FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR r SPECIALE AUTOWEGEN Kerkelijk leven De weerstoestand V, Dagfilm J VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 iyAls men de gemeenschap werke lijk wil dienenmoet men zorgen voor absoluut veilig e wegen Kan het lijdelijk verzet gebroken worden? SCHIPPERSSCHOOL TE BORN Opening gelijktijdig met die van Nederlandsche schippers- scholen te Duisburg PROEVEN OP VIJF METER GOLFLENGTE Buitengewone resultaten bereikt HET UNIFORMVERBOD IN IND1Ë Nederlandsche Zuivelcentrale Zaanlandsche bank Surséance van betaling aangevraagd IHUTSPOT-TOCHTElN NAAR LEIDEN Bij het 50-jarig bestaan der 3 October-vereeniging N.S.B.-MANIER Hoe het maken van propaganda misbruikt werd Heffing op boter BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN Stijve armen door rheumatiek REQUIEMMIS VOOR MGR. AENGENENT Toch nog mooi weer? Kans op herstel is niet uitgesloten ZUSTERS ALLERH. HART VAN JEZUS Audiëntie Zaterdag 5 Sept. K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS godsdienst GOLFLENGTEN Lijk gevonden op spoorbaan Met het oog in een riek gevallen W aterleidingsbelangen 4V2 pCt. LEENING HENGELO Wil men de gemeenschap werkelijk dienen, dan moet men zorgen voor ab soluut veilige wegen voor het autover keer, wegen met een slipvrij, lichtkleu rig dek, zonder boomenrijen erlangs, zonder kruisingen a niveau, zonder ne- venbanen voor ander verkeer daar voor zijn de oude wegen voldoende en zonder onoverzichtelijke bochten, doch met scheiding van op- en neer gaand verkeer en met natriumverlich- ting. Aanbeveling verdient de aanstelling van een bij uitstek deskundigen direc teur-generaal voor wegenaanleg en motorverkeer, met toekenning van dic- tatorale bevoegdheid aan zoodanigen functionaris, wiens eerste en voornaam ste taak zou moeten zijn, het autover keer te bevorderen. Aldus concludeerde de heer J. M. A. Kroes, lid van het bestuur der Ned. Ver. voor Speciale Autowegen (Nevas), in een vergadering dier vereeniging, hedenmiddag te Den Haag gehou den. Zijn voordracht had betrekking op: De gevaren op de wegen in Nederland; het stre ven van Nevas sedert 1927 en de urgentie van den bouw van speciale autowegen. Spr. was pessimistisch gestemd omtrent de vraag, of de minister die een vriend van speciale autowegen is er in zal slagen, het lijdelijk verzet, dat ten aanzien van den aanleg van speciale autowegen nog altijd wordt ge pleegd en dat men met een mooi woord tem poriseering van den wegenaanleg" noemt, den kop in te drukken. Verschillende aanwijzingen van een z.i. al te innig verband tusschen Wa terstaat en Spoorwegen noemde spreker als be lemmeringen voor een krachtige bevordering van het motor-wegverkeer. Een nog altijd be staande foutieve combinatie acht spr. die van president-commissaris der Ned. Spoorwegen en secretaris-generaal van Waterstaat. De Kamer leden hebben hun vrij abonnement eerste klas se op alle spoorweglij nen; slechts enkelen hun ner bezitten een wagen of zelfs maar een rij bewijs. Hoogst oppervlakkig gaan de belangen van het autoverkeer aan de overgroote meer derheid der Tweede Kamer voorbij en politie ke winst is er niet aan te behalen. De spoorweginvloed is evenzeer merkbaar in nagenoeg alle verkeers- en vervoerscommissies, welke in den loop der jaren door de regeering zijn benoemd; zij alle bestaan voor minstens 2/3 uit spoorwegmenschen, de waarde van hun adviezen is dan ook in den regel voor het auto verkeer negatief. Mede is het naar spreker's opvatting ge- wenscht, dat twee leden van den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, zitting heb ben in het college van commissarissen der Ned. Spoorwegen. Arbeidskrachten, goud en wegenmateriaal zijn er in overvloed. Desondanks geschiedt de aanleg van de zoo veilige en economische spe ciale autowegen hier te lande tergend lang zaam. Ten opzichte van den specialen autoweg heeft Nederland thans een grooten achterstand In te halen en daartoe zal direct met alle ener gie, waarover het Nederlandsche volk beschikt, moeten worden aangepakt en niet tot 1940 moeten worden gewacht met de totstandkoming van den specialen aptoweg Den HaagGouda- Utrecht, den Nederlandschen eersteling op dit gebied. Spr. deed de regeering het denkbeeld aan de hand, om den commandant van het regiment genietroepen, den op het gebied van betonwe gen super-deskundigen luitenant-kolonel Schar- roo, op te dragen, met zijn manschappen en eventueele vrijwilligers een specialen autoweg Utrecht-Bodegraven aan te leggen, opdat deze uiterlijk in 1938 gereed zij. Economisch is er in Nederland plaats voor een millioen auto's; er zijn er echter de motor rijwielen niet medegerekend circa 150.000 en er is in den laatsten tijd inplaats van een lo gisch snel accres een teruggang waar te ne men. De schuld daarvan mag naar de meening van spreker, niet op de crisis worden gescho ven, doch zij is z. i. te wijten eenerzijds aan den veel te zwaren belastingdruk op het ge bruik van auto's en anderzijds aan de vertra ging van den aanleg van speciale autowe gen. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en belangstellenden is hedenmiddag te Bom de .Oranje Nassau-school", interconfessioneele lagere school voor schipperskinderen van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, officieel door den Minister van Onderwijs, K. en W., prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, geopend. Het schoolgebouw is geheel nieuw opgetrok ken. Het bevat drie ruime lichte schoollokalen en een groote machinehal, waar verscheidene motoren en machines zijn opgesteld. Bovendien is deze hal zoo Ingericht, dat zij ook gebruikt kan worden als lokaal voor het geven van godsdienstonderwijs. In de vestibule der school is een plaquette van H. K. H. Prinses Juliana aangebracht, ge schonken door ir. A. E. Dinger, hoofdingenieur van de Staatsmijnen in Limburg. In de school zal gedurende de wintermaan den tevens vakonderwijs aan schippers worden gegeven. Tegrn kwart voor ttVee kwamen de beide op leidingsschepen van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, de Prins Hendrik" en de „Prinses Juliana", aan, boord waarvan zich autoriteiten, het bestuur van het Onderwijs fonds en genoodigden bevonden, in de Berg- haven te Bom aan. Na een begroeting door de commissie van toezicht van de school, begaven allen zich langs den feestelijk versierden weg naar den grooten om de nieuwe school gelegen tuin, waar de openingsplechtigheid plaats had. Nadat de voorzitter van het stichtingsbestuur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, de heer W. Polderman, de aanwezigen had be groet, gaf de directeur van het Onderwijsfonds, de heer G. de Jong, een uiteenzetting van de wijze, waarop deze school en tegelijk die te Duisburg, zijn tot stand gekomen. Hij bracht dank aan allen, die hierbij hun medewerking hebben verleend, vooral aan de regeering, die het tot stand komen der scholen financieel mogelijk heeft gemaakt. Hij besloot zijn rede met de verklaring, dat het Onderwijsfonds zal blijven voortgaan te trachten het lager onderwijs voor schippers kinderen te bevorderen. De minister van Onderwijs, K. en W. hield vervolgens een rede ter officieele opening der school. Een dochtertje van een der leden van de commissie van toezicht op de school bood daarop den minister den sleutel aan, Waarmede deze vervolgens het schoolgebouw officieel opende. Nadat de school was bezichtigd, dienden schippersmeisjes thee rond. De openingsplechtigheid werd per radio uit gezonden, welke uitzending werd gevolgd in de R. K. school St. Nikolausburg en de pro- testantsche schippersschool in de Carp-school, beide te Duisburg, welke beide scholen even eens door het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart gesticht tevens door minister Slote maker de Bruine in zijn rede voor geopend werden verklaard. De commissies van toezicht dezer scholen en vele Nederlandsche schippers, te Duisburg aanwezig, hadden zich voor het volgen der openingsplechtigheid in de scholen verzameld. Dank zij de medewerking van P.T.T. en di verse gemeentelijke autoriteiten heeft de Ne derlandsche Vereeniging voor Internationaal Radio-amateurisme (N.V.I.R.) 29 en 30 Augus tus gedurende 24 uur de beschikking gehad over verscheidene der hoogst gelegen punten op uit gebreide schaal proeven te doen op de ultra kortegolf, waarbij zeer merkwaardige resul taten bereikt zijn. Met de ultra-kortegolf worden bedoeld de golflengten beneden de tien meter, terwijl de proeven gedaan werden op een golflengte van 5 M., waarvan het gebruik internationaal aan de amateurs is toegestaan. Dat de ultra-kortegolf zich tegenwoordig in een bijzondere belangstelling verheugt, is voor een niet gering deel te danken aan het feit, dat de televisiezenders op deze ultra-kortegolf wer ken en wel op circa 7 M. De reikwijdte van deze zenders is niet meer dan circa 30 a 50 K.M. De resultaten van de proeven hebben echter wel alles overtroffen wat tot nog toe in Neder land op dit gebied is bereikt. Ongedachte af standen zijn overbrugd, zooals bijv. Vaals Rotterdam 150 K.M., VaalsDeventer 150 K.M., VaalsSchiermonnikoog 280 K.M., Middelbeers. Etten en RotterdamSchiermon nikoog ca. 200 K.M. De theoretische mogelijke reikwijdten van de signalen zijn practisch dus veel grooter ge bleken. Zoo zou voor den afstand VaalsRot terdam theoretisch in Rotterdam een zender noodig zijn op een hoogte van 70 M. en in Vaals een zender op een hoogte van 1340 M. in werkelijkheid was echter 340 M. hoogte vol doende. Voor den afstand VaalsSchiermon nikoog waren theoretisch zenderhoogten noo dig van resp. 5200 en 35 M., in werkelijkheid werden de signalen gehoord op hoogten van 340 en 36 M BATAVIA, 4 Sept. (Aneta). Nadat* diverse adviezen zijn ingekomen ten aanzien van de vraag van de wenschelijkheid der invoering voor Indië van een verbod tot het dragen van uniformen en onderscheidingsteekens, is be sloten niet de Nederlandsche bepalingen hier omtrent over te nemen, doch zich te bepalen tot een algemeene machtiging aan de Indische regeering om een verbod in bepaalde omstan digheden in werking te doen treden. Naar de Nederlandsche Zuivelcentrale mede deelt, bedraagt in de week van 6 tot en met 12 September (consumptiemelk regeeringscon- tract) het taxegedeelte 6 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsmini- mumprijs, 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk is 2 >5 cent. De te Krommenie gevestigde Zaanlandsche Bank, welke ook te Zaandam is gevestigd, heeft hedenmorgen haar loketten gesloten. Surséance van betaling zal' worden aange vraagd. Den laatsten tijd was het vertrouwen in de bank al eenigszins geschokt, waardoor veel gel den aan haar beheer waren onttrokken en dus in dit opzicht het aantal gedupeerden niet zoo groot is. Meer slachtoffers zullen zich onder de spaarders bevinden. Reeds vroeger n.l. in 1926 heeft de Zaan landsche bank een surseance van betaling aan gevraagd. 3 October nadert snel en daarmede de her denking van Leidens ontzet. De derde October zal ditmaal van bijzondere beteekenis zijn, omdat thans tevens het 50-ja- rig bestaan der 3 October Vereeniging zalwor- cten herdacht. Het is daarom, dat ter gelegenheid van den 3den October nu „hutspot -tochten" zullen wor den georganiseerd, voor automobiblisten, mo torrijders, wandelaars en wielrijders, waarbij niet het leveren van een belangrijke sport prestatie, doch het aanmoedigen van een be zoek aan de Leidsche feestviering hoofddoel is. Ook de inwoners Oer sleutelstad zelf kunnen aan dezen stertocht deelnemen en daardoor in het bezit komen van de fraaie „hutspot-pla quette of „hutspot -draagmedaille", welke wordt uitgeloofd voor allen, die den tocht overeen komstig de voorwaarden volbrengen. Bepalingen en reglement voor deze „huts- pottochten" alsmede een startkaart worden den deelnemers toegezonden na ontvangst van het inschrijvingsformulier en de verschuldigde in- leggelden, De inschrijvingsbiljetten moeten ge richt worden aan het secretariaat der commis sie, Nieuwstraat 28, Leiden, voor 24 September aanstaande. Men schrijft ons: In een grooten boekhandel te Haarlem koopt een cliënt het bekende jaarboek „Wereldge schiedenis van het jaar 1935" door dr. M. van Blankenstein en L. Cohen, uitgegeven door N. V. Uitgeverij De Torentrans te Zeist. Thuisgekomen beziet hij de platen en tot zijn verbazing en verontwaardiging bemerkt hij, dat op de pagina van den N.S.B. -sigarenwinkel, Kalverstraat, Amsterdam, 3 strookjes zijn ge plakt: „Mussert wint". Begrijpende, dat noch de samenstellers noch de uitgevers van het boek dit zoo gemaakt kunnen hebben, verdenkt hij zijn boekhandelaar van N.S.B. propaganda-woede en aangezien hij daar volstrekt niet van ge diend is, besluit hij dezen boekhandelaar in het vervolg voorbij te gaan! Gelukkig echter is de cliënt zoo verstandig den boekhandelaar van het geval in kennis te stellen. Deze weet absoluut van niets. Bij nader onderzoek blijkt het boek, alvorens verkocht te zijn, eerst bij een bekend N.S.B.-er ter inzage te zijn gezonden. Deze heeft er blijkbaar niet tegenop gezien een boek, flat hem ter inzage werd gestuurd, te misbruiken voor partij-propaganda. Daarmede niet alleen beschadigende het eigendom van een ander, maar tevens den goeden naam van een ander in gevaar brengend! Zoo zijn de manie ren tot veredeling van ons volksbewustzijn! De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de week van 712 September vastgesteld op 80 cents per kilogram. Ingezonden Mede deeling) Nu weer gezond als een visch „Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn armen, beenen. handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen, en als ik een paar minuten had gezeten, werd het- een heele toer om weer overeind te komen. Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel, dat ik al mijn kracht noodig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zóó machteloos, dat ik mij bezorgd be gon af te vragen of ik nog wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerde verscheidene middelen, maar tevergeefs. Na een flacon Kruschen Salts ging ik mij een beetje beter voelen. Ik ver bruikte nog twee flacons, en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in mijn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zij Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond als een visch." A. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot betere natuurlijke werking worden aange spoord, voorkomt U ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, zooals het urinezuur, dat maar al te dikwijls de oorzaak is van rheumatiek, ischias, spit e.d. Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een afdoende verwijdering van afvalstoffen, doordat zij Uw afvoerorganen, in gewanden, lever en nieren, aansporen tot krach tiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is ge worden, zullen de rheumatische pijnen vermin deren om tenslotte geheel weg te blijven. Pro beer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. Maandag 7 September zal, zooals reeds werd gemeld, in de kathedraal St. Bavo te Haarlem om half elf uur (zulks met wijziging der vorige publicaties) de plechtige H. Requiemmis met pontificale assistentie worden opgedragen als eerste jaargetijde ter nagedachtenis en ziele- rust van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Het is de wensch van Z. H. Exc. den Bisschop, das hij dit jaargetijde zoo veel mogelijk gees telijken en leeken aanwezig zullen zijn, een wensch, waaraan ongetwijfeld ieder, die daartoe ook maar even in staat is, met groote liefde zal willen voldoen. Ontsteltenis toch heerschte er verleden jaar in Haarlem en in het geheele Haarlemsche bisdom, toen plotseling aan de Haarlemsche Kerk door den dood van Mgr. Aengenent haar kroon en toeverlaat werd ontnomen. Wao al verwachtingen voor ons bisdom en voor het Nederlandsche volk hadden wij op den geleerden, beminden en oogenschijnlijk zoo gezonden Mgr. Aengenent nog gesteld. En in het volle besef van het groote verlies, dat wij ge leden hadden, hebben wij de handen gevouwen en God voor de zielerust van den beminden Kerkvoogd gebeden, ons buigend voor het on doorgrondelijk raadsbesluit van God. Thans na een jaar is de ontroering van het eerste overlijdensbericht gezonken en rest ons nog de dankbaarheid voor wat Mgr. Aengenen* in zijn vruchtbaar priesterleven voor ons katho liek, voor ons Nederlandsche volk heeft gedaan. Hoevele menschen heeft deze sociaal-voelen de priester de schrijver van het „Leerboek der Sociologie'', opgeleid tot sociale werkers; hoe vele priesters heeft hij tot prachtige sociale leiders opgevoed; welke diensten hij daardoor aan het Nederlandsche volk heeft wezen, kan vooral in dezen tijd van depressie en nood be grepen worden. Het is daarom te verwachten, dat aan de uit- noodiging van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers door de Haarlemsche katholieken en die van het geheele bisdom, zoowel door particulieren als door vertegenwoordigers van organisaties, zal worden voldaan. ■iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimi In de vorige weervoorspelling is er op ge wezen, dat het groote mooiweer-gebied over Midden-Europa waarschijnlijk het eerst aan de Noordoostzijde zou worden afgebroken. Dit is inderdaad aan het begin der week gebeurd. Door de ontwikkeling van een krachtig storm- veld over de Oostzee heeft dit mooiweer-gebied aan de N.O.- en N.-zijde heel veel van zijn beteekenis verloren, maar het bleef tot Don derdag den weerstoestand in ons land beheer- schen en heeft ook nu zijn beteekenis nog niet geheel verloren, nu het zich geheel over Zuid- Duitschland heeft teruggetrokken. Na dezen aanval aan de N.O.-zijde heeft het mooiweer-gebied een aanval aan de Westzijde te doorstaan gekregen. Daar ligt reeds sedert eenige dagen een depressie, waarvan niet met zekerheid bekend was, welke richting deze zou inslaan en welken invloed zij ten slotte op het weer ten onzent zou krijgen. Niettemin verloor het gebied van hoogen druk, waaraan wij het mooie nazomerweer te danken hadden, ook hierdoor veel van zijn beteekenis. Zoo zijn we dan gekomen tot een algemeenen weerstoestand over Europa, die veel onzekerder vooruitzichten geeft dan die van verleden week. Daarbij komt nog, dat in het Zuidwesten een onweerstoestand tot ontwikkeling kwam en hierop kan altijd een verrassende wending in de weersgesteldheid volgen, die niet of zeer moeilijk te voorzien is. Het is echter wel heel waarschijnlijk, dat na den warmen Donderdag het weer afkoelen zal' en ten minste dan een paar dagen zoogenaamd in de war zal zijn. Dat wij hiermede de hoop op een gedeeltelijk herstel van het mooie weer geheel moeten op geven, lijkt mij nog niet noodig. Wel is in dezen tijd van het jaar niet meer te verwachten, dat een Juli-zomerweerstoestand tot ontwikkeling zal komen, maar er zijn toch wel aanwijzingen, dat het weer niet geheel en al in de war zal' blijven. De zoo even genoemde depressie trekt nJ. in Noordelijke richting weg en zal tegen het einde van de week wel geen invloed op het weer in ons land doen gelden. Na afkoeling op Vrijdag en Zaterdag kan daarom nog weer een herstel van het mooie weer met Zuidelijken of Zuidoostelijken wind en weer hoogere tempera turen volgen. Alleen kan niet met zooveel zekerheid mooi weer voorspeld worden als een vreek geleden. (Nadruk verboden). Onder voorzitterschap van Z. H. Exc. Mgr. A. P. Diepen, Bisschop van 's Bosch, is in het Moe derhuis der Zusters van het Allerh. Hart van Jezus te Moerdijk cte keuze gehouden voor het nieuwe Hoofdbestuur der Congregatie. Gekozen werden: Tot Algemeene Overste Zus ter Vincentia (A. van Schendel), tot Vicaresse Zuster Josepha (S. E. Andriessen) en tot As- sistanten: Zuster Theresia (A. C. Hermus), Zus ter Ludwina (M. Kerkvliet) en Zuster Marie- Elise (E. A. M. Kavelaars). Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag en Donder dag audiëntie verleenen. iiiiiiuiiiiiNiMiiMiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiMiiiiiiiiiMiiiiiMiiiiiiiiiMiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimmmiiiiimiinmiiiiuiiiiHMiiiMimiiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiMiiiMinmiiiiiii O 9 O 8.00 Morgengebed en gewijde gramo- ioonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgencon- cert) 9.1510.00 Geen uitzending van den K. R. O. 10.00 Gramofoonmuziek (Muziekuit- zending voor fabrieken) 10.30 Gramofoonmuziek (Werken van Rich. Wagner) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P. ingeleid en besloten door ge wijde gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 K. R. O.-Orkest oj.v. Marlruis van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek 1.20 K. R. O.-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud 2.00 Halfuur voor de rijpere Jeugd Dr. H. J. A. M. Stein over Wat Rostand ons leeren kan. 3.00 Kinderuur verzorgd door mevr. S. Nuwenhuis-v. d. Rijst 4.004.30 Op last van den minis ter afgestaan. 4.30 K. R O.-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud 5.15 Gramofoonmuziek 5.30 Esperantonieuw door P. Heil- 5.45 K. R. O.-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Politieberichten 7.15 Dr. M. A. v. Bouwdijk Bas- tiaanse over „de geestelijk onvolwaardige ongehuwde moeder". 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Nieuwsberichten en K. R. O.- mededeelingen 8.10 Lichtbakens, tienminutenover- peinzing door Henri de Greeve, pr„ geëncadreerd door gramo foonmuziek 8.30 K. R. O.-Melodisten o.l.v. Piet Lustenhouwer. 8.45 Gramofoonmuziek 8.50 Zangrecital door J. de Vries met pianobegeleiding 9.00 Gramofoonmuziek 9.05 K. R. O.-Melodisten o.l.v. Piet Lustenhouwer. 9.20 Gramofoonmuziek 9.25 Zangrecital door J. de Vries (vervolg) 9.35 Intern, sportrevue door Hub. Koemans 9.50 Gramofoonmuziek 10.00 K. R. O.-Boys o.l.v. Piet Lus tenhouwer 10.35 Gramofoonmuziek 6.40 Parijs II Actualiteiten voor katholieken) ORGELBESPELING 3.20 Droitwich (Donald Thorne) 6.00 Hilversum I (Cor Steijn) 9.35 Hilversum I (Joh. Jong) ORKEST-CONCERT EN 11.20 Parijs I 12.20 Deutschlandsender 12.35 Parijs II 12.50 Luxemburg 1.20 Deutschlandsender 8.05 Beromünster 8.30 Hamburg 8.40 Beromünster 8.55 Droitwich 9.20 Brussel II 9.50 Luxemburg 10.20 Rome 10.50 Droitwich 12.40 Toulouse LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 11.20 Droitwich 11.20 Hamburg 12.20 Luxemburg 12.20 Kalundborg 12.30 Hamburg 12.50 Brussel I 12.50 Brussel II 1.20 Droitwich 1.30 Brussel I 1.30 Brussel II 2.20 Hilversum I 2.20 Deutschlandsender 2.20 Droitwich 2.40 Brussel I 2.40 Hamburg 3.10 Kalundborg 3.20 Brussel I 3.35 Brussel II 3.50 Droitwich 4.20 Berlijn 4.20 Parijs I 4.50 Luxemburg 5.03 Hilversum I 5.10 Luxemburg 5.35 Brussel I 5.35 Droitwich 5.35 Brussel II 5.35 Hamburg 6.20 Beromünster 6.20 Langenberg Zaterdagmiddag spreekt dr. H. Stein in het half uur voor de rijpere jeugd over „Wat Ros tand ons leeren kan". (Hüversum II 2.002.30 uur) 6.20 Hamburg 6.35 Luxemburg 8.00 Toulouse 8.20 Brussel II 8.20 Beromünster 8.30 Parijs II 8.30 Berlijn 8.30 Langenberg 8.50 Beromünster 8.50 Boedapest 9.00 Toulouse 9.00 Luxemburg 9.05 Kalundborg 10.05 Hilversum 10.20 Boedapest 10.20 Toulouse 10.30 Brussel II 10.45 Kalundborg 11.00 Toulouse 11.20 Boedapest 11.20 Brussel I 11.35 Toulouse 11.35 Rome 11.40 Kalundborg 12.00 Toulouse 12.00 Droitwich 12.20 Berlijn 12.20 Kalundborg 12.25 Toulouse 12.20 Deutschlandsender GRAMOFOON 8.00 8.20 8.20 11.00 12.00 12.15 12.20 12.25 1.05 I.50 2.25 2.30 2.50 3.35 4.10 4.35 5.20 5.50 5.50 6.10 6.15 6.20 6.30 6.35 6.40 6.50 7.15 8.20 9.25 10.30 10.50 II.00 11.05 11.20 11.20 Hilversum I Hilversum I Brussel II Hamburg Hilversum I Brussel I Brussel II Parijs II Droitwich Brussel II Luxemburg Brussel II Parijs I Hilversum I Luxemburg Brussel I Brussel II Parijs I Luxemburg Kalundborg Rome Berlijn Hilversum I Brussel I Parijs I Boedapest Parijs II Kalundborg Parijs II Brussel II Parijs II Hilversum I Brussel II Hilversum I Luxemburg KAMERMUZIEK 9.05 Parijs II („Lalla Roukh" rette v. David) ope- PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.03 Hilversum I 10.00 Hilversum I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn 10.35 Deutschlandsender VARIA 10.15 Hilversum I (voor arbeiders in continubedrijven) 2.00 Hilversum I („Een kijkje op Schiphol", door S. P. Imandt) 3.15 Hilversum I (drs. L. Martens: „Plaats- en streeknamen in Ne derland en hun oorspronkelijke beteekenis") 5.40 Hilversum I (letterkundig over zicht) 8.00 Hilversum I S. O. S.-berich- ten) 8.50 Hilversum en dieren", sens). I („Van menschen Drie kwartier non- lllllllllllllllllllllllllllllllllllltlll 1.45 Luxemburg (kwintet) 5.30 Luxemburg (blaaskwintet) 5.35 Milaan (kamerorkest). 5.55 Beromünster (fluit en cem balo) 7.05 Droitwich (cello en piano) 7.20 Droitwich SOLISTEN-CONCERTEN 4.00 Kalundborg (zang) 5.20 Beromünster (zang) 5.35 Brussel II (viool-recital) 6.05 Brussel II (harp-recltal) 6.30 Kalundborg (zang) 6.50 Droitwich (zang) 7.20 Brussel II (piano-recital) 8.45 Toulouse (zang) 9.35 Kalundborg (zang) 10.30 Weenen (zang en harp) 11.25 Kalundborg (zang) OPERA EN OPERETTE 8.20 Brussel I („Der tapfere Soldat" operette v. O. Strauss) 8.20 Deutschland (fragm. „Der Zi geunerbaron", operette v. Jo- hann Strauss). 9.05 Milaan („La Favorita", opera van Donizetti) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. DEUTSCHE. SEND. 1571M. DROITWICH 1500 M. f HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 1875 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM H 301.5 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. f LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. f PARIJS I 1648 M. i PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 M. i TOULOUSE 328.6 M. i WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS ia[p[Qiaio|o|Qia|o|oio|o|olPlg|o!oioi'D[a|o|o|o|o|olPiP|Piol°|Pl Op Woensdag 9 September wordt de in schrijving open gesteld op de uitgifte van f 1.550.000 454 pCt. obligaties tot den koers van 997/s pCt. ten laste van de gemeente Hengelo. Hierbij wordt recht van voorkeur verleend aan de houders van 554 pCt. obli gaties der leening 1932. Op Woensdag 9 September a.s. wordt de inschrijving opengesteld op de uitgifte van f 2.000.000 4 pCt. obligaties tot den koers van 9854 pCt. ten laste der gemeente Arn hem. Houders van obligaties van de op 1 Maart 1937 af losbare 5 pCt. vijfjarige lee ning van 1932, hebben recht van toewijzing van een gelijk nominaal bedrag aan 4 pCt. obligaties van bovengenoemde uitgifte. •'fi Op Donderdag 10 September a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 2.500.000 4 pCt. obligaties tot den koers van 98 pCt. ten las te van de gemeente Dordrecht. Houders van obligaties der 5 pCt. vijfjarige leening 1931 groot f 2.000.000 hebben recht van voorkeur. De gemeenteraad van Groningen keurde het voorstel goed tot aflossing van de 5 pCt. leening 1932 groot f 1.500.000, waarvoor op 1 Februari a.s. reeds f 315.000 was gereser veerd en tot het aangaan van een 4 pCt. leening van f 1.185.000 bij de Nederlandsche Middenstandsbank. De goudprijs te Londen daalde met 54 d. tot 138/2V.i. 158.000 werd aan goud om gezet. De belangstelling voor internationale fondsen op de beurs te Parijs, ten deele ver band houdende met de zwakke houding van den frank, wordt verklaard door de omstan digheid dat de wet op de verplichte aan giften van tegoed in het buitenland geen vermelding eischt van in Frankrijk rus tende buitenlandsche effecten. Naar de Amerikaansche minister van Fi nanciën Morgenthau bekend maakt, zal nieuw schatkistpapier ten bedrage van S 914 millioen worden uitgegeven, waarvan 514 millioen zal worden aangewend voor herfundeeringsdoeleinden voor de op 15 de zer vervallende 154 pCt. schatkistbiljetten. De overige 400 millioen komt ter vrije be schikking van de schatkist. Over de voor waarden der uitgifte heeft Morgenthau zich niet uitgelaten. De Illinois Central boekte in Augustus een stijging der ontvangsten uit het goederen vervoer van 14.4 pCt. ten opzichte van Aug. 1935 n.l. van 122.275 tot 139.931. De Chicago North Western boekte in Augustus aan vrachtontvangsten 125.045 tegen 105.895 in Augustus 1935; een stij ging van 12.7 pCt. De Atchison Topeka ontving in Augustus 115.315 aan vrachten tegen 105.735 in Augustus 1935, hetgeen een stijging aan geeft van 7.2 pCt. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 984 mill, tegen 971 millioen de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.41547.4254 (vorig slot 7.41%); de Frank op 9.69',49.70 (vorig slot 9.695/sen de Dollar op 1.47% 1.47% (vorig slot 1.47'A). De Nivas verkocht 7000 ton bruine sui ker met bestemming naar Hongkong en 1168 ton superieur voor consumptie. Hedenochtend even voor zeven uur werd de Haagsche politie gewaarschuwd, dat op twintig meter afstand van de viaduct Adelheidsstraat, richting Den Haag, van de lijn Den Haag Amsterdam, een lijk op de spoorbaan lag. Een onderzoek wees uit, dat het lijk, van een on bekende vrouw, deerlijk verminkt was. Het is vervoerd naar het gemeente-zieken huis. De identiteit is nog niet kunnen worden vastgesteld. Bij 't spelen, toen de landbouwers bezig wa ren met hooien, is het zoontje van den land bouwer A. Sch., te Hoeven, gevallen, waarbij het jongetje het ongeluk had op een riek te recht te komen, waarbij een punt van het werktuig in het oog drong. Het jongetje, dat zijn oog zal moeten mis sen, is naar het St. Ignatius-Ziekenhuis te Breda overgebracht. De Vereeniging voor Waterleidingsbelangen in Nederland houdt op Donderdag 17 en Vrijdag 18 September a.s. haar zestigste algemeene vergadering in „De Groote Sociëteit" te En schede. Op Woensdag 16 September, des avonds om negen uur, zullen de congressisten officieel door het gemeentebestuur van Enschede ten stad- huize worden ontvangen. De inschrijving op 1.550.000.454 pCt. Obligatiën ten laste der gemeente Hengelo (O.) tot den koers van 99% pCt. zal zijn opengesteld op Woensdag 9 September te Amsterdam ten kantore van de Hollandsche Bank-Unie en van H. Oyens en Zonen, te Hengelo ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. De Obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 April en 1 October. Houders van de per 6 October 1936 aflos- bare obligatiën der 554 pCt. leening 1932 ten laste der gemeente Hengelo (O.) (na 1 October 1936 pro resto groot ƒ1.800.000.—), kunnen bij de inschrijving op de 454 pCt. leening een recht van voorkeur uitoefenen in dier voege dat de aanmelding der 554 pCt. obligatiën bij de in schrijving zooveel mogelijk recht geeft op toe wijzing van een gelijk nominaal bedrag 454 pCt. obligatiën, leening 1936. Indien de voorkeurs-inschrijvingen het be schikbare bedrag mochten overtreffen zal toe wijzing systematisch geschieden. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte der leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Dins dag 6 October ten kantore van inschrijving worden ingeleverd, waartegen 4 <4 pCt. obliga tiën worden uitgereikt onder vergoeding aan de inschrijvers van koers- en renteverschil. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Dins dag 6 October ten kantore van inschrijving. De leening is a pari aflosbaar in 36 jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6