UIT DEN OMTREK Twee broers en elkandèrs vijanden Diefstal in een warenhuis FRANCISCO EN RAMON FRANCO VLIEGVELD TEMPELHOF WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 Een twist, die de incarnatie is van het bloedige drama, dat zich thans in Spanje afspeelt Beiden in denzelfden geest opgevoed Engel der duisternis Een tragisch oorlogsverhaal Getroefd AERDENHOUT BLOEMEND AAL DRIEHUIS HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE Officier van Justitie spreekt van een bende; verdediger wijst op redmiddel voor mo- reelen ondergang Tegen jong meisje 1 jaar geëischt Vurig pleidooi Niet in vryheid SANTPOORT VELSEN VELSEN-DRIEHUIS VELSEN-NOORD Niet tientallen kilometers buiten de stad gelegen, doch bijna binnen de bebouwde kom van Berlijn Koningin der Europee- sche luchthavens VOGELENZANG Twee kinderen groeiden samen op, zonder elkaar te begrijpen of te beminnen. De een werd een beroemd vliegenier, de ander is thans de jongste generaal van Spanje en tevens leider der Nationalisten. Toen de Nationalisten in Spanje in verzet kwamen tegen het Marxistisch wanbeheer, hebben velen den leider der opstandige bewe ging verward met den regeeringsgetrouwen vliegenier, die eveneens in de geschiedenis van Spanje een rol heeft gespeeld. Merkwaardig Is. dat deze beide broers thans lijnrecht tegen over elkaar staan en verbitterde vijanden zijn geworden. Er zijn twee Franco's, zooals er ook een twee voudig Spanje bestaat. De een is fascistisch, de ander republikeinsch gezind. De een is ka tholiek, de ander is vrijdenker. De een be hoort tot de Witten, de ander tot de Rooden. De een is generaal Francisco Franco, die op het oogenblik in het middelpunt der wereld- belangstelling staat: hij is de aanstoker van den militairen opstand, die op het oogenblik heel het Iberisch schiereiland in vuur en vlam zet. De andere Franco is de beroemde vliege nier Ramon Franco, revolutionnair in hart en nieren, die in 1930 koning Alfons XlIIvan den troon hielp jagen. Toch zijn deze twee men- schen broers van elkaar en de twist die her. verdeelt, heeft een tragische beteekenis ge kregen, want zij is de incarnatie van het bloe dig broederdrama dat zich thans in Spanje afspeelt. Wanneer men de familie Franco nagaat, lijkt deze strijd nog veel wonderbaarlijker, want indien ooit twee broers in denzelfden geest werden opgevoed, dan waren het wel Fran cisco en Ramon. De eerste werd geboren op 4 December 1892, de tweede vier jaar later. Zij waren kinderen van een zee-officier, die op lateren leeftijd gehuwd was met een Jong meisje, dat tot den Spaanschen adel behoorde. Hun moeder was een vurig katholieke vrouw, hun vader was een van die kerels, die bezield zijn met een groot weerstandsvermogen, trouw aan de monarchie, een van die officieren, die alle eigenschappen bezitten om generaals te kwee ken. Reeds op Jeugdigen leeftijd werden de beide broers voor de militaire loopbaan be stemd. Francisco Franco ging reeds op vijftien jarigen leeftijd naar de militaire academie; enkele jaren later zou ook Ramon denzelfden weg opgaan. Maar van Jongsaf aan bleken hun karakters ver uiteen te loopen en er ontstond een diepgaande vijandschap tusschen beiden. Terwijl Francisco zich openbaarde als een jonge kerel vol brandende activiteit, vastbe raden, leek zijn broer meer een jeugdig droomer, die in staat was om de meest gekke dingen te doen, bravourstukjes, waarvoor hij zijn leven op het spel zette. Reeds in den boezem van deze hoogstaands familie in Galicië vindt men deze beide broers de beide uitersten, die thans op dit oogenblik heel Spanje uiteenscheuren. Reeds op het erf van de ouderlijke woning, in deze stille pro vincie, werd een soort algemeene repetitie ge geven van den strijd die zich op het oogen blik in Spanje afspeelt. Toen reeds voltrok zich in den familiekring het nationale drama, dat het huidige Spanje te aanschouwen geeft. Francisco vertegenwoordigt den ijzeren wil, Ra mon het goede hart. Beiden hebben hun goede hoedanigheden en hun gebreken. De groote slagwoorden van den modernen tijd ontkiem den reeds in de zielen van deze jonge menschen. Sindsdien zijn jaren voorbijgegaan. Ramon en Francisco volgden ieder hun eigen carrière, maar ook hun karakters loopen steeds verder uiteen, en de verschillen worden steeds duide lijker merkbaar. De jongste is enthousiast over de pogingen van de vliegeniers, die zich in de lucht willen verheffen en tot de zon willen op stijgen; de oudste is diep getroffen door de nederlaag, die Amerika zijn vaderland heeft toegebracht en hij wil zijn land uit alle macht omhoog heffen en op een daadwerkelijke wijze dienstbaar zijn. Hij gaat naar Marokko, waar hij strijdt onder de paars-geel-roode vlag. Daar zal hij achtereenvolgens alle rangen door- loopen: in 1913 is hij luitenant bij de inland - sche troepen; in 1914 kapitein. In 1916 wordt hy benoemd tot Overste, omdat hij zich bui tengewoon had onderscheiden in den strijd met de rebellen, waarbij hij zwaar gewond werd. Hij is een buitengewoon bekwaam officier, die door zijn soldaten aanbeden wordt en ook on der de koloniale troepen is hy een beroemd heid geworden, zoodat hij met een haast legen darisch waas is omgeven. We schrijven dan 1921: Generaal Milan Astray, die als militair op Cuba zijn carrière heeft gemaakt, krijgt een groote bewondering voor den Jongen kapitein. Daar hij hem als een deskundige beschouwde voor den oorlog in Afrika, nam hij hem mee naar Sidi-del-Abes. by het eerste regiment van het Fransche vreemdelingenlegioen. Maanden achtereen woonden beiden in Sidi-del-Abes. De jonge kapitein begreep weldra welke gewichtige dien sten een Vreemdelingendienst ook aan Spanje zou kunnen bewijzen. Inwendig was hy er reeds lang van overtuigd, dat hij ook voor zijn land een Vreemdelingenlegioen moest oprich ten. Milan Astray en Franco bestudeerden bei den de methoden, die by het Fransche Vreem delingenlegioen werden toegepast en met groote begeestering bezield, keerden ze terug naar Meiilla, om daar het Tercio op te richten. Dit Legioen zou bestaan uit 7 bataillons van elk 1000 man. Francisco Franco heeft de sol daten van het Vreemdelingenlegioen, die vaak uit verschillende landen komen, verschillende talen spreken, zeer uiteenloopende zeden en gewoonten hebben, opgevoed tot waarachtige soldaten. Hij heeft hun diep in de ziel ge- Francisco Franco Ramon Franco keken, en het goede in hen weten te waar- deeren. Hij begreep dat deze menschen geen ander vaderland hadden dan den oorlog, dat zij slechts één reden van bestaan hadden, vechten en strijd voeren. Is het dan te verwonderen, dat deze krygers de Straat van Gibraltar thans zingend oversteken, terwijl de kogels hun om de ooren fluiten? Zij trekken ten strijde. Zij gaan naar huis, zy varen in het zog van hun kapitein, zy zingen Toen het Tercio gesticht was, nam Fran cisco het commando op zich van de eerste Bandera. In 1935 werd hy door Primo de Ri vera tot luitenant-kolonel benoemd en kreeg hij tot taak, om samen te werken met het Fransche leger in den strijd tegen Abd-el- Krim. Deze gevechten waren uiterst bloedig, ook Francisco Franco werd gewond. Queipo de Llano werd geblesseerd, en generaal Milan Astray was genoodzaakt om zijn rechterarm te laten amputeeren. In het hospitaal vernam Francisco dat hij bevorderd was tot kolonel, en dat hij was vereerd met de militaire me daille, de hoogste onderscheiding die een Spaansch soldaat zich kan uitdenken. Van verschillende zyden werd er tegen ge protesteerd, dat Franco zoo'n snelle promotie maakte, Wat zal ik ervan zeggen, antwoordde pri mo de Rivera, Franco is een man die het altijd beter doet dan ieder ander. In 1928 werd Francisco Brigade-commandant en thans is hy de jongste generaal van het Suaansche leger. Terwül Francisco Franco telkens in rang steeg, was ook Ramon niet werkloos gebleven. Vanzelfsprekend stelde hij geen prijs op de lauweren van zyn broer. Hij wilde alleen een beroemd vliegenier worden. In 1927, toen Lind bergh voor den eersten keer den Atlantischen Oceaan overvloog, was luitenant Franco totaal overstuur. Op zijn beurt bereidde hij een Oceaanvlucht voor en op een lentemorgen in 1828 steeg hy in Huelva op, om zich naar Natal te begeven. Vandaar vertrok hy naar Rio de Janeiro, waar hij dertig uren later ar riveerde. Met één slag was hy nog beroemder geworden dan zyn broer: alle kranten der ge- heele wereld schreven over Ramon Franco. Intusschen had Ramon Franco alles in het werk gesteld om zyn beroemdheid uit te buiten, om zijn zeer vooruitstrevende sociale begrippen te verbreiden. Iiy geraakte in onmin met zyn familie, zoo dat de deur van de ouderlijke woning voor hem gesloten werd. Men beschouwde hem als' een soort dwaas. Ramon leidde trouwens een heel avontuuriyk leven, hetgeen wel biykt uit het volgende feit: Op zekeren dag zat hy in een café, toen hü heel overmoedig aan zün vrien den vertelde, dat hy nog niet getrouwd wa-s. Je durft niet te trouwen, riep een hunner. Bang van vrouwen, hernam Franco. Je zult eens wat zien. Ik trouw met het eerste het beste ongehuwde meisje dat hier binnen komt. En werkelyk, het eerste jonge meisje, dat in gezelschap van haar vader binnen kwam, werd later mevrouw Franco. Dergeiyke dwaasheden waren niet bevorder- ïyk om de goede betrekkingen met de famili- Franco te herstellen. De vliegenier ging aan politiek doen en voerde een feilen stryd tegen de monarchie. Hij wil een uiterst linksche republiek stichten. Maar in 1932 verkregen de rechtsche partijen een groote meerderheid bij de verkiezingen. zoodat de ster van den aviateur snel ver bleekte. Generaal Franco daarentegen maakte nog steeds vorderingen: in 1934 werd hy benoemd tot divisie-commandant en later tot Chef van den Generalen Staf. Hij werd de vriend van Alcala Zamora, die hem tot Minister van Oorlog benoemde. Toen in 1936 het Volksfront aan de macht kwam, werd hij haastig naar de Balearen gezonden als gouverneur. Later zona men hem naar Marokko, in de hoop dat hy ver weg zou zijn en het minst schadelijk. In dien tyd is Ramon Franco weer in de gratie gekomen en daar hij zich in de laatste jaren met marine-aangelegenheden had bezig gehouden, werd hy militair attaché te Was hington. De rest weet men. Op 18 Juli gaf generaal Franco het sein voor den opstand. Franco wist wat hij deed. Hij heeft zich in geen gevaarlijk avontuur gestort. Of hij slagen zal is een an dere vraag. Dezer dagen werd verteld dat hij zijn vrouw en kinderen naar Portugal had la ten vertrekken. Wat Ramon Franco betreft, werd beweerd, dat hij in Washington de kat uit den boom kijkt om te gelegener tyd de een of andere party te kunnen kiezen. De held van de film Engel der duisternis, vervaardigd door Sidney Franklin, met March. Marshal en Merle Oberon in de hoofdrollen, heeft evenals zyn partnerin, die tevens zijn vrouw is, wel heel veel ellende en menscheiyk wee te doorworstelen, voor hij zijn bestemming vindt. Hij en zijn neef zyn in den oorlog. Als zy thuiskomen, treffen zy behalve een lieve moe der en tante ook een kennisje aan, dat in den tyd, dat zij weg waren tot een beeldige jonge dame is opgegroeid. Beiden houden van haar zonder het elkaar te bekennen. Zy houdt van één hunner: Alan Brent, den jongste der twee. Maar als zij zullen trouwen, worden de vrienden opnieuw opgeroepen. Het meisje weet raad en vergezelt haar aanstaanden man tot Folkestone. Aan het front wil Alan verlof om naar huis te gaan. Maar de neef, die zyn superieur is, wei gert het verlof, omdat hy détails vernomen heeft over het gezelschap, dat Alan dien nacht in Folkestone heeft gehad. In den eerstvolgen- den aanval verdwijnt A'an en na drie jaren is hij nog steeds zoek: men houdt hem voor ge sneuveld. In werkelijkheid echter leeft hy in een hospitaal voor blinden onder een valschen naam. Hij weigert naar huis te gaan, doch de directeur weet hem over te halen toch den stap te wagen. Maar als hij zyn dorp nadert, bekruipt hem de angst, dat zyn vrouw hem zijn leven lang zai moeten helpen en hy rijdt ver der. Jaren gaan voorbij en de jonge vrouw heeft zich inmiddels verloofd met het jeugdvriendje, terwijl Alan kinderboeken schrijft op zijn een zaam buiten. Het toeval echter, in den'persoon van een vriend, brengt de drie weer bij elkaar, maar ook or> dat oogenblik herwint Alan de kracht om het noodlot weerstand te bieden. Hy simuleert geen liefde meer voor Kitty te voelen, doch zij en de vriend verschijnen in den avond van dien dag opnieuw en hooren den ongeluk kige klagen tegen zyn huishoudster, die hy m de kamer vermoedt. Dan breekt eindelijk het ijs en Kitty verklaart hem nooit weer te zullen verlaten. Een treurig? geschiedenis, zooals men ziet, een geschiedenis zelfs, die links en rechts de zakdoeken te voorschijn dwong. Enkele détails, die we hierboven vermeldden, maken intusschen, zooals men begrypen zal. voorbehoud voor volwassenen noodzakelyk. Het verhaal gaat, dat een officier van het Nederlandsche leger onlangs in Dultschland was voor een sportdemonstratie. In een byeenkomst van officieren werd spottend over Holland ge sproken. Een Dultscher zei: ,,Pas maar op, het zal niet lang meer duren, of onze Hitier komt ook in Holland." Waarop die Necterlandsche of ficier geantwoord zou hebben: „Dat is best mo gelijk. Wy hebben al jullie keizer; wij hadden jullie kroonprins; wy zullen ook nog wel een rustig schuilhoekje voor jullie Hitier weten te vinden." Hulde aan dien officier, die ook in het woord duel als kundig tacticus de nationale eer ver dedigde, zegt de Groene. Maak hem generaal! voegen wy er aan toe. Frederic March, Herbert Marshall en Merle Oberon in „Dark Angel", De ballonwedstrijd In den loop van September zullen er wel adreskaarten terug ontvangen worden, welke op Koninginnedag met de opgelaten ballonnetjes meegedragen zyn naar de oostelijke streken van ons land. Deze terugontvangen kaarten kunnen ingele verd worden by den voorzitter van het Aerden- houtsche Oranje-comité, mr. A. Bos, Dahlia laan 16 te Aerdenhout tot 30 September a.s. Op dien datum wordt de uitslag van den wed strijd vastgesteld. Personalia De heeren G. A. Sterwers en H, G. Dokkum zyn benoemd tot tydelyke onderwyzers aan de openbare U. L. O.-school alhier. Koninkiyke onderscheiding Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer S. de Kadt te Aerdenhcut, directeur van de N.V. Holl. My. voor geconden seerde melk te Alkmaar. Het Koninginnefeest Ook hier ter plaatse is het feest ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin op luisterryke wijze gevierd. Op het feestterrein heerschte den geheelen dag een opgewekte stemming, fn de ochtenduren was de jeugd aan het woord en werd het feest gedeeltelyk bijgewoond door onzen burgemeester. Op het Kerkplein werd o.a. het Wilhelmus gezongen, waarbij „Soli Deo Glo ria" haar medewerking verleende. Op het feestterrein waren vervolgens de kin derspelen aan de beurt. Dat .het daarbij leven dig toeging, ligt voor de hand, vooral als we nog in aanmerking nemen, dat ook de inwendige mensch niet werd vergeten. Een aardig onderdeel van de kinderfeesten vormde ook ditmaal weer de optocht van ver sierde fietsen, autopeds, trekwagens, enz. Hier voor bestond groote belangstelling. De jury ken de de pry zen als volgt toe: Kleine voertuigen: 1. Adri Maris; 2. Annie de Ruyter; 3. Wim Hesselink. Fietsen: I. Corry Post; 2. Wim Heese; 3. To Hülsman. Diversen: 1. Nico en Zus Mentink; 2. Zusjes Lan; 3. Jan Min en Nelly Boon. Op den optocht volgden de volksspelen, waar onder het aloude mastklimmen, Bomeinsche wagenrennen en waterballet. Een en ander vond onder groote belangstelling plaats. Des avonds slaagde om te beginnen dé lam pion-optocht buitengewoon goed. Op het feestterrein werden vervolgens eenige films vertoond, waarna tenslotte een vuurwerk het einde van de feesteiykheden teteekende. Landeiyke ruitersport Ter gelegenheid van de viering van het tweede lustrum van de Ko ninklijke Nederlandsche federatie van landelijke ryvereenigingen te Utrecht op Dinsdag 8 en Woensdag 9 September zal in het gebouw voor kunsten en wetenschappen aan de Mariaplaats een tentoonstelling worden gehouden fen allerlei ruiterspelen worden opgevoerd. Voor het R. K. Stationswerk De speldjes verkoop aan beide R. K. kerken ten bate van het Stationswerk heeft opgebracht 95. Baldadigheid In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zijn door baldadigen aan den Wegens diefstal van twee wollen Jumpers en een japon, uit een warenhuis, moest Dinsdagmorgen voor de Utrechtsche Recht bank een 20-jarig meisje uit Hilversum terecht staan. Snikkend nam het kind plaats in de bank der verdachten en erkende terstond haar mis drijf. Zij was met haar moeder en zuster van Hilversum naar Utrecht gegaan, om inkoopen te doen bij C. en A. Daar nam ze van een der tafels twee wollen Jumpers af en stopte die in haar boodschappentasch, terwyl ze op de japcnnenafdeeling een jurk in haar tasüiï mof. felde. By het verlaten van den winkel werden zy aangehouden en moesten evenals andere win kelbezoekers haar tasschen laten controleeren, want een der juffrouwen van de bediening had diefstal geconstateerd. Toen was haar mis- dryf ontdekt en werd zy in hechtenis genomen. Ook werd er huiszoeking gedaan bij het meisje thuis, alsmede by een getrouwde zuster yan haar en volgens het proces verbaal werden daar te zamen zestig japonnen, mantels en bloesjes etc. gevonden. Enkele daarvan werden als zynde afkomstig uit de magazynen van C. en A. herkend door het personeel. By den Officier van Justitie, Jhr. Mr. Twiss Quarles van Ufford vatte de meening post, hier te doen te hebben met een bende van winkeldieveggen, waardoor warenhuizen syste matisch worden afgestroopt. Deze meening werd nog versterkt door het feit, dat de vader werkloos is. Wel gaf het meisje toe, de op haar gevonden stukken gestolen te hebben, doch van een bende was geen sprake en de kleedingstukken, die thuis gevonden waren, konden niet alle maal nieuw zyn en bovendien waren ze thuis met z'n twaalven en dan moeten er heel wat kleedingstukken zyn. Vader en moeder van het meisje werden als getuigen a décharge gehoord en deze verklaar, den, dat het kind altoos zeer oppassend was en eerlyk. Wat de gevonden kleedingstukken be treft, vertelde de moeder, dat byna alles wat zy hadden ln beslag genomen was, zoowel boven- als onderkleeding en oud en versleten door elkaar. In zyn requisitoir zeide de Officier van Jus titie echter nog met nadimk, dat hy er van overtuigd was, hier met een lid eener bende te doen te hebben en eischte tegen het meisje één jaar gevangenisstraf. Mr. R. Hermans uit Hilversum, als verdedi ger optredend, begon zijn pleidooi met te zeg gen, dat hy den indruk van den Officier van Justitie absoluut verkeerd achtte en dat hij zich verbaasde over de lichtvaardigheid waar mede hier uit gebrekkig feitenmateriaal een heele bende wordt geconstrueerd. Hier staat een meisje van nauwelijks twintig jaren, dat misschien wat verzot ls op mooie kleeren en zwicht voor de verleiding van een ongecontroleerd verkoopsysteem. zy ls gedurende een paar jaren in dienstbe trekking by een tandarts, die altijd druk in de practyk is, terwyl zijn vrouw dikwyls afwezig is. Zoo bestiert dit meisje byna heel het huis houden daar, en als zy misdadig van aanleg is, zou zich dat daar dan ook wel gemanifes teerd hebben. Haar mevrouw schrijft in een brief, dat zy nog vertrouwen in het meisje stelt en haar onmiddeliyk weer terug wil hebben, zoo zy vrijkomt. Voorts wees de verdediger er op, dat van twee gezinnen ongeveer de geheele garderobe in beslag is genomen en nu allemaal gestolen heet te zyn. Deze mensohen hebben nog alleen de kleedingstukken, die zy thans dragen. Pleiter noemde het van het meisje een groot moment van zwakte en het zal voor dit jonge leven zeer schadeHjke gevolgen hebben, wan neer zy lichtvaardig tot een beroepsdieveggc ge stempeld zou worden. Tenslotte vroeg mr. Hermans of hier rechtbank en ouders en reclasseering niet konden samen werken, om een jong leven te redden. Thans zit dit meisje opgesloten met vrouwen die reeds vele'malen met den strafrechter in aan. raking kwamen en deze zullen haar verhalen over heur ryke ervaringen niet besparen. Zulk gezelschap is voor een jong mensch funest, en dat wordt thans verplichtend geacht. Dan vroeg pl. of het meisje tot een voor waardelijke straf veroordeeld kon worden en of zy onmiddeliyk in vryheid kon worden ge steld. Het rapport der Commissie'van Voorlichting was geheel gesteld in den geest van het plei dooi. Na in raadkamer te zyn geweest, deelde de president mr. D. Kaars Seypestein mede, dat de rechtbank de termen voor voorloopige hech tenis nog aanwezig achtte. Wel vroeg spr, den Officier van Justitie, stappen te willen doen, dat het meisje niet langer in het gezelschap van die andere vrouwen in het Huis van Be waring vertoeft. Uitspraak over veertien dagen. Glipperweg te Heemstede eenige glazen man tels van de straatlantaarns stukgegooid, als mede twee groote ruiten van de aldaar inaan- bouw zynde huizen. De politie stelt een onder zoek in. Diefstal By de politie alhier is aangifte gedaan van diefstal van een heerenrilwiel, achter een woning. Ter plaatse voor die woning is een damesrywiel blyven staan. Het Oranjefeest Zooals te doen gebruikelyk was ook op dit Oranjefeest in de ochtenduren het woord het eerst aan de jeugd. Op het feestterrein konden de jongens en meisjes hun bedrevenheid toonen in 't zakloopen, sleuteltrekken, ringwerpen, blokjesrapen, bal- werpen enz. en konden zy genieten van den draaimolen, niet van den oud-Hollandschen, maar van één, welke hun minstens evenveel ge noegen schonk. 's Middags werden, na een rondgang door 't dorp de traditioneele volksspelen gehouden. Een heftige stryd om de prijzen werd gevoerd. Na oen pauze werd het avondprogramma afge werkt. Begonnen werd met een lampion-optocht, die bij deelnemers en kykers zeer in den smaak viel en zeker nog wel eens herhaald zal worden. Verder werkte aan dezen avond mee de turn- vereeniging „Santpoort", wier werk door het tal rijke publiek zeer op prijs werd gesteld, wat ze ker verdiend was. Het laatste woord was dezen dag aan de open lucht-bioscoop. Concert „Wilhclmiixa" Bovengenoemd muziekkorps geeft hedenavond een concert in de muzieknis. Dirigent De Groot stelt zich voor het volgend programma te doen uitvoeren: 1 Adolf van Nassau-marsch, J. Rodlglas. 2 Rip, Fantaisie, R. Planquette. 3 Cortè°e Nuptial, grandemarche, E. Gaudefroy. 4 Lustspiel-ouverture, Keler Bela. 5 Krönungsmarsch aus der oper Der Prophett, G. Meyerbeer. 6 Pastrale, Fantaisie, Sam Vlessing. 7 Une Nuit d'été, Ouverture, G. Tack. 8 Marche-finale. De gemeente en het Borgstellingsfonds B. en W. stellen den raad voor de gemeente te laten toetreden tot „De stichting Borgstellingsfonds voor Kennemeriand", gevestigd te Haarlem en in het kapitaal der stichting' deel te nemen met een bedrag van lV/2 cent per inwoner, dus rond f 5250. De storting zal worden verdeeld over 5 jatten. Exploitatie van een ziekenauto. B, en W. stellen den raad voor hen te machtigen aan J. van Gameren, voor den duur van 5 jaren, te rekenen van 24 Augustus 1936 af, een subsidie te verleenen van f 1000.per jaar, zoomede de helft der te betalen wegenbelasting, voor de exploitatie van een ziekenauto. Het uitbreidingsplan In de vergadering van den gemeenteraad van 8 September a.s. zal het nieuwe uitbreidingsplan behandeld worden. Concert De R. K. Harmonie Soli Deo Gloria heeft Zaterdagavond een concert gegeven op het terrein aan de Hofdyklaan. Er was zeer veel be langstelling en het publiek heeft dit concert, dat gegeven werd ter gelegenheid van de re clamecampagne der winkeliers, zeer gewaar deerd Kapelaan C. J. Berkhout Als een loopend vuurtje ging Maandag het bericht in de parochie dat kapelaan C. J. Berkhout door Mgr. den Bisschop tot kapelaan te Halfweg is benoemd en tot zijn opvolger is aangewezen de weleerw, heer H. C. Roozenburg van Heer Hugowaard, Heden, Woensdagavond, bestaat er in het R, K, Vereenigingsgebouw gelegenheid om van kapelaan Berkhout afscheid te nemen. Viering Koninginnedag Begunstigd door ideaal weer zijn alhier de feestelijkheden ter eere van den verjaardag van H. M. de Konin gin gehouden. Na een rondgang door Velsen-Noord brachten de schoolkinderen een zangaubade welke mede door Velsens burgemeester en diens echtg'fi- noote werd aanhoord. Prof, „Moretti" heeft den kleinen daar gooche len geleerd, terwyl de heer De Jong de altijd nieuwe poppenkastvertooning gaf. Als iets nieuws werd 's middags een hard- dravery voor jongens gehouden, d.w.z, een jongen fungeerde voor draver, terwyi een andere dienst deed als pikeur. Met spanning werd deze race gevolgd, onder wijl elders andere jongens met mastklimmen de omstanders gezellig bezig hielden en zelfs een mooien prijs trachten te halen. Dit laatste lukte niet altijd evengoed als bet eerste. Het gecostumeerde voetballen was eveneens een bijzondere attractie en de voetbalwedstrijd Kinheimz. F, C.-oombinatie had tot resul taat dat de Kinheim-speiers de elf draagme- dailles veroverden. 's Avonds om half negen was de zaal van „Concordia" tot ln alle hoeken bezet voor het houden van den huldigingsavond. De heer Deinum sprak het welkomstwoord, waarna een symphonieorkest een paar mar- schen ten gehoore bracht. Dan zongen de kinderen van „Huze Meer zicht „Ons Land" en „De Zee". Vervolgens ver kreeg kapelaan G. de Beer het woord en gaf in korte trekken weer wat H. M. Koningin Wilhelmina voor Haar volk is. Dan voerde het koor van „de Zusters" de bloemencantate van Geertr, y. Vladeracken uit. In het Zuid-Westen van Beriyn ligt het Duit. sche vliegveld met den wereldbekenden naam „Tempelhof". Deze luchthaven dankt haar groote vermaardheid minder aan het feit, dat zij in omvang of in technische outillage Schiphol, Croydon, Le Bourget en Littorio ver re overtreft dan wel hieraan, dat zy het eerste groote vliegveld in Europa was, dat niet tien tallen kilometers buiten de stad lag, doch byna binnen de bebouwde kom van Berlijn. Tempelhof werd de koningin der Europee- sche luchthavens, nadat men het verafgelegen vliegveld Staaken aan de verkeersvliegerij ont trokken had. Tempelhof werd een der grootste Europeescha centra met op 't oogenblik byna honderd re gelmatige diensten. De centrale ligging der luchthaven bleek in de laatste jaren het be zwaar te hebben, dat zy meer en meer te klein werd. Het ligt daarom voor de hand, dat men is gaan uitzien naar mogelijkheden, om 't voor malige keizerlyke excereitieterrein Tempel hof had deze bestemming alvorens de heer Wronsky, dien men den Plesman der Duitsche burgerlijke luchtvaart mag noemen, er 't oog op liet vallen een grondige uitbreiding te doen ondergaan. Deze mogelijkheden bleken echter nogal be perkt te zyn. De vlakte, die in de eerste jaren van het nationaal-socialistisch bewind gebruikt werd voor de enorme 1 Mei-betoogingen, kon natuurlijk zonder meer bij 't vliegveld worden ingelijfd. Daarmee bleek het probleem echter nog niet opgelost te zyn. Tempelhof moet over geweldige hangars, een tot in de perfectie ge- organiseerden gronddienst, meerdere restau rants en café's voor de bezoekers, die vooral in den zomertyd soms in de tienduizenden loopen, werkplaatsen, opslaghallen en, met 't oog op de zeer groote intensiteit van het luchtnet, over een bijzonder groot rolveld beschikken. De Duitsche hoofdstad moet en zal een vlieg veld hebben, dat op de een of andere manier „het grootste" is. Om dit te bereiken heeft men thans zyn toevlucht genomen tot den eenigen onbebouwden grond, die in de omgeving van Tempelhof nog beschikbaar zou kunnen zyn. Het ongeluk evenwei wil, dat er ter plaatse geen andere onbebouwde grond is dan een groot volkspark, hetwelk in den „systeemtijd" ten koste van millioenen is aangelegd en wat nog erger lijkt, het welbekende oude Gaml. zoenskerkhof. Dit „Alte Garnisonsfriedhof" van de Hasenheide zooals de volksmond dit uitdrukt is, gelijk de naam reeds zegt, op de eerste plaats een soldatenkerkhof. Er liggen bier honderden gesneuvelden uit verschillende corlogen en ook nog uit den wereldoorlog be graven. Duitschers liggen er zij aan zij, niet alleen met hun wapenbroeders, doch ook met Franschen en Russen. Zooals dat gewoonlijk gaat, hebben ook tal van adellijke families or prijs op gesteld, om hier een familiegraf te Stichten. Wanneer onze inlichtingen juist zyn, dan is 't nog slechts een kwestie van tijd dat dit vermaarde kerkhof geslecht zal worden, om voortaan deel uit te maken van de luchthaven „Tempelhof". De minister van Oorlog, gene- raal-veldmaarschalk Von Blomberg, schijnt evenwel ernstige bezwaren tegen deze onteige ning geuit te hebben. Von Blomberg heeft hier, naar wij vernamen, tal van kameraden, vrien den en familieleden liggen. Ook in 't algemeen, eenvoudig als soldaat, schynt hem een derge- lyke storing van de laatste rust van zoovele voor hun vaderland gevallenen tegen de borst te stuiten. Daar staat evenwel tegenover, dat generaal Göring, die bijvoorbeeld door het pas kortelings voltooide machtige Ministerie van Luchtvaart en verschillende andere grootsche ondernemin gen getoond heeft, dat hij er niet aan denkt, om bepaalden moeilijkheden uit den weg te gaan, vast besloten schijnt te zijn ook in dit geval zyn wil door te zetten. Naar ons ter oore kwam, ls sinds eenigen tijd het „Alte Garnisons friedhof" officieel „gesperrt" voor verdere be grafenissen. Dit wijst er dus op, dat het kerk hof, in elk geval voorloopig, reeds practisch buiten gebruik is gesteld. Ook in Duitschland omschrijft de wet nauw keurig, welke periode er verloopen moet zijn sinds de teraardebestelling, voordat een lijk geschut mag worden. Omdat men niet bereid is vyftien of twintig jaar met de uitbreiding van 't vliegveld Tempelhof te wachten, overweegt men de graven, die den wettelijken ouderdom nog niet bereikt hebben, toch te schutten en hun inhoud over te brengen naar de kerkho ven van Lichterfelde, Stahnsdorf, Zehlendorf, enz. In geïnteresseerde kringen vraagt men zich af, of een dergelijk plan uitvoerbaar is zonder dat de overblijfselen van zoovele dier bare overledenen in een gemeenschappeiyken kuil terecht komen. De heer Deinum dankte in .welgekozen woor den „het koor" en deszelfs leidster, als ook allen, die tot welslagen van dit Oranjefeest medegewerkt hadden. Tot slot sprak ds. Bronsgeest en spoorde de toehoorders aan allen te bidden vor H. M. en Haar Huis, mede omdat ook H. M. bidt voor Haar volk. Met het zingen van het „Wilhelmus" werd het feest besloten. Koninginnedagviering De feestelijkheden begonnen Maandag te negen uur met een kin deroptocht, welke vanaf de Bekslaan trok langs de Leidschevaart, Vogelenzangscheweg naar 't feestterrein. Een kleurige stoet, waartusschen versierde autopeds en wagentjes. Zelfs een mini atuur-ij sbreker reed in den stoet mee. Op het feestterrein waren van 1012 uur de kinderspelen. De belangstelling voor deze ver scheidenheid van sporten was zeer groot. De bewaarschoolkinderen zorgden evenwel voor 't meest amusante gedeelte met turfjekrulen. Des middags 2 uur begonnen de wedstrijden voor ouderen, n.l. ringrijden op fietsen. Een zeer vermakelijke wedstrijd was het hooi- slaan voor jongens van 14 tot en met 17 jaar. Gezeten op een balk bevochten de strijders el kaar met een zak hooi, totdat er één sneu velde. Het Eere-Oomité, bestaande uit mevr. H. Bar- naart, Jhr. P. N. Quarles van Ufford, Mr. L. J. Toulon v. d Koog en den heer H. Meinesz, woon de de wedstrijden by, terwyl ook de waarnemend burgemeester, de heer Prinsenberg, belangstel lend de wedstryden een tydlang gadesloeg. Op het voetbalterrein Vogelenzang werd om fl uur een vriendschappeiyke wedstrijd tusschen VW I en B8M I gespeeld. De wedstryd ein digde in geiyk spel 3—3. Belde clubs ontvingen een zilveren lauwertak. Met een filmvoorstelling op het feestterrein werd de feestdag besloten. De muziekvereeniging Kunst na Arbeid" utt Bennebroek verzorgde den geheelen dag op uit stekende wijze het muzikale gedeelte. Onder de voortreffeiyke leiding van het Co mité is deze Koninginnedag-viering wederom een succes geweest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10