lm Zoekt gij betrouwbaar i i Plaats dan een „Omroeper PersoneeP I VOOr 80.000 gezinnen De feestelijke viering van Koninginnedag. Een kinderhulde aan H. M. de Koningin. vWm Kmmm DINSDAG 1 SEPTEMBER »36 EEN SHANTUNG BEDSPREI GEBREIDE HEERENSOKKEN WOLLEN BABYKLEERTJES &W De bedsprei, hier beschreven, staat behalve bij wit laqué bij alle kleu ren en soorten van slaapkamermeu belen. Bizonder rustig doet de sprei aan. U heeft geen gekleurde ondersprei noodig zooals bij tule en het goed is tevens ge makkelijk waschbaar. Een stevige soort shantung is aan te be velen, hoewel reeds heden in de prijzen van 20 tot 30 ct. per Meter een shantung verkrijgbaar is, zeker voor dit doel ge schikt. Houden we den prijs van 30 ct. aan, dan kost deze bedsprei één gulden vijf en zes tig cent; rekenen we strijkpatronen en borduurkatoen erbij, dan heeft U voor twee gulden een werkelijk mooie bedsprei, welke gemakkelijk en in korten tijd te maken is. ziet de sprei geteekend, de breedte der shantung is 85 c.M. ongeveer, doch we hebben hier 80 c.M. gerekend; is ze dus 85 c-M. dan kunt desgewenscht die breedte aanhouden. Voor het middenstuk nemen we één lengte shantung van 200 cM., dus 200 x 80. Vervolgens één lengte van 200 lang, 80 c.M. breed, die precies over de lengte door geknipt wordt. De beide helften worden aan weerszijden van het 80 c.M. breede middenstuk gezet. Aan den verkeerden kant kunt U de rafelkanten wegwerken door ze met de zelfkanten van het middenstuk te overlappen en plat op de. machine te stikken. Deze naden komen aan den ver keerden kant en het dubbele stiksel, dat 4o 6o <?o i\ /eo ian den goeden kant zichtbaar wordt, werken we later weg met een leuken bor duursteek. De bo ven- en onderkant wordt keurig ge zoomd en vervolgens de ruime rand rond om aangezet, waar van de breedte on geveer 7y2 c.M. be draagt wanneer de smalle zoompjes eraf zijn. U heeft daar voor noodig een stuk shan tung van 1.50 M., hetwelk in 8 strooken van 10 c.M. precies recht geknipt wordt, dus 8 strooken van 10 c.M. x 150 c.M. Deze strooken worden aan elkaar ge stikt met een heel smal dubbel naadje, een fijn zoompje komt langs den onderkant, de rand wordt zoo gelijk mogelijk verdeeld, rondom aan de sprei gezet, waarbij U er voor moet zorgen, dat alle naadjes van 't aan elkaar zetten aan den verkeerden kant komen. Wanneer U een geborduurd middenstuk mooi vindt, wordt het middenvak inge deeld zooals het voorbeeld aangeeft. Twee lijnen worden geteekend, 40 c.M. van den boven- en onderkant, zoodat een midden vak ontstaat van 120 x 80 C.M. Vanuit de hoeken kunt U met behulp van 'n strijk- patroon de motieven verwerken, of U maakt een geheel medaillon. De dwars geteekende en de stiknaden over de lengte worden met een aardigen steek bewerkt. Houdt U van kleuren, dan is een combinatie van oranje, geel, bruin en groen op shantung heel mooi, doch fij ner nog staat het geheele motief in witte perlé zijde, een beetje vol geborduurd. DINA L. Men breit in de rondte met 4 naal den. Er worden 76 st. opgezet, waarvan 24 op de eerste en de tweede en 28, op de derde naald. Hierop breit men ongeveer 27 c.M. 2 r., 2 aver, tot aan den hiel. Voor den hiel breit men de eerste 18 st. van den toer en men neemt hierbij de laatste 16 st. van den toer op dezelfde naald. Deze 34 steken zijn voor den hiel. De overige steken van den toer verdeelt men over twee naalden voor de wreef. Op de steken voor den hiel breit men nu in heen- en weergaande toeren, waarbij men steeds den eersten st. afhaalt, aldus: 34 st. aver.; omkeeren; 33 st. r.; omkee- ren; 32 st. aver.; omkeeren; 41 st. r.; om keeren. Zoo gaat men door, tot er, aan weerskanten van de naald, 10 st. zijn blij ven staan. De laatste toer is dan: 14 aver. Men keert nu het werk om, breit 14 r., neemt het lusje vóór den 15den st. op en breit dit te zamen met den 15den st. (Hierdoor voorkomt men 'n gaatje). Men keert dan het werk om, breit 15 st. aver, en de 16de st. tegelijk met het lusje daar vóór. Op deze wijze gaat men door, telkens 1 st. meer breiend tot men weer alle 34 st. heeft gebreid. De laatste toer is aver. Nu breit men 17 st. r., waarmee de hiel klaar is. De 42 st. voor de wreef neemt men nu op één naald. Met 'n andere naald breit men de overige 17 st. van den hiel en daarnaast neemt men nog 3 st. op. Met de tweede naald breit men de steken van de wreef 2 aver., 2 r. Met de derde naald breit men eerst 3 st. die men opneemt en dan de overgebleven 17 st. van den hiel tot men nog 28 st. in de, rondte heeft. Dan neemt men dé steken van de eerste en de derde naald bij elkaar en men kant alle steken 2 bij 2, af. DORA. rectoire staat abusievelijk 2 keer 21 ge drukt in plaats van 1 en 2, zooals u mer ken zult. Men mindert geen 21 st., maar 1 st. aan het begin van den 2den toer en men begint en eindigt de heen- en weer gaande toeren natuurlijk tusschen 2 meer deringen en niet tusschen 21 meerderin gen. DORA. Correspondentie Mevr. L, R., Amsterdam. Als u denkt, dat het aantal steken opgegeven voor de gebreide directoire in ons nummer van S Juni voor u te klein is, zet u wat meer steken op. U kunt het aantal steken ge makkelijk zelf bepalen als u eerst 'n proeflapje breit, dat goed uitstrijkt en dan mee 'n centimeter uitmeet hoeveel malen u voor uw maat de steken van dat proef lapje moet breien. In de beschrijving van de gebreide di- Verschillende gevraagde recepten Komkommers met hard gekookte eie ren. Bij 1 groote komkommer rekent men 2 hard gekookte eieren, 30 gr. boter. 25 gr. bloem, 2 d.L. melk, peper, zout, noöt en nog 1 eetlepel boter. De komkommer wordt geschild, in groote stukken gesneden en gaar gekookt met water en zout. Dan holt men de stukken uit. Van boter, bloem en melk maakt men, op de gewone manier, een sausje, roert daar de hard gekookte en in stukjes ge sneden eieren doorheen, kruidt het geheel met peper, zout en noot en vult er de uit geholde stukjes komkommer mee. Men schikt die dan in een met boter ingesmeerd vuurvast schoteltje en laat ze in den oven mooi lichtbruin worden. Vóór het opdienen strooit men er fijn gehakte peterselie over Komkommers met vleeschresten en rijst in kerry. Bij twee groote komkommers re kent men V/2 ons rijst, 1 uitje, 1 eetlepel kerry, wat vet van jus, overgeschoten vleesch en jus, zout en paneermeel. De komkommers worden geschild, in de lengte doormidden gesneden en ontdaan van het zaad. Men verdeelt de helften dan nog in een paar stukken en laat ze in wa ter met zout half gaar koken. Daarna schikt mep ze, met den hollen kant naar boven, in 'n met boter ingesmeerden vuur vasten schotel. De rijst kookt men gaar in 300 gr. ko kend water. Intusschen fruit men de fijn gesneden ui in jusvet met de kerry, voegt er wat overgeschoten jus bij het fijn ge sneden vleesch en tot slot roert men hier de gaar gekookte rijst doorheen. Met deze massa vult men de uitgeholde komkommerstukken, strooit er wat pa neermeel over, legt hier en daar 'n stukje boter en plaatst den schotel in een matig warmen oven, waarin het gerecht gaar en lichtbruin moet worden. Rijsttaart. Benoodigd: 1 L. melk, 2 ons rijst, 2 a 3 eieren, 8 afgestreken eetlepels suiker, 1 ons amandelen, y2 ons boter, 1 stokje vanille en 'n snufje zout. Men brengt de melk langzaam aan de kook* met vanille en zout, strooit er de goed gewasschen rijst in en laat die zachtjes gaar koken tot alle melk erin getrokken is. Door de stijve rijstebrij roert men dan de boter, de gemalen amandelen, de suiker, de goed geroerde eierdooiers en tot slot 't stijf geklopte eiwit. Men neemt dan het vanillestokje uit de rijstebrij en brengt de massa over in een vorm dien men tevoren met boter heeft ingesmeerd en bestrooid met paneermeel. In een vrij warmen oven moet deze taart 1 a l'/2 uur gebakken worden, tot ze mooi bruin is en stevig aan voelt. Men laat de taart in den vorm be koelen, neemt ze er dan uit en bestrooit ze met poedersuiker. Inplaats van 'n vanillestokje kan men de af geraspte schil van 'n citroen nemen en de amandelen kan men vervangen door sucade en rozijnen. Gestoofde scheivisch met custard. Voor de custard heeft men noodig: 1 ei, 4 d.L. melk, zout, peper en gehakte peterselie. Het ei wordt goed geklopt, waarna men er melk, zout, peper en peterselie goed doorheen roert. Van de scheivisch maakt men filets, die men oprolt en in een vuurvasten, flink met boter besmeerden schotel rangschikt. Men bestrooit ze met zout en peper en druppelt er wat citroensap over. De custard giet men ongekookt over de visch, plaatst den schotel in een niet te heeten oven en laat de visch daarin lang zaam gaar worden en de custard stollen. Zweedsche snijboonen. Voor harde snij- boonen is deze bereiding zeer geschikt. Men rekent ervoor bij 1 K.G. snijboonen: 40 gr. boter, 30 gr. bloem, 3 d.L. melk, zout en 'n ietsje suiker. De boonen worden afgehaald, gewas schen en gesnipperd en dan gaar gekookt met weinig water, zout en 'n stukje -boter. Als de boonen gaar zijn en het water is verkookt, dan stooft men ze in een sausje van de melk, de boter, de bloem en een snippertje suiker. A. K.P. moet het eene artikel in de breedte, het andere in de lengte bijgerekt worden. Indien U de wollen babykleertjes op deze wijze behandelt, zult U verbaasd zijn, das ze zoo lang mooi kunnen blijven. Wollen babykleertjes kunnen lang mooi blijven, mits ze maar op de eenig goede manier behandeld worden, n.l. met Lux. Het te wasschen stuk in lauw, bijna koud water te weeken; strooi de benoodigde hoeveelheid Lux in koud water (in 't koude jaargetijde het water eerst op zomertern- peratuur brengen). Daarna even opkloppen; In het aldus verkregen sop het goed1 heen en weer bewegen, zonder wrijven of wrin gen. Herhaaldelijk spoelen in water van dezelfde temperatuur als het waschwater, tot het helder blijft. Het water uitknijpen zonder wringen. Bij het drogen verdient 't aanbeveling het stuk tusschen doeken (liefst badhanddoeken) uit te rollen, om het overtollige water te verwijderen. Het artikel in zijn oorspronkelijken vorm terug brengen. Naar gelang van de breiwijze. Voor regen en zonneschijn We vragen ons soms wel eens af: „Hebben we in Holland eigenlijk nog iets anders noodig dan een regenmantel?" Er was dan ook een tijd, dat men alle vrouwen in saaie muiskleurige gabardine jassen zag loopen. Dit is nu ver anderd. Hoe triestiger het weer is, hoe kleuriger en fleuriger we er uit zien. We zien witte, groene, blauwe en gele imper- méables en capes. Ook de parapluies, die vroeger beslist zwart moesten zijn, kunnen we nu in iedere bijpassende tint krijgen. De cape, de groote modedracht, is eigenlijk niet eens zoo praetisch. Een goed sluiten de mantel, zooals de teekening aangeeft, is veel meer geschikt voor regen en wind. Hij sluit met twee rijen knoopen, doch kan ook open gedragen worden; hij heeft opgestikte zakken en een ceintuurtje in den rug Het patroon is te verkrijgen in de maten 40, 42, 44, 46 en 48. We geven hier ook een voorbeeld van 'n wit linnen of piqué jasje, dat op 't oogen- blik zoo veel gedragen wordt. Het manteltje is smokingmodel en heeft van achteren een schouderstuk en een klein ceintuurtje. De rechte rok sluit van voren over elkaar. Voor het jasje hebben we 1.50 M. stof noodig en voor den rok 1.40 M., beide van 140 c.M. breed. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 40, 42, 44 en 46 POLA De opstijging van den ballon _Le Rève" in het stadion te Amsterdam tijdens de feestelijkheden op Koninginnedag Een bloemenhulde voor H. M. de Koningin op Haar verjaardag ter gelegenheid van de aubade het défilé der kinderen, dat Maandag voor de vorstin op het paleis 't Loo plaats had Het troepen défilé, dat Maandag op het Malieveld te den Haag ter gelegenheid van [?e. generaal Koninginnedag plaats had, werd door vele autoriteiten bijgewoond. De autoriteiten bmigly bij zijn aankomst te slaan het voorbijtrekken der troepen gade ranjs Een groot aantal kinderen bracht Maandag op het paleis 't Loo een aubade aan H. M. de Koningin en défileerde daarna voor de vorstin. Het défilé der kleinen Op de Sonsbeekweide te Arnhem hielden het 8ste en 19de regiment infanterie en het korps Rijdende Artil lerie een gamizoensparade ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. De hoornblazers in actie ro'/o/o' /J, ra ra /d to Po br-eerj Jfis Si 6 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4