De rebellen concentreeren zich geheel op Sah Sebastian Nieuwe, J.toffen Een verklaring van Prieto Het nieuws van heden Uw bril levert KEIP Bisschop van Valladolid gefusilleerd Mevr. Markham bij N e w-F oundland KERKEL. KUNST De non-interventie HERDERLIJK SCHRIJVEN IN POLEN DE BAROMETER IRUN WORDT SLECHTS DOORGETROKKEN Smit&vanRijsbergen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 6 SEPTEMBER 1S36 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per ,posL per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20137 WIJ ETALEEREN KLEERMAKER IJ (voortz. fa. Th. G. v. Dusseldorp) ZIJLSTRAAT 87-TEL. 16963 De kapitein van de Spaarndam neemt het vliegtuig waar Een noodlanding op Cap Breton De Oceaanvliegers Rich- mann en Merrill De wedstrijd dwars over Amerika Een verborgen schat te Port Arthur Destijds werd door Russische militairen goud begraven Edel-Kopersmederij Monstransen - Kelken Altaren, Communiebanken Fransche vliegers wilden naar Spanje 800 uitgewekenen pas- seeren Toulouse Aanval op Fontarabie De wedstrijd om den Gordon-Bennettbeker Het antwoord der Portugeesche regeering op de Fransch- Britsche voorstellen Duitschland werkt mede Solidariteitsstaking in Zuid-Wales DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Gr. Houtstr. naast Luxor Het Poolsche Episcopaat publi ceert een zendbrief tegen het communistisch gevaar Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KLEURENWEELDE KROON-BEHANGSELS THE0D. J0RNA Zn. Het WeeriiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Vit het land van den burgeroorlog. De stad Avila, welke thans zeer is verarmd, was tot de 17de eeuw een der bloeiendste steden van Spanje. De stadsmuur bevat 9 poorten en 86 torens Waartoe de Spaansche regeering het stellige voornemen bezit en door welken geest zij bezield zou zijn Stakingsorder te Bedwas afgezegd Thans zijn het weer de opstande lingen, die het nationale brug ge hoofd bij Irun bezetten Azana aan het front van Talavera del Tajo De toestand in het Alcazar Het Toledo-front Wilde vlucht naar Hendaye Onder overweldigende belangstelling zijn de 28 slachtoffers van de mijnramp te Bochum ter aarde besteld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 eert per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. RABAT, 5 Sept. (Reuter). De radiopost van Jerez de la Frontera zond vanmorgen uit, dat voor den val van de stad Irun de zich aldaar bevindende Bisschop van Valladolid en talrijke geestelijken door de volksfrontmilitie zijn gefusilleerd. Verwachting: matige tot krachtigen zuid- westelijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, af en toe regenbuien, iets kouder. H Verdere vooruitzichten: weinig veran- S dering. NEW-YORK, 5 Sept. (Reuter). De ka- tein van het Nederlandsche sioomschip Spaarndam heeft op zee ter hoogte van New-Foundland om 13.20 (Nedelrlandsehe tijd) een vliegtuig waargenomen, dat ver moedelijk het toestel van mevrouw Mark ham was en zich bevond op 220 mijl ten Oosten van St. John (N. Foundland). Echter had de Canadeesche kustwacht tot dat uur nog geen enkel bericht gekregen, dat het toestel van mevr. Markham zou zijn waargenomen en het radiostation aan de kust meldde, dat het weer aan de kust van N. Foundland en N. Schotland ongunstig is. Een vliegtuig, naar men meende, het toestel van mevrouw Markham, vloog echter om 13.55 uur boven Renews in New-Foundland. Na eenige cirkels over Renews-baai te hebben beschreven, is het toestel naar het Zuid- Westen gevlogen. Later werd echter aan alle ver onderstellen een einde gemaakt door de berichten, dat Mevrouw Mark ham om 18.30 (Ned. Zomertijd) een noodlanding had gemaakt aan den oever van de Walvischbaai aan het uiterste Noorden van het eiland Cap Breton. Haar toestel werd ernstig beschadigd, doch de moe dige aviatrice zelf liep slechts eenige schrammen aan neus en wangen op. Zij belde even na de noodlanding de lucht vaartclub van Cap Breton op om te zeggen, dat zij ongedeerd was en dat men een auto moest zenden om haar te halen. De luchtvaartclub zond een vliegtuig en men zal pogen de aviatrice naar Sydney (Nieuw Schotland) te brengen. De oceaanvliegers Richmann en Merrill bestudeerden Zaterdagmiddag ijverig de mete- oroligsche kaarten in verband met hun terug keer. De datum van hun terugkeer en de plaats van vertrek zijn nog niet vastgesteld. Richmann verklaarde aan de pers, dat het mogelijk zou zijn, dat de vliegers heden naar Parijs gaan om het toestel te laten nazien. De aviatrice Louise Thaden heeft de Bendix-derby, de vlucht dwars over het Noord-Amerikaansche vasteland, gewonnen, en daarbij een veld van Amerika's beste man nelijke vliegers achter zich gelaten. TOKIO, 5 Sept. Het blad Asahi Shimbun heeft een sensationeel bericht verspreid, dat te Port Arthur een goudschat ter waarde van een millioen yen begraven ligt. Volgens het blad dringt Morindo Morishima, vroeger con sul-generaal te Charbin, later eerste legatie secretaris te Berlijn en thans eerste legatie secretaris te Moskou, er bij het Japansche ministerie van financiën en ministerie van oorlog op aan, dat vergunning wordt verleend om de opgraving naar het begraven goud te beginnen. Naar gemeld wordt, zou het goud te Port Arthur begraven zijn door Rus sische militaire autoriteiten, toen de stad in 1905 moest capituleeren. Asahi Shimbun zegt, dat het goud klaar blijkelijk in de versterkte zóne van Port Athur ligt. posities der opstandelingen hier te verzwakken en hun opmarsch naar Toledo onmogelijk te maken. In de marinevlieghaven van Rochefort heeft men op het allerlaatste oogenblik een poging van vier Fransche marinevliegers kunnen ver ijdelen om zich met een driemotong Fransch bombardementstoestel naar Spanje te begeven, teneinde zich ter beschikking van de regeering te Madrid te stellen. Het onderzoek, dat streng geheim is gehouden, heeft uitgewezen, dat de vier marinevliegers hun plan tot m alle bij zonderheden hadden voorbereid. Het is slechts aan het toeval te danken, dat het op het laat ste oogenblik kon worden verijdeld. De vier soldaten zijn gearresteerd en naar de militaire gevangenis overgebracht. Volgens een onbevestigd bericht is een tor pedojager der regeering, na door het vuur van de Espana, het in handen der opstandelingen zijnde pantserschip, getroffen re zijn. gezonken. Men meent te weten, dat het regeeringsgetrouwe pantserschip Jaime Primero uit Malaga te Al- meria is aangekomen, op weg naar Majorca. Een speciale trein, welke ongeveer 800 Spaansche uitgewekenen, mannelijke en vrou welijke miliciens alsmede kinderen vervoert, die van Irun komen, is Toulouse gepasseerd. Deze uitgewekenen begeven zich naar Barce lona. De Britsche regeering heeft de benoeming van den nieuwen Spaanschen gezant in de En- gelsche hoofdstad, Pablo de Azcarate, goed gekeurd. Gisteravond hebben de rechtschen een aanval ontketend op Fontarabie vanuit de richting Irun en uit het gebergte. Het vuur was hevig. Omstreeks zes uur in den avond hadden een negentigtal personen, waaronder vrouwen en kinderen, een toevlucht gezocht op een stoom- scheepje, dat voor de kust lag. De anarchisten wierpen een twintigtal auto's in zee. Op ver scheidene plaatsen brak brand uit en het schijnt, dat Fontarabie het lot van Irun zal deelen. Vanaf het Fransche strand, vlak bij de Spaansche grens, staan de vluchtelingen uit Fontarabie den brand van hun huizen gade te slaan. Nog steken enkele kleine scheepjes met vluchtelingen in stroomenden regen de zee over naar Fransch gebied. De zee is woest en boven Fontarabie hangen dichte rookwolken, welke zich mengen met den rook, welke nog steeds van Irun opstijgt. Nog steeds weerklinken schoten, doch vermoedelijk zullen de opstan delingen in enkele uren meester zijn van Fontarabie. Een honderdtal volksfronters, die uit Irun gekomen zijn, vragen naar Fontarabie te wor den gebracht om de stad te helpen verdedigen. Verscheidenen van hen trachten zwemmend de plaats te bereiken, niettegenstaande de woeste zee. WARSCHAU, 5 Sept. De met Burzynnki be mande ballon Polonia is teruggevonden. Op 1 September blijkt de ballon gedaald te zijn in de omgeving van Leningrad. LISSABON, 5 Sept. (Reuter) Gisteravond is het antwoord der Portugeesche regeering ge publiceerd op het voorstel van Frankrijk en Engeland, om een Portugeeschen diplomatie- ken vertegenwoordiger, hetzij te Parijs of te Londen, te machtigen, deel te nemen aan de werkzaamheden van het internationale con- tröle-comité voor de toepassing van het ac- coord tot niet-inmenging in de gebeurtenissen in Spanje. De Portugeesche regeering zal haar me dewerking verleenen, op voorwaarde, dat men de in de nota van 21 Augustus gefor muleerde reserves eerbiedigt. De regeering zal haar steun geven aan de vorming van een commissie op voorwaarde, dat accoord gegaan wordt met de volgende punten: 1. de scherpe omlijning van de bevoegdheden der commissie, overeenkomstig de geformu leerde reserves en op de voorwaarden door elke regeering gesteld. 2. dat de commissie de middelen van actie ter beschikking worden gesteld, noodigomhaar taak te kunnen vervullen. 3. dat waarborgen voor de onpartijdigheid van haar optreden worden gegeven. De Duitsche regeering heeft den Prins., von Bismarck, den Duitschen gezant te Lon. den, benoemd tot vertegenwoordiger van Duitschland in de commissie, welke moet letten op het uitvoeren van de neutraliteits- bepalingeii inzake Spanje. Van officieuze zijde wordt vernomen, dat Duitschland vanavond zijn houding nader zal uiteenzetten, doch dat de medewerking Van Duitschland in de neutraliteit is verkregen. WARSCHAU, 5 Sept. (Reuter.) De Pool sche Bisschoppen, in een nationaal concilie bijeen te Czentochowa, in tegenwoordigheid van den Pauselijken Legaat, Kardinaal Mar- maggi, hebben een herderlijk schrijven op gesteld, gewijd aan het communistisch ge vaar, dat vandaag is gepubliceerd. Na geprotesteerd te hebben tegen de vervol gingen van priesters en religieuzen in Spanje, welke vergeleken worden met de vervolgingen der eerste christenen, wordt in het herderlijk schrijven verklaard: „Deze afschuwelijke en wreecie propaganda, geleid door de communisten van Moskou, wordt eveneens, hoewel met min dere hevigheid, in Polen ontketend." Het Episcopaat richt zich ook tegen de „volks fronten". Het herderlijk schrijven wordt geïnterpreteerd als een toenadering tusschen Kerk en Staat in Polen, onder het teeken van den strijd tegen het communisme. ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 - TELEF. 14269 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM - TEL. 48539 MADRID, 5 Sept. (Reuter.) Indalecio Prieto, de nieuwe minister van Marine en Luchtvaart, verklaarde aan de pers, dat de regeering in deze samenstelling alle politieke krachten vertegen woordigt. die op de verschillende fronten strij den voor de handhaving der republiek. De regeering heeft het stellige voornemen de overwinning op de opstandelingen te verhaasten en Spanje te bevrijden van eiken imperialishschen greep. Bezield door een vreedzamen geest, koestert de regeering niet anders dan gevoelens van vriendschap jegens alle landen en is zij vast besloten tegen eiken p-'ijs de onschendbaarheid van het Spaansche grondgebied te waarborgen tegenover het gevaar, dat een succes der opstandelingen kan beteekenen. Na afloop van den ministerraad verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, dat de raad zich o. a, had bezig gehouden met den militairen toestand en verschillende maatregelen had genomen, welke aan den minister van oor log ter uitvoering zijn voorgelegd. De nationalisten concentreeren zich geheel op San Sebastian en trekken Irun slechts onmid dellijk door; Azana werd aan het front van Talavera del Tajo geestdriftig verwelkomd. De Bisschop van Valladolid zou vóór den val van Irun door de volksfiontmilitie zijn gefusil leerd. Prieto, de Spaansche minister van marine en luchtvaart, legt een verklaring af over den geest en voornemens van deze jongste regeering. Het antwoord der Portugeesche regeering op de Fransch-Britsche voorstellen inzake non interventie in Spanje is gepubliceerd. De vrouwelijke oceaanvliegster, mevrouw Mark ham, maakt een noodlanding op Cap Breton. Het Poolsche Episcopaat publiceert een herder lijk schrijven tegen het communistisch gevEar. Avenol zal binnenkort naar Rome vertrekken om te confereeren over Italië's hervatting van de deelname aan de werkzaamheden van den Volkenbond. De communisten in Frankrijk zonden trachten een „Fransch front" te vormen. Doodeüjke verkeersongelukken te EIburg en Overschie. Onregelmatigheden bij de steunverleening in Zuidbroek; ambtenaar aangehouden Beurs van New York: stemming vast. c LONDEN, 5 Sept. (Reuter) In verscheidene mijnbekkens in de omgeving van Rhonda (Wa les) hebben talrijke mijnwerkers besloten, net werk neer te leggen uit solidariteit met hun kameraden, die in de mijnen in staking zijn. Verscheidene schachten zijn gesloten. Van de zevenduizend mijnwerkers in dit gebied is van daag door nog geen duizend gewerkt. De mijnwerkersbond van Zuid-Wales heeit eer nota ontvangen van de mijndirectie te Bedwas, waarin deze verklaart bereid te zijn de vertegenwoordigers van den bond te ont moeten, teneinde de kwestie van het referen dum te bespreken. Dé bond heeft daarop de orcler voor een op a.s. Maandag uit te. breken algemeene werkstaking ingetrokken. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 747.4 Vorige stand: 750.4 FRONT VOOR IRUN, 5 Sept. De brand te Irun is bijna uitgewoed. Daar het vannacht windstil was, zijn een groot deel der huizen en eenige kerken voor de vlammen gespaard gebleven. De militaire toestand is onveranderd. In de laatste vijf minuten van het gevecht telden zij dertien dooden en om 1.20 uur bezet ten de afdeelingen der Franco-beweging het bruggehoofd. De correspondent bevond zich tijdens het ge vecht bij de Fransche grenswacht aan de inter nationale brug. De kogels vlogen langs de brug, links en rechts. Elkeen wierp zich op den grond of trachtte de veilige ingangen der huizen te bereiken. Een lid der guardia civil bleef liggen, hij had een ernstig beenschot opgeloopen. Men wist hem echter in veiligheid te brengen. Toen de regeeringsaanhangers inzagen, dat elke tegenstand nutteloos was en hun verliezen stèeds grooter werden, brachten zij zich over de internationale brug in veiligheid, onophoudelijk bestookt door het vuur der opstandelingen. Eenige regeeringsaanhangers hadden zich ter bescherming matrassen op den rug gebonden. Alvorens zij aan de Fransche grensgendarmen hun wapenen afgaven, uitten zij wilde scheld woorden en verwenschingen aan het adres der opstandelingen, die zij met opgeheven vuist en met het geweer bedreigden, totdat de Fransche politie hen geleidelijk het wachtlokaal binnen leidde en hen ontwapende. Van regeeringswege wordt uit Madrid be richt: President Azana is aan het front van Talavera del Tajc^ aangekomen en daar door de troepen met groote geestdrift ontvangen. Zijn aanwezigheid verhoogde het moreel der regeeringsstrijdkrachten. De rustige morgen wordt door eenige vluch telingen gebruikt, om naar Irun terug te keeren, teneinde daar eenige eigendommen te halen. Hendaye zelf heeft zijn normale aan zien herkregen. De duizenden vluchtelingen zijn bijna allen met speciale treinen en auto bussen verder vervoerd. De huizen van Irun langs den weg naar de Fransche grens, welke voor den brand zijn gespaard gebleven, bieden een beeld van vol maakte vernieling. De muren zijn bedekt met kogelsporen. Uit andere huizen stijgt rook op. Men hoort nog eenige geweerschoten in den omtrek weerklinken en Fuentarrabia en het fort Guadelupe worden met bommen be stookt. Ook de correspondent van Hpvas heeft een bezoek gebracht aan Irun. Irun zelf is een rookende puinhoop, men telt nog eèn honderdtal hrandhaarden, die eerst over enkele dagen uitgebrand zullen zijn. De autoriteiten van de carlisten laten Irun geheel liggen en rukken onmiddellijk op naar San Sebastian. Naar vernomen wordt bevindt zich nog een twaalftal Franschen in Irun, zij hebben een toevlucht gezocht in de Fransche ambassade en kunnen deze niet verlaten. Een consulair agent heeft getracht hen te bereiken, doch de weg was te gevaarlijk. De burgerbevolking, die gisteren het dorp Talavera ontruimde, is vandaag teruggekeerd. Het oppercommando treft toebereidselen voor beslissende operaties. Men acht het gevaar voor een opmarsch der rebellen op dit front geweken. Het orgaan der communistische partij El Mundo Obrero meldt, dat volgens verklaringen van communisten, die uit Toledo komen, eenige miliciens der guardia de asalto in het Alcazar zijn binnengedrongen en aldaar bommen hebben geworpen, waardoor de belegerden naar de kel ders moesten vluchten. Eenige opstandelingen hebben zich overgegeven. De algemeene indruk, zoo vervolgt het blad, is, dat de weerstand van de belegerden in het Alcazar vandaag zal op houden. Uit Madrid wordt gemeld: De dag van gis teren is aan het front van Talavera del Tajo gunstig geweest voor de regeeringstroepen, die de opstandelingen noodzaakten terug te trek ken op de 20 K.M., welke zij den dag daarvoor waren opgerukt. Bij het aanbreken van den dageraad deden aanzienlijke troepen opstandelingen een aanval op het dorp Maqueda, op de kruising der wegen naar Torrijos en Toledo. De regeeringsaanhan gers deden een tegenaanval en dwongen de rechtschen, alle door hen ingenomen stellingen met al het oorlogsmateriaal te verlaten. Ook de luchtmacht heeft er veel toe bijgedragen de In den middag werd nog een fusillade gehoord uit ffè richting van Fontarabie, doch practisch is thans Irun genomen en wordt alle aandacht geconcentreerd op San Sebastian. Volgens een van den Reuter-correspondent te Hendaye ontvangen telegram zouden de meeste berichten omtrent wreedheden, die te Irun heb ben plaats gehad, overdreven zijn. Men weet nog steeds niet, wat met de gevangenen in het fort Guadelupe gebeurd is. Verscheiden? volks fronters zeggen, dat de gevangenen naar San Sebastian zijn overgebracht. Volgens berichten van het radio-station Par- do hebben de opstandelingen bij de inname van Irun tevens een Fransch wapentransport be machtigd. Het transport bestond uit modem materieel met de noodige munitie. Naar verder wordt medegedeeld, wordt de val van Fontarabie bin nen 24 uur verwacht. Uit Pamplona zijn versterkingen voor de op standelingen aangekomen. Het is waarschijnlijk, dat de opstandelingen voorbereidingen treffen om een beslissenden aanval te ontketenen, ten einde zich definitief van de omgeving van Irun meester te maken. De speciale correspondent van het D.N.B. meldt: De laatste groepen regeeringsaan hangers, die zich nog aan het Spaansche deel van de internationale brug bevonden, zijn Zaterdagmiddag door een verrassenden aanval der opstandelingen, die onverwachts uit het Noorden kwamen opzetten, na een korten maar bijzonder hevigen en bloedigen strijd, gedwongen geworden over de inter nationale brug naar Hendaye te vluchten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1