DE KERK IN HET DERDE RIJK i Titoelescoe aan den dijk gezet ONZEN OMROEPER Geen uitwijzingen uit Duitschland? EEN NATIONALE KERK TE VERWACHTEN? DE GRENSINCIDENTEN IN HET VERRE OOSTEN m WAT IS DE REDEN? DE GEBEURTENISSEN VAN WALDBREITBACH MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936 Het groote offensief der nat.-soc. Weltanschauungtot na de Olympiade uitgesteld Min. Kerrl redivivus Staking in Palestina duurt nog voort Wel aanvaarden de Arabieren Iraks bemiddeling Ontploffing in een wasscherij Verdwaalde kogels van Russische troepen arriveeren op gebied van Mandsjoerije - - WÊêÊmmm pp Vergiftiging in een ziekenhuis Rydz Smigly te Parijs gearriveerd BUITENLANDSCH OVERZICHT Geen wijziging in de politiek Volgens het Berlijnsche Hoofd commissariaat van Politie bestaat er gegronde hoop dat 't besluit ongedaan wordt gemaakt Een der betrokkenen reeds afgereisd Vier soeïety-dames te Tokio gearresteerd Amerika protesteert Tegen beschieting van torpedojager .N.S.B.-provocatie In Limburg Een verklaring van het Duitsche Episcopaat De strijd in Spanje Vrouwelijke gezant der V.S. treedt af (Van onzen Berlijnschen correspondent). Sinds het begin van dit jaar hoorde men in Duitschland overal beweren, dat de kerkelijke kwestie voorloopig met rust gelaten zou worden. Het kerkelijk conflict zou als het ware tijdelijk worden bijgelegd, maar als de Olympiade eenmaal voorbij was, dan kon men er op rekenen, dat het groote offensief der natio- naal-socialistische Weltanschauung' tegen de beide christelijke confes sies zou beginnen. Heelemaal juist bleek deze opvatting niet te zijn, in zooverre, dat er van een, zij het ook maar tijdelijke, bijlegging van het kerkelijk con flict in het afgeloopen half jaar moeilijk kan worden gesproken. Daar staat evenwel tegen over, dat de agressiviteit tegen het christen dom in 't algemeen wel iets minder fel was en de anti-christelijke campagne een zeker latent karakter droeg. Thans is de Olympiade voorbij en het zcu dus de tijd wezen, dat de aangekondigde ver scherpte actie van 't nationaal-socialisme moet losbreken. Persberichten hebben in het buitenland reeds de mare verspreid van de aanstaande stichting eener „Duitsche Nationale Kerk". Deze zou geproclameerd worden bij gele genheid der reeds bijna een jaar geleden aangekondigde en intusschen reeds meer dan twee maanden uitgestelde, plechtige zitting van den Rijksdag in het historische Worms, of wel tijdens den Partijdag der N. S. D. A. P. die de volgende week te Neurenberg begint. In verband hiermede is het opmerkelijk, dat de afkondiging van den twee-jarigen dienst plicht in Duitschland, die sinds enkele weken was voorbestemd om de clou van den Neureu- bergschen Partijdag te vormen, volkomen on verwacht reeds voor enkele dagen heeft plaats gehad. Dit beteekent, dat men voor den Par tijdag naar een anderen clou zal moeten om zien. Zou dit de „Duitsche Nationale Kerk" kunnen zijn? Inmiddels wordt er echter ook veel gesproken over een verradicaliseering der jodenwetten. De anti-joodsche actie belooft overigens in den aanstaanden winter weer uiterst fel te zullen woeden. De eventueele stichting van een „Duitsche Nationale Kerk" is, zooals algemeen bekend niet maar een pessimistische verwachting van die kringen in Duitschland, welke de ontwik keling op godsdienstig terrein in het Derde Rijk met groote bezorgdheid gadeslaan. Alfred Rosenberg heeft zich in woord en geschrift er meermalen1 en op de meest ondubbelzinnige wij ze over uitgelaten en Rosenberg is machtig, zoo machtig, dat nu hij er zich eenmaal voor heeft uitgesproken, het niet meer de vraag is, öf een „völkische" kerk komt, doch alleen maar, wannéér zij gesticht zal worden. Zooals reeds werd bericht, heeft de Rijksmi nister voor Kerkelijke Aangelegenheden, Fritz Kerrl, juist in dezen gespannen tijd zijn werk zaamheden hervat. Om precies te zijn: hij ver blijft momenteel nog vér van zijn werkkamer aan Unter den Linden ergens in een Zuid- Duitsche badplaats. Doch deze vacantie loopt ten einde en officieel heeft hij de leiding van Kerkelijke Aangelegenheden alweer sinds eeni- ge weken in handen. De terugkomst van minister Kerrl is een verrassing. Herhaaldelijk werd zijn beleid tot zelfs door persoonlijk ingrijpen van den Führer openlijk afgekeurd. De in-vrijheid-stelling van den algemeenen leider der katholieke jeugdbe weging te Dusseldorp, Mgr. Wolker, en den vicaris-generaal van het bisdom Berlijn, Mgr. Barnasch, die beiden door de Geheime Staats politie gearresteerd waren en zich in als sen sationeel aangekondigde processen te verdedi gen zouden hebben, leek in het begin van 't jaar heel sterk op de diepere oorzaak van het einde van minister Kerrl's „politieke" gezond heid. Intusschen is gebleken, dat hü inderdaad ernstig ongesteld was. Wat komt er thans? Het eerste groote ge beuren op kerkelijk terrein is niet, zooals voor de hand leek te liggen, uitgegaan van het na tionaal-socialisme, maar van het machtige principieele front der Dffttsche Evangelische Kerk, de geestelijke leiding der Belijdende Christenen. Zondag werd in een goed deel der Protestantsche kerken in Duitschland het reeds bekende manifest voorgelezen, dat ge rust kan worden gezien als een protest, zoo breed van opzet, zoo scherp en ook zoo waar, als de meest machtige redevoeringen, welke wij van den grootsten strijder in het Duitsche Episcopaat, Kardinaal Faulhaber van Mün- chen, gewend zijn te hooren. Dit protest is een nieuw en al zeer duidelijk bewijs voor den weinigen eerbied, welken de Belijdeniskerk voor de befaamde verordening van December 1S35, waarmee minister Kerrl de actie van het Belijdenisfront scheen lam gelegd te hebben, van den beginne af aan ge toond heeft. Natuurlijk was voor het manifest niet de door bovengenoemde verordening verplichtend gestelde goedkeuring van het Ministerie voor Kerkelijke Aangelegenheden' gevraagd. Niette min greep de Geheime Staatspolitie niet in, ondanks dat zij daartoe strict genomen ver plicht was. De Gestapo toont zich trouwens reeds langer nogal slap tegenover de Belijde niskerk. Of staat zij, met al haar macht, toch machteloos tegenover de onverzettelijkheid van Niemoeller, von Rabenau en ontelbare ande ren? De Belijdeniskerk mag sinds December van het vorig jaar geen predikanten meer oplei den, examineeren of beroepen. Zij doet dit evenwel alsof er niets verordend en gebeurd is. De Belijdeniskerk mag geen geschriften uitge ven, rondzendbrieven versturen of op andere wijze eenig schriftelijk contact tusschen haar geestelijkheid of geloovigen onderling onderhou den. Desondanks verschijnen, na een vrij kor te onderbreking, allerlei geschriften weer even regelmatig als te voren. De Belijdeniskerk mag geen vergaderingen beleggen, lezingen organi- seeren of onverschillig wat ook ondernemen, dat niet in den strengsten zin des woords als een godsdienstoefening beschouwd kan worden. Zij doet echter wat zij wil, zonder dat er iets gebeurt. De Katholieke Kerk in Duitschland heeft het den laatsten tijd beduidend moeilijker gehad, nadat men haar verleden jaar December aan vankelijk met rust had gelaten. De nationaal- socialistische regeering zet er alles op, om het Duitsche Episcopaat er toe te brengen, plaats te nemen aan een en dezelfde groene tafel als de officieele vertegenwoordigers die met de onderhandelingen over een nieuw Rijksconcor- daat belast zijn. Het behoeft geen betoog, dat dit concordaat, heusch niet alleen formeel, een zuiver particuliere aangelegenheid is tusschen de Duitsche regeering en het Vaticaan, waar bij de Bisschoppen hoogstens een adviseerende stem hebben. In het Derde Rijk valt niette min duidelijk waar te nemen, dat men er naar streeft, de Bisschoppen zoo zeer onder druk te zetten, dat zij er in Rome op aandrin gen, zich minder afwijzend te toonen. De strijd tusschen het nationaal-socialisme en de Katholieke Kerk in Duitschland is voor al een strijd om de jeugd. De regeering wil op de allereerste plaats het Rijksconcordaat zoo gewijzigd zien, dat de kerk afstand doet van het recht op haar jeugdorganisaties en de bi- zondere school. Het Derde Rijk baseert deze eischen op de onuitvoerbaarheid van het Rijks- concordaat in verband met de nationaal-so- cialistische wetgeving van den „Führerstaat." Het Vaticaan weigert, althans in begin sel, een wijziging van het Rijksconcordaat niet, maar wijkt tevens geen haarbreed af van zijn standpunt: dat het concordaat van 20 Juli 1933 eerst volledig ten uitvoer moet worden gebracht, opdat in de practijk blij- ke, welke veranderingen noodzakelijk of ge- wenscht zijn. Minister Kerrl, die ons door zijn persoonlij ke omgeving werd afgeschilderd als een „diep geloovig mensch, echter los van elk kerkver band", wacht een moeilijke taak. Zijn functie is vooral zoo buitengewoon zwaar, omdat al meermalen gebleken is, dat hij niet alleen de kerkelijke aangelegenheden van het Derde Rijk in handen heeft. Anderen grepen herhaal delijk in, waar hij een, naar hun opvatting, te slappe gedragslijn volgde, In breede kringen van hen, die thans in Duitschland aan de macht zijn, stuit men dikwijls op een ontstellend gebrek aan ook maar de meest primitieve belangstelling voor den godsdienst. Nog niet lang geleden onder hielden wij ons om slechts één voorbeeld te noemen met iemand, die in de voorlichting van het Duitsche volk een vooraanstaande plaats inneemt. Toen wij het gesprek naar het kerkelijke vraagstuk poogden te leiden, kregen wij de volgende, vriendelijk verontschuldigende woorden te hooren: „Het spijt mij, maar spreken wij over iets anders. Ik ben er zelfs in geslaagd om iets van oeconomie te begrijpen, maar religieuze kwesties, dat is iets wat ik al lang opgegeven heb!" JERUZALEM, 30 Aug. (Reuter) De Hooge Arabische Raad heeft heden een communiqué gepubliceerd, waarin wordt aangekondigd, dat met algemeene stemmen de bemiddeling van den Minister van Buitenlandsehe Z'aken van Irak, Noeri Said Pasja, is aanvaard, „een be middeling", zooals het communiqué zegt, „welke officieel uit naam van de regeering van Irak is aangeboden". Genoemde raad zal binnenkort een conferentie bijeenroepen van alle Arabische districtscomité's om het door den Raad geno men besluit te homologeeren. In afwachting van een aceoord blijft de algemeene staking onverminderd voortduren. BERN, 29 Aug. In een wasscherij te Halwille nabij Zürich is een ketel ontploft, waardoor een meisje van 20 jaar en een dochtertje van den eigenaar van vijf jaar werden gedood. Twee andere jonge meisjes werden gekwetst. TOKIO, 30 Aug. (A.N.P.) Gemeld wordt: Ondanks de reeks Mandsjoerijsche protesten wegens het feit, dat verdwaalde kogels, afge vuurd tijdens oefeningen van Russische troe pen, op Mandsjoerijsch gebied terecht komen, is een Mandsjoerijsch dorpeling gisterenmor gen ernstig gewond door enkele van nabij be nadering honderd verdwaalde kogels, die op Mandsjoerijsch gebied terecht kwamen ten Zuiden van Toengning, waar 20 Russische ca valeristen Woensdag binnendrongen. Een dezer cavaleristen werd toen gedood W De gemotoriseerde afdeelingen van het Italiaansche leger hebben oefe ningen gehouden, wélke door den Duce werden bijgewoond j* De nationale troeven in stelling in de omgeving van San Sebastian, dat door de roode militie geducht is versterkt door een Japansche patrouille. Gistermiddag deed een Russisch militair vliegtuig een verken ningstocht boven Hsingkoentoen en passeerde daartoe de Oostelijke Russisch-Manösjoerijsche grenslijn. Het toestel werd gedwongen zich bo ven Russisch gebied terug te trekken door scho ten van een Japansche patrouille. Naar ver luidt, heeft de Mandsjoerijsche minister van Buitenlandsehe Zaken een telegram gezonden aan Sji Li Pen, den Commandant van Mand- sjoekwo voor Buitenlandsehe Zaken te Harbin, wien hij instructies heeft gezonden een protest in te dienen bij den Russischen consul Sla- voetski. Volgens een bericht uit Sjanghai is volledige overeenstemming bereikt inzake te nemen maatregelen tot regeling van het Tsjengtoe- incident, op een gisteren ten huize van den Ja- paaschen ambassadeur gehouden confereqfie van Japansche autoriteiten in China. De re- geering van Nanking wordt volkomen verant woordelijk gesteld en moet er voor zorgen, dat dergelijke incidenten zich niet herhalen. De onderhandelingen met Nanking zullen begin nen na ontvangst van instructies uit Tokio en van het rapport der Japanners, die het incident ter plaatse hebben bestudeerd. STOCKHOLM, 29 Aug. In de afgeloopen dagen hebben zich in een ziekenhuis te Stock holm geheimzinnige vergiftigingsverschijnselen voorgedaan bij lichte zieken. Twee van hen zijn reeds overleden, een derde is stervende. Het schijnt, dat injecties met zilvemitrast zijn gegeven in plaats van met cocaïne. De. politie stelt een onderzoek in. PARIJS, 30 Aug. (Reuter). Generaal RydzSmigly en de hem begeleidende officie ren, zijn vanmiddag om kwart over twee alhier aangekomen. Zij werden aan het station ver welkomd door Daladier, generaal Gamelin, ko lonel Stoeffel, den chef van het militaire huis van den president der republiek, Lebrun, en Rochat, den chef de cabinet van den minister van Buitenlandsehe Zaken, Delbos. Voorts was o.m. generaal Denanin aanwezig. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen. Hy zal U dus zeker van dienst kunnen zijn. Het meest verrassende resultaat van da plotseling uitgebroken en weer snel ge dempte regeeringscrisis in Roemenië is, dat de zoo langzamerhand permanent schij nende minister van buitenlandsehe zaken Ti toelescoe op een weinig gracieuze manier hij vertoeft n.i. in het buitenland zonder voor kennis aan den dijk is gezet. Reeds een paar maal heeft men dezen zwaar anti-fascistischen Francophiel, die Roemenië's buitenlandsehe po litiek in zfjn persoon vrijwel monopoliseerde, trachten kwijt te raken, maar tot nu toe was dat niet gelukt. Zoowel controversen met der koning als met de regeering werden herhaalde lijk op het laatste moment bijgelegd en Titoe lescoe was zich blijkbaar zoo zeer van zijn on misbaarheid bewust, dat hij een paar maal met aftreden dreigde om zijn zin door te drijven. Voor zulk een dreigement is de Roemeensche regeering wel eens bezweken, maar thans heeft Tatarescoe hem eenvoudig door middel van een kabinetscrisis terzijde geschoven en de koning heeft daaraan zijn goedkeuring gehecht. Wat de reden hiervan is, is nog niet duidelijk, maar wanneer men de verklaringen van den minister president Tatarescoe naar aanleiding van de regeeringscrisis afgelegd leest, krijgt men sterk den indruk, dat het er vooral om te doen is ge weest niet zoozeer de buitenlandsehe politiek als wel den persoon van Titoelescoe, die in ze kere Roemeensche kringen en ook in bepaalde milieux in het buitenland zeer gehaat is te laten vallen. Tatarescoe verzekerde n.l. dat zoo wel wat het binnenland als het buitenland be treft, geen wijziging in den tot dusver gevolg den koers zal worden gebracht, maar dat de buitenlandsehe politiek niet de politiek is van een enkel mensch, evenmin van een party, maar van geheel de natie. Deze verzekering duidt er op, dat Tatarescoe het niet meer met zijn prestige te rijmen achtte, dat de onmis baarheid van Titoelescoe aan buitenlandsehe zaken nog langer werd gedemonstreerd. Met vele schoone woorden heeft hij Titoelescoe dank gebracht voor de vele en groote diensten, welke deze het land heeft bewezen, en deze dankbe tuigingen moeten hem des te gemakkelijker zijn gevallen, nu Titoelescoe niet in de nieuwe re geering is opgenomen. De gezondheidstoestand van Titoelescoe moet veel te wenschen over la ten, maar daarin kan geen reden gevonden worden voor zqn heengaan, want dan zou hot initiatief tot aftreden van hemzelf moeten zijn uitgegaan. Hp heeft zich echter, zij het op di plomatieke, maar daarom niet minder duidelij ke wqze, erover beklaagd, dat men hem in Roe menië niet meer noodig schijnt te hebben. Dit Tatarescoe wezenlijk de bedoeling heeft de Roemeensche buitenlandsehe politiek niet te wijzigen, zou kunnen blijken uit de benoeming van den eveneens zeer francophielen Antonescoe tot Titoelescoe's opvolger, die tot taak heeft de veiligheid van de grenzen en de handhaving van den vrede te bevorderen, de banden met de Kleine Entente en de Balkan-entente, met Polen, Engeland en vooral Frankrijk steeds nauwer aan te ha len, en de vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden, ook met de Sovjet-Unie en de buurstaten, uit te breiden en den Volken bond te versterken. Maar al heeft Tatarescoe ook die bedoeling, daarmee is nog niet gezegd, dat deze bedoeling volledig zal worden verwe zenlijkt. Immers, alleen reeds het feit, dat Titoelescoe, die zich den haat van Italië op den hals haalde, toen hij in de Volkenbondsvergadering, waar de Negus door Italiaansche journalisten werd uitgejouwd, riep, dat deze „wilden" verwijderd dienden te worden, nu geëlimineerd is, zal niet zonder invloed blijven op de Roemeensch- Italiaansche betrekkingen. Italië toch heeft verklaard, dat het met Roemenië niets te ma ken wilde hebben, zoolang Titoelescoe, de Aziaat, de Roemeensche buitenlandsehe politiek zou beheerschen. Een Roemeensch-Italiaansche toenadering zou wei eens tot gevolg kunnen hebben een betere verstandhouding tusschen Roemenië en Duitschland, iets waarop de anti- Titoelescoe-elementen in Roemenië steeds hebben aangedrongen. Titoelescoe, de groote vriend van Frankrijk en kampioen van den gehaven- den Volkenbond, was eenzijdig tegen de extre misten van rechtsch in Roemenië georiënteerd, en stond ook bovenaan op de zwarte lijst van de aanhangers der wel-is-waar verboden, maar niettemin mentaal nog bestaande „IJzeren Garde". Tatarescoe wil echter niet enkel de uiterst rechtsche, maar ook de uiterst linksche elementen beteugelen. Hij heeft door de verwijdering van Titoeles coe voor sommigen een steen des aanstoots, voor velen echter een hoeksteen verwijderd. Wat daarvan de gevolgen zullen zijn, dient te worden afgewacht. Deze gevolgen zullen niet alleen van Tatarescoe afhankelijk zijn, maar ook van de houding, Welke Titoelescoe zelf en zijn verknochte vereerders zullen aannemen. In ieder geval zal men in Frankrijk het heengaan van Titoelescoe ernstig betreuren en Tatares coe zal zich veel moeite moeten geven om het geschokte vertrouwen van Frankrijk en diens bondgenooten weer op het peil te brengen, dat Titoelescoe zooveel jaren lang wist te hand haven. De aanstaande reis van den chef van den Roemeenschen generalen staf naar War schau, waar de Fransche chef van den genera len staf Gamelin op bezoek is geweest, welk bezoek op het oogenblik door Rilsoedski's op volger Rydz-Smigly te Parijs wordt beantwoord, kan in deze al gunstig werken. Duitschland, dat door de verlenging van den militairen diensttijd weer eens sensatie heeft verwekt, wordt echter een steeds sterker aantrekkende en afstootende kracht, en geeft zich alle moeite om in het Donaubekken en de Balkanpolitiek en economisch vasten voet te krijgen. Door den val van Titoelescoe is een zekerheid verdwenen en een onzekerheid geschapen. Men schrijft ons uit Berlijn d.d. 29 Augustus: De heeren Van Lith Harrebomée, Peters, De Heer en Hes kregen van daag met de eerste post een briefje van den hoofdcommissaris van poli tie, dat het bevel tot uitwijzing voor loopig voor den duur van twee da gen verlengd is, zoodat zij in ieder geval tot Donderdag a.s. in Duitsch land kunnen blijven. Het Hoofdcom missariaat van Politie deelde verder het bestuur van de Nederlandsche Staatsburgervereeniging „Hollandia" mee, dat gegronde hoop bestaat, dat de uitwijzing ongedaan zal worden gemaakt. Het Hoofdcommissariaat ging zelfs nog ver der: het had vernomen, dat de heer Eric van Lith Harebomée in ieder geval hedenavond naar Holland zou willen vertrekken, en het ver zocht nu den heer Van Lith Harrebomée dit niet te doen. De heer Van Lith Harrebomée bedankte voor de vriendelijkheid van de politie. Hij wees er echter op, dat deze mededeeling nu te laat kwam. Hij had alle toebereidselen voor de reis emaakt. Zijn koffers waren gepakt. Zijn huur /'as opgezegd. .Zijn financiën had hij hier ge regeld. En van zijn plan, om Duitschland heden te verlaten, kon hij helaas niet meer afzien. Het Hoofdcommissariaat van Politie sprak hier zijn leedwezen over uit. Naar wij vernemen, wordt de definitieve beslissing inzake de intrekking van het uitwijzingsbesluit Maandag 31 Augustus verwacht. Er wordt niet aan getwijfeld, dat deze gunstig voor onze landgenooten zal luiden. De heeren Peters, De Heer en Hes rekenen er thans op, dat zij te Berlijn zullen mogen blijven en zün bezig, hun koffers weer uit te pakken. „Hollandia" organiseert Zondag 30 Augustus een boottocht naar Senzig by Königswuster. hausen ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin; de heeren Peters en de Heer zullen aan dezen boottocht deelnemen en bij het gemeenschappeiyk middagmaal te Sen zig de Nederlandsche kolonie, die zeer met hen meeleefde, toespreken. Nog wordt ons uit Berlijn gemeld, dat in plaats van den heer Peters eerst een ander uit gewezen zou worden. Toen de politie echter hoorde, dat deze een paar honderd Duitschers in zijn dienst had, vond zy dat toch te kras en besloot een ander uit te wijzen. Dat werd toen de heer Peters. TOKIO, 29 Aug. Vier dames, die in het so- ciety-leven alhier een voorname rol spelen, o.a. een vroegere hofdame van de keizerin, zijn door de politie gearresteerd en wegens gods lastering en majesteitsschennis in hechtenis genomen, zy worden ervan beschuldigd, een „fanatieken Sjinto-cultus" te hebben georgani seerd. WASHINGTON, 31 Aug. (Reuter). De minis ter van buitenlandsehe zaken, Cordell Huil, heeft bij de Spaansche regeering en bij gene raal Franco stappen gedaan naar aanleiding van de beschieting van den Amerikaanschen torpedojager „Kane". Naar vernomen wordt zijn bommen, die door een vliegtuig waren uitgeworpen, terecht gekomen in de nabijheid van de „Kane", die daarop het vuur op het vliegtuig opende, zonder dit evenwel te tref fen. Het vliegtuig, dat geen reglstratieteekens droeg, ging tot driemaal toe tot den aanval over, hoewel de „Kane" de vlag der Vereenigde Staten voerde. De „Kane" had opdracht gekregen, de Ame rikanen uit Spanje te evacueeren. De vrijderikerstocht van De Dageraad was een provocatie van het Limburg- sche geloovigft volk. Begrijpelijk wa ren de tegenbetoogingen en de reacties hier en daar in minder vriendelijke beje geningen. Thans gaat de N.S.B. het bisdom Roer mond uitdagen. De kerkelijke overheid heeft de stormklok voor het afwerend ge bed geluid, de beste verdediging van het door de N.S.B. bedreigde Katholicisme. Maar de heer Mussert zal het aan zijn eigen provocateurs te wijten hebben, in dien hun hier of daar door de volksver - ontwaardiging zou bewezen worden, dat het Zuiden zich niet zonder reflex-bewe ging door de Boven-Moerdijksche menta liteit van de N.S.B. laat aantasten. De nationaal-socialistische commissaris van Zuid-Holland, de heer Plekker, roept ban en achterban in deze provincie op, om op den Limburgschen Landdag een klinkend Mussert-antwoord aan den Bis schop van Roermond te doen hooren: Kameraden, zal de klok geluid worden tegen ons? Dan zullen wij, in Zuid-Hol land dit geluid niet onbeantwoord laten. Wij zullen onze Limburgsche kameraden bewijzen dat wij inderdaad kameraden zijn, door schouder aan schouder samen met hen te strijden. Zuid-Holland zal op trekken naar Valkenburg, om een ieder, ook Zijne Excellentie den Bisschop van Roermond, duidelijk te maken, dat wij voor geen onwettig geweld, in welken vorm ook, zullen wijken. Samen met mijn collega d'Ansembourg doe ik een beroep op het geheele gewest. Laat ons op 5 September optrekken naar Valkenburg opdat geheel Nederland zie dat onze rijen hecht aaneen gesloten zijn en dat Limburg en Holland, ook in de N.S.B., één zijn. De zinsnede „wij zullen Limburg bewij zen, dat wij voor geen onwettig geweld, in welken vorm ook, zullen wijken", is over geschreven uit den oproep, die destijds de leider van den Dageraadstocht tot de vrij denkers richtte. Men kan er dan ook zeker van zijn, dat heel wat vrijdenkers in dezen tweeden tocht van de provocateurs naar Limburg mee zullen trekken. De banleider van Zuid-Holland vergisse zich niet in de lankmoedige verdraagzaam heid van Limburg. Ook daaraan kan door de invasie van het anti-bisschoppelijk volk uit het Noorden een einde komen! Tegelijk met zün Herderlijk Schrijven heeft het Duitsche episcopaat een verklaring gepu bliceerd over de gebeurtenissen in Waldbreit- bach. De bisschoppen protesteeren op scherpe wijze tegen de veralgemeening van het smarte lijke geval, constateeren, dat met één enkele uitzondering geen enkele priesters of ordes man bij het schandaal was betrokken, dat ze ker 99 pet. der orden-leden zedelijk volkomen intact is, dat de jeugd door de openbaarheid van zulke processen en door de in de pers gemaakte matelooze sensatie wordt bedorven en herinneren er aan, dat dezelfde lieden, welke nu zoo hoog van den toren blazen, het epis copaat nooit hebben ondersteund bij zijn po gingen, het zedelijk leven in Duitschland te saneeren. Ten slotte manen de bisschoppen tot vrede en besluiten aldus: „De strijd tegen priesters en orden is overal voorbode en bege. leidend verschijnsel der bolsjewistische wereld revolutie. Iedereen, die tegen geloof en Kerk strijdt, wordt willens of niet een medewerker van het bolsjewisme." (Vervolg) LA CORUNA, 31 Aug. (Reuter). Radio- Coruna heeft medegedeeld, dat de colonne on der kolonel Yague thans voor de poorten van Toledo staat. De nationalisten hebben Fuente de Arzo- bispo en Talavera del Tajo ingenomen. Het hoofdkwartier der nationalisten heeft medegedeeld, dat de nationale troepen in Asturië bezit genomen hebben van het plaatsje Espuna. In de omgeving van Saragossa zijn de Volksfronters nabij Atienza teruggedrongen. Aan het Guipuzcos-front hebben de nationa listen de hoogten veroverd, die de omgeving van Lasarte beheerschen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een communiqué medegedeeld, dat het den geheelen dag te Madrid rustig is geweest- In Estremadura wordt de strijd voortgezet, zy het ook met minder hevigheid. Nabij Na- valmoral heeft een bataljon een vijandeiyken aanval, die 8 uren aaneen duurde, afgeslagen. In Cordova hebben de regeeringstroepen nieu we stellingen bezet. De Volksfronttroepen te Malaga hebben een hevigen aanval afgeslagen, waarbij hun een groote hoeveelheid materiaal en talrijke gevangenen in handen vielen. Nabij Cluadarrama zijn de nationalisten, die tot den aanval wilden overgaan, teruggedron gen, waarbij zij eenige honderden dooden op het terrein moesten achterlaten. RAPID CITY, (Zuid-Dakota) 31 Aug. (Reu ter) Roosevelt heeft het ontslag aanvaard van Owen de gezant der V.S. in Denemarken, de eenige vrouw onder het diplomatieke perso neel der Ver. Staten met den rang van gezant. Zij heeft verzocht, van haar functie te wor den ontheven, om actief aan de verkiezings campagne te kunnen deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3