Ontstellende berichten over den toestand te Madrid 1 Koninginnedag te Madrid Het nieuws van heden COMMUNISTEN MOORDEN ZONDER OPHOUDEN De wervelstorm op Zuid-Korea De manoeuvres in Italië beïndigd Een verklaring van Ozersky ENGELSCH MOTORJACHT IN ZWAAR WEER De „Nahlin" heeft een aanvaring DE BAROMETER ■K VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20127 Wanneer de nationalisten in Madrid komen, zullen zelfs eigen vrouwen en kinde ren worden gedood Alle levensmiddelen dagelijks schaarscher De verschrikkingen te Malaga De strijd bij Irun De strijd in Huesca Spaansche afgevaardigden te Parijs De Japansche betrekkingen Het Weer Een lijst van de gevolgen der ontzettende ramp DROOGTE-CONFERENTIE IN DE VER. STATEN Défilé voor den koning, Mussolini en den kroonprins Vijf bergbeklimmers omgekomen 1 Nederlandsche verdraag- zaamheid onder Oranje's bestuur I Woensdag zal hij te Londen terug zijn Een angstig avontuur De piloot kreeg een hartverlam ming na den start Vliegtuig valt op een picknickende familie Titoelescoe en zijn V olkenbondszetel De motor sloeg af en twee gingen verloren zeilen Naar De Cocksdorp gesleept Het jacht van den Engelschen Koning licht beschadigd De kwestie tusschen Iran en Turkije Plannen voor een entente tusschen Turkije, Irak, Syrië en Afghanistan Zendelingen vermoord in Abessinië Ernstig mijnongeluk in Duitschland Reeds 17 dooden geborgen Goebbels te Venetië Een redevoering voor de Duitsche kolonie -NIMDERBX- OOfDl/f/Pyt, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LISSABON, 31 Aug. (Reuter) Een hier ontvangen verslag van een buitenlandschen waarnemer in de Spaansche hoofdstad meldt, dat er thans practisch geen regeering meer bestaat in Madrid. De communisten contróleeren alles. Dezelfde waarnemer schrijft den recenten brand in den Carcel Modelo, de groote gevangenis in Madrid, welke ÏJiauQ begon in ae lioutopsiag. plaats en de bakkerij, toe aan de regeerings- militie. De eerste gevangenen, die in vrijheid wer. den gesteld, zoo vertelde de waarnemer, waren o.m. moordenaars!, zakkenrollers;, bankdieven enz. Eerst daarna kwamen de politieke ge vangenen, die met machinegeweren neerge- maaid werden. Naar zijn schatting is een duizendtal poli tieke gevangenen op deze wijze gedood, of schoon dit getal op het oogenblik niet te con troleeren is. Ongeveer zeventig lijken worden iederen nacht afgehaald. Vele slachtoffers zijn personen, die moei lijkheden hebben gehad met hun werk lieden, die thans van de gelegenheid ge bruik maken om wraak te nemen. Een verontrustende trek van 't Madrileen- sche leven op dit oogenblik is, aldus gaat de waarnemer verder, dat de communisten een „tsjeka" hebben ingesteld in de club der Bellas Artes, waar iederen nacht processen worden gehouden, die altijd met een doodvonnis ein digen. Deze vonnissen worden voltrokken in de kelders van het clubgebouw, waar vandaan de lijken later naar het lijkenhuis of de be graafplaats gebracht worden door den ge meentelijken vuilnisdienst. De bevolking van Madrid ziet met angst en vreeze haar lot tegemoet, wanneer de opstan delingen mochten komen, want de federatie der anarchisten heeft gedreigd de geheele wijk der gegoeden af te branden en eigen vrouwen en kinderen te dooden, teneinde te voorkomen, dat zü in handen van de rebellen vallen. De anarchisten zijn in staat hun dreigement ten uitvoer te leggen. De levensmiddelen worden dagelijks schaar scher. Alle vleesch in blik en geconserveerde melk worden geconfisqueerd voor de mannen aan het front. De treinen, die vluchtelingen vervoeren, worden regelmatig naar aristocraten doorzocht, die wanneer ze ontdekt worden, op staanden voet worden doodgeschoten en op de spoor baan worden geworpen. In een speciaal bericht uit Valencia maakt ook de correspondent van de Times melding van de in Madrid heerschende bloedige ter reur. Eiken morgen kan men in de rivier Manzanares de naakte lijken zien van vermoor de slachtoifers. Vele gefusilleerden worden zelfs midden op den dag vanuit rijdende vrachtauto's op straat geworpen. Vele plekken zijn met bloed bespat. Zie kenhuizen aan den rand der stad hebben zich zelis bij de regeering beklaagd, dat de patiënten wegens de kreten der slachtof fers. die eiken nacht in de voorsteden van Madrid worden terechtgesteld, niet kunnen slapen. Talrijke vooraanstaande ingezetenen zijn zon der vorm van proces omgebracht. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Nadat de leden van de Duitsche kolonie te Irun wordt door de roode militie krachtig verdedigd. Een afdeeling in stelling Madrid naar het vaderland teruggebracht zijn. is thans ook de Duitsche ambassade van Ma drid verplaatst en voorloopig in de havenstad Alicante gevestigd. Deze maatregel is noodig gebleken, daar de regeering te Madrid ondanks de herhaalde dringende stappen van den Duitschen zaakge lastigde nagelaten heeft voor voldoende bewa king der ambassade zorg te dragen. Een jeugdig nationalist, Jose Robas, wist en kele dagen geleden uit Malaga te ontvluchten. Hij deelde het volgende mede omtrent den toe stand in deze stad: „Malaga is geheel in han den van de Iberische anarchistische federatie en van de nationale arbeiders-federatie. Alle villa's in de aristocratische voorstad Ellimonar zijn verwoest. De guardia civil is ontwapend en wordt in de kazernes bewaakt door de anar chistische volksfrontmilitie. Het is onmogelijk hdt aantal executies te schatten. Alle kerken en kloosters Zijn platgebrand met uitzondering van de kathedraal. Op het dak hiervan zijn kanonnen en mitrailleurs geplaatst voor den afweer van vliegtuigen. De Calle Larios, de voornaamste straat van Malaga, is geheel vernield." Voor zoover van de Fransch-Spaansche grens aan de beneden-Pyreneeën gezien kan worden, heeft zich vandaag geen enkel offen sief op groote schaal aan het front van Irun voorgedaan. De evacuatie van Irun schijnt beëindigd te zijn. In de straten der stad bevinden zich geen vrouwen en kinderen meer. De meeste huizen zijn gesloten. Het aangekondigde bombardement heeft nog niet plaats gehad. De correspondent van Havas meldt, dat de uittocht der bevolking uit Spanje hedenmor gen voortduurde. Te Hendaye wemelt het van een bonte me nigte, en in het station wachten talrijke vluch telingen om gevaccineerd te worden Op het oogenblik schat men het aantal vluchtelingen op 2.500. De Fransche autoriteiten nemen alle maatregelen, om de ongelukkige uitgewekenen te helpen. De speciale correspondent van Havas seint: Vandaag is vernomen, dat het belangrijke centrum Dona Mencia, op 50 K.M. van Jaen, door de opstandelingen ingenomen is. Uit Barcelona wordt aan de Frente Popular gemeld, dat de opstandelingentroepen vanmor gen getracht hebben een uitval uit Huesca te doen tegen de troepen van kolonel Ascaso. De opstandelingen werden krachtig terugge slagen en lieten daarbij op het slagveld 35 dooden. Vanmiddag zijn te Parijs uit Madrid en Bar celona Marcelino Domingo, minister van onder wijs, en mevr. Irriburi, communistisch afge vaardigde van Oviedo, bekend onder den naam „La Pasionaria", benevens Antonio Lara, oud minister van justitie en financiën, aangekomen. Zij weigerden een verklaring af te leggen en begaven zich onmiddellijk naar de Spaansche ambassade. Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken spreekt ten stelligste het gerucht tegen, volgens hetwelk de Japansche regeering haar gezant in Madrid opdracht zou hebben gegeven de betrekkingen met de Spaansche regeering te verbreken. Het Italiaansche leger heeft de beschikking gekregen over nieuw afioeergschut. De Duce slaat met belangstelling de demonstratie gade H Verwachting: matige Westelijke tol H S Noord-Westelijken wind, afwisselende bewolking, waarschijnlijk enkele regen. buien, iets koeler. Ve:idere vooruitzichten: tijdelijk opkla- S rend. SEOEL, 31 Aug. Nu de typhoon voorbij is en de vloedgolf geweken, is men begonnen met het herstel der spoorweg-, telegraaf- en tele foondiensten. De gevolgen van de ramp worden als volgt opgegeven: menschen gedood 1.516, verwond 1.183, vermist 769. Huizen inge stort 28.863, beschadigd 3.664, weggespoeld 4.391, overstroomd 46.225. Visschersbooten gezonken of weggespoeld 462, beschadigd 1.294. NEW VORK, 31 Aug. (Reuter) De droogte conferentie waaraan zoowel door Roosevelt ais door Landon zal worden deelgenomen, is tot Donderdag uitgesteld. De conferentie zal wor den bijgewoond door de gouverneurs van zes staten, die door de droogte zijn geteisterd. AVELLINO, 31 Aug. (Stefani). Na beëindi ging der groote manoeuvres heeft op de vlakte van Volturara een groot défilé voor den Koning plaats gehad, waaraan werd deel genomen door 70.000 manschappen met 200 tanks, 400 kanon nen, 400 mortieren en bommenwerpers, 3000 mi trailleurs, 2.800 vrachtwagens en auto's. Mussolini en de kroonprins stonden ter weers zijden van den koning opgesteld, terwijl voorts aanwezig waren de overige prinsen van het vorstenhuis, de ondersecretarissen van oorlog en luchtvaart, benevens tal van militaire en civiele hoogwaardigheidsbekleeders. PARIJS, 31 Aug. In de Fransche Alpen bij Chamonix zijn Zondag drie toeristen uit Ge nève verongelukt. Bij het beklimmen van den Naald van Rochefort is het touw, waarmede zij zich vasthielden, gebroken en alle drie stortten in den afgrond. Hun stoffelijk over schot kon nog niet worden geborgen. MÜNCHEN, 31 Aug Gistermiddag zijn twee jongelui uit München aan den Probstenwand ongeveer 240 meter omlaag gestort door het loslaten van een haak Na acht uur hard wer ken kon hun stoffelijk overschot worden ge borgen. «iiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia Ondanks de drukkende omstan- digheden tengevolge van den burgeroorlheeft de Nederland- I sche K~' .ie te Madrid den ver- jaardag van Koningin Wilhelmina opgewekt gevierd. De Nederlan- ders ontmoetten elkaar in het Hol- land-hui waar tijdens het sa- menzijn de Neie'landsche zaak- gelastigde, C Flaes, in een rede- voerina pen vergelijking maakte 5 tusschen de droevige burgertwis- ten in Spanje en de verdraagzaam- heid, welke onder het Nederland- sche Volk Leerscht. Het heeft dit te danken aan de leiding van het Huis van Oranje, 1 dat zich daarmede de verknocht- heid van het Nederlandsche Volk heeft verworven. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van gelukwensch, hulde en aanhankelijkheid verzonden. ^^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIMMIII^^ LONDEN, 31 Aug. Een correspondent van de Daily Herald heeft telefonisch ge sproken met den op het oogenblik te Moskou vertoevenden leider der Sovjet- Russische handelsdelegatie in Engeland, Ozersky. Deze drukte zijn verwondering uit over de „ongewone belangstelling", die men voor zijn vertrek naar Rusland had getoond. „Er is." zeide hij, „niets ongewoons in, dat ik naar Moskou ben gegaan. Het is volkomen natuur lijk eens naar huis te willen gaan. Ik begrijp niet, waarom men zich zoo druk over mij zou makenJ' Toen hem verteld werd, dat met stelligheid gemeld werd, dat hij naar Moskou teruggeroe pen was, en vervangen zou worden, antwoord de Ozersky: „Het antwoord is, dat ik morgen ochtend (Maandag) terugvlieg. Ik ga eerst naar Berlijn, en vandaar vlieg ik naar Londen. U zult mij waarschijnlijk Woensdag te Londen zien. Ik weet niets omtrent al hetgeen mij nu gezegd is. Ik keer terug naar mijn ge zin en mijn bezigheden." LONDEN, 31 Aug. De Times meldt uit Johannesburg: slechts enkele oogenblikken na den ^iafft van ihet vliegveld Germiston, is de piloot van een vliegtuig, dr. G. C. Dalton, die twee passagiers met zich mee de lucht in had genomen, achter den stuurknuppel ten gevolge van een hartverlamming overleden. De passagiers waren de heer S. Kruger, die slechts enkele uren vliegervaring had opge daan en een jonge vrouw, mej. N. Artwell, die haar eersten tocht maakte. Het toestel bleef zonder bestuurd te worden door vliegen en de passagiers slaagden er niet in het lijk uit den stuurstoel te verwijde ren. Het vliegtuig draaide en keerde ongeveer een half uur lang hulpeloos door de lucht, tot de heer Kruger er eindelijk kans toe zag de beschikking te krijgen over den stuurknup pel en een z.g. „pannekoek-landing" te maken. Wel sloeg de machine daarbij over den kop, maar de heer Kruger bleef ongedeerd en mej. Artwell kwam er met een gebroken arm af. NEW YORK, 31 Aug. (Stefani) Een vliegtuig, dai bestuurd werd door een student, onder con trole van een instructeur-vlieger, is brandend neergestort op een weide, waar juist een gezin bezig was met te picknicken. Een meisje werd gedood, haai ouders en de overige aanwezigen werden gewond. De inzittenden van het toestel bekwamen slechts lichte kwetsuren. BOEKAREST, 31 Aug. (Reuter) Tatarescoe neeft Titoelescoe aangeboden voort te gaan Roemenie te vertegenwoordigen in den Volken bond. Het antwoord van Titoelescoe is nog niet ont vangen. Na een reis van veel angst en vermoeienis is het Engelsche motorjacht „Spray", af komstig uit Grimsby, Maandagmiddag om vier uur op de reede van De Cocksdorp aangekomen. Het jacht, dat zeven ton meet en 40 voet lang is, was Zaterdagmiddag om twee uur uit Grimsby vertrokken. Aan boord bevonden zich kapitein C. Walker, mr. S. Walser, miss E. Wal ker, mr. C. Pyrah en mr. A. Han. Er stond een vrij woeste zee en de stijve bries uit het Noordwesten maakte net er niet beter op. Midden op de Noordzee kwam een golf over den motor, zoodat deze niet meer function- neerde. Men heeft toen getracht met de zeilen te werken en aan de hand van de eenvoudige kaart, waarover de kapitein beschikte, tusschen Texel en Vlieland doorsturend naar Harlingen of een andere haven te komen In het zware weer werden twee fokke- zeilen verspeeld en de Noordwestenwind dreef het jacht op de Eierlandsche gronden in het Engelschmangat, waar verleden jaar het stoomschip „Oxford" strandde en tien man den dood in de golven vonden. De boot van Gebr. Boon is hierop uit gevaren en heeft het jacht losgetrokken en naar de reede van De Cocksdorp gesleept. De opvarenden zijn daar aan wal gegaan, om wat op verhaal te komen. Zij hadden heel wat angsten doorstaan en sedert Zondag hadden zij niet meer gegeten, hoewel er voldoende leef tocht aan boord was. Natuurlijk was ook de zeeziekte aan het niet eten met vreemd. Ook het feit, dat er geen doorvaart bestaat tusschen Texel en Vlieland, omdat de zee hier vol met banken ligt, was een zeer onplezierige verras sing voor de Engelsche walertoeristen, wier kaart, zooals gezegd, niet voldoende was voor de Nederlandsche kust. Dat men inderdaad zwaar weer heeft gehad, kan ten overvloede blijken uit het feit. dat alle aardewerk aan boord is kapot geslagen. Heden zal schipper Boon het onfortuinlijke jacht naar Den Helder sleepen, waar men het vaartuig weer geheel in orde hoopt te maken. Men heeft het voornemen om daarna de reis naar Hamburg voort te zetten. ATHENE, 31 Aug. (Reuter) Het jacht „Nahlin" is in de straat van Chalkis in bot sing gekomen met een brug. Eenige leden van de bemanning zijn licht ge wond. De voorsteven van het jacht en de brug werden beschadigd. Tegelijkertijd met de botsing deed de wieling van het water, opgewekt door de beide torpedojagers, die het jacht escorteeren, twee booten vol belangstellenden, die den ko ning wilden zien, omslaan. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. De Koning bleef op de brug van de „Nahlin" het reddingswerk gadeslaan. ANKARA, 31 Aug. (Stefani.) Ter behande ling van de tusschen Iran en Turkije hangende kwesties is een commissie benoemd, onder lei ding van generaal Hoesnoe en afgevaardigde Boloe, die zich 20 September naar Teheran zullen begeven. In welingelichte kringen wordt weer druk ge sproken over de voornemens betreffende afslui ting van een entente tusschen Turkije, Irak, Syrië en Afghanistan. Men vermoedt, dat bin nenkort eenige ministers van buitenlandsche zaken der genoemde landen zich voor het voe ren van desbetreffende besprekingen naar An kara zullen begeven. ADDIS ABEBA, 31 Aug. (Reuter) Twee zen delingen, ae Canadees Tom Devers, en de Nieuw-Zeelanaer Clifford Mitchell, zijn, naar pas thans bekend is geworden, begin Me: door •andieten, behoorende tot den Galla-stam, nabij Yerga Alem vermoord. Zij maaxten deel uit van de „Sudan interior mansion"' waarvan zich nog een aantal leder m het binnenland van Abessinië bevinden en waaromtrent men sedert maanden reeds mets gehoord heeft. Ontstellende berichten over den toestand te Madrid; de communisten zouden moorden zon der ophouden; de levensmiddelen worden da gelijks schaarscher. Ozersky verklaart Woensdag te Londen terug te zijn en niets te weten over een terugroeping naar Moskou. De groote manoeuvres in Italië werden be ëindigd met een défilé voor den Koning, Mus solini en den Kroonprins. De droeve totaal-lijst van de gevolgen der ontzettende stormramp op Zuid-Korea. Het jacht, waarop de Engelsche Koning ver toeft, werd door een aanvaring licht bescha digd. De in te stellen landencommissie inzake de non-interventie in Spanje zal te Londen zete len. Nederlanders vieren Koninginnedag, ook te Madrid. De heer A. C. de Bruyn verklaart te Nijmegen, dat het R. K. W. V. alles zal doen om de steun- verslechteringen te keeren. Engelsch motorjacht op de Eierlandsche gron den in moeilijkheden geraakt, doch later naar De Cocksdorp gesleept. Twee personen in verband met overval op geldauto te Amsterdam gearresteerd. New-Yorksche Beurs: Opening prijshoudend, slot vast. Feestdag Wat feesten betreft zijn wij niet verwendWe hebben slechts één na- tionalen feestdag en die wordt in vergelijking met het buitenland nog maar heel rustig gevierd. In de ochtenduren blijven we kalm aan den arbeid, 's Middags gaan we ons wat vertreden, een kijkje nemen hier, eens luisteren daar om dan een rustig plekje op te zoeken, waar we zitten te zien hoe anderen zich ver maken. We laten ons vertellen dat het vroeger anders was, luidruchtiger tieriger, algemeener, maar we willen toch niet gelooven, dat het alleen de ongunst der tijden is die ons volk kalmer, bezadigder, rustiger gemaakt heeft. Het feesten is ons, in het Noorden althans, nooit erg vlot afgegaan. BOCHUM, 31 Aug. (D.N.B." Hetbergings werk in de mijn Vereinigte President, waar hedenmiddag een ontploffing heeft plaats ge had, gaat slechts langzaam, daar het door de ontploffing getroffen deel is .ngestort. Thans zijn 17 dooden en 12 gewonden geborgen. Men vermoedt evenwel, dat nog eenige dooden onder de puinhoopen bedolven liggen. VENETIE, 31 Aug. (D.N3.) Rijksminister Goebbels heeft vanmorgen een delegatie van de Duitsche kolonie in zijn hotel ontvangen. Hij sprak een redevoering voor haar uit, waarin hij o.m. zeide, dat zijn reis naar Venetië er toe had bijgedragen de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Duitschland en Italië te ver sterken. Voortgaande zeide Goebbels, dat de Duitscher in het buitenland zich op een voor uitgeschoven post pionier van zijn volkswezen moet toonen. Deze taak is niet steeds gemak kelijk in landen, waartegenover het vaderland tegenstellingen vertoont. De Duitscher in het buitenland wordt echter door zijn vaderland be schermd, gelijk blijkt uit het zenden van oor logsschepen naar de Spaansche wateren. Duitschland geeft den Duitscher in het buiten land een dekking in den rug. Daarom moet hij zich beschouwen als door het vaderland ver zorgd lid van het weer sterk geworden Duitsche volk. li^ f \M\i\ummiTiinn r i a t i w r -4 Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 750.2 Vorige stand: 763.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1