Aanval der Volksfronttroepen op Oviedo afgeslagen Een eigenhandig schrij ven van generaal Franco WESSELING SLUIT MAANDAGAVOND DE JUNTA DENKT NIET AAN ONDERHANDELEN Het nieuws van heden GENERAAL OPTIMISTISCH DE SPAANSCHE HEL Regeerïngscrisis in Roemenië? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20122 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het plezier voor de jongens en het gemak voor de moeders, is het dragen van een SCHOOLTRUI van KAAN's WOL gebreid Gen. Cronjéstraat 129 Vakkundig onderricht Eerst moet het marxisme zijn uitgeroeid Goebbels naar Venetië Aardschokken houden aan Alle scholen te Koetaradja gesloten De banksluiting te Enkhuizen Het getuigenis van Gil Robles Vliegwedstrijd tien jaar na Lind- bergh's opzienbarend en overtocht Uit het hoofdkwartier der opstandelingen te Valladolid. Een rebel verkoopt kaarten met het portret van Redondo, den stichter van de Spaansche fascistische partij, die door communisten vermoord werd Volgens de regeering te Madrid worden de opstandelingen overal belegerd Hevige gevechten op Majorca Franco opperbevelhebber der Witten Primo de Rivera ernstig gewond Verzoek om hulp aan Madrid Het Weeriiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii^ mer. Afgrijselijke bijzonderheden over de door de „rooden" gepleegde wreedheden uit een rapport van generaal Queipo del Llano New York-Parijs door de lucht Oneenigheid in het kabinet- Tatarescoe Incident te Teheran Japansche militaire attaché sluit zijn gezant op De Duitsche minder heden V olkenbondsher- vorming Voorstellen van Uruguay Abessinische aanval op Addis Abeba Door Eritreesche troepen afgeslagen Trotski uit Noorwegen vertrokken? Geheimzinnig vliegtuig Onder bescherming van het Duitsche pant serschip „Deutschland" verlaat 't stoom schip „Uckermark" met vele vluchtelin gen aan boord de haven van Barcelona NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( Inge*, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. D-RUKKERfcJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract steric verlaagde prijzen. Voor post, per kwartaal t 3.58 Dij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zte de rubriek. Rangeerder te Den Bosch onder een trein ge raakt en gedood. De aardschokken te Koetaradja houden aan. Hoofdopzichter der Heidemaatschappij door on tevreden tewerkgestelden mishandeld. Ernstig arbeidsongeval te Voorburg; een doode en twee zwaargewonden. O rama-gebergte talrijke leden van de guardia civil naar de nationalisten zijn overge- loopen. Gisteravond kon men aan de zuidkust van Spanje, nabij Tarifa, in het gebied, dat zich in handen der nationalisten bevindt, reusachtige vlammen waarnemen. Men denkt, dat brand woedde in een brandstoffendepöt, doch weet niet of de brand het gevolg is van een bombar dement dan wel van een ongeluk. LISSABON, 28 Aug. (Reuter). De markies van Quintanar, een vooraanstaand Spaansch vluchteling, die in nauw contact staat met de junta te Burgos, heeft verklaard, er zeker van te zijn, dat de regeering te Burgos er niet aan denkt, over den vrede te onderhan delen, doch slechts om den vrede op te leggen, nadat zij het marxisme in Spanje zal hebben uitgeroeid. Quintanar zeide voorts, dat na de revolu tie het leger zal regeeren, terwijl daarna Spanje zich een regime zal kie2)en, dat zal dienen om het volk te regeeren, doch dat niet door het volk zal worden geregeerd. BERLIJN, 28 Aug. (D.N.B.) Op uitnoodiging van den Italiaanschen minister van Propaganda, Alfieri, zal Rijksminister dr. Goebbels zich mor gen per vliegtuig voor een bezoek van twee dagen aan de biennale naar Venetië begeven. PADANG SIDEMPOEAN, 28 Aug. (Aneta). Tegen 9 uur hedenmorgen werd een korte aard schok in de richting Noord-Zuid waargenomen. KOETARADJA, 28 Aug. (Aneta). In ver band met het aanhouden van aardschokken en de vrees voor erger, zijn op last van de school commissie alle scholen te Koetaradja van 27 Augustus tot 1 September a.s. gesloten. De Beiaard-commissie te Enkhuizen heeft per circulaire medegedeeld, dat wegens de sluiting van de Wed. S. Lakenman en Zoonen Bank N.V. waardoor velen van de genoodigden en ook de commissie op gevoelige wijze getroffen zijn, het besluit moest worden genomen, de officieele overdracht en inwijding van den gerestaureer- den beiaard in den Zuidertoren tot nader order uit te stellen. De commissie is van meening, dat van een eenigszins feestelijke stemming onder de ge geven omstandigheden geen sprake kan zijn, waarom het haar beter lijkt een gunstiger ge legenheid af te wachten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Aanval der regeeringstroe pen op Oviedo door de rebellen afgeslagen; felle strijd op Majorca. Trotsky met onbekende bes temming uit Noor wegen vertrokken? Abessinische aanval op Addis Abeba afgeslagen. Het verdrag tusschen Egypte en Engeland. Maandag 7 September plechtig jaargetijde in de Haarlemsche Kathedraal voor Mgr. Aengenent z.ff. LA CORUNA, 28 Aug. (Reuter) Het radiostation heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen een aanval op Oviedo hebben gedaan, welke echter werd afgeslagen. Volgens het Duitsche nieuwsbureau zouden de Volksfronttroepen hierbij 500 dooden hebben verloren. In een gisteren gehouden radio-toespraak heeft generaal De Llar.o er op geweien, dat het Volksfront nog slechts in een derde van Spanje heer en meeseer was. Binnen enkele dagen zou het nog slechts een vijfde in han den hebben. Gisteren hebben, naar de generaal voorts mededeelde, nationale vliegtuigen de vliegvel den van Barajas en Cuatro Vientos gebombar deerd en groote schade aangericht. De regee- ringsvliegtuigen zijn niet voor achtervolging opgestegen. Algemeen kan geconstateerd wor. den, dat de regeeringsvliegtuigen in de min derheid blijven, en de nationale luchtmacht de laatste dagen buitengewone successen heeft behaald. In de haven van Sevilla werd gisleren, nadat de nevel was opgetrokken, de kruiser „Miguel Cervantes" gesignaleerd. De haven batterijen openden daarop terstond het vuur. Reeds bü heit begin der beschieting dook echter een Fransche kruiser cp, die een beschermende positie voor den Sp.tan- schen regeeringskruiser innam. Naar door Reuter nog uit Sevilla wordt ge meld, heeft generaal De Llano nog voor de radio medegedeeld, dat te Granada vier regee ringsvliegtuigen zijn neergeschoten te Badajoz 2 en 6 boven het Guadarramafront. De mijn werkers van de Rio Tinto-mijnen hebben, naar de generaal tenslotte nog mededeelde, het werk hervat, nadat tusschen de werkgevers en ar beiders overeenstemming was bereikt. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Madrid heeft het volgende communiqué gepu bliceerd; Het is geen wonder, dat militairen, die zich niet aan hun eerewoord hielden, thans tot ernstige leugens overgaan. De kaait van Spanje wijst nauwkeurig de positie der opstan delingen aan: overal worden zij belegerd. In alle provincies, die zfj bezetten wordt de te genstand van de loyale troepen grooter en grooter, een groot aantal daden van spontaan verzet maakt hun toestand onhoudbaar. In de provincie Leon hebben onze troepen een aanval van de opstandelingen afgeslagen, waar bij dezen 21 dooden achterlieten. Wij maakten zes gevangenen, waaronder een luitenant. Te Oviedo bombardeeren onze artillerie en lucht vaart op heftige wijze de gevluchte muiters. Een deel der burgerlijke bevolking hepft de stad verlaten. Een groot aantal soldaten en guardia civil loopen naar ons over om tegen de opstandelingen te strijden. Zij deden ons mededeeling van de aanzien lijke schade door onze bombardementsn aan gericht. Aan de fronten van Guipuzcoa, Huesca en Saragossa duurt de strijd voort. Op Majorca, te Granada en Cordova strijden de republikeinsche troepen met succes. Zij rukken op en versterken onze stellingen aan het front van Estramadura. Kapitein Bayo, commandant van de regee ringstroepen op Majorca deelt mede, dat gis teren een slag is geleveid, die van vijf uur des morgens tot 7 uur des avonds duurde. De re bellen boden hardnekkig tegenstand maar moesten eenige kilometers wijken, vooral on der den druk van de regeeringslucht-maokt. Een korporaal en zes soldaten werden gevangen ge nomen in een versterkten toren, waar talrijke lijken gevonden werden. De gevangenen vertelden, dat verscheidene officieren gedood waren en dat het opstande- bngenleger gedemoraliseerd was. Eenige sol daten, die zich tegen den oorlog hadden uit gesproken, waren gefusilleerd. Een compagnie, die zich wilde overgeven, was door de opstan delingen zwaar gestraft. Voorts vertelden de gevangenen, dat in Pahna de Majorca c'e alge- meene staking wordt voortgezet. Aan het einde van den strijd van gisteren, waarbij de negerbokser Contray zich door strijdlust onderscheidde, werden mitrailleurs der opstandelingen buit gemaakt. Radio-Burgos méldde hedenochtend, dat generaal Fnanco door de Nationale Verdcdi- gingscommissic in Burgos tot opperbevel hebber van alle nationale strijdkrachten in Spanje is benoemd. Volgens inlichtingen, die de correspondent van Ha»&s uit goede bron heeft verkregen was de leider van den Spaanschen phalanx Antonio Primo de Rivera, omtrent wiens lot allerlei tegenstrijdige berichten de ronde hetben ge daan, op 23 Augustus nog in leven. Hij had drie wonden opgeloopen, waarvan een van ernstigen aard, die hem zou noodzaken op het oogenblik het bed te houden. De plaats, waar tie zoon van den vroegeren dictator wordt verpleegd, houdt men zorgvuldig geheim. De commandant der regeeringrstrfjd- krachten te Bilbao heeft gisteravond draad loos aan Madrid verzocht, reserve-troepen en materiaal te zenden, welk verzoek even wel van de hand is gewezen. Het radio station van La Coruna meldt, dat de stad Gijon, die zich in handen van het Volks front bevindt, Madrid eveneens om steun verzocht, zonder een positieve toezegging te verkrijgen. Voorts zouden in het Guadar- VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets war- Hoogste barometerstand M 772.3 te Hannover. Laagste barometerstand: 7518 te Vardö. Zon op 'smor. 6.05 Maan op n.m. 5.44 Zon ond. 'sav, 7.56 Maan ond. n.m. Voile Maan 1 September 1.57 n.m. rflIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllNIIIIIIIH Een onzer medewerkers, die relaties on derhoudt met den opperbevelhebber der Spaansche Nationalistische strijd krachten, generaal Francisco Franco, heeft van den generaal een eigenhandig schrijven ontvangen, waarin deze onder meer het vol gende schrijft: „Wanneer de beschaafde wereld kennis neemt van hetgeen in Spanje geschiedt en de misdaden verneemt, die door onze vijan den de communisten en socialisten begaan worden, dan zal zij ontzet zijn van een zóó groote verwildering en zij zal bewondering hebben voor het leger en het Spaansche volk, die er zich tegen verzetten, dat in het uiterste Westen van Europa een regiem van barbaarschheid en verwoesting wordt geves tigd. In een stad in deze provincie (Morón) is het vooorgekomen, dat Bolsjewisten meisjes van 12 tot 16 jaar geweld hebben aangedaan, nadat de kinderen eerst verminkt waren. Slechts zeer weinig personen van rechtsche gezindheid zijn in de steden, die in handen der rooden vielen, aan de communistische moordpeletons ontkomen. Er zijn families, van welke zich niet één lid heeft kunnen redden. Ik zend U hierbij nog. een relaas van gene raal Queipo del Llano. Wat daar in staat, is feitelijk nog maar weinig vergeleken bij de werkelijkheid, die niet door de pers gepu bliceerd kan worden, aangezien zij het schaamtegevoel van haar lezers te eerbie digen heeft". Tot zoover het ons ter inzage verstrekte schrijven van generaal Franco. Dante's Inferno verbleekt bij de volgende gruwelijke bijzonder heden, die aan de notities van generaal Queipo del Llano ontleend zijn: „In Utrera hebben de rooden een vader de handen en voeten gekneveld en aan weerszijden van hem werden zijn zoons van 8 en 10 jaar geplaatst. De kinderen werden met benzine overgoten en in brand gestoken en de vader moest machteloos toezien, hoe zijn zoons in zijn onmiddellijke nabijheid door het vuur verteerd werden. Ook werd daar een vrouw gedwongen benzine te slik ken en vervolgens als een fakkel aangesto ken. In Baena is een dochter in tegenwoordig heid van haar moeder op onbeschrijfelijke wijze verminkt en gedood; de ongelukkige had zelf kinderen. In de zelfde plaats zijn kinderen van nationalisten zoodanig mis handeld, dat de ingewanden buiten het li chaam traden. Te Lora werd een fascistische aanvoerder gegrepen; hem werden de voeten afgekapt, daarna een arm. Vóór de kogel een einde aan zijn marteling maakte, werden hem eerst nog de oogen uitgestoken. Een gelijksoortig lot trof een lid van de Phalanx, dat gewei gerd had „Abajo Espana" (weg met Span je) te roepen. Bij vele ongelukkige priesters hebben de barbaren het lichaam opengesneden en er kokend water in gegoten. In tal van geval len hebben zij hun slachtoffers geketend aan lijken van gesneuvelde legionnaires en met deze levend begraven. Vele zijn er ook, die met dynamietpatronen omhangen in diepe putten geworpen werden, om daar in te explodeeren." BOEKAREST, 28 Aug. De bladen berich ten omtrent ernstige moeilijkheden, die het kabinet-Tatarescoe op het oogenblik zou den bedreigen, en wellicht' zelfs tot een regeeringscrisis zouden kunnen leiden. Naar gemeld wordt, gaat het hier om mee- ningsverschillen in den boezem der regeering over de te nemen maatregelen tegen botsingen, die met de rechts-radiealen zouden dreigen. Alle leden der regeering zijn uitgenoodigd hun vacantie te onderbreken, en zich direct naar Boekarest te begeven. Minister-President Tatarescoe heeft zich gis teren naar den Koning te Sinaja begeven, en is daarna in gezelschap van den minister van Oorlog naar Constanza gereisd, waar de voorzit ter der liberale regeeringspartij, Bratianoe ver toeft. Morgen zal een ministerraad worden ge houden, die voor het lot der regeerin'4 beslis send zal zijn. In regeenngskringen wordt niet temin beweerd, dat het kabinet den toestand volkomen meester is en geen gevaar voor ver storing der orde bestaat. TEHERAN, 28 Aug. (Stefani). Tusschen den Japanschen gezant en den Japanschen militairen attaché te Teheran heeft zich een ernstig inci dent voorgedaan. Beiden zouden deelnemen aan een betooging van Iraneesche patriotten, waar voor het diplomatieke corps was uitgenoodigd, doch aangezien geen van beiden kwam opdagen, werd iemand gezonden om hen te halen. De ge zant bleek opgesloten te zijn in het huis van den militairen attaché, die alle uitgangen had gebar ricadeerd. De politie werd gewaarschuwd, en na een waren veldslag tegen den militairen attaché slaagde deze erin, den gezant te bevrijden. Tokio heeft den militairen attaché onmiddellijk terug geroepen. Ernstige politieke meeningsverschillen zouden de reden zijn van diens optreden. LONDEN, 28 Aug. (Reuter). Het vraag stuk der Duitsche minderheden buiten de gren zen van het Rijk, in het bijzonder in Tsjecho Slowakije zal waarschijnlijk in het aanstaande najaar door de nationaal socialistische propa ganda onder de aandacht van de wereld wor den gebracht, aldus meldt de Daily Telegraph uit Berlijn. Dit probleem zal waarschijnlijk een ruime plaats innemen in de redevoeringen, die Hitier op het a.s. partijcongres te Neurenberg zal houden. Het Parijsche blad Intransigeant deelt mede. dat Pierre Cot, de Fransche minister van Luchtvaart, aan het Internationale Luchtvaartcongres te Warschau een tele gram heeft gezonden, waarin wordt aange kondigd, dat op 21 Mei 1937 een vliegwed strijd tusschen New York en Parijs wordt gehouden, omdat het dan 10 jaar geleden is, dat Lindbergh over den Oceaan vloog. Volgens de Intransigeant zal men in 1937 voor dezen wedstrijd zeker 20 deelnemers kunnen verwachten. Daar Lindbergh in 1927 de 5823 K.M. aflegde in 33 uur en 30 minuten, zal bij de vee) grootere snelheid van heden de overtocht ver moedelijk niet meer dan 20 uur duren. GENèVE, 27 Aug. (Reuter). Uruguay heeft het secretariaat-generaal van den Volkenbond een antwoord gezonden op het verzoek tot mededeeling van voorstellen tot vervolmaking van het doen werken van het Volkenbonds handvest. Daarin vraagt Uruguay een demo cratischer vertegenwoordiging van ieder land in den boezem van den raad. Uruguay meent, dat de hervorming voorna melijk betrekking moet hebben op de artikelen 10 en 16 en wil liever hervorming door amen dementen dan door interpretatieve verklarin gende modaliteiten der toepassingen van ar tikel 16 moeten in het pact belichaamd worden. De regel van eenstemmigheid moet blijven be houden, evenals de universaliteit van der V. B. regionale overeenkomsten zijn door de erva ring noodig gebleken voor opheffing van ern stige conflicten. Ten slotte legt Uruguay den nadruk op de noodzakelijkheid van versterking van bet pri mordiaal karakter van preventieve missie van den Volkenbond en noodzakelijkheid meer be lang te geven aan de verzoeningsmissie, voor zien in artikel 11. ADDIS ABEBA, 28 Aug. (Stefani) Gister middag heeft volgens het agentschap Stefani een uit 1200 man bestaande „rooverbende" ge tracht, de Abessinische hoofdstad te naderen. Zij werden echter aldus Stefani onmid dellijk door Eritreesche troepen teruggedrongen, waarbij zij 200 dooden verloren. De verliezen aan Italiaansche zijde bedroegen 15 dooden en 40 gewonden. OSLO, 28 Aug. (Stefani). Het gerucht gaat, dat Trotski Noorwegen heeft verlaten zonder zijn nieuwe bestemming te hebben onthuld. Wij hebben uit deze macabere tragedie slechts eenige feiten gehaald; veel leent zich niet voor publicatie. Dit zijn geen gruwelverhaaltjes van over spannen reporters. Generaal Franco eindigt zijn brief aan onzen medewerker met: „Esta noticia que son la mas exacta verdad", d.i. „Deze mededeelingen, die de meest exacte waarheid zijn." Francisco Franco werd onlangs door Gil Ro bles, den Katholieken leider van de „Accion Popular", de eerlijkste, de onbaatzuchtigste en de meest idealistische man van Spanje ge noemd. PARIJS, 28 Aug. (Stefani) Een geheimzin nige eendekker is vanmiddag op een terrein nabij het vliegveld Tousses bij Versailles ge land, waar een auto stond te wachten. De piloot vulde zijn benzinevoorraad aan en, na toe- loopende nieuwsgierigen met een revolver be dreigd te hebben, steeg hij op en verdween. Ook de auto is er in geslaagd te ontkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1