De zweef vliegwedstrijden op de Wasserkuppe 3 iL WERELDRECORDHOUDER SCHMIDT WINNAAR f VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 Het weer in aanmerking genomen waren de prestaties dit jaar zeer goed Ook op het Olympisch program? door Victor Bridges Waarom blijven wij achter? Geen weer voor records PROEVEN VAN BESTRATING Vier proef vakken op den Afsluitdijk JUBILEERENDE CHAUFFEURS Huldiging door de K. N. A. C. REORGANISATIE BESTUUR NIEUW-GUINEA De overval op den geldauto Ook licht in den diefstal bij Verschure? BRUG EN TUNNEL TE ROTTERDAM Aanbesteding heden geschied CAMILIANENCOLLEGE TE VAALS GESLOTEN Brand aan boord van de Tarakan Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart BENAUWDE OOGENBLIKKEN OP EEN JACHT Water stroomde door schroef- tunnel binnen Poging tot doodslag Leeraar voor groot bedrag opgelicht Negentienjarige jongen te Amster dam gearresteerd Radiotelefoondienst met Ned. Indië Postvluchten UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding P. T. en T. Landbouw L-4 (Van een bijzonderen medewerker) De zweefvliegwedstrijden op de Wasser kuppe in het Rhöngebergte zijn voor dit jaar weer afgeloopen. Mede door de Olym piade van Berlijn bestond er dit jaar meer dan ooit groote belangstelling van tal van buitenlanders. Zelfs op dagen als het weer voor zweefvliegen nu niet bepaald geschikt was, kon men duizenden op de Wasserkuppe vinden. Die menschen moeten allemaal luchtvaartenthousiasten zijn, want was dit hiet het geval, dan zou men mooiere plekjes in het Rhöngebergte kunnen opzoeken. Arnsberg, Eube, Kreuzberg en de vele andere Kuppen zijn, wat natuurschoon en uitzicht betreft veel en veel mooier. De Wasserkuppe is vrijwel onbegroeid en is juist daarom een bij uitstek geschikt terrein voor het be oefenen van de schoone zweefvliegsport. Als winnaar is de wereldrecordhouder Kurt Schmidt uit den strijd gestreden. Schmidt, die reeds het wereldrecord duur- zweven met 36 uren en 35 minuten op zijn naam heeft staan, kon vooral groote pun- tenwinst behalen door zijn verbetering van het duurzweefvliegrecord in de Rhön tot 12 uren en 41 minuten en door een doelaf- standsvltesrecord van 250 K.M. naar Trier. Zulk een prestatie moet niet worden onder schat. De doelafstandsvluchten namen in den afgeloopen wedstrijd de belangrijkste plaats in. Ieder, die een weinig van het zweefvliegen af weet, zal direct moeten toegeven, dat doel afstandsvluchten met zweefvliegtuigen ware krachttoeren moeten zijn. De zweefvlieger moet zich daarbij niet alleen concentreeren op het zoeken naar stijgwinden, maar hij heeft voortdurend ook den koers in het oog te houden. De routine van vele Duitsche zweef vliegers is zelfs al zoo groot geworden, dat ver schillende doelvluchten in verband werden af gelegd. Het is opvallend, dat het zweefvliegtuig van den winnaar geen apparaat is, waarvan men kan zeggen, dat het nu een ultra-modern ..hochleistungs" toestel is. Naar een volledigen geheel gestroomlijnden vorm is blijkbaar niet ge streefd. De overgang van den vleugel naar den romp is hoekig, net als we vroeger veel kon den aantreffen. De romp heeft een rechthoekige doorsnede met scherpe hoeken. Dat met zulk een toestel toch bijzondere resultaten kunnen Worden behaald, toont reeds direct aan, dat het by het zweefvliegen niet in de eerste plaats aankomst op het vliegtuig, maar tevens de te bereiken resultaten geheel afhankelijk zijn van den zweefvlieger. Dit was trouwens het vorig jaar ook reeds te zien. Er werden toen onder Schitterende weersomstandigheden vluchten ge maakt van meer dan 525 K.M. door zeer ver- Schillende vliegtuigtypen van uiteenloopenden ouderdom. Het weer in aanmerking genomen, komt men direct tot de conclusie, dat de prestaties van de wedstrijden van dit jaar schitterend zijn te ftoemen. Slechts weinig piloten legden op den meest geschiksten wedstrijddag afstanden af van minder dan 125 K.M. Op dien dag was er een Vrij goede thermiekontwikkeling. Tot een krach- 34 „De morgenstond heeft goud in den mond," zei ik by gebrek aan beter. „Wat gaan wij van morgen doen?" vroeg tante blary opeens. „Ik veronderstel dat je vanmiddag Saat jagen, niet waar Maurice?" Hij schudde zijn hoofd. „Neen, ik dacht, als iemand er lust in heeft, kunnen wij vanmorgen Wel etenige konijnen verschalken; voor eenden moeten wij later in den middag zijn. Wat denk JU ervan, Stuart?" „Ik schiet liefst eenden," zei ik. Ik zag niet in, Waarom ik mij onnoodig in gevaar zou begeven. „Laten wij dan wat gaan tennissen," ze miss Vork; „wij hebben de baan nog niet geprobeerd. tennist toch ook, mijnheer Northcote?" Aangezien ik nooit een racket in mijn handen gehad heb, werd ik alhoewel tegen mijn zin ge dwongen te liegen. „Ik geloof, dat het 't beste is, dat ik toeschou wer ben en op de daarvoor in aanmerking ko mende oogenblikken zal applaudisseeren. Ik heb paar dagen geleden een kleine aanrijding Een der deelnemende vliegtuigen van deze interessante wedstrijden stige stijgwindontwikkeling kon het echter niet komen, omdat door den regenval van de vorigen dagen en door den steeds heerschenden mist, dien men in vliegertaai „Knofe" noemt, de aarde zeer was afgekoeld. Het meest geschikte is het warme eenigszins drukkende weer, waarbij een flink windje over het aardoppervlak waait. Door den hellingsstijgwind kan de zweefvlieger zich omhoog laten drukken, waarna hij op ther mische luchtstroomingen, die boven bepaalde deelen van het aardoppervlak heerschen, kan overstappen en zich verder kan omhoog- schroeven. Wat de besten van de Duitsche zweefvliegers op de Wasserkuppe te zien gaven, grenst bijna aan het ongelooflijke. Toch schijnt het een kunst te zijn, die door velen kan worden aan geleerd en die dus bijvoorbeeld ook door Hol- landsche zweefvliegers zou kunnen worden ge toond. Het lijkt ons toe, dat een der hoofd oorzaken van het achterblijven van de zweefvlie gerij in ons land is, dat het aantal zweefvliegers nog veel te gering, dat de sport voor een alge- meene befoefening nog veel te duur is en tenslot te, dat de materialen voor de geoefende Hol- landsche zweefvliegers ongeschikt zijn om tot betere prestaties te komen. Toch zullen wij dien achterstand in moeten halen. Zulks is absoluut noodzakelijk als we tenminste onzen naam in de luchtvaartwereld op den duur nog hoog willen houden. De waarde van de zweefvliegerij moet niet onderschat worden. Kijk naar onze Oost- terlijke buren, die over tienduizenden uiterst getrainde vliegers beschikken, die hun eerste opleiding als zweefvlieger genóten. De tweede prijs is gewonnen door den beken den Wasserkuppevlieger Hakenjos en de derde door den eveneens bekenden vlieger en vliegtuig bouwer Peter Riedel. De laatste behoort tot de groep van de Deutsche Lufthansa, de Duitsche K.L.M. Deze groep heeft zich, voor wat de resul taten voor de Landesgruppen betreft, op de 3de plaats weten te stellen. De Lufthansagroep be stond uit de piloten Riedel, Helm en Nein. Helm was tevens als 46-jarige de oudste van de deel nemende vliegers. Deze piloot heeft door vele goede vluchten zeer de aandacht op zich geves tigd. De eenige vrouwelijke deelnemer, Hanna Reitsch boekte aanvankelijk zulke goede resul taten met haar speciaal gebouwde Rhönsperber Junior, dat zij steeds met eenige andere vlie gers de eerste plaatsen wist te bezetten. Aan het eind van de wedstrijden kwam zij echter langzamerhand achter. Het is haar niet meer gelukt om den achterstand in te halen. Niet temin was zij voor alle mannelijke concurrenten een geduchte tegenstandster, die heusch niet onderschat moest worden. Haar toestel, dat ge bouwd is door het Deutsche Porschungsinstitut fürSegelflug te Darmstadt voldeed aan de hoogste eischen en wanneer de weersomstandig heden beter waren geweest, dan zijn wij de Ik beklaag al die arme visschers die daar op het droge zitten te versmach tenen ze van gen me toch lekker niet. (Muskete). met mijn auto gehad, waaraan mijn pols mij nog steeds herinnert" Er volgde eenig sympathiek gemompel, het geen Maurice aanleiding gaf, mij te vragen (wel een weinig al te bezorgd naar mijn zin) of ik wel zou kunnen schieten. „O ja," zei ik onverschillig, „ik kan nog best een geweer rechtuit steken." Na eenig beraadslagen werd bepaald, dat miss York en Maurice tegen haar broeder en Vane zouden spelen. Vane bleek de poedel van het gezelschap te zijn, terwijl York, die in het leger veel had ge tennist, natuurlijk ver boven de anderen uitstak. De tennisbaan was terzijde van het huis gele gen en toen het ontbijt was afgeloopen en wij de morgenbladen hadden doorgezien, namen wij eenige stoelen mede en plaatsten ze op de meest beschaduwde plekken, van waar men een over zicht op het veld had. Ik zette mij juist in be haaglijke houding neder, toen ik tante Mary op mij af zag komen. Voor zoover ik uit de weinige gesprekken met mijn gastvrouw had kunnen afleiden, had vooral onze eerste begroeting, alhoewel die oogenschijn- lijk beleefd en hartelijk genoeg was, mij duidelijk aangetoond, dat ik van haar standpunt gezien, gêen zeer welkome gast was. Sedert dien was zij echter milder geworden en bij deze gelegenheid kwam zij naar mij toe met een glimlach op haar vriendelijk, doch bezorgd gelaat. „Ik zou graag eens een praatje met je houden, Stuart,' sprak zij, toen ik 'n stoel voor haar bij sleepte. „Heel graag," antwoordde ik, niet wetend en vaste overtuiging toegedaan dat Hanna Reitsch zeker als een der prijswinnaars uit den wed strijd was getreden. Zooals we reeds schreven, is het weer voor het verrichten van bijzondere presta ties, waarbij bestaande records konden wor den gebroken, niet geschikt geweest. Vooral de eerste week was het bepaald slecht. Toch werd er, als het maar even kon, gevlogen, hetgeen bewijst, dat men nu ook niet moet denken, dat er slechts bij goed weer ge zweefd kan worden. Bij afwezigheid van thermiek zweefden uren achtereen de toe stellen in den stijgwind tengevolge van de heuvelhelling. De deelnemers trachtten dan puntenwinst te verkrijgen door duurvlueh- ten, die, om in berekening te worden ge nomen, langer moesten duren dan 3 uren. Het is een onvergetelijk gezicht als men 15 tot 18 ranke toestellen in den heuvelwind ziet heen en weer komen, alsmaar trachten de om hoogte te winnen. Er gelden dan veiligheidshalve ook verkeersregels, namelijk men moet naar rechts uitwijken en rechts inhalen. Tevens mogen de piloten niet lan ger dan 1 uur in den hellingwind van den startheuvel blijven vliegen. Zij moeten zich dan verwijderd hebben óf zij moeten landen. De langste doelafstandsvlucht was dus dit jaar 250 K.M. naar Trier en de langste duur. vlucht werd meer dan 12 uren. In beide gevallen had Kurt Schmidt nog verder en langer kun nen vliegen. In het eerste geval mocht hij echter de Pransche grens niet passeeren en was Trier zijn aangemeld doel en in het tweede geval werd hij omlaag gecommandeerd, omdat de waarne ming door de sportleiding 'in de avondscheme ring te slecht werd. Wellicht zal de zweefvliegsport nu ook op het Olympisch programma worden gesteld. Con ferenties hieromtrent zijn reeds gevoerd. We zullen hopen, dat dan bij de eerstkomende Olympiade van Tokio ook de Nederlandsche deelnemers een gelijken strijd zullen kunnen aanbinden in de stijgwinden tegen hun leer meesters uit onzen Oosterlijken buurstraat. De N.V. „de Vlamovenstraatklinker" zal vier proefvlakken, elk ongeveer 700 meter lang, aan leggen op den Afsluitdijk ter weerszijden van het monument. Op één wegvak wordt de be staande bestrating bedekt met een laagje be ton. waarop klinkers op hun plat worden ge metseld. Op het tweede vak geschiedt dezelfde bewerking, maar wordt de oude bestrating her- legd en verlaagd. Op het derde wegvak wordt de oude bestrating opgebroken, een 25 c.M. dikke laag magere beton aangebracht als fun deering, waarop klinkers worden gemetseld. Op het laatste wegvak wordt eveneens de oude be strating opgebroken en een fundeering van klei-zandcement dik 20 c.M. aangebracht, waar op een laagje teerzand van 18 m.M. komt, waarop klinkers worden gevlijd. De voegen worden daarna gevuld met een brickfiller" van geblazen asfalt. Met het werk zal ongeveer medio van deze maand worden aangevangen en wel met het "ierde wegvak bovengenoemd bij K.M. 8.7 be oosten het monument. In een der zalen van het secretariaatsgebouw der K. N. A. C. te 's-Gravenhage heeft Don derdag de huldiging plaats gehad van een der tigtal chauffeurs, die in het afgeloopen half jaar het feit hebben herdacht, dat zij 25 en 10 jaar in dienst van denzelfden patroon waren. De voorzitter der club, mr. J. Linthorst Ho- man, heeft namens het bestuur de jubilarissen toegesproken en hun gelukgewenscht. Namens het bestuur van de K. N. A. C. be sloot hij met de aanbieding van de gebruikelijke onderscheidingen met diploma's. Nadat de jubilarissen deze onderscheidingen in ontvangst hadden genomen, sprak een der chauffeurs namens zijn collega's woorden van dank voor de sympathieke en hartelijke wijze, waarop het bestuur der K. N. A. C. van zijn belangstelling in hun werk had blijk gegeven. Tenslotte vereenigden de jubilarissen zich aan een maaltijd in „De Kroon", hun door de K. N. A. C. aangeboden. BATAVIA, 3 Sept. (Aneta) De „Java- bode" verneemt omtrent de dezer dagen te ver wachten invoering van de reorganisatie van het bestuur in Nieuw-Guinea, dat aldaar twee afdeelingen zullen worden ingesteld, nJ. Noord-Nieuw-Guinea met Manokwari, en West en Zuid-Nieuw-Guinea met Fak-Fak als hoofd plaats. Voor de geheele reorganisatie zal net be- stuurscorps worden uitgebreid met 1 assistent resident, 2 controleurs binnenlandsch-bestuur, 4 gezaghebbers binnenlandsch bestuur, 4 be- stuursassistenten en 180 man veldpolitie. nieuwsgierig, wat zij te zeggen had. „Wij hebben haast geen gelegenheid gehad, eens te keuvelen, sedert ik hier ben." Zij keek mij peinzend aan. „Ik weet niet, hoe ik het moet zeggen, maar ik vind dat je den laatsten tijd erg veranderd bent." Dit was zooveel als een directe aanval, maar ik doorstond hem kalm. „Ja," zei ik, „ik ben veranderd." „En in je voordeel" voegde zij er aan toe. „Stuart, toen je voor het eerst hier kwam, na je aankomst uit Zuid-Amerika, had ik een hevigen afkeer van je." Ik maakte een buiging. „Daar had u het volste recht toe," zei ik. „Ik weet niet, hoe je levenswijze daarginds is geweest," vervolgde zij, „en daarom past het mij niet een oordeel over je vellen, maar geheel mijn gevoel, zei mij, dat je slecht was, door en door slecht. Ik vreesde het ergste van je invloed op Maurice" Het idee, dat iemand in staat kon zijn, Mau rice, indien miin oordeel over genoemd jong- mensch juist was, nog meer te demoraliseeren, kwam mij voor, de grens van het humoristische te bereiken. Haar plotseling ontleden van Northcote's ka rakter was ontstellend genoeg, om mijn glimlach te weerhouden. „Het zal zijn eigen schuld zijn," zei ik openhartig, „als Maurice door mij in onge legenheid zou komen." Zij legde haar hand op mijn arm. „Ik geloof je, Stuart, sprak zij. „Sedert je hier bent, heb ben zich al mijn vroegere meeningen over jou gewijzigd en wel dei-mate, dat van mijn eerste Algemeen is men in kringen van de Amster- damsche politie van oordeel, dat de arrestatie van de twee bewoners van Tuindorp-Oostzaan F. de J. en P. N. in verband met den roof overval op den geldauto van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. niet alleen volledige ophel dering in deze zaak zal brengen, doch mede in den onlangs gepleegden diefstal van zesduizend gulden bij de firma Verschure aan de Meeu wenlaan. Onafgebroken is de recherche aan het speu ren geweest en reeds kort na den overval werd verdenking gekoesterd tegen de beide thans ge arresteerde jonge mannen. Wegens gebrek aan bewijsmateriaal kon toen echter nog niet tot hun aanhouding worden overgegaan. Het on derzoek heeft bovendien uitgewezen, dat De J. niet aan den overval had kunnen deelne men, daar hij zich op het tijdstip, dat deze op den Cornelis Douwesweg gepleegd werd, op het kantoor der firma Verschure bevond. Hij moest gekeurd worden in verband met een eventueele tewerkstelling, doch kwam even te laat, waarop hij zich naar het kantoor be gaf met het verzoek toch nog gekeurd te mo gen worden. Met een en ander ging geruime ttjd heen en in deze periode werd de overval gepleegd. Dit alibi was voor de politie echter nog geen bewijs, dat De J. geen gemeene zaak maakte met het drietal mannen, dat den geldauto overviel. Uitgesloten was het bovendien geens zins, dat hij als bemiddelaar was opgetreden bij het koopen van den auto. Aan de verkoo- pers, die spoedig bekend waren, werden foto's van verschillende verdachte personen getoond, zoo ook van De J. en N„ doch de koopers werden toen niet herkend. Steeds leidde het onderzoek echter in de richting van TUindorp- Oostzaan. De verdenking bleef rusten op N. en De J., hetgeen de politie deed besluiten hen alsnog te confronteeren met de verkoo- pers van het Markenplein. Pertinent werden zij als de twee personen herkend, die den auto een dag voor den over val hadden gekocht. De politie beschouwt De J. als een mede plichtige in casu als bemiddelaar bij den koop van den auto. Zijn medeplichtigheid aan den diefstal bij de firma Verschure, waar op 2 No vember van het vorige jaar zes mille uit een brandkast werden gestolen, staat reeds zoo goed als vast. Bij de firma Verschure, waar De J. de laat ste maanden tot zijn arrestatie werkzaam was, kan men moeilijk in zijn schuld gelooven, hij stond daar bekend als een zeer ijverige jonge man. Voor de politie staat zijn schuld echter vast. De 24-jarige Amsterdammer N., die zich reeds geruimen tijd in verband met den over val in het Huis van Bewaring bevindt, toonde zich zeer gemoedelijk en heeft verklaard dat N. en De J. niet zijn trawanten waren, die den overval pleegden. Mede in verband met den inbraak bij Ver schure worden meer arrestaties verwacht. Burgemeester Droogleever Fortuyn, van Rot terdam, terzijde gestaan o.m. door ir. Emmen, den ontwerper van het brugplan, heeft Don derdag, onder groote belangstelling, op het stadstimmerhuis aan het Haringvliet te Rot terdam, namens de gemeente Rotterdam aan besteed de brug en, namens den Rijkswater staat, den funnel volgens plan a en voor plan b. Laagste inschrijfster voor de brug was: de N. V. Aannemingsmij. v.h. Hillen en Roosen en de Betonbouw Mij. „Trio" te Amsterdam voor: plan a 1 f 12.696.000; plan a 2 f 12.830.900. Tunnelp.lan a: vierbanige tunnel volgens ei gen plan met banden voor wielrijders en voet gangers. Laagste inschrijfster: Christiani en Nielsen's Gewapend Beton Mij. te 's Graven- li age. Vor plan 1 (met alle kunstwerken voor krui- singsverkeer op beide oevers) f 11.125.000. Voor plan 2 (met weglating van alle kunst werken voor kruisingsverkeer op den linker Maasoever) f 10.810.000. Voor plan 3 (met weglating van alle kunst werken voor kruisingsverkeer op den rechter Maasoever) f 10.885.000. Plan 4 (met weglating van alle kunstwerken op beide oevers) f 10.565.000. Plan b. vierbanige tunnel met voorloopig twee banen ingericht voor wielrijders en voetgan gers. Laagste inschrijfster Holl. Beton Mij. N.V. 's Gravenhage volgens bestek: voor plan 1 f 9.974.000, voor plan 2 f 9.774.000, voor plan 3 f 9.776.000, voor plan 4 f 9.567.000. Het klooster der Duitsche Camilianen te Vaals zal moeten gesloten worden in verband met de deviezen-voorschriften der Duitsche regeering. indrukken niets is overgeschoten. Het is opmer kelijk, want in den regelt faalt mijn eerste in druk nooit." „Het doet mij genoegen, dat ik de uitzonde ring op dien regel mag zijn," antwoordde ik. „En ik ben blij dat Maurice iemand heeft, die waar achtig belang in hem stelt," voegde ik er bij. „Ach," zei ze, „het was juist over hem, dat ik eens met je wilde spreken." Ze aarzelde een oogenblik. „Ik vrees, dat Maurice in slecht gezelschap verkeert," vervolgde zij. „Sedert een paar maan den is er iets, dat hem vreeselijk heeft veranderd. Het is mogelijk, dat het zijn financieele toestand is. Ik weet, dat hij zwaar geWed heeft op de wedrennen, maar ik kan het niet van mij afzet ten, dat er nog iets anders is, iets veel ergers." Ik was overtuigd, dat ik vrij nauwkeurig wist, wat dat iets anders, veel ergers was. „Er is behalve jou niemand, bij wien ik daar over mijn hart eens kan luchten," ging zij mee warig voort. „Jij bent tenminste onze naaste bloedverwant en hebt veel in je leven ondervon den. Jij weet aan welke verleidingen een jong- mensch als Maurice bloot staat. Daarom vraag ik je, of je mij den dienst zou willen bewijzen, te trachten hem te helpen. Ondanks al zijn ge breken is hij toch het kind van mijn dierbare Alice. Als het alleen een geldkwestie is, dan zou den wij wel in staat zijn, dat onderling te rege len. Ik vraag hem echter niet gaarne zelf iets over die aangelegenheid. Hij zou het veel beter met jou kunnen bespreken." Ik had werkelijk met de goede vrouw te doen. Maurice lag haar blijkbaar na aan 't hart en Hela jongedames even wachten met schieten; ik moet eerst nog de schijf wat bijschilderen. (The New Yorker). De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake den brand aan boord van het ms. „Tarakan" gedurende de reis. De raad is van oordeel, dat dit ongeval is veroorzaakt door het levendig worden van de tien kisten lucifers, welke in luik 3 waren ge stuwd, hoogstwaarschijnlijk in verband met de omstandigheid, dat er, hetzij door dat levendig worden, hetzij van tevoren, aan de blikverpak king van althans een der kiften iets gehaperd heeft. Na de ontdekking van den brand is de kapi tein met voortvarendheid en beleid opgetreden. Toch vallen ook hier wel eenige opmerkingen te maken. Vooreerst moet worden opgemerkt, dat het voor de mogelijkheid van blussching een nadeel is, dat de luiken tusschen de dekken ni»-.t waren afgesloten. Dit beperkt ten zeerste de werking van elk bluschmiddel en zeker van het zwaarder dan lucht zijnde zwaveligzuur Voorts betreurt de Raad het ten zeerste, dat de kapitein, ondanks de herhaaldelijk door den Raad gegeven waarschuwingen, toen de rook was ontdekt, het luik nog even heeft openge maakt om eventueel den vuurhaard te zien. Gelukkig is het hier goed afgeloopen, doch de gevolgen hadden desastreus kunnen zijn. Midden op zee mag men aan het openmaken van het luik niet beginnen, doch is afsluiting van allen luchttoevoer en zoo mogelijk verstik king van den brand het devies. De opvarenden van het Nederlandsche dub- belschroef-Dieseljacht „Caretta" hebben Woens dag, aldus meldt het Handelsblad, in de mon ding van den Nieuwen Waterweg benauwde oogenblikken doorgemaakt. Op een gegeven oogenblik bemerkte men n.l. dat door tot dus ver niet opgehelderde oorzaak de stuurboord schroefas afgebroken was, waardoor het afge broken gedeelte met de schroef verdween. On middellijk stroomde het zeewater met groote kracht in den aldus geopenden schroefas-tun nel, zoodat in minder dan geen tijd de machine kamer, waar twee Dieselmotoren staan opge steld, vol water liep. De pompen van het schip konden het werk niet aan, zoodat het water ook de andere com partimenten en vertrekken van het schip be reikte. Op dat oogenblik werden noodsignalen uitgezonden, welke werden opgemerkt door de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit Co's Internationalen sleepdienst, die juist terugkeer de van het transport van het Duitsche slag schip „Kaiserin", dat dezer dagen van Scapa Flow naar den slooper werd gebracht. De „Zwarte Zee" bracht een verbinding met het jacht tot stand en floot vervolgens om assis tentie van de sleepboot „Hoek van Holland" van dezelfde maatschappij. Deze boot, welke over krachtige pompen beschikt, wist het reeds zin kende jacht drijvende te houden en naar Maas sluis te brengen. Hier is het jacht op de scheeps werf van de Gebr. De Haas opgenomen ter reparatie. Het aanbrengen van een nieuwe schroefas en schroef zal waarschijnlijk slechts eenige dagen vereischen; het binnenstroomenöe zeewater, vermengd met olie, heeft echter in de verblijven een dusdanige ravage aangericht, dat het schip zeker twee weken op de werf zal moeten blijven. De „Caretta" vaart onder Nederlandsche vlag. Eigenaar is de heer Miese gaas; de bemanning bestaat uit vier Engel- schen: een gezagvoerder, een stuurman, een machinist en een steward. In het Huis van Bewaring te Zutphen is ingesloten een 35-jarige koopman uit Ermelo, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd in c'en nacht van 1 op. 2 September. Hjj had dien nacht met een auto onder Hoog-Soeren gereden. Twee rijksveldwachters gaven hem een stopteeken, doch de verdachte reed door met een snelheid van ongever 70 K.M. Door op het laatste oogenblik op zijde te springen, konden de twee veldwachters hun leven redden. ofschoon ik vast geloofde, dat de hondsvot van plan was, mij te vermoorden, was ik toch niet voornemens nog meer voren op haar zorgdoor- ploegd gelaat te brengen. „Ik gef u mijn woord,' zei ik eenvoudig, ,dat ik alles zal doen, wat in mijn vermogen is, om Maurice buiten ongelegenheid te houden." Zij schonk mij een zwak, doch zeer duidelijk dankbaar glimlachje. „Ik bedank je, Stuart," sprak zij. „Het spijt mü, dat ik je verkeerd beoordeeld heb." Toen stond zij op van haar stoel en keek naar de tennisspelers, die nu lachend en pratend uit de deur van de biljartkamer kwamen, welke ia den tuin uitkwam. „Ik moet nu voor mijn huishouden gaan zor gen," sprak zij. „Ik heb nog niet eens het menu voor vanavond vastgesteld. Wat ik zeggen wilde, als je op de eendenjacht gaat, zal het wel laat worden, denk ik. Ik zal het Maurice even vra gen." De bewuste kwam juist het grasveld over, hij keek mij vrij koel en zeer achterdochtig aan, hetgeen in het geheel niet kleurde bij zijn mooi wit flanellen pak. Tante Mary ging naar hem toe en vervolgde, na eenige oogenblikken met hem gesproken te hebben, haar weg naar huis. Miss York wuifde mij met haar racket toe. „Wij verwachten heel veel applaus van u, mijn heer Northcote," riep zij vroolijk. „U behoeft niet in uw handen te klappen, als dat hinderlijk voor uw pols is u kunt uw bijval wel op andere wijze uiten." „Ik verzeker u, dat het tennisveld ervan zal weergalmen," antwoordde ik bemoedigend. Een leeraar aan een Paedagogische instelling te Amsterdam is twee jaar geleden ontslagen door het bestuur. De man was het met dezen maatregel niet eens, hij meende onrechtvaardig ontslagen te zijn, zoodat hij alles in het werk stelde om weer in zijn functies te worden her steld. Een jongeman, waarvoor hij zich zeer in teresseerde, en die les van hem had gehad, toen zeventien jaar oud, praatte dikwijls met hem over de kwestie en kwam op zekeren dag met het verhaal, dat zich uit notabelen een com missie had gevormd, die het hare wilde doen om het eerherstel te bevorderen, doch die geheim wilde blijven. Daarvoor was echter geld noodig. Om zijn verhaal geloofwaardig te maken toon de hij verschillende keurige brieven, met klin kende briefhoofden en van fraaie handteekenin" gen voorzien. In den loop der jaren zou hij niet, minder dan f30.000 van den leeraar hebben losge kregen. Op zeker oogenblik is de politie achter deze zaak gekomen en heeft den jon geman Woensdag in zijn woning in de Plan- tagebuurt gearresteerd. Hij reed in een auto en ook deze wagen is door de politie in beslag genomen. In Bussum had hij met een vriend samen een vliegenden winkel opgericht; de politie heeft den winkel gesloten. De jongen, wiens raadsman mr. Is. Coopman is, is in het hoofdbureau van politie ingesloten. Hij geeft toe, dat hij van den leeraar belang rijke geldsommen heeft gekregen, endat hij die inderdaad aan ,,'n soort comité" heeft afge dragen, zoodat hij zelf als werktuig is gebruikt. De politie stelt naar deze belangrijke oplich tingszaak een uitvoerig onderzoek in. Het staat wel vast, dat de „commissieleden", aanvankelijk door verd. genoemd, niets met de zaak hebben uit te staan. De jongeman had zelfs een secretaresse aan gesteld, die de brieven, zoogenaamd uit naam der commissie, moest schrijven. Het staat nog niet vast, wie de valsche handteekeningen heeft gezet. Verdachte houdt vol, dat hij ze niet heeft geplaatst. Een schriftkundige zal dit uit moeten maken. De jongen leefde ver boven zijn stand; hij maakte buitenlandsche reisjes en deed zich als een groot zakenman voor. Hij was verloofd, en ten huize van zijn as. schoon ouders had hij zijn kantoor. Ook dezen had hij verteld voor een commissie tot eerherstel van den leeraar te werken. Gedurende de maand Augustus 1936 zijn in het radiotelefoonverkeer met Ned.-lndië in totaal 210 gesprekken gevoerd, waarvan 81 in Nederland en 129 in Indië werden aangevraagd. (Vorig jaar 199). Van de hier te lande aangevraagde gesprek ken hadden er 51 betrekking op zakelijke en 30 op familieaangelegenheden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken bedroegen deze getal len resp. 60 en 69. Hier te lande werden 4 verzamelgesprekken gevoerd. In het radiotelefoonverkeer van Ned.-Indië met de overige landen van Europa via Neder land werden in totaal 6 gesprekken gevoerd, ramelyk met België 1, Denemarken 1, Engeland 3 en Frankrijk 1. (Vorig jaar 13). De Perkoet,oet is Donderdagmiddag om 15.43 uur uit Indië op Schiphol geland. De Nachtegaal is op de thuisreis te Ran goon geland. Bij K.B. van 1 Augustus 1936 is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: C. C. Callenbach regent-penningmeester van het Prot. Geref. Burg. Weeshuis te Nijkerk. Bij K.B. van 28 Augustus 1936 is, met ingang van 1 October 1936. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den referendaris 2e kl. der P.T.T. J. W. F. van Huls, aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor te Hoofddorp- Haarlemmermeer. Bij beschikking van den directeur-generaal aer P.T.T. is, met ingang van 1 October 1936, aangewezen als directeur van het P.T.T.-kan toor te Heerenveen de referendaris der P.T.T. W. J. Meijer, thans directeur van het P.T.T.- kantoor te Hoogezand. Bij beschikking van den minister van Land bouw en Visscherij van 2 September 1936 is ie rekenen van 1 September 1936, aan ir. A. K. Zweede, eervol ontslag verleend als tijde lijk vast-assistent aan de landbouwhoogeschool te Wageningen en is deze benoemd tot tijdelijk adjunct-rü kstuinbouwconsulent. Miss York lachte. „Nu, dan is het in orde," sprak zij. „Daar komt lady Baradell! Zij zal u wel te hulp komen." Bevallig en kostbaar gekleed als altijd, kwam Lady Baradell uit den tuin naar de plaats waar ik zat. „U heeft het u zelf gemakkelijk gemaakt, zie ik," zei ze glimlachend. „O, laat dat maar aan Northcote over," riep Vane, terwijl hij een sportjasje van de meest potsierlijke kleurencombinatie aan een boompje achter zich hing. „Jij hebt het beste deel gekozen," voegde Mau rice erbij. „Wij zijn eigenlijk allemaal dwaas, om zoo in de barre zon te tennissen." „Welnu, laat ons hopen, dat er eenige me thode in je dwaasheid zal liggen," antwoordde lady Baradell. .Als toeschouwer zullen wij zeer critisch zijn." Zij liet zich in den stoel vallen, welken tante Mary zoo juist had verlaten en wuifde zich met een groot palmblad, dat zij in haar hand hield, de begeerde koelte toe. „Verloren!" riep miss York na een poosje triomfantelijk, toon Vane met veel te veel kracht en te weinig richtingsvermogen een bal in den moestuin deed terecht komen. „Verloren!" herhaalde Lady Baradell met half gesloten oogen over het tennisveld staarde. Ik leunde met mijn ellebogen op mijn knieën en keek haar aan. (Wordt vervolgd.) i *-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3