De opvolger van Pilsoedski Strijd in omgeving van Irun duurt voort Het nieuws van heden DE DIVISIE-GENERAAL SMIGLY-RYDZ HEDENMORGEN NIEUWE AANVAL BEGONNEN De non-interventie DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20120 In de historische Locarno-zaal van het Foreign Office te Londen is het Britsch- Egyptisch verdrag onderteekend Een man van groote zelfbeheer- sching, strategisch talent, persoonlijken moed en kameraadschap pelijkheid De „opperste leider" Noodweer in Algerië Talrijke slachtoffers Europa's legers De nationalisten zouden gisteren 200 dooden op het slagveld hebben achtergelaten Huelva in handen der rebellen De burgeroorlog in Spanje. Een con- tröle-post van de roode militie Alvorens naar het strijdtooneel te vertrek ken marcheerden te Burgos de Marokka nen en afdeelingen van 't Vreemdelingenlegioen voorbij de militaire autoriteiten Successen der regeerings troepen lersche vrijwilligers naar de Spaansche nationalisten? Ook Portugal verbiedt uitvoer van wapenen naar Spanje De geesten die gij opriept De „Queen Mary" na aankomst in de haven van New York. De gewéldige afmeting komt op onze foto duidelijk uit De wedergeboorte van het Duitsche leger Wat in drie jaar bereikt werd Staking der Arabieren ten einde? Zondag a.s. zal het werk waar schijnlijk hervat worden Piloot uit vliegtuig gevallen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Eerste verkiezingsrede van Landon Scherpe kritiek op financieele politiek van Roosevelt FEESTDAG IN EGYPTE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Men schrijft ons uit Warschau: Direct na het overlijden van Maarschalk Pilsudski heeft de president van Polen den divisie-generaal en inspecteur van het leger Edward Smigly-Rydz tot inspec- teiw-generaal van—bet leger benoeind. Deze benoeming was geheel volgens den wensch van den overleden Maarschalk, die reeds tijdens zijn leven den president op den generaal Smigly gewezen had als zijnd*, de man, die het meest geschikt was om de hoogste positie in het leger in te nemen. Het leger ziet in generaal Smigly den opperbevelhebber in een toekomstigen oorlog en geheel Polen noemt hem dan ook gaarne „den oppersten leider" en ziet in hem den opvolger van Maarschalk Pilsudski. Maarschalk Pilsudski heeft toen hij generaal Smigly tot zijn opvolger koos niet alleen aan het mooie verleden van Smigly gedacht, maar ook aan zijn karaktereigenschappen. Generaal Smigly werd geboren in het Jaar 1886 en hij was 33 jaar oud, toen hij reeds com mandant aan het front werd tijdens den oorlog van 1920. Tot zijn tegenwoordige positie klom hy op na alle rangen van het leger doorloopente hebben van bataljons-commandant af en hij bleef aan het front haast zonder onderbreking van 1914 tot 1918 tijdens den wereldoorlog en van 1919 tot 1920 tydens de bolsjewistische invasie. Daarom wordt hij algemeen in het leger door de Poolsche commandanten als een autoriteit beschouwd op het gebied der krijgskunde, vooral daar hij zes jaar lang het front niet heeft verlaten. Als jong student aan de Academie voor Schoone Kunsten en aan de Philosopische Faculteit van de Universiteit der Jagiellonen te Krakau werd hij lid van de door Maarschalk Pilsudski opgerichte weerafdeeling, die ten doel had de vorming van een Poolsche legerafdee- ling voor het geval van oorlog. Opgegroeid in een atmosfeer van vurigen onafhankelijkheidszin, voortdurend militair en politiek onderricht, vinden wij Smigly bij het begin van den wereldoorlog in Lwow als majoor aan het hoofd van een bataljon van de bovengenoemde weerafdeeling. Hij onderscheidde zich door een buitengewone zelfbeheersching, door strategisch talent, door persooniyken moed en door kameraadschappelijkheid, die hem spoe dig tot een afgod van zijn troepen maakten. Pilsudski wist, dat hij op Smigly kon vertrou wen, en gaf hem nu en dan het opperbevel over alle legioenen. Toen Pilsudski in Juli 1917 door de Duit- schers gearresteerd en naar Maagden burg getransporteerd werd, vanwaar hij eerst tijdens de Novemberrevolutie werd vrijge laten, stelde Smigly, die intusschen luitenant kolonel geworden was, zich aan het hoofd van de geheime militaire organisatie, genoemd P.O.W. naar de beginletters van „Polska Organi- zacja Wojskowa" (Poolsche militaire organi satie), die een reserveleger voor de toekomst beteekende. Deze organisatie omvatte spoedig het geheele door Duitschers en Oostenrijkers bezette Polen en werd door Smigly vanuit Krakau geleid. In October 1918 beval Smigly een mobilisatie in het vroegere Galicië en in het door de Oostenrijkers bezette gebied, waar in Lublin een regeering gevormd werd waarin generaal Smigly minister van oorlog werd. Toen Pilsudski in November 1918 vanuit Maagden burg naar Polen terugkwam, bracht hij dank aan het toegewijde werk zijner soldaten, aan wier hoofd generaal Smigly stond. In 1919 werd Smigly tot divisie-commandant, in 1920 tot divisie-generaal benoemd en droeg bij tot de door Pilsudski op de bolsjewieken behaalde overwinning, genoemd „Het wonder aan den Weichsel". In 1921 werd generaal Smigly, altyd nog commandant van de tweede armee, inspec teur van de armee van Wïlno, en in October 1926 werd hij inspecteur van het leger in die door Pilsudski pas opgerichte generale inspectie van het leger. „Als er iets met mij zou gebeuren zeide Maarschalk Pilsudski een jaar vóór zijn over-4 lyden tot den president van Polen, prof. Moscicki moet generaal Smigly mijn plaats in heti leger innemen". De benoeming van generaal Smigly tot in specteur-generaal was dus het resultaat van de waardeering van zijn groot militair talent. Een karaktertrek, die iedereen bij kennisma king met generaal Smigly opvalt en dien ook de Maarschalk Pilsudski altyd onderstreepte, is zijn onverstoorbare kalmte onder alle omstan digheden. In het gezelschapsleven treedt hy weinig op den voorgrond. Zijn ontspanning zoekt hij in lectuur eri hierbij prefereert hy wereld- en kunstgeschiedenis. Daarover onder houdt zich de generaal graag. In de weinige vrije oogenblikken schildert hij ook, een lief hebberij, die hem nog uit zijn jeugdjaren is gebleven. Veel ziet men hem biji sportwedstrij den, zelf houdt hij veel van de ruitersport. In het dagelyksche leven is de generaal een man van ijzeren wil en tegelijk van zeer groote kieschheid. Hy is altijd kalm, zeer beheerscht in spreken en gebaren. Dank zij zijn ontwikkeling en uitgebreide ken nis is hiji een causeur, die allen, die hem nade ren, charmeert. Hij houdt van menschen, die een geregeld en eenvoudig leven leiden en weinig over zichzelf en hun verdiensten praten. Hy is op 't oogenblik de persoonlijkheid, waarop- de oogen van de heele Poolsche natie gericht zyn. ALGIERS, 27 Aug. (Reuter) Een onweder van buitengewone hevigheid heeft in den afgs- loopen nacht Setif geteisterd. In de stad en in de omgeving vielen hagelsteenen van buitenge wone afmetingen, die onder de inboorlingen verscheidene slachtoffers maakten en groote schade aanrichtten aan den veestapel en de te velde staande gewassen .In het plaatsje Beiezma, in de provincie Batna zyn 10 personen door het onweder gedood. De huidige sterkte van de groote legers in Europa bedraagt volgens de jongste cyfers als volgt: Rusland: 1.300.000 (de laatste weken weder om vergroot). Frankrijk: 684.000 met een reserve van 4.000.000. Italië: 1.250.000. Polen: 273.000. Groot Brittannië: veldleger 213.000; territo riaal leger 128.000. Roemenië: 180.000. Tsjecho-Slowakije: 150.000. Oostenrijk: 70.000. Zooals men weet, zal Duitschland volgens het jongste besluit van Hitier tot verhooging van den militairen dienstplicht op 1 Juli 1937 een leger hebben van 1.200.000 man. MADRID, 27 Aug. (Reuter). In een officieele mededeeling bevestigt het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat de nationalisten nabij Irun zijn teruggedreven, waarbij zij 200 doo den achterlieten. Een regeeringscolonne heeft volgens ditzelfde bericht verscheidene dorpen in de provincie Burgos bezet. Verder wordt medegedeeld, dat Oviedo ge bombardeerd en het radiostation vernield is. De opmarsch der loyale troepen naar Palma de Majorca wordt voort gezet. Vanmorgen is de strijd in de omgeving van Irun weder opgelaaid, nadat de beide partijen den geheelen nacht met elkaar in contact wa ren gebleven. Vliegtuigen der regeering hebben nationalis tische troepenconcentraties gebombardeerd, ook de artillerie is in actie gekomen. Het gerucht gaat, dat de regeeringstroepen een aanval zou den ontketenen in den sector van Andoain, op circa 15 K.M. van San Sebastian. De commandant van de regeeringstroepen, die op Majorca opereeren, heeft den president der generaliteit een communiqué doen toeko men, waarin hy meedeelt, dat de actie op het eiland wordt voortgezet. De regeeringstroepen hebben gisteren een vijandelijken aanval afge slagen en den vijand genoodzaakt terug te trekken. Soldaten der opstandelingen, die zich overgaven, deelden mede, dat twee aanvoerders der opstandelingen door hun soldaten waren gedood. Andere opstandelingen liepen naar de regeeringstroepen over. In den namiddag heeft de artillerie der opstandelingen opnieuw zon der resultaat het nieuwe Roode Kruishospitaal gebombardeerd. Het hoofdkantoor van de maatschappij der Rio Tinto-mijnen heeft bevestiging ontvangen van het bericht, dat door radio-Sevilla was uitgezonden en volgens hetwelk de opstande lingen zonder tegenstand de Britsche Rio Tin to-mynen nabij Huelva hebben bezet. De geheele provincie Huelva bevindt zich thans in handen van generaal Queipo de Llano. Het Portugeesche radiostation maakt mel ding van de geruchten omtrent de overga ve van Malaga, doch dit bericht is nog steeds niet bevestigd. Het radiostation van Sevilla deed gistermid dag de volgende mededeeling: Toen de kruiser „Jaime Prlmero" te Cartha- gena aankwam tot herstel van de ernstige schade, die bij het luchtbombardement werd opgeloopen, verzochten de roode comité's hun de marine-officieren, die zich aanhangers der nationale beweging hadden verklaard, en die aan boord gevangen werden gehouden, uit te leveren. De plaatselijke autoriteiten, die geen besluit dorsten te nemen, raadpleegden de re geering te Madrid, die na gehouden minister raad, bevel gaf de gevangenen aan de comité's uit te leveren. Vijfhonderd gevangenen, aldus meldt het be richt verder, werden naar de open zee ge bracht, aldaar in groepjes bijeengebonden en in zee geworpen. De speciale berichtgever van Havas meldt, dat twee regeeringsvliegtuigen Ceuta gister middag hebben gebombardeerd tijdens een de- filé der troepen van de opstandelingen. Het défilé werd niet onderbroken en het antilucht- vaartgeschut kwam direct in actie. Het bom bardement eischte enkele slachtoffers, zoowel dooden als gewonden, doch de materieele schade zou niet belangrijk zyn. Het bombarde ment duurde slechts enkele minuten. Een pa niek die dreigde uit te breken, werd spoedig voorkomen. Uit Malaga wordt gemeld, dat de luchtmacht het stoomschip „Espana Cinco", dat in de haven van Ceuta lag en met munitie geladen was, heeft vernield. Voorts zijn Melilla, Cordova en Cadix gebombardeerd en is een colonne der op standelingen, bestaande uit 60 vrachtauto's ver nietigd. De Volksfrontmilities hebben het op 5 K.M. van Cordo gelegen dorp Las Ermitas bezet en de verbindingen der rebellen tot Al- modevar verbroken. Een colonne regeerings troepen is genaderd tot op 6 K.M. van Teruel, dat zij spoedig hoopt in te nemen. Naar de Havas-correspondent aan het Guadarrama-front meldt, heeft de generale staf der regeeringstroepen een draadloos telegram opgevangen, dat door Mola tot de andere nationalistische generaals is gericht, waarin verklaard wordt, dat het onmogelijk is door den ring der regeeringstroepen aan den Leon-pas te breken. De regeeringsmilities zijn op uen rechter vleugel van den Leon-pas opgerukt tot op 200 meter van den pas. Uit Dublin wordt gemeld, dat 5000 lersche vrywilligers zich hebben opgegeven om een lersche brigade te vormen ten einde de Spa vn- sche nationalisten te hulp te komen. De organisatoren van deze beweging weige ren te antwoorden op de vraag of hun cam pagne vereenigbaar is met het besluit van de lersche regeering om zich bij de non-interven tie aan te sluiten. Zy gaven slechts te kennen, dat de vrijwilligers geen wapenen zouden mede- nemen daar de nationalisten hun wellicht ter plaatse van wapenen zullen voorzien". Ook heb ben zij geen enkele inlichting verstrekt aan gaande den datum van vertrek. Op de vraag, of zij nader wilden aangeven, of zij reeds maat regelen genomen hadden voor de ontvangst --an de vrijwilligersbrigade in Spanje, antwoordden zij eenvoudig, dat generaal O'Duffy met de na tionalisten in verbinding staat. LISSABON, 27 Aug. (Reuter) De regeering heeft besloten, onverwijld den uitvoer van oor logsmateriaal naar Spanje te verbieden. Het verbod zal echter worden ingetrokken, indien in de landen, die Tiet non-interventie- accoórd hebben onderteekend, inschrijvingen worden geopend ten bate van de oorlogvoerende partyen of vrijwilligers worden aangeworven, zelfs indien zulks langs indirecten weg ge schiedt. Het officieel orgaan van de S.S. „Das Schwar- ze Korps" bevat in zijn nummer 33 een artikel waarin de redactie met klem protesteert tegen den zondvloed van drukwerk waarin allerlei schandalen over het kloosterleven worden be handeld. „In de uitstalkasten van bepaalde boekhan delaren wemelt het thans van allerlei boekwer ken met onthullingen over het kloosterleven. De schandaalprocessen worden uitgebuit om te spe- culeeren op den ongezonden sensatielust van 't jonge geslacht. Titels als „Levend begraven Nonnen", „Weg uit de hel van het stilzwijgen", „Ontrukt aan den waanzin der Kloosterbroe ders" prikkelen de ongezonde nieuwsgierigheid van de opgroeiende jongens en meisjes." Het „Schwarze Korps" moge echter daarbij bedenken, dat het thans oogst wat het zelf ge zaaid heeft. Het Weeriiiiiiiiiiiiijiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| EB Verwachting: zwakke tot matigen. Noord- =5 Oostelijke tot Oostelyken wind, helder tot EE half bewolkt, droog weer, koele nacht, EB warm overdag. BE Hoogste barometerstand 773.5 te Karlstadt EE Laagste barometerstand 757.4 te Jan- EE mayen EB Zon op v.m. 6.04 onder n.m. 7.59. jjË Licht op n.m. 8.29. H Maan op n.m. 5.04 onder v.m. 0.45. Volle Maan 1 Sept. 1.57 n.m. illiillillllillllllllllllllllllliiiilllliiliillliillliiillillllllllilillllllllllllllli De „Daily Telegraph" publiceert naar aanlei ding van Hitler's jongste besluit om den mili tairen diensttijd tot 2 jaar te verhoogen, de voornaamste data uit de geschiedenis van Duitschlands herbewapening: 14 October 1933 Duitschland verlaat de ontwapeningsconferentie en den Volkenbond. 27 Maart 1934 De begrooting 1934'35 be draagt 54.300.000 voor de Rijksweer en 14.800.000 voor de luchtmacht. 10 Maart 1935 Generaal Goering geeft toe, dat Duitschland een militaire luchtmacht bezit. 16 Maart 1935 Wederinvoering van den mi litairen dienstplicht en proclamatie van een leger bestaande uit 500.000 man. 21 Mei 1935 De nieuwe defensie-wet ver plicht iederen Duitscher van 18 tot 45 jaar tot militairen dienst en stelt een nieuw ministerie in van Oorlog. 2<2 Mei 1935 Hitier bepaalt, dat de militaire dienstplicht een jaar zal bedragen. 18 Juni 1935 Britsch-Duitsch vlootverdrag geeft Duitschland het recht een vloot te bou wen, welke 35 procent van de sterkte der En- gelsche vloot mag bedragen. 7 Maart 1936 Hitier proclameert de hermili- tarisatie van het Rijnland. 24 Aug. 1936 Hitler verhoogt den duur van den militairen dienstplicht tot twee jaar. LONDEN, 27 Augustus. (Reuter.) De „Daily Telepraph" verneemt uit Jeruzalem, dat de Arabische leiders een proclamatie hebben uit gevaardigd, waarin gevraagd wordt de geweld- en vernielingscampagne te beëindigen. Men re kent er op, dat cte Arabische stakers Zondag het werk zullen hervatten. Stryd in de omgeving van Irun duurt onver minderd voort; geheele provincie Huelva in handen der nationalisten. I Ook Portugal verbiedt uitvoer van wapens naar Spanje. Landon oefent in zijn eerste verkiezingsrede scherpe critiek uit op de financieele politiek van Roosevelt. Zullen de Arabieren in Palestina Zondag het werk hervatten? Noodweer in Algerië eischt tal van slachtoffers. Koningin en Prinses brengen een bezoek aan Enschede. De nieuwe regeling van het vrije vervoer by de Ned. Spoorwegen. Nadere bijzonderheden over de schilderijen- affaire te Oosterbeek. Benoeming by de Kruisheeren. De besturen der zeven groote gemeenten tegen verslechtering der steunregeling. Zware brand in een kampong by Lahat (N.-I.) O BUFFALO, 27 Aug. (D. N. B.) De repu- blikeinsche candidaat voor het presidentschap Landon, heeft gisteravond in zijn eerste ver- riezingsrede scherpe kritiek geleverd op de financieele politiek van de regeering Roosevelt, die tekort op tekort heeft gehoopt, zoodat de staatsschuld thans twee derden van het in komen der gezamenlijke bevolking uitmaakt. Landon kondigde, voor het geval hy zou wor den gekozen, een hervorming van het belas tingstelsel aan. Krachtens een zoojuist door de Egyptische regeering afgekondigd decreet zal de 26e Augus tus, de dag, waarop het Britsch-Egyptisch ver drag werd geteekend, voortaan een nationale feestdag zyn. BOEKAREST, 27 Aug. Tijdens de oefeningen, die vannacht boven de stad Brasciov (Transylva- nië) zijn gehouden heeft zich efen eigenaardig vliegongeluk voorgedaan. Tengevolge van een „luchtzak" werd de tweede Piloot van een Poteztoestel buiten de cockpit ge worpen, tengevolge waarvan hij op den grond te pletter viel. De andere piloot had- van het gebeurde niets bemerkt. Stand op Donderdag I uur n.m,: 771.9 Vorige stand: 771.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1