LABORATORIUM- TEKENJASSEN Laatste Nieuws Nieuwe steunmaatregelen afgewezen Thans ook Behobia veroverd BIJ FAZANT OF PATRIJS Haarlem, 4 Sept. N.V. Haarlemsche Auto Centrale Prijzen vanaf f1025.- ONZEN OMROEPER SN'JDEN... HAARLEM VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 STADSNIEUWS R.K. VOLKSBOND PROTESTEERT Een uitvoerige bespreking is ge voerd over den brief, welke aan het R.K. Werklieden- verbond is gezonden Thans het woord aan de politiek Het Lunapark De steunmaatregelen Thans de politiek M otie De brief DE BLOEMBOLLENSANEERING Inlevering van leverbaar ge wenscht? VOOR EN SPECIAAL ZAAK .DIE SPAERNErSANGHERS" Hervatting der werkzaamheden DE BEDRIJFSTELLING Centrale Tandheelkundige Kliniek Kenaupark 26a VAN ONZEN WINKELSTAND Modelslagerij H. Kronenburg Verkoopingen Scherm- en Dansinstituut Brassinne En de woningbureaux in Haarlem SCHILDER GEVALLEN Kwam boven op tuinhekje terecht BURGERLIJKE STAND Académie de Danse Kerkconcert Jo Vincent en Anthon v. d. Horst Dahlia-tentoonstelling Vreeselijke moordpartijen na de bezetting van Irun door de opstandelingen Val van San Sebastian aanstaande Zes kinderen door een granaat gedood Poging tot doodslag Bloemententoonstelling te Nijmegen Zuurkool in wijn H GR. HOUT5TR 89 o «p AGENDA Bioscopen 5 September Bioscopen INSTELLINGEN Vliegtuigongeluk in Alaska De godsdiensthaat in Spanje De wedstrijd om den Gordon-Bennettbeker Ongerustheid omtrent zes van de tien deelnemende ballons RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Stationsplein, Tel. 11094 - Houtplein, Tel. 14125 In het gebouw „St. Bavo" kwam Donderdag avond de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond in een algemeene vergadering bijeen, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer J. Ph. Castricum, wees in zijn openingswoord op het groote succes van de afdeeling op godsdienstig terrein, n.l. de beide volbezette retraites. Spr. dankte het be stuur, dat zich hiervoor alle moeite heeft gege ven. Vervolgens verzocht spr. propaganda te maken voor het a.s. jaarlijksche triduum, te houden door pater Hendricus, en voorts mede werking te geven aan de over eenige dagen te houden huis-aan-huis collecte van het comité „Winterhulp". Ook spoorde spr. de daarvoor in aanmerking komende jongemannen aan zich op te geven voor het werkloozenkamp te Eg- mond voor den bouw van de abdij aldaar. Er is plaats voor 100 jonge werkloozen. Medegedeeld werd, dat op i October as. de volgende ledenvergadering gehouden zal wor den, waarop bestuursverkiezing aan de orde komt, wegens periodiek aftreden van de heeren Telman, v. d. Veldt en Dekker (allen herkies baar) en het bedanken van den heer Mol. De heer Castricum verzocht dan de aandacht der leden voor de actie tegen gemengde baden, enz. Ook in onze Haarlemsche zwembaden is het zonnebad ingeslopen en spr. begreep niet dat het gemeentebestuur dit goedkeurt. Voorts zeide spr., dat er kans bestaat, dat in Haarlem een Lunapark komt. Spr. zou dit zeer betreuren, want een Lunapark is in dezen zeer ernstigen tijd niet op zijn plaats. De werkloo- zensteun wordt gekort en een Lunapark zou. omdat ook de werkloozen aan hun kindeken de Lunaparkgenoegens niet willen weigeren, voorde werkloozen het leed nog maar schrijnender ma ken. Namens den R. K. Volksbond protesteerde spr. bij voorbaat tegen het houden van een Lunapark. (Applaus). De voorzitter gaf dan een zeer uitvoerig over zicht over hetgeen zich omtrent de nieuwe steunmaatregelen van de regeering heeft af gespeeld, er den nadruk opleggend hoe het R. K. Werkliedenverbond tegen deze maatregelen geprotesteerd heeft. Spr. was het geheel eens met wat de heer Steinmetz in een interview in ons blad heeft gezegd, n.l. dat de sociale or ganisaties in deze kwestie hebben gedaan wat ze doen kunnen; nu is het de taak van de po litieke vertegenwoordigers de maatregelen weer ongedaan te doen krijgen. In het bijzonder ver zette spr. zich tegen de invoering van de stan- daardloonen. Door de laksheid van de regeering, die veel te weinig gedaan heeft om de werk loosheid te bestrijden, zijn velen langdurig werkloos geworden en ze worden daarvoor „ge straft" met vermindering van steun. 70 a 80 pet. van ons volk wijst de maatregelen af. Wij leven in een tijd van z.g. democratie en dan moet de Minister wel verplicht zijn, als zoo'n groot deel van ons volk zich tegen zijn maat regelen verzet, deze in te trekken. Spanje is ons een waarschuwing! De gruwe len, die tiaar gebeuren, zijn ook indirect ver oorzaakt door degenen, die het volk altijd in armoede en op een lagen trap van beschaving gehouden hebben. Zal het zoover ook in Ne derland moeten komen?' Wij zullen ons ernstig moeten beraden of wij aan deze regeering nog steun kunnen verleenen. Spr. spoorde aan het triüuum zoo goed mogelijk te doen slagen als een acte van eerherstel voor de in Spanje ge pleegde gruwelen. Na de rede van den voorzitter voerden ver- scheidenen het woord. Zij wezen in dikwijls zeer scherpe bewoordingen de maatregelen: in trekking van den huurtoeslag en invoering van een standaardloon, af. Allen, op enkelen na, die meenden dat het toch niet meer helpen zou, verklaarden zich voor stevige protesten. Een spreker wilde zelfs radicaal de verminderde steunbedragen weigeren aan te nemen, een an der stelde voor een algemeene werkstaking te ontketenen en een derde verzocht een brief te richten aan H. M. de Koningin met het verzoek Minister Slingenberg te ontslaan. H. M. de Ko ningin, zoo zeide hij onder applaus der aanwe zigen, is de Moeder van ons volk en een moe der laat haar kinderen niet verhongeren. Ook werd erop gewezen hoe ontzettend de ellende onder de werkloozen is toegenomen en hoe zij daardoor steeds meer toegankelijk voor de taal der demagogen worden. Het is niet billijk, zeide een der sprekers, dat de steunverhooging op het platteland betaald moet worden door de werkloozen in de steden. Er werd een officieel verslag voorgelezen, dat becijferde hoeveel in Rotterdam door de nieuwe maatregelen op den werkloozensteun bespaard wordt en hoe weinig daarvan aan steunverhoo ging voor de groote gezinnen ten goede komt. Aan het bestuur van het Werkliedenverbond werd hulde gebracht voor zijn werk. Een spreker wees erop. dat de langdurig werkloozen door de vaststelling van grondloonen van vakarbeider, zooals ze tot nu toe waren, gedegradeerd wor den tot vaklooze werkloozen. Dat treft hen ook moreel. Algemeen verklaarde men zich met het interview met den heer Steinmetz eens. De voorzitter erkende, dat er ook goede din gen zijn in de aangekondigde maatregelen, maar de intrekking van den huurtoeslag en de vast stelling der grondloonen worden door allen af gewezen. Wat kan er door ons gedaan worden? vroeg spr. Actief zijn op godsdienstig, sociaal en ook tegen het verzenden van den brief, wat een on dermijning van het vertrouwen in het bestuur werd genoemd en in strijd met de feiten. Wie aan het bestuur komt, raakt aan de arbeiders. (Applaus). Men reikt de tegenstanders de hand floor zoo op te treden. Een ander spreker achtte de zaak van niet zoo groeten ernst en merkte op dat de initia tiefnemers den brief niet uit handen hadden moeten geven. Als de helft van de onderteeke naars geweten had wat er in den brief stond (de brief was niet eens aan alle onderteeke- naars getoond!), dan hadden zij niet getee- kend. De voorzitter deelde mede dat de kwestie nog eens in de bestuursraadsvergadering besproken zal worden. op politiek gebied. Versterk je invloed in de politieke organisaties. De sociale organisaties hebben gedaan wat mogelijk was om de maat regelen ongedaan te krijgen. Het woord is thans aan de politieke. De R. K. Kamerfractie moet nu den minister tot de orde roepen. Een algemeene staking wees spr. af, daar zij toch zou mislukken. De regeering wil haar politiek koste wat kost doorvoeren en dat gaat ten koste van de werkloozen. Wij zijn geen revolutionnairen en moeten dus als op 13 Sep tember de maatregelen ingaan, berusten. De districtsbestuurder van den R. K. Volks bond, de heer Angenent, wees op het groote belang, dat de strijd tegen de verslechteringen eensgezind gevoerd wordt. Men moet inzien, dat het R. K. Werkliedenverbond doet wat het kan voor de werkloozen. Dat het niet altijd slaagt in zijn pogen, betreurt het zelf ook. Het probeert dan echter altijd den ontstanen nood zooveel mogelijk te lenigen. Er is geen organisatie, welke zooveel voor de werkloozen doet, als het R. K. Werkliedenver bond. (Applaus). Ook in deze kwestie heeft het gedaan wat het kon doen. Doch cte uiteindelijke beslissing ligt niet op het terrein der sociale organisaties, maar op dat der politieke. Dus deze laatste moeten nu optreden. Aan hen moeten wij dus vragen den Minister te bewegen de maatrege len weer ongedaan te maken. Spr. waarschuw de krachtig tegen opruiende taal, het onder mijnen van het vertrouwen in het bestuur en adviezen: als het weigeren den steun te ac cepteeren. Helaas zijn er beroepswerkloozen, die meer aan steun krijgen dan ze ooit aan loon heb ben verdiend. Die hebben het voor anderen verknoeid. Maar daar behoeven die anderen niet onder te lijden! Er moet een andere weg gevonden worden om die beroepswerkloozen on mogelijk te maken. De werkloozen in de steden kunnen geen cent van hun steunbedrag meer missen. De voorzitter verklaarde zich eens met de op vatting, dat de vrouwen van langdurig werkloo zen eigenlijk een ridderorde verdienen. Tenslotte werd een motie aangenomen, waar in de afdeeling, als haar oordeel uitsprekend, dat de door de regeering op 13 September in te voeren gewijzigde steunmaatregelen tot gevolg zullen hebben dat wederom in zeer vele gezin nen de toch reeds groote armoede en ontbering belangrijk zullen toenemen en dat door deze maatregelen vele eerlijke mannen en huisvaders gedegradeerd zullen worden tot paupers, protes teert tegen deze van weinig christelijken geest getuigende regeeringsdaad en geeft de regee ring in ernstige overweging deze gewijzigde steunregeling alsnog in te trekken. Ter vergadering werd ook nog langdurig ge sproken over den brief door een aantal leden van den R. K. Volksbond naar het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond gezonaen en welke door ons gepubliceerd is met de scherpe afkeuring van het bestuur van het R. K. Werk liedenverbond over dezen brief. De heer Castricum zeicte, dat het zenden van dezen brief allereerst een organisatorische fout was, omdat het via het bestuur had moe ten gebeuren. Maar de brief verdient nog veel meer afkeuring, omdat hij ook gezonden is naar „Onze Vaan", het blad van de K.D.P., die er politieke propaganda mee heeft gemaakt, en o.a. beweerd heeft, dat de brief 700 handteeke- ningen droeg, terwijl er maar 255 waren. De brief bevat verschillende schandelijke insinua ties aan het bestuur en brengt een onrustigen geest in de afdeeling. Als men doorgaat met bij het stempelen politieken strijd te voeren, dan zal het bestuur genoodzaakt zijn te bepalen dat er alleen maar gestempeld kan worden in het lokaal van den R. K. Volksbond en dat men daarna onmiddellijk het lokaal moet verlaten. Het bestuur wenscht geen ruzie in dit lokaal. Het heeft aan het bestuur van het R K. Werk liedenverbond geschreven, dat het den brief betreurt en krachtig zal stelling nemen tegen excessen als deze. De heer Zegwaard gaf een uiteenzetting om trent den gang van zaken betreffende dezen brief. In het eerste perscommuniqué over de steunmaatregelen had gestaan, dat overleg ge pleegd was met de organisaties. Verschillende leden waren er verontwaardigd over, dat deze organisaties niet onmiddellijk tegen de ver slechteringen protesteerden. Om deze veront waardiging op te vangen en excessen te voor komen, werd de brief opgesteld. Doch toen eenige dagen later bleek, dat het R. K. Werk liedenverbond ook protesteerde tegen de ver slechteringen, wenschte spr. den brief niet meer te verzenden en heeft hü daartegenover een telegram van adhaesie aan het R. K. Werklie denverbond gezonden. De brief is uit zijn han den geraakt en zonder zijn toestemming ver zonden. Spr. protesteerde tegen de „Volkskrant", die alvorens den brief met commentaar af te drukken, eerst had moeten informeeren, hoe de vork aan den steel zat. Er is hier geen sprake van een K.D.P.-communistische actie geweest. Op de bestuursvergadering is openlijk over den brief gesproken. De voorzitter ontkende dit, doch een ander spreker, de heer v. Dinter, beweerde het even eens. De heer v. Dinter meende, dat er niets be- leedigends in den brief staat en spr. is bereid om de juistheid van de beweringen in den brief aan te toonen. Het is geen K.D.P. of communis tische rel en ook was het de fcedoeling niet om het Werkliedenverbond af te breken. Uit de vergadering kwam een scherp protest k .en met zijn andere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. In de laatst gehouden hoofdbestuursverga dering van het Hollandsch Bloembollenkwee kers Genootschap zijn besprekingen gehouden over „Reserveering en Inlevering". Volgens het „Kweekersblad" ontsp.on zich een geanimerd debat, waarbij te eener zijde be toogd werd, dat geen inlevering van leverbaar moest plaats hebben, maar wel van plantgoed, omdat daardoor de culturen in de toekomst ontlast zouden worden, terwijl anderzijds er op gewezen werd, dat bij inlevering van plantgoed de kweekers, vooral de kleinere kweekers, me de door het minder goede gewas, de grootste moeite zouden hebben om de hun toegewezen oppervlakte te beplanten. Deze twee meeningen bleven, ondanks lange discussies, tegenover el kaar staan, maar ten slotte werd bij stemming het volgende resultaat verkregen. Met algemeene stemmen verklaarde het Hoofdbestuur zich er voor om over ongeveer een maand te beslissen of inlevering van lever baar gewenscht is en zoo ja, hoeveel! Voor inlevering van plantgoed van vroege tulpen verklaarden 13 leden zich er tegen, 2 er voor en 4 blanco. Tegen inlevering van plantgoed van Hyacin then, Late Tulpen en Narcissen verklaarden zich allen. Besloten werd een zin in het adres aan de Sierteelt-Centrale, waarin inlevering de eenig juiste weg werd genoemd, te wijzigen. DE VA KKIE DING MA6A2VN VA K K l 6 DING MA6A2VN GEsma PA ARL AAR STEEG 1» TELt 12 849 Men schrijft ons: De campagne voor het nieuwe concertsei zoen is door „Die Spaerne-Sanghers" ingezet met zijn eerste repetitie. Een buitengewoon groote opkomst van de leden getuigde van de animo, waarmee het werk weer zal worden aangevangen. In de pauze riep de voorzitter, de heer L. Schoorl, den leden een hartelijk welkom toe, waarna de dirigent, de heer Lie ven Duvosel, in het kort het programma voor het in Nov. a.s. te geven concert uiteenzette. Het wordt een mooi en stijlvol programma, dat de zangers met groot genoegen zullen voorbe reiden en dat voor het kunstlievend publiek on- twijfeld een avond van kunstgenot zal ver schaffen. Na de pauze werd een prachtig werk in studie genomen, dat door een der leden aan de vereeniging is geschonken. Een goed begin, getuigend van gezond ver- eenigingsleven en dat niet zal nalaten voor het komende seizoen een mooie periode in te luiden. Haarlem TeL 12644 Spreekuren: lederen werkdag 9-11,1-2 Dinsdagsavonds 6.30-8.30 Zaterdagsmiddags geen spreekuur De heer H. Kronenburg heeft gisterten een nieuwe modelslagerij, Rijksstraatweg 145, ge opend. De keurig ingerichte winkel maakt een modernen en hygiënischen indruk, doordat hij geheel wit betegeld Is, en de nieuwste machines voor wor.stmakerij, snijmachines en een groote koelcel bezit. De heer Kronenburg is al van kindsbeen in het vak en de huismoeders, die bij hem koopen, kunnen er dus op rekenten, dat zij met vakkennis en ervaring van de door haar ge- wenschte riblappen, varkenscoteletten, biefstuk ken en wat voor smakelijks de slagerij nog meer verschaft, voorzien zullen worden Bovenditen is het devies van den heer Kronenburg alleen eerste kwaliteit vleesch te verkoopen. Ter gelegenheid van de opening was de winkel feestelijk met bloemen versierd en wordt een speciale attractie-verkoop gelanceerd. Wij wen- schen de nieuwe slagerij veel succes toe. Uitslag van de verkooping in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 3 September 1936. Een winkelwoonhuis met erf te Haarlem aan de Lange Wijngaardstraat no. 30 f 2300 J. A. Schouten q.q. Een werkplaats met verdieping, zolder en erf te Haarlem aan de Lange Wijngaardstraat no. 32 f 2400 J. A. Schouten q.q. Het solied gebouwde Winkelwoonhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning te Haar lem aan de Smedestraat no. 11 zwart en rood f 11.525 J. J. Berkelaar. Gronddn, thans in gebruik als tuin- en bloembollengrond, zeer gunstig gelegen in de uitbreiding der gemeente Bloemendaal, in de directe nabijheid van nieuw aangelegde wegen nabij de Willem de Zwijgerlaan, met steenen schuur, gedeeltelijk als huis in gebruik, plaat selijk geteekend Blcemendaalscheweg 221 en houten schuur f 22.275 P. L. E. G. M. Stuyt q.q. Een Woonhuis, werkplaats, poort, erf en grond te Haarlem aan het Nauwe Geldelooze- pad no. 24 f 4575 H. Th. Fibbe q.q. Het zeer gunstig gelegen Burgerwoonhuis te Haarlem aan de Nassaulaan no. 52 f 2800 S. de Jong q.q. Voor de beoefenaars van de scherm- en gym- nastieksport is de heer J. Brassinne eten bekend en gezien leeraar. Reeds 16 jaar is hij hier in Haarlem als gediplomeerd scherm- en gymnas- tiekleeraar en masseur gevestigd. Thans heeft hij aan zijn instituut Raamsingel 30 rd. ook dansonderwijs verbonden, te geven door den heer J. v. Duin, die eveneens op dit gebied een lang jarige ervaring heeft en gediplomeerd is. Onder architectuur van den heer Walraevens te Am sterdam is de groote zaal van het instituut zeer uitgebreid en uitnemend verfraaid. Aan den kant is een muziekpodium gekomen, dat eventueel bij schermlessen weggenomen kan worden. Voorts noodigen gezellige zitjes langs de wanden, die met schermattributen, als degens enz. zijn ver sierd, tot een aangenaam verpoozen uit. Ban buffet zorgt dat men zijn dorst kan laven en den honger kan stillen. Vooral de verlichting is op merkenswaardig: groote schijnwerpers in de hoe kten van deze zaal, 'n aardige wandverliehting en lampjes, die de bogen van het plafond, mar keeren, kunnen het geheel een feëriek aan zien geven. Een goede verlichting is reeds een voornaam bestanddeel van een geslaagd feest! Grenzende aan de zaal, zijn de ruime en doel matig ingerichte kleedkamers resp. voor dames en heeren, ieder voorzien van douches. Voois is nog een bergplaats voor de gymnastiektoestel- lten aanwezig Aan den gevel zal een keurige ne onverlichting den naam van het instituut van dichtbij en verre verbreiden. Ongetwijfeld zal de uitstekend geslaagde ver bouwing en uitbreiding een attractie voter flt liefhebbers en liefhebsters van dansen, gymnas tiek, massage en schermen zijn. Er zullen spe ciale clubs voor Katholieken worden opgericht. Zondagavond zal de feestelijke opening zijn met muzikale medewerking van de Jazzband „The Musical Lunatics." Van de gelegenheid, die de Kamer van Koop handel met de Middenstandscentrale bood om ten aanzien van de bedrijfstelling bijzondere punten op te geven, die voor een of andere branche van onmiddellijk groot belang zouden zijn, is tot nu toe matig gebruik gemaakt. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Makelaars in Vaste Goederen achtte het van belang om te achterhalen hoeveel woning bureaux er door niet-beëedigden worden gedre ven en tevens hoevelen de makelaardij in on- roedende goederen en het sluiten van assuran tiën als nevenberoep uitoefenen. Wij vernemen verder dat de telling deze maand nog zal geschieden en dat de enqueteurs zeer binnenkort aan den slag kunnen gaan. De 30-jarige schilder M. S. uit Bloemendaal was Donderdagmiddag aan het werk aan een huis in de Westerhoutstraat. De man, die op een schuifladder stond, welke op een 4 meter hcog balcon was geplaatst was bezig met pla muren, waarbij hij Zich met de linkerhand aan een zinken pijp vasthield. Plotseling raakte de pjjp los. De man verloor zijn evenwicht en stortte naar omlaag en kwam juist boven op een houten tuinhekje terecht. Na ter plaatse door een dokter te zijn behandeld, is de schil der met een ziekenauto naar 't Diakonessenhuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgeno men. De man klaagt over p,ijn in de maag streek. De behandelende geneesheer heeft ech ter nog niet kunnen vaststellen welk letsel de schilder bij zijn val heeft opgeloopen. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn. GEBOREN: 1 Sept. M. G .C. Put—v. d. Eem d.; 2 Sept. H. van HeemsKrikke z.; 3 Sept. J. C. de BieScholten d. OVERLEDEN: 3 Sept. A., 4 dagen, z. van M. J. van Wanrooij, Tesselschadestraat. De heer O. E. Schmid, die reeds jaren lang danslessen geeft te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, heeft zijn instituut thans ook te Haarlem gevestigd. Onder zijn deskundige lei ding is het groote heerenhuis Nieuwe Gracht 76, naast het verkooplokaal van de fa. Hooge- veen, tot een uiterst moderne en wat meer zegt zeer gezellige dansschool ingericht. De groote benedensuite is tot één groote ruimte omgevormd, waarbij zich onmiddellijk de serre aansluit, die tot een aardig zitje is gemeta- morpheseerd. De danszaal is voorzien van een prachtig uitgevoerde indirecte verlichting, ter wijl de luidsprekers, die voor de passende mu ziek zullen moeten zorgen, in den wand zijn in gebouwd. Voor den vloer heeft men een geheel nieuw procédé gebruikt, dat, naar de heer Schmid ons mededeelde, uitstekend voldoet. In plaats van den gebruikelijken parketvloer heeft men een bekleeding met Engelsch parket-in- laid aangebracht, met daaronder groote tri- plexplaten en een onderlaag van vilt. Onderwijs wordt gegeven in alle moderne dansen, waarin de laatste variaties, welke daarin door het Congres van Londen werden aangebracht. Enkele nieuwe dansen, als The Rhytm Dance en The Quick Waltz, zijn voor Haarlem nouveauté's. Direct na oe opening, welke morgen. Zaterdag, plaats vindt, wordt met de privélessen begonnen. De clubkassen vangen in de laatste week van September aan. Er zijn reeds speciale avonden voor R.K. clubs en voor vereenigingen gereserveerd. Gezien de deskundige leiding, gaat dit nieuwe instituut, dat zich als hoofddoel heeft gesteld „de goede dans in goeden kring bij goede muziek" onge twijfeld een succesvolle toekomst tegemoet. Getrouw aan de traditie zullen Jo Vincent en Anthon van der Horst op Vrijdag 18 Sep tember a.s. te Haarlem een Kerkconcert geven in de Bakenesser Kerk, aanvang 8 uur. Plaatskaarten zijn verkrijgbaar bij concert bureau W. Alphenaar, Kruisweg 49 en op den concertavond vanaf half 8 uur aan het Kerk gebouw. Als laatste tentoonstelling in dit seizoen wordt op den Volkstuin aan de Jan Gijzenvaart a.s. Zondag van 108 uur een tentoonstelling van Dahlia's gehouden uitsluitend gekweekt door de leden van de vereeniging „Zonder Werken Niets." Wij wekken alle belangstellenden gaarne op deze tentoonstelling te bezoeken, waartoe de 1 toegang geheel gratis is. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) HENDAYE, 4 Sept. (D.N.B.). Om tien uur hedenmorgen hielden nog slechts en kele posten der regeeringstroepen in de nabijheid der internationale brug stand, vanwaar zij op de onder goede dekking op rukkende opstandelingen een spervuur richtten. Te Irun staan geheele huizenblokken in brand, en doorloopend komen te Hendaye nieuwe troepen gevluchte regeeringsmilities aan, die voor het grootste deel de grensrivier de Bidassoa zijn overgezwommen. De bij Irun en Fontarrabie opgestelde batte rijen der regeringstroepen hebben zich sedert vanmorgen niet meer doen hooren. Later in den morgen zijn de opstandelingen overgegaan tot een krachtigen aanval tegen het op onge veer 3 K.M. stroomopwaarts gelegen dorp Be hobia, dat na een buitengewoon hardnekkigen strijd werd ingenomen. Daar den regeerings- aanhangers den terugweg naar Irun was afge sneden zwommen zij, nadat verdere tegenstand nutteloos scheen, de Bidassoa over om zich op Fransch gebied in veiligheid te brengen. De opstandelingen hebben thans den aanval ingezet op San Sebastian, waarvan de positie, na den val van Irun, wanhopig is. De verdedi gers der stad hebben gebrek aan. munitie. De moordpartijen, die zich na de bezetting van Irun in deze stad hebben afgespeeld, over troffen in hun afgrijselijkheid nog die te Ba- dajoz. De verdedigers, die gevangen waren ge nomen, werden stuk voor stuk afgemaakt. Uit Bayonne wordt gemeld, dat In totaal 5000 vluchtelingen te Hendaye zijn aangeko men. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) EOEKAREST, 3 Sept. (Reuter) Nabij Petestl ziin op een schietterrein der artillerie zes kin deren van acht tot vijftien jaar gedood door eer granaat, die zij wilden openen. Drie andere kinderen werden ernstig gewond. In het Huis van Bewaring te Zutphen is ingesloten een 35-jarige koopman uit Ermelo, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd in den nacht van 1 op 2 September. Hij had dien nacht met een auto ondv Hoog-Soeren gereden. Twee rijksveldwachters gaven hem een stopteeken, doch de verdachte reed door met een snelheid van ongever 70 K.M. Door op het laatste oogenblik op zijde te springen, konden de twee veldwachters hun leven redden. De commissie Waalbrug 1936 organiseert een Regionale bloemen- en planten-tentoon- steiling in het Concertgebouw de Vereeniging te Nijmegen van heden 4 tot en met 7 September. Zaterdag om half drie wordt bovendien een show gegeven door het modehuis „Haspels". Men zie voor verdere bijzonderheden de adver tentie in dit blad. Dat wil zeggen: inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal Is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! TCL 10587 «14SC Gebouw „St. Bavo" Best. Metaalbewerkers 8 uur; Feestcommissie Grafische Bond half 9; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann 27ste Ned. Philatelistendag, 4 uur. Frans Halstheater „Allotria" (met Jenny Jugo, Renate Muller) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Shirley Temple in „De kleinste Rebel" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace-filmac, 115 uur „De wandelende Jood", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Vrouw of secretaresse". 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit 6 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Frans Halstheater „Allotria" met Renate Müller, Jenny Jugo, Heinz Ruhmann enz., 2.30, 7 ten 9.15 uur. Rembrandt-theater Shirley Temple in „De kleinste rebel" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Vrouw of secretaresse" en de stereofilm, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-filmac, 115 uur. „De wandelende dood", 7 en 9.15 uur. St. Elisabeth vereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp). Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391) Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen "van 12 tot 2 uur. 3 s-, R.K. Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe Gracht t 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. ANCHORAGE (Alaska), 3 Sept. (Reuter) Op hei schiereiland Kanai Is een vliegtuig neerge stort, waarbij de bestuurder en vijf passagiers om het leven zijn gekomen. De inzittenden waren vertrokken voor een vischtoer. Naar de Osservatore Romano meldt, zijn vol gens berichten uit Spanje de kloosters der Augustijnen te Granada en Monachil met de inwonenden gespaard gebleven, doch het kloos ter te Motrel is verwoest en de zes inwonende paters zijn gedood. Het klooster te Granada had zijn redding te danken aan veertig arbei ders. die het dag en nacht hebben bewaakt. In een Dominicaner klooster te Madrid zijn vier paters en een broeder gedood en de anderen gedeporteerd naar onbekende bestemming. Drie Dominicaner kloosters te Madrid werden in brand gestoken. Alleen het wonderdadige Ma riabeeld Atocha, dat van voor de invallen der Mc-oren dateert, kon gered worden. WARSCHAU, 3 Sept. In luchtvaartkrin gen te Warschau heerscht ongerustheid over het lot van zes der tien ballons, welke deelne men aan den Gordon Bennett-bekerwedstrijd. Van bedoelde zes ballons heeft men in 96 uur niets vernomen. Daar deze soort ballons ten hoogste 70 uren in de lucht kunnen blijven, acht men het waarschijnlijk, dat zij zijn te rechtgekomen in afgelegen gebieden van Noord-Oost-Sovjet Rusland. IJMUIDEN, 4 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 84 94 cent. Tong 0.921.25 per kg. Kleine Schol 4.10—17, Bot 11.00. Schar 2.60—3 per 50 kg. Ka beljauw 36.00 per 125 kg. Leng 1.20 per stuk. Wijting 2.30, Makreel 5.856.70 per 50 kg. Ver- sche Haring per kist 2.103.60, Steurharing por kantje 7.50—7.60. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS R. O. 46 Claesje 1025 manden 26Ó0.—Schoorl 700 manden 2020.I. S. Groen 1460 manden 2560.Gerberdina Johanna 1400 manden 2850.Aneta 1020 manden 2060.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2