.30 Klein-orkest, 1.50 Gramofoonmuzlek 5.15 Diverse mededeelingen 5.20 Omroepdansorkest o. 1. v. Stan Brenders 6.05 Kinderuurtje 6.20 J.V.K.A.-uurtje 6.50 Gramofoonmuzlek 7.05 Paedagoglsche causerie 7.20 Gramofoonmuzlek 7.50 Gesproken dagblad 8.00 Tcurlstenkronlek 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Paul Doullez 9.05 Interview 9.20 Omroeporkest o. 1, v. Paul Doullez 10.10 Avondgebod 10.20 Gesproken dagblad 10.30 Gramofoonmuzlek GODSDIENST 10.00 Hilversum II (Leger des Hells) 10.00 Hilversum I (AVRO-morgen- wljding) 10.15 Hilversum II (NCRV. Morgen dienst) 4.00 Hilversum II (NCRV. Bijbelle zing) ORGELBESPELING 9.50 Parijs I (L. de st. Martin) 11.05 Droitwlch (Henry Croudson) 1.00 Hilversum I (Pierre Palla) 8.15 Hilversum II (Marc E. Bouw meester) ORKEST-CONCERTEN 11.15 Hilversum I 11.20 Parijs I 12.35 Parijs I 4.20 Deutschlandsender 8.10 Hilversum I 9.30 Hilversum I 9.40 Beromünster 10.05 Parijs I 10.50 Kalundborg 10.50 Boedapest LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 9.00 Hilversum I 10.20 Deutsohlandsender 10.20 Hamburg 10.30 Hilversum I 11.05 Hamburg 12.00 Hilversum I 12.20 Deutschlandsender 12.20 Droitwich 12.20 Luxemburg '.2.20 Kalundborg 12.20 Langenberg 12.30 Hamburg 12.50 Brussel I 1.35 Droitwich 1.35 Langenberg 1.45 Luxemburg 2.05 Hilversum I 2.20 Kalundborg 2.35 Droitwich 3.20 Langenberg 3.20 Droitwich 4.20 Hamburg 5.30 Hilversum I 5.35 Droitwich 6.20 Beromünster 6.35 Luxemburg 6.50 Droitwich 7.10 Beromünster 7.20 Berlijn 7.20 Boedapest. 7.20 Hamburg 7.30 Parijs II 7.35 Droitwich 7.45 Beromünster 7.45 Weenen 8.20 Brussel I 8.20 Droitwich 8.30 Hamburg 8.30 Toulouse 8.30 Kalundborg 9.00 Boedapest 9.00 Toulouse 9.05 Luxemburg 9.30 Droitwich 9.30 Toulouse 9.35 Brussel I In het K.R.O-programma kan men Donderdagmiddag Toeluiste ren enkele gramofoonopnamen van den beroemden muzikalen clown Grock (Hilversum II, 1.00—1.10 uur) 9.35 Weenen 9.40 Beromünster 10.30 Brussel I 10.50 Berlijn 10.50 Milaan 11.00 Toulouse 11.10 Hilversum I 11.20 Toulouse 11.20 Kalundborg 11.35 Toulouse 11.35 Droitwich 11.35 Parijs I 12.00 Toulouse 12.40 Toulouse GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.10 Parijs II 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 9.20 Parijs I 10.15 Hilversum I 11.35 Droitwich 11.45 Hilversum I 12.20 Brussel I 12.45 Hilversum I 1.00 Luxemburg 1.05 Droitwich 1.30 Brussel I 1.30 Hilversum I 3.10 Deutschlandsender 2.25 Luxemburg 2.45 Hilversum II 2.50 Parijs I 2.50 Hilversum I 3.50 Hamburg 4.20 Parijs I 4.30 Droitwich 4.30 Hilversum I 5 20 Brussel I 5120 Berlijn 6.05 Luxemburg 6.10 Kalundborg 6.20 Berlijn 6.20 Hamburg 6.20 Langenberg 6.35 Brussel I 6.47 Parijs II 7.20 Deutschland.sende„ 7.20 Parijs I 7.35 Brussel I 8.37 Parijs II 8.50 Brussel I 9.30 Hilversum II 9.55 Luxemburg 10.20 Hilversum I 10.50 Hilversum II 11.20 Deutschlandsender 11.50 Droitwich 11.35 Luxemburg 11.55 Weenen KAMERMUZIEK 4.05 Deutschlandsender 5.05 Droitwich (harp. fluit en pla no) 5.10 Langenberg (Schubertconcert) 5.30 Hilversum II (Salonorkest) 5 35 Rome 6.20 Deutschlandsender (zang. cel lo en piano) 7.00 Hilversum I (Staalmeesters) 7.20 Langenberg (kwintet) 9.50 Hilversum II 10.30 Weenen (kamerorkest) 10.40 Langenberg (trio) 10.50 Deutschlandsender (viool en piano) SOLISTEN-CONCERTEN 2.00 Hilversum II (zangrecital) 5.35 Milaan (sopraan en bariton) 7.30 Hilversum I (zang en piano- beg.) 8.05 Parijs II (piano) 8.20 Parijs I (zang) 9.25 Kalundborg (zang en plano) 11.05 Droitwich (Choplnrecltal) OPERA EN OPERETTE 9.45 Hilversum II 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 11.00 Hilversum I VARIA II (vrouwenhalf- (voor zieken en 3.15 Hilversum uur) 4.00 Hilversum I thuiszittenden) 5.00 Hilversum II (cursus handen arbeid) 5.00 Hilversum I (voor groote kin deren) 7.00 Hilversum II (politieberich ten) 7.15 Hilversum II (buitenlandsch Journalistiek weekoverzicht) 7.45 Hilversum II (radioreportage) 9.00 Hilversum I (voordracht door W. Haak) 9.00 Hilversum n (causerie) SPORT 8.30 Langenberg (reportage intern, ruitertournooi in Aken) iifiiiiiMiiiiiimiiimiimiuiiiiiiMiimiiiii 9.05 Rome („L'Arlesiana" van Cilea) opera PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 1500 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 363.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De orders van de warenhuizen te New York en Chicago voor 't najaars- en win terseizoen zijn van dien aard, dat waar schijnlijk de laatste maanden van het jaar de beste zullen zijn sedert 1929. De Norfolk and Western boekte in Juli een netto-winst van 2.35 mill, tegen 1-75 mill, in Juli 1935. In de eerste zeven maan den 16.70 mill, of 11.41 per aand. tegen 11.70 mill, of 7.84 per aandeel in de eer ste zeven maanden van 1935. 9 De Illinois Central Rr. behaalde in Juli een netto-winst van $1.20 mill, tegen 186-000 in Juli 1935. In de eerste zeven maanden 7.15 mill, tegen 5-33 mill. De bruto-winst bedroeg in de eerste zeven maanden 63.07 mill, tegen 54.23 mill, en ivas de grootste sedert Mei 1929. De stijging duurt in de maand Augustus 1936 voort. 9 De Kansas City Southern Rr- boekte de laatste maand eveneens een stijging der ontvangsten en zal 5 millioen voor nieuw spoorwegmateriaal uitgeven. een onveranderd van $1% op de Nog steeds is op dividend achter- De Shell Union keert kwartaal-dividend uit 5Vi pet. pref. aandeelen deze aandeelen $26'/» stallig. De tewerkstelling in de Vereen. Staten is in Juli met 2000 personen toegenomen. Het is thans de derde maal in de laatste 17 jaar dat de tewerkstelling in Juli is gestegen. 9 De Bethlehem Steel zal, naar wordt ver moed, tegen half September een leening van 50 millioen uitgeven tot 'n rentevoet van 3% pet. Men verwacht een verdere verhooging van de staalschrootprijzen te Pittsburg met 'A a dollar, waarmede de hoogste stand sedert November 1929 zou worden bereikt. 9 De Commonwealth and Southern boekte in het jaar per 31 Juli een winst van 10.96 mill, of $0.06 per gewoon aandeel tegen $8.12 mill, of $0.05 p. a. in het vorig jaar. In de eerste zeven maanden 3 6.59 millof 0.04 p. a. tegen 5.03 mill, of 3.36 p. a. het vorig jaar. 9 De Standard Brands keert een onveran derd kwartaal-dividend uit van $0.70. 9 De gemiddelde d. gelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.069.000 vaten tegen 3.Ó70.000 vaten in de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.40 A7-41'A (v. slot. 7.41'/); de Frank op 9.69'/,—9.70 A (9.70) en de Dollar op 1.47'/»—1.47'A (1.47%). 9 De Nivas verkocht 2345 ton superieure suiker naar Britsch-Indië en 1363 ton supe rieur voor consumptie. 9 De ongunstige voonvaarden golden als reden waarom Gedeputeerde Staten in Overijsel het raadsbesluit van de gemeente Enschede, tot het aangaan van een leening van f2.000.000, niet hebben goedgekeurd. 9 De invoer van Sumatra's Oostkust bedroeg in Juli f3.000.000 tegen f2.800.000 in Juni en f3.000.000 in Juli 1935. In de eerste zeven maanden f 19.000.000 tegen f 19.600.000 in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaarDe uitvoer beliep in Juli f 7.900.000 tegen f 6.700.000 in Juni en f 5.800.000 in Juli 1935. In de eerste zeven maanden f66.900.000 tegen f60.200.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. 9 De invoer van Oostenrijk bedroeg in Juli 93.4 mill, schilling en de uitvor 70.9 mill. sch. Er ivas dus een invoer-overschot van 22.5 mill, sch. Ten opzichte van Juli 1935 is de invoer met 4.2 mill. sch. gedaald. De uitvoer steeg met 3.5 mill. sch. In de eerste zeven maanden bedroeg de invoer 684 millsch. en was 28.3 mill, hooger dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De uitvoer steeg in dit tijdvak met 38.5 mill sch. tot 529-5 mill. sch. Nu ook Duitschland zich bereid heeft ver klaard tot het neutraliteits-pact toe te tre den, is de stemming in de Londensche City, naar wordt gemeld, merkbaar beter. 9 De beurs te Parijs ziet in de verlenging van den dienstplicht in Duitschland niet in de eerste plaats een bedreiging voor Frank rijk, doch wijst op de noodzaak voor Duitschland om door een dienstverband van drie jaar rekening houdende met het jaar „Arbeitsdienst" IA a2 millioen mannen uit de gelederen der werkloozen te houden. 9 Te Londen wordt de mogelijkheid be sproken in verband met Dr. Schacht's reis naar Parijs, dat in het kader van een inter- natoinale valuta-regeling, de frank toch zal xoorden gedevalueerd. Bij de beoordeeling hiervan houdt men er rekening mede. dat de verlenging van den Duitschen dienst plicht tot 'n nieuwe perfectionneering van de Fransahe weermacht zal leiden, hetgeen tot een nog zwaardere belasting van de Fransche Staatshuishouding zou lelden. 9 De goudprijs te Londen bleef op 138/2'A onveranderd. 442.000 werd aan goud om gezet 9 De Bank van Engeland heeft 519-923 aan goud in baren aangekocht. 9 Naar uit Parijs wordt gemeld heeft Schacht's beozek aan den gouverneur van de Bank van Frankrijk niet ten doel de in ternationale valuta-quaesties te bespreken, of vraagstukken te behandelen omtrent de Duitsch-Fransche handelsbetrekkingen. Het bezoek zou slechts een diplomatiek karakter dragen. 9 Journal of Commerce schrijft, dat, niette genstaande de vele wolken aan den poli- tieken horizon in Europa, de Europeesche wisselkoersen in het eerste half jaar 1936 slechts zeer geringe fluctuaties vertoonen en slechts een tijdelijke inzinking van den Franschen frank het noodig heeft gemaakt, goud naar de Vereen. Staten te verschepen. 9 De Economist merkt op dat de Intern. Nickel op het oogenblik meer dan 50 pet. van al het in de wereld gewonnen platina produceert, terwijl haar productiekosten zeer laag zijn n.l. nauwelijks 10 sh. per ounce, aangezien het platina wordt gewonnen als bij-vroduct van koper en nikkel. De wereld productie moet dit jaar 300.000 ounces be dragen en die van de Intern. Nickel met 40 pet. zijn toegenomen. Wegens de groote vraag naar kunstzijde zijn de voorraden in Amerika tot een be* hoefte van slechts twee weken gedaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6