Justitie in het Derde Rijk Blies Trotski te hoog van den toren? Het wettige gezag in Spanje Nog steeds onrust in Abessinië HARDE RECHTSPRAAK DE STAP VAN RUSLAND De dictatuur B. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 Een omwenteling in de lucif ersf abricage Lichtere verpakking en vervanging van hout door andere materialen Nieuw materiaal ,,'t Volle Profijt De minister-president bezoekt de tentoonstelling SPOORWEGONTVANGSTEN OVER MEI VAN HET HOF Voor sociale verzekering Inspecteur van het B.L.O. Benzine en petroleum verduisterd Zwendelaffaire te Rotterdam Misleidende advertentiecampagne Auto in brand geraakt Verdachte omstandigheden leiden tot onderzoek DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN Bij ontploffing gedood Door autobus overreden en gedood "T m „Schuldige nalatigheid" van ouders wordt meedoo- genloos bestraft Zonderling standpunt BUITENLANDSCH OVERZICHT Noorwegen isoleert den agitator MAN DOODGEREDEN Abessinische bisschop van Dessie door de Italianen gefusilleerd Strooptochten rondom Addis Abeba Vooruitgang in de V.S. De regeering te Madrid, die ondanks de bewapening van het gepeupel en los gelaten gevangenisboeven, zich nog de gelijkgerechtigde en ebenbürtige van ande re wettige regeeringen acht, heeft een re- volutionnair gerechtshof ingesteld, dat be staat uit drie beroepsrechters, vier vertegen woordigers van de links-burgerlijke partijen en zeven vertegenwoordigers van socialisten, communisten en anarchisten. Voor de recht bank zullen alle „volks- en staatsvijanden" terechtstaan. De anarchisten, die, zooals Prof. Unamuno, de bekende Spaansche fi losoof en schrijver, kortgeleden uitdrukke lijk verklaarde, geen enkelen staatsvorm willen, maar een permanenten toestand van anarchie of regeeringloosheid nastreven, worden door de Madrileensche regeering dus niet als staatsvijand no. 1 beschouwd, maar als staatsvrienden, waardig om na mens haar recht te spreken. Tegelijkertijd gaf Giral aan buitenland- sche correspondenten te Madrid te ver staan, dat hij bezig is de regeering uit te breiden met een syndicalist, een commu nist en een anarchistischen Bask. Niet enkel de Fransche reserve-officieren, die het Volksfront recruteert, en het krijgs- materiaal, dat de marxistische groepeerin gen uit alle landen naar Spanje smokkelen steunen deze in de richting van Moskou en de principieele anarchie uitgebreide Volks front-regeering. Het marxistische, kerkver- volgende Mexico wil het desnoods op een wereldoorlog laten aankomen, om de geestverwanten in Madrid te helpen. In een tot het Mexicaansche congres gerichte boodschap heeft de Mexicaansche president Cardenas voor de eerste maal in het open baar verklaard, dat de Spaansche regee ring via haar gezant Gordon Ordaz de Mexicaansche regeering heeft verzocht, oor logsmateriaal te leveren. „Wij hebben, aldus de president, aan dit verzoek onmiddellijk gevolg gegeven, en naar Vera Cruz 20.000 7 m.M. geweren, be nevens 20 millioen patronen van Mexi- caansch fabrikaat gezonden ter levering aan de Spaansche regeering. Onze stap is in overeenstemming met de vriendschappelij ke betrekkingen, die ons met de huidige Spaansche regeering verbinden, en is vol kenrechtelijk volkomen gerechtvaardigd. Mexico heeft uitsluitend de opdracht van een wettige regeering uitgevoerd, evenals het indertijd aan Columbia 5000 in Mexico vervaardigde geweren leverde." De heeren Albarda en Kupers, de groote propagandisten van de marxistische fami lie in Madrid, kunnen den heeren Wijnkoop c.s. met maar zwak verweer weerstaan, als de C. P. N. volgens dezelfde redeneering van Mexico pleit voor het uitvoeren van wapenen naar de „wettige regeering" in Spanje! De Rijksnijverheidsdienst heeft een uitvin ding van een nieuw soort lucifers van iemand, die nabij Apeldoorn woont en voorloopig nog onbekend wenscht te blijven, langdurig op haar technische en handelswaarde laten onder zoeken en ten slotte zoover deugdelijk geacht, dat hij voor de uitvoering van nog eenige onderdeelen dezer uitvinding financieelen steun heeft verleend. Deze uitvinder is reeds drie jaar met deze Uitvinding bezig. Hij nam tot grondgedachte, dat uit practische handelsoverweging de verhouding tusschen het weinige hout voor de lucifers tegenover het vele hout voor de Verpakking, dat toch maar waardeloos wordt, niet logisch is. Hij achtte ook het hout der algemeen in gebruik zijnde lucifers, dat eveneens na de ontsteking zijn waarde ver liest, te kostbaar. Voor de samenstelling der thans algemeen gebruikte huishoudlucifers zijn ongeveer 20 bewerkingen noodig. Volgens den uitvinder der nieuwe lucifers kan voor de „vuurmakers" verschillend mate riaal gebezigd worden als papier, biezen, stroo, cellophaan en ook palmblad. Voor de bin- Denlandsche productie is papier het voor- deeligst. Hij heeft nu een soort weeftoestel Uitgedacht, waarop papier-spoelen zijn ge plaatst, die een weefsel van lucifers samen stellen, welke ieder meteen voorzien worden Van een ontvlambaren kop en een strijk- viak, waarlangs de één door den ander wordt ontstoken. Deze lucifers hebben een grootere lengte, dan de nu gebruikelijke. Bij het uittrekken van een lucifer uit dit weefsel, is hij meteen ontbrand. Tot en met den laatsten vuurmaker van dit weefsel, is deze ontsteking moge lijk. Machinaal worden de lucifers in gelijke porties verdeeld. De kwestie der verpakking, waarom het bij het octrooi voornamelijk gaat, is logisch en practisch opgelost. De bewerking dezer lucifers zal slechts één machine vorderen. De volmaaktheid dezer machine zal de productie steeds kunnen op- Voeren. Als aanvankelijke productievermogen is 10.000 lucifers per minuut berekend. De omvang der pakken nieuwe lucifers is bij een\ gelijk aantal aanmerkelijk kleiner en lichter van gewicht dan de tegenwoordige. De eventueele invoering dézer nieuwe lucifers Zal een omwenteling in de binnenlandsche lucifersindustrie tengevolge hebben, welke Zeker tot in het buitenland zal doorwerken. De Productie zal veel goedkooper worden, waar door de verbruikers aanmerkelijk minder voor dit artikel zullen behoeven te betalen. De binpenlandsche lucifersfabrieken kunnen 't reeds geruimen tijd niet tegen de buitenlandsche bolwerken. Als steunmaatregel Iaat de Re geering den invoer slechts beperkt toe. De nieuwe lucifers wijken in hun vorm, Verpakking en gebruik van de huidige af, doch aan deze nieuwigheid zal men spoedig ge- Wend Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mersongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI De tentoonstelling ,,'t Volle Profijt" te En* schede is hedenmorgen bezocht door onzen minister-president, dr. H. Colijn. Dr. Colijn, die vergezeld was van zijn secre taris, arriveerde omstreeks kwart over tien uur met een K.L.M.-vliegtuig op het vliegveld Twente. Hier waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Enschede, de heer Riickert, alsmede de voorzitter van het tentoon- stellingsbestuur, de heer H. B. Peteri. Na een kort oponthoud vertrok het gezelschap naar het tentoonstellingsterrein. Aan den ingang werden verschillende leden van het bestuur door den voorzitter aan den minister-president voorgesteld, waarna dr. Co lijn met belangstelling de verschillende ten toonstellingshallen bezichtigde en zich door ir. G. Jannink in de kunstzijde-afdeeling liet voor lichten over het kunstzijde-proces en de wer king der verschillende machinerieën. Ook werd een bezoek gebracht aan oen Showring, waar een défilé wérd gehouden van een kerncollectie rundvee. Omstreeks half een verliet de minister-presi dent het tentoonstellingsterrein. Na in de Groote Sociëteit de lunch te hebben gebruikt, vertrok dr. H. Colijn met den trein van twee uur naar Den Haag. Dinsdag heeft de regeeringspresident van Westfalen de tentoonstelling bezocht. De definitieve ontvangsten der Nederland- sche spoorwegen (incl. der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) over de maand Mei bedroegen 7.685.074.98 (vorig jaar ƒ8.007.355.81), als volgt gespecificeerd: Reizigers ƒ4.117.313.82; bagage ƒ68.215.89; brief- en pakketpost ƒ235.000; goederen ƒ3.128.215.82; levende die ren en lijken ƒ28.400.51; diversen 107.928.94. Per dagkilometer 73.23 tegen 75.97 in 1935. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zullen omstreeks 12 September in ver band met de opening van de Staten-Generaal van het paleis 't Loo naar Den Haag vertrek ken. Dit jaar wordt te Dresden het 2de interna tionaal Congres voor de sociale verzekering ge houden. Als een der onderwerpen voor dit congres is gasteld: „Die zwischenstaatlichen Zusam- menhange in der Sozialversicherung". Tot de behandeling van dit onderwerp zijn aangezocht de heerenGeneralsekretar Dr. Maks Obersenl, Jesenica (Joego-Slavië), Direk tor Michael Zajac, Warschau (Polen) en Dr. J. J. A. Bakker, voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen, Het congres wordt gehouden van 4 t.m. 8 September. Deze congressen loopen door den aard hunner onderwerpen parallel aan een deel van de werkzaamheden van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève. Dr. A. Voorthuysen, inspecteur van het Bui tengewoon Lager Onderwijs zal in de eerste helft van het volgend jaar als zoodanig aftre den. Bij de Rijkspolitie te Monster is aangifte gedaan van verduistering van de opbrengst van 8000 liter benzine en 2200 liter petroleum. De centrale recherche te Rotterdam is over gegaan tot de arrestatie van den 29-jarigen koopman W. R., leider van de onderneming „Hawico" die verdacht wordt van oplichting In verschillende bladen heeft R. advertenties geplaatst, waarin scheermesjes te koop werden aangeboden. Wie dertig HawitTo-mesjes tegelijk bestelde ad 1.95, kreeg als premie een pols horloge met drie jaar garantie. Een groot aantal gegadigden bestelde de 30 mesjes, er. onder rembours werd hun dan een pakje toegezonden, dat wel mesjes bevatte, maar geen horloge. Wie alsnog een horloge wenschte, moest nog zestig mesjes koopen a 6 cent. Het aanbod was zoo gesteld, dat niemand eigen lijk begreep, hoeveel geld hij moest sturen, zoo- dat men onopzettelijk te weinig geld stuurde. De meeste slachtoffers echter begrepen, dat zij beetgenomen waren, en het regende klachten bij de Dolitie. De remboursgelden zijn in beslag genomen en een huiszoeking werd verricht, waarbijtwee horloges werden aangetroffen. In verband met deze zaak waarschuwt de politie tegen de practijken van het in de nabij heid gelegen bureau Avico. Hedenochtend is op den Lochemscheweg te Zutphen een auto uit Enschede, die op weg was naar de automarkt te Apeldoorn, in brand geraakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie heeft op den wagen beslag gelegd. De omstandigheden, waaronder deze brand plaats vond, waren voor de Justitie aan leiding een deskundig onderzoek te laten in stellen door dr. Hesselink uit Arnhem en een monteur van een garage te Zutphen. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta) H. M. de Ko ningin zond aan den Gouverneur-Generaal van uit het Loo het volgende telegram; „Ik betuig U en ingezetenen mijn oprechten dank voor ge- lukwenschen Wilhelmina". In de machinefabriek der fa. Ten Cate aan de Sluiskade te Almelo, is Dinsdagmiddag bij een ontploffing van een laschapparaat, de 27- jarige werkman H., uit Rotterdam, zoodanig gewond, dat hij eenige uren later aan de ge volgen is overleden. Dinsdagavond is het twee-en-een-half-jarig kind van de familie Guhrmau uit Delft, die in het Villadorp te Hoek van Holland logeerde, bij het oversteken van den Schelpweg, door een autobus overreden en op slag gedood. Omdat meneer A zijn auto net op den hoek heeft geparkeerd, kan B zijn bocht niet veilig nemen. Parkeeren in bochten, in te smalle straten of te dicht bij een hoek is gevaarlijk en... verboden! Te Berlijn is door bisschop Tychon de eerste steen gelegd van een Russisch- orthodoxe kathedraal (Van onzen Berlijnschen correspondent) In het somber monumentale paleis van justitie der Berlijnsche volksbuurt Alt-Moabit stond een vrouw terecht. Zij werd beschuldigd van dood door schuld. Het slachtoffer harer nala tigheid was. haar eigen kind, een jochie van een jaar of drie. Neen, zij was geen ontaarde moeder. Zij had haar kind niet laten omkomen. Zij had haar kind niet mishandeld. Zij had zich niet in een oogenblik van drift aan haar jongen ver grepen. Zij was een goede moeder en een voorbeel dige huisvrouw. Dat zeide haar man, dat zeide haar verdediger; en de president der recht bank en de openbare aanklager waren er zoo zeer van overtuigd dat zij een goede moeder en een voorbeeldige huisvrouw was, dat zij dit feit zonder meer als bewezen achtten, er van afzagen om getuigen te hooren die dit konden bevestigen, en besloten het tot de verzachten de omstandigheden te rekenen. Een doodgewoon stukje gemengd nieuws was het eigenlijk. (In zoo'n doodgewoon stukje ge mengd nieuws schuilt namelijk dikwijls een veel vreeselijker drama dan in vele dier uit zonderlijke gevallen waaraan de kranten groote opschriften en lange kolommen wijden). De mooier ging even uit voor boodschappen. Haar eenig kind was in zijn bedje, moest een middagslaapje doen. Het kind, een jochie van een jaar of drie, moest slapen, doch deed dit niet. Het klom uit zijn bedje. Via een stoel wist het op de vensterbank te komen van een raam dat open stond. En toen is het ongeluk gebeurd. Een val van de tweede verdieping. Een dubbele schedelbreuk En thans een bleeke, gebroken vrouw in de bank der beklaagden. Het ontzaglijke leed, de verschrikkelijke beschuldiging van dood door schuld door haar schuld! de verhooren, het voorarrest, het leek betrekkelijk vreemd dat zij nog de kracht vond om de verhande ling te volgen en op de vragen van den presi dent en den openbaren aanklager te antwoor den. Dan het requisitoir. Haar schuld was het open raam. Als verzachtende omstandig- De hoofdbeklaagde in het zonderlinge proces te Moskou tegen de van terro risme beschuldigde Zinowjewisten was de in Noorwegen asylrecht genietende Trotski. Trotski zou zich volgens den openbaren aankla ger niet aan de bindende bepalingen hebben gehouden, welke hem door de hem gastvrij heid verleenende Noorsche regeering waren op gelegd, en zich aan politieke actie tegen de Sovjet-regeering en haar kopstukken hebben schuldig gemaakt. Niet alleen zou hij in woord en geschrift gestookt hebben tegen Stalin en diens ver van de Leninistische doctrine afwij kend opportunisme, maar ook zou hij in ver binding hebben gestaan met de Trotskistische oppositie in Sovjet-Rusland en zelfs een ter roristische organisatie hebben gesticht, welke zich ten doel stelde Stalin, Worosjilow e. a. uit den weg te ruimen. Deze eenzijdige en zeker niet volgens Westersche rechtsbegrippen af doende bewezen beschuldigingen aan het adres van Trotski schenen bevestigd te worden door de zonderlinge schuldbekentenissen der te- rechtstaanden, maar werden heftig bestreden door Trotski zelf. Nu is de zeer zeker bekwame en daarom juist zoo hoogstgevaarlijke Trotski met zijn theorie van de permanente revolutie evenmin te vertrouwen als de Sovjet-regeering en de door deze beheerschte Russische recht spraak, zoodat het nog niet is uit te maken, wie ,,pour besoin de la cause" gelogen heeft: de Stalinistische Sovjet-regeering, die weer dorst kreeg naar het bloed van haar vermeende of werkelijke tegenstanders, of Trotski, eens de medewerker en later de groote vijand van Sta lin. Het meest waarschijnlijke lijkt ons, dat beide partijen het met de waarheid niet nauw hebben genomeh. De Sovjet-regeering heeft van het proces een politieke demonstratie ge maakt, Waardoor zelfs de kinderen tot gevoe lens van bloedwraak werden opgezweept en waarbij beweringen werden geuit, voor een ieder onbevooroordeelde zoo klaarblijkelijk on zinnig, dat alleen blinde communisten eraan kunnen gelooven. Zoo werd b.v. ten processe verklaard en getuigd, dat Trotski en zijn hand langers in verbinding zouden hebben gestaan met de Duitsche geheime staatspolitie. Van den anderen kant heeft Trotski als een der zwaarste argumenten voor de onjuistheid der tegen hem gerichte beschuldigingen aange voerd, dat de bepalingen, waaraan de Noorsche regeering hem had gebonden, de beste garantie boden dat hij zich van elke politieke actie had onthouden. Hij eischte zelfs een nauwgezet objectief onderzoek naar de wijze, waarop hij die bepalingen had nageleefd. Hij leek dus wel sterk te staan. De Noorsche regeering echter heeft het na het proces van Moskou noodig ge oordeeld Trotski nieuwe voorwaarden ter onder- teekening voor te leggen en Trotski heeft ge weigerd die voorwaarden te aanvaarden. Daarop heeft de Noorsche regeering hem geïnterneerd en geïsoleerd op een wijze, welke Trotski doet verlangen naar een ander asyl. De Noorsche re geering schijnt dus niet zoo overtuigd van Trots- ki's loyaliteit ten opzichte van de hem opge legde verplichtingen als hij zelf beweerde te zijn. De uit een der meest barbaarsche revolu ties der wereld ontstane en met de beestachtig ste terreur in stand gehouden Sovjetregeering heeft er bij de Noorsche regeering op aange drongen Trotski uit het land te zetten, omdat diens aanwezigheid in Noorwegen de goede be trekkingen tusschen Oslo en Moskou in gevaar zou brengen. Zij beriep zich daarbij op het sinds den aanslag op Koning Alexander van Joego Slavië naar voren geschoven Volkenbondsprinci pe, dat de mogendheden terroristische acties te gen de regeeringen en haar leiders van andere landen binnen haar grenzen niet mogen be gunstigen of toelaten. Dat Sovjet-Rusland met zijn Komintern zich op dit principe durft be roepen is een typisch staaltje van communisti sche onbeschaamdheid. Indertijd bij de behan deling van de Hongaarsch-Joegoslavische quaestie naar aanleiding van de vermoording van Koning Alexander te Marseille heeft Litwinow eenzelfde stukje uitgehaald. Het beroep van de Sovjet-re geering op dit principe is ten aanzien van Trots ki bovendien nog onjuist, omdat Trotski geen uitgewekene, maar een balling is en ballingen onder een andere rechtsfiguur vallen dan emi- gré's. De stap van de Sovjet-regeering bij de Noorsche regeering gedaan is een poging tot in timidatie en ongeoorloofde inmenging, waarop de Noorsche regeering het eenig juiste antwoord heeft gegeven n.l. dat zij mans genoeg is om haar eigen boontjes te doppen, zelfs, wanneer onder die boontjes zich zoo'n rauw en allerminst heilig boontje bevindt als Leo Dawidowitsch Trotski alias Leib Bronstein, die Leninistischer is dan de soms ook opportunistische politiek ge voerd hebbende Lenin. heden gold dat ze een goede moeder en een voorbeeldige huisvrouw was. Een milde Straf kon daarom worden opgelegd. En het vonnis? Zeven maanden gevangenisstraf! De Berlijnsche kranten hebben van het ge val geen bijzonderen ophef gemaakt, maar wel vermeldden ze het alle zonder uitzondering. Wat de reactie der bevolking is geweest, valt niet zoo makkelijk na te gaan. Een krant die ronduit zeggen kan dat het vonnis heelemaal niet mild was, is er niet. Een ingezonden stuk over het al of niet menschelijke van dergelijke processen in het algemeen, zou niet opgenomen wezen. Doch degenen wier taak het is om na te vorschen wat er in het volk leeft en omgaat, schijnen toch wel te hebben opgemerkt dat de man van de straat zonder eenig begrip staat tegenover een dergelijke rechtsplegerij. De dagbladen achten het althans plotseling noodig, er hun lezers op attent te maken, dat het door schuldige nalatigheid veroorzaken van lichamelijk letsel of den dood respectievelijk met een maximum van twee en drie jaren opsluiting gestraft kan worden, en dat deze be palingen wel degelijk van toepassing zijn op ouders die door mindere zorgeloosheid of beter toezicht een aan hun kinderen overkomen on geluk hadden kunnen verhinderen. En dat het -hier niet om een gebaar of om wat groote woorden gaat, wordt bewezen door een ander feit. Een meisje van goed twee ja ren oud is op straat spelende te water geraakt en verdronken. De politie stelt thans een streng onderzoek in dat vermoedelijk wel met een schuldigverklaring van den vader of de moeder die het kind van de straat hadden moeten houden, zal eindigen. De uiteenzettingen welke de kranten op het oogenblik geven van den ouderlijken plicht om toezicht te houden op zijn kinderen, bevatten eenige elementen waarmee men het eens kan zijn. Wie, bij voorbeeld, een geladen vuurwa pen bewaart op een plaats die kinderen zon der de minste moeite bereiken kunnen, is in derdaad niet van schuld vrjj te pleiten wan neer er vroeg of laat ongelukken gebeuren. Het zelfde geldt voor vergift dat iedere vader en iedere moeder wel zoo verstandig wezen zal niet in de speelgoedkast op te bergen. Doch in Duitschland gaat men nog verder. Men spreekt van bonbons, tabletten, poeders, lucifers enzoovoort. Gesteld dat een zeer jong kind een doosje slaappoeders of een buisje asperine te pakken krijgt. Het mag als alge meen bekend worden verondersteld dat deze middelen, zooals trouwens vele medicamenten, wanneer ze in grootere hoeveelheden worden ingenomen, een alles behalve heilzame uitwer king hebben. Wil men hier alle ongelukken gaan bestraffen met een maximum van twee en drie jaren gevangenisstraf? Wanneer men het boven aangehaalde ongeluk met het uit een raam gevallen jochie en het daaronder genoemde ongeval met het verdron ken meisje als „voorbeelden" wil laten gelden van „schuldige nalatigheid" en dit gebeurt! dan komt men bedenkelijk dicht bij het standpunt dat elk ongeluk aan kinderen over komen verhinderd had kunnen worden wan neer vader, moeder, voogd of onderwijzer toe vallig ter plaatse was geweest. Op die manier kan elk ongeluk zijn naspel hebben voor de rechtbank. Om deze nieuwe methode van rechtspraak mogelijk te maken, is zelfs nog een uitspraak van het hoogste Duitsche rechtscollege, het „Reichsgericht", noodzakelijk geweest. Volgens artikel 222 paragraaf 1 en artikel 230 van het Duitsche wetboek van strafrecht is namelijk alleen degene strafbaar die den dood en res pectievelijk het lichamelijk letsel „veroorzaakt". Dat de ouders der twee genoemde verongelukte kinderen hun dood „veroorzaakt" zouden heb ben, is natuurlijk onzin. Het „Reichsgericht" heeft evenwel uitgemaakt dat „veroorzaking" in strafrechtelijken zin niet buitengesloten wordt doordat voor het „resultaat" de nalatig heid van een derde in ons geval die der ver ongelukte kinderen noodzakelijk was. De rechtspraak is een der vele problemen van onzen tijd. Er bestaan op dit terrein ern stige misstanden. Aanhoudend stuit de een voudige krantenlezer op vonnissen welke hij niet begrijpt. In Duitschland is er te dien opzichte na de nationaal-socialistische revolutie veel veran derd. Ten kwade ook! Maar deels ten goede. Wij wezen daar reeds eerder op. Maar thans meenen wij dat men een heel verkeerde richting inslaat. Het is allemaal heel mooi dat men orde wil, en een zekere ge strengheid als natuurlijke reactie op een veel te lang gedulde slapheid kan in sommige op zichten ook geen kwaad, maar twee uitersten zal de justitie ten allen tijde moeten vermijden. Ten eerste, wreedheid. En ten tweede, een onverbiddelijkheid tegenover feiten die men misschien met vele mooie woorden en duistere paragrafen strafbaar maken kan, maar die het gezonddenkende volk tegen de borst stuiten. Dinsdagavond om acht uur is op den Gusto- weg bij Schiedam een man door een vracht auto aangereden en gedood. De identiteit van het slachtoffer was niet be kend*" Van het proletariaat De heer P. J. Schmidt is in de demo cratie, die onverzoenlijk ageert om door revolutie haar doel te berei ken, een man van wien zijn volgelingen nog heel wat verwachtten. Evenals Wijnkoop en de consequenten, die op het paard van de S.D.A.P. hun eigen wegen naar de marxistische maatschappij draaf den, propageerde hij den directen opstand. In den Amsterdamschen gemeenteraad en de Provinciale Staten van N. Holland hebben de ordelievende groepen heel wat met hem te doen gehad sedert hij den linkervleugel van de SB.A.P. hervormd had in de Rev. Soc. Arb. Partij, wier voorzitter hij werd. Voor het einde van de revolutionnaire theorieën is hij thans geschrokken en als man van een nieuwe overtuiging had hij den moed het voorzitterschap neer te leggen. De doodvonnissen en de terreur in Rusland waren voor hem aanleiding, een verklaring aan zijn partij-bestuur te zen den, waarin hij constateert, dat er geen enkel wezenlijk verschil meer bestaat tus schen het regime van Stalin en dat van Hitier. Beiden immers zijn dictatoren, him kracht is de terreur. De heer Schmidt wees er op, dat de ver dediging ook zelfs van de gebrekkigste vormen van democratie een levensbelang voor het proletariaat is geworden. Elke dictatuur-gedachte moet worden bestreden en dientengevolge dienen de clausules, die betrekking hebben op de aanvaarding van de „dictatuur van het proletariaat" uit de programma's van de R.S.A.P. te worden geschrapt. Hij achtte deze afzwering en bestrijding van de dictatuur gedachte te vens noodzakelijk als protest tegen de gruwelen in Rusland. Aangezien den heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen over eenstemming in de leiding van de RSAP bestond, heeft hij zijn functie als voorzit ter van de partij en als redactie-lid van „De Nieuwe Fakkel" neergelegd. Hij wil wel nog het proletariaat dienen, maar niet langer de dictatuur als gevolg van het marxisme ADDIS ABEBA, 2 Sept. De Abessini sche bisschop van Dessie, die na de over winning der Italianen zijn onderwerping aanbood, is gisteren door een vuurpeloton op de markt van Addis Abeba gefusilleerd, aldus meldt de „Daily Tel." De Italianen zeggen dat men hem op heeterdaad heeft betrapt, toen hij bezig was een groep Abes sinische krijgers tegen het Italiaansche ge zag op te hitsen. Hij was een der vijf Abessinische bisschop pen, die op verlangen van keizer Haile Selassie eenige jaren geleden werden benoemd, toen de Aboena het hoofd van de Abessinische kerk stierf en de Koptische patriarch van Abes sinië een opvolger moest benoemen. Het Hoofd van de Abessinische kerk moet altijd behooren tot de Koptische kerk van Alexandrië, waaraan door de Abessiniërs een zeer groot bedrag wordt betaald. De keizer stond er op, dat op zijn minst eenige bisschoppen van den Aboena Abessiniërs zouden zijn. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt verder, dat het leven onder het Italiaan sche regiem veel duurder is geworden. De boe ren uit de omgeving durven niet naar de hoofd stad te komen, daar de wegen onveilig worden gemaakt door kleine benden goed gewapende bandieten. Verder in het binnenland de gewapen de benden, onder aanvoering van de zoons van Ras Kassa, voortdurend strooptochten. In het centrum van Addis Abeba is de toe stand kalm. In de voorsteden wordt iederen avond schieten gehoord. Het Abessinische gezantschap te Londen deelt mede. dat de Negus van den nieuwen chef der regeering in het Ambaarsch een schrijven heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat in het Westen des lands (het niet door de Italianen bezette gebied) volledige orde en rust heerschen. De brief besluit met de mededeeling, dat in overeenstemming met de instructies van den Negus met het oog op de bezetting van Addis Abeba door de Italianen een regeering is gevormd en dat alle staatszaken worden ge voerd met medewerking van een staatsraad, welke bestaat uit ambtenaren uit alle provin cies van Abesrfliië. WASHINGTON, 1 Sept. Volgens een rapport van de afdeeling belastingen van het departe ment van Financiën bedroeg de belastingop brengst over het belastingjaar 1936, dat eindigde op 30 Juni j.l„ in totaal 13 procent meer dan in 1935. Aan uitvoerrechten kwam een bedrag binnen van 11 procent meer dan over 1935. De waarde van den export was in dit jaar 13.8 pro cent hooger dan over 1935. Aan invoerrechten ontving de staat 13.4 pro cent meer dan over J935. Vanuit buitenlandsche havens kwamen 29.600 schepen de Vereenigde Staten binnen, vorig jaar 28.524.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5