SLAGERSBEDRIJF IN NOOD Nederl. Heidemaatschappij Verkeert Hitler in dubio? 'n Barstende Hoofdpijn ZWARE CRISISLASTEN DE LINKSCHE PARTIJEN IN SPANJE JAARVERGADERING TE UTRECHT TWEE MOGELIJK HEDEN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 Overbezetting en over-concurren- tie moeten met hulp van Rijks- en gemeente-overheid worden gekeerd De vleeschkeuringswet en haar perikelen DE TUNNEL ONDER HET NOORDZEEKANAAL Onderzoek van den bodem is begonnen Ruim de helft der arbeiders syn dicalistisch georganiseerd Krachtige maatregelen mogen verwacht worden, om de opbrengst van 't IJsel- meer tot de grootste hoogte op te voeren De uitwijzingen uit Duitschland Unie van Zuid-Afrika BUITENLANDSCH OVERZICHT De geheimzinnige partijdag Muggenplaag bij het IJselmeer Unie van Zuid-Afrika Het Roomsch-roode spook Ned. Werkgevers Jaarvergadering te Amsterdam DEN HAAG, 2 September. Zware lasten drukken op het sla gersbedrijf. Om de steunmaatre gelen ten behoeve van Landbouw en Veeteelt mogelijk te maken, heeft de Overheid allerlei heffingen op het geslacht gelegd en op de dierlijke vet ten dit alles nog boven de gewone omzetbelasting. Knellend en ontac tisch werkt het controle-apparaat. En daarnaast woedt in het bedrijf zelf een concurrentiestrijd, die ieder oogen- blik hen, die zich ondanks den crisis- druk nog staande kunnen houden, met den ondergang bedreigt. Met een heele lijst van zulke klachten opende de heer G. C. S c h o 11 e s, voorzitter der Com missie van Overleg uit het Slagersbedrijf, ge vormd uit de Besturen van de verschillende vak-organisaties, een buitengewone vergadering' dezer gezamenlijke besturen in de kleine zaal van den Dierentuin, welke vergadering door verschillende ambtelijke en organisatorische autoriteiten werd bijgewoond. De laatstgenoemde oorzaak van de moeilijk heden in het slagersbedrijf de zwakte van zijn inwendige organisatie werd door den heer J. G. van Eeden uitvoerig belicht. In het slagersbedrijf ontbreekt iedere prijs vorming en iedere beperking van de vestigings- mogelijkheden. Het is de knoeiende achterbuurtslager, die in laatste instantie den prijs van het vleesch in handen heeft. Naar hem richten zich, ge dwongen door de concurrentienoodzaak, alle vakgenooten. Doen zij het niet, dan worden zij gedwongen door de beunhazen, die het slagers bedrijf vrij in_ en uit kunnen loopen. Er bestaat geen enkele maatregel, om de al te vrije vestiging op afdoende wijze te keeren, om aan de versnippering, die het vinden van een behoorlijk bestaan voor den bona-fide sla ger onmogelijk maakt, om aan het „slagertje- spelen" door totaal onbevoegden, die nóch vak kennis nog credietwaardigheid bezitten, paal en perk te stellen. Daarnaast staat het zeer on-sociale karakter van de Vleeschkeuringswet, die in zijn tegen- woordigen vorm een ramp van het slagersbe drijf beteekent. De Vleeschkeuringswet laat na melijk de vaststelling der keurloonen voor het geslachte vee geheel aan de plaatselijke wil lekeur over. Met het gevolg, dat de groote sla gers in de steden, waar de keurloonen hoog zijn, soms 5 gulden en meer voor een var ken hun vee in de dorpen laten slachten, waar zij veel minder betalen hier en daar 10 cents per varken! Dat maakt den kleinen middenstander-slager den concurrentie-strijd zwaarder. Meer dan 6.5 millioen K.G. varkensvleesch werd in 1934 in de vier groote steden op deze wijze van slachthuizen buiten de stad inge voerd. Dat alles tolereert de Overheid, hoewel het haar slechts geringe moeite kost tenminste dit te verbeteren. Het slagersbedrijf is thans vol komen uitgeput. Hier moet geholpen worden. De heer Th. Cuiper kwam nog eens terug op den invloed der crisisheffingen op den nood toestand in het slagersbedrijf. De minister heeft gemeend, dien invloed te moeten ontken nen; de slagers zelf ondervinden anders. Door een wetgeving in wier uitvoering zij practisch niet de minste medezeggenschap hebben, worden millioenen 42 millioen aan varkenscrisisheffing en 23 millioen aan heffing op rundvleesch van den slager geheven, zonder dat de boeren daardoor be hoorlijk worden geholpen. Van de slagers, niet van den consument! De consument gebruikt minder vleesch. Het ge bruik van rund- en varkensvleesch per hoofd der bevolking liep van 1932 tot 1935 van 47 tot 37 K.G. terug. In niet geringe mate droeg tot den achter uitgang van het slagersdebiet bij de distribu tie van het blikvleesch, die in 1935 tot 2,61 K.G. per hoofd der bevolking opliep. Tegen een vol komen onredelijke belooning van 1 of VA cent per blik mochten tenslotte, na hevig conferee- ren, de slagers zelf het half-verschroeide re- geeringsgehakt distribueeren. Neen, niet de consument, doch de slager vangt de klappen op, herhaalde Mr. F. Bach, die de middelen tot bestrijding van overbezet ting en overconcurrentie in het slagersbedrijf in het licht stelde. Waar de ingediende Vestigingswet op het kleinbedrijf niet rechtstreeks tegen de overbe zetting in het kleinbedrijf, doch slechts tegen de vestiging van onvolwaardigen ingaat, waar dus van deze wet weinig verlichting in den onmiddellijken momenteelen noodtoestand te verwachten valt, zal de kwantitatieve vesti gingsbeperking, waaraan toch levendige be hoefte bestaat, van gemeentewege ter hand moeten worden genomen. De organisaties mogen hier naar het voor beeld van de Schiedamsche bonden op aan dringen; de regeering moge verordeningen in dien geest sanctionneeren. Ter bestrijding van de overconcurrentie zul len de slagers samen met de grossiers dft hulp van de Wet op de verbindendverklaring der collectieve Ondernemersovereenkomsten moe ten inroepen. Deze Wet immers erkent het be ginsel, dat de kostprijs van het product in een gezond bedrijf zal worden beschermd. Het vast stellen van dien prijs moge, door de ingewik kelde verhoudingen in het slagersbedrijf spe ciaal, eenige moeilijkheden meebrengen, deze moeilijkheden laten zich overwinnen. De heer J. P. Pruiksma, kwam nog eens terug op de Vleeschkeuringswet. Indertijd hebben de Nederlandsche slagers sterk voor het totstandkomen van een Vleesch keuringswet geijverd. Voordien immers was de hygiënische toe stand in het slagersbedrijf in vele opzichten huiveringwekkend. Ieder was zijn eigen keur meester. Het was aan ieders eigen overtuiging overgelaten wat hij in het belang van de volks gezondheid wenschte te doen en te laten. Koudslachters brachten het vleesch van ge storven of uit nood gedoode dieren in den handel. Het aanzien van het beroep leed door deze misstanden. Daarom in hoofdzaak vroe gen de slagers dit was de éérste daad van hun organisatie een Keuringswet. De wet heeft teleurgesteld. De mis standen bestaan voort op het platte land, waar geregeld geslacht wordt. Bijvoorbeeld in een schuur, waar on langs niet minder dan 400 ratten werden gevangen. Den bona-fiden slager werden daarentegen be lemmeringen in den weg gelegd, die hem de concurrentie tegen de grootbedrijven en tegen de knoeiers steeds moeilijker maken. De han gende herziening van de Vleeschkeuringswet moge aan de billijke eischen der slagers recht doen wedervaren. De Pa. H. J. Tjaden en Zoon, te Haarlem, is dezer dagen begonnen met het verrichten van grondboringen langs den oever van het Noordzeekanaal, onder Velsen. Nadat in het voorjaar aan den zuidelijken oever reeds een boring was verricht, is men thans bezig nabij den aanlegsteiger van de stoomponten, den bodem van den noordelijken oever aan een onderzoek te onderwerpen. Het onderzoek strekt zich uit tot een diepte van ongeveer 60 meter. Er zullen nog meer boringen volgen, aan beide oevers, waarbij het onderzoek zich tot een grootere diepte zal uit strekken, n.l. tot op ongeveer 100 a 120 meter. Hieruit magi niet de conclusie getrokken wor den, dat met den tunnelbouw hoe noodzake lijk deze ook is geworden thans binnenkort zal worden begonnen. Dit zal vermoedelijk nog wel eenigen tijd duren. Het bodemonderzoek geschiedt in verband met de verbreedingsplannen van het Noordzee kanaal, maar het spreekt vanzelf, dat de re sultaten van dit onderzoek tegelijkertijd kun nen dienen voor de uitwerking van de plannen voor den bouw van een tunnel. Door deze boringen kunnen de gesteldheid van die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall den bodem, de ligging en samenstelling der verschillende grondlagen en het water, nauw keurig worden vastgesteld, vooral ook, omdat zij op verschillende plaatsen worden uitgevoerd. Op deze wijze kan men zich een gefondeerd oordeel vormen van de plaats en de wijze van aanleg van deze belangrijke en kostbare oever verbinding. In elk geval wordt er dan toch voorbereidend werk gedaan en nu is het maar te hopen, dat de uiteindelijke oplossing niet lang meer op zich zal laten wachten. Het pontverkeer levert elk jaar steeds meer moeilijkheden op en het snelverkeer ziet reikhalzend uit naar hetoogen- blik, waarop het niet meer noodig zal zijn om op drukke tijden in een lange file te moeten wachten, totdat de ponten de zaak hebben „verwerkt". In een persconferentie te Amsterdam heeft dè Spaansche syndicalist Souchy een uiteen zetting gegeven over den strijd in Spanje. Wij vinden geen reden, om de verklaringen van dezen syndicalist te plaatsen, aangezien zij na tuurlijk zeer partijdig zijn. Interessant was echter zijn uiteenzetting van de samenstelling en de onderlinge verhouding der linksche partijen, waarop de regeering thans steunt en waaromtrent men zich hier dikwijls geen al te duidelijk beeld kan vormen, mede tengevolge van onwetendhed met de ver houdingen in de Spaansche arbeidersbeweging. Daarin hebben de syndicalisten in Spanje een grooteren invloed dan in eenig ander land. Ruim de helft van alle georganiseerde Spaan sche arbeiders is syndicalistisch georganiseerd in de C. N. T. (Confederacion nacional del Trabajo), het syndicalistische vakverbond, ter wijl daarmee nauw verbonden is de politieke organisatie, de F.A.I. (Federacion Iberica anar- quista), de federatie van Iberische anarchisten. In Catalonië zijn C. N. T. en F. A. I. nog invloedrijker dan in het overige Spanje en ver reweg de machtigste arbeidersorganisatie, nu meriek zeer veel sterker dan socialisten en communisten, die onlangs samensmolten tot de marxistische eenheidspartij, welke met het oog op de verkiezingen voor Februari j.l. in na volging van het Fransche voorbeeld met de links-republikeinsche partijen, de pachterspar tij en de met haar verwante moderne of so cialistische vakbeweging een Frente Popular, een volksfront vormde. Met nadruk wees de heer Souchy erop, dat nog in Mei j.l. de C. N. T., die op anti-par lementair standpunt staat, in haar congres te Sarragossa deelneming aan het volksfront af wees, doch de partijen van het volksfront de vorming van een „revolutionnaire alliantie" aanbood om buiten het parlement, op de basis van daadwerkelijke actie, het fascisme te be strijden. Tengevolge van de. onderlinge ge schillen tusschen rechter- en linkervleugel der socialistische partij, werd het congres, waar over de aanvaarding van dit aanbod zou wor den beslist, uitgesteld tot October a.s. In de „Vallei des doods" aan de grens van den staat Nevada, heeft een Ameri- kaansche millionnair een slot laten bouwen. De bezitter, Walter Scotty. een ge wezen cowboy, heeft zijn bezittingen op raadselachtige wijze verworven. Men neemt aan dat hij in deze woestenij een goudader heeft ontdekt. De termijn, binnen welken de uit Duitschland uitgewezen Nederlanders Berlijn moeten verla ten, is, ter regeling van hun zaken, met acht dagen verlengd. De tandarts Hes is inmiddels vertrokken en in Nederland aangekomen. De heer Hes heeft hedenochtend een bezoek gebracht op het departement van Buitenland- sche Zaken, ter bespreking van de te zijnen aanzien geschapen situatie. De Nederl. Heidemaatschappij houdt dit jaar haar algemeene vergadering in Utrecht en Vrijdagmorgen werd deze in het Jaarbeursgebouw met een rede van den voorzitter, A. W. J. J. Baron van Nagell, uit Velp, geopend. Hij wees er op, dat ook land-, tuin- en bosch- bouw en visscherij nog steeds den vollen druk van de economische depressie ondervinden. Vooral het boschbouwbedrijf mist nog elke eco-» nomische basis en raakt steeds verder achter op. Elke steunmaatregel van de zijde eter re geering is voor den boschbouw, die voor ons land van algemeene cultureele beteekenis is, uitgebleven. Er zijn echter ook lichtpunten. Allereerst, dat contact verkregen is tusschen de Centrale Com missie voor de Ruilverkaveling en het Bestuur van onze hoofdafdeeling Ruilverkaveling. Voor de visschers werd cte lang verbeide steun van hun bedrijf werkelijkheid. Het leven in de afdeelingen is veel krach tiger geworden, waarvoor spr. zijn groote waar deering uitsprak. Met weemoed herdacht spreker Jhr. Mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Gesproten uit een edel geslacht, drukte hij de voetstappen van zijn vader op menig terrein. Zoo min wij ooit den vader, den mede-oprichter van de Nederlandsche Heidemaatschappij, zullen ver geten, evenmin zullen wij vergeten de warme vriendschap, welke <3e zoon haar toedroeg, al dus spr. De prettige, eenvoudige wijze, waarop hij zijn raad gaf in vaak lastige kwesties en waarbij Het is gemakkelijker verrassend flinke daden te stellen, dan de gevolgen van zulke daden te blijven beheerschen. Hitier schijnt dit op het oogenblik te ervaren. Het besluit om den militairen diensttijd in Duitschland tot twee jaar te verlengen, heet te uitsluitend gericht tegen Sovjet-Rusland, dat ter aanvulling van de „uitgeholde" oor logslichtingen den dienstplichtigen leeftijd van 21 jaar tot 19 jaar heeft verlaagd, en tegen het Bolsjewistische gevaar, dat van Moskou uit gaande vooral in West-Europa met name in Spanje en Frankrijk bedenkelijke afmetingen heeft aangenomen. Om dit motief als gerecht vaardigd ingang te doen vinden heeft de Duit- sche nationaal-socialistische pers een felle campagne tegen Sovjet-Rusland gevoerd, welke natuurlijk niet minder fel door Moskou werd beantwoord. De dolzinnige verdachtmaking, ge uit tijdens het Zinowjewisten-proces, n.l. dat de zgn. „Trotskistische terroristen" in verbinding zouden hebben gestaan met de Gestapoe moet misschien verklaard worden als een weinig han dig staaltje van Russische tegen-propaganda. Niettegenstaande de heftige anti-Bolsjewisti sche opwinding van de Duitsche pers voelt Frankrijk, dat thans volgens Dr. Schacht door „verstandige, intelligente en ter goeder trouw zijnde mannen" wordt geregeerd, zichzelf door den Duitschen maatregel bedreigd en Hitier had dat op zijn vingers kunnen natellen. Want Frankrijk heeft bloedbroederschap met de Sov jet-Unie gedronken en de „verstandige, intel ligente en ter goeder trouw zijnde" mannen zitten stevig onder de plak van de niet aan de regeering deelnemende en daardoor juist zoo sterke pressie uitoefenende communisten. Frank rijk kan nu twee wegen gaan, ófwel zelf den diensttijd verlengen ófwel de technische outil lage van zijn weermacht nog hooger opvoeren en nog meer perfectionneeren. Welke methode de beste is, daarover zijn de heeren in Parijs het nóg niet eens. Het kinder-arme Frankrijk kan numeriek niet tegen Duitschland op, even min als Duitschland numeriek tegen Rusland op kan. De eerste methode lijkt dus minder succes te beloven dan de laatste. De gemak kelijk te voorziene, maar momenteel niet ge- wenschte bezorgdheid van Frankrijk heeft Dr. Schacht in opdracht van Hitier trachten weg te nemen door aan de marxistische en democra tische, niet allen even zuiver Arische „verstan dige, intelligente en ter goeder trouw zijnde mannen" te Parijs te gaan verklaren, dat heel de militaire politiek van het Derde Rijk eigen lijk alleen maar op economische noodzaak be rust, dat zij slechts ten doel heeft de industrie te stimuleeren en de werkloosheid te bestrij den. Wanneer Frankrijk maar de commerciëele en fnanciëele betrekkingen met Duitschland verbeterde en zich losmaakte van Sovjet-Rus land, dan zou er niet alleen overheen West- Europeesch pact ter vervanging van het geliqui deerde Locamo-verdrag zijn te praten, maar zelfs aan een bewapeningsvermindering, waar aan Duitschland zou meedoen, kunnen worden gedacht. Indien Rusland dan van zijn radio- en pers hetze tegen Duitschland af wilde zien, zou Duitschland ook met Sovjet-Rusland tot een redelijke en vreedzame verstandhouding kun nen komen. Duitschland verlangt evenzeer als Frankrijk de handhaving van den vrede. Schacht zeide, dat hij zeer tevreden over zijn bezoek aan Parijs was, maar het laat zich voor alsnog toch niet aanzien, dat de verstandige, intelligente en ter goeder trouw zijnde man nen" als Blum c.s. verstand en intelligentie genoeg hebben om in de goede trouw van Schacht's economische redeneeringen met po litieke bijbedoelingen te kunnen gelooven, De wijze, waarop Frankrijk de flinke daad van Hitier heeft opgenomen, is echter niet het eenige ongewenschte gevolg ge weest. Ook in Duitschland zelf is men niet onverdeeld enthousiast over dezen maatregel, die weer nieuwe lasten zal vergen van het reeds overbelaste Duitsche volk. De vaderlandsliefde en het vertrouwen in den altijd gelijk hebben den Führer moge in het Derde Rijk nóg zoo groot zijn, het is voor de Duitschers, die reeds door den verplichten arbeidsdienst een jaar in beslag worden genomen, geen prettig voor uitzicht nog twee levensjaren daarbij te moe ten offeren aan den militairen dienstplicht. Bovendien beseffen zij, dat op de vraag, wie dat alles zal moeten betalen, maar één ant woord past, n.l. zij zelf, w'ant het zichzelf eco nomisch geïsoleerd hebbende Derde Rijk kon moeilijk op buitenlandsche credieten voor zulke doeleinden rekenen. Uit de redeneering van Schacht zou men kunnen opmaken, dat Hitier begint in te zien, dat zijn militaire fait-accom- pli-politiek steeds grooter moeilijkheden en steeds sterkere weerstanden in het leven roept en dat het uiteindelijk resultaat daarvan wel eens omgekeerd evenredig zou kunnen uitvallen als door hem werd beoogd. Tegenover de mo gelijkheid van een toenadering en verzoening met het Westen staat voor Hitier nog een an dere mogelijkheid open, n.l. streven naar een anti-communistische blokvorming met Italië, Oostenrijk, Hongarije en enkele Balkanstaten. Nu is het voor Hitier alleen maar jammer, dat de verlenging van den diensttijd in Italië on danks het bestaan van het Duitsch-Oosten - rijksch accoord geen al te pleizierigen indruk heeft gemaakt, en in Oostenrijk ook bezorgd heid heeft gewekt, terwijl vriend Polen opval lend militair en economisch aan het flirten is geslagen met Marianne en de oude, maar ver slapte betrekkingen met haar weer tracht op te warmen. Hitier maakt op het oogenblik den indruk niet goed te weten, welken kant hij eigenlijk uit wil. Zoowel in de eene als in de andere richting stuit hij op bezwaren en dat maakt zelfs den meest zelfverzekerde op den duur onzeker van zichzelf. De vraag is nu, of de as. partijdag te Nürnberg een duidelijke aanwijzing zal brengen van den koers, dien Hit- Ier in wil. Het heette eerst, dat er eenige ver rasgingen voor die gelegenheid in petto werden gehouden. Maar nu de verlenging van den diensttijd per decreet hals over kop is afgekon digd en de Kerkstrijd na het moedige manifest van de Belijdeniskerk en het opvallend het over den anti-bols je v'istischen boeg gooiende Herderlijke schrijven van de Bisschoppen in kalmer water schijnt te komen, omdat Hitier zou beseffen, dat de ontevredenheid in zekere Duitsche kringen over zijn militaire politiek geen gelegenheid moet worden gegeven zich ook nog aan andere ruiven te voeden, weet nie mand wat het programma van Nürnberg nog aan „stunts" zal behelzen. Misschien weet ook Hitier dat niet en zal de partijdag dit jaar zon der politieke „stunts" verloopen als een massale demonstratie zonder bijzonder belang, en dat zou op zichzelf reeds een „stunt" zijn. hij zijn groote ervaring op ongekunstelde wijze in dienst van onze Maatschappij stelde, zai ons steeds bijblijven. Spr. herdacht vervolgens het overlijden van cte heeren A. Draisma de Vries en K. Czn. de Boer, Commissarissen van de Maatschappij en van den heer J. van Leenhoff, secretaris der afdeeling Westelijk Noord-Brabant, om daarna met een erkentelijk woord het verdienstelijke werk van den afgetreden directeur, den heer Van Lonkhuyzen te memoreeren. De directeur, de heer T. van Maanen, deed eenige mededeelingen betreffende de toestan den van de verschillende bedrijven. Wat den boschbouw betreft, heeft de econo mische toestand zich in het algemeen weinig gewijzigd. De prijzen zijn nog even slecht als het vorig jaar. Een lichtpunt is het meer en meer voor schrijven in cte bestekken van het gebruik van inlandsch hout en het stemt tot dank baarheid, dat ook de Ned. Spoorwegen voor het eerst sinds jaren weer een partijtje eiken wisselhout van inlandsche herkomst hebben betrokken. De ontwikkeling van het hout was dit jaar gunstig, doch ziekten en beschadigingen nemen hier en daar vrij ernstige vormen aan. Op het gebied van os ontginning en de grond verbetering heerscht tot nog toe een opgewekt leven. Was 1935 een goed fruitjaar, van 1936 kan dit zeker niet worden gezegd. Het IJselmeer had dit jaar veler aandacht door de bekende muggenplaag en vele vragen kwamen binnen of daarin geen verbetering ware te brengen door vischuitzetting. Dit vraagstuk eter vischuitzetting is niet eenvoudig. Door den overgang van brak naar vrijwel zoet water en de versperring van de vrije verbinding met de Noordzee en de Wadden, zijn verschillende vischsoorten uitgestorven en moet een nieuw biologisch evenwicht worden gezocht. Men mag echter verwachten, dat eerlang het onderzoek zoover zal zijn gevorderd, dat krachtige maatregelen worden genomen om te pogen de opbrengst van het IJselmeer tot de grootste hoogte op te voeren. Z. Exc. mr. H. A. Lorentz, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Pretoria, hield een voordracht over de Spr. wees op de verscheidenheid van klimaat, hetgeen natuurlijk van grooten invloed is op landbouw, veeteelt en 'niet te vergeten op den boschbouw. Volgens de laatste gegevens be staat de bevolking uit 1.944.200 Europeanen en 6.656.100 niet-Europeanen. Onder de middelen van bestaan neemt mijn bouw de voornaamste plaats in. Zuid-Afrika produceert thans 48 pet. van het geen de wereld aan goud voortbrengt. Het tweede groote middel van bestaan is de landbouw. Den handel van de Unie besprekend, wees spr. er op, dat het goud vanzelfsprekend een zeer groote plaats inneemt in het bedrag van den uitvoer. Wat betreft den invoer uit Nederland zij vermeld, dat deze de laatste jaren zeer ge leden heeft, aldus spr., door de sterk pro- tectionnistische politiek van de Regeering en door deze politiek hebben in het bijzon der artikelen van onzen landbouw geleden als daar zijn: boter, kaas en gecondenseer de melk. Bij den vooruitgang, dien de land bouw in de Unie in de laatste jaren heeft gemaakt, is dat wel begrijpelijk en ratio neel, maar desniettemin voor onzen land bouw zeer te betreuren. Wat betreft Nederlandsch Indië zijn het in het bijzonder olieproducten, die voor den im port in aanmerking komen, te weten; benzine, petroleum en smeeroliën. Naar Nederland wordt uitgevoerd: mais, looi- bast, huiden en vellen en diamant. Wat betreft het laatste artikel is de uitvoer in verband met de slechte economische toestanden de laatste jaren sterk teruggeloopen. Een zeer lastig probleem in Zuid-Afrika is het z.g. „arme-blankenvraagstuk", hetgeen spr. nader toelichtte. Nog besprak spr. de schapenteelt, die naast die van Australië en die van Zuid-Amerika tot een van de beste van de wereld moet beschouwd worden, den uitvoer van versch fruit, uitsluitend naar Engeland en het produceeren door de Unie van 350.000 ton suiker per jaar. Tenslotte maaSte spr. gewag van de diverse wild-reservaten, waarvan het zoo beroemde Kruger-wildpark de kroon spant. Na deze voordracht werd de algemeene ver gadering gesloten en vereenigden de deelnemers zich aan een lunch. In den namiddag werd een toer naar Maarn gemaakt voor een bezoek aan het landgoed van mevr. de wed. Mr. W. B. Blijdenstein-van Heek. De eerste dag werd met een gemeenschap- pelijken maaltijd in het Jaarbeursrestaurant besloten. In de algemeene vergadering zijn nog de pe riodiek aftredende commissarissen A. W. J. J. baron van Nagell, mr. W. J. M. Westerwoudt en dr. J. G. Westra van Holthe in hun functie herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. Chr. J. M. Ruys de Beerenbrouck, werd gekozen mr. S. Baron van Heemstra, te Arnhem. Een van de vele bedriegerijen, waaraan de N. S. B. zich schuldig maakt om de Roomsch-Katholieke Staatspartij zwart te maken en om haar eigen onmis baarheid aan te toonen, is de valsche be wering, dat de R.K. S. P. er als 't ware naar verlangt, in Nederland een Roomsch- roode regeering te vestigen. Van die onbetrouwbare Katholieken heb je 't wordt voortdurend gesuggereerd en verkondigd en de heer Mussert heeft zich daaromtrent tegenover den hulppre diker Brouwers allerkernachtigst uitgela ten! alle gemeens en leelijks te verwach ten, en als 't in hun kraam te pas komt, zullen ze graag bereid zijn, met rood samen te werken, om spoedig door rood overvleu geld te worden, zoodat een rood bewind en dan met sterk Moskovitischen inslag lang niet denkbeeldig zou zijn! Zoo wordt geagiteerd met het Roomsch- roode spook en de slaven-volgelingen van Mussert gelooven het of doen althans alsof. Om het spook te verdrijven is van Ka tholieke zijde herhaaldelijk de onjuistheid en de valschheid der aantijging aangetoond en vaak hebben ook feiten en officieele verklaringen een duidelijke, niet mis te verstane taal gesproken, doch dat alles wordt genegeerd: het demagogisch belang der N. S. B. brengt mee, dat leugen en be drog zoo lang mogelijk blijven leven. Toch geven wij den strijd niet op, en wij willen thans weer eens in 't bijzonder naar voren halen het onomstootbare feit, dat bij de kabinets-crisis van 1935 prof. Aalberse juist zeer pertinent geweigerd heeft een Roomsch-roode regeering te vormen. Directe aanleiding daartoe is een zeer recente verklaring van den socialistischen leider Albarda in „Het Volk"; na erop ge wezen te hebben dat hij reeds vroeger de bewering, als zou hij bereid geweest zijn „het toen door prof. Aalberse opgestelde re- geeringsprogram zonder eenige reserve over te nemen" citaat uit „Ons Noorden" heeft tegengesproken en dat het bij de be sprekingen tusschen prof. Aalberse en hem niet tot de behandeling van een ontwerp- program gekomen is, schrijft hij in bijzon derheden over het verloop der besprekingen, waarna hij concludeert: „Door de weigering der Katholieken om met de S. D. A. P. alleen een kabinet te vormen zijn de besprekingen geëindigd, zon der dat een poging was gedaan om het over een program eens te worden. De verant woordelijkheid voor deze totale mislukking van de kabinetsformatie-Aalberse rust op de katholieken." Ziedaar ook van déze zijde de valsche bewering nog weer eens weerlegd. Toch zal de N. S. B. het Roomsch-roode spook nog wel niet opbergen. Heden hield het Verbond van Ned. Werk gevers te Amsterdam in een der zalen van hotel Krasnapolsky zijn gewone jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De heer H. P. Gelderman C.Mzn. hield "n rede, waarin hij er op wees, dat de algemeene wereldconjunctuur ontegenzeglijk een verbete ring toont, zooals uit verschillende gegevens is af te leiden. Het indexcijfer van de in- dustrieele wereldproductie is weer op het niveau van 1929 aangeland. Hierbij moet men echter terdege in aanmerking nemen de geweldige uitbreiding der bewapeningsindustrie in vele landen. Verder wees spr. er op, dat de prijzen van grondstoffen, speciaal voor landbouwproducten, geleidelijk zijn gestegen. De valuta's zijn in het afgeloopen jaar aan minder schommelingen onderhevig geweest dan vorige jaren. Tegenover deze min of meer verblijdende teekenen op internationaal economisch gebied, wees hij op den slechten internationalen poli- tieken toestand. Helaas is de verbetering ten onzent zeer ten achter gebleven bij de wereldconjunctuur. Het is mijn vaste overtuiging aldus de heer Gelderman dat de hier te lande bestaande dispariteiten, b.v. tusschen de belooningen van export-arbeiders en arbeiders, werkende in be schutte bedrijven, die niet op de eerste plaats met de internationale concurrentie te kampen hebben en de mede daaruit voortvloeiende nog steeds te hooge huishuren en de te weinig da lende kosten van levensonderhoud, zoo snel mogelijk moeten worden geliquideerd. Komende tot de landbouwpolitiek zeide spr., dat men dezen steun zeker nog niet geheel kan opheffen, maar inkrimping en afbouw binnen afzienbaren tijd is thans een gebiedende eisch. Voor wat den werkloozensteun betreft acht .spr. het noodzakelijk een splitsing te maken tusschen de bona fide werkzoekenden, die in derdaad arbeidsgeschikt zijn, en hen, die maar in de steunregeling meeloopen. De beste werkloosheidsbestrijding noemt spr. activeering van het bedrijfsleven. Vervolgens wijdde spr. een uitvoerige be schouwing aan de 40-uren week, waarbij hij waardeerde, dat onze regeering zich niet op sleeptouw heeft laten nemen door de soms fantastische denkbeelden, die te Genève op gang plegen te maken. Met de actie voor betaalde vacanties al dus vervolgde spreker staat het niet veel anders. Naast den socialen dwang oefende spr. cri- tiek op den drang naar ordening van over heidswege. Waar hij zich tegen kant, is, dat een samenwerking van regeeringswege wordt opgelegd, dat men gedwongen kan worden tot regelingen toe te treden, die niet in het belang van het bedrijf, noch in het algemeen belang zijn. Het is mij bekend zoo vervolgde hij dat er politieke groepen zijn, die langs den weg van overheidsordening gaarne tot medezeggen schap der vakvereenigingen en zoo geleidelijk tot socialisatie der bedrijven zouden willen ko men en ook daarom achtte hij het zoo jammer, dat er zoo velen ordeningsziek zijn, zonder dit gevaar ook maar eemgszins te beseffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5