STADSNIEUWS Laatste Nieuws NEDERLA KOOPT „Jïïfer middenweg' Restauratie Haarlem, 2 Sept. WAPENS GESMOKKELD WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 STEEDS HET NIEUWSTE JbJ Uit den katholieken tijd Onze jarenlange ervaring AGENDA HOOG BEZOEK BIJ ENSCHEDÉ Zal het bankpapier voor Turkije in Haarlem gemaakt worden? DE HOEK WAGENWEG. HOUTPLEIN Verbetering kost veel geld Proces- verbaal INBRAAK TE BLOEMENDAAL De bewoners van de villa waren op reis Programma van de Haarl. Radio centrale op Donderdag 3 Sept. Jongen gewond Het Lunapark Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken HEEMSTEEDSCHE SCHAAK CLUB Dr. Euwe luistert lustrums op Trouwe dienstbetrachting maar steeds goed BRILLEN van KEIP CR. HOUTSTRAAT naast Luxor RECLAME AAN DEN OPEN BAREN WEG Merkwaardige principieele rechtszaak Groote ledenwinst voor de H.O.V. BURGERLIJKE STAND Installatie dir. W. C. Braat Orgelbespeling Clandestiene koopwaren naar verscheidene plaatsen van ons land gedirigeerd WIELRENNEN H.R.C. De Jonge Kampioen VAN VLIET TE UTRECHT GEHULDIGD Van der Vijver klopt den nieuwen wereldkampioen De St. Pieter- en Pauwelskerk werd in 1578 door de Waalsche gemeente in gebruik genomen De geschiedenis der Waalsche gemeente Herstelwerkzaamheden DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN Bioscopen 3 September Bioscopen INSTELLINGEN DUIVENSPORT De Snelpost TAFELTENNIS Tafeltennisclub Winfried Eerstvolgende retraiten te Bergen RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Gisterennamiddag heelt ZE, de heer Abdu- iahad Aksin, zaakgelastigde in Nederland van de Turksche regeering, vergezeld van den ge zantschapssecretaris den heer A. Mennan, hier ter stede een bezoek gebracht aan de Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé en Zonen. Na door de directie te zijn ontvangen, is de heer Aksin door Jhr. B. W. F. van Riemsdijk en Jhr. W. van Andringa de Kempenaer het bedrijf rondgeleid. Wij vernemen, dat dit bezoek verband houdt met een vermoedelijke opdracht aan Enschedé voor het leveren van geldswaardige papieren (bankpapier). Door het ongeval, dat gisteren bij de tram- wegkruising op het Houtplein nabij den Wagen weg geschiedde, is de situatie op dit punt weer eens in het brandpunt van de belangstelling ge komen. Zóó zelfs, dat men ons van verschillende zij den gewezen heeft op het feit, dat de consump tie-tent er niet meer staat, zoodat dit obstakel niet meer debet kon zijn aan het ongeluk. Erkend wordt echter, dat het uitzicht voor den chauffeur, die niet met de situatie bekend is en van den Wagenweg het Plein oprijdt, zeer slecht is, voornamelijk door het kabelhuisje. Voor leeken lijkt het heel eenvoudig om dit huisje te verplaatsen, maar technici weten, dat er heel wat voor komt kijken. De kosten van verhuizing naar den hoek Wagenweg—Lorentzplein werden indertijd zelfs op meer dan vijf- a zesduizend gulden geraamd. Niettemin bestaat er nog een goede kans, dat er toch in de toekomst verbetering zal komen. Maar zou het dan geen aanbeveling verdienen dat er tot dat oogenblik een waarschuwingsbord geplaatst werd? De heer Stinis, reisleider der firma Leo Kors, deelde ons mede. dat hij het gezelschap buiten landers, dat in de Belgische touringcar was ge zeten, heeft kunnen overreden niet per trein maar per luxe-reiswagen van Kors naar Brus sel te gaan. Hij heeft de leiding van den ge wonden gids overgenomen; het gezelschap is be houden in Brussel aangekomen. De politie heeft proces-verbaal tegen den trambestuurder opgemaakt. Het is een goede gewoonte van de Bloemen- daalsche politie om de huizen, waarvan de be woners op reis zijn, op gezette tijden aan den buitenkant te controleeren. Een agent in bur ger doet daartoe vooral in de avonduren de ronde. Gisterenavond bemerkte hij, dat er on raad was in de villa van de familie De Jong aan den Terhofstedeweg te Overveen. Bij een keukenraam en bij de achterdeur waren ruiten ingedrukt juist ter hoogte van spanjolet en sleutelgat. Van den dader was niets meer te zien, maar er kon worden vastgesteld, dat hij gemakkelijk in het huis kon komen. Wellicht is de man gestoord, want in het huis stond al les op zijn plaats en de recherche kon dan ook niets vaststellen of er iets vermist is. De be woners zijn van het geval op de hoogte gesteld. Progr. 1 Hilversum n (Huizen) Progr. 2 Hilversum I Frogr. 3. 8.008.30 Keulen, 8.45 Diversen, 10.05—10.20 Keulen, 11.20—12.05 Parijs R., 1.05 —1.50 Brussel VI., 2.20—3.05 Keulen, 3.40 Droit- wich, 4.20 Keulen, 5.50—6.50 Brussel Vl„ 7.05 Keulen, 8.05 Beromiinster, 8.20 Droitwich, 9.00 Rome. Progr. 5. 8.00—9.00 Brussel VI. 9.20—9.50 Parijs Radio, 10.3510.50 Droitwich, 11.05 Londen R., 11.252.35 Droitwich, 3.205.05 Londen Reg., 5.35 Droitwich, 6.20 Diversen, 6.50—7.35 Droit wich, 8.20—10.50 Londen Reg. Progr. 5 van 8.00 tot 7.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Een wereld reis. 1. Graf Zeppelins Weltreise rund um die Erde. 2. Adee, Willy Derby. 3. Frankrijk, Les Triollets. 4. Duitschland, Soldatenblut. 5. Tirol, Haushammer Schuplattler. 6. Italië, Lollita. 7. Oostenrijk, Wiener Volksmusik. 8. Hongarije, Zigeunermuziek. 9. Op een Perzische markt. 10. Chineesche Straatserenade. 11. Japansche Lantarendans. 12. Hawaiian Moon. 13. Amerika: Bosswell Sisters. 14. Argentijnsche tango. 15. Engeland, Harry Roy. 16. Mijn Holland, Willy Derby. Van 8.00 tot 12.00 diversen. Dinsdagmiddag omstreeks half zes reed in de Pegasusstraat de 11-jarige A. S., wonende in de Marsstraat, op de fiets. Hij maakte zijn draai te kort bij het keeren en viel, waarbij hij zijn rechter-dijbeen brak. Na voorloopig door een lid van den Ongevallendienst verbonden te zijn, werd hij per zieken-auto naar het zieken huis St. Joannes de Deo overgebracht. Naar wij vernemen is aan de exploitanten van een Lunapark, dat zij in Haarlem-Noord willen opstellen, neg geen officieele vergunning gegeven. De volgende week Woensdag zal er in den raad over gesproken worden naar aanleiding van de vragen van den heer Visser. De Nederlandsche Reisvereeniging voor Ka tholieken houdt Zondag 6 September een excur sie per auto naar het Westland, waar eten bezoek wordt gebracht aan een der grootste druivenkas- sen en aan Hoek van Holland en Den Haag. Zondag 13 September maakt men een wande ling door bosch en duinen, naar Zandvoort en Zondag 20 September een bruggentocht door Ne derland. Het afd. bestuur vergadert op Maandag 14 September in hotel „De Leeuwerik," des avonds om 9 uur. Dinsdagavond hield de Heemsteedsche Schaak club in hotel Boekenrode haar vijfde jaarver gadering, waarmede tevens de viering van het eerste lustrum werd ingezet. Wat het meer publieke gedeelte dezer lustrum viering betreft, zal het bestuur op één der Zaterdagen van September een receptie houden, terwijl op den avond van dien dag een open bare bijeenkomst zal volgen, waarbij de wereld kampioen Dr. Max Euwe aanwezig zal zijn. Dr. Max Euwe zal daarbij de belangrijkste situaties uit het Nottingham-toumooi aan het demonstratiebord toelichten. Met deze demon stratie zal de Heemsteedsche Schaakclub een primeur voor Nederland hebben. Als jubileumuitgave heeft de H. S. C. voorts een boekje doen verschijnen van de hand van Hans Kmoch, den uit den strijd om het wereld kampioenschap bekenden schaakmeester, die de geheele wedstrijdleiding bij de ontmoeting Euwe Aljechin in handen heeft gehad. Dit boekje, waarin de theorie en de praktijk van de mo derne schaakpartijen worden behandeld en waarin een geheel nieuwe notitiemethode is toegepast, is niet in den handel, doch voor be langhebbenden bij de H. S. C. verkrijgbaar. De bekende probleemcomponist A. M. Voor- ting heeft aan H. S. C. een nieuwen driezet op gedragen, die in het tijdschrift van den Kon. Ned. Schaakbond zal worden gepubliceerd. Aan de op de jaarvergadering uitgebrachte verslagen ontleenen wij nog, dat de H. S. C., die het vorige jaar met 6 groepen speelde, door de stijging van het ledental dezen winter zijn wed strijden houdt in negen groepen, verdeeld over 3 klassen. Werd het vorige jaar met vier tien tallen deelgenomen aan de competities van den Noordhollandschen Schaakbond, voor dit jaar werd met vijf tientallen ingeschreven. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. A. de Tello, voorzitter; F. C. Kuiken, secr.; W. Smink, penn.; F. van Dort, materieelcomm.; C. Fokke, wedstrijdsecr. In de controlecommis sie worden benoemd de heeren Steenken en Klein. Men deelt ons mede, dat heden de verguld zil veren medaille voor trouwe dienstbetrachting werd uitgereikt aan mej. M. C. Honing, die ge- duitende 25 jaren haar trouwe diensten verleen de aan het huisgezin van de familie Torley Du- wel. De oorkonde der Nederl. Ver. van Huisvrou wen werd met een hartelijke toespraak door mevr. Dyserinckvan Gilse van der Pais aan de jubilaresse overhandigd. Namens de afdeeling ontvingen mej. Honing en mevr. Torley Duwel bloemen. Verleden jaar heeft de Provincie Noord holland een provinciale verordening uitgevaar digd, welke verbiedt het maken van reclame op terreinen aan den openbaren weg, tenzij voor goederen, zaken, enz., welke in het bedrijf op het terrein „vervaardigd" worden. Woensdagmorgen is voor het Haarlemsche kantongerecht de eerste principieele zaak, als uitvloeisel van deze verordening, behandeld. De directeur van een N.V. Aannemersbedrijf voor het leggen van kabels en buizen te Haar lem stond n.l. terecht, omdat op het terrein van de N.V., gelegen aan den Rijksweg Haarlem Amsterdam onder Halfweg, twee reclameborden voor deze N.V. hadden gestaan. Een rijksveldwachter vertelde, dat de directeur al eens betreffende deze reclame was gewaar schuwd. Verdachte erkende dit, doch hij had het geheele geval zeer onwaarschijnlijk gevon den, want hij was in de vaste overtuiging, dat hij voor zijn bedrijf op het terrein van dit be drijf reclame mag maken. Uit het getuigenverhoor, zoowel als uit de mededeelingen van verdachte bleek, dat op het terrein geen buizen of kabels werden vervaar digd, doch «rel werden bewaard en/of gerepa reerd. Daartoe zijn loodsen en een smederij op het terrein aanwezig. Verdachte zeide, dat het aannemersbedrijf kabels of buizen legt, maar ze niet vervaardigt. Doch niettemin is het terrein geheel te be schouwen als een terrein, waarop een bedrijf wordt uitgeoefend. En daarom meende spr„ dat hij op het terrein wel reclame voor het bedrijf mag maken. De ambtenaar van het O. M. hield zich aan de letter van de verordening. Op het terrein wordt niets vervaardigd, dus is het maken van reclame op het terrein voor het bedrijf ver boden. Om hooger beroep mogelijk te maken in deze principieele zaak eischte spr. f 6 boete of 3 dagen hechtenis. Verdachte merkte nog op, dat zijn bedrijf te midden van andere bedrijven (o.a. een kisten fabriek) ligt, die wel reclame voor zichzelf mogen maken. De waarnemend kantonrechter Mr. F. A. Bijvoet, vond de zaak ingewikkeld en zal over een week schriftelijk uitspraak doen. Door de verlaging van den prijs der Vrijdag avondconcerten heeft de Haarlemsche Orkest- vereeniging 120 nieuwe leden geboekt, zoo deelt men ons mede. Inlichtingen worden verstrekt en men kan zich tevens aanmelden als lid bij dten heer H. H. Luij- ken, Nieuwe Kruisstraat 11 rood, tel. 11277, Mu ziekhandel W. Alphenaar, Kruisweg 49, tel. 11532 en bij den administrateur der H. O. V. den heer Jhr. D. E. E. Dibbits, Vondelkade 2, Heemstede, tel. 26859. Geboren: 28 Aug.: E. Rut teAdmiraal, z. 30 Aug.: A. M. v. Wanrooij—Niklas, z. G. Meijerv. d. Ploeg, z. 1 Sept.: S. M. Kem penLandstra, d. 31 Aug.: O. J. Limburg- Plas, d. 2 Sept.: J. H. v. d. Aarv. Vessum, d. 1 Sept.: P. HoogerbeetsWenderhold, z. 30 Aug.: M. C. v. EverdingenRoose, z. M. C. Ruttev. lieshout, d. 1 Sept.: C. G. Gie- lesDelissen, z. 30 Aug.: J. Langeveldde Keizer, z. A. M. A. MollmannStiekema, z. 1 Sept.: J. C. v. SchoonhovenRidder, z. 30 Aug.: J. W. C. CorstenHageman, z. Ondertrouwd: 2 Sept.: A. Witkamp en A. M. Spindler O. de Winter en J. Overklift Vau- pel Klein M. van Polen en C. J. Krom J. Schijf en E. Dal J. van der Grient en E. van Willes J. W. van Zanten en H. M. Ha- meteman H. van Kooten en M. W. van Blokland F. Hartman en J. H. Kruijd ,M. Eland en L. K. Modla C. N. Roes en M. Wïlshaus H. H. D. Erkamps en M. J. de Nijs W. A. Greuter en E. V. M. M. Eille- brecht W. F. M. de Waal en A. Hofmeijer A. J. van Mourik en B. A. Dilling J. W. Dirks en D. Deckers H. K. Vogel en E. J. Ffüller F. C. W. Racer Palthe en C. Beekman A. H. C. Ferree en E. van der Mee W. van der Wilden en B. M. Lok H. Winters en F. Vermeulen L. Witteman en G. D. Heermans H. Burghout en J. Bussmöller. Getrouwd: 2 Sept.: P. L. de Jong en C. M. A. Toornend B. J. Meegdes en D. H. Kortz C. Wiedijk en J. E. M. Walker J. R. G. Frie- drich en T. A. Meijers M. Jansen en C. E. Zwart R. van Rossum en J. de Graaff G. de Nieuwe en P. de Mon J. Koenen en B. Nijboer W. F. Scharwachter en J. C. Wester hoven C. van der Beek en H. D. M. van Schagen P. G. Wijnrox en A. A. Bos H. H. During en P. Koenekoop J. H. M. Pardon en G. van Loij U. H. Jötten en J. G. Cobe- lens W. L. Punt en M. E. Terstall J. Keij- zer en H. Potjer G. C. Piederiet en M. H. van Leeuwen C. M. Willemse en S. C. Baart- man W. G. Kruse en M. G. Wijnands J. Verwoerd en H. Troost. Overleden: 31 Aug.: J. G. Blomde Langen, 60 jaar, Spaarndamscheweg 1 Sept.: J. H. Persoon, 48 jaar, Saenredamstraat. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij den aanvang van het nieuwe schooljaar werd hedenmorgen in de Rijkskweekschool aan de Leidschevaart met een korte plechtigheid de nieuwe directeur van deze school, de heer W. C. Braat, geïnstalleerd. De nieuwe directeur werd door den waamemenden directeur, den heer Marwitz aan de leerlingen voorgesteld, terwijl de heer 't Hart, inspecteur van de on derwijzersopleiding, den nieuwen functionnaris in een korte toespraak welkom heette. De heer Braat dankte voor de hartelijke ont vangst. In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 3 September 1936 zal de heer George Robert 's middags van 34 het vol gende programma uitvoeren: 1. a. Canzona A. Gabrieli b. Fantasie J. P- Sweelinck 2. Dorische Toccata J. S. Bac.i 3. a. Va ter unser im Himmelreich J. S. Bach b. Wir glauben all' an einen Gott, Vater J. S. Bach 4. Cantabile Jos. Jongen 5. a, Prélude funèbre A. Mailly b. Méditation 6. Toccata C. F. Hendriks Zooals reeds gemeld, heeft de marechaussee te Papendrecht een smokkel-affaire ontdekt, waarbij is gebleken, dat in verscheidene plaat sen in ons land een levendige handel bloeit in gesmokkelde vuurwapens. In het begin van de zen zomer kreeg de inspecteur van politie te Siiedrecht, de heer Tienstra, een aanwijzing, dat in de omgeving van deze plaats gesmokkel de wapens te koop werden aangeboden. De marechaussee te Papendrecht werd met het on derzoek belast, waarmee zij begin Augustus zoover gevorderd was, dat men eenige perso nen kon aanhouden, die, na verhoord te zijn, weer op vrije voeten zijn gesteld, daar men voor dit delict, een overtreding, geen preventieve hechtenis kan toepassen. Het onderzoek wees uit, dat men hier te doen had met een wijd vertakt complot, waarbij de varensgezel P. uit Siiedrecht de wapens ons land binnensmokkelde en deze door middel van tusschenpersonen over het geheele land ver kocht. Door de activiteit van de marechaussee te Papendrecht zijn de handelaren in deze smokkelwaar het eerst in deze gemeente ge arresteerd. Later kreeg de politie er lucht van, dat ook te Rotterdam deze clandestiene koop waar verhandeld werd. De politie heeft 29 revolvers, welke in een cafeetje aldaar aan den man werden gebracht, in beslag genomen. De verkocper heeft, dank zij een uitstekend waar schuwingssysteem, de wijk kunnen nemen, doch is later te Amsterdam aangehouden. De revolvers zijn van SDaansche herkomst en men neemt aan, dat ze per scheepsgelegenheid naar ons land zijn gebracht. Het staat nog niet vast hoeveel vuurwapenen op deze wijze ons land binnen zijn gesmokkeld. Waarschijnlijk is het hier gegaan, zcoals meestal in dergelijke ge vallen de gang van zaken is. Men begint met een klein partijtje voor een bepaalde plaats te smokkelen, waarna, wanneer succes niet uit blijft, de affaire geleidelijk uitgebreid wordt, totdat de politie er de lucht van krijgt en vroeg cf laat ingrijpt. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voort gezet om na tg gaan hoeveel wapenen ons land zijn binnengebracht, waar deze naar toe zijn gedirigeerd en welke personen zich hiermee hebben bezig gehouden. NKflW Onderweg is 't mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar juist de „foute middenweg"! (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het inhalen. En op de lin kerweghelft? Daar... nooit!) Bovengenoemde vereeniging hield onder bui tengewone opkomst een wegwedstrijd voor A., B„ C. en Junioren. De A. B. reden 30 K.M, de C. 25 K.M. en de Junioren 15 K.M. A. B.-kl. 30 K.M.: 1. W. Vonk, 44 min. 45 sec. 2. Smit, 3. v. d. Putten, 4 Hoogland, 5. Veen, 6. F. Jansen. C.-klassers 25 K.M.: 1. Veerman, 27 min. 45 sec. 2. Duyns, 3. H. Munk, 4. J. Munk, 5. Tiche laar, 6. J. Jansen, 7. C. Bijster. Junioren 15 K.M.: 1. K. Neeft 23 min. 4 sec., 2. Weyer, 3. De Groot, 4. Kleijnmeyr, 5. G. v. Dijk, 6. L. Vonk. Op de stadion-wielerbaan te Utrecht werden Dinsdagavond internationale wedstrijden gehou den, waaraan eerst een huldiging van den we reldkampioen Arie van Vliet voorafging. De Woerdenaar, werd na een feestelijken auto rit door de Domstad in het stadion namens het gemeentebestuur verwelkomd en geluk ge- wenscht door wethouder de Haas, terwijl hij ook door den heer George Hogenkamp, lid van de spoi'tcommissie der Ned. Wielren-Unie werd toe gesproken. Bij de wedstrijden kwam het tot een verras sing toen van Vliet in de finale van den sprint door van der Vijver werd geklopt. De uitslagen luidden: Sprintwedstrijd, eerste serie: 1. Van der Voort 2. Schenk; tweede serie: 1. van der Vijver2. Mans; derde serie: 1. van Vliet2. van Gel der; halve finales: 1. van Vliet2. Herbershof; 1. van der Vijver2. Herbershof; finale: l.van der Vijver (tijd laatste 200 meter 13 sec.)2. van Vliet. Wedstrijd achter groote motoren: Eerste man che over 30 K. M.: 1. Wals; 2. Seynave (België) (op 390 meter). 3. Sausin (Frankrijk) op 820 me ter. 4. Kuester (Duitschland) op 1680 meter; 5. Govaerts (Ned.) op 2090 meter; 6. Christen- sen (Denemarken) op 2120 meter. Tweede manche over 30 K. M.1. Seynave (België)2. Wals op 20 meter; 3. Kuester op 790 meter; 4. Sausin op 1000 meter. Govaerts en Christensen ver achter. Derde manche over 40 K. M.: 1. Wals; 2. Seynave. Overige renners ver achter. Totaaluitslag: 1. Wals 4 pnt; 2. Seynaeve 5 pnt; 3. Sausin 12 pnt.; 4. Kuester 13 pnt.; 5. Govearts 13 pnt; 6. Christensen 13 pnt. Wedstrijd voor profs achter tandemgangma- king: Eerste rit over 15 K. M.: 1. Loncke (Bel gië) 17 min. 46 sec. 2. Pijnenburg. 3. Piet van Kempen. Tweede rit over 15 K. M.: 1. Piet van Kem pen in 17 min. 49.4 sec. 2. Loncke—Pijnenburg gevallen. Totaaluitslag: 1. Loncke 3 pnt. 2. Piet van Kempen 4 pnt. Nergens zegt De Amicis in zijn Hollandsche reisbeschrijving, als hij over Haarlem spreekt, dat hij ook op het Begijnhof is geweest. Hij heeft er tenminste geen anecdoten over opge- teekend en er geen potsierlijkheden ontdekt, zooals op de Groote Markt. Toch moet liij er langs gekomen zijn, anders had hp nooit dese vermaarde zinnen kunnen schrijven: „Alle straten en alle huizen van Haarlem zijn van baksteen. Rechts, links, omhoog, omlaag, waar men ook maar kijkt, ziet men niets anders dan iood en nog eens rood en altijd maar weer rood, alsof de stad in een berg van bloedrood jaspis is uitgehouwen." Dit moet het Begijnhof geweest zijn, meer dan andere plaatsen van Haarlem. De kleine baksteenen toren met de kosterswoning er ach ter en het hooge kerkkoor, slechts hier en daar een streep natuursteen in de bruinroode muren. Dicht om de abside van de kerk de huisjes, de oude baksteenen huisjes van Haarlem. Zooals het heele pleintje, iz de kerk typisch Hollandsch. van het gebroken dak van de kleine torenspits tot de pittoreske combina tie van dakjes en gootjes boven het kerkpor taal tegenover de Lange Begijnensraat. Toch heeft de oude Pieter en Pauwelskerk, waar voor de reformatie de begijntjes kerkten, wel de meest internationaal georiënteerde ge schiedenis van alle Haarlemsche gebouwen achter den rug. Het is dit jaar juist 350 jaren geleden, dat de Haarlemsche municipaliteit het kerkgebouw, dat in 1578 met de andere Haarlemsche kerken definitief was gealterneerd aan de Waalsche gemeente ten gebruike af stond. Tot dan toe hadden de Fransch spre kende Calvinisten hun bijeenkomsten in de Eakenesserkerk en in de oude St. Janskerk aan de Jansstraat gehouden. De eerste pasteur van de aldus geconsolideerde Waalsche ge meente was Jean Taffin, oud-secretaris van kardinaal Granvelle en hofprediker van Wil lem van Oranje. Tot de alternatie van 1578 was de Begijnen- kerk steeds in handen van de Katholieken ge bleven. Na de belegering van de stad in 1572 was het de eenige kerk, die niet door de nieuw- gezinden was gevioleerd, zoodat bisschop God fried van Mierlo, nadat de stad door de Sp.aansche troepen was ingaaomen, in deze kerk zijn plechtigen intocht moest doen. In den loop der eeuwen is de Waalsohe ge meente te Haarlem altijd bloeiend gebleven, zoodat de kerk nooit is afgedaald tot het be schamend peil van een duur te onderhouden museumstuk. Bij den grooten toevloed van Fransche Hugenoten in 1685 na de ophef fing van het Edict van Nantes werd de gemeente aanzienlijk uitgebreid. Niet minder dan tien Fransch sprekende predikanten kwa men zich toen in Haarlem vestigen. In den geest der vroegere Begijntjes werd zelfs een „Société des Dames frangaises" opgericht, die cok in levenswijze tamelijk wel hun katholieke voorgangsters navolgden. Meer uit den nood der omstandigheden dan uit inneriijken dwang geboren, is die stichting echter na korten tijd haar eigen dood gestorven. De katholieke begijnen waren in dien tijd reeds vrijwel verdwenen. Hoewel wij weten, dat zelfs rond 1640 in den Haarlemschen Hof nog nieuwe begijnen zijn aangenomen, schijnt deze stichting voor het eind van de zeventiende eeuw geheel te zijn opgegaan in de bekende Verga- deringe van de Maechden in den Hoeck, waar van er echter verschillenden in de kleine huisjes van den ouden hof moeten hebben ge woond. Hoe lang de traditie van het Haarlem, sche Begijnhof wel onder de katholieken ge leefd heeft, blijkt uit het feit, dat in 1662 Cor nells Cats, die zijn broer, den Apostolischen Vicaris Boudewijn Cats, als leider van de Haarlemsche Maechden opvolgde, nog pastoor van het Begijnhof werd genoemd. Zelfs nu de kerk ontdaan is van sieraden, die zij in den katholieken tijd moet hebben bezeten, is zij nog bijzonder mooi. De half- stompe bogen en de witte muurvlakken, onder broken door heldersteenen pilasters en groote ramen met goed geconserveerd gotisch traceer- werk, zijn zoo zuiver van lijn, dat het kerkge bouw de nabijheid van de prachtige Sint Bavo wonderwel verdragen kan. Onder tegen de mu ren rijen zich de eikenhouten banken, ten deele eerst korten tijd geleden gerestaureerd. Want vroeger, toen men een belasting op kostbaar kerkmeubilalr had ingevoerd, heeft men over het deftige eikenhout de verfkwast moeten ha len. Dezelfde belasting heeft de dichtgemet selde ramen op haar geweten, een wetens waardigheid, die ons er voor behoeden kan onze andersdenkende landgenooten zonder re den als vandalen te beschouwen. In een hoek van de kerk is nog een piscina te zien, een overblijfsel uit den tijd, toen langs de muren van de Pieter en Pauwelskerk een vijftal altaren was geplaatst. Enkele oude altaarsteenen zijn nog te herkennen, ingemet seld in den vloer tusschen talrijke grafzerken. De niet zeer groote sacristie is tot consisto riekamer omgevormd. Zij heeft een rijk-samen gesteld gewelf, dat met haar vele sluitstukken heel even aan de beroemde Kings Chapel doet denken. Langs de muren van de consistorieka mer hangen de lange lijsten van pasteurs, dia- cres en anciens, van den tijd van Jean Taffin tot pasteur Krafft, den tegenwoordigen herder. Bijna op het eind van de lijst staat de naam van Busken-Huet (1856—'62), een van de wei nige dominé's, die aan zijn ambtstijd in Haar lem geen bijzender prettige herinneringen heeft bewaard. Het lage koor is bij de alternatie van het hoogkoor afgescheiden. Nadat de gemeente Haarlem het eerst als munitiedepot en als la kenhal had gebruikt, is het omstreeks 1750 aan de Waalsche gemeente als kosterswoning afge staan. Al is het interieur sterk veranderd, met eenige moeite kan men zich den ouden toe stand nog wel voorstellen. Bij den toren loopt nog de breede wenteltrap omhoog, waarlangs vroeger de Begijntjes naar de tribune gingen om de kerkelijke plechtigheden bij te wonen. In een kelder ziet men het begin van een on- deraardsche gang, die voor zij werd dichtge gooid, naar de St. Bavokerk leidde. De toestand van het oude kerkgebouw, dat sinds de dertiende eeuw (men neemt 1262 als stichtingsjaar aan) in zijn hoofdvormen vrij goed behouden bleef, was den laatsten tijd van dien aard, dat de hoognoodige herstelwerk zaamheden niet langer mochten uitblijven. De gemeenteleden zelf hebben reeds veel voor de allernoodzakelijkste herstellingen bijgedragen, maar het is duidelijk, dat zij de lasten van een algeheele restauratie onmogelijk konden dragen. Daarom heeft de Consistorie zich tot de auto riteiten gewend met een verzoek om subsidie. Het Rijk gaf een subsidie van 40 pCt., terwijl provincie en gemeente ieder 10 pCt. toezegden. De kosten der restauratie werden op f 30.000 begroot. Hiervan moeten f 12.000 uit particuliere giften worden bijgedragen. Na aftrek van de gelden, die in de laatste jaren voor de herstel werkzaamheden werden gevoteerd, resteert nog een tekort van ongeveer f 4.000, dat de be heerders van het hiertoe gevormde fonds uit bijdragen van vrienden hopen te kunnen aan vullen. Over enkele weken hoopt men met de restau ratie een begin te kunnen maken. Allereerst wordt het dak van het lage koor onder handen genomen, dat in zulk een deplorabelen toestand verkeert, dat een lichte stormwind voldoende is, om op het Begijnhof een regen van dakpannen te doen neerdalen. Ook de toren komt spoedig aan de beurt. Weliswaar is deze veertig jaar geleden voor het laatst hersteld, maar de om standigheid, dat men bij deze restauratie ge bruik gemaakt heeft van fabriekssteenen, is oorzaak geweest, dat de toestand sindsdien nog erger is geworden dan voorheen. Later komt het eigenlijke kerkkoor aan de beurt. De beglazing zal volledig worden vernieuwd, terwijl de dicht gemetselde ramen weer zullen worden openge broken. Men hoopt, dat binnen drie of vier jaar de restauratie geheel voltooid zal zijn. In verband met het jubileum, dat de Waal sche gemeente te Haarlem op 27 September a.s. zal vieren, heeft pastoor F. Ch. Krafft een boekje geschreven, waarin de geschiedenis van het kerkgebouw en van de gemeente wordt be handeld. Het fraai geïllustreerde werkje, dat als titel draagt: ,,L' Eglise Wallonne de Haarlem. St. Pierre en St. Paul, ou 1' Eglise du Beguinage" en dat bij de fa. Joh. Enschede wordt uitge geven, is ook voor onze katholieke stadgenooten zeer lezenswaardig, daar ook aan de geschie denis van de Begjjnenkerk in den katholieken tijd een groote plaats is ingeruimd. De op brengst van het boekje komt ten goede aan de restauratie der kerk, welke om den pieuzen ernst waarmee zij geschiedt, ook door de katholieken van Haarlem waardeerend zal worden gade geslagen. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, dien balk en uw oog? en onze goed geoutilleerde werkplaats garan deren U een vakkundige en daardoor goedkope reparatie aan Uw stofzuiger, onversch. welk merk GED. OUDEGRACHT 52 TELEF. 12762 tussen Postkantoor en Verwulft Gebouw St. Bavo: Schaakclub St. Bavo, 8 uur. Comité Winterhulp, 8 uur. Bestuur Bakkers, 8 uur. Stadsschouwburg: Weensche revue „Alles fürs Herz", kwart over 8. Frans HalstheaterAl Johnson in „Singing Kid" 2.30, 7 en 9.15 uur. Kern brand t- Xheater: Shirley Temple in „Klein ste Rebel" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een Egyptische Idylle" 7 en 9.15 uur. cuxorthcatcr: In den Grafkelder der Fharao's 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" R. K. Volksbond, 8 uur Handels- en Kantoorbediendenhalf 9 Bak kers 9 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 34 uur, PAROCHIEKERK OVERVEEN Jaardienst voor Mgr. Aengenent z.g., half 8. Frans Hals-theater: Al Johnson in „Singing Kid", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Shirley Temple in „de Kleinste rebel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een Egyptische Idylle", 7 en 9.15 uur. Palace Filmac, 115 uur. Luxor-theater: In den Grafkelder der Pha- rao's, 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. ft.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bovengenoemde vereeniging van postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht op Zondag 30 Aug. vanaf Lier. Afstand 136 K.M. Duiven los 10 uur. De prijzen werden als volgt behaald: A. J. v. d. Bosch 1, 2, 5; G. Dolle 3; G. Zaagsma 4, 7; D. Schuurman 5, 12; J. Harden- berg 6, 10; R. Brakel 8. 13; E. Cassee 9, 11, 14. Eerstgetoonde duif 12 uur 18 min. 46 sec. Laatstgetoonde duif 12 um- 23 min. 59 sec. Over enkele dagen, n.l. Vrijdag 4 Sept. a.s., wordt de eerste clubavond gehouden van de tafeltennisclub Winfried. De oprichting van deze eerste katholieke ta feltennisclub in Haarlem is een groot succes geworden, want niet minder dan 35 spelers hebben zich als lid opgegeven. SEPTEMBER Zaterdag 58 St. Ign. Club (3e), f 6.50. Dinsdag 811 Gehuwde Dames middenstand, f 8.50. Zaterdag 1215 Gehuwde mannen, f 6.59. Zaterdag 1922 Gehuwde mannen, f 6.50 (voltallig). Dinsdag 22—25 Meisjes boven 17 jaar, f 6.50. giro 45537. Zaterdag 2629 Militieplichtigen, f 6.50. OCTOBER Zaterdag 36 Meisjes Congreganisten e.a. boven 17 jaar, f 6.50. Dinsdag 69 Gehuwde Dames, f 6.50. Dinsdag 13—18 Gehuwde Dames Midden stand, f 8.50. Dinsdag 2023 Gehuwde Mannen, f 6.50. Inlichtingen en aanvragen: Directie Retraite huis, Loudelsweg, Bergen (N.H.), telefoon 143, IJMTJIDEN, 2 Sept. Rijksvischafslag Tarbot 64 90 cent per kg. Griet 11.0021 per 50 kg. Tong 0.861.25 per kg. Groote Schol 23.00—30, middel Schol 18.00—25, Zetschol 15.00—21. kleine Schol 4.5017, Schar 2.3011, Tongschar 16.0021 per 50 kg. Vleet 2.2010 per stuk. Pieterman en Poon 0.602.30, groote Schelvisch 22.5026, mid del Schelvisch 16.0023, kl. midd. Schelvisch 11.0020, kleine Schelvisch 3.1010 per 50 kg. Kabeljauw 19.5042 per 125 kg. Gullen 2.80— 11.50 per 50 kg. Leng 0.581 per stuk. Heilbot 0.781.02 per kg. Wijting 1.103.40 per 50 kg. Koolvisch 43 cent per stuk. Makreel 27.80 per 50 kg. Versche Haring 1.703.80 per kist. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Neptunus 26o manden 1430.Adelante 110O manden 3250.Vios V 190 manden 1200.Vios IV 265 manden 2050.Libra 300 manden. 2140.Carolina 500 manden 4480.Rotterdam. 670 manden 3020.Hercules 505 manden 2450. Timor 410 manden 2020.Martha 75 manden 1200.—. KOTTER E 436 1200.—. LOGGERS I 480IJm. 204 760.—. K.W.: 162 O. R. 430.—, 155 520. 510.— 52 370.—. 35 460.- 154 460.—, 159 WATERSTANDEN IJMUIDEN, Donderdag 3 September 1936. Vloed: 5;.04 «.m. en 5.30 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2