Successen der rebellen in de provincie Toledo Typhoon op Korea Gil Robles te Burgos Het nieuws van heden Verzetsactie in onze Oost TWEE BA TALJONS TOTAAL VERNIETIGD Vele arrestaties in Rusland Rede van Schacht te Parijs HIMMLER EN SCHIRACH MINISTER? De hervorming van den Volkenbond DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 INSTITUUT E.N.S.A.I.D. tSSOZvtSk Vliegtuigen der nationalisten vliegen geregeld boven de stad Irun Ontevredenheid onder volksfrontmilitie 1 De strijd op Majorca Verwarring in de gelederen der partij Kwangsi-troepen ver overen Pak-Hoi Hitier en de Duce Garucht omtrent onderhoud tusschen beide staatslieden niet bevestigd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiii!^ Hij is tegen nieuwe leeningen in het buitenland Zal Hitier meer verzoenend gaan optreden tegen de Kerken? Het a.s. Congres te Neurenberg Vliegtuig vermist van de Imperial Airways Te Czestochowa in Polen vond op 25 Augustus j.l. de plechtige opening plaats van den eersten Poolschen Katholiekendagin tegenwoordigheid van Kardinaal Mar- maggi, pauselijk legaat, en van den Minister van Opvoeding en Cultuur Swietos- lawski. Men ziet hierboven de ontvangst van den nuntius en van kardinaal Mar- maggi, op het station te Czestochowa, door de eerewacht Honderden slachtoffers Himmler Zondag radiorede van Mussolini De toestand in Danzig Hoe Lester geboycot wordt Keert de Negus naar zijn land terug? Hij zou protectoraat over West- Abessinië wensohen De non-interventie Spoedige bijeenkomst van een commissie verwacht Hij weigert deel te nemen aan bemiddelingspogingen TWEE EN ZESTIGSTE JAARG/ No. 20124 Voorstellen van de Sow jet-Unie De jeugdorganisaties in Oostenrijk De moord te Utrecht RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bij aanval op de politie leider van vier verzetslieden gedood; de overigen gewond Godsdienstwaanzin I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ruim 600 scholen ln Nederland. België en Koloniën geven les volgens onze methode. DAMES, MAAKT ZELF UW KLEEDING. TT kunt thuis knippen en naaien leeren. U ontvangt na toezending van 25 cent aan postzegels een mooi boek met ruim 100 maten en modellen en een gratis apparaat om TJ te laten zien hoe gemakkelijk onze methode is. RflN Aan MODEVAKSCHOOL E. N. S. A. I. D. DVzli Tolsteegsingel 54 Naam: Adres: XJtrecht SEVILLA, 29 Aug. (Reuter). Generaal Queipo de Llano heeft voor de radio medegedeeld, dat een in de provincie Toledo operee- rende colonne twee bataljons Volks fronttroepen volledig heeft vernietigd, een groote hoeveelheid materiaal heeft buitgemaakt. De vijand heeft 200 dooden op het terrein achterge laten. De generaal verklaarde ver der nog, dat 7 officieren van het gar nizoen van Alcala, alsmede 150 vrouwen, die tot de aristocratie be»- hooren, gefusilleerd zijn. Het hoofdkwartier der nationalisten te Val- ladolid deelt mede, dat troepen van het vreemdelingenlegioen Oropesa, een belangrijk strategisch punt in de provincie Toledo, heb ben ingenomen. Een speciale verslaggever van Havas is er in geslaagd, hoewel strenge bevelen zijn gegeven, dat niemand de Spaansche grens mag passee- ren, des middags een bezoek te brengen aan het stadhuis en het oorlogscommiss'ariaat te Irun. De nationalistische vliegtuigen vlogen steeds weer boven de stad en eiken keer werd hun nadering aangekondigd door sirenes en klok gelui, zoodat de bevolking schuilplaatsen kon opzoeken. Hem werd medegedeeld, dat de re- geeringstroepen een hevig bombardement uit gevoerd hebben op Oyarzun en dat de nationa listen die stad gedeeltelijk ontruimd hebben en zich in de omgeving weer verzamelen. Beves tiging hiervan kon Havas niet verkrijgen, even min van de mededeeling, dat Andoain door de roode militie was bezet I In een der vertrekken van het stadhuis te Irun ontmoette de verslaggever een militieman van gevorderden leeftijd, met een langen baard, wiens oogen er koortsachtig uitzagen: gisteren streed hij nog in de rangen van het vreemde lingenlegioen. De man had acht jaar in de woestijn van de Spaansche zóne doorgebracht en had het onder kolonel Luis Carbonel tot sergeant bij de mi- trailleursafdeeling gebracht. Hij zeide a.o.: ,',Tot nu toe was ik door de officieren gedwon gen tegen de republiek te vechten, doch giste ren kreeg ik de gelegenheid over te loopen. Velen mijner kameraden deelen evenmin de idealen der fascisten en carlisten en hebben veel sympathie voor het volksfront. Nu ben ik lid der militie geworden, laat men mij een ge weer geven, opdat ik tegen de rebellen kan vechten." Juist op het oogenblik, dat de verslaggever naar Frankrijk terugkeerde, ontplofte een bom op 15 meter afstand van hem op een huis, dat als hulphospitaal was ingericht. Er waren geen slachtoffers en het vliegtuig, dat de bom had geworpen, vloog direct weer weg. Naar te La Coruna medegedeeld wordt, hebben zich ongeregeldheden voorgedaan te Madrid, waar leden van de Volksfront militie geweigerd hebben, naar het front te vertrekken. In den loop van den nacht zijn de militaire bases rond de hoofdstad ge bombardeerd. Kapitein Bayo heeft aan Companys medegedeeld, dat hij een groot aantal miliciens had moeten laten fusillee- ren, aangezien zij hardnekkig hadden ge weigerd den strijd voort te zetten. Kapitein Bayo, de aanvoerder der op Majorca jpereerende regeeringstroepen heeft medege deeld dat deze strijdkrachten er in geslaagd zijn de heuvels te bezetten, vanwaaruit zij de opstandelingen kunnen beheerschen. Deze zouden wanhopig strijden, doch naar het bin nenland moeten terugtrekken. Een groot aan tal geweren, alsmede munitie en 5 mitrailleurs moesten zij daarbij achterlaten. Ook verover den de republikeinen twee kanonnen en twee mortieren. Een militaire leider van de op standelingen is gevangen genomen. Volgens „La Rambla", een te Barcelona verschijnend blad, zouden de regeeringstroepen zich op twee kilometer afstand van de stad Manacor bevin den en op vijf kilometer van Arta, terwijl het geheele gebied bijna volkomen door de repu- blikeinsche troepen gezuiverd zou zijn. Volgens de pers te Baroelona zou de guardia civil zijn omgevormd in een „nationale repu- blikeinscne garde". Het uniform zou met uit zondering van den driekanten steek ongewij zigd zijn gebleven. Er zou worden overgegaan tot zuivering op groote schaal van de tegen woordige guardia civil, terwijl nauwkeurige controle zou worden uitgeoefend op de nieuwe tot het corps toe te laten leden. TOULOUSE, 28 Aug. (Reuter) Volgens rei zigers uit Madrid zijn de volgende personen te Madrid gefusilleerd in verband met het begin van brand, dat ontdekt werd in de modelgevan genis op 24 Augustus j.l.: generaal Capaz, die onder de regeering" Lerroux Ifni bedwong, oud minister Melquia de Salvares, Martinez Velazco, die het Fransch-Spaansche handelsverdrag on- derteekende, admiraal Salas, oud-minister van Marine, Rieo Avello, de voormalige hooge com missaris van Marokko, dr. Albinana, leider van de natinaal traditionalisten, markies De Urquyo, Fernndo Primo de Rivera, een neef van den fascistenleider en nog een honderdtal anderen. MOSKOU, 29 Aug. (Reuter). Naar aanleiding van onthullingen tijdens het proces Zinovjef- Kamenef gaat m'en nog steeds voort met het ver richten van arrestaties in alle kringen, onder an dere ook in het leger en in kringen der partij. Volgens oncontroleerbare berichten uit goede bron zouden de Commissaris voor Posterijen Rykof, de hoofdredacteur van de „Izvestia" Boukharine en Radek het huis niet mogen ver laten en onder bewaking staan. Verder zou, naar men zegt, generaal Chapolnikof, de vroegere di recteur van de hoogere krijgsschool evfeneens zijn gearresteerd. De eerste en tweede vrouw van Sokolnikof en de echtgenoote van Serebriakof zouden zich eveneens in de gevangenis bevinden. Naar het schijnt heerscht naar aanleiding van deze arrestaties een zekere verwarring in de ge lederen der partij. SJANGHAI, 29 Augustus (Reuter) De Kwangsi-troepen hebben Pak-Hoi bezet. De regeeringstroepen trekken zich volgens een vooraf opgesteld plan terug, totdat alle mo gelijkheden om den vrede te handhaven zijn uitgeput. ROME, 29 Aug. (Reuter) Te Rome heeft men nog geen bevestiging van het gerucht, volgens hetwelk het onderhoud tusschen Horthy en Hitier geleid zou hebben tot het denkbeeld van een ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini. Zeker loet Mussolini nog het bezoek beantwoor den, dat Hitler in 1934 aan Venetië heeft ge bracht, doch op het oogenblik doet niets ver. onderstellen, dat ten aanzien van een derge lijke ontmoeting reeds stappen zijn gedaan. H VERWACHTING: Zwakke wind uit Zui- 1 5 delijke richtingen, heider tot half bewolkt, droog weer, warm overdag. Hoogste barometerstand: 771.6 te Muenchen. Laagste barometerstand: 751.6 te Isafjord. Zon op v.m. 6.07 onder n.m. 7.54. Licht op n.m. 8.24. H Maan op n.m. 6.15 onder v.m. 7.57. EE Voile Maan I Sept. 1.57 n.m. PARIJS, 29 Aug. (Reuter) Alvorens uit Parijs te vertrekken, heeft Schacht tijdens een te zijner eere gehouden receptie in hel Buitsche huis een rede uitgesproken, waar in hij o.m. zeide, dat hij niet naar Parijs was gekomen om credieten te vragen. Hij verklaarde steeds een tegenstander van buitenlandsche leeningen, die na den oorlog zijn gesloten, te zijn geweest en noemde het absurd, nieuwe leeningen in het buitenland te sluiten,, die na verscheiden jaren weer dezelfde moeilijkheden zouden veroorzaken. Alleen han- delscredieten op korten termijn zijn mogelijk. Ik heb dan ook vermeden, aldus Schacht, hier over credieten of leeningen te spreken. De toe stand kan slechts verbeterd worden door her stel van het vertrouwen door persoonlijk con tact. De besprekingen hebben geloopen over de mogelijkheid het vertrouwen tusschen de beide landen te herstellen en politieke vraagstukken zijn niet behandeld. Dit herstel van het con tact is tegen niemand anders gericht. Als de sfeer van wantrouwen eenmaal verdwenen is, kan met de oplossing der groote problemen begonnen worden, doch daarvoor moet men el kaar kennen en vaststellen, dat men eigenlijk nog zoo kwaad niet is. Ik verlaat Parijs met de zekerheid, dat Frankrijk en Duitschland in de komende maanden de gedachtenwisselingen tusschen de leidende persoonlijkheden willen hervatten. Ik vertrek met den indruk, besloot Schacht, dat de Fransche regeering oprecht van plan is, den weg' te banen naar den vrede en haar po gingen in dien zin voort te zetten. BERLIJN, 29 Aug. Naar hier met groote stelligheid wordt medegedeeld, aldus meldt de „Telegraaf", zullen, ter gelegenheid van het partijcongres der Duitsche nationaal- soeialisten te Neurenberg, de jeugdleider Baldur v. Schirach tot rijksminister voor de jeugdorganisatie en Himmler tot rijkspolitie minister benoemd worden. Omtrent de overige gebeurtenissen op het partijcongres en omtrent de besluiten, die al daar zullen worden afgekondigd, zijn velerlei gissingen mogelijk. Over het definitieve pro gramma is tot dusver nog niets met absolute zekerheid te zeggen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Führer zich, naar aanleiding van het manifest der evangeli sche oppositie en het Herderlijk Schrijven der Katholieke bisschoppen, te Neurenberg zal be zig houden met het kerkelijk probleem en wel licht zullen verordeningen worden uitgevaardigd, welke ten doel hebben een normale verhouding tusschen den nationaal-socialistischen staat en de kerken te herstellen. Ook over den aard dezer kerkelijke regeling zijn vele geruchten in om loop. Het zijn evenwel alles veronderstellingen en vermoedens. In kerkelijke kringen, vooral in die van de belijdeniskerk, heerscht dan ook groote spanning, aangezien men volkomen in het duis ter tast en niet weet, wat de volgende weken voor de Evangelische kerk in Duitschland zul len brengen. De stemming in de gemeenten der belijdeniskerk is uiterst ernstig. Met bezorgd- 1 heid ziet men er de toekomst tegemoet. SEOEL, 29 Aug. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat tengevolge van een typhoon, die gisteren Zuid-Korea heeft ge teisterd, 379 personen gedood zijn. Voorts worden nog 88 personen vermist, terwijl 45 personen gewond zijn. Bovendien is enorme materieele schade aangericht. BASRA (Br. Indië) 29 Aug. (Reuter). Ben verkeersvliegtuig van de Imperial Airways, dat gisteravond om 11 uur van Basra naar Bahrein is vertrokken, is nog niet aangekomen. De aan zienlijke vertraging in de aankomst heeft eeni- ge ongerustheid gewekt. Vliegtuigen van de Royal Air Force zijn naar het vermiste toestel gaan zoeken. ROME, 29 Aug. (Stefani). Mussolini zal mor genavond te Avellino een rede houden voor de bevolking en de troepen, die aan de groote manoeuvres deelnemen. Deze rede begint om 7 uur plaats, tijd en zal over de radio worden uitgezonden. LONDEN, 29 Aug. (Reuter.) Twee Britsche afgevaardigden, die teruggekeerd zijn van een bezoek aan de Vrije Stad Danzig, vertellen, dat de nationaal-socialisten twee politiemannen heb ben geposteerd voor het bureau van den Vol kenbondscommissaris Lester, ten einde cle be zoekers te fotografeeren en te waarschuwen voor „onaangename gevolgen". Ieder burger der Vrijs Stad, die een of ander beroep doet op den Vol kenbondscommissaris zal worden beschouwd als een vijand van clan nationaal-socialistischen staat en als zoodanig behandeld worden. De ge noemde afgevaardigden verklaren in kennis te zijn van volledig geverifieerde gevallen van personen die vervolgd zijn, omdat zij in oppo sitie zijn tegen cle nationaal-socialisten. LONDEN, 2 Aug. (Reuter). De „Daily He rald" meldt, dat de keizer van Abessinië be reid is, naar zijn land terug te keeren. De keizer, aldus het blad, zou zich alleen naar de nieuwe hoofdstad hegeven, en den Volkenbond persoonlijk vragen, West-Abessi- nië, dat een bevolking van 2 millioen zielen heeft, onder mandaat te plaatsen, hetzij van Groot-Brittannië, Zweden of Zwitserland. LONDEN, 29 Aug. De diplomatieke mede werker van de „Morning Post" meldt, dat het besluit der Italiaansche regeering den uitvoer van wapens naar Spanje te verbieden, de eer ste phase van de non-interventie-onderhande- lingen afsluit, daar hiermede de grootste moei lijkheden zijn overwonnen. Er bestaat thans hoop, dat de eerste zitting van de non-inter ventiecommissie reeds einde volgende week kan worden gehouden. schouwd. De Sowjetregeering stelt verder straf maatregelen voor tegen staten, die niet aan de sancties deelnemen. Ook de Argentijnsche gedelegeerde te Genève, dr. Ruiz Guinazu, heeft namens 'zijn regeering het antwoord overhandigd. Daarin worden o.a. de algemeene beginselen opgesomd, die volgens Argentinië als basis moeten dienen voor een eventueele hervorming van het Volkenbonds pact, zooals de algemeenheid van den Volken bond, democratiseering van den Raad, gelijk heid van alle staten en eventueele wijziging van artikelen, waarvan is gebleken, dat zij niet voldoen. Argentinië zou het ook ten zeerste op prijs stellen, indien het pact van Genève meer in overeenstemming zou gebracht worden met het Briand Kellogg-pact. BURGOS, 29 Aug. (Reuter) Gil Robles, de leider van de Katholieke Volksactie is gis teren uit Portugal te Burgos aangekomen, nadat hy eerst te Valladolid generaal Mola had ontmoet. Hij zal zich vandaag naar Salamanca begeven. Op de vraag, of hij geheel achter de nationale beweging van Franco en Mola stond, antwoord de de leider van de Ceda: ik ben met Spanje en Spanje is hier. Gil Robles verklaarde beslist te zullen weigeren, deel te nemen aan pogingen, tusschen de strijdende partijen te bemiddelen. Hij wist nog niet of hij zich te Salamanca zou vestigen, of naar Portugal zou terugkeeren. GENÈVE, 29 Aug. (Reuter) De Sow jetregeering heeft het secretariaat van den Volkenbond haar opvattingen medegedeeld over de hervormingen van den Volkenbond., zulks overeenkomstig het indertyd door de Assemblée genomen besluit. In haar nota geeft de Sowjetregeering o.a. uiting aan haar wensch, dat in geval van een oorlog tegen een lid van den bond de Raad bin nen drie dagen bijeengeroepen wordt, die dan binnen de daarop volgende drie dagen moet be slissen over toepassing der sancties. De betreffende staat wordt beschouwd als zijnde in oorlog met alle Volkenbondsleden. Mi litaire sancties moeten toegepast worden door partijen, die gebonden zifn door bijstands pacten; deze staten zouden dan onverwijld hun strijdkrachten mogen mobiliseeren. De militaire sancties worden niet als aanvalsdaden be- WEENEN, 29 Aug. (Stefani). Tijdens een bijeenkomst, welke werd bijgewoond door Bondskanselier Schuschnigg heeft de secreta ris-generaal van het Vaderlandsche Front ver klaard, dat een wet zal worden gepubliceerd, waarbij de Oostenrijksche jeugdorganisaties cnder staatscontrole zullen worden vereënigd. De nieuwe organisatie zal alle jeugdorgani saties vereenigen, behalve de katholieke. De wet zal naar verder wordt medegedeeld heden in het staatsblad verschijnen en daar mede van kracht worden. Hedenmorgen omstreeks elf uur is op het R.K. kerkhof te Utrecht ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den onder zoo tra gische omstandigheden om het leven gekomen, 21-jarigen M. H. van Hal. De belangstelling was bijzonder groot. Ab- soute en beaardingsplechtigheid werden ver richt door kapelaan A. Giliam. In de parochiekerk van den H. Antonius aan de Kanaa.straat werd des morgens om negen uur de H. Requiemmis opgedragen door pastoor B. T. Gerritsen. Zeer vele geloovigen woonden deze plechtigheid bij, terwijl buiten de kerk het publiek in dichte drommen was samenge stroomd, cm den rouwstoet te zien vertrekken. De politie had hier eenige ordemaatregelen getroffen 'n Toestel hebt U niet meer noodig, U steekt U niet in den beer. U wordt lid der distributie, Dat is alles en niet meer. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Successen der opstandelingen in de provincie Toledo. Vliegtuig van de Imperial Airways nabü Basra vermist. Negus zou protectoraat over West-Abessinië wenschen. Worden Von Schirach en Himmler minister? Geen bevestiging van het gerucht, dat Musso lini naar Duitschland zal komen. Typhoon op Korea eischt honderden slacht offers. Steeds nieuwe arrestaties in de Sowjet-Unie. Russische voorstellen inzake herziening van den Volkenbond. Gil Robles te Burgos. Spoedige bijeenkomst van de non-interventie commissie verwacht. Werkgelegenheid bij de baconfabriek te Uit hoorn behouden. Benoemingen bij de Paters Carmelieten en de Minderbroeders Capucijnen. BU Kampongbrand te Bandoeng ruim honderd huizen in de asch gelegd. Verzetsactie in Oost-Java, vermoedelijk voort spruitend uit godsdienstwaanzin; een doode. SOERABAJA, 29 Aug. (Aneta) Gisteren heeft in het plaatsje Berbek, in de buurt van Ngandjoek (residentie Kediri, Oost-Java), een verzetsactie plaatsgehad, waaromtrent het vol gende valt te melden: Vier personen uit de naburige desa Kiodan, vermoedelijk lijdend aan godsdienstwaanzin, vervoegden zich ten kantore van den assisten»- wedono van Berbek en gaven te kennen dien inheemschen bestuurs-ambtenaar te willen spreken. De assistent-wedono was op tournee, zoodat de vier lieden, die door gebaren en uit latingen uiterlijke teekenen van godsdienst waanzin vertoonden, te woord gestaan werden door een politie-agent, die hen trachtte te kal- meeren. Intusschen was de veldpolitie van Ngandjoek telefonisch in kennis gesteld van de komst dezer lieden, waarop de detachements«comman dant en de wedono van Ngandjoek, vergezeld van een paar agenten, ter plaatse arriveerden. Ook zij wilden deze lieden kalmeeren, hetgeen echter niet lukte. Plotseling trokken deze vier personen, zonder dat de politie er op verdacht was, hun krissen en deden een aanval op de politiemannen, die daarop noodgedwongen van hun wapens gebruik maakten, met het gevolg, dat de leider van het verzet werd gedood en drie verzetslieden gewond wer den. Ook de wedono van Ngandjoek beliep lichte verwondingen. De doode en gewonden werden naar Ngand joek overgebracht. Het bestuur stelt een nauwkeurig onderzoek in. 1 iCi r-v iwvumm'iimiini/f/f// s 4 Stand op Zaterdag 1 uur n.nu: 770.5 Vorige stand: 770.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1