Irun hedenmorgen veroverd door de rebellen Sluwe provocatie Het nieuws van heden Koloniale eischen van Duitschland NIEUWE INBOORLINGEN TROEPEN STAD BIJ VERRASSING INGENOMEN Polen protesteert te Praag DE BAROMETER EXPOSÉ VAN GENERAAL V0N EPP YEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20134 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag'. één 65 cent Georganiseerd door de opstande lingen in Marokko Nabij Ludwigslust zijn 21 boerenwoningen en stallen een prooi der vlammen geworden Vanochtend te 7 uur gelukte het den opstandelingen na een kort gevecht de regeeringstroepen terug te dringen Rooden vluchten naar de Fransche grens De weg naar Madrid vrij Het Weeriiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De strijd op Majorca. Britsche troepen naar Palestina Waarschuwing van 't secretariaat der R.K. Staatspartij Manoeuvres afgelast Uitbreiding van terreur gevreesd Ongeval bij Pistoia De auto van den Mexicaanschen gezant bij het Quirinaal verongelukt Aanslag op Roosevelt beraamd? Het Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspartij verzoekt ons, mede te deelen, dat aan verschillende plaatse lijke en "gewestelijke persorganen in Noord-Brabant en Limburg van Den Haag uit een pamflet met provocee- rende strekking tegen de N. S. B. is toegezonden, met welks samenstelling en verspreiding het partijsecretariaat hoegenaamd niets te maken heeft. Bedoeling en strekking zijn blijkbaar geen andere, aldus bovenvermeld se cretariaat, dan een sluwe provocatie om de katholieken in conflict te bren gen met wensch en voorschrift van den Bisschop van Roermond, om zich 5 September strikt afzijdig te houden. Roosevelt luncht met Landon Het conflict van de walvischvaarders DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Naar aanleiding van het proces tegen zes Polen De prachtige kathedraal van Valladolid, waar generaal Mola zijn hoofdkwartier heeft, waarin bij het bekend worden van de inname van Irun groote vreugde heerschte Woldemaras dient een verzoek tot gratie in De reis van koning Edward Hulde aan gezonken Engelschen kruiser Duitschland eischt de koloniën terug, welke het bij het ver drag van Versailles heeft verloren Zonder koloniën in een tweede-rangspositie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT *reek 25 cent; per'kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel, bij contract stertc verlaagde prijzen. Voor ipost, per kwartaal r 3.58 Dij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. in handen der opstandelingen, en is de weg naar Madrid volkomen vrij. Slechts de vliegtuigen der regeering kunnen nog den opmarsch der colonne-Yague bemoeilijken. De regeeringstroepen zouden in den strijd meer dan 400 man hebben verloren. Omtrent den toestand in Malaga meldt de „Daily Telegraph" uit Gibraltar, dat de aan houdende bomaanvallen eter opstandelingen op Malaga en de overige nog in handen der re geering zijnde kustplaatsen een zoodanige pa niek hebben gewekt, dat de vrijwillige strijd krachten der regeering niets liever zouden wil len dan zich zoo spoedig mogelijk uit de voe ten te maken. De autoriteiten van Malaga heb ben te Gibraltar geïnformeerd, of de Britsche autoriteiten een aantal vluchtelingen zouden kunnen opnemen, ingeval de stad zou worden ontruimd. Er bestaat echter niet de minste kans, dat op dit voorstel zal worden ingegaan, daar het in Gibraltar reeds stampvol vluchte lingen is. Van het front voor Irun, 4 Sept. (D.N.B.) Naar de speciale cor respondent van het Duitsche niéuws- avond duurde te Beliobia het geweer- en kanonvuur nog voort. In zijn dagelijksche toespraak verklaarde ge neraal Queipo de Llar.o heden nog steeds opti mistisch te zijn. Hjj zeide verder, dat de opstandelingen-troe pen een groot succes hebben behaald te Tala Vera de la Reina. Er hadden hevige gevechten plaats en te vier uur in den namiddag trok de uiteengeslagen vijand terug. Een uur daarna trokken de colonnes der opstandelingen de stad binnen, waarbij zij tien kanonnen en een groot aantal mitrailleurs en geweren buit maakten. De troepen der opstandelingen staan thans op ongeveer honderd kilometer afstand van Madrid. De berichten omtrent den strijd om Talavera de la Reina worden thans beves tigd, terwijl gewezen wordt op het belang hiervan. Volgens het officieele communiqué van generaal Franco is de stad thans geheel Gisteren is onder voorzitterschap van Azana een ministerraad gehouden na afloop waarvan minister-president Giral verklaarde, van alle fronten uitstekende berichten te hebben ont vangen. Het ministerie van Oorlog deelt officieel me de, dat de regeeringstroepen thans voor de poorten van Huesca staan. In Asturië hebben de regeeringsstrijcïkrachten volgens dit com muniqué een colonne opstandelingen terugge dreven. Na gevechten in de provincie Badajoz werden de opstandelingen tot den aftocht ge dwongen. Rond Madrid blijft cte toestand on veranderd. Aan het Estremadura -front heeft de luchtmacht der regeering drie vliegtuigen der opstandelingen neergehaald. VERWACHTING: Matige, aanvankelijk j= tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Wes- =s =jj telijken wind, zwaar bewolkt met opkla- S ringen, waarschijnlijk regenbuien, iets S kouder. Hoogste barometerstand: j= 764.1 te Sama en Stensele. Laagste barometerstand: 747.4 te Stomoway. Zon op v.m. 6.16 onder n.m. 7.40. Licht op n.m. 8.10 Maan op n.m. 7.23 onder v.m. 10.23. Laatste kwartier 8 September TANGER, 4 September. (Havas). De spe ciale correspondent van Havas meldt: In de Spaansehe zóne van Marokko orga- niseeren de opstandelingen thans „Mehal- las", bestaande uit 5000 inlandsche solda ten, die voor het grootste gedeelte gerecru- teerd werden na den opstand. Verschillende caids der rif-inboorlingen, die allen min of meer verwant zijn aan Abd-el- Krim, voeren het bevel over deze nieuwe troe pen, die waarschijnlijk den een of anderen dag geroepen zullen worden ter vervanging van de op het oogenblik in Spanje vertoevende „re gulars»:" 2000 van de 12000 regulares, die naar Spanje werden overgebracht, zouden thans buiten ge vecht zijn gesteld. Het gerucht gaat, dat zekere stammen der rif-inboorlingen zouden hebben gedemonstreerd tegen het aanvaarden van het bevel over een nieuwe Mehalla door den caid van den inboorlingenstam Beni-Ouriaghael. Deze caid zou overigens onlangs zijn gear resteerd, doch de autorteiten waren waar schijnlijk van meening, dat zijn diensten op het oogenblik van nut zouden kunnen zijn. De vrouwen van de inboorlingen, die op het oogen blik op het Iberische schiereiland strijden, hebben zich om steun gewend tot de autoritei ten te Tetoean, die hun elk 25 peseta's zouden hebben ter hand gesteld. IRUN HEDENMORGEN BIJ VERRASSING DOOR DE OPSTANDELINGEN INGENOMEN. Von Epp over Duitschlands koloniale eischen. LONDEN, 4 Sept. (Reuter) Het depar tement van Oorlog deelt mede dat de manoeuvres, die vandaag gehouden zouden worden, zijn afgelast op grond van het feit, dat de eerste divisie van het geregeld leger, dat deze manoeuvres zou houden, daartoe niet in staat is tengevolge van het zenden van versterkingen naar Palestina. Het gerucht gaat, dat de Britsche regeering zou overwegen 18.000 man met 8 convooischepen naar Palestina over te brengen. JERUZALEM, 4 Sept. (Reuter) De aan kondiging van het Britsche ministerie van Oorlog, dat overwogen wordt, versterkingen naar Palestina te zenden, heeft tengevolge gehad, dat het vertrouwen der Joden in de Britsche regeering is hersteld. Aan den an deren kant vreest men echter, dat het ter rorisme zich over het geheele land zal uit breiden, als gevolg van de wanhoop der Arabieren om door een gedeeltelijke revolte concessies te verkrijgen. PISTOIA, 3 Sept. (Stefani) Vanmiddag heeft bij Pistoia eer. ernstig auto-ongeluk plaats ge- hao. In den auto hadden plaats genomen de gezant van Mexico bij het Quirinaal en zes an dere personen. Allen werden gewond. Zes hunner werden naar Pescia overgebracht, terwijl de zevende, die er zeer ernstig aan toe is, naar het ziekenhuis te Florence werd ver voerd. DESMOINES (Iowa) 7 September. (Reuter). De beide candidaten voor het presidentschap der Vereenigde Staten, de tegenwoordige presi dent Roosevelt en diens republikeinsche tegen stander gouverneur Landon, hebben tezamen de lunch gebruikt voor den aanvang van de be sprekingen, die president Roosevelt heeft ge voerd met de gouverneurs van Kansas, Missou ri, Iowa, Nebraska en Oklahoma in verband met de gevolgen van de droogte. De beide te genstanders schudden elkander hartelijk de hand en voerden tijdens de lunch een opgewekt gesprek over de vischsport. LONDEN, 3 Sept. (Reuter). De Britsche re geering heeft thans officieel van de Noorsche regeering vernomen, dat de bond van Noorsche zeelieden de boycot heeft beëindigd. De Brit sche regeering is in contact getreden met de Britsche walvischvaarders om te onderzoeken of een basis tot overeenstemming met Noorwegen kan worden gevonden. Nieuwe inboorlingen-troepen georganiseerd in Marokko. In een bijeenkomst van de Ned. Ver. A-oor Spe ciale Autowegen is gesproken over de nood zakelijkheid van speciale autowegen. Minister Slotemaker heeft Ned. Schippers- schclen te Bom en Duisburg geopend. Jaarvergadering Ned. Heidemaatschappij. Bespreking over de moeilijkheden in het sla- gersbedrijf. O WARSCHAU, 4 Sept. (Reuter). De Poolsche zaakgelastigde te Praag heeft een protestnota aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering over handigd van den volgenden inhoud: Voor het districtsgerechtshof te Morawska- Ostrawa is, zooals gemeld, den tweeden Sep tember het proces begonnen tegen Jean Bo- cek en zijn medebeklaagden, beschuldigd van een aanslag tegen de Tsjecho-Slowaaksche re publiek. Naar uit de acte van beschuldiging blijkt, die door het O. M. te Morawska-Ostrawa werd opgesteld en die tijdens het proces werd voorgelezen, tracht men in genoemd proces het Poolsche consulaat te Morawska-Ostrawa te betrekken evenals de vroegere Poolsche consuls Malhomme en Klotz. De Poolsche regeering protesteert op de meest categorische wijze tegen de beleedigende, on gegronde insinuaties, die uit de acte van be- schbldiging blijken. Zij ziet in het vorengenoemd proces een nieuw bewijs van de neiging die in Tsjecho- Slowakije bestaat de Poolsch-Tsjecho-Slowaak- sche betrekkingen van nabuurschap te verbit teren. bureau meldt, zijn de troepen van generaal Mola er vanmorgen om 7 uur in geslaagd, de stad Irun, om het bezit waarvan zoo verbitterd ge streden is, te veroveren. Gebruik makend van het nevel achtige weer konden de rechtsche troepen door een verrassende ma noeuvre tot de op ongeveer 800 meter voor de stad gelegen voorloo- pige stellingen doordringen. Na een kort geweer- en mitrailleurvuur ge lukte het den opstandelingen de re- geeringsaanhangers terug te dringen, die zich daarop in wilde vlucht over de internationale brug bij Hendaye op Fransch gebied in veiligheid trachtten te brengen. Na den succesvollen aanval, welke hedenmor gen Irun in handen der nationalisten bracht, stonden de troepen van generaal Mola om 8 uur voor de internationale brug nabij Hendaye. De bloedige burgeroorlog in Spanje maakt vele dooden en gewonden. De eerste zorgen achter het front Eenige roode troepen trachtten daar nog een laatsten vertwijfelden tegenstand te bieden. Dfe internationale brug ligt thans onder het spervuur der machinegeweren van de opstande lingen, zoodat den talrijken vluchtelingen, die hier Vrijdagmorgen aankwamen, plotseling de weg is afgesneden. Niet alleen vrouwen en kinderen, maar ook de leden der roode militie hebben zich in wilde vlucht over de Fransche grens in veiligheid gebracht, waarbij zij deels van vrachtauto's en tractors, die nog de roode vlag droegen, ge bruik maakten. Verschrikkelijke tooneelen speelden zich af, toen Irun in handen der rebellen viel. De regeeringstroepen hebben, alvorens de stad te verlaten, talrijke gebouwen in brand gestoken. Een speciale correspondent van Havas meldt uit Hendaye: De actie der opstandelingen werd gisteren op koelbloedige en methodische wijze gevoerd, zonder ook maar iets aan het toeval over te la ten. De aanval werd ontketend, toen uit Pam- peluna versterkingen waren aangekomen. Car- listen, legionnairs en Marokkanen, die te La- guncha verzameld waren, wachtten de orders af. De artillerie was verplaatst en auto's met mitrailleurs kruisten op den weg van Irun naar Burgos. De vliegtuigen stonden gereed uit Pam- peluna te vertrekken. Toen het signaal werd gegeven trokken de mannen op langs de Bi- ciassoa of langs den bergweg onder bescherming van gepantserde auto's. De Marokkanen, kenbaar aan hun blauwe tulbanden, schenen niet te letten op het mi trailleurvuur en velen vielen. Des avonds was Behobia nog niet geheel bezet. De Volksfront militie biedt met de laatste energie weerstand. Enkelen offerden zich op en trokken met dy namiet naar de vijandelijke gelederen, waar zij een zekere verwarring veroorzaakten. Op 400 meter afstand van de internationale brug gekomen moesten de aanvallers halt houden wegens het geweervuur uit de huizen en tus- schen hun gelederen vallende granaten. Toch werd de omsingeling nauwer en nauwer. De atmosfeer in Behobia en Iran is niet om in te ademen. De luchtraids volgen elkander op en de granaten veroorzaken een groot aantal branden. Ook in Frankrijk is een zekere opwinding ontstaan. De grens lijn is ontoegankelijk. Te elf uur in den Kapitein Bayo, de leider der regeeringstroe pen op Majorca heeft medegedeeld, dat de vliegtuigen der opstandelingen de stellingen der regeeringstroepen hebben gebombardeerd zon der belangrijke schade aan te richten. Een aan de regeering trouw gebleven oorlogsschip heeft gistermiddag Soller, Porto Christo en enkele dorpen aan de kust gebombardeerd. Soldaten en burgers blijven dienst nemen in de gelede ren der regeeringstroepen. NEW YORK, 4 Sept. (Reuter). De „New York Daily News" meldt, dat de anarchist Joseph Kuehnel bij een verhoor door de bonds- politie bekend heeft, een complot te hebben gesmeed om Roosevelt te vermoorden. Hij had het plan gevormd, den president te naderen, en dan een bom te laten ontploffen, die hij onder zijn kleeren had verborgen. KAUNAS, 3 Sept. De vroegere minister-pre sident Woldemaras, die verleden jaar veroor deeld werd tot 12 jaar dwangarbeid wegens deelnemen aan een complot tegen den staat, heeft een verzoek tot gratie ingediend. Hij be looft geen politieke agitatie meer te voeren en zich alleen te wijden aan studie. ISTANBOEL, 4 September. (Reuter). Het jacht „Nahlin" waarmede de Engelsche koning zijn vacantiereis maakt en dat gisterochtend nabij het eiland Iinroz gemeèrd lag, werd door twee Turksche torpedojagers eerbetoon bewe zen. Het begaf zich vervolgens begeleid door twee Engelsche torpedojagers naar Seddulba- ha, waar de Britsche kruiser „Triumph" gezon ken is. De Turksche en Engelsche oorlogsbo dems heschen de vlag halfstok en de Turksche zeelieden wierpen een grooten bloemenkrans in zee. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 754.4 Vorige stand: 756.4 BERLIJN, 4 Sept. (Havas). De Rijks stadhouder voor Beieren, generaal Von Epp, die leider is van de afdeeling koloniale politiek der nationaal-socialistische partij en van den Duitschen kolonialen bond, verklaart in een artikel, dat gepubliceerd wordt in de „Europaische Revue", dat Duitschland slechts zijn oude koloniën op- eischt, welke het bij het verdrag van Ver sailles heeft verloren. Om zich economisch te herstellen, heeft Duitschland koloniale gebieden noodig welke het de grondstoffen moeten verschaffen, die het noodig heeft. De generaal motiveert dit standpunt als volgt: 1. Het Duitsche volk heeft een voor deze bevolking te eng gebied. 2. Dit gebied verschaft eenige grondstoffen niet, welke van essentieel belang zijn. 3. Duitschland verkeert zonder koloniën in een tweede-rangspositie. 4. De door Sir Samuel Hoare voorgestelde grondstoffenconcurrentie houdt geen rekening met de Duitsche eischen inzake koloniale ge bieden. Wanneer Duitschland koloniën opeischt denkt het slechts aan de koloniën welke bij het verdrag van Versailles onder Volkenbonds mandaat werden geplaatst. Generaal von Epp De Duitsche koloniale beweging, aldus Von Epp, wenscht slechts een teruggave der vroe gere Duitsche koloniën en het recht voor Duitschland over zijn koloniale bezittingen te beschikken. Deze legitieme aspiratie raakt dus geen enkelen anderen staat. Men moet de koloniale onrechtvaardigheid Duitschland aan gedaan bij art. 119 van het Verdrag van Ver sailles ongedaan maken. De waarde der Duitsche koloniën werd niet berekend bij de herstelbetalingen. Duitschland beschouwt dus zijn aanvrage om terugverkrijging van zijn vroegere koloniën als volkomen gemotiveerd, aldus besluit gene raal Von Epp zijn artikel, waaraan hij toe voegt, dat de geopperde bezwaren als zou Duitschland als gevolg van zijn rassenwetge- ving geschiktheid om te koloniseeren missen, niet opgaan. „De teruggave van de Duitsche koloniën zou Duitschland in staat stellen zijn werkloosheid geheel te doen verdwijnen, de be vroren credieten gemakkelijker liquide te ma ken, en op deze wijze bij te dragen tot den wereldvrede. De positie van het blanke ras in de wereld zou er door worden versterkt."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1