Het gevaar uit de lucht ORDER VOOR BOUW VAN TWEE SCHEPEN Kerkelijk leven DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 Bij suppletoire begrooting f 30.000 voor het dienstjaar 1936 aangevraagd Een memoriepost voor bijzondere nooden DE PARADIJSVLOEK Laatste uitvoering Verboden radiolezing over Mussolini De vragen van het Kamerlid Westerman beantwoord NOODZAKELIJK SLUITSTUK Invoerbeperking van onverglaasde muur- en wandtegels IWW1 Voor de Bataaf sche Petroleum-Mij. Rijksverkeersinspectie Instelling per 26 Augustus l.l. NA HET AFTREDEN VAN SCHMIDT Ook mr. Chr. A. de Ruyterde Zeeuw legt haar functies neer Leprabestrijding Bijzonder poststempel op den Ned. Philatelistendag Wijziging in het stukgoederen- vervoer Nieuwe burgemeester van Beilen INDISCHE LANDSMIDDELEN Opbrengst over de eerste zeven maanden grooter dan in 1935 HET VREDESCONGRES TE BRUSSEL Ruim honderd Nederlandsche deelnemers EXPEDITIE NAAR HET SNEEUWGEBERGTE Verlengde contingenteeringen Postvluchten ZILVEREN KLOOSTERFEEST Pater Cunibertus Sloots O.F.M. Een laschapparaat uit elkaar gevlogen Geen persoonlijke ongelukken DOODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG Wielrijder steekt onvoorzichtig den rijweg over LETSEL DOOR SCHULD „Automobilisten rijden roekeloos" MANAGER-OPLICHTER ACHTER SLOT Met ongedekte chèques betaald Auto-overval te Amsterdam Een van beide gearresteerden herkend Goudvoorraad Ned. Bank f 50.000 AAN EFFECTEN VERDWENEN Commissionnair te Rotterdam gearresteerd en weer vrijgelaten AANRIJDING BIJ HALFWEG Dader en getuigen worden opgeroepen WEER OP VRIJE VOETEN Voetganger aangereden UIT DE STAATSCOURANT Secretaris Armencommissie Posterijen door Victor Bridges Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936. Hierbij wordt een bedrag van ƒ30.000 uitgetrokken voor de uitvoering van de wet betreffende de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen, terwijl een me moriepost is opgenomen voor het Natio naal fonds voor bijzondere nooden. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Ter voorziening in het belang van bescher ming der bevolking tegen de gevaren van aan vallen uit de lucht wordt voor het jaar 1936 een som uitgetrokken, die misschien bij hen, die zich voorstellen, dat het dringend noodig is, aanstonds een volledige voorziening ook wat materiaal betreft, tot stand te brengen, eenige teleurstelling zal verwekken. Bedacht moet ech ter worden, dat de voorziening met materiaal van Rijkswege eerst volledig nut kan afwerpen, wanneer een behoorlijke regeling van de lucht bescherming is tot stand gekomen in de on derscheidene gemeenten. Dat is het werk, het welk het eerst moet worden gedaan en dit kost naar verhouding minder dan de materiaalvoor ziening. Vandaar, dat het thans gevraagde be drag niet moet worden gezien als maatstaf voor wat in de toekomst benoodigd zal zijn, het is veeleer te zien als het bedrag, dat noo dig is om de organisatie te bevestigen en op gang te helpen. Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden zal worden opgericht als een stichting. Hoewel in den aanvang een groote toeloop van aan vragen naar het Nationaal fonds te verwach ten is, mag worden aangenomen, dat hierin spoedig orde zal worden gesticht, doordien de plaatselijke commissies van samenwerking, welke elk geval individueel zullen moeten be- oordeelen, slechts aanvullenden steun van het Nationaal fonds zullen kunnen vragen en der halve allereerst zelf een bedrag zullen moeten bijeen brengen. Op dit voetspoor medewerkend, zal 't centrale lichaam met betrekkelijk be perkte middelen kunnen arbeiden. Die middelen zullen zooveel mogelijk uit gif ten en geregelde bijdragen ^noeten worden ver kregen en slechts in uitersten nood zal een beroep op Rijkssteun mogen worden gedaan. Intusschen zal Rijkshulp niet geheel achterwe ge kunnen blijven. In elk geval waren de bu reaukosten van 't Nationaal fonds evenals de reis- en verblijfkosten voor de leden van het bestuur voor rekening van het Rijk te nemen. Mocht zich voorts het geval voordoen, dat het fonds, na te hebben gedaan wat in zijn ver mogen was, minder aan inkomsten van parti culieren heeft ontvangen dan de uitgaven voor noodzakelijke steunverleening hebben bedra gen, dan zou, naar de Regeering meent, het Rijk ook hierin moeten helpen. Een eventueele Rijksbijdrage in de kosten van steunverleening zou zich echter niet verder ma gen uitstrekken dan tot een bedrag gelijk staande aan dat, hetwelk van particuliere zijde werd verkregen, met dien verstande, dat het Rijk slechts kan bijdragen, wanneer het totaal bedrag aan inkomsten, door het fonds over een jaar van derden verkregen, beneden ƒ300.000 is gebleven en dat de Rijksbijdrage niet hooger kan gaan, dan tot het bedrag, waarmede de inkomsten van het fonds beneden ƒ300.000 zijn gebleven, ƒ300.000 is n.l. het bedrag, waar mede naar schatting het fonds jaarlijks zal kunnen volstaan bij zijn aanvullenden steun aan de plaatselijke commissies. De minister vond vrijheid, voor het genoem de doel een memoriepost voor te stellen. Ingeval de garantie, door het Rijk aan het Nationaal fonds voor bijzondere nooden ver leend, effectief mocht worden, zal het te be talen bedrag, zoo mogelijk, worden gecompen seerd door verminderingen op andere posten van de Rijksbegrooting. Eveneens zal getracht worden compensatie te vinden voor de thans aangevraagde verhoo ging ad ƒ30.000 voor de luchtbescherming. Degenen, die zich nog voor den tweeden auto tocht der V.K.P. naar Oisterwijk willen op geven, gelieven daarmee niet tot het laatste te wachten. Bij den eersten tocht moesten wij reeds enkele laatkomers uitsluiten. De voorbereiding voor de ontvangst der deelnemers te 's Herto genbosch, waar gepleisterd wordt, en te Oister wijk vordert eenigen tijd. De extra-uitvoering, welke Zondag 6 Septem ber, des namiddags te (4 uur, plaats heeft in het openluchttheater, is onherroepelijk de laat ste. Wie zich bü ons aansluit is verzekerd van een uitstekende plaats. Voor eventueele gega digden houder wij gedrukte en geïllustreerde inlichtingen beschikbaar, welke tot een beperkt aantal te verkrijgen zijn op aanvrage. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart hebben op de vraag van het Tweede Kamerlid Wes terman betreffende de door de radio-omroep- contróle.commissie aan mr. dr. W. J. C. A. Nijgh geweigerde toestemming tot het houden van een lezing voor de F.H.O.H.I. over de figuur van den Italiaanschen minister-president Mus solini geantwoord, dat het hun bekend is, dat de Indië-programma-commissie, welke in dezen een beslissing had te nemen, aan de P.H.O.H.I. heeft doen weten, dat; zij, op grond van de wet telijke voorschriften, bezwaar had tegen uit zending van de lezing van mr. dr. W. J. C. A. Nijgh. Met de sprekers zelf treedt de commis sie niet in verbinding. Alvorens over te gaan tot de beantwoording van de tweede vraag, luidende: „Zijn de ministers bereid, aan deze commissie mede te deelen, dat zij het oordeel van de com missie, als zoude een lezing, waarin voor den huidigen Italiaanschen minister-president en het huidige Italiaansche regeerstelsel waardee ring wordt uitgesproken, zonder meer verboden behooren te worden, niet deelen, te minder nu van de zijde der Nederlandsche regeering door de zending van twee hoofdambtenaren naar Rome getracht wordt, de oude economische banden met Italië opnieuw aan te knoopen?" stellen de ministers het op prijs, er op te wijzen, dat, hetgeen voor radio-uitzending in Nederland naar de overzeesche gebiedsdeelen wordt aangeboden, uitsluitend dient te worden beoordeeld naar de normen, welke in de desbe treffende bepalingen zijn gesteld met betrek king tot hetgeen voor den radio-omroep behoort te worden geweigerd. Deze bepalingen luiden voor de onderwerpe- lijke uitzending aldus: „Uitgesloten zijn uitzendingen in strijd met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden, politieke uitzendingen of uitzendingen van propagandistischen aard op het gebied van den godsdienst, alsmede uitzen dingen, die niet beantwoorden aan de wenschen en behoeften der samenleving in de overzeesche gebiedsdeelen des Rijks buiten Europa". Het is derhalve onjuist, een verband te leg gen, als in deze vraag gedaan, waarbij zij opge merkt, dat daarin de inhoud van de lezing, voor een beoordeeling, als hier ter sprake werd gebracht, onvolledig is weergegeven. In verband met een en ander beantwoorden de ministers de vraag zelf ontkennend. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling bij de wet van het Koninklijk Besluit van 15 Augustus j.l., waarbij de invoer van onver glaasde muur- en wandtegels (biscuittegels) voor het tijdvak van zes maanden is beperkt. De minister heeft gemeend tot dezen maat regel te moeten overgaan, ten einde ontduiking van de reeds bestaande contingenteering van den invoer van verglaasde muur- en wandte gels in het vervolg te voorkomen. Het is n.l. gebleken, dat, waar tot voor eenige maanden nagenoeg uitsluitend verglaasde muur- en wandtegels werden ingevoerd, thans ook, en wel in toenemende mate, onverglaasde muur- en wandtegels worden geïmporteerd. Naar schatting bedraagt deze invoer thans reeds circa 25.000 tegels per week, terwijl stellig mag worden verwacht, dat, indien niet tot contin genteering zou zijn overgegaan, dit aantal nog belangrijk zou zijn gestegen. De onderhavige maatregel is derhalve te beschouwen als een noodzakelijk sluitstuk op de invoerbeperking van verglaasde muur- en wandtegels. M'n vader wil me met alle geweld uithuwe lijken denk ik zoo. Hoe kom je. daarbij Hij heeft me vanmorgen willen wijs maken, dat hij failliet is. (Gazzett. Illustr.) Behalve het schip, dat de Bataafsche Pe troleum Mij. onlangs in aanbouw gaf, heeft deze maatschappij opdracht gegeven voor den bouw van nog twee stoomers. Van de in totaal drie schepen, dubbelschroef.tan- kers, van elk 4000 ton, komen twee op stapel bij de Ned. Scheepsbouw Mij. en een bij de Ned. Dok Mij. Zü worden voorzien van machines met een capaciteit van 2500 I.P.K. De Ned. Dok Mij. zal zoowel schip als ma chines leveren,, terwijl „Werkspoor" de machi nes vervaardigt, welke bestemd zijn voor de schepen, die de Ned. Scheepsbouw Mij. zal bouwen. Bij K. B. is bepaald: 1. het K. B. van 12 Juni 1936 treedt in wer king op 26 Augustus 1936. 2. met ingang van 26 Augustus 1936 worden tijdelijk belast: a. de inspecteur-generaal der spoor- en tram wegen met de waarneming van de functie van inspecteur-generaal van het verkeer; b. de rijkshoofdingenieurs en de rijksinspec teurs bij het toezicht op de spoorwegen met de waarneming van de functie van rijksinspecteur van het verkeer; c. de controleurs bij het toezicht op de spoor wegen met de waarneming van de functie van rijkscontroleur van het verkeer; d. de hoofdcommies bij het toezicht op de spoorwegen J. Grimm en de commies bij dat toezicht A. Schepper mede met de waarneming van de functie van rijksopzichter van het ver keer. 3. de onder 2. bedoelde ambtenaren wor den, ingevolge artikel 13, eerste lid, slot, der wet openbare vervoermiddelen belast met de opsporing van de overtreding dier wet van den bij artikel 10 dier wet bedoelden algemeenen maatregel van bestuur. Het K. B. van 12 Juni 1936, dat blijkens bovenstaand K.B. 26 Augustus as. in werking is getreden, betreft de instelling van een Rijks- vei kersinspectie. Naar ons wordt medegedeeld, heeft, nadat de heer P. J. Schmidt als voorzitter der R. S. A. P. bedankt heeft, ook mr. Chr. A. de Ruyter de Zeeuw te Rotterdam haar functies in die partij neergelegd, omdat het partijbestuur niet bereid bleek de wijziging als door den heer Schmidt voorgesteld in overweging te nemen, hoewel de onhoudbaarheid van de dictatuur gedachte door de ontwikkeling in Rusland thans duidelijk is bewezen. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft aan den minister van Koloniën gevraagd of de minister bereid is te bevorderen, dat de in het instituut-Bos'cha te Planntoengan toegepaste geneeswijze van lepra door lichtbehandeling, welke door ingrijpen van de autoriteiten on mogelijk werd gemaakt, zoo noodig onder van overheidswege te stellen voorwaarden, wederom kan worden hervat. Tijdens den 27sten Nderlandschen Philate listendag, die 5 September te Haarlem wordt gehouden, zal de op de tentoonstelling ter post bezorgde correspondentie van een bijzonderen stempelafdruk worden voorzien. Ingaande 14 September a.s. zal het vervoer van stukgoederen van en naar Abcoude, Loenersloot, Nieuwersluis, Loenen, Breukelen, Maarssen, als mede naar Baambrugge, door de Ned. Spoorwe gen voortaan per dagelijkschen vrachtauto- dienst in samenwerking met de N. V. A. T. O. te Utrecht geschieden. Van en naar spoor-, tram-, en A. T. O.-stations kan vervoer met recht- streeksche bevrachting plaats hebben. Aangekomen zendingen worden ook in de ge noemde plaatsen veelal kosteloos besteld. Te verzenden goederen kunnen worden aan genomen aan de stations Abcoude, Breukelen, Nieuwersluis-Loenen, Maarssen en aan de A. T. O.-agentschappen te Loenersloot, Breukelen, Loenen, Nieuwersluis en Maarssen. Voor vervoer van wagonladingen, stukgoed in afzonderlijke wagens en expressestukgoed blij ven de stations Abcoude, Nieuwersluis-Loenen, Breukelen en Maarssen voorts geopend. (Breu kelen ook voor snelstukgoed in internationaal verkeer bü vertrek). By K.B. van 28 Augustus 1936 is, met ingang van 15 September 1936 benoemd tot burgemees ter der gemeente Beilen, mr. dr. H. J. Wütema. De nieuwe burgemeester van Beilen is een zoon van wijlen mr. Wütema, burgemeester van Rotterdam. Hij is dertig jaar oud en studeerde in Leiden in de rechtswetenschappen. Na zijn promotie was hij eenigen tijd werkzaam als waarnemend ambtenaar bij het kantongerecht te Dordrecht en vervolgens werd hij benoemd tot ambtenaar ter gemeentesecretarie van 's-Gravenhage. Sinds April 1934 is hij waarne mend chef van het kabinet van den burge meester van Den Haag. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta). De ontvangst der landsmiddelen over Juli 1936 bedroeg in die maand evenveel als over Juli 1935, n.l. 36.500.000.De totale opbrengst der mid delen over de eerste zeven maanden van dit jaar was 222.400.000 tegenover 215.900.000 over dezelfde periode van 1935. Het gunstig verschil werd veroorzaakt door een grootere opbrengst uit de Banka-tinwin- ning ten bedrage van 5.200.000.en hoogere betalingen voor de N.V.-belasting ten bedrage van 2.900 000.Voorts bracht de loonbelas ting 2.100.000.meer op. De overige middelen liepen terug tot een totaal-bedrag van 7.200.000. Tot en met Juli is over dit jaar aan bijzon der uitvoerrecht voor bevolkhrsrubber ont vangen 2.570.800.slechts het deel dat ten bate van de gewone middelen komt is in de voorgaande cijfers verwerkt. Naar ons wordt medegedeeld, heeft zich nog een aantal bezoekers voor het congres van de „Rassemblement pour la paix", dat heden te Brussel geopend wordt, opgegeven en zün er nog enkele gedelegeerden aangewezen. Onder de laatsten is de K.jL.M.-piloot A. Viruly. Het aan tal deelnemers van Nederlandsche zijde is thans tot ruim honderd gestegen. BATAVIA, 2 Sept. CAneta). De „Java-bode" verneemt, dat de heer Colün van de Bat. Petro leum Mü' voornemens is in November of Decem ber den Carstenz-top in het Sneeuwgebergte op Nieuw-Guinea te bestijgen. Resident Haga verzocht aan de regeering hem vergunning te verleenen om dezen tocht mede te maken. Voorts zullen politie-agenten en dwang arbeiders aan dezen tocht deelnemen. De Ned. Nieuw Guinea Petroleum Mij. verleent den grootsten steun bij de uitvoering van dit plan. Ingediend zün wetsontwerpen tot regeling bij de wet van de Koninklijke Besluiten van 20 Juli j.l., waarbij met ingang van 1 Augustus 1936 voor den tijd van één jaar werden ver lengd de contingenteeringen van den invoer van waterglas, van cocos-stukgoederen, van rijwiel-buiten- en rijwiel-binnenbanden en rubberslangstukken, van rijwielen, rijwielfra mes, electrische rijwiellampen en rijwielonder - deelen en van metaalweefsels. De Perkoetoet (thuisreis) en de Edelvalk (uitreis) zün te Athene aangekomen. De Nachtegaal (thuisreis) is te Medan ge land. Pater Cunibertus Sloots O.F.M., bibliothe caris in het Franciscaner Klooster te Weert en archivaris van de Nederlandsche provincie der Minderbroeders, zal 7 September a.s. zijn zilve ren kloosterfeest herdenken. Pater Sloots is tevens lid van de Rükscom- missie van advies inzake het bibliotheekwezen. Wat is uw "weening over mijn worstelmatch van gisteren? Mag ik U dat straks liever even telefonisch zeg gen.' (Illustr. Blatt) Terwijl de garagehouder L. Stok te Lexmond Woensdagmiddag omstreeks vijf uur bezig was met autogeen lasschen, is plotseling met een knal, die tot ver in den omtrek werd gehoord het apparaat uit elkaar gesprongen. Door den geweldigen luchtdruk stortte de achtergevel van de werkplaats in en de stukr— kwamen wüd in de omgeving terecht. In de meestal druk bezette zaak was toevallig de heer Stok alleen aanwezig en hij bleef ongedeerd. De materieele schade is, zooals te begrijpen valt, zeer groot. Woensdagmiddag is op den Scheveningsche- weg, ter hoogte van het Frankenslag të Den Haag, de 63-jarige wielrijder H. M. door een auto overreden Tijdens het transport naar het Gemeentelük Ziekenhuis aan den Zuidwal is de man aan dt bekomen verwondingen bezweken. Nader vernemen wij. dat de aanrijding ge schiedde door een vrachtauto, bestuurd door den 35-jarigen P. F. V., uit de Laurierstraat. Het ongeluk is vermoedelük te wijten aan onoplettendheid van den wielrüder, cüe zich op het fietspad bevond en zonder zich verge wist te nebben, dat de rijweg veilig was, plot seling achter de boomen vandaan kwam en oij het oversteken door den auto gegrepen werd, met het reeds vermelde doodelijke gevolg. Een Larensche koopman heeft voor de Am. sterdamsche Rechtbank terecht gestaan wegens veroorzaken van letsel door schuld. De man was op den Rüksstraatweg tusschen Muiden en Naarden in aanrijding gekomen met een bak fiets. De bestuurder hiervan was op den weg geslingerd en had een hersenschudding opge- loopen, benevens eenige hoofdwonden. Hij moest twee weken in een ziekenhuis worden verpleegd. Naar de automobilist verklaarde, was het dien avond erg donker, het woei hard en zoo nu en dan regende het. Door een groot aantal tegenliggers had hü ieder oogenblik zün lichten moeten dempen. Verd. had geen achterlicht van de bakfiets gezien en had het voertuig pas bemerkt, toen de aanrüding reeds was ge schied. Hü had onmiddelhjk krachtig geremd en was enkele Meters verder tot staan gekomen. De Officier van Justitie, Mr. Wassenbergh, zeide in zün requisitoir, dat hij eenige dagen geleden den Rüksstraatweg naar het Gooi had bereden. Hü was toen geschrokken van de roe- kelooze snelheid waarmee de automobilisten de wegen onveilig maakten. „Ik was blü" aldus spr., „dat ik heelhuids in Amsterdam was gekomen." De Officier requireerde tegen dezen automo bilist, die zijn slachtoffer volkomen schadeloos had gesteld, veertien dagen hechtenis voorwaar, delük, met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 40 subs. 20 dagen hechtenis. Vonnis 16 September. Eenige maanden geleden trad in het Flora theater te Delft een artistengezelschap op, waarvan de leden door den manager P. bij be woners van den Verwersdük en omgeving te Delft werden ondergebracht. Bij het vertrek betaalde de manager met chèques op de Ban- que d'Anvers, doch deze chèques bleken onge dekt te zijn. De commissaris van politie te Delft verzocht de aanhouding van P., die Dinsdag in Den Haag werd gearresteerd. Hij is Woensdag naar Delft op transport gesteld. De bediende van de Ned. Scheepsbouwmij., die indertijd het slachtoffer is geworden van den roofoverval aan den overkant van het IJ, te Amsterdam, is Woensdagmorgen geconfron teerd met de beide mannen, die thans daar voor in arrest zijn aan het politiebureau aan den Adelaarsweg. Een van deze twee herkende hij als den man, die aan het stuur heeft geze ten van den auto, waarmede de overval ge schiedde. De beide mannen zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Blijkens den jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met 10 millioen toegenomen. Dezer dagen is de verdwüning van ƒ50.000 aan effecten te Rotterdam aan het licht ge komen. Een commissionnair had ceze effecten van een cliënt in bewaring genomen, doch toen deze wilde afrekenen, bleken de stukken te zijn verdwenen, terwül de commissionnair niet in staat was het verdwenen bedrag te vergoeden. De man is door de politie gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Het onderzoek wordt echter voortgezet. In den namiddag van Maandag 17 Augustus 1936, heeft een wielrüder (wielrenner) op het rijwielpad, tusschen Halfweg en Haarlem, na- oij den Zuidermolen, een vrouwspersoon, even eens gezeten op een rijwiel, aangereden, waarna hij in een sloot terecht kwam. De vrouw moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude te Halfweg, geeft den dader in zijn eigen belang in ernstige overweging zich bij hem, den burgemeester, te vervoegen en roept getuigen op die in staat zijn omtrent den da der nadere gegevens te verstrekken. De liedjeszanger J. M., die dezer dagen gear resteerd werd, verdacht van oplichting, gepleegd in zijn functie van agent van een credietbank, is weer op vrüe voeten gesteld, daar geen ter men voor zijn verdere in bewaring stelling aan wezig geacht worden. De Belg B., eigenaar van deze Ned. Crediet- en Geldverschaffingsbank, bhjft echter te Utrecht in bewaring. Woensdagmiddag omstreeks 3.30 heeft een aanrijding plaats gehad op het Buitenhof hoek Vijverdam te Den Haag, tusschen een personen auto, bestuurd door den 35-jarigen J. B. en den 61-jarigen voetganger F. K. De voetganger bekwam een hoofdwond en een hersenschudding en is naar het R.K. Zie kenhuis aan het Westeinde vervoerd. Er bestaat geen direct levensgevaar. Het ongeluk is te wijten aan het onvoorzichtig oversteken van den voetganger. Bü K. B. is, gerekend van 1 Juni 1936. voor den tüd van vijf jaren benoemd tot secretaris van de Algemeene Armencommissie mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de handelshooge- school te Rotterdam. Bü beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is, met ingang van 1 November 1936, aangewezen als directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Nükerk de com mies bü den F.T.T.-dienst C. Mosselman, thans directeur van het P.T.T.-kantoor te Werken dam. 33 Je vriend, de huisknechtvergiftiger. Ten minste volgens je beschrijving moet hü het beslist geweest zün. Een groote, leelüke, eenigszins scheeve schooier en zün eene schou der was minstens drie centimeter hooger of zoo je wilt, lager dan de andere." „Toe Billy, ga door. Ik brand van nieuwsgie righeid." „Nu, hij sloop, al rond gluipend naar het huis en ging op de balustrade zitten, vlak tegenover de plek, waar ik mij had verscholen. Ik vermoed de, dat hü iemand wachtte en zoo was het ook, Want hü was er slechts enkele minuten, toen er iemand in smoking naar buiten kwam je neef hatuurlük, tenminste afgaande op jouw beschrij ving." „Maurice heeft na het diner een luchtje ge schept; hü moest den jachtopziener spreken," zei ik. „Och, wat je zegt," smaalde Billy. „Nu, hij heeft hem gesproken, hoor. Zij hebben wel twin tig minuten staan redeneerten en al maar over jou. m'n jongen." „En was het belangrijk?'' vroeg ik. „Wat ik hoorde wel, maar ik heb geen tiende deel kunnen verstaan, want zij fluisterden bijna aldoor. Het scheen, of zü een afspraak maakten voor vandaag iets over jou ten den zeekant, zoover ik er uit wijs kon worden." Ik knikte. „Er zal vanmiddag een ongeluk ge- beuiten op de jachtpartij, als ik mij niet vergis," zei ik. „Het ziet er wel naar uit," antwoordde Billy somber. „Zij hadden tenminste verduiveld veel schik in het zaakje. Het eenige, wat ik verder nog hoorde, was over dat meisje van jou met haar pistool hoe heet ze ook weer, is het niet Mercia?" „Mereia?" herhaalde ik. „Wat zeiden ze van haar?" Billy grinnikte ondeugend. „Jack, ik zie je graag zoo'n beetje vurig." Dan verschikte hü zijn PÜP naar zün anderen mondhoek, trok er een paar maal aan en haalde haar toen uit zijn mond, om er de asch uit te kloppen. „Billy, je ergert mij, ga voort," zei ik. „Ik hoorde alleen maar haar naam," lachte hij. „Die huisknechtvergiftiger noemde haar naam en herhaalde hem wel vier maal. Ik denk, dat hij kwaad was over iets, dat zij had gedaan; dit kon ik uit zün manier van doten wel opmaken. Je neef scheen hem iets te verwaten." Een plotselinge bezorgdheid voor de veiligheid van Mercia maakte zich van mij meester. Ik wist bü ondervinding, dat het een roekelooze bende was, en als zij er achter zouden gekomen zün, dat Mercia mü had gewaarschuwd, niet naar Ashton te gaan, verkeerde zü minstens in even groot gevaar als ik zelf. Billy raadde natuurlijk mijn gedachten. „Ik ge loof dat zij op 't oogenblik wel veilig is," sprak hij, „om de etenvoudige reden, dat de geheele bende er op uit is je te vangen Maar ik heb je het beste gedeelte van mijn onderzoek nog niet verteld. Ik heb werkelijk het geluk gehad, hen op te sporen." Hij leunde achterover en keek mij met recht- matigen trots aan. „Sapperloot, Billy!" riep ik, „je bent gewoon een mirakel! Hoe heb je dat aangelegd?" „Wel, toen het vertrouwelijke gesprek was af geloopen en je neef in huis verdwenen, gaf ik mijn vriend, den dienstknechtvergiftiger, gele genheid voor mü uit te gaan, den weg op. Ik volgde hem en zorgde, dat hij mü een honderd meter voor bleef, opdat hü mij niet zou zien. HU ging rechtdoor naar Woodford en ik had het ge luk hem juist een café te zien binnengaan niet „de Ploeg," maar een ander, iets meer dezen kant op. Ik ging er ook in en vond hem achter de brandy zitten. Hij is beslist een Zuid-Ameri kaan, daar is geen twüfel aan." „Heb je hem aangesproken?" vroeg ik. Billy schudde ontkennend zün hoofd. „Ik oor deelde het beter mij koest te houden. De café houder, die een soort kletserige ezel is, scheen hem te kennen; daarom wachtte ik tot onze vriend vertrokken was en toten vroeg ik, wie hij was. „O," zei de waard, „dat is een Italiaansche heer; Moosyer Baretti heet hü. Hij heeft pas de „Holles", het huis van kolonel Paton, voor eeni ge maanden gehuurd. Ik geloof, dat ze 't giste ren betrokken hebben, 't Is een vriendelüke aar dige heer." „Ieder zijn smaak," zei ik lachend. „Milford had het niet erg op hem." ,De caféhouder raakte niet over hem uitge praat,". zei Billy, '„ten hij werd bijzonder vertrou- welük. Het schijnt dat zijn broer tuinman op de „Hollies" is, daarom wist hij al de büzonderheden van de nieuwe bewoners te vertellen Behalve die huisknechtvergiftiger is er een dame, die hü zü'n vrouw noemt en nog een andere heer, die van daag is gekomen. Ik vroeg, of die mijnheer geen beschadigden neus had, maar hij zei van niet; dus dan kan hij „Francis" niet zijn." „Ik denk, dat het die snaak is, aan wien ik mün stüven schouder te danken heb," zei ik. ,,'t Is in ieder geval eten knap stel daar. Waar is dat huis, dat je de „Hollies" noemt?" Billy gaf met zijn hoofd een züwaarts aandui dende beweging naar den weg. 't Is vlak bü," verklaarde hij, „even buiten Woodford. Een klein wit huis aan je linkerhand. Ik denk, dat ik het van avond eens ga beküken." Toen zweeg hij even. „Jack," vervolgde hij een oogtenblik later. „Ik ben over die jachtpartü niet erg gerust." „Ik ook niet," zei ik eerlijk gemeend. „Waarom ga je dan? Kun je niet het een of ander beletsel voorwenden?" Ik haalde mün schouders op. „Wat geeft dat? 't Is maar uitstel van executie. Dan probeeren zü weer iets anders. Nu weet ik tenminste, wat mij vanmiddag te wachten staat" „Ja, daar is wel iets van aan," zei Billy na- dtenkend. Eenige oogtenblikken zaten wü sprakeloos en peinsden natuurlijk over hetzelfde onderwerp. Plotseling legde hij zijn hand op mün schou der. „Zeg, Jack," sprak hij, „ik heb een inval ge kregen. Ik zal zien, dat ik een boot krijg en dan kruis ik langs den zeekant, terwijl jü aan het jagen bent. „Je kan nooit wetten, waar het goed voor is." „Dat is een prachtidee, Billy," zei ik. „Er gaat niets boven een overzicht op zee." Ik keek nu op mün horloge. „Ik moet nu terug," vervolgde ik, 't is bij negenen; ik zal je een boodschap sturen, hoe laat wü elkaar morgen ontmoeten zullen, in dien wij elkaar vanmiddag tenminste niet tegen het lijf loopten. Wij zullen ongeveer half zes in het moeras zijn." „Nu, wees vooral voorzichtig, oude jongen," zei Billy, terwül hij mijn hand greep. „Wat ik zeg gen wil, heb je nog iets van Milford gehoord?" Ik schudde van neen. „Ik heb mijn adres aan de keukenmeid gegeven en haar bevolen mij te schrijven, zoodra hij terugkomt, doch van mor gen was er bü de post geen brief van haar. Het hindert mij geweldig. Ik kan me best indenken, dat zij hem uit den weg hebben willen ruimen, om zoodoende „Francis" bij mü binnen te lood sen, maar nu dat spelletje is muslukt, vraag ik me af, wat willen ze nog verder met hem uit voeren?" „De hemel mag het weten," zei Billy. „Maar in ieder geval, ze hebben hem te pakken. Mis schien had hü wel meer met Northcote uit te staan, dan wij denken. Hoe het ook zü, het baat niet of wij er over piekeren. Houd van middag je oogten wijd open, let op alles en allen en als je hulp noodig hebt, geef je maar een schreeuw.' De laatste woorden gingen gepaard met een joviale wuiving van zijn hand, waarin al zijn on baatzuchtige toewüding en aanhankelijkheid waren opgesloten. Hij stond op en ging den weg af. Ik wachtte tot een bocht hem aan mün oog onttrok en keerde toen naar het huis terug. Toen ik door den tuin kwam, zag ik Maurice ten York op het terras staan. ..Sapperloot," riep de laatste. „U is ons allen de baas; ik dacht, dat wij het eerst beneden wa ren." Het weer was te mooi, om in bed te blyven liggen," verklaarde ik, „ik heb de omgeving eens bekeken." Indien Maurice eenigen achterdocht koesterde, dan hield hij het meesterlijk vóór zich. „Ik heb je trouwens nooit voor lui aangezien," antwoordde hij. „Kom, laten wij gaan ontbijten, daar slaat de gong juist." Wü gingen de eetkamer binnten. waar tante Mary bezig was thee te zetten. Juist toen wij ons op onze plaatsen nederzetten, kwam miss York vergezeld van Lady Baradell mede aanzit ten. Indien ik de laatste tevoren niet had be wonderd, dan zou ik 't zeker nu gedaan hebben. Zü gedroeg zich als de vriendelükste en kalmste van het geheele gezelschap. „Wel, wel, wat zün alle menschen matineus en allen even frisch," sprak zü* met een spot lachje in het rond kijktend. „Zelfs münheer Northcote is al beneden! Ik dacht, dat hij gere geld in zün bed ontbeet." York lachte. „Beneden!" echo'de hij. „Dat niet alleen, maar hü is reeds op de vlinderjacht ge weest." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3