Verandering van tactiek door Japan I Het slot van Ouden-Biessen m hi Water en vuur? VREES VOOR RUSLAND Bouwwerk uit de 13e eeuw DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 Voor China is Sovjet-Rusland even gevaarlijk als Japan Het incident van Tsjengtoe „Credo-pugno"-dag Betuiging van trouw aan Vader Bisschop ,,'T VOLLE PROFIJT" Reeds zijn er 150.000 bezoekers geweest SKI-SOKJES OP SCHOOL INTREKKING HUURTOESLAG Adres van den Nationalen Woning raad aan den Minister van Sociale Zaken VERJAARDAG DER KONINGIN Diner ten paleize te Batavia I Poging tot doodslag te IJmuiden Verdachte tot vijf jaar veroordeeld PSEUDO-INGENIEUR VEROORDEELD Hij lichtte pensionhoudsters op Vuurtoren ontzet Moedig gedrag van bedienend personeel TOMATEN ALS VARKENS VOER Zij worden voor vier cent per 25 kilogram verkocht De ondervoeding Tandemdag op Schiphol Behendigheidsparcours op 20 September a.s. (Van onzen correspondent te Nanking) De Shanghai Nippo, een te Shanghai ver schijnend Japansch blad, liet dezer da gen een geheel nieuw geluid hooren. Het blad betoogde, dat Japan zich wel altijd ge mengd heeft in Chineesche binnenlandsche aangelegenheden, doch niettemin zeer sympa thiek staat tegenover het feit, dat de Chinee sche staatsgemeenschap een sterkere organi satie heeft verkregen. Dat een sterk China af breuk zou doen aan de macht van Japan, noemt de Shanghai' Nippo een waandenkbeeld van nerveuze landgenooten, die echter wel moeten bedenken, dat China veel te veel om handen heeft met zijn reconstructie-arbeid, dan dat het aan een oorlog met Japan zou denken. Het blad gelooft, dat China met zijn reconstructie zal slagen en op weg is, een mo dernen staat te worden. Deze opvatting wijkt wel zeer veel af van den gebruikelijken toon in de Japansche pers, vol gens welke China geen staat, doch slechts een „geografische expressie" is. De gewijzigde hou ding van een deel der Japansche pers is te danken aan een tactiekverandering van de ministeries van oorlog', marine en buitenland- sche zaken te Tokio. Het is aan Japan natuur lijk niet ontgaan, dat Tsjang Kal Sjek zijn leger geducht versterkt en gemoderniseerd heeft. Ter zee is China tegenover Japan nog machteloos, doch te land en in de lucht is zijn militaire apparaat een factor geworden, die niet langer te verwaarloozen valt. Daarnaast heeft Rusland een geweldige oorlogsmachine opgebouwd. Dit hêeft in Japan aanleiding ge geven voor de vrees, dat China een militaire overeenkomst met Rusland zou kunnen aan gaan en men schijnt daarom t.o.v. China min der provoceerend te werk te willen gaan. De militaire macht van de Sovjets is inderdaad imponeerend. Wij spraken dezer dagen een buitenlandschen militairen attaché, die de ma noeuvres van het Russische leger heeft mee gemaakt. Daar, waar een verlaten heide lag aldus onze zegsman rezen plotseling ge- heele batterijen kanonnen en mitrailleurs uit den grond. Vijandelijke reuzentanks namen met groote snelheid de ongelooflijkste hinder nissen. Anti-tankkanonnen kwamen in actie en tóen de tanks niet te stuiten waren, verdwenen kanonnen, mitrailleurs en manschappen weer spoorloos onder den grond in ijzeren of beton nen groeven, overdekt met stalen pantsers, van buiten gemaskeerd met gras of heide. Een niet te vergeten schouwspel was het neer strooien van legerafdeelingen per parachute, niet alleen voorzien van geweren, doch ook van mitrailleurs en licht geschut. Overweldigend snel ging het in elkaar zetten der machinedee- len, het verzamelen en het oprukken der uit de luchtgevallen formaties. Dit alles had op onzen zegsman een diepen indruk gemaakt. Het behoeft geen betoog, dat men in Tokio per fect op de hoogte is van de militaire vorde ringen van Rusland. De Japansche geheime diplomatie is er op het oogenblik opgericht, China in een verbond tegen Rusland te betrekken. In Nanking gevoelt men daar echter niets voor, evenmin trouwens als voor een paot met Rusland, dat voor China even gevaar lijk is als Japan. Wat de buitenlandsche politiek aangaat, eischt Nanking teruggave van de bezette gebieden, doch overigens wenscht Nanking zich niet met een of an deren staat tegen een derde mogendheid te verbinden. Het Japansche consigne, om voorloopig niet al te provoceerend meer tegen China op te treden, heeft intusschen nog geen verdere inbreuken op de Chineesche souvereiniteit kunnen voorkomen. Dit is bewe zen door de jongste incidenten in Tsjengtoe. de hoofdstad van Szetsjoe-en, waar drie Ja panners het leven bij inschoten. Dit incident was een gevolg van de Japan sche pogingen, om ook vasten voet te verkrij gen in het Yangtsze-dal. De Yangtsze stroomt door de 6 vruchtbaarste Chineesche provincies, met een bevolking van 200 millioen, welke voor de Chineesche productie de rijkste markt vormt. Ongeveer 60 pet. van den Chineeschen buitenlandschen handel loopt over de Yangtsze- havens. Onder deze 6 provincies is Szetsjoe-en de grootste en rijkste. Zij omvat 1.300.000 vier kante K.M. met een bevolking van 70 millioen zielen, welke dus grooter is dan bijv. die van geheel Duitschland. In de oude Chineesche geschiedenis stond deze provincie om haar rijkdom bekend als de „Hemelsche Residentie". Haar voornaamste producten zijn goud, koper, steenkool, ijzer, zwavel, asbest, salpeter, lood, antimoon, zout en petroleum. Tsjang Kai Sjek heeft zeer veel gedaan voor de moderniseering en de industrialisatie van Szetsjoe-en en wil trouwens het Yangtsze-dal de groote industriee ls slagader van China maken. Het behoeft wel geen betoog, dat verschillende mogendheden reeds een begeerig oog op Szets joe-en hebben laten vallen, o.a. ook Engeland en zelfs in den jongsten tijd. In 1934 heeft het toen malige hoofd der provinciale regeering van Szetsjoe-en, generaal Lioe Hsiang, den directeur van de Young Brothers Banking Corporation te Shanghai naar Londen gezonden, om daar met Britsche financieele groepen over een leening tot exploitatie van de hulpbronnen van Szetsjoe-en te onderhandelen. Sir Miles Lampson, die toen Britsch gezant in China was, maakte in verband met dit plan reeds een luchtreis naar die pro vincie. In China ontstond echter scherpe oppo sitie tegen dit project. Ook de Chinese Students Association te Londen voerde er een felle pro paganda tegen. Generaal Lioe Hsiang werd een verrader genoemd, die nationale goederen aan buitenlandsche mogendheden wilde versjacheren. Het resultaat was, dat het plan niet doorging. Het zou natuurlijk een natuurwonder geweest zijn, indien Japan geen aspiraties had in Szets joe-en. Kort geleden verlangde de Japansche ambassadeur in China, de heer Kawagoe, van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Nanking „heropening" van het Japansche con sulaat in Tsjengtoe (Chengtu). Tegelijkertijd werd een zekere heer Eiichi Iwai tot consul- generaal te Tsjengtoe benoemd. Nu is elke Ja pansche consul in China een ondraaglijk heer schap, dat zich met de binnenlandsche politiek bemoeit, dat intrigeert en spionneert voor het Japansche leger. Begrijpelijkerwijze weigerde Nanking den nieuwen consul te erkennen; de re geering was daarbij ook volkomen in haar recht, aangezien Tsjengtoe geen verdragshaven is, zoo dat zij daar de meest volstrekte souvereiniteit behouden heeft. Het Japansche dreigement, dat niet-erkenning van den consul als een onvrien delijke daad beschouwd zou worden, vermocht Nanking niet van houding te doen veranderen. Tokio betoogde, dat het consulaat te Tsjengtoe slechts tijdelijk gesloten was na de bezetting van Mandsjoerije, als gevolg van de anti-Japansche stemming, die overal ontstond. Nanking stelde daar echter tegenover, dat zij ook vóór de be zetting van Mandsjoerije geen Japanschen consul in Tsjengtoe erkend had. De heer, die zich als zoodanig uitgaf, had nimmer een „exequatur" van Nanking ontvangen. De Centrale Regeering stelde den Japanschen ambassadeur er van in kennis, dat zij zich alle rechten voorbehield, ook het recht, om den „consul" te Tsjengtoe even tueel te laten arresteeren. In antwoord daarop trad deze „consul" zoo provoceerend op, dat er in Tsjengtoe anti-Japansche ongeregeldheden ont stonden, waarbij drie Japansche agenten het leven lieten. Dit incident, dat aanvankelijk zeer hoog werd opgenomen, staat thans op het punt geliquideerd te worden, hetgeen weer een nieuwe bevestiging zou kunnen zijn van Japans tactiek verandering ten opzichte van China, want vroe ger plachten dergelijke geprovoceerde incidenten dankbaar aangegrepen gelegenheden te zijn voor nieuwe „veroveringen". Te Roermond is Zondag j.l. een bondsdag ge houden van de Limburgsche „Credo-pugno"- beweging, den bond van R.K. propagandaclubs in dat diocees. Nadat 's morgens huishoudelijk vergaderd was, werd 's middags door de honderden Credo- pugno-mannen gedefileerd langs Mgr. dr. Lem- rnens, den Bisschop van Roermond, waarna in het Kruiswegpark bij de kapel 't Zand een openbare vergadering werd gehouden onder leiding van den voorzitter, pater Jacobs, die in zijn openingswoord trouw betuigde aan den Bis schop en aan dr. Poels, en het een domheid noemde van de N.S.B. dat zij tegen deze twee personen had stelling gekozen. Nadat Mgr. Lemmens zelf een kort woord van opwekking had gesproken sprak de vader der Credo-Pugno-beweging, Mgr. Poels, zijn strij ders toe. „Als het geloof op kerkelijk terrein wel be waard werd, maar op wereldlijk terrein niet werd toegepast, dan zou de toestand onhoud baar worden, aldus dr. Poels. Wij verwijten veel aan de sociaal-democratie, maar ook onder ons zijn er niet weinigen, die hun geweten wel eens mogen onderzoeken. Ook bij ons zijn er, die de schuld dragen, dat men gaat zeggen met die voorstanders der demo cratie is niet te praten, laat 't volk volk zijn en geef ons een dictator. Dat is een groot ge vaar voor 't behoud der rechtmatige demo cratie en tevens een groot gevaar voor de Ka tholieke Kerk, dat n.l. 't katholicisme tusschen twee molensteenen in raakt, 't bolsjewisme en 't nationaal-socialisme." Vervolgens sprak de heer Jos. Maenen, voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond in Lim burg, en daarna hield pater W. de Leeuw O.F.M. de feestrede, waarin hij de taak van den Credo-pugno-man schilderde. niet oirbaar gekleed waren. Zij droegen n.l. zgn. ski-sokjes, in plaats van kousen. De ouders vol deden aan het verzoek van het hoofd, om de kin deren weer met kousen naar school te sturen, waarop zij weer zijn toegelaten. De vorige week echter herhaalde zich dit euvel, maar thans weigerde een ouderpaar aan het her haalde verzoek van het hoofd der school te vol doen. Daarop zijn de betrokken leerlingen voor goed van de school verwijderd. De ouders heb ben Zaterdag een brief van het schoolbestuur ontvangen, waarin dit zijn goedkeuring hechtte aan de door het hoofd der school gevolgde ge dragslijn. De leerplichtige kinderen bezoeken thans geen school en, naar wij vernemen, zal deze aange legenheid vermoedelijk bij hoogere instanties aanhangig gemaakt worden, teneinde een uit spraak te verkrijgen. De tentoonstelling 't Volle Profijt te Enschede, welke zich reeds in zulk een groote belangstel ling verheugde, beleefde Maandag-Koninginne dag, een kolossale interesse van het publiek. In totaal zijn thans reeds 150.000 menSchen de poorten gepasseerd. Het bestuur verwacht zeker een bezoek van 200.000 hetgeen een record zal beceekenen in het Nederlandsch tentoonstel lingswezen De geheele tentoonstelling, welke zoowel in opzet als ;1n uitvoering gebaseerd is op „kort maar krachtig", wordt niet verlengd, hoe ook van verschillende zijden aandrang is uitge oefend, er enkele dagen aan vast te knoopen. Woensdag is onherroepelijk de laatste dag. Op Koninginnedag bood de show-ring een prachtiger aanblik met het geslaagde Histori sche Steekspel. Van heinde en verre waren ue bezoekers toegestroomd. Zoo zag men aan oe bekende hoerendrachten Zeeuwen, Friezen, be woners van Staphorst, Spakenburg, Brabant- sche streken. Laat in den namiddag arriveerde voor de Woensdag te houden rundvee-tentoonstellmg het grootste gedeelte van de kerncollecties rund vee, alsmede de deelnemers aan de diverse groepen. Alleen reeds bij het aantal deelnemende koeien is eer. legertje win helpers en begelei ders van pl.m. 2000 tn getal. Al de deelnemende inzenders zijn verrukt over den prachtig aangelegden Show-Ring, waarin het bekroonde vee in défilé zal worden voorgeleid. Te Garijp, in Friesland, aldus schrijft men aan de „N. R. C.", doet zich bij het christelijk lager onderwijs het volgende merkwaardige ge val voor. Eenigen meisjes, die deze school bezoe ken, is gedurende den zomer eenigen tijd achter een de toegang tot het gebouw geweigerd, omdat zij, naar het oordeel van het hoofd der school, Het bestuur van den Nationalen Woningraad, algemeenen bond van woningbouwvereenigingen te Amsterdam, heeft zich naar aanleiding van de voorgenomen intrekking van den huurtoe- slag in een adres tot den minister van Sociale Zaken gewend, waarin verzocht wordt, tot te rugneming van het besluit tot intrekking van den huurtoeslag subsicliair, dat de beslissing in ciszen wordt aangehouden tot aan de hand Van de te verzamelen gegevens een nauwkeu riger overzicht zal zijn verkregen van de directe gevolgen van de intrekking van den huurtoe slag, dat afgescheiden van cte kwestie van den huurtoeslag, de huurverlaging voor zonder rijks- steun ingevolge de woningwet gebouwde ver- eenigings- en gemeentewoningen alsnog door bijdragsverleening van rijkswege wordt mogelijk gemaakt en dat de rente van door rijksfondsen verstrekte leeningen voor regeerings- en ge- meentebouw, ten spoedigste wordt verlaagd. De huldiging van de harpiste Rosa Spier legenheid van haar 30-jarig jubileum. in het Kurhaus fe Scheveningen, ter ge- Tijdens de rede van prof. v. d. Bilt BATAVIA, 1 Sept. (Aneta) Gisteravond had op het paleis aan het Koningsplein, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, het gebruikelijke heerendiner plaats, dat op zeer geanimeerde wijze verliep. De Gou verneur-Generaal stelde een dronk in op het welzijn van H. M. de Koningin. Na afloop van het diner sloeg men vanaf het bordes van het paleis de voorbijtrekkende taptoe gade. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft de 50- jarige De R. uit IJmuiden terecht gestaan, ver dacht van poging tot doodslag, tweemaal ge pleegd. Zondagmiddag 7 Juni stond hij voor zijn wo ning in De la Reystraat met de dochter van zijn overleden tweede vrouw te praten, toen een tante van het meisje zich in het gesprek mengde en het meisje afried om met haar stiefvader het huis binnen te gaan. De man wond zich hierover op, haalde een revolver uit zijn woning en loste een schot op de vrouw, die echter slechts een ge ringe ontvelling opliep en gillend wegholde naar haar woning aan de Pres. Krugerstraat, achter volgd door den man. Een buurman, die hem zag aankomen, trok bijtijds de keukendeur dicht, waarop de woesteling na een sommatie, om de deur te openen, de revolver op den buurman richtte. De revolver ketste echter. De buurman gooide de deur open en wist met andere toege schoten personen den woesteling te overmeeste ren. De Officier van Justitie eischte een gevange nisstraf van vier en een half jaar. De Haarlemsche rechtbank deed hedenmorgen uitspraak. Zij achtte de poging tot doodslag, tweemaal gepleegd, bewezen, en veroordeelde den IJmuidenaar tot 5 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Voor de Haarlemsche Rechtbank heeft terecht gestaan een 41-jarige, thans gedetineerde Haarlemmer, die in het begin van dit jaar tal rijke pensionhoudsters en directrices van rust huizen en dergelijke in geheel Nederland heeft opgelicht. De man toonde dezen dames een visitekaartje met den naam van een ingenieur er op en vertelde Raar, dat hij kamers kwam huren. Inderdaad werd men het eens, maai dan vertelde de man, dat hij zijn portemonnaie in den trein had laten liggen of dat zijn porte monnaie was gestolen, enz., en vroeg den da mes f io ter leen. Meestal kreeg hij, omdat hij een zeer netten indruk maakte, dit geld in han den. Overbodig te zeggen, dat het heele verhaal verzonnen en het visitekaartje een falsificatie Was. De Officier van Justitie wees er op, dat er 32 strafzaken over verdachte loopen. Totaal heeft verdachte voor f 200 aan oplichtingen gepleegd. De eisch was twee en een half jaar gevangenis straf. De verdediger, Mr. H. J. M. Tonino, verzocht de rechtbank er rekening mede te houden dat dé Harlemmer ook in verscheidene andere plaat sen moet terecht staan. De rechtbank heeft nu den oplichter tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. SABANG, 1 Sept. (Aneta) De havenmees ter van Sabang ontving Zondag j.l. van een Duitsche boot bericht, dat de Willemstorén een van de belangrijkste vuurtorens in de om geving van het kolenstation Sabang de nood vlag had uitgestoken. De gouvemementsstoomer ,,Sirius" is onmid dellijk naar den vuurtoren gestoomd, waar men constateerde, dat door de aardbeving van 23 op 24 Augustus de lantaarn van den vuurtoren ont wricht was en het kwik uit den bak was ge slagen. Het bedienend personeel had de lan taarn in den vuurtoren toch draaiende weten te houden, doch vijf menschen vertoonden, door de zich ontwikkelende dampen van het kwik, verschijnselen van vergiftiging. Deze menschen heeft de „Sirius" naar Koeta Radja vervoerd. Men liet den tweeden machi nist van de „Sirius" voor bediening en voor eventueele reparatie achter. Nu de tomaten aan de veilingen bij duizen den kilogrammen tegelijk doordraaien, omdat zij den vastgestelden minimumprijs niet meer kunnen halen, heeft men naar een andere be stemming voor deze gezonde vrucht uitgezien. In de Rijnstreek wordt zij thans gebruikt als varkensvoer. Deze dieren blijken er verzot op te zijn en hun eigenaars kunnen ze voor een prikje krijgen. Wij vernamen van een veehou der, die zich 250 kisten tomaten a 25 kg. had laten toezenden tegen vier cent per kist, in clusief vracht. Met de augurken is het in deze streek al even droevig gesteld. Nabij de centrale veiling te Ter Aar wierp men de dagelijks doorgedraaide vruchten tot dusver eenvoudig op een hoop. Deze heeft echter den laatsten tijd geweldige afmetingen aangenomen en daar deze totaal waardelooze augurken thans beginnen te be derven en een ondraaglijke lucht verspreiden, hebben omwonenden zich tot het gemeentebe stuur gewend met het verzoek de rottende massa te laten opruimen. In een kom van veelsoortige flora verheft zich, drie uur ten Westen van Maastricht, een der merkwaardigste oude kasteelen van België, het slot van Ouden-Biessen. Natuur, kunst en historie hebben saamgewerkt, om deze plaats tot een waar attractiepunt voor toeris ten te maken. Schilderachtig passen de bruine verweerde muren in het groen van het land schap. En we1, is waar zijn hier overal zichtbaar de teekenen van verval en zou een vermogen noodig zijn, om het geheel te restaureeren, maar toch biedt de burcht met zijne verdedigings torens, muren en grachten altijd door zijn volle historiek. Het inwendige behoeft bovendien niet onder te doen voor het trotsche van den buiten kant. Zalen van eene treffende schoonheid zijn daar, naast veel ander antieks en artistieks, ge spaard gebleven. De bouw van dit slot klimt op tot de dertien de eeuw. Natuurlijk was oorspronkelijk niet al les zooals op den dag van heden. Naarmate de geschiedenis zich ontplooide, onderging ook de Oude-Biessen tal van veranderingen. Duidelijk werden deze aangegeven door de kwistig ver spreide opschriften, wapens en jaartallen. Ieder machthebber liet hier iets vastleggen van zijn roem en traditie. Roem en traditie: want op dit kasteel zetelde eens een landcommandeur van de vermaarde Duitsche ridders. Deze weid- sche orde, zoowel van geestelijken als militai ren aard, dankte, evenals de Tempeliers en de Johanniters. haar ontstaan aan de Kruistoch ten Haar hoofd droeg den titel van groot meester. Zij bestond uit ridders, priesters en dienstdoende broeders, verdeeld over twaalf 1 andcommanderij en. Elke van deze omvatte weer commanderijen. Tot de landcommanderij van Ouden-Biessen behoorden de commande rijen, gelegen in Brabant, de landen van Over maas, het prins-bisdom Luik en het Rijnland. Onder historisch en artistiek opzicht is wel het voornaamste de oude kerk en het is moei lijk uit te maken, wat hier wel het meest im poneert: de doeken, de grafsteenen of het ge sneden hout. Boven het hoofdaltaar, eene gift van landcommandeur Huyn van Geleen, trekt de bewondering eene prachtige schilderij van Gerard Douffet, een leerling van Rubens. Zij stelt voor de Aanbidding der Herders. Links staat een altaar, versierd met een doek, waarop de „Afneming van het Kruis" van De Crayer. Het tafereel op het rechteraltaar beeldt af Sint-George, die een vaandel ontvangt van Sint-Michael, Op den achtergrond vermeestert hij den draak. Nog twee schilderijen bevinden zich op een der Zijmuren. De duidelijkheid heeft wat geleden, doch eene geeft te zien Christus, die onder het kruis bezwijkt, en waarschijnlijk bovendien een ceremonie van de Duitsche orde. Prachtig zijn ook de grafsteenen. In het mid den een der mooiste van België, maar, helaas, gedeeltelijk vergaan. Blijkens het opschrift in gothieke letters werd hier in 1292 een bisschop van Koerland begraven. Destijds stond er dus reeds een kerk of kapel op deze plaats, want de tegenwoordige is van veel lateren datum. Merk waardig is in den muur rechts een indrukwek kende epitaaf met de adelskwartieren en de wapens van den héér-Won Kóchau. Op het koor sluimeren onder een gemeenschappelijken steen, die hunne namen vermeldt, de landcomman deurs Huyn van Amstenrade en Huyn van Ge leen. Beiden maakten zich zeer verdienstelijk voor de orde. Een inscriptie achter in dit ge bouw getuigt, dat de eerste den eersten steen legde en de ander in 1638 de voltooiing tot stand bracht. Al trekken in deze kerk meer het schilder werk en de grafsteenen de onmiddellijke aan dacht, toch valt in menig artistiek stuk ook de houtsnijkunst te bewonderen. Rechts staat bij den ingang van het met wapens van verschil lende heeren beladen koor nog immer het zware gebeeldhouwde bidgestoelte van den landcom mandeur, een herinnering aan het hooge ambt, dat hij bekleedde. Oud en merkwaardig zijn Ook twee beelden in de nabijheid, evenzeer als de prachtige O. L. Vrouw van den Biessen op het Imker zijaltaar, die dagtekent uit de veertien de eeuw. In de buiten aangebrachte zuilengalerij hangt een antiek houten kruisbeeld. Tot slot van deze beschrijving zij vermeld, dat op den gevel in de hoogte een mooi beeld van O. L. Vrouw in renaissance-stijl (1634), vergezeld van het wapen van Huyn van Amstenrade en het kruis der orde, aanwezig is. In het kasteel zelf treft het eerst een galerij in den noorder vleugel. Hierin prijkea eënerzijds de portretten van verschillende landcomman deurs met hunne wapensteenen en aan den an deren kant- mooie schilderijen, die de iegenae van den blinden bedelenden veldheer Bcüsarius uitbeelden. Aan het einde van deze gang liggen de koninklijke vertrekken, zoo genoemd wegens het verblijf van verschillende Fransche konin gen op Ouden-Biessen. Lode wijk XIV verwijlde hier in Juni 1673 op zijn doortocht naar Hol land. Toen na den slag van Laeffeld in 1747 de hertog van Cumberland, zoon van George II, het slot moest verlaten, werd het betrokken ctoor Lode wijk XV. Tot dankzegging voor de Fransche overwinning had in de kerk van het kasteel een plechtig Te Deum plaats. Waarlijk schitterend zijn deze luxueuze za len. in de eerste valt te bewonderen de prach- tige zoldering met een voorstelling van Jupiter. Het portret van Aartshertog Leopold, groot meester der orde, geschilderd in 1662, siert een der wanden. Ook de omlijsting in gesneden hout dateert uit dien tijd. Naast dit vertrek ligt de kamer in den toren, die diende tot bibliotheek. Aan het plafond een symbolische uitbeelding van de vier jaargetijden. Een levendigen indruk geven in deze zaal de portretten van den land commandeur baron von Sickingen en zijn fami lieleden. Even fraai is het derde salon, dat ge bouwd is in renaissance-stijl. Hier bevindt zich een gebeeldhouwde schoorsteen en daarboven het portret van den landcommandeur van Was senaar. De zoldering vertoont een symbolisee- rende afschildering van fle vier hoofddeugden: voorzichtigheid, rechtvaardigheid, moed, matig heid. Nog tal van andere merkwaardigheden wor den op het kasteel van Ouden-Biessen aange troffen. In het kantoor, ëertijds de secretarie, staat een oude schoorsteen, waarop Adam en Eva zijn afgebeeld. Hij bevat ook een inscriptie vermeldend, dat in 1190 de Duitsche orde weid gesticht. Een ijzeren deur met het jaartal 1639 geeft toegang tot de voormalige schatkamer, welke vensters van staven voorzien zijn. Fraaie gothieke kolommen steunen de gewelven der onderaardsche kelders. De folterkamer en de ring, waaraan de ter dood veroordeelden wer den opgeknoopt, zijn hier nog aanwezig. Binnen den hoogen middentoren bevindt zich een oua uurwerk met drie klokken. Een van deze, de grootste, heette St. Lamberflus. Zij draagt een Latijnsch opschrift en de initiatlen G.V.T. Waarschijnlijk beteekenen deze letters „G. van Triër", een bekende klokkengietersfamilie. Uit de inscriptie blijkt, dat de klok in 1566 geplaatst werd door den landcommandeur Jan van Goer. Op de eerste verdieping van het kasteel heeft de tegenwoordige eigenaar een klein museum van oudheden uit den tijd .der Duitsche orde aangelegd, Eenige annexen van het slot verd^-iea nog •fTe aandacht. Vooreerst het gastenhuis aabij den ingang aan den Westkant. Hier werden oudtijds waarschijnlijk voorbijgaande vreemde lingen geherbergd. Boven de deur dan den ach terkant het wapen van den landcommandeur Kardinaal von Schonborn. Het op eenigen af stand gelegen Apostelhuis biedt eenige inte ressante historische opschriften. Een legende vertelt, dat in dit antieke gebouwtje twaalf ar men, ter pere der twaalf Apostelen, gastvrijheid genoten. Aan de Zuidzijde van het machtig complex is ten slotte de vermelding waard het prachtige park met de twee roode beukeboo- men, die de mooiste van geheel België zijn. Hier staat ook het interessante Minervatem- peltje, opgetrokken in den trant van „rAmour" te Versailles. Baron von Reichsach, een der laatste landcommandeurs, zou dezen tuin heb ben aangelegd. Maastricht. FR. DAZERT Wanneer men te Amsterdam van het Centraal Station per trein naar de Weesperpoort gaat, passeert men een groot blok huizen, alwaar op het schuin naar voren afloopende dak met letters van een meter groot geschreven staat: „Geen christelijke pérs, Lees Het Volk". Er schijnt dus wel een zeer bijzondere tegenstelling te bestaan tusschen de Chris telijke en de socialistische pers, een veel grootere tegenstelling dan tusschen de andere persorganen. De leiders, die zoo gaarne samenwerking zoeken met de Ka tholieken ontkennen dit wel, maar hun vol gelingen voelen het zuiverder en schreeuwen het hier met recht van de daken, dat chris tendom en socialisme water en vuur zijn. Voor ons was dat geen nieuws, maar voor de ondubbelzinnige erkenning van die zijde zijn we vooral in deze dagen dankbaar. En de steunverslechtering De door Minister Slingenberg voorge nomen verslechteringen in de steun regelingen mogen een noodzakelijk gevolg zijn van het door de Regeering ge voerde bewind, ze zijn maar niet zonder meer verantwoord, gelijk ook de instelling der wetenschappelijke commissie voor een deskundige enquête naar den voedingstoe stand der werklooze gezinnen getuigt En wat zal het worden na de af schaffing van den huurtoeslag en de in stelling van de lage standaaröloonen voor de langdurig werkloozen? De Gelderlander geeft er een voorproefje van. Het vertelt van een oppassend huis vader, die sinds enkele maanden zonder arbeid was. We kenden den man als een uitstekend vakman en meenden, dat hij nog bij zijn patroon, dien hij bijna 20 ja ren trouw gediend had, aan het werk was. Dezer dagen ontmoetten we hem. Hij was ontslagen, na bijna 20-jarigen dienst. Oor zaak: malaise. En nu trok hij van den steun, plm. 13.50 voor man, vrouw en 6 kinaeren. Mijnheer, zoo vertelde hij mij en ach ter zijn trouwe oogen zag ik de pijn bran den in zijn ziel ik heb 't vroeger nooit geloofd als ze wel eens spraken of schre ven van ondervoeding. Ik dacht dat 'i overdreven was. Maar nu begin ik te mer ken, dat 't waar is. Ik kan m'n kinderen niet voldoende meer voeden. Aan brood en aardappelen zonder meer raken ze eenvou dig niet bij gegeten en ik kan ze eenvou dig niets extra's geven. Ik moet ze onvol daan naar bed sturen, en u weet niet wat dat beteekent voor een vader en moeder 't Spreekt vanzelf dat we aan 't bijkoopen van kleeren of wat ook eenvoudig niet kun nen denken. Maar daar hebben we op 't oogenblik gelukkig nog geen gebrek aan. Ik kan anders wel begrijpen, dat menschen die al jaren werkloos zijn, ten einde raad en tot alles in staat zijn. Als je de gesprek ken soms hoort, mijnheer, onder de gere gelde steuntrekkers, als je daar mee in de rij staat, dan hou je je hart vast over wat er gebeuren kan als het eens tot een uit barsting mocht komen. Tot zoover het gesprek met den ontslagen werkman. Daar hoeft geen letter commen taar bij. De diepe tragiek spreekt voldoen de voor zich zelf. Aangemoedigd door het succes van den Tan- demdag op Waalhaven, hebben K.L.M. en A. N. W. B. met instemming van de Nederlandsche Wielren Unie besloten tot het organiseeren van een tweeden Tandemdag op Zondag 20 Septem ber, ditmaal met de Amsterdamsche luchthaven Schiphol als eindpunt. De deelnemers, die uisluitend toeristentan- dems mogen berijden, moeten een behendig heidsparcours afleggen. Zij worden verdeeld m twee groepen, n.l. groep A: zij, die een verplich ten afstand van 150 K.M. tot Schiphol henben afgelegd in het tijdvak van Zaterdag 19 Sep tember 8 uur 's morgens tot Zondag 20 Septem ber 12 uur 's middags en sich tusschen 11 en 12 uur bij den controlepost van den A.N.W.B. op Schiphol gemeld hebben; groep B: zij, aie Zondag 20 September een kleine rit maken, tusschen 10 uur en 12 uur 's morgens aan een der controleposten te Hoofddorp (politie bureau) of Sloten (café Germanni) hun con- trölekaart laten afstempelen en zich tusschen 13 en 14 uur aan den controlepost van den A. N. W. B. op Schiphol melden. Inschrijvingen voor deelneming moeten uiter lijk Dinsdag 15 September om IC uur 's middags ingekomen zijn bij het hoofdkantoor van den A.N.W.B. Parkstraat 18, Den Haag. BR inschrij ving moet een inleggeld worden voldaan. Alle deelnemers hebben vrijen toegang tot Schiphol, ontvangen een herinneringsmedaille en kunnen tegen verminderden prijs een rondvlucht boven Amsterdam maken. Het be vijs van het afleggen def 150 K.M. wordt geleverd door een contrölekaart, die de deelnemers bij een Bondshotel. -café of -rijwiel hersteller moeten aanbieden, waarna op ae kaart vermeld wordt, dat de betrokkene daar per tandem geweest is en hoe laat hij is ver trokken. Het aantal dier stempels is onbeperkt, doch het afstempelen kan uitsluitend geschieden in de volgende plaatsen: Amsterdam, Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom. Breda, Brielle, Coevorden, Delft, Delfzijl. Deventer, Doesburg. Dokkum, Dordrecht, Eindhoven, Enkhuizen, Enschede, Franeker, Goes. Gorinchem, Gouda, 's Graven- hage, Groningen, Haarlem, Harderwijk, Harlin- gen, Heerenveen, Heerle, Helder, Hengelo (O.i, 's Hertogenbosch, Hilversum, Hoek van Holland, Hoogeveen, Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Lei den, Lochem, Maastricht, Medemblik, Meppel, Middelburg. Nieuwe Schans, Noord wijk aan Zee, Nijmegen. Ommen, Roermond. Roosendaal, Rot terdam, Schiedam, Sluis, Sneek, Steenwijk, Ter- neuzen, Tiel, Tilburg, Utrecht, Valkenburg, Venlo, Vlissingen, Winterswijk, Zaandam, Zandvoort. Zutfen en Zwolle. Een van de hierboven genoemde plaatsen geldt als plaats van vertrek, waar de kaart even voor het afrijden moet worden afgestempeld. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5