STADSNIEUWS Kerkelijke „Olympiade-actie een schitterend succes Laatste Nieuws VEERTIEN DAGEN LANG STAMPVOLLE KERKEN ZONDAG 30 AUGUSTUS 1936 Deken H. C. J. Sondaal Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau KINDERBEDELARIJ Voor de eerepoort, meneer. STOP VOOR ROOD LICHT 355 reden door! DOOR TRAM AANGEREDEN VIERING KONINGINNEDAG Chronologisch overzicht Een tweede tocht Naar het Openluchtspel te Oisterwijk Zilveren jubileum gasbedrijf Première Wiener Revue BURGERLIJKE STAND MIDDENSTANDSCENTRALE Levensmiddelen in natura Begrafenis jhr. G. Elias Amsterdamsche Transportcolonne oefent te Zandvoort 99 HOE MEN OPGELICHT WORDT Een ontstemde piano en het beruchte fleschje! Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Maandag 31 Augustus Katholieke en protestantsche jongeren hadden velerlei plannetjes Een waarschuwing en een vermaan (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Alcohol achter het stuur? Een ernstig gewonde bij auto ongeval te Haamstede Engelsche auto slaat over den kop Vermist vliegtuig terecht TENNIS Van Lennep-beker en Kea Bouman-coupe i Bij de onderscheidingen, die ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin aan Haarlemmers zijn ten deel gevallen, zal de benoeming van den hoogeerwaarden heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau door de Haarlemsche katholieken ongetwijfeld met groote ingenomenheid vernomen worden. Want wat door dezen eminenten priester op godsdienstig en sociaal gebied voor katholiek Haarlem is gedaan, is bewonderenswaardig en rechtvaardige de |hooge onderscheiding vol komen. Op 15 Augustus j.l. was de hoogeerwaarde heer Sondaal, die op 13 September a.s. den zestig-jarigen leeftijd bereikt, 35 jaar priester en van deze rijk gezegende loopbaan is hij bijna dertig jaar (in 1908 werd hij benoemd tot kapelaan der parochie St. Joseph te Haarlem) in Haarlem werkzaam. Hij was achtereenvolgens kapelaan van de St. Joseph-parochie, rector der Maria Stich ting, pastoor van de St. Josephparochie, daar na weer rector van de Maria Stichting en de ken van Haarlem. In al deze functies heeft hij zich doen ken nen als een ijverige en kundige werker, maar tevens als een beminnelijke persoonlijkheid. Het is niet onze bedoeling hier in details ever zijn vruchtbaar leven uit te weiden, maar wel mogen wij even meer speciaal de aandacht vestigen op zijn groote verdiensten als rector der Maria Stichting eerst van 1910 tot aan zijn benoeming tot pastoor der St. Joseph parochie in 1924 en thans weder sinds zijn be noeming tot deken van Haarlem. In onze mooie Roomsche ziekeninrichting is hij niet alleen de geestelijke leidsman, de voorbeeldige vertrooster van zieken en bedruk ten, maar tevens heeft hij ruim zijn aandeel gehad in haar bewonderenswaardigen bloei. En van hoe groot sociaal belang de Maria Stich ting voor geheel Haarlem is, bleek verleden jaar zonneklaar bij de viering van haar ju bileum. Ook op algemeen gebied heeft Z. H. E. voor treffelijk werk verricht. Wij denken b.v. aan wat hij deed voor de Vrijwillige Haarlemsche Burgerwacht. Van kerkelijke zijde werden reeds vroeger zijn verdiensten erkend door zijn ver heffing tot eere-kanunnik van het Hoogwaar dig Kapittel van Haarlem. Gedurende vele jaren ook was de hoogeerw. heer Sondaal commissaris van de N. V. Druk kerij De Spaarnestad en Censor van de Nieu we Haarlemsche Courant en Katholieke Il lustratie. Een merkwaardige bijzonderheid voorzeker is, dat op den zelfden dag ook de heerbroer van den hoogeerw. heer deken, pastoor L. A. R. M. Sondaal, pastoor te Magelang door H. M. de Koningin is onderscheiden met de benoe ming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij heeft een bijna veertig-jarigen priesterlij ken arbeid in de tropen achter den rug en was achtereenvolgens o.m. pastoor te Batavia, Semarang, en thans te Magelang. (Reeds geplaatst in een deel van onze vo rige oplaag). idem; 11.35 Droitwich; 12.50 idem; 1.30 idem; 1.50 idem; 2.35 idem; 3.00 idem; 3.50 idem; 4.35 London Regional; 5.05 ictem; 6.20 Diver sen; 6.50 Droitwich; 7.35 idem; 8.20 idem; 8.55 ictem; 10.00 London Regional; 10.45 Droitwich; 10.55 London Regional. Programma 5: van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Di versen; 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Marsch en Walsprogramma: 1. Taptoe en De fileermarsch der Kon. Ned. Marine, gespeeld door de Kon. Ned. Marinekapel; 2. Estudianti- na, Symphonieork. der Staatsopera te Berlijn; 3. Die Welle, Wiener Bohème-orkest; 4. Deutschmeister Regiments Marsch, Groot Sym- phonie-orkest; 5. Espania, Symphonie-orkest; 6. Traume auf dem Ocean, Wiener Bohème- orkest; 7. Feuert los, Groot Odeon-orkest; 8. ftttattinata, Wiener Bohème-orkest; 9. Weaner Mad'len Orkest; 10 Preussens Gloria, Odeon- orkest; 11, El Turia, Symphonie-orkest; 12. Narcissis, Bohème-orkest; 13, Poranek Walzer, Wiener Bohème orkest; 14, Was Blumen trau men, Dajos Bélllla; 15. Unsere Marine, Groot Odeon-orkest; van 8.00 tot 12.00 Diversen. De jaarlijksche Koninginnedag brengt natuur noodzakelijk den gebruikelijken toeloop van pot sierlijke clowns, zangers en zangeressen in alle toonaarden en met velerlei begeleiding, met zich mede, alsmede niet te vergeten de diverse jeug dige houders van speciale Artisattributen, als marmotjes, apen en dergelijke. De potsenma kerij is vanzelfsprekend niet altruïstisch; na en tijdens de voorstelling wordt een centenbakje onder den neus der toeschouwers gehouden, in de verwachting', dat het spoedig gevuld zal zijn. De jeugdige kermisgasten laten zich daarbij niet overtreffen door de grooteren, hun bedelkundeis voor hun leeftijd niet minder. En ze hebben hun jong gezichtje mee! Zooals de ouden zongen, piepen de jongen Dit jaar manifesteerde zich de bedelarij der jeugd al heel vroeg. We kregen tenminste in de omgeving van het postkantoor eenige dagen ge leden reeds een blikje wellicht hadden er erwten of spinazie of gecondenseerde melk in gezeten! met een klein gaatje middenin, toe gestoken, waarbij de dreumes, die het bakje hanteerde, voorzoover de grootte van zijn handje het toeliet, iets mompelde als: „Een kleinig heidje voor de eerepoort meneer." Het „kleinig heidje" en „meneer" was duidelijk verstaanbaar, de rest werd, blijkbaar als niet noodzakelijk, ingeslikt. Toen we, belangstellend, informeer den, waar en door wie zich die weidsche eere poort dan wel zal komen te verheffen, kregen we ten antwoord; Door de buurt, in de Slagers poort. We hadden altijd vermoed Haarlems geografie nogal goed te kennen, maar deze ken nis liet ons thans in den steek. Wel herinner den we ons een Bakkerstraat en een Wagen makerslaan, een Visseherspad, maar een poort speciaal toegewijd aan de leveranciers van bief stukken en varkenscoteletten kenden we niet. Op de vraag; Waar is die? kwam het ant woord: „Bij de Soendastraat." Inderdaad bleek bij1 raadpleging van Haarlems stratenboekje een Slagerspoort te bestaan, al was die in den omtrek van de Nassaulaan en niet bij de Soendastraat te vinden. Overigens een vreemd geval; de buurt richt eén eerepoort op, de kinderen bedelen ervoor en de voorbijgangers mogen haar betalen! ongevallendienst verleende de eerste hulp waarna het slachtoffer per ziekenauto naar een der ziekenhuizen werd vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Waarschijnlijk verkeerde de man eenigszins onder den invloed van sterken drank. Vrijdag hebben we gemeld dat de politie thans streng optreedt tegen degenen, die bij rood stoplicht op het Verwulft toch doorrij den. Dat dit geen overbodige bezigheid is, blijkt wel uit het feit, dat de politie geconstateerd heeft dat niet minder dan drie honderd vijf- en-vijftig menschen op één dag het roods stoplicht negeerden! Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf is in de Gierstraat een man door de tram aan gereden en tegen het trottoir gesmakt, tenge volge waarvan hij een ernstige hoofdwonde op liep. De man, een zekere D. uit Haarlem, stond met zijn liets aan de hand op het trottoir voor een café tusschen de Doelstraat en de Nieuwe- straat. De wagenbestuurder van een tram, die uit de richting' van het Verwulft naderde, gaf herhaaldelijk belsignalen, om den man er op attent te maken, dat hij zijn fiets, die naast het trottoir stond, moest weghalen. De straat is ter plaatse namelijk zoo smal, dat er slechts weinig ruimte is tusschen het trottoir en de rails. De man bleef echter staan, de fiets werd door de tram gegrepen en de eigenaar tegen het trottoir geslingerd. Met een bloedende hoofdwond bleef hij half bewusteloos liggen. De Het chronologisch overzicht der feestelijkhe den is als volgt: 's Morgens 78 uur: Reveille door 2 muziek korpsen in de binnenstad. 99.30 uur: Kinderaubade op de Markt. 9.3010 uur: Afmarsch der kinderen naar de bioscooptheaters. 1011.30 uur: Kinderbioscoopvoorstellingen. 9.3011.30 uur: Concert op de Groote Markt. 1011.30 uur: Rondrit van een ruiterstoet door de binnenstad. 1112 uur: Muzikale wandeling' door het Cen trum., 's Middags 121 uur: Carillonbespeling. 1.30—3.30 uur: Concert op de Groote Markt. 1.302.30 uur: Muzikale wandeling door het Centrum. 24 uur: Openluchttooneeluitvoerng op het Teylerplein. 23 uur: Muzikale wandelingen door het centrum. 34 uur: Muzikale wandeling' door Haarlem- Noord. 2.305 uur: Ruiterfeest op het terrein voor het Paviljoen. 3.305.30 uur: Concert op de Groote Markt. 47.30 uur: Langebaan wielrenwedstrijden in Haarlem-N. 5^-12 uur: Balchampêtre op de Zomervaart. 5.307.30 uur: Concert op de Groote Markt. 's Avonds 7—8 uur: Muzikale wandeling door het Centrum. 78 uur: Muzikale ommegang door Haarlem- Oost. 7.309.30 uur: Muzikale wandeling door Haai- lem-Noord. 810 uur: Concert op het Nagtzaamplein. 910 uur: Concert op de Groote Markt. 99.30 uur: Muzikale rondwandeling door het Centrum. 911 uur: Openluchtfilmvoorstelling op de Zomerkade. IQ11.30 uur: Concert op de Groote Markt en taptoe. Gedurende den geheelen dag van 9 uur v.m. tot 12 uur n.m. zijn verschillende vermake lijkheden en ververschingskramen opengesteld op de Nassaulaan, Ged. Oude Gracht, Wilsons- plein, Ged, Raamgracht, Pretoriaplein en Zo merkade. Voorts zal des avonds van 812 uur de Wil- helminaboom aan het Nassauplein feestelijk verlicht zijn. Onze touringcar-tocht naar het open lucht-theater te Oisterwijk is éen volledig succes geworden. Een succes zoo groot, dat- wij de deelnemers, die zich zelfs gisteren nog opgaven, niet meer konden bergen zonder gevaar, de reeds getroffen regelin gen voor heden in de war te sturen. Maar er zullen geen teleurgestelden zijn. Onmiddellijk hebben we besloten, een tweeden tocht te organiseeren op Zondag 6 September a.s. Hij zal op dezelfde wijze plaats hebben en langs dezelfde route, die gevolgd wordt door de touringcars, welke vanmorgen vertrokken van het Kasteel van Aemstel. Ook voor de deelnemers aan den tweeden tocht wordt een koffietafel in 's-Hertogenbosch en een verzorgde maal tijd in Oisterwijk ingericht. Terwijl uit stekende plaatsen voor de bijwoning van De Paradijsvloek worden gereserveerd. Den 28sten Aug. herdacht de heer L. Stee man zijn zilveren jubileum bij het Gemeentelijk Gasbedrijf Des morgens werd hij ten stadhuize door wethouder Roodenburg hartelijk toegesproken Des middags werd hij gehuldigd in de Toon- kamer van het Gasbedrijf, alwaar het geheele personeel aanwezig was Allereerst werd hij toegesproken door den directeur eten heer Ochtman, daarna door den heer Holswilder als chef der afdeeling Inspec tie, die tevens namens de feestcommissie een dressoir aanbood. Mevr, Steeman mocht een bouquet in ont vangst nemen. Tot slot sprak zijn collega Wildschut namens vrienden en feestcommissie. Maandag gaat in onzen Stadsschouwburg de première van de Wiener Revue „Alles Fürs Herz". Het programma biedt o.a. Frtihling in Schönbrunn, Saizburger Glockenpuppen, Ra- detzky-Marsch, Wiener Panoptikum, Wiener Markte, Marchen vom Donaustrand, Wiener Fiakerlied, Wiener Strassensanger" enz. enz. In totaal 33 tafreelen. Overleden: E. Oomen, 73 j.; J. C. Jansenv. Huizen, 65 j.; J. J. v. d. Kroft, 74 j.; P. J. J. 5 mnd., z. v. P. J. Kok; J. Beets, 59 j. Het Dagelijksch Bestuur der Middenstands centrale voor Haarlem en omliggende gemeen ten heeft Vrijdag vergaderd, waarop het vol gende ter sprake kwam; De heer H. Pilger berichtte, dat zijn etalage school in de maand September een aanvang zou nemen en dat hij bereids een aantal in schrijvingen ontvangen had. Nogmaals werd het nut van deze instelling besproken. Inzake de eventueele verstrekking van le vensmiddelen in natura werd besloten het vol gende schrijven aan de Kamer van Koophan del te zenden: „Zooals ook Uwe kamer bekend zal zijn, is in behandeling' bij de Regeering het verstrek ken van levensmiddelen in natura uit te brei den. Met- ons zult U van meening zijn, dat, wan neer de Middenstand bij deze verstrekking niet zou worden ingeschakeld, dit een groot nadeel voor dezen stand zou zijn. Wij verzoeken U bij de Regeering Uw in vloed aan te wenden, opdat deze uitgebreider levensmiddelenvoorziening, wanneer zij' wer kelijkheid wordt, wél via den winkelier zal plaats hebben." Bovendien zal er bij het Gemeentebestuur op aangedrongen worden, dat inschakeling van den winkelier zal plaats hebben. In September a.s. zal een vergadering bij - eengeroepen worden van de besturen van de standsorganisaties, waar o. a. zal worden be sproken een aan het Gemeentebestuur te rich ten schrijven inzake de levensmiddelen-distribu tie in natura; terwijl dan tevens een punt van bespreking zal uitmaken een eventueel te hou den middenstands-tentoonstelling in 1937. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den zoo noodlottig' op de Kaag verdronken jhr. G. Elias, directeur van het Notarishuis te Haarlem, bestuurslid van de IJsclub voor Haar lem en omstreken, de M.H.C. en den Noordh. Hockeybond, zal plaats hebben op Maandag om kwart over 4 op „Westerveld". Zaterdagmiddag is te Zandvoort een groote oefening gehouden door de Amsterdamsche Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis. De demonstratie stond in haar geheel onder leiding van dr. A. Feenstra, commandant der colonne te Amsterdam. Een vijftigtal padvin ders uit Haarlem en Bloemendaal, onder leiding van hopman Uijlerburg, verleende een belang rijke assistentie, daar zij fungeerden als ge wonden. Het bestuur van de afdeeling Zandvoort was in zijn geheel tegenwoordig, terwijl bestuurs leden van omliggende afdeelingen eveneens aanwezig waren. De geheele ploeg van de transportcolonne ,Hoogovenbedrijf" alsmede veertig Haarlem sche Roode Kruis-soldaten woonden vol be- .angstelling de oefeningen bij. Met, groote vrachtwagens was het benoodigde materiaal leeds vroeg in den middag' gearriveerd er onmiddellijk begon men met de voorbereidende werkzaamheden. Precies kwart over drie arriveerde de trein uit Amsterdam met de heeren doktoren, hel pers en helpsters. Namens het hoofdbestuur was aanwezig kolonel Lucardi. Nadat de colonne was aangekomen, werd halt en front gemaakt, waarna de groepscom mandanten werden geïnstrueerd en iedere groep zich verplaatste naar het terrein, waar op gewerkt moest worden. Medegedeeld werd, dat na een beschieting vijftig gewonden ver zorgd moesten worden en aangezien er met gas was geschoten, was groote voorzichtigheid geboden. Gelukkig stond er een flinke land wind, zoodat alleen de zeer beschutte plaat sen nog gasgevaar opleverden, hetgeen bij dit terrein slechts het geval was in de aanwezige duinpannen. Na onderzoek bleek, dat het allergevaarlijkste mosterdgas met was gebruikt. De met spoed opgeKomen transportcolonne begon direct met het reddingswerk. Allereerst naar het terrein waar de „gaspatiënten" waren, in dit geval de duinen ten Westen van het voetbalveld „Zandvoort". Van een hoog duin werd door middel van vlaggen geseind, welk materiaal benoodigd was en spoedig kwamen dragers met de eenheidsbrancards, de gasmaskers voor. Naar gelang de diagnose van den geneesheer, werd onmiddellijk bij enkele patiënten, het gasmasker omgedaan, terwijl bij degenen, die net zwaar te verantwoorden hadden, een nieuw apparaat voor zuurstof werd toegepast. Bij givs-gewonden wordt n.l. nooit kunstmatige ademhaling toegepast. Na deze spoedbehande- ling werden de tien slachtoffers overgebracht naar de contröletent, doch er moest hierbij gebruik worden gemaakt van een slee, welke als wip over een hoog houten hek door middel van palen en touwen was samengesteld. In de contröletent werden de slachtoffers ge dirigeerd öf naar de groote tent voor de gas patiënten öf naar het lazaret. De gaspatiënten werden bij de groote tent na definitieve hulp buiten in de schaduw gelegd om vervoerd te worden naar het hos pitaal. Ook op het dak van een in aanbouw zijnd huis (hier de consumptietent) waren enkele gewonden, die door middel van een kraan met takel, volgers de regelen der kunst, op den beganen grond werden gebracht. Het nood hospitaal was ingericht in de goederenlood-s van de N. S., waar 15 bedden (houten) waren opgeslagen. Allerlei vervoermiddelen had men gebezigd om de patiënten uit de gevaarlijke zone te brengen. In het lazaret en in de groote Xnt voor gas patiënten stonden de hulpvaardige handen der Roode Kruiszusters klaar om den slachtoffers een goede verzorging te geven. In het lazaret kwamen slechts de nietloopende patiënten, die werden ingeschreven met vermelding van de ziekte of den aard der verwonding., Z-elfs in het geïmproviseerd hospitaal was alles hygiënisch. De slachtoffers lagen in de houten ledikanten, die met schoone dekens en hagelwitte lakens waren bedekt. Nadat eenige auto's ieder met vier gewonden op een brancard waren aangekomen, kwam zoowaar een schelpenkar, waarop ook al weer, evenals bij de, ^uto'sydoor middel van palen pn touw, een stelïagë was aangebracht teneinde den patiënt zoo min mogelijk hinder van het vërvoer -te doen hebben. Ook stond een trein gereed, met eenige goe derenwagens. waarbij iedere coupé plaats bood aan twee en iedere goederenwagen aan acht gekwetsten. Op het terrein van de oefening enwaren o.a. als belangstellenden aanwezig burgemeester H. van Alphen dr. C. A. van Paassen, medisch adviseur der afdeeling Zandvoort, de heer G. A. M. Loogman, oprichter en thans adviseur der afdeeling Zandvoort. Van de dienstdoende doktoren was o. a. aanwezig dr. Tak, die voor het technische gedeelte zorgde, dr. De Bruin, leider van de afdeeling materiaal Den Haag, dr. Noteboom, dr. Schmenk, dr. Wiesmann, dr. Polak. Voorts mr. Kessler, bestuurslid te Am sterdam, dr. Kinderman, secretaris te Amster dam. Controleerend geneesheer, afd. zwaar gewonden en gaspatiënten was dr. A. S. Emme- ring. Een bewoner van het Nauwe Geldeloozepad heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij iemand op bezoek kreeg, die hem het districts- aaentschap aanbood voor den verkoop van een vloeistof, welke koper kan vernikkelen. Na de diverse middelen, waarmede oplichters de. Haarlemmers „lekker" hebben gemaakt, voor het drooghouden van ruiten, het verchroomen van koper en het verkoperen van nikkel, enz. enz., is het nieuwste blijkbaar het vernikkelen van koper geworden! De Geldeloozepad-bewoner liep er in en liet zich een flesch met waardelooze vloeistof „aansmeeren," zooals dat in den volksmond heet, tegen betaling van zegge 5! Een inwoonster van de Prof. v. d. Waalsstraat is er op een andere manier ingevlogen. Een haar onbekende man heeft bij haar thuis de piano gestemd tegen een belooning van 1. De man was niet bepaald een virtuoos in zijn vak, want toen de juffrouw de piano na zijn vertrek probeerde, bleek de piano geheel- ontstemd te zijn! De daardoor eveneens ont stemd geworden pianobezitster heeft bij de politie aangifte gedaan. Men zij op zijn hoede! Programma 1 Hilversum II (Huizen). Programma 2 Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen; 8.20 Keulen; 8.30 Keulen; 8.45 Diversen; 10.05 Keulen; 10.20 Deutschlandsender; 10.50 Keulen; 11.20 Parijs Radio; 12.20 Brussel Vlaamseh; 12.50 idem; 1.20 idem; 1.30 idem; 1.50 idem; 2.20 London Regional; 3.20 idem; 4.20 Parijs Radio; 5.20 Brussel Vlaamseh; 6 05 idem; 6.20 Keulen; 6.50 idem; 8.20 Brussel Fransch; 8.50 idem; 9.05 Parijs Radio: 11.35 idem. Programma 4: 8.00 Brussel Vlaamseh; 8.20 idem; 8.30 idem; 8.40 idem; 8.45 idem; 9.00 Idem; 10.35 London RegiAee^; U)£0 idem; 11,05 ïVan onzen Berlijnschen correspondent) i Het was in de Goede Week dat wij er voor het eerst van hoorden. Men had r-ai van plannen. Tijdens de Xle Olympiade zouden er immers massa's men schen naar Berlijn komen, uit Duitschland en van gene zijde der grenzen, en die moes ten dan maar eens merken, dat de hoog be zongen rust, welke er in het Derde Rijk heerscht, en de geestdrift waarmee heel het Duitsche volk achter zijn „Führer" staat, op zijn minst wel eenigszins oppervlakkig genoemd moeten worden. Er moest een ste vige actie gevoerd worden. De Olymp:sche Spelen zouden niet zonder incidenten ver- loopen. Aan den vooravond van het grootste sport festijn, dat de wereld ooit aanschouwd heeft, stortte er ergens in West-Duitschland, een ge weldig viaduct, dat een der nieuwe autowegen over de spoorbaan leidt, plotseling in. Kan een betrekkelijk nieuwe, maar toch reeds „bestor-, ven" constructie van gewapend beton zoo maar instorten? Er werd veel gefluisterd over com munisten er sabotage, en men was niet malsch ir. zijn voorspellingen over wat er nog meer komen zou. De regeering bepaalde, dat het tijdens de Oiympiade verboden was om boven het Olym pisch Dorp en het Reichssportfeld, alsmede over de wijde omgeving daarvan, te vliegen. Natuur lijk zoo zeide men is men bang, dat een paar waaghalzen, zooals vroeger in Milaan en Rome gebeurd is, er hun leven voor over heb ben om manifesten uit te strooien. En toen bij de „Eröffnungsfeier" op Zaterdag 1 Augustus het Olympisch stadion in een straal van enkele kilometers werd afgezet door Schu- po's, S.S. en S.A., toen aarzelden er velen niet om dezen maatregel die als maatregel van veiligheid en goede orde inderdaad nogal over dreven leek te beschouwen als een behoed middel tegen bepaalde gebeurtenissen, welke men vreesde en voorkomen wilde. Intusschen beoogden de plannen waaromtrent ons. als gezegd, reeds voor Paschen vertrouwe lijke mededeelingen waren gedaan, geen daden van geweld, geen sabotage en zelfs geen agita tie. Het waren meerendeels jongere menschen, katholieken zoowel als protestanten, die kost wat kost den buitenlanders, die naar Berlijn zouden komen, aan het verstand wilden bren gen, dat er iets, dat er véél leeft onder de schijnbaar ongerimpelde oppervlakte van het dagelijKsche leven in het Derde Rijk. In Duitschland zijn er namelijk talloos velen, die gelooven, dat men in het buiten land over hetgeen er in het Derde Rijk voorvalt, even slecht geïnformeerd is als de pers en openbare meening in het eigen rand. Zelfs menschen die krachtens hun rang en positie beduidend verder kunnen zien dan den engen horizon van„the man in the street", zijn dikwijls naïef verbaasd, wanneer men hun vertellen kan, het juist onthulde geheim reeds een week geleden in de buitenlandsche pers gelezen te hebben. Debedeelde actie had niet of althans heel weinig te doen met de politiek in den ruime ren zin van het woord. De politiek wenschte men over te laten aan anderen, bij voorbeeld aan de verspreiders van een „gids van Berlijn", welke de straten en de pleinen en de huizen noemde, waar vóór de revolutie niet-nationaal- socialisten gesneuveld waren, en welke wande lingen aangaf naar de kerkhoven en de execu tieplaatsen van 30 Juni 1934.. Neen, men wilde zich beperken tot den gods dienst. Geschiedkundige overzichten lagen er klaar over alles wat er op godsdienstig terrein sinds Maart 11,33 gebeurd is. Manifesten, strooi biljetten, tractaatjes, statistische verhandelin gen, alles lag klaar.... om gedrukt te worden. Wat men zich het mag een beetje sceptisch klinken, maar wij kunnen de zaak nu eenmaal niet anders zien voofsteide van de versprei ding van dergelijk materiaal onder het publiek, dat de Oiympiade zou bezoeken, is ons nadat wij een vrij groote ervaring op sportterreinen hebben opgedaan, niet heelemaal duidelijk geworden. Wij hebben in kerkelijke kringen nage vraagd of daar iets bekend was over een zeke re Olympiade-actie. Men bleek er uitstekend op de hoogte te wezen. Men drong er bij ons op aan. dat wij op geen enkele manier zouden meewerken aan het welslagen dezer actie, voor al niet door financieele hulp, welke ijverig ge vraagd scheen te worden, voornamelijk om de drukkosten van het propaganda-materiaal te bestrijden. Men zeide ons tevens, dat zoowel de Katholieke Kerk in Duitschland als de Duitsche Evangelische Kerk haar eigen plannen hadden veer een „Olympiade-actie", welke ech te- een zuiver geestelijk karakter dragen zou en noch den vorm van een protest, noch de ge daante van een campagne mocht krijgen. Deze plannen hebben zich verder ont wikkeld. konden verwezenlijkt worden en zijn schitterend geslaagd. De „Olympiade actie" der beide christelijke kerkén in Duitschland is een evenement geworden. De gemiddelde bezoeker der Olympiade nam er geen deel aan, merkte er nauwelijks wat van. Maar het geloovige Berlijn, Katholiek en protestant, organiseerde een groot ker kelijk feest, dat twee volle weken duurde. Het begon op den dag der opening der Xle Olympiade met grootsche plechtigheden in de Katholieke Hedwichskirche en den protestant- schen Dom. Plaatsen waren daar slechts te krijgen met weken van te voren aangevraag de en op naam gestelde kaarten. De godsdien stige plechtigheden gingen vooraf aan alles wat met de Olympiade ook maar in een verwijderd verband stond. Mgr. dr. Konrad Graf von Prey- sing, Bisschop van Berlijn, die in de Hedwichs kirche preekte, in het Duitsch en in het Fransch, en wiens preek door de radio ver spreid werd vond hierin aanleiding om de aan wezige Katholieke leden van het Internatio naal Olympisch Comité, de Gezanten en Con suls van vreemde landen, alsook de buiten landsche Olympische vertegenwoordigers te prijzen, daar zij de juiste volgorde in acht had den genomen. Eerst het geestelijke en dan het lichamelijke. Van dit laatste is de Kerk heusch geen vijandin. Reeds in de eerste eeuwen van Haar bestaan veroordeelde zij het absolute spi ritualisme. Het viel op dat noch in de Hedwichskirche, nouh in den Dom, onder de officieele genoodig- den een lid was der nationaal-socialistische partij, welke verder bij heel de Olympiade overal een leidende rol speelde. De Rijksregee- ring ontbrak noch bij de Pontificale Hoogmis, ncch bij den protestantschen dienst. In beide gevallen zag men echter slechts ministers, dip geen partijleden zijn De dienst in den protestantschen Dom werd geleid door den voorzitter der rijkskerkcommis- sic Zöllner. Zijn optreden was tot zekere hoogte eer, teleurstelling, daar hij het ook thans weer vermeed, cok maar een stap verder te gaan dan allerlei gemeenplaatsen. Degenen, die hem weinig vertrouwen schenken en aannemen, dat hij tot elk compromis in staat is zoolang men hem zijn hooge functie laat, zullen zich in hun overtuiging waarschijnlijk weer gesterkt voelen. Niet alleen in de twee grootste bedehuizen der Duitsche hoofdstad, doch ook in vrijwel alle andere «erken werden bijzondere diensten ge houden ter gelegenheid der Olympiade. In de kerkportalen waren borden opgehangen, die in een half dozijn talen het kerknieuws bekend maakten. Hier en daar zag men op biecht stoelen aangegeven dat ook vreemdelingen hun biecht konden spreken. Of er velen geweest zijn die daarvan gebruik maakten? In het algemeen had men den ïn- diuk, dat het uitsluitend Duitschers waren, die dagelijks In zoo grooten getale naar de kerken kwamen, vooral buitenlandsche predikanten, wier namen en preekbeurten door tienduizen den kwistig rond gedeelde progamma's aan ce openbaarheid warén prijs gegeven, schenen een groote aantrekkingskracht te hebben; dat vrij regelmatig de dienst nog eens herhaald motst worden, hetzij in dezelfde kerk, hetzij in een andere, waar de g'eloovigen rustig wachi- te;. tot de geestelijke, na het houden van zijn preek, naar hen toe kwam. Tot incidenten is het tijdens de Olympiade niet gekomen ondanks al het dreigend genuis- tei over wat er gebeuren ging. Hier en daar werd er een of anderen vreemdeling een strooi biljet in de handen gedrukt en daarbij is net practisch wel gebleven. Maar die avond aan avond volle kerken zeiden meer dan een ge ïsoleerd spreekkoor of een paar stinkbommen op de tribunes van het stadion. Zij bevatten een vermaan en een waarschuwing. Zaterdagavond omstreeks half zes is te Haamstede een ernstig auto-ongeluk voorgeval len. De autoverhuurder M. S. uit Zierikzee, die waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank achter het stuur zat, reed met zeergroot? snelheid over den smallen Vertonsweg in de gemeente Haamstede. Naast hem zat de onge veer 20-jarige chauffeur T„ eveneens woon achtig te Zierikzee. In een zeer flauwe bocht van den weg reed S. is volle vaart tegen een aan den buitenkant van de bocht staanden paal. Door den schok sloeg T. door een zijruit van den wagen. Met ernstige snij'wonden aan hoofd en hals alsmede een schedelfractuur werd hij in bewusteloozen toestand uit den deerlijk gehavenden auto ge haald. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De burgemeester van Haamstede, jhr. R. Röell, was eveneens dra aanwezig, en nam de leiding van het politie-onderzoek op zich. Op geneeskundig advies is het zwaar ge wonde slachtoffer per ziekenauto naar het Ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. De auto, waarmede het ongeluk gebeurde, is in be slag genomen. Op den Rijksweg tusschen Vaals en Gulpen, op het punt, waar de nieuwe weg van Simpel- veld naar Nijswiller uitkomt, heeft Zaterdag middag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De Engelsche auto, genummerd YV 7077 na derde uit de richting Vaals op het oogenblik, dat van den nieuwen weg de bestelauto van bakker V. uit Terwinselen aankwam. Door onbekendheid met de Nederlandsche verkeersregels verleende de Engelsche autobe stuurder geen voorrang, waardoor hij den be stelauto aan de achterzijde aanreed. De bakkers wagen bekwam bijna geen schade, maar de Engelsche two-seater sloeg eenige malen over den kop, en bleef zwaar gehavend op den weg liggen. Mevr. B., een Duitsche dame uit Aken, brak beide beenen op verschillende plaatsen en is in levensgevaarlijken toestand naar een zieken huis te Aken vervoerd. Dr. Ploem en de trans portcolonne van het Roode Kruis verleenden de eerste geneeskundige hulp. Zij verbonden den Londenaar O'C., die een sleutelbeen had gebroken en zijn stadgenoot B., die er met enkele ontvellingen en builen was afgekomen. De Britten zijn daarna naar Aken terugge keerd. CAIRO, 29 Aug. (Reuter) Het vliegtuig ..Horsa" van de Imperial Airways, waarvan de berichten een tijdlang waren uitgebleven, heeft vannacht een noodlanding moeten maken. Men weet echter nog niet, waar het toestel zich be vindt. De wedstrijden voor de jeugdspelers uit de verschillende districten van het land werden ook op den laatsten dag door fraai weer be gunstigd. In beide nummers ging de eindstrijd tusschen de vertegenwoordigers van de districten Am sterdam en Utrecht, waarbij de eer were) ge deeld. De Van Lennep-beker werd gewonnen door Wiegers (Amsterdam), terwijl mej. A. Knottebelt voor de tweede maal de Kea Bou- man Coupe wist te winnen. Deze laatste over winning was wel zeer spannend daar mej. R. Mechel na het winnen van cle eerste set in de tweede set voorkwam met 5—3 en later zelfs met 54, 400 In het troostournooi deed de Haarlemsche vertegenwoordiger J. H. Knoop keurig werk door dit tournqoi voor de jongens-afdeeling te winnen Na afloop werden de prijzen uitgereikt door den voorzitter van den Nederlandschen Lawn Tennis Bond, den heer ir. A. Broesse van Groe- nou, die allereerst dank bracht aan het Ken- nemer Lyceum voor de medewerking die de N.L.T.B. steeds ondervindt bij het organiseeren van wedstrijden op het banen-complex dezer school. Ook het Districtsbestuur Haarlem werd dank gebracht. Tijdens de gemeenschappelijke koffietafel had de Bondsvoorzitter reeds aan de spelers een uiteenzetting gegeven van verschillende belangrijke punten in het wedstrijd-tennis. Deze ook dit jaar uitstekend geslaagde wed strijden werden in den middag bijgewoond door den heer Scheurleer. De uitslagen van den laatsten dag' luiden Van Lennep-beker. Halve eindstrijd: F. Wiegers (Amsterdam) sl. L Akkersdijk (Rotterdam) 63 63; W. C. Verloop (Utrecht) sl. H. Wilton (Den Haag) 6—2 6—3. Eindstrijd: F. Wiegers (Amsterdam) sl. W. C. Verloop (Utrecht) 6—2 6—4. Kea Bouman-coupe. Eindstrijd: Mej. A. Knottebelt (Utrecht) sl. mei. R. Mechel (Amsterdam) 2—6 7—5 62. De verliezers in de eerste ronde van beide wedstrijden werd ingedeeld in een troost-tour- nooi. De uitslagen waren hier: Jongens, eerste ronde: D. Heybroek (Rotter dam) sl. A. de Roos (Haarlem) 60 62; J. H. Knoop (Haarlem) sl. K. de Groot (N. Bra bant) 8—3 75; E. Veltenaar (Rotterdam) en H. Stalling (Haarlem) w.o. Halve eindstrijd: J. H. Knoop (Haarlem) sl. D. Heybroek (Rotterdam) 62 26 60; E. Veltenaar (Rotterdam) sl. T. Stalling (Haar lem) 9—7 6— 1. Eindstrijd: J. H. Knoop (Haarlem) sl. E. Vel tenaar (Rotterdam) 62 63. Meisjes: Mej. T. van Rijssel (Rotterdam) sl. mej. L. de Roos (Haarlem) 63 60; mej. J. Hamilton (N.-Brabant) w.o Eindstrijd: Mej. T. van Rijssel (Rotterdam) sl, mej. J, Hamilton (N.-Brabant) 61 63,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3