STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS SPORT EN WEDSTRIJDEN I Zoekt gij. betrouwbaar Personeel I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen ESPOSli DELIA STi CiïTA DELVATICANQ1936 nouvoi MTiauss ONZEN OMROEPER Van f 5000.- beroofd? De strijd bij Irun GOEMBOES TREEDT AF giiiiiiiiiNinninninniiinnimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 BETALING KRACHTENS DE WARENWET! Aanslagbiljetten verzonden GEVAARLIJKE BOCHT IN DEN ZANDVOORTERWEG Maximumsnelheid in acht nemen! VOOR DEN KANTONRECHTER Crisiszaken De gevangenisdeur stond wijd open Personalia Kruisverbond en Maria- vereeniging (Gedeeltelijk, gecorrigeerd) HEEMSTEDE Burgerlijke Stand ARMA VEmT, TIS De nationalisten versterken hun positie rond San Marcial Een Paulusbond Een vereeniging van niet-Arische christenen Als minister van landsverdediging Politie-onderzoek leverde nog weinig resultaat op Het vlootvraagstuk De Japansche nota te Londen ingediend Leprozenkolonies in Abessinië AT H LET I EK Intern, wedstrijden te Gothenburg Osendarp tweede op de 200 meter achter Draper DAMMEN DE A.S. COMPETITIE VAN DEN NED. DAMBOND Bezwaren tegen de nieuwe regeling RotterdamAmsterdam WIELRENNEN Int. wedstrijden te Hilversum PijnenburgSlaats winnen den 80 K.M.-koppelwedstrijd OM HET WERELDKAMPIOEN. SCHAP Van Zürich naar Bern WATERPOLO HET WATERPOLO- KAMPIOENSCHAP ZWEMMEN Nida Senff en Jopie Waalberg naar Kopenhagen De bank-moeilijkheden te Enkhuizen Comité uit belanghebbenden ge vormd op initiatief der Kamer van Koophandel HET FOKKER-FONDS EN ZIJN BESTEMMING Wie voor steun in aanmerking komen BURGEMEESTER BENOEMD Voor Lopik, Jaarsveld én Willige Langerak DRAVERIJ OP KORTE BAAN TE ZAANDAM Om het kampioenschap van Noord-Holland Ringrijderij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinl NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii Door de tot stand gekomen wijziging der Wa renwet moeten, behoudens enkele uitzonde ringen, alle personen, die eet- of drinkwaren bereiden of verkoopen, meebetalen in de kosten van de Keuringsdiensten. Dezer dagen zullen in de gemeenten, behoorende tot het keurings- gebied Haarlem, de eerste aanslagbiljetten in het bezit zijn van hen, die voor betaling in aan merking komen. Om het vragen van inlichtin gen zooveel mogelijk te vermijden, verzocht de Keuringsdienst van Waren opneming van de volgende toelichting. Er is krachtens de Wet een tarief vastgesteld, volgens welk de aanslag geheven wordt. De aanslagen, welke nu worden verzonden, gelden voor het jaar 1936 en moeten betaald worden door hen, die dit jaar of gedeelte van het jaar hun bedrijf uitoefenen. Wordt een zaak opgeheven, dan is het ge- wenscht hiervan aan den Keuringsdienst ken nis te geven. Hierdoor vervalt de verplichting voor dit jaar te betalen niet, doch vervalt de betaling het volgende jaar. Bij de vaststelling der bedragen wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de vraag of de betrokkenen ingeschreven is (of op 1 Juli 1935 ingeschreven was) in het Handelsregister. Is hij hierin gerangschikt in de le klasse dan is 5.verschuldigd, voor de 2e klasse 10. 3e klasse 15.4e klasse 20.5e klasse 30.6e en hcogere klasse ƒ40. Niet-ingeschrevenen betalen 3.of indien zij zonder eenig personeel werken 1. Hotels, restaurants, café's, enz. moeten, indien zij consumptie-ijs bereiden en/of verkoopen, ƒ3.betalen. Bovendien moet voor ieder filiaal 5.— wor den betaald. Ieder aanslagbiljet geldt slechts voor één ge meente, zoodat iemand, die in verschillende ge meenten winkels heeft, voor iedere gemeente een afzonderlijk biljet ontvangt. In den Zandvoorterweg onder Bentveld is tusschen de Spechtlaan en de Grenslaan een tamelijk scherpe bocht, waarvan het wegdek aan den binnenkant zeer vlak is en waar dien tengevolge herhaaldelijk verkeersongevallen gebeuren. Op een desbetreffend verzoek v. d. A.N.W.B. hebben B. en W. van Bloemendaal medege deeld, dat verbetering zal worden aangebracht, zoodra de financiën dit toelaten. Dit College wijst er daarbij op. dat het gevaar op dit weg gedeelte wordt vergroot door automobilisten, die zich niet houden aan de ter plaatse voor geschreven maximum-snelheid. Sedert diverse wetten zijn uitgevaardigd met de optimistische veronderstelling, dat zij de crisis of de gevolgen daarvan kunnen bestrij den, heeft iedere kantongerechtszitting bijna steevast eenige crisiszaken op de rol. Hardleer- sche menschen schijnen er op de wereld heel wat te zijn. want menigmaal als een landbou wer of tuinder terecht moet staan, omdat hij niet bij de betrokken crisiscentrale is aangeslo ten, weet de man niet, dat hij aangesloten moest zijn. Vak- en soms ook dagbladen mo gen vol staan over crisiscentrales, onder de boeren moge centralewee het bijna dagelijksche gesprek vormen, als er voor het kantongerecht gesproken wordt over de verplichting om lid te zijn van zoo'n centrale, dan kijkt de verdachte of hij het in Keulen hoort donderen Een tuinder uit Heemskerk wist óók van toeten noch blazen. De waarnemende kanton rechter, mr P. A. Bijvoet, gaf zich de uitge breide moeite om den man duidelijk te maken, dat hij het nu zoo langzamerhand toch eens moest weten. De crisisinstellingen vieren bij kans hun koperen bestaansfeest ondanks hun „tijdelijken" opzet en de betrokken wetten zijn ook niet van gisteren. De tuinder beloofde, zich nu te zullen aansluiten. „Doe het nu vanmid dag nog," drong mr. Bijvoet, die zijn Pappen heimers kent, aan. Het antwoord was vrij be moedigend Conform den eisch kreeg het „onwetend" boertje f 6 boete subs, drie dagen hechtenis. Een andere Heemskerksche tuinder had eveneens allerlei kostelijke producten als beto nen, erwten en aardbeien gekweekt zonder lid te zijn van de Groente- en Fruitcentrale. De jongeman was een eigen tuinderij begonnen,, in de meening verkeerende, dat hij daarvoor wel vergunning zou krijgen. De aanvraag was echter zoo goed als afgewezen en op den koop toe kreeg hij erg teleurstellend voor zijn ijver nog een procesverbaal wegens het telen zonder vergunning. De ambtenaar van het O. M. eischte f 15 boete subs tien dagen hechte nis. De rechter vond, dat de jongeman de be slissing op de aanvraag om vergunning wel even had kunnen afwachten alvorens met telen te beginnen en gaf f 6 boete subs, vier dagen hechtenis. Eenige recente touringcarongelukken hebben stilzwijgend gewezen op het groote belang om met een gotdgekeurde autocar te rijden. Een Amsterdammer had op 28 Juni 't er maar zonder goedkeuringsbewijs voor zijn autocar op gewaagd en een gezelschap van 25 personen in Beverwijk en omgeving rondgereden. Natuurlijk liep hij tegen de lamp ook eenige andere overtredingen inzake Wegenwet en Arbeidswet werden geconstateerd! en Woensdagmiddag ontving hij zijn straf: f 15 boete subs, acht dagen hechtenis, i De deur van het Huis van Bewaring heeft Woensdag voor twee Amsterdamsche jonge mannen wel wijd open gestaan! Of m.a.w. het scheelde maar weinig of zij waren wegens meineed opgesloten geworden. De bedrijfsleider van een groote Halfwegsche kistenfabriek, bij wie zij in dienst zijn, moest terecht staan wegens overtreding van de Ar beidswet. Hij had n.l. eenige arbeiders vóór half acht des morgens in de fabriek laten wer ken of in ieder geval toegelaten tot de fabriek. De beide jongemannen waren getuige en de kantonrechter vroeg hun, wat zij op dien mor gen vóór half acht in de fabriek hadden uit gevoerd. „Ik praatte wat met mijn vrienden," was het antwoord. „Maar," zoo vroeg de rechter, „waarom was U dan al om tien minuten voor zeven uur in de fabriek, terwijl u pas om half acht behoefde te gaan werken?" „Om een beetje te kletsen met mijn vrien den!" bleef het antwoord. „Is het dan zoo'n gezellige sociëteit in de fabriek, dat u extra vroeg op staat en drie kwartier te vroeg in de fabriek bent, alleen om maar met uw vrienden te kunnen kletsen?" verwonderde zich de rechter, die den getuige nog eens dringend op het gewicht van den eed wees. De jongeman hield echter vol, dat hij slechts om te kletsen met zijn medearbeiders zoo vroeg in de fabriek kwam. „En die medearbeiders, waarom komen die zoo vroeg?" informeerde mr. Bijvoet. „Omdat ze niet te laat willen komen," ant woordde getuige. „Het zijn daar arbeidzame menschen op de fabriek," spotte mr. Bijvoet, „ze komen drie kwartier te vroeg opdat ze toch maar niet te laat zullen zijn! U jokt niet geraffineerd ge noeg om meineedig te kunnen zijn," voegde de rechter er ontstemd aan toe. De medegetuige, tevens medearbeider, maak te het nog erger. Die beweerde, dat hij „toeval lig" in Sloterdijk een vroege tram had zien staan en daarmede naar Halfweg was gereden, zoodat hij veertig minuten te vroeg aan de fa briek kwam. „Maakt u dan zoo vroeg morgenwandelingen, dat u toevallig met een vroege tram uit Slo terdijk kunt vertrekken? En uw vijf of zes me dearbeiders, hebben die als op ingeving ook die vroege tram gepakt?" grapte mr. Bijvoet, die ook deze getuige bij herhaling aanspoorde, toch de waarheid te zeggen en geen meineed te plegen De rijksveldwachter, die het procesverbaal had opgemaakt, vertelde, dat hij twee arbei ders in de fabriek des morgens om zeven uur aan het werk had gezien, terwijl de andere stonden te wachten. De ambtenaar van het O.M. achtte ondanks de (allesbehalve geloofwaardige) verklaringen van de beide arbeiders het ten laste gelegde bewezen en eischte dertien boetes van f6, ieder te vervangen door twee dagen hechtenis. Spr. merkte op, dat de bedrijfsleider (die niet aan wezig was en verstek liet gaan) meer veroor deeld is wegens overtreding van de Arbeidswet op groote schaal, o.a. tot f 51 bote. De rechter nam eveneens de verklaringen van de beide getuigen niet au serieux en von niste overeenkomstig den eisch. Mej. H. A. M. Sprengers te Haarlem is ge slaagd voor het examen Wiskunde L.O. In het gebouw der R. K. Militairenvereeni- ging aan de Zoetestraat hielden bovengenoem de vereenigingen hun maandelijksche leden vergadering, onder voorzitterschap van den heer H. B. van der Sande. Na het afdoen van de gewone huishoudelijke zaken werd het pro- paganda-comité, dat voor de organisatie en de zeer geslaagde uitvoering van een feestavond had zorggedragen, met een woord van dank voor zijn verdienstelijken arbeid ontbonden. Verder betroffen de besprekingen voorname lijk eenige plannen om door inwendige actie, gepaard aan propaganda naar buiten, de ka tholieke drankbestrijding in het volgende win terseizoen met meer kracht te gaan voeren. Het bleek, dat de Mariavereeniging door de bepa lingen van de hedendaagsche jeugdbeweging :n het aanwerven van nieuwe leden sterk wordt belemmerd, waar tegenover staat, dat die jeugdorganisatie uiteraard de beginselen var. de katholieke drankbestrijding bevordert. Wil de vereeniging nog eenige actie kunnen ont plooien, dan zal allereerst het onvoltallige be stuur met enkele nieuwe krachten moeten wor den aangevuld. Er wordt gehoopt, dat dames, die sympathiek tegenover het doel der vereeni ging staan, haar medewerking zullen willen verleenen. Het Kruisverbond staat er beter voor, wat de bezetting der verschillende bestuursfuncties be treft, maar mist toch ook den noodigen aan was van het ledental. Hier ontbreken eveneens de jongere krachten, die het werk van de ouderen moesten overnemen. Een gelukkige omstandigheid is, dat de vestiging van het So- briëtas-jeugdwerk in Haarlem thans betere vooruitzichten toont. Het bestuur heeft den heer Leijdekker bereid gevonden om bij wel willende medewerking der leiding van het al- gemeene jeugdwerk te trachten, de drankbe strijding onder de jeugd tot stand te brengen. De Octobervergadering zal geheel gewijd zijn aan de propaganda voor deze doeleinden, in de eerstvolgende weken worden de leden der vereenigingen bewerkt om de ingeslapen acti viteit weer wakker te schudden. Ook zal con tact worden gezocht met sympathiseerende le den van het opgeheven Kruisverbond van Heemstede, om dezen in de actie te betrekker.. Ondertrouwd, 1 Sept.: C. LandzaadW. C. Leuven; G. M. J. RauppC. P. Kalkmann. Getrouwd: B. de BoerJ. Mensonides; R. R. ArendsC. C. Sobels. Geboren: W. M. van Utenhoveten Bruggen- cate d; A. H. SlotKuiper z; M. P. Roelofs Hetens d; H. WoerdenRijke d; A. J. Weijers Schoone d. Overleden K. J. Braakenburg, 88 j. SfeiL FRONT VOOR IRUN, 2 Sept. (D. N. B.) De strijdkrachten der opstandelingen, die Woensdagmiddag voor Ioun tot een om trekkende beweging waren overgegaan, heb ben, na de verovering van den heuvelrug bij San Marcial, hun positie in dezen sector kunnen versterken. Om onnoodige offers te voorkomen, worden de goed verdedigde stellingen der regeerings- troepen niet bestormd. Door hun omtrekkende beweging hopen de opstandelingen evenwel goede mitrailleurnesten te kunnen inrichten, van waar uit zij de regee- ringstroepen door flankvuur tot een geleide lijken terugtocht denken te dwingen. Twee batterijen loopgraafgeschut cler regee- ringstroepen, welke deze in alle stilte hebben opgesteld tusschen de hoogte van San Marcial en Irun, beschieten onafgebroken de aanvals- linie der opstandelingen ten westen van de hoogte van San Marcial. Tegen negen uur vanavond werd het ge weer- en mitrailleurvuur weer zeer hevig. De pantsertrein der regeeringstroepen werd ongeveer een kilometer teruggetrokken; hij be vindt zich thans tusschen Behobia en Irun. Waarschijnlijk was men bezorgd door de om trekkende beweging der opstandelingen te wor den afgesneden. Bij den grensrivier Bidassoa hebben de regee ringstroepen daarentegen hun stellingen zoo veel mogelijk vooruit geschoven. Te Behobia staan eenige vrachtauto's gereed om de volksfront-militie zoo noodig naar Irun over te brengen. Vanmiddag zijn weer een groot aantal vluch telingen van Behobia naar Hendaye vertrokken. De activiteit der artillerie duurde ook na het invallen der duisternis nog voort. De zware bat terijen van Fuentarrabia schieten op de ver bindingswegen achter het front der opstande lingen en ook op San Marcial, terwijl de artil lerie der opstandelingen de wegen beschiet, ■waarlangs de regeeringstroepen zich zouden kunnen terugtrekken. De Duitsche Regeering heeft den Paulusbond haar vollen steun toegekend en hem als eenige organisatie van de niet-Arische Christenen erkend. De Paulusbond zal de belangen van de niet- Arische Christenen waarnemen en zal voorts het cultureele leven onder de niet-Arische Christenen bevorderen en op hooger peil moe ten brengen. Niet-Arische kunstenaars, die tot het Christelijk geloof zijn overgegaan, zullen in den vervolge voor een niet-Arisch Chistelijk publiek, door den Paulusbond te zamen ge bracht, mogen optreden. Met toestemming van de Duitsche regeering is een organisatie van alle niet-Arische Christe nen in Duitschland tot stand gekomen. Zij draagt den naam „Paulusbund, Vereinigung nichtarischer Christen e. V." en heeft in Ber lijn haar zetel. De verantwoordelijke leider dezer organisatie is dr. Spiero. Alle organisaties, die tot nog toe van niet Arische Christenen be stonden, zullen in den „Paulusbond" worden ingebracht De „Paulusbond" zal 80.000 leden hebben. BOEDAPEST, 2 Sept. (D. N. B.) Minister president Goemboes heeft rijksbestuurder Hor- thy verzocht hem te willen ontheffen van de leiding van het ministerie van landsverdediging. Horthy heeft dit verzoek ingewilligd en heeft, op voorstel van Goemboes, veldmaar schalk Somruthy benoemd tot minister. Goemboes is bevorderd tot generaal der in fanterie. Minister-president Goemboes zal morgen ochtend om negen uur Der vliegtuig naar Mün- chen vertrekken, waar hij in een sanatorium zal worden opgenomen. noort U met door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen. Hij zal V dus zeker van dienst kunnen zijn. Gisterochtend tusschen elf en twaalf uur moest iemand aan het geldkantoor op den N. Z. Voorburgwal te Amster dam een bedrag van f 5000 innen. Hij had hef geld bij zich gestoken, maar kwam even later tot c!e ontdekking, dat hij het had ver loren. (/ogenblikkelijk deed hij aangifte aan het bu reau Warmoesstraat, waarop rechercheurs zich naar het geldkantoor begaven en een onder zoek instelden, dat echter vooralsnog weinig opleverde. LONDEN, 2 Sept. (Reuter.) In een nota aan de Britsche regeering deelt Japan mede, voor nemens te zijn 11.059 ton aan torpedojagers en 15.598 aan duikbooten, die afgevoerd zouden wor den, in dienst te houden, in verband rnet het feit, dat Engeland zich op de beseliermings- clausule 'van het vlootverdrag van Londen van 1930 heeft beroepen. Dit zou beteekenen, dat Japan, wat de duikbooten betreft, tegenover andere landen in het voordeel zou zijn, waar tegen bezwaar kan worden gemaakt. ADDIS ABEBA, 2 Sept. Het gouvernement in Addis Abeba heeft besloten alle melaatschen in Abessinië, die op het oogenblik nog onder de bevolking leven, te concentreeren in bepaalde leprozenkolonies, waar zij geheel afgescheiden zullen leven. Ook zullen de kinderen van de melaatschen van hen worden verwijderd, om te voorkomen, dat ook zij zullen worden besmet. Woensdag was het de laatste dag van de tweedaagsche int. athletiekwedstrijden, welke te Gothenburg zijn gehouden. Onze landgenoot Osendarp, die Dinsdag de 100 M. voor den Ame rikaan Draper had gewonnen, kwam Woens dag tegen denzelfden looper op de 200 meter uit Ditmaal won de Amerikaan in 21,5 sec., terwijl onze landgenoot met gering verschil tweede werd. Het hoogspringen werd ditmaal gewennen door den Amerikaanschen neger Albritton met een sprong van precies 2 meter, terwijl de Pin Kotkas, die Dinsdag een nieuw Europeesch record had gevestigd door 2.03 M. te sprngen. thans tweede werd met een sprong van 1.95 M. De Zweed Bergh deed zich wederom als de beste discuswerper van deze wedstrijden ken nen met een worp van 51.72 M., terwijl de Ame rikaan Carpenter met 50.65 M. .tweede werd. Op de 1500 M. liet de Zweedsche Iooper Ny met een tijd van 3 min. 52,4 sec. den Ameri kaan Dawsin vrij ver achter zich. De 5000 M. was voor den Pin Lehtinen, die dezen afstand in 14 min. 45,8 sec. liep. Tenslotte was de wereldrecordhouder Forrest Towns weer de sterkste op de 110 M. horden. Ditmaal deed hij er 14,3 sec. over, wat echter voldoende was om den Zweed Lidman gemak kelijk te slaan. De competitie van den Nederlandschen Dam- bond levert elk jaar opnieuw moeilijkheden op en men tracht steeds veranderingen aan te brengen om een voor de aangesloten vereeni gingen zoo gunstig mogelijke oplossing te vinden. De N. D. B. heeft geruimen tijd geleden een commissie benoemd om een nieuwe compe titie-indeeling tot stand te brengen en desbe treffende voorstellen bij het bestuur in te die nen. Deze commissie heeft haar werkzaamheden beëindigd en het resultaat hiervan zal worden besproken in een Zondag 6 Sept. a.s„ in het Victoria-Hotel te Amsterdam, te houden alge- meene bestuursvergadering. Publicatie van het commissie-voorstel' heeft inmiddels plaats gevonden en naar aanleiding hiervan heeft het bestuur van den Amsterdam- schen Dambond in een dezer dagen plaats ge vonden vergadering zijn standpunt bepaald. Het nieuwe ontwerp heeft geenszins de in stemming van dit districtsbestuur, aangezien de commissie de districten Noord-Holland en Am sterdam samenvoegt en de provincie Utrecht een aparte competitie wil laten spelen. Amsterdam nu heeft reeds tegenvoorstellen bij het bestuur van den Ned. Dambond ingediend, in dien zin, dat Amsterdam de beide eerstgenoemde distric ten wil splitsen en de twee hoofdklasse-vereeni- gingen te Utrecht en Hilversum bij Amsterdam wil voegen. Op deze wijze zou dan de Amster damsche vereeniging Door Oefening Sterk, die steeds in de hoofdklasse heeft gespeeld, doch twee jaar geleden, ook al door een toen gewij zigd competitie-systeem degradeerde, weer in de hoofdklasse terugkeeren. Amsterdams bezwaren zijn gebaseerd op fi- nancieele gronden. Wanneer op de bestuursver gadering van den Nederl. Dambond inderdaad mocht worden besloten het voorstel der com missie aan te nemen, zou de mogelijkheid geens zins uitgesloten moeten worden geacht, dat de hoofdstad niet aan de competitie van den N. D. b. zal deelnemen, doch wegens te groote financieele lasten hiervan zou afzien. De bestuursvergadering van 6 Sept. a.s. zal tevens beslissen omtrent een ingekomen schrij ven van den heer R. C Keiler, om den wereld kampioen Maurice Raichenbach uit te dagen tot een nieuwe match om den wereldtitel. Zondag 13 Sept. a.s. is te Rotterdam de jaar- lijksche ontmoeting tusschen vertegenwoordigers van het Amsterdamsche en Rotterdamsche District. Wat de samenstelling van het Amsterdamsche tiental betreft, moet reglementair een keuze worden gedaan uit de spelers, die in het afge- loopen hoofdstedelijk kampioenschap meer dan veertig procent der te behalen punten wisten te verzamelen. Deze spelers zijn de heeren J. Metz, kampioen van Amsterdam; P. Westra, tweede aankomende; J. J. de Wit, P. Goezinnen, C. de Gooyer, P. G. van Hout, O. J. B van der Sleen en A. M. ter Wal. Het is echter niet aanneme lijk, dat al deze spelers de uitnoodiging tot deel name accepteeren, wat de practijk van vorige jaren heeft bewezen. In elk geval behoudt het bestuur Van den Amsterdamschen Dambond dan de mogelijkheid voor de overige plaatsen een keuze te doen uit vooraanstaande hoofd stedelijke spelers, die niet aan het kampioen schap deelnamen, vanzelfsprekend uit de meester- en hoofdklasse, die meermalen ae Am sterdamsche kleuren met succes hielpen verde digen, t.w. spelers als W. Rustenburg, J. H. Vos, F. Raman, M. Markus, Ph de Schaap, j. Groen teman en M. R. C. Stahïberg. Uit hen zal dan alsnog een keuze worden gemaakt. Hedenavond werden op de wielerbaan te Hil versum internationale wedstrijden verreden, die door een talrijk publiek werden bijgewoond. Het hoofdnummer, een 80 K.M. koppelwedstrijd, welke over 2x40 K.M. werd verreden, werd ge wonnen door PijnenburgSlaats. De uitslagen luidden: Sprintwedstrijd voor amateurs en onafhanke- lijken: I. Blouw, 2. Banen, 3. Poelwijk. Sprintwedstrijd voor nieuwelingen: 1. Van der Steeg, 2. Jansen, 3. Bos, 4. Visser. Koppelwedstrijd over 80 K.M.: 1. Pijnenburg—Slaats 15 pnt; 2. Debruiker— Meerschaert 6 pnt. Op een ronde: 3. Kilian—Vopel 7 pnt 4. Bras. penninxVeger 1 pnt. Op twee ronden: 5. van EgAiondWestemeyer 4 pnt; 6. van Buggenhout—Martin 4 pnt; 7. BoslandLoskamp 3 pnt. Achtervolgingswedstrijd over 8 ronden om den brassard tusschen Westbroek en Groenewegen werd door den laatste op zeer gemakkelijke wijze gewonnen, doordat Westbroek's bril door den hevigen mist zoo beslagen was, dat de renner moest opgeven. Hedenavond wordt de eindstrijd over 100 K.M. gehouden tusschen Lacquehaye, Lohmann, Se- vergnini, Metze, Raynaud en Ronsse en dan is het in Zürich afgeloopen. Reeds zijn tal van officials naar Bern ver trokken, waar Zondag de groote wegwedstrijden voor amateurs en professionals worden gehou den. De Nederlandsche professionals van Schendel, Middelkamp, van der Ruit en Pellenaers zijn voornemens andere versnellingen op hun fiet sen aan te brengen. Zij reden op één versnelling, maar zij hebben in Bern gezien, dat de Ita lianen met vier reden. En nu zijn ze van plan ook zoo'n installatie op hun fiets aan te bren gen.- De wegwedstrijden te Bern staan op het oogenblik in het middelpunt van de belang stelling der wielerwereld. Overal in de stad ziet men de vertegenwoor digers der verschillende landen en die zijn tal rijk. Er komen n.l. amateurs uit België, Dene marken, Duitschland, Frankrijk, Nederland, Ja pan, Italië, Zuid-Slavië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Hon garije en Venezuela. Op papier zijn het er 85, maar daarvan gaat een groot aantal af en indien er zestig aan het vertrekpunt verschijnen, zal dit wel veel zijn. Professionals komen uit Amerika, België, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Neder land, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Zwitserland en Spanje. Het parcours is een circuit van 7280 meter lang, direct aan den zelfkant van Bern, dat ge meenlijk wordt gebruikt voor het houden van proefritten voor automobielen en motorrijwielen. In elk geval is het interessant voor de duizenden bezoekers, die worden verwacht, dat zij telkens weer de renners te zien krijgen én zoodoende een beeld van den wedstrijd hebben. De favorieten bij de professionals zijn Di Paco en Jean Aerts. De Belgen zijn van meening, dat Pellenaers ook een goede kans maakt. Bij de amateurs rekent men op de zege van den Olympischen kampioen Charpentier, maar wat is tenslotte wisselvalliger dan een wegwedstrijd? i De in Den Haag gespeelde wedstrijd H.Z. en P.C.het IJ eindigde 02. Naar wij vernemen, zullen Nida Senff en Jopie Waalberg Zondag 6 Sept. a.s. te Kopen hagen uitkomen in aldaar te organiseeren wed strijden. Nida Senff start op de 100 meter rugslag en Jopie Waalberg op de 100 en 200 meter school slag. Verder zullen onze beide landgenooten ook Dinsdag 8 Sept. a.s. te Kopenhagen in wed strijden uitkomen, terwijl vermoedelijk op Don derdag 10 Sept. a.s. te Aarhuus aan wedstrij den zal worden deelgenomen. Op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland werd Woens dag ten stadhuize te Enkhuizen onder voorzit terschap van den heer C. Kroon, voorzitter dier Kamer, een vergadering van belanghebbenden bij de surseance van betaling van wed. S. Laken- man en Zns. Bank te Enkhuizen gehouden. In deze vergaderiné werd een comité gevormd bestaande uit de heeren: J. C. Haspels, burge meester van Enkhuizen; Mr. A. van der Deure te Bennekom; Jb. J. Sluis te Enkhuizen; W. Lub Jzn. te Amsterdam; Dr. C. Drossaart van Dusseldorp, secretaris Kamer van Koophandel te Hoorn. Het is de bedoeling, dat dit Comité zal trach ten de belangen van de bij deze surseance van betaling betrokken bedrijven zoo goed mogelijk te behartigen, opdat niet ieder op eigen gelegen heid een andere bankrelatie zoekt. Uit de vele aanvragen die het bestuur van het Fokker-fonds heeft ontvangen blijkt, dat men de bedoeling van het fonds niet volkomen begrepen heeft, althans niet waar het betreft de steunverleening aan hen, die willen leeren vliegen. Het Fokker-fonds is niet bestemd om iemand een positie in de luchtvaart te ver schaffen, doch beoogt, diegenen in meerdere of mindere mate financieel te steunen, die uit enthousiasme voor de luchtvaart een vliegbrevet wenschen te behalen en onderhouden, doch hiertoe door de nog betrekkelijk hooge kosten niet in staat zijn. Zij, die meenen in aanmerking te komen voor eventueelen steun, kunnen hunne aanvra gen indienen aan het secretariaat Vijverpark 2, Park de Kievit, Wassenaar, met duidelijke op gave van leeftijd, school-opleiding, eventueelen werkkring, diploma's en aanbevelingen op het gebied der luchtvaart, die hun sollicitatie kun nen ondersteunen. Persoonlijk onderhoud kan alleen worden toegestaan na schriftelijken oproep. Bij K. B. van 28 Augustus 1936 is met in gang van 15 September 1936 benoemd tot bur gemeester van de gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak: L. Schuman. De heer Schuman is 32 jaar oud en geboren te Koudekerke. Hij is hoofdcommies ter ge meentesecretarie van Nieuwer-Amstel. Aan den start verschenen 32 paarden. le prijs 500.Xuthus van W. H. Geertsen, Hilversum, berijder eigenaar. 2e prijs ƒ200.Our Dream van K. Wijk, Haren (Gr.) ber. B. Bolwijn Jr. 3e prijs 100.Clara Bascom van K. Not- telman, Schagen, ber. A. R. Nottelman. 4e prijs 50.Fatima van J. Haan Jr., Wijde Wormer, ber. J. Vergay. Bij deze draverij werd voor de eerste maal electrisch gestart, wat uitstekend heeft vol daan en aan een vlot verloop zeer ten goede is gekomen. Bij de ringrijderij voor paren, waaraan 27 bespanningen deelnamen, werden de prijzen als volgt hehaald. 1. H. van Hooff en mej. C. van der Park, Assendelft, 2. de heer en mevr. P. J. de Wit, Krommenie; 3. G. Rol en mej. M. Kleijn, Krommenie; 4. de heer en mevr. A. Prinszen, Zaandam. Schoonst geheel: 1. de heer en mevr. K. de Boer, Zaandam, 2 de heer en mevr, A. Burger, Sloterdijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4