WIJ LUISTEREN NAAR I FINANCIEN Sport en spel Dagfilm Vrijdag 4 Sept. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 Ernstig auto-ongeluk te Heiloo Auto in volle vaart tegen boom gereden Kassier te Halfweg aangehouden Heeft door het geheele land tal van dokters opgelicht Ergerlijk optreden Jeugdige bezoekers van speeltuin slaan den bewaker bewusteloos De marechaussee en de rijksveldwacht Geen samenvoeging tot één korps? Een nieuwe droogleggingsplaag De defensieplannen voor Indië Scherpe kritiek in de bladen INBRAAK TE NUNSPEET Vonnissen van „Witte Nelis" en K. door het Hof bevestigd DE STEUNWIJZIG1NG DIEFSTAL VAN SCHAPEN „De schrik der wouden" veroordeeld DEMONSTRATIEF CONGRES R. K. BEDIENDEN Te water lating Koninklijke statie-sloep Tegen het barbarisme in Spanje Eerherstellende algemeene H. Communie te Den Bosch MET LOONSTATEN GEKNOEID Waterstaatsambtenaar voor 't Hof MOTORSPORT Boerderij afgebrand Int. Motorzesdaagsche RONDE VAN ASSENDELFT Braspenninx Jr. wint bij de profs ATHLETIEK JESSE OWENS PROF CRICKET NederlandKent K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS gramofoon GOLFLENGTEN S R.K. GEMEENTERAADSLEDEN In congres te Arnhem byeen Examen teekenen M. O. Retraite militieplichtigen In de gemeente Heiloo is Woensdagavond om elf uur een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer Mooy, uit Uitgeest, die met zijn auto Uit de richting Alkmaar huiswaarts keerde, is waarschijnlijk dooi een defect aan zijn stuur in volle vaart nabij den „Kattenberg" tegen een boom gereden. De auto werd zwaar bescha digd en toen omwonenden op de plek van het ongeluk kwamen, bleek het, dat de twee in zittenden gewond waren. De bestuurder had een beenbreuk en het naast nem zittende nichtje had een gebroken neusbeen, benevens een gebroken arm en eenige zware hoofdwonden. De beide slachtof fers zijn per ziekenauto naar het Centraal zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. Hun toe stand is niet levensgevaarlijk. De politie te Halfweg heeft Woensdag middag aldaar in een café aangehouden den 40-jarigen kassier T. Sch. uit Amers foort, die gedurende de laatste jaren tal van dokters door het geheele land heeft opgelicht. Hij gaf voor, dat hij voor hen achterstallige posten wilde innen, maar blijkt de geïnde gelden voor eigen reke ning te hebben aangewend. De man, die den laatsten tijd in Amsterdam verbleef, werd te Halfweg aangehouden op aan wijzing van een aldaar wonend geneesheer. Zooals hij ook in andere gevallen deed, had de kassier den dokter voorgeslagen om bij slech te betalers de kwade posten te gaan Innen. De dokter was op dit voorstel ingegaan, maar la ter bleek, dat de man het geld niet volgens de gemaakte afspraak aan den dokter had afge dragen, maar het, althans voor een gedeelte, ten eigen bate had aangewend. Daar ook in Haarlem vele klachten over den Amersfoorter waren binnengekomen, werd de mar» gisteravond naar Haarlem overge bracht. Hij bekende gedurende het laatste half jaar op de genoemde manier niet min der dan 1100.ten nadeeie van een achttal Haarlemsche dokters te hebben ontvreemd. Verder heeft hij bekend, dat hij de laatste paar jaren op dezelfde wijze met vele succes in Friesland en in andere provincies heeft ge opereerd. Buiten Haarlem had hij volgens zijn zeggen een bedrag van 2.000 buitgemaakt. Woensdag is in een speeltuin in het Ondiep te Utrecht een 25 jarige speeltuinbewaker be wusteloos in zijn wachthuisje gevonden. Het is verboden in den tuin na sluitingstijd te spelen. Aangezien het evenwel meermalen voorkwam, dat de jeugd zich toch toegang tot den tuin verschafte, had men twee bewakers aangesteld. Woensdagavond hebben twee jon gens van 16 en 17 jaar, op het oogenblik dat een der bewakers zich even verwijderd had, zich toegang tot eten tuin verschaft. Zij weiger den te voldoen aan het bevel den speeltuin te verlaten. Een van de jongens heeft daarbij den bewaker met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, tengevolge waarvan deze een lichte hersenschudding bekwam. Het slachtoffer wist nog naar zijn wachthuisje te strompelen, waar hij later door zijn collega werd gevoncten. De toestand van den bewaker was heden morgen van dien aard, dat hij nog van tijci tot tijd het bewustzijn verloor. Naar de N. R. Ct. verneemt, zou van de plannen tot samenvoeging van het wapen der Kon. Marechaussee en de rijksveldwacht tot één op militaire leest geschoeid rijkspolitiekorps, waarbij het )wapen der marechaussee zijn zui ver militair karakter zou verliezen, niets ko men. Het departement van Defensie zou van een opheffing van het wapen der Kon. mare chaussee in zijn tegeriwoordigen vorm niets willen weten en zou prijs stellen op het behoud van een rijkspolitiekorps, met een zuiver mili tair karakter. In plaats van een opheffing, zijn er integendeel plannen tot een verhooging van de sterkte van het wapen der marchaussce. Zoo bestaan b.v. plannen, om in het district Amsterdam een proef te nemen met de dislo catie van rijksveldwacht en marechaussee, in welk verband dit district met enkele brigades zou worden versterkt. Teneinde een meer efficiente werking van beide korpsen te verkrijgen, heeft de minister van Justitie voorts een departementale com missie ingesteld, om na te gaan in hoeverre, met uitbreiding van verschillende brigades der Kon. marechaussee, toch uiteindelijk eer. be zuiniging is te verkrijgen, door de parketdien sten by rechtbanken en gerechtshoven op, te dragen aan de marechaussee, zooals thans o.a. te Zutphen eeds het geval ls. Tenslotte wordt een reorganisatie van de grensbewaking overwogen, in verband waar mede aan het bureau van den majoor der Kon. marechaussee, tevens administrateur der grensbewaking, een speciale afdeeling ls inge steld, welke alle In Nederland verblijvende vreemdelingen nauwkeurig zal registreeren. De kusten van West-Friesland worden nu weer met een nieuwe plaag bezocht, welke, even als de muggen-invasie, wordt toegeschreven aan de drooglegging van de Zuiderzee. In den hoek bi) Medemblik is het begonnen. Daar kwamen de laatste dagen duizenden doode spieringen aandrijven, die het weldra den ba ders onmogelijk maakten, zich in het water te begeven. Doch dit was nog niet het ergste, onaangenamer werd het, toen de visch tot ontbinding overging en de landwind het dit jaar reeds zoo geplaagde Medemblik op een nieuwe sensatie vergastte. Ook bij Enkhuizen zijn voor de haven dui zendtallen doode spieringen waargenomen. Het blijkt onmogelijk voor deze vischsoort in het vrijwel zoete water te leven. Aan de zuidzijde van den afsluitdijk gaat het nog wel; daar is het water nog aanmerkelijk zout. Wanneer de scholen echter, hun natuur getrouw naar de kom van de voormalige Zuiderzee trekken, gaan ze onherroepelijk hun dood tegemoet, met al de voor den mensch nadeelige gevolgen van dien. BATAVIA, 3 Sept. (Aneta). Nu de laatste persstem omtrent het plan inzake de Indische weermacht is verschenen, nj. het oordeel van de „Indische Courant", lijkt het oogenblik aan gebroken, om te vermelden dat alle Nederland - sche bladen in Ned.-Indië zonder uitzondering zeer scherpe critlek leverden op den inhoud van dit gewijzigde plan. De „Indische Courant" wijst er op, dat van het démenti van zijn bericht van 13 Augustus betreffende de teleurstellende vlootplannen, na bekendmaking van die plannen maar weinig is overgebleven. Het blad vraagt, of men werkelijk niet in staat is te begrijpen, dat men door een politiek van lauwheid en halve-centen tellen deze tropische gewesten willens en wetens maakt tot een strategisch vacuum, waarheen in tijden van spanning en conflict, die mis schien heusch niet meer zoo ver in de toekomst liggen, een militaire actie uit den vreemde schier automatisch zal worden aangetrokken. Tegen een defensiepolitiek, zooals in de voor stellen is belichaamd, plaatst het blad een scherp protest. De „Java-bode" van 2 September komt nog maals op de kwestie terug en wijst er op, dat het zaak is, dat leidende figuren van het par ticuliere deel der Indische samenleving zich beraden omtrent stappen, welke kunnen wor den gedaan om alsnog in Nederland met groe ten nadruk de overtuiging te vestigen, dat de Indische samenleving zich in de huidige si tuatie niet veilig acht met de beschikbare de fensiemiddelen, en krachtig aandringt op zoo danige versterking als noodzakelijk moet war den geacht. Het Verbond voor Nat. Herstel in Ned.-Indië richtte een oproep aan alle Nederlanders in Indië, waarin o.m. gezegd wordt: Wij staan thans opnieuw voor een periode, dat de allernoodzakelijkste verdedigings- en veiligheids-middelen voor een belangrijk deel gedurende ettelijke jaren zullen worden ont houden. Nationaal Herstel vraagt adhaesie-betuigin- gen, zoo mogelijk vergezeld van een materieele bjjdrage aan een petitionnement, waarin wordt aangedrongen om in de eerstvolgende vier ja ren "ten aanzien van de materieele voorziening der zeegaande vloot, een vlootplanDeckers in zijn geheel te doen uitvoeren. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden uit spraak gedaan in de strafzaak tegen C. N. de V., van beroep metaalbewerker, bijgenaamd „Witte Nelis" en tegen G. J. K„ monteur, die ln hooger beroep waren gekomen tegen het von nis van dé rechtbank te Zwolle, waarbij zij waren veroordeeld resp. tot 414 en 4 jaar ge vangenisstraf, wegens een in Januari j.I. te Nunspeet gepleegde Inbraak. Het Hof heeft het vonnis der rechtbank ten aanzien van beide vercïachten bevestigd. Naar aanleiding van het interview dat wij hadden met den heer W. Steinmetz betreffende de wijziging der steunmaatregelen, wijst men er ons van welingelichte zijde op, dat bij de door den heer Steinmetz gegeven voorbeelden een vergissing is begaan. Inderdaad zou iemand, die f 30.verdiende bij vierjarige ononderbro ken werkloosheid zijn steun zien terugloopen van f 18.95 op f 16.ware het niet dat de mi nister bovendien heeft bepaald, dat de ver slechtering niet meer dan een gulden mag be dragen. Namens de Federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging in Nederland is aan den minister van Sociale Zaken een telegram ge zonden, waarin erop wordt gewezen, dat door vermindering van inkomsten door wijziging in de steunverleening, velen niet langer in staat zijn de contributie voor de ziekenhuisverple- gingsvereenigingen op te brengen en derhalve genoodzaakt zullen zijn, zich tot de armbestu ren te wenden. Het bestuur van de Federatie verzoekt den minister dringend de voorgestelde maatrege len, welke zullen leiden tot vermindering van het inkomen van werkloozen, niet door te voeren. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 52-jarigen koopman W. R., bijgenaamd „Den schrik der wouden", zonder vaste woonplaats, overeenkomstig het vonnis der rechtbank te Leeuwarden wegens diefstal van schapen uit de weide tot drie jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Zooals reeds gemeld zal op 13 September as. te Nijmegen vanwege den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden een groot demonstratief congres worden gehouden. Als sprekers zullen optreden A. Boersma, bonda- secretaris, mr dr. P. J. Wïtteman en Rector J. F. A. Bots. Naar wij vernemen bestaat er voor dit con gres, waarop de gebrekkige rechtspositieregeling der becfienden duidelijk zal worden belicht, al- lerwege groote belangstelling. Onder groote belangstelling werd Woens dagmiddag op de rijkswerf te Den Helder de koninklijke statiesloep te water gelaten. Het is een sierlijk vaartuig naar het oude Vinking- model. Het wordt bediend door 20 roeiers en is 17 M. lang en 2.25 breed. Het is een pracht staaltje van scheepmakers- kunst. De bestaande Koninklijke statiesloep was door den tand des tijds in een deplorablen toestand gekomen. Er moest een nieuwe komen. Vele plannen werden gemaakt. Toen kwam men op het idee een nieuwe te bouwen naar het mocei van de oude. Zes maanden heeft men er aan gewerkt. De oude werd geheel uit elkaar ge nomen en ieder onderdeeltje werd millimeter voor millimeter getrouw nagemaakt, van de oude sloep bleef niets over, slechts het lof. en snij werk ervan heeft men er opnieuw aangebracht. De uitvoering berustte bij den ingenieur Schalten, een commandeur Hartog en den heer Föimer. Het oude jacht werd in 1816 op de Marine werf te Rotterdam gebouwd onder leiding van den bekenden bouwmeester Glaavimans. Het diende toen ter vervanging van het statie-jacht van Koning Lodewijk Napoleon. De statiesloep werd gebruikt in 1904 bij het bezoek van den Franschen president Falllères en eenige jaren later bij het bezoek van koning Haakon van Noorwegen. Bij de tewaterlating waren nog aanwezig mevr. Kruys de echtgenoote van den vlce-admi- raai en vele andere dames van officieren en vele genoodigüen. Het jacht werd door middel van een bok op een kanaalboot geplaatst en zal daarmede bin nenkort nf ar Amsterdam vervoerd worden, na dat er eer. overkapping op gemaakt zal zijn. Daar echter de boerderij zeer afgelegen ligt, was het de brandweer van Wartena niet mo gelijk, direct hulp te verleenen. Boerderij en schuren brandden geheel uit, terwijl een stam boekstier in de vlammen omkwam. Het comité van den Plechtigen Omgang ter eere der Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch van de Aartsbroederschap der H. Familie treft voorbereidingen, om Zondag 27 Sept. a.s. in de Kathedrale Basiliek van St. Jan alle katholieke mannen en jongelingen uit Den Bosch te ver zamelen, om daar de generale H. Communie van Eerherstel op te dragen voor de vreeselijke heiligschennissen, welke in Spanje van dag tot dag worden bedreven. Het Amsterdamsche Gerechtshof behandelde de strafzaak tegen een 40-jarigen ex ambte naar van den Rijkswaterstaat te Alkmaar, ver dacht van verduistering in dienstbetrekking. De man, die een vertrouwenspositie bekleedde, had in 1934 met loonstaten geknoeid. Hij had gefingeerde namen ingeschreven en op deze wijze bedragen die z.g, waren uitbe taald, aan arbeiders, in eigen zak doen ver dwijnen. Op deze wijze had hij eten Staat voor ruim ƒ4300 benadeeld. De man legde een vol ledige bekentenis af, hij had het geld uitge geven. Uit de rapporten bleek, dat hij ver bo ven zijn stand had geleefd. De Rechtbank te Alkmaar had hem op 21 Maart tot negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Het O. M., dat hooger beroep aanteekende, had een jaar gerequireerd. De procureur-generaal mr. Versteegh, was van meening, dat de door cle Rechtbank opge legde straf te laag was, zoodat hij thans, even als de officier te Alkmaar, een jaar gevange nisstraf requireerde. De verdediger, Mr. de Groot, pleitte clemen tie. Arrest 17 September. Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is in den afgeloopen nacht bij Wartena onder Leeuwarden brand ontstaan in de boerderij van den heer A. Nauta. De brand werd door de dienstbode ontdekt, die in allerijl de bewoners wekte, zoodat dezen intijds het brandende gebouw konden verlaten. Naar de K. N. M. V. bericht, zal ook dit jaar de Internationale Zesdaagsche Motorwedstrijd een evenement van groote Internationale be- teekenis worden. Voor dezen zwaren betrouw- baarheidsrit, die van 17 tot 22 Sept. a.s. in Zuid-Duitschland zal worden verreden, hebben niet minder dan 255 deelnemers ingeschreven. Duitschland leverde het grootste contingent in schrijvers, n.l. 141, gevolgd door Engeland met 49 deelnemers. Nederland neemt met vijftien deelnemers de derde plaats in, vóór belang rijke landen als Italië, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk. In totaal zijn twaalf landen vertegenwoordigd. Naast zes teams voor de Internationale Trophy, waarom gestreden zal worden tusschen Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije, hebben niet min der dan elf landen met ln totaal zestien teams ingeschreven voor den strijd om de Zilveren Vaas. Voor den clubteamprijs, waarvoor drie K. N. M. V.-teams zijn ingeschreven, zullen het enor me aantal van 32 teams elkander bekampen. Een Nederlandsch team bezette het vorig jaar voor dezen prijs de tweede plaats. Tenslotte zijn nog 25 merkenteams van acht tien merken ingeschreven, waarbij het vermel denswaard ls, dat door de Engelsche fabrieken Velocette en Ariël ieder een team is benoemd, uitsluitend bestaande uit Nederlandsche rij ders. Zooals vanzelf spreekt is dit ook het ge val met het Eysink-team. Woensdag stond het landelijke Assendelft in het teeken van de wielrensport. De B.R.C. „Kennemerland" organiseerde voor de eerste maal in deze contreien een wielerwedstrijd, die in alle onderdeelen, wat betreft medewerking van autoriteiten en belangstelling van het pu bliek, uitstekend is geslaagd. ',s'Morgens om 9 uur werd het eerste start schot gelost voor do klasse beginnelingen. Deze klasse had men extra ingelast, om opkomende renners ook een cours te leeren rijden. Zij moesten 30 K.M. (4 ronden) rijden. Voor deze klasse waren er 80 deelnemers opgekomen, meest jongens van den leeftijd van 15 tot 18 jaar. Heftig werd er gekampt, doch pech en gebrek aan stuurkunst schakelde spoedig een groot aantal uit. Een vijftal geraakte nog in de sloot naast den dorpsweg. De nieuwelingen kwamen om tien uur aan den start. Met 76 deelnemers vertrokken zij voor de èo K.M. (8 ronden). In een geweldig snel tempo werd door deze groep gereden en spoedig kwam er teekening in 't peleton. Het was de Assendelfer J. van Buuren die als eer ste over de streep ging, met den bekenden Pan man als tweede. Bij de amateurs, die 90 K.M. (12 ronden) moesten rijden, ging de strijd tusschen de ren ners L. de Beer, v. d. Hove, Saarloos en Groot. Vooral de Beer reed een schitterende cours en werd uit de 50 deelnemers verdiend eerste, met v. d. Hove, Saarloos en Groot achter zich. Om vier uur volgde het hoogtepunt, toen er precies veertig profs en onafhankelijken aan den start verschenen, waaronder keien als Bras penninx Jr., Gommers, C. Valentijn, Van Am sterdam, Motké, van de Star en anderen. Zij moesten 1121/, k.M, of 15 ronden draaien. De uitslagen zijn als volgt: Beginnelingen (afstand 30 K.M.) 4 ronden: 1. J. Rem tijd 44 min. 17 sec., 2. Huizinga, 3. Lobrecht; 4. Greuter; 5. Loos; 6. Topee; 7. Ot- tebraas; 8, Oorbel; 9. Stet; 10. Ruik; 11. van Aken; 12. Plooien. Als eerste Assendelfer kreeg J. Bijl een extra prijs. Nieuwelingen (afstand 60 K.M.) 8 ronden: I. J. van Buuren, Assendelft, tijd 1 uur 28 min. 4 .sec.; 2. J. Panman, Amsterdam; 3. N. de Blauw, Amsterdam; 4. Griesheimer, Amsterdam; 5. Loskamp, Hilversum; 6. Wijdenis, Ouder kerk; 7. Schipper, Tienhoven; 8. C. Vis, Lei- muiden; 9. P. de Boer, Landsmeer; 10, G. Bakx, Bergen op Zoom. Amateurs: (afstand 90 K.M.) 12 ronden: 1. L. de Beer, Amsterdam, tijd 2 uur 11 min. 8 sec.; 2. Van der Hove, Amsterdam; 3. J. Saar loos, Rotterdam; 4. J. de Groot, Alkmaar; 5. Hellemons, Rotterdam; 6. Maarleveld, Amster dam; 7. J. Jansen, Amsterdam; 8. C. Roskam, idem; W. C. Reuter, idem; 10. J. Ruiter, idem; II. G. Wilderom, Halfweg; 12. J. Bak, Krom menie; 13. S. Jonker, Haarlem; 14. L. Fontijn, Amsterdam. Profs en onafhankelijken (afstand 112y2 K.M.) 15 ronden: 1. J. Braspenninx, Princen- hage, tijd 2 uur 35 min. 30 .sec.; 2. P. van Nek, Nieuwendam; 3. Hosmus; 4. Overweel, Middel- harnis; 5. Van Amsterdam, Leiderdorp; 6. Gom mers, Dongen; 7. Motké Roermond; 8. Van der Star, Den Haag; 9, P. Schipper, Amsterdam; 10. B. Lauwers, Rotterdam; 11. J. Riethoven, Leiden; 12. J. Hiddes, Amsterdam; 13. J. de Reus, Halfweg; 14. B. Duiker, Apeldoorn; 15. Schoondermark, Amsterdam; 17. J. Roele, Am sterdam; 18. H. Cufelier, Haarlem. Uit New-York wordt thans bericht, dat de meervoudige Olympische kampioen Jesse Owens professional is geworden. Hij schijnt een aan bieding te hebben geaccepteerd van 5000 dollers per week om gedurende tien weken in een revue op te treden. Naar wij vernemen is voor den wedstrijd te gen Kent, die op 12 en 13 September a,s. op het H. C. C.-terrein te Den Haag gespeeld zal worden, het Nederlandsch elftal als volgt sa mengesteld: mr. H. van Manen (aanv.), mr. H. W. Glerum, dr. M. Jansen, A. Terwiel, A. M. J. de Beus, W. O. F. Wittebol, jhr. W. van den Bosch, J. van Tienhoven, A. van der Togt, L J. Sodderland en J. van der Luur. 9 9 9 lllllimillllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIilllilllllllllllilllllllllllllllllllmlIllllllllllllllllilllllllllllMIlllllillil 8 00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuaiek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen- concert). 9.1510XW Geen uitzending van den K.R.O. 10.00 Gramofonmuziek (Muïdekult- zending voor fabrieken). 10.30 Gramofoonmuz. (Tschaikows- ky-prograrnnra) 11.30 Halfuurtje v. zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 K.R.O.-Melodlsten o.l.v. Piet Lustenhoüwer 1.00 Gramofoonmuziek. 130 Cinema-orgel-recital door Al- a phons Driessen 2.00 Gramofoonmuziek (New May- fair orkest) 2,15 Cinema-orgel-recital door Al- phons Driessen 2 45 Gramofoonmuziek 3.00 345 4.00 4 45 5 0O 605 3.25 7.00 7.15 7 35 7.45 8.00 8.10 9.00 9.20 10.00 10.15 10.30 10 35 10.45 11.15 K.R.O.-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud (Opera-pro gramma) Gramofoonmuziek K.R.Oj-Orkest o,.v. Marinus van 't Woud Gramofoonmuziek Gramofoonmuziek (Opera- en operette-programma) Land- en tuinbouwcauserie dor Th. Arts KRO-Orkest o.l.v. Marinus v. 't Woud Politieberichten De Kro-luchtlljn door Pro- Peller Gramofoonmuziek Gramofoonmuziek (MUslca Catholica, 16de en 17de eeuw) Nieuwsberichten. K.R.O.-Melodlsten o.l.v Plet Lustenhouwer Refreinzang. Albert Klein Het wereldachaaktournooi te Nottingham. Een nabeschou wing door Landau KRO-Symphonle-Orkest O.I.V. Henri van Goudoever Gra mof oonmuzlek KRO-Symphonie-Orkest. Nieuwsberichten Gramofoonmuziek KRO-Boys o.l.v. Piet Lusten houwer Gramofoonmuziek ORGELBESPELING 11.20 Droitwlch (Frederic Bayco). 6.00 Hilversum I (Cor Steyn) 11.35 Hilversum I (Joh. Jong) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Parijs I 12.35 Parijs I 1.00 Luxemburg 2.30 Hilversum I 7.50 Weenen 8.20 Brussel I 8.40 Droitwich 8.55 Boedapest 9.20 Deutschandsender 9.20 Hamburg 9 30 Beromünster 9.30 Luxemburg 9.35 Brussel X 3 55 Kalundborg 10.55 Kalundborg. 11.05 Parijs X LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 9.20 Hamburg 11 20 Hamburg 1150 Droitwlch 12.00 Hiversum I 12.20 Deutschlandsender 12.20 Kalundborg 12.20 Langenberg 12.20 Luxemburg 12.20 Hamburg 12.50 Brussel I 12.50 Brussel II 1? 50 Droitwich 1.30 Brussel I 1 30 Hilversum I 1.30 Brussel II 1.35 Hamburg 1.35 Langenberg 1 45 Luxemburg 2.20 Deutschlandsender 2 20 Droitwich 2.40 Hamburg 3.15 Hilversum I. 3 20 Droitwich •1.20 Berlijn 4.20 Deutschlandsender 4.20 Droitwich 5.20 Brussel I 6.20 Brussel II 5.35 Droitwich 5.35 Milaan 6 20 Deutschlandsender 6.20 Berlijn 6.20 Beromünster 6.30 Hilversum I Het K.R.O.-Symphonie-orkest (U.S.O.) voert Vrijdagavond o.m. werken van C. Saint- Saëns uit (Hilversum II 9.2010.00 uur) 6.35 Luxemburg 0 50 Droitwich 7.20 Langenberg 7.20 Hilversum I 7.20 Deutschlandsender 7.45 Droitwich 8.20 Brussel II 8.30 Toulouse 8 55 Luxemburg 9.00 Toulouse 8.20 Berlijn 9.25 Parijs II 10 20 Toulouse 10.20 Parijs II 10.20 Boedapest 10 20 Milaan 10 30 Weenen 10.50 Rom'e 10.50 Milaan 11 20 Luxemburg 11.20 Toulouse 1120 Boedapest 11.20 Deutschlandsender 11 25 Kalundborg 11.25 Weenen 11.35 Droitwich 11.35 Toulouse 12.00 Toulouse 8.00 Hilversum I 8.20 Brussel I 8 20 Brussel II 10.35 Hilversum I 11.20 Hilversum I 12.20 Brussel I 12.25 Parijs II 1.50 Brussel I 2.00 BTussel I 2.15 Hilversum I 2.25 Luxemburg 4.00 Hilversum I 4.20 Parijs I 5.05 Droitwich 5.30 Hilversum I 6.05 Luxemburg 6.10 Kalundborg 6.11 Brussel I 6.15 Rome 6.20 Brussel II 6.50 Parijs II 7.20 Boedapest 7.40 Berlijn 7.50 Langenberg 8 25 Luxemburg 6 30 Rome 10.30 Brussel I 10.50 Brussel II 11.05 Hilversum I 11.50 Droitwich 12.05 Weenen KAMERMUZIEK 1.35 Droitwich (viool en plano) 5.50 Parijs I (kamerorkest) 6.50 Parijs I (kamerorkest) 8.35 Kalundborg (kamerorkest) 9.00 Milaan (twee violen) 9.20 Brussel IX (kwartet) 10.30 Brussel II (kwartet) 10.50 Droitwich (kwintet) SOLISTEN-CONCERTEN 1.35 Droitwich (zang) 1.50 Brussel I (zang) 5.35 Rome (zang) 0.?5 Hamburg (zang en piano) 6.50 Deutschlandsender (zang en piano) 6.50 Brussel I (plano-recital) 7.35 Brussel X (zang) 8.00 Toulouse (zang) 8 20 Droitwich (zang) 8.20 Parijs I (zang en viool-recital) 8.45 Parijs II (zang en piano) 9.40 Weenen (piano-recital) 10.45 Brussel I (accordeon-recital) 10.50 Deutschlandsender (harmoni um) 10 50 Luxemburg (zang) 11.00 Langenberg (piano-recital) OPERA EN OPERETTE 9.00 Rome („Pritnarosa", operette v. Pietri) 9.05 Parijs I („Das Dreimaderl- haus", operette v. Schubert) PERSBERICHTEN 7 50 Brussel II 7.50 Hilversum I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 11.00 Hilversum I 10.15 11.00 5.03 7.00 VARIA Hilversum I (voordracht) Hilversum I (voordracht) Hilversum I (vertelling) Hilversum I (J. Winkler: „de ontwikkeling van het moderne dagbladbedrijf") BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 BI. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL H 321.9 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 BL HILVERSUM I 1875 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 3013 BL (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 BL PARIJS H 312.8 M. ROME 420.8 BI. TOULOUSE 328.6 BL WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS □00 o,n|n)Oia;q|ofo)q I a I a nI a - a j ojD'aja'a |a|a|qjqiq|ojq|q|D|q|q|q|a|o| aio |oia|Q!a{D!a|D:OiDja;qIaiu|aja|a|U;Qju!qiu| a[u|DiOjt no j-a j q o u a j ua p a u j p Bij de Vereenigde Chemische Fabrieken moet een kapitaal-reorganisatie in over weging zijn. De plannen staan nog niet vast, omdat een verschil van meening moet be staan over de voorstellen, welke aan de pre ferente aandeelhouders zvllen worden aan geboden- Men zou met een reductie van het gewone kapitaal met 50% tot overeenkomst zijn gekomen. De regeling van het achter stallige dividend op de pref. aandeelen levert nog moeilijkheden op. De Koninklijke Nedefl. Stoomboot Mij. heeft, ingaand heden, alle vrachten voor 'lading naar Spanje met 25% verhoogd. De ze verhooging zal ook worden toegepast op ladingenwaarvoor vrachtcontracten be staan. De goudprijs te Londen is met d. ge stegen tot 138/3. 197-000 werd aan goud omgezet. De Fransche minister van financiën heeft per circulaire aan alle banken opgave gevraagd van alle effecten welke naar het buitenland zijn uitgevoerd. De Russische regeering heeft het aanbod der Japan Petroleum Comp. inzake het verlengen der oïie-concessies in Rusland voor den duur van vijf jaar, aangenomen. Volgens Symington en Wilson zal het verbruik van rubber in het tweede half jaar zeker even groot zijn en misschien zelfs grooter dan in de eerste zes maan den, met het oog op de groote bewapenings plannen, welke overal in Europa worden uitgevoerd. Het bedrag waarover de Amerikaansche schatkist op 1 Augustus kon beschikken was 1.367.330.200 tegen 1-476.083.000. De staatsschuld verminderde in Juli met 63.327.000, tegen een vermeerdering van 214.210.000 in Juni. De American Enka keert een onveran derd kwartaal-dividend uit van 0.25 plus een extra-dividend van 0.50. Op 2 Janu ari j'.l. werd de dividend-uitkeering met 0-25 per aandeel hervat, De American City, Power and Light keert voor het eerst een kwartaal-divi dend uit van 0.68V4 per gewoon aandeel. Volgens mededeeling van de National City Bank bedroeg de vooruitgang in de drie maanden per einde Augustus voor de meeste Amerikaansche bedrijven 1520"',, vergeleken bij de overeenkomstige periode van het vorig jaar, terwijl het vertrouwen voor de resteerende maanden van het jaar algemeen is. De National City Bank merkt op, dat ie verhooging met 50% der reserve-percenta ges der Memberbanks, die op 15 Augustus in werking trad, betrekkelijk weinig invloed op de beurs te New York heeft uitgeoefend. De Amerikaansche staalproductie be droeg in het midden der week 72% der ca paciteit, tegen 73% de vorige week. De staal fabrieken nemen nog geen bijzopdere op drachten voor het vierde kwartaal aan, voordat de prijsvooruitzichten zich duide lijker afteekenen. Het electriciteits-verbruik in Amerika is in de week per 29 Augustus met 18% toe genomen ten opzichte van de overeenkom stige periode van het vorig jaar; een re cord percentage. In Wallstreet is men van meening, dat het vierde kwartaal voor de openbare nutsbe drijven het beste van dit jaar zal zijn en het jaar waarschijnlijk met een netto winst zal stuiten. De New York Telephone Co., de grootste dochtermij. van de Tel and Tel Co., boekte in Augustus een stijging van abonné's met 9855 tegen een stijging van 1987 abonné's in Augustus 1935. In de eerste acht maan den bedroeg de stijging 42.941 tegen 8115 abonné's in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. In een radio-rede zal president Roosevelt Zondagavond 9.45 te Washington spreken over zijn inspectiereis door de gebieden, welke door de droogte zijn getroffen. Ook zal hij het hebben over de te werkstelling van werkloozen in de particuliere indus trieën. De koperverkoopen in Amerika bedroe gen in Augustus 25.503 ton. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.407.41(v. slot 7.41de Franc op 9.699.70 (9J>9%) en de Dollar op L47Yb1.47% (1.47'A). De Nivas verkocht voor export met be stemming naar Suez 1935 tons superieure suiker en voor consumptie 361 tons supe rieure en 207 tons bruine suiker. De Federatie van Bonden en Centrales van R. K. gemeenteraadsleden in Nederland zal Zaterdag 3 October a.s. te Arnhem ln café restaurant „Nationaal" aan de Bakkerstraat het derde Congres houden. Op dit congres worden twee onderwierpen aan de orde gesteld: „De gemeenten en de ordening in het mid- denstandsbedrijf, waarover een inleiding is ge schréven door Mr. F. Bach, directeur van het bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond te 's-Gravenhage. Werkloosheidsbestrijding door subsidiestelsel voor particulier werk? Dit onderwerp zal wor den ingeleid door Mr, M. de Kort, advocaat en procureur en lid van den gemeenteraad van Bussum. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor de akte M.A., de heer G. J. Voskuyl te Den Haag. De examens voor de akte M. A. zijn geëin digd. Van Vrijdag 1821 Sept. wordt in het Re- traitenhuis te Zenderen CO.) een retraite ge houden voor militieplichtigen. Men gelieve zich op te geven bij de Direc tie Retraitenhuis Zenderen. (Telefoon Eorna 304).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6