Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius" Vuurzee te Loon bij Assen JAARVERGADERING TE UTRECHT NEDERLAND-ROEMENIË i DE DUBBELGANGER WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 Wie mag en hoe moet men den Bijbel lezen? Voordracht van prof. Tromp S.J. Openingsrede prof. dr. A. Mulders „Bijbel en Volk" Steun aan botermarkt Zes en een halve ton beschikbaar gesteld UITBREIDING DER DIESEL- TRACTIE DE GODSDIENSTWAANZIN. AFFAIRE Het viertal veroorzaakte heel wat consternatie Mr. Fock hersteld Nieuwe clearingovereenkomst op 1 Sept. in werking getreden AfwikkeSing handels vorderingen De Haagsche chantage- zaak Speciale maatregelen ter onderzoek BRAND IN EEN BOERDERIJ Drie vaarzen omgekomen DOOR WAGEN OVERREDEN Een der wielen ging het slacht offer over het hoofd Ernstige aanrijding bij Amersfoort Drie gewonden onder wie een zeer ernstig GOEDE VANGST TE BOSKOOP Snelfotograaf had het gemunt op rijwielplaatjes IN ZWEMBAD VERDRONKEN Vermoedelijk bij duiken door hart verlamming getroffen MINISTER COLIJN NAAR ENSCHEDE Dank zij krachtig ingrijpen van Assener brandweer verscheidene boerderijen voor het vuur gespaard gebleven Succesvol ingrijpen WAPENSMOKKELAARS GEVAT Drie arrestaties in verband met handel in pistolen UIT DE STAATSCOURANT Hoogleeraar Onderscheidingen door Victor Bridges Dinsdag werd in Hotel „Kasteel van Ant werpen" te Utrecht de jaarvergadering der Apologetische Vereeniging „Petrus Cani sius" gehouden. Des morgens werd voor de levende en over leden leden een H. Mis gelezen, waarna om elf uur hoofdbestuur en afgevaardigden der com missies bijeen kwamen. Om ongeveer half drie begon de algemeene vergadering, die met een korte rede door Prof. dr. Alph. Mulders uit Hoeven werd geopend. Het ledental, zoo moest spr. meedeelen. liep eenigszins terug. Het bestuur onderging eenige Wijzigingen en spr. bracht een hartelijk woord van dank aan Pastoor Heezemans, die als ver tegenwoordiger van het bisdom Den Bosch veel voor „Petrus CanisiïïS" heeft gedaan. Als zijn opvolger is door het bestuur benoemd Rector Broekman Met erkentelijkheid gewaagde spr. ook van den steun, ondervonden van President Feron, die thans moet aftreden en in wiens plaats her bestuur aanbeveelt Prof. dr. Huis mans uit Rolduc. Een nieuw inlichtingenbureau werd geopend te Amsterdam, terwijl de oprichting van een Bredaasch filiaal in Zeeuwsch-Vlaanderen in voorbereiding is. Met ijver zijn de verschillende commissies werkzaam geweest, vooral de Commissie voor Israël. De conferenties voor niet-katholieken, ge subsidieerd door de Apologetische Vereeniging, werden op verschillende plaatsen met succes gehouden. Medegedeeld werd, dat nog deze maand het eerste deel van de vertaling van het Oude Tes tament zal verschijnen. Wanneer binnen een paar jaren alle vier deelen zijn verschenen, kan de A. V. er trotsch op gaan een oorspronkelijke vertaling van de geheele H. Schrift aan Neder land te hebben geschonken. De rede van Prof. Vollgraff, zoo vervolgde spr. heeft weer opnieuw bewezen, dat alle voor- oordeelen tegen het katholicisme ndg niet zijn weggevaagd. De A. V. heeft hier nog steeds een belangrijke taak, maar voorop blijft toch staan ons doel: de Katholieke Kerk in Haar wezen en streven meer en meer bekend te maken. Tenslotte bracht de voorzitter een woord van dank aan zijn medebestuursleden, vooral aan den secretaris, Pastoor Mets, die gedurende eenige maanden ook het voorzitterschap heeft waargenomen. Overgegaan werd hierna tot de bestuursver kiezing. Pastoor W. Nolet, die aan de beurt van aftreden was, werd herközen, terwijl prof. Huis mans in de vacature-Feron gekozen wera. Vervolgens hield Pater dr. Seb. Tromp S. J., hoogleeraar in de theologie aan de Pauselijke Giegoriaansche Universiteit te Rome, een in leiding over „Bijbel en Volk". ln tegenstelling met de Protestanten, die in der Bijbel zelf hun Geloof vinden, is voor den katholiek het geloofsmotief God zelf en het leergezag der Kerk verstrekt de geloofsnormen. Ook de Kerk heeft weer een geloofsregel en al wat Zij te leeren voorhoudt, ontleent Zij aan de Openbaring en de Goddelijke overlevering. Bij de uitoefening van het leergezag bedient de Kerk zich van verschillende organen als theologen en predikers. Op hen allen rust de plicht Goes woord in beide Openbaringsvormen goed te kennen. De H. Schrift zij de ziel van de theologie. Wie gewapend is met de H. Schrift, bezit een burcht en geen verkondiging var. Gods woord zonder de H. Schrift. Voor den leek als eenvoudig geloovige is de lezing van de H. Schrift allerminst noodzake lijk. Is het wel nuttig en heilzaam? Voor allen, inaar niet alles en alles, maar niet voor allen. Bijzondei geldt dit voor de boeken van het Oude Verbond, waarvan een H. Basilius ver klaarde, dat zij voor zwakke zielen schadelijk kunnen zijn. De H. Schrift kan allerminst aanspraak ma ken, dit in tegenstelling met wat de Hervor mers beweren, op autarkie. De H. Schrift is in zich-zelf niet genoeg. Heel de geloofsschat is niet in de H. Schrift alleen, maar in de H. Schrift en de openbaring tezamen. Individueel gesproken kan het lezen van de H Schrift zelfs zonde zijn. Het lezen van een goede ouderwetsche Bijbelsche geschiedenis is beter dan het geheele Oude Testament. Wie mogen dan den Bijbel lezen? De practische toepassing berust bij den zie lenleider, waarbij als principe gelat, dat men rijper is voor het lezen van de H. Schrift naar de mate van degelijke godsdienstige vorming naar verstand en hart. Voorzichtigheid bij de verspreiding van de H. Schrift is dus geboden, maar vast blijft toch otaan, dat de H. Kerk wil, dat alle geloovigen deelachtig worden aan de vertroosting van de H. Schrift. Bij de uitvoering daarvan dient de clerus de geloovigen eerst te onderrichten over de zielsgesteltenis, waarin de H. Schrift gelezen meet worden. Willen we, zoo vervolgt spr., de geloovigen rijp maken voor het lezen van de H. Schrift, dan moeten we hun leeren hoe en wat te lezen. Dat is echter niet genoeg. Gewezen moet ook worden op de vertroosting, die we in de H. Schrift vinden en een heerlijk voorbeeld aan de zielenherders geeft hierin de H. Johannes Chrysosfomus. De inleider besprak daarna eenige practische punten bij de verspreiding van den Bij bei, waarbij ook financieele en commercieele belan gen in het spel zijn. De geestelijke belangen dienen de overhand te hebben en bij de propa ganda mogen We dus niet onberaden te werk gaan. Bij een algemeene reclame bestaat hei gevaar dat de Bijbel ook te gemakkelijk ln handen van onbevoegden komt. Prof. Tromp eindigde met de volgende stel lingen 1 Het lezen van heel de H. Schrift in de moedertaal kan voor velen heilzaam zijn; an deren zullen er weinig nut uit putten; voor ver schillenden. bovenal theologisch ongeschoolden of onervaren jongelieden kan er zelfs gevaar ln schuilen. 2. Bij de verspreiding van de H. Schrift staan dus groote belangen op het spel; deze mag dus niet alleen van financieel en commercieel standpunt beoordeeld worden. 3. Beter is het een tijdelijk gewin te derven, dan bij het verspreiden der H. Schrift in de wijze van propaganda de vereïschte reserve en discretie uit het oog te verliezen. 4 Wat de lezing van het Oude Testament be treft, zal voor velen een goede bijbëiSehe ge schiedenis met een mooie bloemlezing veel nut tiger zijn dan de volledige tekst. 5 Het moet ons ideaal zijn zooveel mogelijk de geloovigen aan de vertroosting der Schriften deelachtig te maken. 6. Daarvoor is het noodig de geloovigen te le°ren, in welken geest ze de H. Schrift lezen moeten en wat ze bovenal in die lectuur moe ten zoeken. 7. Willen we de H. Schrift, wat God geve, in steeds ruimere mate verspreiden, dan zal er mee gepaard moeten gaan een opbloei der homilie en een steeds grootere verdieping van het. godsdienstonderwijs speciaal voor intellec- tueelen. Na een korte gedachtenwisseling bracht de voorzitter een woord van dank aan Prof. Tromp, waaTbij hij opmerkte, dat de Apologe tische Vereeniging de stellingen van den inlei der altijd heeft gehuldigd. In de Staatscourant van Dinsdag is opgeno men de „crisis-aankoopbeschikking 1936 (boter)." Krachtens deze beschikking zal uit het Land- bouw-Crisisfonds tot steun aan de markt voor boter ter beschikking gesteld worden van de Ned. Zuivelcentrale een bedrag van ten hoogste ƒ650.000 voor gedane aankoopen of nog in 1936 te verrichten aankoopen van boter op de mark ten te Delft, Gulpen, Leiden, Middelburg en Purmerend, indien de boternoteering op die markten 3 cent of meer daalt beneden de als dan geldende commissienoteering voor Neder- landsche boter, vermeerderd met de alsdan gel dende boterheffing, en de Zuivelcentrale aan koop dier boter noodig oordeelt. Op het oogenblik worden bij de Ned. Spoor wegen plannen uitgewerkt om den dienst met Mag ik a uitnoo- digen ten dans? Goed. Als t maar bij uiinoodigen blijft. (J'Atnuse). dieseltreinen uit te breiden. Zoo is men voor nemens, om in stee vaa met twee eenheden, in de naaste toekomst met drie of vier eenheden per trein te gaan werken. Dezer dagen zijn ook snelheidsproeven ge nomen met dieseltreinen op het traject UtrechtGroningen. Snelheden van 120 K.M, per uur hebben uitstekend voldaan. Verwacht kan worden, dat in Mei 1938 deze snelheid zal worden ingevoerd. SOERABAJA, 1 Sept. (Aneta). Naar aanlei ding van het onderzoek, dat is ingesteld inzake de verzetsactie te Berbek, welke voortsproot uit godsdienstwaanzin, is komen vast te staan, dat de vier personen, die zich naar den assis- tent-wedono van Berbek begaven, vier broeders waren, afkomstig uit de desa Dodol, welke diep in het gebergte is gelegen. Op weg naar Ber bek hadden zij reeds voorbijgangers met kris sen en knuppels bedreigd, uitroepend dat een van hen radjah was en de anderen zijn volge lingen, als zoodanig aangesteld door den soe- soehoenan van Solo. Op de pasar te Berbek veroorzaakten zij consternatie, doordat zij de menschen daar aanwezig voor zich deden hur ken. Hierna drongen zij de woning binnen van den assistent-wedono. Zij namen daar plaats op stoelen en namen een houding aan alsof zij de baas in huis waren. Een beambte van den pasardienst waarschuwde daarop de veldpoli tie te Ngandjoek, waarop de detachements commandant met een agent arriveerden. Het verzoek van den detachementscommandant, om de wapens af te geven, werd genegeerd. Ziende dat hij te maken had met lieden, die aan gods dienstwaanzin leden, hield hij hen aan het lijntje, totdat de wedono van Ngandjoek met twee agenten arriveerde. Intusschen brachten de vier lieden weer consternatie teweeg in de missigit, waarna zij zich op weg naar Ngandjoek begaven, waarin zij evenwel door den wedono werden verhinderd. Bij een poging tot arrestatie ontstond een ge vecht, nadat de radjah" met zijn kris naai den wedono had gestoken. De detachements commandant schoot hierop den „radjah" dood. De wedono, die in het gevecht een groot aan deel nam, werd licht gewond evenals een agent. Tenslotte gelukte het de aanvallers te over weldigen. Het gebeurde heeft geen politieken ondergrond. Naar wij vernemen, is oud-Gouvemeur- Generaal mr. D. Fock, die eenigen tijd in Zwit serland heeft vertoefd en daar ongesteld was geworden, tengevolge waarvan hij niet deel kon nemen aan het diner, dat minister Colijn den nieuwen Gouverneur-Generaal aangeboden heeft en ook niet bij diens vertrek aanwezig kon zijn, thans weer hersteld. Mr. Fock heeft de terugreis naar Nederland reeds aanvaard. De in Augustus te Boekarest met de Roe- meensche regeering gesloten nieuwe clearing overeenkomst treedt 1 September in werking- De clearing omvat het geheele directe han delsverkeer tusschen beide landen, de overzee- sche gebiedsdeelen van Nederland inbegrepen, terwijl een bijzondere regeling is getroffen voor de achterstallige vorderingen. Bovendien zullen aan Nederlandsche zijde de rente op Roemeensche leeningen en financieele vorde ringen over de clearing kunnen worden verre kend. Kapitaalvorderingen kunnen echter niet op deze wijze tot uitbetaling komen. De rente op obligatieleningen zal via de clearing weden betaald binnen de grenzen van de regelingen in 1934 te Parijs met de obli gatiehouders getroffen, terwijl de betaling van financieele schulden in het algemeen niet ver der teruggaat dan tot 1 Januari 1935. Zoowel voor de rentevorderingen op obligatieschulden als voor de financieele vorderingen, geldt, dat deze sedert 1 Juli 1936 bij voortduring in het bezit moeten zijn geweest van in Nederland gevestigde en Nederlandsche belangen- verte genwoordigende natuurlijke rechtspersonen. De helft van de in Nederland gestorte gel den komt aan nieuwe uit het handelsverkeer voortvloeiende vorderingen ten goede. Overleg ging van een door het Crisisuitvoerbureau af gegeven certificaat is vereischt. Aan de Roe meensche Bank zijn 12 pet. vrije deviezen toe gestaan, welk percentage bij een goed verloop van de clearing en met name, wanneer de ach terstallige vorderingen zullen zijn afrietaaldi, nog eenigermate zal kunnen stijgen. Naast de verrekening over de algemeene clea ring kunnen particuliere compensaties worden toegelaten. Voor iedere particuliere compensa tie is goedkeuing van het Nederlandsch Clea- ringinstituut vereischt en in bepaalde gevallen eveneens van de Roemeensche regeering. Naar de Telegraaf verneemt hebben de justitieele autoriteiten te 's-Gravenhage beslo ten het aantal rechters van instructie bij de Haagsche rechtbank, dat thans twee bedraagt uit te breiden tot drie om één rechter van in structie de gelegenheid te geven zich ten volle te wijden aan de geruchtmakende zaak V. 't S. Daardoor behoeft deze rechter van instructie zich niet steeds, zooals vroeger, ook bezig te houden met andere zaken. Eenigen tijd geleden zijn door de Rijksrecher che. in opdracht van de Haagsche justitie, huis zoekingen verricht bij den oudhoofdcommissaris, den heer V. 't S., in zijn villa aan de Nieuwe Parklaan te Scheveningen en bij den oud-com missaris van politie Th. H. J. B.. thans met pensioen en ten slotte bij mej. T., voormalig secretaresse van den heer V. 't S. Dat men niet zoo spoedig tot een resultaat kan komen, hangt hiermede samen, dat het on derzoek zich over een belangrijk deel van Euro pa uitstrekt, hetgeen voor de afwikkeling na tuurlijk een grooten tijd vordert. Over den stand van het onderzoek zelf kon men in dit stadium geen nadere inlichtingen verstrekken. Dnsdagmorgen is te Wouw brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer M. van Oers in de Groote Spellestraat. Een nieuwe schuur met bestalling brandde tot den grond toe af. Door krachtig werken wist de brandweer het woonhuis en een tweetal in de omgeving gelegen boerderijen te behouden. Drie vaarzen kwamen in de vlammen om en verschillende landbouwwerktuigen gingen verloren. Vermoedelijk is hooibroei de oorzaak van den brand. Verzekering dekt de schade. Bij het vervoeren van mest kwam de onge veer veertig-jarige gehuwde landarbeider P. de Jonge, wonende te Hoek (Zeeuwsch Vlaanderen) van den wagen te vallen, waarna een der wielen den man over het hoofd ging. De dood trad vrij wel onmiddellijk in. Het lijk is naar het lijken huisje te Hoek overgebracht, waar een gerech telijke lijkschouwing zal worden gehouden. Gelijktijdig met de clearingovereenkomst is een afzonderlijke regeling getroffen voor den import van Roemeensche tarwe, oogst 1936, in Nederland. De Nederlandsche regeering heeft zich bereid verklaard, geen bezwaar te maken tegen den invoer van een hoeveelheid van maximaal 90.000 ton Roemeensche tarwe, welke aan be- paalde vereischten, wat betreft gewicht en kwaliteit, voldoet. De koopsom zal bij het Nederlandsche Clea- ringinstituut moeten worden gestort. Na af trek van een percentage, waarover de Roe meensche Nationale Bank vrij zal kunnen be schikken, zal de koopson van een eerste tranche van 20 000 ton geheel voor de afbe taling van achterstallige handelsvorderingen vrij komen, terwijl bij verdere tranches een toenemend percentage aan de algemeene clea ring zal ten goede komen. De uit deze bijzondere regeling voor de achterstallige handelsvorderingen vrij ko mende bedragen, zullen kunnen worden benut tot het verkrijgen van betaling van die achterstallige handelsvorderingen, waarop de Nederlandsche houder 30 pet. laat vallen. Aangezien het lei-bedrag, hetwelk op achter stallige vorderingen moet worden betaald, krachtens de voor alle landen geldende Roe meensche voorschriften, met een valuta-premie van 38 pet. moet worden verhoogd, wordt in al die gevallen, waarin reeds indertijd een be drag in lei door den debiteur bij een Roe meensche bank werd gedeponeerd en de in vordering achterna van de premie van 38 pet. bezwaar ontmoet, in feite toch reeds een ver lies van bijkans 30 p»t. geleden. Zij, die hun achterstallige handelsvorderin gen met een vermindering van 30 pet. wen- schen te liquideeren, moeten deze vorderingen ten spoedigste en in ieder geval v o o r 1 No vember a.s. bij het Nederlandsch Clearingin- stituut indienen. Hiertoe strekkende formulie ren zullen binnen enkele dagen bij het Neder landsch' Clearinginstituut verkrijgbaar zijn. Voor verdere details omtrent de clearing overeenkomst wordt verwezen naar den leid raad voor de clearing Roemenië, welke even eens binnen enkele dagen op schriftelijke aan vrage bij het Nederlandsch Clearinginstituut verkrijgbaar zal zijn. Omtrent de uitbetaling van coupons van Roemeensche obligaties zullen nadere mededee- lingen worden gedaan door de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. z z Leuk zeg, aan de Rivièra, 't is daar zóó'n rijke boel dat niemand in de gaten heeft, dat je geen geld hebt. (Happy Mag.). Dinsdagmiddag heeft nabij het Pompstation aan den Hoogenweg te Amersfoort een ernstige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Amers foort naderden twee personen-auto's. De ach terste wagen passeerde den eersten, doch haal de daarbij niet genoeg naar links uit, met het gevolg, dat diens rechter achtemaafdop het linkervoorwiel van den gepasseerden wagen raakte. De bestuurder van dezen laatsten auto S. uit Apeldoorn, verloor de macht over zijn stuur, waardoor de wagen begon te slingeren en met het achterste gedeelte tegen een boom sloeg. Vervolgens vloog de wagen naar links en sloeg over den kop. Voorbijgangers en personeel van het Pomp station verleenden onmiddellijk hulp. De be stuurder van den verongelukten auto bekwam een diepe hoofdwonde, terwijl de overige in zittenden, de heer V. en de 27-jarige H., bei den uit 's-Gravenhage, eveneens werden ge wond. Laatstgenoemde liep een zeer diepe hoofdwonde, een hersenschudding, een nierbloe ding en andere ernstige inwendige kneuzingen op. De heer V. bekwam schaafwonden aan zijn elleboog. Per ziekenauto werd de heer H. naar het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort vervoerd. De bestuurder, die de aanrijding veroorzaak te, is een inwoner uit Hilversum. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De gewonde Hage naars waren met den Apeldoornschen chauf feur meegereden van Amersfoort op weg naar Apeldoorn. Een snelfotograaf zonder vaste woonplaats, 'P. v. d. M., heeft Dinsdagmiddag, toen hij in beschonken toestand verkeerde, een rijwiel plaatje afgerukt van een fiets, die tegen een huis aan de Zijde te Boskoop stond. De eigena resse, die zag wat er gebeurde, holde naar bui ten en wist door hulpgeroep de aandacht van voorbijgangers te trekken. Na een korte jacht is de man gegrepen en aan de politie overge leverd. Toen v. d. M. op het politiebureau werd ge fouilleerd kwamen uit zijn zakken nog vijf ge stolen plaatjes te voorschijn, terwijl hij op zijn eigen fiets een valsch rijwielbelastingmerk bleek te bezitten. De aangehoudene is een goede kennis van de politie. Hij heeft reeds 4'A jaar gevangenisstraf achter den rug voor verschillende kleine dief stallen. In het Zuiderparkzwembad te 'sGravenhage is Dinsdag een droevig ongeval gebeurd. De 24- jarige J. T., wonende in de Vierheemskinderen- straat, was aan het zwemmen in het diepe ge deelte. Hij kwam er voor het eerst, maar bleek een goed zwemmer te zijn. Op een gegeven cogenblik echter werd hij vermist en ter zelfder tijd zag iemand, die op den duiktoren stond, hem liggen in de diepte. De jongeman werd on middellijk boven gehaald, waarna kunstmatige ademhaling werd toegepast. Men slaagde er echter niet in, de levensgeesten op te wekken. Waarschijnlijk is de man onder het duiken door een hartverlamming getroffen. Het stoffelijk overschot is ter onderzoek naar het. Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Naar wi; vernemen heeft de minister-presi dent dr. H. Colijn het voornemen, heden een bezoek te brengen aan de tentoonstelling ,,'t Volle Profiit" te Enschede. Te Loon bij Assen heeft Dinsdagmiddag een felle brand gewoed, welke aangewak. kerd door den krachtigen wind, zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben, doch waarbij, dank zij het krachtig optreden van de Assener brandweer de schade beperkt is gebleven tot een boerderij, een hooischelf en een landbouwschuur, terwijl lichte brand- en waterschade aan eenige andere woningen werd aangericht. Omstreeks twaalf uur Dinsdagmiddag brak brand uit in de woning van den landbouwer J. Smeenge te Loon. De vrouw des huizes was bezig met koken in het z.g. „kook-hok". toen plotseling door een felle windvlaag de vlam men in het huis sloegen. In een ommezien stond het vertrek in lichter laaie. De pogingen van de vrouw, om den brand met een emmer water te blusschen, bleven zonder resultaat. In korten tijd was de boerderij een vuurzee, waaruit slechts eenig huisraad gered kon worden. Door den hevigen wind sloeg het vuur over naar een hooischelf aan de overzijde van den weg, toebehoorende aan H. Zuid. Ook deze berg was in een oogwenk geheel een prooi der vlammen geworden. Dit lot onderging even eens een landbouwschuur van den landbouwer Ra tering. Inmiddels was echter de Assener brandweer gearriveerd. Deze wist de boerderij van de families Mennega en Ratering. welke reeds hadden vlam gevat, door krachtig ingrijpen te behouden. Toch waaide een hevige vonken regen naar het ongeveer 200 meter verder ge legen winkelhuis van de Wed. Aling toe. dat eveneens vlam vatte. Ook hier greep de Assener brandweer met succes in. Tenslotte dreigden ook de boerderijen van de landbouwers Bimolt en Hingstman in brand te geraken, doch ook hier weer kon de brandweer het vuur in de kiem smoren. Behalve groote materieele schade, die door verzekering gedekt wordt, kwamen in de boerderij van Smeenge een hond en een paar varkens in de vlammen om. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de burgemeester van Assen, mr. J. Bothenius Lohman en de wethouder mr. M. S. Kauna. Om drie uur was men het vuur vrijwel meester. De marechaussee te Papendrecht heeft in een café te Rotterdam een varensgezel, P., en diens handlanger. Z., gearresteerd, op wie eenige auto matische pistolen werden gevonden. Deze arres tatie was het resultaat van een reeds lang inge steld onderzoek naar een wapensmokkelarij tus schen Rotterdam en Amsterdam. In deze laatste stad werd, na een huiszoeking nog gearresteerd de 25-jarige P. H. P., bij wien men een dertigtal pistolen en een groote hoe veelheid munitie in beslag kon nemen. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der algemeene wetenschappen aan de Techn. Hoogeschool te Delft, om onder wijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde, dr, E. C. Wiersma, te Leiden. Bij K. B. zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: S. de Kadt, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, directeur der N. V. Holl. Mij. voor gecondenseerde melk, gevestigd te Alkmaar; K. Borgman, directeur van den Coöp. Bond van Landbouw aan- en verkoopvereenigingen in Gelderland, te Arnhem. Toegekend is de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in goud aan: J. M. Mudde, beheerder der emballage-afdeeling bij de N.V. Bouwmaterialen M. Luyten, te Lek- kerkerk; S. van Thijn, wonende te Haarlem, al gemeen procuratiehouder bij de firma A. J. van IJzer, te Amsterdam; in brons aan: B. C. R. Ides, arbeider bij de N.V. Holl. Cacao- en Chocoladefabrieken voor heen Bénsdorp Co., te Bussum; C. Polderman, loodgieter bij de firma P. van Saane, te Zaan dam; C. Demmers, kachelsmid bij de N.V. As- selbergs' IJzerindustrie en Handelmij., te Ber gen op Zoom; W H. Duderstadt, kantoorlooper bij de N.V. Handelsver. van Dudok de Wit Co., te Amsterdam; P. van Kuik, bode bij het R. K. Parochiaal Armbestuur der stad Utrecht, te Utrecht. CWmKiMHMMHil» Ml 32 Ik schudde mijn hoofd. „Ik had werkelijk geen tijd, mij met die zaak te bemoeien. Ik heb het Seagrave medegedeeld en het hem in handen gegeven." Maurice leunde achterover in zijn stoel en lachte. „Het spijt me vreeselfjk, dat ik je aan zoo'n slecht adres heb geholpen," zei hij openhartig. „Ik heb altijd gedacht, dat Seagrave absoluut betrouwbaar was. 't Is gelukkig, dat je jezelven nog al goed kunt verdedigen." „O, het ligt niet aan jou," zei ik edelmoedig. „Ik zou het eerder een ongelukkig fiasco van dien mijnheer „Francis" willen noemen," be weerde Lady Baradell. „Nu, wij dames zullen on-s terugtrekken, dan kunt u er bij een glas port verder over redenee ren," zei tante Mary, terwijl zij opstond. „Mau rice, als de heeren dit onderwerp en den port de noodige aandacht hebben geschonken, kunnen zij ons in de biljartzaal vinden.'' Zoodra de dames waren vertrokken, schoof Maurice zijn stoel naast den mijnen. „Heb je zin om morgten te jagen, Stuart?" vroeg hij. „Ik had gedacht, ais het mooi weer is, om dan eenden te gaan schieten. De jachtopzie ner zei, dat er al groote koppels trekken." „Ja," zei ik kalm, „als er wat te jagen valt, ben ik je man." „Goed," zei hij hartelijk. „Als wij met zijn vie ren zijn, kunnen wij een mooien buit makten." Ik wilde juist een toestemmend antwoord ge ven, maar ons gesprek werd afgebroken door sir George Vane, die bij het hooren van eenden di rect inviel met 'n anecdocte, zóó oud en zóó mis selijk, dat ik al bij het begin een geeuw onder drukte. Uit beleefdheid hoorden wij hem aan, doch zoodra bij geëindigd was, stelde Maurice voor, naar de biljartzaal te gaan. Hier vonden wij Miss York, die bezig was eenige moeilijke ballen met veel vaardigheid te laten carambo leeren, waarbij tante Mary en Lady Baradell belangstellend toekeken. „Ik moet een oogenblikje weg, om dfen jacht opziener een en ander te zeggen," zei Maurice, „misschien spelen jelui met zijn vieren wel een potspelletje, tot ik terugkom. Ik blijf niet lang weg en Vane zal wel .voor marqueur willen spelen." Zijn voorstel bracht mij voor een oogenblik etenigszins in verlegenheid. Ik sta op 't gebied van potspel vrij hoog boven het middelmatige. Ik had de laatste drie jaren in Buenos-Ayres met de allerbeste biljarters gespeeld, hetgeen natuurlijk mijn toch al goeden aanleg uitsteken de diensten had bewezen. Aan den anderen kant wist ik natuurlijk absoluut niet, hoe Northcote speelde en of hij wel speelde. Kapitein York hief mijn bezwaren echter on middellijk op. „Als ik mij goed herinner, Northcote," zei hij, „ben je een kranige biljarter; daarom geloof ik, zal het beter zijn, dat ik maat van mijn zuster bten." „Erg beleefd tegenover mij," protesteerde Lady Baradell lachend. „U behoeft er geen spijt van te hebben, Lady Baradell," viel Maurice hierop in. „U zult hen gemakkelijk kloppen. Stuart verliest nooit iets." Aangezien ik veronderstelde, dat deze laatste opmerking betrekking had op mijn succes met t nachtelijk avontuur met „Francis," glimlachte ik uiterlijk, doch inwendig deed ik heel iets anders. „Ik zal zooveel mogelijk mijn best doen, maar 't is na zoo'n reuzencompliment moeilijk, om daarmede gelijken tred te houden." Maurice ging de deur uit, en wij begonnen ons spel Dank zij mijn overleg werd het een vrij spannend partijtje. Ik speelde met opzet juist goed genoeg, om voor te blijven, zonder eenige verdenking te wekken, dat ik mijn best niet deed. York en zijn zuster waren goede middel matige spelers, terwijl mijn maat eenige punten bijdroeg, die het gevolg waren van samenloop van omstandighedten en nooit geziene gelukstoo- ten. Ik speelde kalm tot het einde door en juist bij den laatsten stoot kwam Maurice terug. Wij ver wisselden toen potspel voor een ander soort pot spel voor vijf personen, terwijl sir George Vane en tante Mary gingen piketten. Om half elf werden er eenige dranken op een blad binnen gedragen en nadat wij er iets van gebruikt hadden, vertolkte tante Mary de mee ning, dat goeden-nacht-wenschen haar een zeer heilzaam voorstel toescheen. „Dat vinden wij allemaal," stemde miss York in, zeer beleefd een onbescheiden geeuw in be dwang houdend. „Ik kan mijn oogen haast niet open houden. Wij zullen de heeren maar aan zichzelf overlaten, dan kunnen zij zich met brid ge en hoe die andere vreeselijkheden mogen hee- ten, ruïneeren, als wij weg zijn." ,Mijn vreeselijkheid," antwoordde haar broe der, „zal den bescheiden vorm aannemen van een welriekend sigaretje. Lady Baradell heeft mij dezen middag doen loopen, tot ik niet meer kon." Iedereen lachte en Maurice ging naar het ta feltje, om de kaarsen aan te steken. „Wel te rusten," zei Lady Baradell, terwijl zij York en sir George een hand gaf. „Ik geloof, dat ik de eenige ben, die niet vermoeid is" Toen zij mij passeerde zei ze: „Goeden nacht, mijnheer Northcote" „Goeden nacht, Lady Baradell." Ofschoon mijn bedoeling was, geen bijzondere toenadering aan den dag te leggen, zei ik het toch zoo vriendelijk mogelijk. Ik geloof niet, dat ik gedurende het half uur, dat volgde, erg spraakzaam was. De andere hee ren hadden het druk over paarden en wedren nen. Maurice, die al een paar maal nieuwsgierig naar mij had gekeken vroeg terloops of ik soms slaap had. „Ik verlang hard naar bed," zei ik. ,,'t Is van nacht ellendig laat geworden bij Sangatte." „Ik ga ook naar boven," viel York hierop In- „Wij zullen Vane en Fumivall maar over de sport laten boomen." Ik nam afscheid van de heeren en ging de trap op met York, witen ik op den overloop goeden nacht wenschte; daarna begaf ik mij naar de andere gang, die naar mijn kamer leidde. XIV Ik ontwaakte den volgenden morgen frisch en opgewekt. De morgenzon schitterde door het geopende venster in mijn kamer ten ik zag een bescheiden huisknecht, die mijn bad in orde maakte. „Wtenscht u 't warm of koud, mijnheer?" vroeg hij. „Geef het maar koud," zei ik. „Hoe laat ont bijten wij?" „Om negen uur, mijnheer; 't is nu kwart voor achten." „Goed," zei ik met een tevreden knikje. Ik had dus volop tijd mij behoorlijk te kleeden en daarna Billy op den straatweg te ontmoeten, alvorens de overige gasten op hun spiegeleieren met ham zoutten aanvallen. Precies half 9, volgens de pen dule op den schoorsteenmantel, verliet ik mijn kamer. Ik ging stil en vlug de trap af, want ik gevoelde geen lust, Maurice of iemand anders tegen het lijf te loopen. Dwars door den tuin en door een klein zijhek kwam ik op den hoofdweg. De vogels zongen blijde hun morgenlied ten van uit het blauwe hemelgewelf straalde de zon een weldadige warmte af. Ik gevoelde mij beslist „lekker." Billy zat bij de eerste kromming van dten weg op een bank zijn pijp te rooken. Hij wuifde mij reeds van verre armslingerend, toe. „Zoo, ze hebben je dus vannacht geen kopje kleiner gemaakt," lachte hij met voldoening. „Integendeel, Billy," zei ik. „Ik heb niets dan vriendelijkheid en hartelijkheid ondervonden." Ik zette mij naast hem neder en haalde critisch mijn neus op. „Ik kan je geen complimtent maken over je Varinas," zei ik lachend „t Is de beste tabak, welke in „de Ploeg" te krijgen is," verweerde Billy zich, „maar jij bent ook zoo reuzen verwend!" Hij klopte mü op mijn schouder. „Jack," sprak hij, „ik heb succes ge had, ik kan Sherlock Holmes een goede voor gift geven en hem nog in de eerste ronde klop pen." Billy was niet gewoon te bluffen, daarom keek ik hem met veel belangstelling aan. „Ga door, William," zei ik aanmoedigend. Hij drukte de tabak een beetje vaster in zijn pijp en grimiikte in zichzelf. „Gisteravond," begon hij, „ben ik een beetje op verkenning uit geweest. Ik dacht bij mezelf, dat het niet onnuttig zou zijn, om eens rond te snuf felen en te zien, of ik met de omgeving eenigs zins vertrouwd kon raken. Zoodra ik zeer be- scheidten iets gebruikt had, slenterde ik langs den ingang, oriënteerde mij goed en toen ik nie mand bespeurde, sprong ik over de heg en sloop door de heestervakken tot vlak bij het huis Ik zat daar ongeveer tien minuten onder een Lau rierkers neergehurkt en wie denk je, dat er de laan od kwam? (Wordt vervoled.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3