STADSNIEUWS De Graal demonstreert haar groote werkzaamheid BIOSCOPEN DONDERDAG GESLOTEN? TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM 50 &M: 1.00 Crêpe de Chine Vn ZONDAG 6 SEPTEMBER 1936 Naar aanleiding van een voorstel van B. en Wom de vermake lijkheidsbelasting alleen voor de bioscopen tot 25 pCt. te verhoogen Bioscoopbond paraat De reactie van dit voorstel Spoedvergadering Ned. Bioscoopbond BURGERLIJKE STAND W ethouder spensioenen In overeenstemming met de wet Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Maandag 7 September PLECHTIG JAARGETIJDE VOOR MGR. AENGENENT Een oproep aan de Haarlemsche Kerkzangers VOETBAL Spaernebeker-tournooi Bijzonder verzorgde expositie, ge heel in de sfeer der beweging levendig, vol kleur en zwier Velen zullen de oogen open gaan Het apostolaat der vrouw Op de galerijen Schotsche Ruiten SeeCdM: 40 Velvet Japonstof Angora Noppé Ratiné Tweed Taffet Moiré Matzijde Cr. Satin BIJZONDERE AANBIEDING GROOTE HOUTSTRAAT 31 BIJ DE ANEGANG De openingsplechtigheid Toespraak Mgr. v. Noort H.R.C. Excelsior Daar B. en W. aan den raad voorstellen om de vermakelijkheidsbelasting alléén voor de bioscopen te verhoogen tot 25 pet. (om de op brengst, die verleden jaar 102.000.— bedroeg, grooter te maken), dreigt te Haarlem een ern stig bioscoop-conflict en is te voorzien, dat deze theaters onmiddellijk, öadat de raad het voor stel aanvaard zal hebben, gesloten zullen worden. B. en W. schrijven n.l. aan den raad: De huidige stand der gemeente-financiën noopt ons maatregelen te treffen, waardoor een noodzakelijke verhooging der inkomsten wordt verkregen. Bij het zoeken naar een bron, waar uit meerdere baten zouden kunnen vloeien, heb ben wij ons voor oogen gehouden, dat een ver hooging der inkomsten voor de gemeenschap zoo mogelijk geen of hoogstens een nauwelijks merkbaar drukkenden last mag vormen. Wij meenen daartoe te geraken door uw College een geringe verhooging der Vermakelijkheidsbelas ting voor te stellen. Deze belasting toch is een zuivere verteringsbelasting en waar zij alleen treft een bevolkingsgroep, die door het bezoeken van inrichtingen voor vermaak een zekeren wel stand aan den dag legt, komt ons, vooral in tijden van versobering, een verhooging dier be lasting alleszins gerechtvaardigd voor. Tot een verzwaring der Vermakelijkheidsbelasting over de geheele linie meenen wij echter niet te moe ten adviseeren. Wij zouden de verhooging toe gepast wenschen te zien op vermakelijkheden, tot .welke toegang wordt verleend tegen beta ling en dan nog slechts beperkt tot bioscoop voorstellingen. De thans geldende belasting be draagt 20 pet. van de onzuivere opbrengst der vermakelijkheden. Een geringe verhooging tot 25 pet. komt ons geenszins onredelijk voor. In aanmerking nemende, dat bij een toe gangsprijs van bijv. 0.50 en 1.thans 0.60 en 1.20 inclusief belasting verschuldigd is en voortaan resp, 0.62>£ en 1.25 zal moeten worden betaald, kan niet worden gezegd, dat een belastingverhooging van a 5 cent voor de bioscoopbezoekers, door wie de belasting fei telijk wordt betaald, eenig bezwaar van betee- kenis zal opleveren. Gelet op de omstandigheid, dat over de jaren 1933, 1934 en 1935 als gevolg van bioscoopbezoek resp. een bedrag Van ruim 88.500, 94.900 en 102.000 aan belasting werd ontvangen, zal, in dien uw College zich met ons voorstel vereenigt, een meerdere opbrengst van pl.m. 2'5.000 per jaar worden verkregen. De wijziging van de betrokken verordening wordt nu aldus: Art. 3. sub A wordt voortaan gelezen: „op vermakelijkheden, tot welke toegang wordt Verleend tegen betaling, twintig procent der onzuivere opbrengst, behoudens op vermakelijk heden geheel of gedeeltelijk uit bioscoopvoorstel lingen bestaande, op welke vermakelijkheden de belasting bedraagt vijf en twintig procent der onzuivere opbrengst". Tusschen de tweede en derde alinea van art. 2 wordt de volgende alinea gevoegd: .Indien voor vermakelijkheden, vallende onder A, toegangsgeld wordt geheven, benevens extra betaling voor het deelnemen aan of het gebruik Waken van de vermakelijkheid, dan is, behalve de belasting over het toegangsgeld, belasting verschuldigd oker de extra betaling". Aan art. 3 wordt de volgende slotalinea toe gevoegd: „Voor de aan de vermakelijkheid medewer kenden is geen betaling verschuldigd. Indien zij deze echter ook als bezoeker bijwonen, wordt ook voor hen belasting geheven". r Het spreekt vanzelf dat dit dit voorstel, dat voor de meesten als een donderslag bij helderen he mel' klonk, bij de directies der Haarlemsche bi oscopen niet prettig ontvangen is en dat er nu reeds stappen gedaan zijn om spoedig han delen mogelijk te maken. Het bestuur van den Nederl'andschen Bios coopbond heeft verklaard, dat het natuurlijk ook nieuw staat tegenover deze kwestie. Bij voorbaat kan echter reeds verzekerd worden, dat de bond volkomen en geheel achter de di recties der Haarlemsche bioscopen zal staan. In Groningen is de zaak gewonnen, toen ook daar het voorstel tot verhooging der belasting kwam en het zou wel zeer ontactisch zijn om ooit in Haarlem toe te geven. H,et precedent daarvan zou niet te overzien zijn. De Bioscoopbond zal dan ook allen steun ver- leenen, wanneer de bioscopen in Haarlem Don derdag gesloten zouden worden, nadat de raad Woensdagmiddag het voorstel van B. en W. aanvaard zal hebben. Uit deze mededeelingen blijkt reeds, dat de zaak verre van eenvoudig is. Hoe lang zullen de bioscoop-directies hun theaters niet gesloten kunnen houden, met een zoo machtig lichaam als den Bioscoopbond achter zich? Daardoor zou de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting wel eens veel minder kunnen bedragen dan vroeger. Wie het onderste uit de kan wil heb ben, aldus een der belanghebbenden, krijgt het deksel op zijn neus. „Wie moeten die meerdere betasting weer betalen?" vroeg onze zegsman, „het publiek. Maar dat kan niet meer betalen, dus zal het bezoek minder worden eh de op brengst der belasting daarmede evenredig zijn." De raad weet dus Woensdag Waarover ge praat kan worden. Het zal er weer spannen! In aansluiting op bovenstaande kunnen wij Geboren, 2 Sept.: z. van M. H. Wijtkamp— Koster; 3 Sept.: z. van W. C. v. Wanrooijv. Wieringen; d. van A. HuijboomSchoffelmeer; z. van J. C. NieuwenhuijsBodanier; d. van A. HoogerbeetsBooij; 4 Sept.: z. van G. M. Staadegaardv. Gastelen. Overleden, 3 Sept,: D. A. KooienWithaegs. 85 j., Kamperlaan; 4 Sept.: P. G. Trijssenaai 39 j„ Reijer Anslostraat; J. M„ 1 d„ z. van J. P. Teeuwen, Kamperlaan; M. Schippers, 49 j., Schalkwijkerweg; J. Bos. 45 j., Kamperlaan; R. v. Baaren—de Waal, 82 j., Sparrenstraat. nog mededeelen, dat de leden van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond telegrafisch tot een spoedvergadering op a.s. Maandag zijn uitgenoodigd, ten einde 't stand punt van den Bioscoopbond te bepalen ten op zichte van het voorstel van B. en W.. Mocht het hoofdbestuur tot een besluit komen, dat, indien de gemeenteraad dit voorstel aanneemt, tot sluiting der Haarlemsche bioscooptheaters moet worden overgegaan, dan zal onverwijld 'n buitengewone ledenvergadering van den Nederl. Bioscoopbond worden bijeengeroepen. Inmiddels is tot het college van B. en W. van Haarlem telegrafisch een verzoek om een onderhoud gericht. De wet van 9 Januari 1936, de „anti-cumu- latiewet", bevat verschillende voorschriften, welke betrekking hebben op het pensioen van afgetreden wethouders en op dat van de we duwen en weezen van wethouders of van ge wezen wethouders. Zij is in werking getreden met ingang van 1 April 1936. Krachtens ar tikel 10 dier wet moeten de gemeénten, welke op den datum van in werkingtreding van ge noemde wet voor haar wethouders wachtgeld- of pensioenverordeningen hebben, welke hoo- gere aanspraken geven dan die wet, die ver ordeningen binnen zes maanden na genoem den datum herzien, dat is dus vóór 1 October e.k. De vóór 1 April 1936 of voor het geval, hier onder sub 3 vermeld, de op 13 Juni 1935 be staande verordeningen blijven echter van kracht, voorzoover zij in verband met de tijdsomstandigheden niet zullen worden ge wijzigd. Ie. voor hem, die op 1 April 1936 in het ge not is van pensioen; 2e. voor hem, die op 13 Juni 1935 het wet houderschap bekleedde en voor wien de be kleeding van dat ambt daarna niet werkelijk is onderbroken en 3e. voor hem, die op 13 Juni 1935 in het ge hot was van pensioen als gewezen wethouder en die sindsdien, doch vóór 19 November 1935, opnieuw als wethouder van dezelfde gemeente is opgetreden. De datum van in werkingtreding der her ziene verordening moet worden gesteld op het tijdstip, waarop bovengenoemde Tyet van 9 Januari 1936 in werking is getreden, derhalve op 1 April 1936. De belangrijkste wijziging, welke de in den hoofde dezes genoemde wet heeft gebracht in de op het stuk van pensionneering geldende bepalingen, is, dat tot dusver de bevoegdheid tot pensionneering in de Gemeentewet was opgenomen, doch de regeling zelf aan den Raad was overgelaten, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten, doch dat thans in artikel 101 der Gemeentewee deze materie in vele opzichen is geregeld. Zoo is thans in de Gemeentewet bepaald, dat aan hem, die op houdt wethouder te zijn en den leeftijd van 65 jaren heeft bereikt of bij het bereiken van dien leeftijd, indien hij is afgetreden vóór hij dien leeftijd had bereikt, ouderdomspensioen kan worden verleend; dat het ouderdomspen sioen niet meer dan de helft van de laatste lijk genoten wedde mag bedragen; dat bij af treding vóór den leeftijd van 65 jaren wacht geld kan worden verleend; dat het wachtgeld genoten wordt gedurende een tijdvak ten hoogste gelijk aan den diensttijd tot een maximum van 3 jaren; dat het wachtgeld ten hoogste bedraagt gedurende het eerste jaar 75 pCt., gedurende het tweede jaar 50 pCt., en gedurende het derde jaar 25 pCt. van de laatstelijk genoten wedde; dat het weduwe pensioen niet meer dan de helft van het pen sioen van den gewezen wethouder of van het pensioen, dat de wethouder zou' hebben ge noten, kan bedragen tot een maximum van f 1400.—; dat het gezinspensioen of het pen sioen der volle weezen niet meer kan bedra gen dan het dubbele van het weduwepensioen tot een maximum van f 2.400.Voorts is daarbij geregeld in welke gevallen het wacht geld wegens liet genieten van inkomsten uit of in verband met een ambt of betrekking wordt verminderd of het pensioen wordt ge schorst. Overigens heeft de Raad de bevoegd heid binnen deze grenzen en onder goedkeu ring van Gedeputeerde Staten een verordening ter zake vast te stellen. Een en ander wijkt nog al af van hetgeen in de thans voor deze gemeente geldende veror dening is bepaald. Volgens die verordening wordt pensioen blijvend genoten nadat de af getreden wethouder den leeftijd van 60 jaren heeft bereikt; het maximum pensioen bedraagt het twee-derde gedeelte der jaarwedde; bij af treding wegens invaliditeit wordt dadelijk in gaand invaliditeitspensioen toegekend; het pensioen van de weduwe bedraagt het drie vijfde gedeelte van het pensioen van den over leden wethouder of afgetreden wethouder. B. en W. hebben hierin aanleiding gevon den een nieuwe verordening te ontwerpen, waarbij zij zich hebben bepaald deze in over eenstemming te brengen met de in den aanhef dezes genoemde wet. Eventueele ver beteringen, welke volgens die wet in de ver ordening mogelijk zijn, o.a. verhooging van het maximum-pensioenbedrag voor de volle weezen tot het bedrag van het pensioen van hun vader en veThooging van het maximum bedrag, dat in totaal als pensioen kan worden genoten door een gepensionneerden wethou der, die later wederom wethouder is geworden, hebben zij daarin niet aangebracht. Voorts hebben zij zich op het standpunt ge plaatst, dat de bepalingen, welke in art. 101 der Gemeentewet als bindend zijn opgenomen, niet nogmaals in de verordening moeten wor den vermeld. Programma l: Hilversum II (Huizen). Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen; 8.20 Keulen; 8.30 Keulen; 8.45 Diversen; 10.05 Keulen; 10.20 Keulen; 10 50 Keulen; 11.20 Parijs Radio; 12.20 Brussel Vlaamsch; 12.50 Brussel Vlaamsch; 12.51 Brussel Vlaamsch; 1.20 Brussel Vlaamsch; 1.30 Brussel Vlaamsch; 1.50 Brussel Vlaamsch; 2.20 Droitwich; 2.50 Droitwich; 3.20 Droitwich; 4.05 Droitwich; 4.20 Droitwich; 5.05 Droitwich; 5.35 Brussel Fransch; 6.20 Keulen; 7.20 Keu len; 8.05 Beromünster; 9.20 Droitwich; 10.00 Parijs Radio; 11.05 Parijs Radio; 11.35 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Vlaamsch; 8.20 Brussel Vlaamsch; 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 Brussel Vlaamsch 8.40 Brussel Vlaamsch; 9.00 Brussel Vlaamsch; 10.35 London Regional; 10.50 London Regional; 11.05 London' Regional; 11.35 London Regional; 12.35 London Regional; I.35 London Regional; 2.20 London Regioal; 3.20 London Regional; 4.20 London Regional; 5.05 London Regional; 5.35 Droitwich; 6.20 Di versen; 6.50 Droitwich; 7.35 Droitwich; 8.20 London Regional; 9.55 London Regional; 10.40 London Regional; 10.50 London Regional. Programma 5: Van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen; 7.00 Eigen GramofoonplatenDans muziek. 1. Gershwin's Foxtrot Medley, twee vleugels; 2. Go into your dance, Harry Roy; 3. El Tigre Millan, Arg. Orkest; 4. Fare The well, Annabelle, Ted. Fio Rito; 5. About a quarter to nine, Harry Roy; 6. Beale street blues, Joe Venuti; 7. Gershwin Foxtrot Medley, twee vleugels; 8. Walz medley No. 1, twee vleugels; 9. Roll along, prairie moon, Ted. Fio Rito; 10. Yo no se porque te Quiero, Arg. orkest; II. Wals medley No. 2, twee vleugels; 12. After you've gone, Joe Venuti; 13. Nagasaki, Nat Gonella; 14. Someday Sweetheart, Joe Venuti; 15. Das is Johann Strauss, Orkest; 16. Tiger Rag, Nat Gonella; 17. Farewell Blues, Joe Ve nuti; van 8.00 n.m. tot 12.00 Diversen. In verband met de plechtige II. Requiemmis welke a.s. Maandag om half elf in de Kathe draal als jaargetijde voor Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent z.g. wordt opgedragen, worden de H.H. Kerkzangers uit Haarlem en omgeving, die hiertoe in de gelegenheid zijn, uitgenoodigd hun medewerking te verleenen bij de uitvoering der liturgische gezangen. Zij worden hiertoe verzocht voor het begin der plechtige H. Mis op het zangkoor aanwezig te willen zijn. Ongetwijfeld zullen vele kerk zangers aan dezen oproep gevolg willen geven om den eersten verjaardag van het afsterven van Haarlems beminden bisschop op hun eigen wijze te herdenken. Het R. C. H. elftal verschijnt als volgt: Doel: Metten. Achter: Kors, Pre vost Sr. Midden: Kloos, Slot, Prevost Jr. Voor: Paape, Brandse, v. d. Horst, Hoogen- doorn, Leuselink. Haarlem komt tegen Velocit'as met het vol gende elftal uit: Doel: Vijgeboom. Achter: Verhappen, Huysman. Midden: De Ja Mar, Kammeyer, Van Gooi. Voor: De Winter, Effern, v. d. Hulst, Smit, Polanen. De Graal vraagt deze maand de belangstelling voor haar groote tentoonstelling in de voormalige St. Catharinakerk. Hoe haar werk is gegroeid, nationaal en internationaal, wat er leeft in de harten en geesten van deze, zoo snel opgekomen or ganisatie, wat men bereikt heeft tot op den dag van heden, wordt hier getoond, geheel in de sfeer der be weging: frisch, levendig, vol kleur en zwier. Geen der tentoonstellingen welke tot dusver in de St. Catha- rina werden gehouden, maakte een zoo overzichtelijken, rustigen en toch sprekenden indruk. Bovendien heeft men thans ook de galerijen benut, terwijl op de plaats van het vroegere priesterkoor een podium is aange bracht, dat door zijn hoog opgaan de drapeering met indirect licht effect bijzonder geslaagd mag heeten. Wanneer men de tentoonstelling betreedt, wordt de aandacht allereerst gevraagd voor de stands, gewijd aan de Graal in het bui tenland: Australië, het jongste „wingewest", waarheen thans een missie van Vrouwen van Nazareth, uitgenoodigd door het Australisch episcopaat, onderweg is, opent de rij. Kaar ten, sitatistische gegevens enz. geven een beeld van de positie der katholieken in dit werelddeel. Op een groote wandkaart is de reisroute naar Sydney aangegeven, waarop een verplaatsbaar bootje de plek aangeeft, waar het Graal-gezelschap zich thans bevindt. Voor deze dagen is dit de Indische Oceaan. Duitschland volgt, waar de Graal nog altijd een krachtig; actie kan ontplooien. Ook hier geven kaarten, foto's, lectuur, een beeld van de wijdvertakte organisatie, haar inrichting en de bereikte resultaten. Engeland en Schot land vormen een levendige inzending met als middelpunt een prachtige foto van de En- gelsche Graal met ontplooide vlaggen opmar- cheerend voorbij Westminster Cathedral. Ne gen der 136 Engelsche martelaren, onder welker bescherming de beweging zich heeft gesteld, zijn afgebeeld naar een triptiek van Geoffrey Webb te Londen. Een groote wand kaart toont de organisatie der Engelsche Graal vanuit haar centrum Londen. Tal van foto's zijn hieraan toegevoegd, o.a. van het hoofdkwartier in Sloanestreet en het St. Thomas More-noviciaat. Een reeks tijdschrif ten en speciale nummers met opmerkelijk mooie illustraties liggen ter inzage. Interessant zijn ook de producten voor namelijk beschilderd houtzaagwerk van de Graal-werkplaats voor werkloozen te Cleator Moor. Twee Kruisvaarders van St. Jan uit Nederland zijn hier thans gevestigd om zich in te werken met de bedoeling de zorg gelei delijk van de Graal over te nemen. De vol gende stand toont de aansluiting der Graal bij de katholieke actie Section des Jeunes de l'Union Internationale des Ligues feminines Catholiques. Zeer overzichtelijk is de groepee ring van het geheel en de vertakkingen in de verschillende landen aangegeven. Het apostolaat der vrouw door de eeuwen heen. Is weergegeven met zeer fraaie, le- vensgroote figuren, zorgvuldig en over zichtelijk ingedeelde tijdvakken, die heel de ontwikkeling doen volgen vanaf Totima. de pas bekeerde Samaritaansche vrouw, de H. Lydia, de eerste Europeesche chris tin, Koningin Radegonde, de H. Lydwina tot Mary Ward, de pioniere van het lee- kenapostolaat en Pauline Marie Jaricot, stichteres van het genootschap tot voort planting des geloofs. Duidelijk wordt de groei gesuggereerd van het leekenaposto- laat in den eersten tijd, tot de klooster orden en opnieuw het leekenapostolaat in onze dagen. Rijk gevarieerde litteratuur is aan het geheel toegevoeed. Langs' den tegenovergestelden wand wordt allereerst het zinnebeeldig ideaal uitgebeeld van alle vrouwelijke deugden, belichaamd in de persoon van Maria, de Vrouw van Naza reth. Hier liggen mooie foto's ter inzage van het leven der Vrouwen van Nazareth op den Tiltenberg. De verschillende Graal-campagnes zijn vervolgens aan de beurt. Gezamenlijke ac ties met de mannelijke jeugdbeweging, zooals bevordering der Christelijke gebruiken in het huisgezin, actie tegen zedenverwildering en de eigen acties: tegen kwaadspreken, bewegings- en blijheidscampagne, mode-campagne ter be vordering van den goeden smaak in huis. tuin en kleeding. Eerbied voor het Gezag. Van de natuurlijke vorming der leden wordt verderop een overzicht gegeven. De indeeling van de Graal, organisatie in het Bisdom Haarlem, welke thans 116 afdeelingen met 11.138 leden telt, wordt op 'n kleine kaart aangetoond. De in zending van de R.K. Arbeidsbeurs met statis tieken en de zeer interessante z.g. zielevlek- ken is het laatste wat de rondgaande bezoeker gelijkvloers ontmoet. Op de rechterbpveugalerijwordt de deelname van de Graal gedemonstreerd aan het Francis- ca Romanawerk, het Apostolaat ter Zee, de Charitatieve werkzaamheid met de resultaten 20 nieuwe kleuren Zuiver wol, 12 kleuren 130 c.m. n e breed de nieuwste kleuren Extra prijs 145 c.M. 1 breed X. mmm \J voor Mantels 145 c.M. QA breed.. ±mO\J 90 c.M. breed Kt Sm 12 kleuren 140 cM. Q£* breed.. Ow chique dessins 95 c.M. AA breed A-W 800 meter Prima kwaliteit 20 kleuren C. MOORSEL over 1934—1935 een keur van kinder- en babykleeding de arbeid voor de missies, o.a. het vervaardigen van paramenten. Duidelijke kaarten geven de verhouding weer van het in wonertal en het aantal Katholieken in de ver schillende werelddeelen. Verder is er een inzen ding van het St. Melaniawerk. De Maria Con gregatie sluit hier de rij. Men ziet hier o.a. de fraai bewerkte medaille en distinctieven, ver vaardigd door de edelsmeden Jan Eloy en Leo Brom. De frontgalerij is ingenomen door de wel voorziene inzending van de Centr. R. K. Ver- eeniging voor Huishoud- en Industrie-onderwijs en de bekende R.K. Vakschool voor Meisjes St. Martha aan de Frans Halsstraat te Amsterdam. De linkergalerij vraagt aandacht voor een in teressante Japansche inzending, voorstellende de zomer-residentie van den Mikado. De Graal onderhoudt contact met de meest verre en afgelegen oorden der wereld en zoo ook met Japan, waar door bemiddeling van den daar werkenden Father G- Groot, geregeld voeling bestaat met een Katholieke Meisjes Vereeni- ging onder leiding van mej. Kaneko Shisako. Verder is deze galerij ingeruimd voor de re sultaten der beoefening van muziek, tooneel, dans en sport. Hier ligt ook de zilveren wissel beker. destijds uitgeloofd door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, voor den 5-kamp dames in drie graden, ziet men de routes afgebeeld van de groote wandel- en fietstochten. Als laatste inzendingen ontmoeten wij hier de Drankbe strijding en eindelijk den handenarbeid; zeer smaakvolle gebruik en siervoorwerpen van een voudig materiaal en, met eere vermeld enkele staaltjes van boekbinden, verrassend van kun dige uitvoering. Zooals wij reeds in den aanhef schreven: deze tentoonstelling is met groote toewijding en zorg en vooral ook met smaak en kennis van zaken ingericht. Ook de volkomen leek krijgt hier een inderdaad sterk imponeerend beeld van de alzijdige actie en bedrijvigheid, den geest en stuwende gedachte van heel het Graalwerk. Velen hiermee nog onbekend zul len de oogen opengaan. Ofschoon hier weer de grondbouw is gebruikt van het Centraal Comi té voor Jongere Werkloozen. heeft men met eigen inzichten een suggestieve aankleeding verkregen, vooral rond het podium en boven op de galerijen, waar het coloriet der uitge hangen vlaggen zeer effectvol is Ook de gevel buiten is speciaal betimmerd. De Graal en het Kruis trekken van ver reeds de aandacht. Op het podium zullen, zooals bekend, de ver schillende jeugdorganisaties en ook mannen- Koreii der stad optreden. In het midden der zaai is gelegenheid voor ben rustig zitje. Ver der worden in een zaal van het aangrenzend clubhuis filmvoorstellingen gegeven, betrek king hebbende op de Graal, den Tiltenberg, de massaspelen enz. Alles zal niet nalaten groote, en verdiende belangstelling te trekken. Om half drie was in het gebouw der voor malige Catharinakerk aan den Singel een klein gezelschap bijeen. Van hen. die daartoe behoorden, noemen wij allereerst den hoogeerw heer Mgr. dr. J. C. van Noort, cLken van Amsterdam die zich bereid had verklaard de tentoonstelling te openen, de Amsterdamsche wethouders de heeren G. Baas en mr. G. C. J. D. Kropman, Plebaan Filbry van de Kathedrale kerk te Haarlem, Rector J. Mol. directeur van het Diocesane Jeugdwerk, Praeses Drqst van de St. Jozefsgezellenvereemging, Rec tor Schneiders, Rector Bots, prof. dr. Alph. Steger, mr. A. J. M. Hendrix, den voorzitter van Katholiek Amsterdam, prof. mr. C. P. M. Romme, drs. J. C. van Wijck, den secretaris van het Centraal Comité voor Jongere .Werkloozen en den heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond. Voorts tal van ver tegenwoordigers van jeugdorganisaties. Na een kort welkomstwoord van den Direc teur van de Graal, den zeereerw. heer A. M. A. Vollaerts, was het woord aan Mgr. dr. G. C. van Noort. Gaarne, zoo zeide Mgr. van Noort, heb ik mij bereid verklaard deze openingsplechtigheid te verrichten, om daardoor een openlijk er. duide lijk bewijs te geven van de belangstelling en waardeering, welke ik heb voor het streven en werken van de Graal, zooals zij thans wordt ge leid en gedreven. Met zekeren weemoed ben ik dit ontluisterde kerkgebouw binnengegaan, het als voorzitter van de liquidatiecommissie der St. Catharina- parochie betreurend, dat er voor dit gebouw nog altijd geen bestemming is gevonden. Doch daar staat tegenover, dat het in den tijd. dat het leegstaat, reeds verscheidene malen heeft kunnen dienen om aan verschillende ver- eenigingen gelegenheid te bieden tentoonstel lingen te houden, zoo als ze elders moeilijk zou den kunnen worden georganiseerd. Men staat er verwonderd van, wanneer men ziet wat de jongere werkloozen in dit oude ge bouw, dat van buiten al teekenen van verval gaat vertoonen, hebben tot stand gebracht. En dit doet den wensch opkomen, dat toch spoedig de tijd moge aanbreken, waarop cleze jonge menschen, die zooveel moois en zooveel goeds kunnen praesteeren, weer aan loonenden arbeid zullen geraken. Er zijn hier weinig werkstukken te zien. Meer heeft de Graal er naar gestreefd haar streven op maatschappelijk en cultureel en op godsdienstig- zedelijk gebied te toonen. De tentoonstelling zal voor zichzelf spreken, doch daarnaast zal nog voorlichting worden gegeven, waardoor het ge not van hetgeen hier te aanschouwen valt zal worden verhoogd. Ik hoop, aldus Mgr., dat velen, ook on-katho- lieken, deze tentoonstelling zullen bezoeken, opdat het werk van de Graal beter zal worden gekend en daardoor gewaardeerd. Van deze al- gemeene bekendheid en waardeering hangt af de algemeene medewerking, welke de Graal be hoeft van de ouders, van de moeders, van de gezinnen. Het is wel merkwaardig, dat de opening van de tentoonstelling valt in de dagen, waarop het eerste jaargetijde is gehouden van het over lijden van onzen onvergetelijken Mgr. Aenge nent, van wien de Graal de oogappel was. Directeur Vollaerts dankte den hoogeerw. De ken hartelijk voor zijn woorden en betrok in dien dank mede het Centraal Comité voor jon gere werkloozen, inzonderheid zijn technischen adviseur, architect Veldkamp, onder wiens lei ding de aesthetische verzorging der tentoonstel ling. stond. De genoodigden maakten daarna in groepjes een rondgang langs de stands, daarbij voorge licht door leidsters. Toen de rondgang was gemaakt werd in een nevenzaal een korte filmvoorstelling gegeven, waarin enkele Graal-filmp.ies werden vertoond. Bovengenoemde vereeniging houdt van daag een wedstrijd voor A- en B-kl. over een afstand van 100 K.M. om een gouden medaille voor A-kl en B-kl. voor een zilveren medaille. De C-kl. start eveneens voor een zilveren me daille over een afstand van 50 KM,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3