Indrukken uit Nieuw-Rusland 1 Mgr. Kierkels over de Kerk in Britsch-Indië Jaardienst voor Mgr. Aengenent ED. VAN BEINUM VERT HARTELIJKE WOORDEN VAN RYDZ-SMIGLY ONTWIKKELING IN DE POLITIEK DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 Een land waar hard wordt gewerkt en nog groote armoede heerscht Veel gevoel voor muziek Mijnwerkersstaking in Zuid-Wales? Hij dankt voor de ontvangst, hem in Frankrijk te beurt gevallen Boerenonlusten in de Sovjet-Unie Talrijke boeren door de Gepeoe gefusilleerd Boete-processie L.T.B. 1500 land- en tuinbouwers smeeken O. L. Vrouw ter Nood om uitkomst HET MINISTERIEEL BEZOEK AAN ENSCHEDE Dr. Colijn per K. L. M. teruggekeerd Een dag van gebed voor de jeugd van het Haarlemsche diocees Wacht bij het graf Dekenale demonstraties in Limburg Eerherstel voor wat de N.S.B. misdoet LUCHTRACE VAN LONDEN NAAR JOHANNESBURG De uiterlijke moderniseering van Indië is echter slechts opper vlakkig en dringt niet diep door De toestand van de missie De weermacht in Ned.-Indië De plannen der regeering onbevredigend In zijn vriendelijke woning aan de van Eeghenstraat te Amsterdam ontving de heer Eduard van Beinum ons, nadat hij zoo juist teruggekeerd was van een reis naar Rusland, waar hij als gastdirigent eenige concerten had geleid. Wij brandden van nieuwsgierigheid uit den mond van een ooggetuige iets te vernemen over het onmetelijke land, dat in zooveel op zichten zoo ver van ons verwijderd is en welks mentaliteit ons steeds voor nieuwe raadselen en verrassingen plaatst. „Vertelt u liever" „Over politiek?" Een afwijzend gebaar. „Over de menschen dan", zeggen wij. De menschen, zoo begon de heer van Bei num, maken een heel anderen indruk, dan men zich hier voorstelt. Zij zijn niet ruw, maar integendeel treden zij ons tegemoet als zacht en fijnzinnig. Het is waar, den Rus heb ik leeren kennen als een mensch van super latieven. Hij kan gemoedelijk uren zitten pra ten zonder zich door iets te laten storen, maar hij kan ook werken met een energie, waar over men verbaasd staat. Trouwens, dat heb ik wel heel sterk allentwege aangevoeld, dat er hard, zeer hard wordt gewerkt. En wat ik als Hollander niet had ver wachtik voelde mij hier volkomen op mijn gemak, geen pressie, geen bekijks; van 14 Juli tot eind Augustus heb ik overal mijn oogen den kost gegeven; per taxi, per trein, per tram en te voet heb ik steden en streken doorkruist en getracht in de psyche van dit nieuwe Rus land door te dringen. Natuurlijk heb ik hier veel ontmoet, wat mij als katholiek tegen de borst stuitte; ik heb Baast de heerlijke warmte van een stamp volle kerk op Zondag (men moet speciaal uit rekenen, wanneer het Zondag is, want offi cieel bestaat die niet) ook de religieuze kilte gevoeld, toen men zijn schouders ophaalde hij mijn zeggen, dat ik het katholicisme beleed. Ik heb de armoe gezien van kleeren, de armoe Van behuizing, treurig.... „En het communisme"? „Het communisme, ach, wat zal ik u daarvan zeggen", vervolgde de dirigent. „Weet u hoe veel procent communist is; ongeveer 9 a 10 procent, dat vertelde mij een directeur-com munist van een geweldig staatsbedrijf. Boven dien, dit systeem, deze ideologie staat zoover van onze mentaliteit, dat zij nooit eenig wer kelijk contact met ons kan krijgen. Ik ben muziek-man, geen socioloog, maar ik heb daar verschillenden menschen, met wie ik mjj urenlang onderhield, aangetoond wat onze arbeiders hebben en krijgen, een huis met meerdere kamers, ouderdomsrente, ziektever zekering, 8-urigen werkdag enz. Dat vonden ze prachtig en goed en ze begrepen niet dat er hij ons dan nog ontevredenheid heerschte en Werkloosheid. Maar ik zeg u, ik ben geen so cioloog, om daar dieper op in te gaan." „Maar nu moet u ons nog iets vertellen over Uw bevindingen op muzikaal gebied." „O zeker. Toen ik in 't begin zeide, dat de Rus fijngevoelig is, doelde ik ook op zijn muzi kaal sentiment. Men vindt die teerheid bij alle musici, zij bezitten een groote dosis begrip voor het melancholieke, het innige, maar mis sen opvallend het krachtige; vandaar hun Uitgesproken rhythmische slapheid. De manier waarop zij hun eigen meesters, als Rimsky-Korsakoff, Tchaikowsky enz Uitvoeren moet men beslist klassiek noemen; vrijheden en pathetiek verafschuwen de Rus sen zeer nadrukkelijk. Zoo heb ik verwonderd gestaan over de kin- derlijk-pretentielooze wijze, waarop een hoboïst het thema voordroeg uit het Adagio van Tchai- kowsky's VierdeOntroerend Het publiek bezit een reusachtig onderschei dingsvermogen, de luisteraars zoowel als alle andere geïnteresseerden weten nauwkeurig wat in Europa op muzikaal gebied te doen is. En enthousiast! Bisseeren van een heel nummer kan men bij een goede opvoering vast en zeker Verwachten, 't Is mij verschillende malen over komen." „En nu nog' een vraag. Wat denkt men in Rusland van de Nederlandsche muziek?" „Men heeft er een open oog voor. Bij deze tournée kon ik geen werken van landgenooten ten gehoore brengen, omdat het minder oppor tuun scheen, maar in den komenden winter ga ik terug en dan zal ik zeker een Hollandschen avond geven te Moscou en één te Leningrad. Op het program komen dan de Chiaconne van C. Dopper en de Tweede van Badings. In Leningrad, Bakoe, Odessa zal ik Bruckner, De bussy en anderen dirigeeren." „Welke waren uw bevindingen omtrent de orkesten in Rusland?" „Voor zoover ik ze heb leeren kennen; uit stekend bezet, samengesteld uit rasechte muzikanten. Het beroemde orkest, de Lenin grader Philharmonie, kan wat sterkte betreft Vergeleken worden met ons Concertgebouw orkest; het Radio-comité-orkest, waarmede ik te Leningrad zelf musiceerde, bestaat uit 78 man. Dit laatste ensemble is nog zeer jong, het werd eerst vijf jaar geleden bijeengebracht en beschikt over oude instrumenten. Dat is jammer. Maar de wetten verbieden invoer uit het buitenland, zoodat men de oude instru menten niet kan vervangen door nieuwe. En dan die discipline, voortreffelijk. Zoo ge moedelijk als de musici in het gewone leven met elkaar omgaan, zoo sterk is de orde bij het werk. In een reis met het orkest, zag ik hoe bij gebrek aan plaats de eerste concertmeester genoeglijk een cigaret zat te rooken op de knie van zijn tovaritsch (kameraad). Maar bij de repetities werd over zijn bevelen niet ge discussieerd; hij commandeerde „Aan de punt" en terstond zaten de heeren gereed. Er was intusschen reeds meer dan een uur Vervlogen, er viel nog veel, veel te vertellen °ver muzikaal Rusland, dat van Beinum met zooveel enthousiasme had begroet en hem ter stond vroeg terug te keeren. Nieuwe bezigheden riepen den dirigent. LONDEN, 3 Sept. (D. N. B.) Tengevolge van Oneenigheld tusschen den vakbond van Zuid- ^ales en de werkgevers koestert men ernstige vrees, dat de volgende week 128.000 mijnwerkers 111 staking zullen gaan. De heer Ed. v. Beinum VERDUN, 3 Sept. (Reuter). Aan een te zij ner eere door Daladier aangeboden déjeuner heeft generaal Rydz-Smigly een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: De ontvangst die generaal Gamelin bij ons te beurt viel was de zeer duidelijke uitdrukking van de gevoelens, die het geheele Poolsche volk voor Frankrijk koestert, in het bijzonder van de gevoelens van het Poolsche leger jegens den Franschen bondgenoot. De ontvangst, die mij hier te beurt is gevallen, bevestigt, dat Frank rijk wederkeerig deze gevoelens jegens Polen koestert. Het door Pilsoedski geschapen leger, mede opgebouwd door de inspanningen en offers van het geheele volk, waarborgt de veiligheid van Polen en stelt het juist daardoor in staat doel matig mede te werken aan de stabilisatie van den Europeeschen vrede. Rydz-Smigly eindigde met een dronk uit te brengen op Daladier, de eer van het Fransche leger en de grootheid en voorspped van Frankrijk. De Fransche minister van Luchtvaart, Pier re Cot, heeft gistermiddag de militaire gede legeerden uit Sovjet-Rusland, die eveneens de legermanoeuvres bijwoonden, ontvangen. De minister heeft hun vervolgens een maaltijd aangeboden, waaraan generaal Yakir, de lei der van de delegatie, generaal Kripin en de hen vergezellende officieren aanzaten. In zijn toespraak heeft minister Cot de ver tegenwoordigers van het Sovjet-leger hartelijk begroet en o.a. verklaard, dat „de Franseh- Russische samenwerking voor niemand een re den tot ongerustheid behoeft te zijn. Zoowel het Russische als het Fransche volk heeft on der den oorlog' geleden en beide volken we ten, dat een oorlog aan Europa en de geheele wereld slechts verwoesting en ellende zou brengen." In verband met de slechte oogsten zouden de boeren der collectieve bedrijven geweigerd hebben, het voorgeschreven deel van den uit zaai in te leveren. Toen daarop de zoogenaamde requisitie-com- mando's der Gepeoe naar de dorpen werden gezonden, om de oogstvoorraden in beslag te nemen, namen de boeren een vijandige hou ding aan en gingen met dorschvlegels en vuur wapenen de commando's te lijf. Aan beide zij den vielen hierbij doaden en gewonden. Door de Gepeoe zijn daarop de inwoners van eenige dorpen voor straf naar Siberië ge zonden. Vele boeren werden gearresteerd en na een kort proces door de Gepeoe standrech telijk ter dood veroordeeld en direct gefusi- leerd. BERLIJN, 3 Sept. De correspondent te Warschau van het „Zwoelf Uhr Blatt" meldt, dat volgens berichten uit Kief zeer ernstige boerenonlusten in de autonome Sovjet repu bliek Azerbaidsjan zouden zijn uitgebroken. Wederom zijn de leden van eten L.T.B. op getrokken naar Maria's Genade oord te Heiloo. Reeds in den voorzomer waren een duizendtal van die stoere Hollandsche plattelanders naar dit gezegende plekje van Kennemerland geto gen om hun zorgen-overvolle hart uit te stor ten bij de „Troosteres der bedrukten". Waren het toen in verband met de oogstwerkzaamheden vooral de bewoners van Hollands Noorden, thans was het Zuiden in groote meerderheid aanwe zig. Uit de zwaargeteisterde streken van Aar- en Amstelland en uit het niet minder beproef de Westland waren zeker 1500 leden met be sturen en geestelijken adviseur aan het hoofd naar Maria's Heiligdom gekomen. Te 10 uur werd in de overvolle groote Bedé- vaartkapel een plechtige H. Mis opgedragen door den weleerw. heer N. Tromp, geassisteerd door de weleerw. heeren kap, Th. v. Vliet als diaken en kap. A. Wentholt als sub-diaken. On der leiding van den eerwaarden heer Zoutenbier werden door leden van deWarmondsche Schola Cantorem de wisselende gezangen der Votief- mis van de H. Maagd uitgevoerd, terwijl op waarlijk devote en liturgische wijze de vaste gezangen van de Mis „Te Angelis" door alle ge- loovigen werden gezongen, waarbij professor Cleophas, de leider van deze boeteprocessie, de noodige aanwijzingen gaf. De begeleiding op het orgel was bij den eerw. heer C. Ham man in uitstekende handen. Onder de H. Mis naderden velen ter H. Tafel. Na de H, Mis wekte professor Cleophas met een kort woord de aanwezigen op, om ook bui ten de officieele oefeningen op dezen dag Maria door een persoonlijk gebed te smeeken dat de intenties van deze bedevaart in vervulling mo gen gaan, n.l. dat de stoffelijke nood gelenigd worde, maar ook dat de katholieke boeren en tuinders door de huidige, cte Kerk vijandige, stroomingen, niet zullen worden meegesleurd. Spr. drong er op aan, dat met dezelfde ener gie en vasthoudendheid, waarmede men op ver gaderingen zijn gerechtvaardigde grieven en wenschen naar voren brengt, men nu ook zijn gebeden omhoog zal stieren. In den middag verzamelden de bedevaart gangers zich opnieuw in de groote kapel, waar een door allen gezongen Lof werd gecelebreerd. In processie trokken hieronder de honderden over het in laat-zomerschen tooi prijkende Genade -oord, waarna bij het rustaltaar de wel eerw. heer Vosskuhler, kapelaan te Amsterdam, een treffende Maria predikatie hield, de deel nemers aansporende om in deze ontzettende tijden troost en steun te zoeken bij Christus' Lieve Moeder. Met den zegen met het Allerheiligste werd cteze schitterend geslaagde en door fraai weer begunstigde bedevaart besloten. BerlijnOlympia en terug over een traject van 7000 K.M., waarvan 4000 op „Bal- kan"-wegen, hachelijk, met talrijke moeilijke doortochten en uiterst primitieve bruggen. De Opel Olympiavan den persreporter heeft deze moeilijkheden al spelende overwonnen en dezen rit zonder de geringste storing volbracht. Nader bericht men ons, dat ,'lr. Coliin Woens dagavond om zeven uur met het gewone lijn- toestel van den dienst op Twente, de .Sper wer", op Schiphol van zijn bezoek aan de ten toonstelling ,,'t Volle Profijt" te Enschede is teruggekeerd. De minister-president begaf zich daarop p/r auto naar de residentie. Het is vandaag alweer een jaar geleden, dat in den vroegen morgen Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, zijn ziel aan God terug gaf. En nog denzelfden dag nam de jeugd van het bisdom rouw aan, omdat het Episcopaat van den dierbaren overledene als het ware geheel gewijd was aan opvoeding en organisatie van de rijpere jeugd, die door de slechte tijden verloren dreigde te gaan. Men .schreef het, men zeide het en men meende het: „De jeugd zal Mgr. Aengenent niet spoedig vergeten." i Vanmorgen is, na een jaar, weer een spre kend bewijs gegeven van de waarheid dezer woorden. In de parochiekerk van Overveen werd om half acht door prof. A. M. A. Vollaerts, direc teur der Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie „De Graal" een plechtige H. Requiemmis opgedragen voor de zielerust van wijlen Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. De celebrant werd geassisteerd door Rector van Zon, directeur der K.J.C. district Haarlem als diaken en pater Wilderbeek O.E.S.A., oud- leeraar van het R.K. Lyceum te Overveen als sub-diaken. De weleerw. heer F. Bank, secre taris van het Bisdom, las tegelijkertijd de H. Mis aan het zij-altaar. Tevoren had reeds de hoogeerw. pater H. Meuffels, provinciaal der paters Lazaristen, een H. Mis voor de ziele rust van Mgr. Aengenent opgedragen. Bij dezen jaardienst waren ook aanwezig Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers en het voltallige hoofdbestuur van de Graal. De kerk was bijna geheel gevuld met leden van de Graal, de K.J.C., de Josephgezellen, de K.J.M.V., met leden van de Katholieke Da- mes- en Heerensportclubs, etc. Onder leiding van den heer Jos. de Klerk waren de gregoriaansche Misgezangen geza menlijk ingestudeerd en het resultaat was in drukwekkend, juist door de soberheid, de een heid van ingetogen stemmen, waaruit toch de jeugd, de vitale, vastberaden katholieke jeugd te onderkennen was. Sober was deze plechtigheid, maar juist daarom treffend en veelzeggend. i De bisschoppelijke grafkelder bezijden de kerk is den geheelen dag geopend geweest en hon derden hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om een gebed te storten voor de ziele rust van den te vroeg heengeganen kerkvorst. En het waren ook al weer de Graalleden, de Verkenners en de Kruisvaarders, die de wacht hielden, de jeugd, die vandaag opnieuw ge zworen heeft, Mgr. Aengenent niet te zullen vergeten. Rector H. M. van Spanje, diocesaan direc teur der K.J.C. en rector Th. v. d. Lugt, se cretaris van het Mannelijk Jeugdwerk in het bisdom Haarlem, waren verhinderd en zijn la ter op den dag bij het graf komen bidden. Men schrijft ons uit Limburg: Het verzoek van het Diocesaan Comité der Katholieke STandsorganisaties aan de Zeereerw. Heeren Dekens tot het houden in elk der de kenaten van een groote demonstratie ook bui ten de kerkgebouwen, om uiting te geven aan wat er op dit oogenblik omgaat in het hart van het Katholieke volk, heeft een geestdriftig ont haal gevonden. Uiteraard zullen deze demon straties geen politiek karakter dragen. Zoover op dit oogenblik bekend is, worden op initiatief van de Zeereerw. Heeren Dekens op 6 September groote dekenale demonstra ties gehouden te Venlo, Venray, Helden, Roer mond, Gulpen, Kerkrade, Maastricht, Meers- sen, Schinnen en Sittard. In het dekenaat Echt zullen op dézen Zondag de groote Maria-feesten plaats vinden, terwijl om bepaalde redenen in het dekenaat Gennep de groote demonstratie op 20 September ge houden zal worden. In het dekenaat Heerlen zullen de parochies zich tot een zuiver kerkelijke actie bepalen en zal „gezien de omstandigheden" geen dekenale demonstratie plaats vinden. Wij herinneren aan het woord van onzen Bisschop tijdens zijn ontroerende toespraak op Zondag j.l. op den Credo-Pugno-Bondsdag, dat hij vurig hoopt en verwacht, dat aanstaanden Zondag alle diocesanen zullen bidden voor hull dwalende broeders, maar tevens in grooten ge tale zullen deelnemen aan de demonstratie om ook op die wijze massaal en ostentatief groot- sche hulde te brengen aan Christus-Koning. De luchtrace om den door Schlesinger be schikbaar gestelden beker op de route Londen- Johannesburg zal op 29 September a.s. begin nen. Veertien zeer bekende Britsche vliegers zullen aan den wedstrijd deelnemen. Het ver trek is bepaald op het vliegveld van Portsmouth van kwart over zes 's ochtends af. De toestellen zullen met tusschenpoozen van een minuut volgen. Te Cairo zal een officieele controle worden ingesteld, hoewel de route via Belgrado moet worden genomen. De Imperial Airways heeft de verantwoor delijkheid op zich genomen voor de route tus schen Cairo en Johannesburg. De luchthavens zullen des nachts verlicht zijn op 29 en 30 September en 1 October. (Van onzen Romeinschen correspondent) Mgr. Leo Kierkels, de Nederlandsche Passionist, die als Apostolisch Delegaat de kerkelijke belangen in Britsch- Indië bestuurt, vertoeft op heden in Rome, waar hij den 31en Augustus door den Paus in bij zondere audiëntie wterd ontvangen. Aan het persbureau der Propaganda heeft Mgr. Kier kels een even helder als belangrijk overzicht gegeven over de huidige toestanden in Indië, waaraan wij het volgende ontleenen: „Indië is op het punt een nieuwe bladzijde van zijn geschiedenis te openen. Op politiek gebied staat de van-kracht-wording van de nieuwe grondwet voor de deur, die de laatste voorbereidende stap moet zijn voor een volledi ge onafhankelijkheid, zooals die van Canada en Australië. Onder de nieuwe grondwet zal het Indische Rijk saamgesteld zijn uit provincies of gouvernementen met eigen parlement en uit de door Indische vorsten geregeerde sta ten, terwijl de Britsche kroon het recht heeft, onder bepaalde voorwaarden een al-Indischen Bond van deze provincies en staten uit te roe pen met een eigen bondsparlement. De provinciale parlementen worden op eenige door de regeering te bezetten zetels na gekozen volgens een gemeenschaps-stelsel, waarbij onder „gemeenschap" bepaalde sociale, ethnische of religieuze groepen worden ver staan. Naast de algemeene zetels zijn er dus zetels voor bepaalde kasten, voor Mohammeda nen, Sikhs, inlandsche Christenen, Anglo-In- diërs, Europeanen enz. Bijna al deze groepen zijn overigens ontevreden met het hun toege wezen zeteltal. Aan de spits van het regeeringsapparaat staat de vice-koning als vertegenwoordiger der Kroon met uitgebreide volmachten. De houding van de inlandsche politici tegen over de nieuw'e grondwet is verschillend naar gelang van hun partij: congressist, liberaal of nationalist. Men kan in hoofdzaak echter twee groepen onderscheiden, n.l. degenen, die met de regeering willen medewerken tot in-wer- king-stelling van de grondwet en degenen, die dit niet willen. Al'en zijn echter één t.a.v. het doel der nationale aanéénsluiting van Indië; maar sommigen willen een absolute eenheid, anderen een federatie; sommigen willen die federatie volgens eenzelfde kiesstelsel, anderen volgens veelvoudige stelsels; sommigen in het kader van het Britsche rijk, anderen los van Engeland. De aardrijkskundige eenheid Indië is slechts zelden saamgegaan met een staatkundige een heid. Viermaal heeft een rijk het land in naam en in bestuur eenigermate omsloten: eerst het rijk van Asoka in de derde eeuw voor Chris tus; vervolgens het rijk der Afghanen en dat der Mongolen in de 14e en de 17e eeuw, en ein delijk het Britsche rijk in onzen tijd. Een wer kelijk nationale éénwording is echter alleen tegenwoordig in gang. Zoo zij slaagt, zal Indië zeker een vooraanstaande plaats innemen niet alleen in Azië, maar in de gansche wereld. Ook op economisch en sociaal gebied ko men er in Indië nieuwe dingen op. Het kastenstelsel, dat in den gesloten familie kring nog streng wordt vastgehouden, verzwakt in het publieke leven steeds meer onder den invloed van het samenzijn in openbare amb ten, in treinen, theaters en bioscopen, op sport terreinen enz. De paria's bijna 50 millioen in getal, organiseeren zich om het hun opgelegde juk van minderwaardigheid af te schudden; zij dreigen in massa het Hindoeïsme te ver laten, wanneer de strijd, dien Gandhi voor hen heeft ondernomen, geen vruchten brengt. Eco nomisch verkeert de massa der boeren en het kleinere, maar luidruchtiger getal der indus trie-arbeiders in een toestand, die de grootste bezorgdheid moet wekken van eenieder, wien een minimum aan welstand van het volk ter harte gaat. Terwijl de regeering naar middelen zoekt om de positie der arbeiders door een be tere wetgeving, zooals de Royal Commission on India Labour" die aanbeveelt, op te heffen, trachten socialisten en communisten de onte vredenen in hun kamp te trekken. Jawaharlal Neru, de voorzitter van het Congres (Gandhi- partij), heeft zelfs verklaard, dat naar zijn overtuiging het communisme de eenige oplos sing voor de economische problemen van zijn land is, en hij ging zoover te beweren, dat het eenige middel voor alle kwalen van Indië be staat in de revolutie. De schaduw van mogelijke sociale omwentelingen ligt over Indië. Op cultureel gebied nemen opvoeding, pers, wetenschap, moderne uitvindingen, politieke en maatschappelijke opinies steeds meer de gestal ten en uitingsvormen aan, die ik eigenlijk niet westersch, maar veeleer cosmopolitisch of uni verseel zou willen noemen. Zelfs in het wijs- geerige en godsdienstige denken verlaat men dikwijls reeds den eigen traditioneelenwoorden schat; zoo bijv. in een omvangrijk werk van prof. Radhakrishman over „Indische wijsbe geerte", waarin oostersche begrippen op zeer treffende wijze met westersche woorden wor den uitgedrukt, en in een religieus werk van den Brahmaan A. Govïndacharya „Metaphy- siek der Mystiek van het gezichtspunt der Ve da", waarin gepoogd wordt vedische begrippen te verklaren door plaatsen uit den Bijbel, de Navolging, Johannes van het Kruis, Franciscus van Sales, cte H. Theresia en andere wester sche katholieke en niet-katholieke schrijvers. Men heeft zelfs een Hindoe-tempel in den vorm van een christelijke kerk gebouwd. Men mag echter niet over het hoofd zien, dat deze uiterlijke moderniseering van Indië toch slechte oppervlakkig is en niet in de diepte doordringt, want de Indiër blijft in den grond al tij cl nog zooals Lothrop Stoddard heeft opgemerkt, denken in begrippen van de sociale en religieuze groepeeringen, „ge- meenschappen" genoemd. 1 Feitelijk staat men op religieus gebied voor het feit, dat zoowel de hoogere kringen als de massa der niet-christenen een onderscheid tus schen godsdienstige en „gemeenschaps"-trouw voor onmogelijk houden. Dit feit verklaart ook, waarom het politieke kiesstelsel niet op een al gemeene burgerlijke en nationale basis kon wor den opgebouwd, maar zich richt naar de veel voudige gemeenschappen. Op het gebied der missie staan wij dus niet slechts voor het vooroordeel, zooals dat in het verre Oosten bestond, n.l. de wijdverbreide op vatting dat de overgang tot het christendom gelijk staat met out-nationaliseering, gering schatting van vaderlandsche plichten en ont worteling uit de duizendjarige eenheid van volk en cultuur, maar wij stuiten hier nog op een andere moeilijkheid: onder de nieuwe grond wet kan n.l. de overgang tot een ander geloof in vele gevallen het verlaten van de eigen „ge meenschap" of kiezersgroep beteekenen. Deze feiten en de onzekere politieke, economische en sociale toestanden zijn eenige van de hinder nissen, waar, zooals de Engelsche dichter Oxen- ham zegt: „de waarheid overheen moet sprin gen om de vesting van Indië voor Christus te veroveren." Wat de toekomst der missies betreft, kunnen wij in het algemeen als wij de dingen, zooals de Paus eens zeide, „met zooveel berechtigd en verstandig optimisme beschouwen als nood zakelijk is om te leven" een toekomst ver wachten, die niet minder troostrijk zijn zal dan de verloopen vijftig jaren. Wanneer het volgend jaar het vijftigjarig bestaan der kerkelijke hiërarchie in Indië gevierd wordt, zal de terug blik op het bereikte zeker niet minder, zoo niet méér bemoedigend zijn dan in andere landen van Azië. Het aantal katholieken van de Apostolische Delegatie is van 1.600.000 tot 4.000.000 geste gen. Alle andere dingen hebben zich in de zelfde verhouding ontwikkeld. Om voor de toe komst een grooteren groei te verwachten, moe ten wij rekenen op de Goddelijke Voorzienig heid. Wie weet, of niet juist de maatschappe lijke en economische gisting een nieuwen im puls kan geven. Voor de sociale en economi sche problemen, die Indië het meest bezighou den, biedt de Kerk in de onsterfelijke ency clieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" een oplossing, die ook aan dit land vrede en sociale rechtvaardigheid in het chris tengeloof kan brengen." D; kennisneming van het wetsontwerp, waarbij alsnog voor 1936 een millioen wordt aangevraagd als tegemoetkoming aan Nederlandsch-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de Marine en 35000 gld. als vergoeding aan Nederlandsch-Indië voor rente en aflossing van kapitaal, opgenomen voor bekostiging van materiaal voor de weermacht, zal maar weinigen bevrediging kunnen schenken. De bedoeling van deze aanvraag moest zijn een principieele beslissing te nemen ten aanzien van een hoognoodige versterking van zee- en landmacht in Indië, maar het zoo brandende vraagstuk van de Indische defensie wordt er helaas niet door opge lost; het is maar een voorloopige oplos sing, een gedeeltelijke voorziening in ach terstand. Nadat de commissie-Idenburg, na zoovele voorgaande commissies, in deze geadviseerd had, werd omdat men het over de voorstellen en de te volgen lijn niet eens kon worden de commissie-Kan ingesteld en nu werd met recht verwacht, dat de regeering haar beslissing zou nemen. Het defensiebeleid rust in één hand, daar dr. Colijn zoowel het departement van Koloniën als dat van Defensie beheert, zoodat naar veler meening de knoop nu zou worden doorgehakt en het van nu af zou komen vast te staan, of Indië verdedigd zou worden door kruisers, of door klein ma teriaal met vliegmachines (om de tegenstel ling nu maar eens zoo scherp mogelijk te ne men). Men mocht 't met recht verwachten, want een jaar lang is er gewikt en gewo gen en is er door het kabinet overleg ge pleegd met Indië, zoodat de verwachtingen hoog gespannen waren; waartoe mede de verschillende uitlatingen van den minis ter-president bij de behandeling van het defensiefonds aanleiding hadden gegeven. In deze verwachting zullen velen teleur gesteld zijn door het wetsontwerp dat nu is ingediend, want een oplossing brengt het niet, alleen een versterking, een inhalen als men wil van een achterstand op het vlootplan 1930, waarvoor men in dezen tijd erkentelijk moet zijn, al schenkt het dan ook geen voldoening. Wij beseffen ten volle de groote financieele moeilijkheden bij de oplossing van het vraagstuk; de offers, die gevraagd zullen worden, mag men niet onderschatten, maar hiervoor staat men al jaren. Het vlootplan 1930 is niet uitgevoerd als gevolg van den steeds nijpender wordenden financieelen toestand en nu wordt wéér geen beslissing genomen in dien zin, dat het plan van de kleinste meerderheid of de grootste minderheid der commissie-Kan gevolgd zal worden, omdat dit van de financieele ontwikkeling in de naaste toekomst zal afhangen. De oplos sing wordt op deze wijze verschoven en overgelaten aan een volgende regeering, wat geen blijk geeft van kracht en niet te verdedigen is. De regeering stond er nu eenmaal voor, na drie jaar van voorberei ding en had met een voorstel moeten komen. Nu wordt, door het sparen van de, kool en de geit, doordat meerderheid en minderheid, marine- en andere leden der commissie-Kan op enkele punten van ondergeschikt belang hun zin krijgen, de moeilijkheid verschoven. Over een jaar zal men, tenzij er economische wonderen ge beuren, evenmin met eenige zekerheid de financieele ontwikkeling in de komende jaren kunnen aangeven en zal men even ver zijn als nu. Afgescheiden van de voorgestelde ver sterking der luchtmacht behoorende tot het leger, met bombardements vliegtuigen, wat dringend noodzakelijk was, is er toch een punt in dit voorstel dat van groote en ook van principieele betee- kenis is. Het vraagstuk van de kostenver deling tusschen Nederland en Indië heeft jarenlang de defensiepolitiek beheerscht. Voor twee jaar is een tijdelijke oplossing gevonden door 12 millioen voor de vloot in Indië te brengen op de begrooting van het departement van Koloniën. Voor 1936 zal dit nu worden 13 millioen en voor volgende jaren zonder twijfel veel meer. De landmacht werd steeds geheel door Indië betaald. Thans wordt voorgesteld, dat Nederland, zij het ook met het voor behoud „zoolang de financieele toestand van Nederlandsch-Indië dit noodig maakt", een deel dier kosten voor zijn rekening zal nemen. Een tijdelijke maatregel, voorloo- pig alleen geldend voor rente en aflossing van het kapitaal, noodig voor de aan schaffing van dit materiaal, maar men weet ook wel, dat tijdelijke maatregelen het langst duren en daarom is de beslis sing, die de regeering op dit punt vraagt, van groote en diepgaande beteekenis. De oplossing van het defensievraagstuk, zoowel in Indië als hier te lande, wordt voor het grootste deel beheerscht door den finan cieelen toestand, en deze zal steeds moei lijker worden, als reeds te voren over de financiën beschikt is. De regeering zal zonder twijfel krijgen, wat zij thans vraagt; de internationale toestand toch is veel te gespannen, dan dat een meerderheid in de volksvertegenwoordiging, die haar verant woordelijkheid begrijpt, dit zou kunnen weigeren. Bevrediging echter zal deze op lossing, waarin geen stelsel, geen systeem zit, niet schenken. We betreuren dit ten zeerste; we hadden van het minister- presidentschap, Koloniën en Defensie in één hand een ander resultaat verwacht!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5