Groote zege van V.V.A. op Graaf Willem II Sparta en A.D.O. in finale Zilveren Bal-tournooi Blauw Wit wint het A.R.O.L.-toumooi Olympische hockeykampioenen in de hoofdstad EERSTE DAG VAN HET R.K.A. V.-TOURNOOI Z.A.C. IN DE FINALE MET 4-0 GEKLOPT BRITSCH-INDIË WINT MET 8-1 TWEEDE WEDSTRIJDDAG TE ROTTERDAM MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Wilskracht klopt H.B.C. met 10 R.K.A.V. en De Meer uitgeschakeld Goede resultaten van H.M.S. en Zwal. Vooruit H.M.S.—R.K.A.V. 5—2 De MeerZwaluwen Vooruit 12 ZILVEREN BAL-TOURNOOI VAN KIMBRIA Spartaan winnaar V.V.A.Graaf Willem II 51 H.B.C.Wilskracht 01 Lagere elftallen Zeeburgia door de Zwolsche club uitgeschakeld na het nemen van achttien straf schoppen A.F.C. verliest met 4-0 Blauw-WitA.F.C. 40 Z.A.C.Zeeburgia 00 Blauw WitZ. A. C. 40 Nieuw record van Jopie Waalberg Fraaie successen van Nederland- sche zwemsters te Kopenhagen Zilvervos-tournooi te Nijmegen Om den Spaernebeker V oetbaluitslagen Een positiespel, waartegen geen enkele Europeesche ploeg is opgewassen Buitengewoon fraai spel D. F. C. en Willem II werden in de halve eindstrijden geklopt Nederlagen van Be Quick en Heracles A.D.O.Be Quick 20 D.F.C.—V.O.C. 5—2 Willem IILonga 11 SpartaHeracles 3I A.D.O.—D.F.C. 1—0 Willem IISparta 03 NoorwegenFinland 02 WIELRENNEN RONDE VAN OOSTERBEEK De Belg Jansen winnaar bij de profs Almelosche wielerbaan Heemsteedsche wielerbaan Veka-wielerbaan Het R.K.A.V.-tournooi, waarmede de laat ste jaren in de hoofdstad het seizoen voor de katholieke voetbalvereenigingen wordt geopend, heeft Zondag een aanvang ge nomen in het R.K. Sportpark aan de over zijde van het IJ te Amsterdam, waar R.K. A.V, weer optrad als gastheer niet alleen van vereenigingen uit Amsterdam, maar ook, zooals sinds eenige jaren gebruikelijk is, van een aantal andere bekende vereeni gingen uit het Westen, die men anders zoo goed als nooit in de hoofdstad aan het werk ziet. Het spreekt vanzelf, dat het toumooi hier door nog aan belangrijkheid en aantrekkelijk heid heeft gewonnen. Dit jaar heeft men al leen een toumooi georganiseerd voor hooger geplaatste elftallen, zoodat de deelname niet zoo massaal is als vroeger, maar waardoor het geheel toch ongetwijfeld op een hooger plan is komen te staan. De organiseerende vereeniging heeft het den eersten dag niet met het weer getroffen, iets wat natuurlijk van invloed was op de publieke belangstelling. De organisatie was bij de tour- nooicommissie bestaande uit de heeren C. P. E -hoordijk, Th. Schrama, B. Schut, F. Inde- rieden en B. Priessen in goede handen. Van de vereenigingen buiten Amsterdam heb ben vooral de Utrechtsche vereenigingen zich Uitstekend geweerd. H.M.S., dat het vorig jaar den beker won, plaatste zich nu door een 52 overwinning op R.K.A.V. in de volgende ronde, iets wat ook aan Zwaluwen Vooruit gelukte, want de tweede klassers hebben door een niet onfortuinlijke 2—1 zege den eersten klasser De Meer uitgeschakeld. Het Haagsche Graaf Wil lem n werd met niet minder dan 51 door V.V.A. geklopt, terwijl H.B.C. met 10 van Wilskracht verloor. Over het algemeen stond het spel in de ver schillende ontmoetingen niet op een hoog peii, maar dat behoeft ook geen verwondering te wekken, want men staat pas aan het begin van het seizoen en zooals te begrijpen is, hebben verschillende clubs nog eens proefnemingen ge nomen met een opstelling, die in sommige ge vallen heel wat bleek af te wijken van die van het vorig jaar. De wedstrijd tusschen V.V.A., de club uit Noord-Amsterdam, die in 1934 het toumooi won en Graaf Willem was de beste en deze ontmoe ting, waarin technisch goed en ook enthousiast spel te zien werd gegeven, vormde het hoogte punt van dezen eersten toumooidag. De wedstrijden werden geleid resp. door de heeren A. W. Diergaarde, J. Hendrix, J. Ree kers en J. van Rooy. Het toumooi ving aan met de ontmoeting tusschen de organiseerende vereeniging R.K. A.V. en de bekerhoudster H.M.S. (Zuilen). Toen beide ploegen eenigszins ingespeeld waren, ont wikkelde zich geleidelijk een kleine meerderheid der Amsterdamsche zwartwitten, die na korten tijd de leiding namen door een fraai schot van Postma, dat onhoudbaar voor de Keyzer in het Zuilensche net verdween (01). Toch weerde de rood-witte aanval zich ook niet onverdien stelijk en Melkert had heel wat moeite met een hard schot van rechtsbuiten Sinnige, dat de Amsterdamsche doelman evenwel op fraaie wijze onschadelijk maakte. Toen kwamen de gasten allengs in de meerderheid en weldra zorgde middenvoor Bergers voor den gelijk maker met een doelpunt, dat niet geheel van buitenspel vrij was (11). Eenige oogenblikken later weifelde de Am- s^rdamsche verdediging even, waarvan Ber gers na goed aangeven van Sinnige gebruik maakte om voor de tweede maal te scoren (2—1). R.K.A.V. liet zich niet onbetuigd en eenige gevaarlijke momenten voor het H.M.S.- doel waren hiervan het gevolg, maar toch kon Sinnige nog voor de rust den Zuilenschen voor sprong op fraaie wijze vergrooten (31). Ook in de tweede helft had H.M.S. het beste van het spel. Wel zette R.K.A.V. verschillende aanvallen op, maar deze vermochten, behou dens een ver en gevaarlijk schot van Postma, dat goed gestopt werd, geen gevaar te bren gen. De Hosson bracht na keurig solo-werk den stand op 41 en na een kapitale fout van de Amsterdamsche verdediging maakte dezelfde speler er 51 van. Daarna verkleinde Postma den achterstand tot 5—2 en daarbij bleef het. Spoedig begonnen de Utrechtenaren een pittig offensief, dat weliswaar spoedig in kracht afnam, maar toch bleven de tweede klassers een tijd in de meerderheid. Het spel verslapte na korten tijd en had toen weinig meer te be- teekenen. Beide partijen bleken nu aan elkaar gewaagd te zijn. De Meer nam de leiding na een schermutseling, toen v. Ruth goed overgaf aan Van Veen, die evenwel met den bal geen raad wist, waarna Cockx na eenig heen en weer getrap het leder in het net liep. (1—0). Onmiddellijk hierna had ook een Utrechtsche aanval succes, toen linksbuiten Steggehuis een weifelen in de verdediging der roodhemden met een goed doelpunt afstrafte (11), zoodat beide partijen weer even ver waren. Tot aan Na een spannenden, doch zeer hoogstaanden wedstrijd heeft Spartaan uit Rotterdam Zondag in de finale van het Zilveren Bal-toumooi van Kimbria te Maastricht weten te zegevieren over den houder van den wisselprijs R. K. Iloensbroek. De Rotterdammers hebben daar mede voor een jaar op de tropee beslag ge legd. De uitslagen van de tweede ronde waren als volgt: Kimbria—Spartaan, Rotterdam, 1—3, Hoensbroek—A. F. C., Antwerpen, 2—1. Finale: Hoenshroek—Spartaan 0—2. de rust bleef de strijd gelijk opgaan, zonder dat er verder gescoord werd. Gesteund door den wind waren de Utrechte naren na de rust het eerst in den aanval, maar de achterhoede van De Meer, waarin vooral Overtoom op de rechtshalfplaats opviei, kon weldra het spel verplaatsen, waardoor ook de aanval der roodhemden gelegenheid kreeg zich te laten gelden. Onverwachts verkreeg de Utrechtsche club echter de leiding,toen een der Utrechtenaren via den voet van Hoeboer bij verrasisng doelpuntte (12). Van een uitge sproken meerderheid van een der partijen was ook verder geen sprake. De Meer trachtte tegen het einde nog een gelijk spel te behalen en de Am sterdammers kregen inderdaad nog verschil lende kansen, waaronder enkele opgelegde, die op onbegrijpelijke wijze niet werden benut. Aanval op aanval volgde en H. M. S. was zelfs eenige oogenblikken geheel ingesloten, maar verandering in den stand kwam er niet meer. De Noord-Amsterdammers begonnen tegen den wind in spelend met een serie snelle en goed opgezette aanvallen, die de Haagsche ver dediging direct voor moeilijke problemen stel den. Na korten tijd maakte de Haagsche aan val, waarin middenvoor Koekebacker wel op viel, maar toch niet doortastend genoeg optrad, het ook doelman Hendrix verscheidene malen niet gemakkelijk. Het tempo bleef snel en de strijd hield een aantrekkelijk op en neergaand verloop. V. V. A. kreeg de leiding, toen W. Letschert na goed doorzetten den Haagschen doelman invaller voor Philippus geen schijn van kans gaf (10). Vrij onver wachts maakte de Haagsche linksbuiten van der Lans gelijk, toen hij den bal van Strauss kreeg en alleen op het doel afstevende om Hendrix het nakijken te geven (11). Onmid dellijk daarop had Tushuizen den Amsterdam mers al weer een voorsprong gegeven (21).' Op buitengewoon fraaie wijze maakte A. Reuser toen met een hard diagonaal schot een nieuw doelpunt voor de withemden (31), waarna de rust aanbrak. In de tweede helft gaven de Hagenaars zich nog lang niet gewonnen. Toch waren de V. V. A.-ers verreweg het meest in den aan val, maar Tushuizen en Reuser hadden met hun schoten geen geluk. Het tempo verslapte wel iets evenals het spelpeil, maar desniet tegenstaande bleef de strijd zeer interessant. W. Letschert bracht den stand op 41 en hier mede was V. V. A. geheel in veilige haven. Toch verslapte de Haagsche tegenstand nog niet, maar toen Sanders met een vleugelschot den Graaf Willem-doelman finaal verraste en het dus 51 werd, was de zaak geheel be slist. Het grootste deel van dezen wedstrijd werd in den regen gespeeld. Het begin bracht een gelijkopgaanden strijd met wisselende kansen. De Heemsteedsche aanvallen waren aanvanke lijk talrijker en gevaarlijker, maar de Amster damsche verdediging kon telkens het gevaar bezweren, zij het soms met geluk, want ver schillende schoten gingen juist over of naast. In de Wilskracht-voorhoede, waarin Valken burg de middenvoorplaats bezette, wilde het dikwijls niet al te best vlotten en daar de H. B. C.-voorwaartsen geen kans zagen om Borburg te passeeren, werd er met blanken stand ge draaid. Na de hervatting nam Wilskracht meer en meer het initiatief in handen, ofschoon ook de Heemsteedsche aanvallen meer dan eens niet van gevaar ontbloot waren. Vooral de vleugel spelers werden nu bij Wilskracht steeds goed in het spel betrokken en zoowel van links als rechts zagen wij verschillende goede voorzet ten, die door het binnentrio evenwel niet wer den benut. Wel ontstonden er verschillende be nauwde momenten voor de Heemsteedsche veste, maar de verdediging wist hier steeds doelpunten te voorkomen. H. B. C. bepaalde zich tot snelle doorbraken, die niets oplever den. Steeds kon de Heemsteedsche doelverdedi- ger met succes ingrijpen, maar in de laatste minuten moest hij zwichten, toen G. Spieker- man na een algemeenen Wilskrachtaanval van dichtbij inschoot (0—1). Met dit doelpunt werd de strijd beslist, zoodat het publiek in dezen- middag in geen enkelen wedstrijd de straf schoppen-sensatie, die bij een gelijk spel de beslissing had moeten brengen, heeft kunnen beleven. Op het zijterrein werd een viertal wedstrijden van lagere elftallen gespeeld, die de volgende resultaten opleverden: R.K. A. V— junioren b.St. Louis-jun. b. 41; R.K. A. V. 3—Gezellen Vier 2 3—1; R.K. A. V.-jun. d— Constantius-jun. d 0—3; R.K. A. V. 5V. V. A, 5 1—3. Het Arol-bekertoumooi te Amsterdam werd Zondag besloten met de halve finales en de finale. In den eindstrijd, die tusschen Z.A.C. en Blauw-Wit ging, won de Stadion club met 4—0, zoodat de zebra's voor een jaar in het bezit van den beker zijn geko men. De toeschouwers hebben wedstrijden ge zien, die qua spelpeil heel wat hooger sten den dan de voorwedstrijden. Zeeburgia heeft voor een verrassing gezorgd, door ook na verlengen den stand tegen Z.A.C. blank te houden en slechts na het nemen van aan iedere zijde negen strafschoppen, wisten de Zwollenaren de finale te bereiken. Van den aanvang af werd er een aantrekke lijke partij voetbal gespeeld, waarbij de A.F.C.- ers zeker niet de minderen waren van hun stad- genooten. Toch gaf Oosterwijk, die voor West- phal inviel, na vijf minuten uit een scrimmage met een kopbal Blauw-Wit de leiding (10). A.F.C. gaf ook hierna enthousiast en goed partij. Lungen had eenmaal pech, toen hij pre cies onder den vallenden Ferwerda door naast knalde. Toen Beets door de gladheid een bal miste, had Van Nol weinig moeite den voor sprong te vergrooten. De stadionclub nam nu het spel in handen en tegen haar goed open spel konden de rood zwarten niet veel inbrengen. Lungen kreeg toch nog kort na elkaar twee goede kansen, maar de eerste maal werd hard in Ferwerda's handen geschoten en de tweede maal hoog over. Na de pauze moest Kolijn, die tot dan uitste kend gespeeld had, bij Blauw-Wit uitvallen, Terpstra viel in. Bij A.F.C. had Leloux Kam- minga vervangen. De gastheeren werden nu geheel in het defensief gedrongen. Uit een afge meten voorzet van Bergman, scoorde Oosterwijk het derde doelpunt (30) en even later doel puntte Van Nol uit een goeden voorzet van Oosterwijk (40). Met dezen stand kwam het einde. De tweede demi-finale ging tusschen Z.A.C. en Zeeburgia. In dezen wedstrijd vergoedden enthousiasme en spanning, wat bij beide par tijen aan techniek en tactiek ontbrak. Vooral de Amsterdamsche tweede klassers speelden een frisch partijtje voetbal. Daar de Zwolsche half- en backlinie niet erg op dreef bleek, had keeper Drost het zwaar te verantwoorden, maar hij deed dit op een prima wijze. Zijn resoluut ingrijpen bracht vaak groote opluchting in benarde posities. De Zeeburgia-spelers zwoegden, zaten fel op den bal en hielden een behoorlijk tempo vol, maar evenals bij de Zwollenaren ontbrak het schot. De rust kwam met 0—0. Na de pauze ging het gelijk op. Z.A.C. bracht de Amsterdamsche verdediging geducht in het nauw, maar de schutter Schuit werd voortdu rend scherp bewaakt. Verbruggen had eenmaal pech toen hij tegen den uitgeloopen Drost schoot. Even later rende Overdiek keurig met den bal naar voren. Drost liet zijn schot glip pen, maar de bal rolde net naast. Zonder doel punten verstreek de tijd, zoodat het einde met blanken stand kwam. Ook in de verlenging werd niet gedoelpunt en de voor het publiek zoo sensatióneele penalties moesten dus be slissen. Schuit nam ze voor Z.A.C. en van Schalkwijk, die er de vorige week negen in het N.A.C.-doel had geschoten, nam ze voor Zee burgia. Eerst na 18 schoten viel de beslissing ten gunste van Z.A.C., zoodat de Zwollenaren slechts op het nippertje de finale bereikten, Als programmavulling speelden H.F.C. en H.B.S. vervolgens een vriendschappelijken wed strijd. Vóór de rust opende Hoeck voor H.F.C. de score, maar Bakhuys deed den achterstand door twee van zijn bekende schoten teniet. Na de rust scoorden Vlietman en Dorsman aan beide zijden, zoodat H.B.S. met 32 won. Blauw-Wit was den geheelen wedstrijd door onbetwist de sterkste en door het zwakke spel van Z.A.C. werd het een eenzijdige vrij saaie kamp, die tegen het einde geheel verliep. Terpstra, die voor Kolijn meespeelde, had al zeer weinig moeite met het eerste doelpunt. Wouters gleed uit en Terpstra schoot over c'fön op de knieën liggenden Drost heen in (1—0). Uit een even buiten het strafschopgebied wegens hands toegekenden vrijen schop scoorde Oos terwijk onberispelijk het tweede doelpunt (20). Vijf minuten na de rust kreeg van Nol den bal goed door van van Deenen en zijn schot trof cloel (30). Z.A.C. was volkomen uitgespeeld en de sta dion-bewoners beheerschten het veld. Tenslotte knalde van Deenen op 20 meter af stand het leder voor de vierde maal achter Drost. Blauw-Wit bleef steeds voor het Zwolsche doel, maar het collectieve verdedigen van bijna geheel Z.A.C. voorkwam verctere doelpunten. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heeiemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) Onze Nederlandsche zwemsters Nida Senff en Jopie Waalberg van de A. D. Z. hebben tij dens de te Kopenhagen gehouden internatio nale zwemwedstrijden fraaie successen behaald. Op de 100 meter rugslag werd Nida Senff onbedreigd eerste in den tijd van 1 min. 16.4 sec., een tijd slechts 0.6 sec. boven het wereldrecord van Rie Mastenbroek. Tweede in dit nummer werd mej. Brunstroem met 1 min. 18.6 sec. De 200 meter schoolslag legde Jopie Waal berg af in 3 min. 3.3 sec., waarmede zij een nieuw Nederlandsch record vestigde. Het oude record stond tot nu toe op naam van Jennie Kastein met 3 min. 4.2 sec,, gevestigd op 10 November van het vo rig jaar te Amsterdam. De A. D. Z.-zwemster liet Inge Soerensen achter zich, welke Deensche zwemster 3 min. 3.6 sec. noteerde. Het Zilvervostoumooi, dat Quick te Nijme gen ieder jaar bij den aanvang van het sei zoen organiseert, werd gewonnen door S. C. H., dat V. U. C. in de finale met 3—1 versloeg. De uitslagen waren: M. V. V.V. U. C. 01; S. C. H.—Quick 2—1; S. C. H.—V. U. C. 3—1. Op het terrein van „Haarlem'" werd Zondag het jaarlijks door deze vereeniging georgani seerde tournooi om den Spaeme-Beker gehou den. De uitslagen waren: Stormvogels—R.C.H0—1 HaarlemVelocitas (Gr.) 40 VelooitasStormvogels 31 HaarlemR.C.H11 (Haarlem wint met strafschoppen) Competitie K.N.V.B. Afdeeling III. Tweede klasse B. ZutphaniaAZC 2—2. Derde klasse A. GoltoNijverdal 12 Derde klasse B. WSVApeldoorn 12 Vierde klasse E. Koningin WilhelminaEibergsche Boys 12 Vriendschappelijk PECVeendam 42 DoetinchemKigtersbleek 35 GVAVEnschedesche Boys 52 EnschedeNOAD 52 SML SpatramOAB 33 EscaUnion 74 VitesseTubactia 34 Velox—HVV 1- 2 HerculesXerxes 36 VSV—Go Ahead 14 P.S.V.Feijenoord 33 B.V.V.—Ajax 13 WilhelminaLeerdam 42 De derde hóckey-Iandenwedstrijd NederlandBritsch-Indië is in een 81 zege der Olympische kampioe nen geëindigd, een overwinning, die nog grooter geweest zou zijn, indien keeper de Looper niet op zoo'n prachtige wijze zijn doel verdedigd had. Het is wel duidelijk, dat geen enkeie Euro peesche ploeg is opgewassen tegen net positie spel van de Indiërs. Bovendien öemenstreeren deze spelers een techniek en snelheid, die niet te evenaren zijn. fcpelers als Dhyan Chahd, Roop Singh en Tapsell zijn phenomeneh, de anderen zijn op zijn minst uitblinkers. Tegen dit spel kan men uitsluitend verdedigend met kans op een suc cesje optreden en dat deden de Oranjehemden aanvankelijk ook en zeker niet zonder resultaat. Het Britsch-Indische spel liep dood op een ver dedigingsmuur. De snelheid ging er uit, het sa menspel werd te kort en kans tot schieten was er weinig. Maai toen men in het Hollandsche kamp deze tactiek liet varen, nam de strijd da delijk een beslissende wending. De Britsch-Indiërs waren na het begin dade lijk sterk in den aanval, doch het spel werd te kort gehouden om tegen onze verdediging suc ces te hebben. De Waal en zijn mannen stonden tenslotte niet voor de eerste maal tegen deze tegenstanders in het veld. De eerste Holland sche aanval kwam eerst na vijf minuten spelen uit een algemeen opbrengen, doch deze bracht van den Berg c.s. geen succes. Aan den anderen kant werden onze verdediging en middenlinie, welke laatste uit den aard der zaak zich meer op haar verdedigende taak had ingesteld, nog gesteund door de binnenspelers Schnitger en de Roos. Goede schoten van Fernandes en Shab- ban vlogen in deze periode rakelings naast. Na elf minuten werd de eerste strafcorner op het Hollandsche doel genomen, doch door „sticks" ging deze kans voor de gasten teloor. De Oranjehemden wisten zich hierna wat van den voortdurenden druk te bevrijden. Onze voorhoede waarin het binnentrio den toon aan gaf zette enkele zeer snelle aanvallen op, doch in of nabij den slagcirkel bleken de aanvallen te onzuiver in afwerking te zijn om tegen deze tegenstanders succes te hebben. De Britsch-In dische keeper kreeg dan ook in dë eerste helft niets te doen. Het feit, dat onze middenlinie haar verdedi gende houding gedeeltelijk liet varen, nad tot gevolg, dat de Britsch-Indiërs nu meer vrijheid verkregen om hun spel te ontwikkelen. Na 24 minuten kwam het eerste Britsch-In dische doelpunt van Jafar en tengevolge van de gewijzigde tactiek der Nederlanders volg den de doelpunten elkaar nu snel op. Dhyan Chand maakte 20 en nadat keeper de Loo per die op een prachtigen wedstrijd kan te rugzien verscheidene schoten uit zijn doel had gehouden, bracht Fernandes den stand op 30. Toen Roop Singh en Dhyan Chand (van de begin-bully af) kort na elkaar magni fieke goals hadden geproduceerd, brak de rust aan met een 50 stand voor Britsch Indië. In de tweede helft wist de Looper enkele schoten schitterend te verwerken. En toen kwam het tegenpunt, het eerste en eenige der ontmoeting, het tweede, dat in de wedstrij denreeks Nederland—Britsch-Indië door onze landgenooten gescoord is. Na een vrijen slag belandde de bal bij van den Berg, die met een goed gericht schot scoor de (5—1). Aangemoedigd door dit succesje zetten de oranjehemden een aantal aanvallen op en vooral door de enorme geestdrift, waarmede nu gespeeld werd, was gedurende ,'n kleine periode van oen veldmeerderheid der Britsch-Indiërs niets te bespeuren. Toen Tapsell, de rechtsback op onnavolgbare wijze een aanval der onzen onderbroken had, passeerde hij naar den linksbuiten Fernandes. Deze liep in één rush naar het Hollandsche doel, gaf binnen den slagcirkel aan Dhyan Chand over, die met een tikje den bal achter de Loo per deponeerde. Er kwam geen Hollander aan te pas. In het laatste gedeelte der ontmoeting voegden Shabban en Dhyan Chand nog twee doelpunten aan het totaal toe, waarmede de eindstand dus 81 werd. Het Nederlandsche elftal was als volgt sa mengesteld: J. de Looper: de Waal en Wester kamp; H. de Looper, van der Haar en van Lierop; Gunning, Schnitger, van den Berg, de Roos en Sparenburg, De wedstrijden om den zilveren voetbal, die Zondag te Rotterdam zijn voortgezet, hebben tot gevolg gehad, dat Sparta en A. D. O. Zon dag a.s. in den eindstrijd komen. Over het verloop der verschillende wedstrij den het volgende: De Hagenaars hebben al spoedig het beste deel van het spel en herhaaldelijk kan de ver dediging der Noordelijke kampioenen slechts ten koste van hoekschoppen redding brengen. Af en toe onderneemt Be Quick een goed opgezetten aanval, maar met het schieten vlot het niet. Uit een door Tap genomen hoekschop kopt Berg den ral rakelings over de lat. Na 20 mi nuten geeft Tap een afgemeten voorzet, waar na van der Beukei toeloopt en met een fraaien kopbal zijn club de leiding geeft (10). Tegen de rust komt Be Quick wat los en Blijham leidt een paar aardige aanvallen. De afwerking is echter niet te best en resultaten blijven uit. In de tweede helft pakt Be Quick de zaken dadelijk flink aan, maar weldra is het weer de beurt van A. D. O. Even buiten het beruchte gebied krijgt Be Quick een vrijen schop te ne men, dien Blijham hard inschiet, maar Koek stopt voortreffelijk. Vijf minuten voor het einde trekt de Korte er tusschen uit. Berg zet zijn hoofd onder den bal en de stand is 20. In het begin is V.O.C. het meest in den aan val, maar spoedig gaat D. F. C. de noodige ac tiviteit aan den dag leggen om als het spel goed en wel vijf minuten oud is de leiding te nemen. De snelle linksbuiten, Mijnders, gaat vliegensvlug langs de lijn, zwenkt even naar binnen en geeft daarna met een hard schot Balbeek geen kans (10). Onmiddellijk hierop neemt Vos het leer mee, rent op doel af en in het volgende moment suist de bal in de touwen (20). Grijseels ver kleint daarna den achterstand (21). Tot de rust is D. F. C. het meest in den aanval, maar de stand ondergaat geen verandering. Na de hervatting is V. O. C. dadelijk voor het Dordtsche doel, maar als D. F. C. zich weer loswerkt, slaagt Ruisch erin, den stand op 31 te brengen. Westhoven kan daarna met een zeer hard schot den voorsprong vergrooten (4I) en als Ruisch op den rand van het beruchte ge bied een vrijen schop krijgt te nemen, knalt hij daaruit den bal in het net (51). Tegen het einde brengt Grijseels uit een door Kortman genomen hoekschop den stand op 5—2. Willem II is aanvankelijk wat in de meerder heid en reeds spoedig krijgt Maas een goede kans, welke hij niet benut door in het zijnet te schieten. Als Longa aanvalt, zet Cruyssen voor, Broeken springt hoog op en kopt keurig in, maar Mes duikt naar den hoek en grabbelt het leer nog uit het doel. Aan beide zijden krijgen de voorhoeden kansen om te scoren, maar het schieten is niet zuiver. Longa wordt na rust sterker, hetgeen tot uit drukking komt in talrijke hoekschoppen. Na verloop van een kwartier neemt Longa de lei ding. Als Smulders den bal in het gelaat krijgt en neervalt, waardoor eenige verwarring in de Willem Il-verdediging ontstaat, ziet van Houten een gaatje en de bal snort in de touwen (0—1). Het duurt echter niet lang of de stand is dank zij een prachtig schot van Maas gelijk (11). Er wordt nog fel gestreden om het winnende doelpunt, maar wat beide clubs ook probeeren, de stand blijft gelijk. Na het nemen van strafschop pen plaatst Willem II zich in den halven eind strijd. Sparta is aanvankelijk iets sterker, maar het spel der voorhoede is nogal doorzichtig, zoo dat de Heracles-backs telkens hun terrein kun nen zuiveren. Als Knoef echter een leelijke fout maakt, heeft Papenhoven niet de minste moeite om Sparta de leiding te geven (10). Aan de andere zijde scoort Veldhuys, maar dit doelpunt wordt terecht wegens buitenspel niet- toegekend. Na de rust heeft het spel, dat in de eerste helft ook al niet veel te beteekenen had, nog minder om het lijf. Als de Boer van den vleu gel af een schot lost, houdt Dekkers den bal wel, maar hij wordt door Papenhoven in het doel geloopen, zoodat de stand 20 is. De stemming wordt er nu in het veld niet beter op en het aantal vrije schoppen is dan ook legio. Een pass van de Boer belandt bij Voor molen, die daarna met een hard schot den voorsprong vergroot (30). Uit een vrijen schop, op den rand van de zestien meterlijn slaagt Vreeze er tenslotte nog in den ach terstand te verkleinen (31). Na verloop van ongeveer 25 minuten neemt A. D. O. op eenigszins fortuinlijke wijze de lei ding. Tap brengt den bal uit het midden mooi op, de voorzet sticht verwarring in de Dordt sche defensie. Van den Beukei ziet zijn kans schoon en trapt den bal kalm in het net (1—0). Dan is het de beurt weer aan D. F. C., maar wanneer de eerste speelhelft verstreken is, staat het nog 10 voor de Haagsche club. Na de hervatting maakt de regen bal en veld zeer glad, hetgeen tot gevolg heeft, dat de spelkwa- liteit minder wordt. Over het algemeen gaat het meeste initiatief van A. D. O. uit, maar bepaald gevaarlijk zijn de aanvallen toch niet. Mijnders brengt overigens gang genoeg in de D.F.C.-voorhoede, maar 't binnentrio zit er niet fel genoeg op, zoodat de backs van A.D.O. steeds meer de situatie kunnen beheerschen. D. F. C. probeert tenslotte de zaak nog te forceeren, maar de gelijkmaker blijft uit. De eerste aanvallen zijn voor Willem II. Als de Sparta-voorhoede het offensief opent, heeft zij reeds dadelijk succes. Na een voorzet van den Boer raakt Voormolen den bal even met het hoofd aan. De Tilburgsche verdediging beoor deelt de daarna ontstane situatie verkeerd, waar na Papenhoven dgn bal slechts voor het intrap pen heeft, 0—1, x, Sparta blijft een tijdlang sterker. Even voor de rust brengt Oostlander den stand op 02, als Mes den bal in eigen doel werkt. Na de hervatting ontwikkelt Willem II meer activiteit dan in de eerste helft. Toch krijgt Cohen niet veel moeilijk werk. Papenhoven ziet zich een hoogst eenvoudige kans geboden, maar hij schiet zoo onbesuisd, dat het ver wachte doelpunt uitblijft. Hij maakte spoedig zijn fout goed en met een best schot voert hij den voorsprong van Sparta op tot 03. Tot het einde toe blijven de Rotterdammers in de meer derheid, zonder dat er evenwel verder gedoel punt werd. In tegenwoordigheid van 30.000 toeschouwers heeft het Noorsche Voetbalelftal Z'ondag te Oslo met 20 van Finland verloren. Noor wegen, dat in het Olympisch Voetbaltournooi de bronzen medaille won en zelfs Duitschland had weten te slaan, was met de sterkste ploeg verschenen. Voor de rust scoorde Weckstroem voor Fin land, terwijl alle Noorsche aanvallen op de hechte verdediging der Finnen strandden. In de tweede helft verhoogde Lehtonen den stand tot 20, waarmede het einde kwam. Voor het eerst in het Oosten organiseerde de wielerclub R.E.T.O. uit Arnhem in samen werking met het O.V.V. een ronde, waaraan verschillende profs en amateurs hebben deel genomen. De beslissing was ten gunste van den Belg Jansen, die de 100 K.M. had afgelegd in den tijd van 3 uur en 1 minuut. De uitslagen waren als volgt: Nieuwelingen. 50 K.M.: 1. Panman, Amsterdam, 1 uur 12 min. 49 sec.; 2. Loskamp, Hilversum; 3. Schipper, Breukelerveen4. Lutje, Heveadorp; 5. J. Wil- lehisen, Gouda; 6. G. de Wilde, Gouda; 7. J. C. Meys, Oldenzaal; 8. A. van Dommelen, Velp: 9. H. v. d. Vliet, Vught; 10. L. van Grunsven, 's-Hertogenbosch. Amateurs: 1. L. de Beer, Amsterdam; 2. J. Hofstede, Gouda; 3. J. Pieper, Dieren; 4. Kop pelmans, Amsterdam; 5. Reuter, Amsterdam; 6. J. de Groot, Alkmaar; 7. J. R. de Jong, Gou da; 8. H. Scheers, Wehl; 9. F. Breukemeijer, Apeldoorn; 10. Wilderom, Halfweg. Profs en onafhankelijken, 100 KM.: 1. Jansen, België, 3 uur, l min.; 2. Ovenveel, Middelharnis; 3. Rik Schellens, België; 4. Paul Mertens, Bel gië; 5. C. Valentijn, St. Willebrord; 6. J. de Meyer, België; 7. J. Verschoor, Noordwijker- hout; 8. A. Corthouts, België; 9. P. van Sun- dert, Etten; 10. P. van Nek, Amsterdam. De uitslagen van de Zondag op de Almelo sche wielerbaan gehouden wedstrijden luidden: Dtrielanden-omnium: 1. Holland (koppel PijnenburgJazet) 1014 punt; 2. België (Lonc- keDebruycker) 13 punten; 3. Duitschland (KilianOszmella) 21 punten. Omnium voor amateurs: 1. Arie van Vliet; 2. B. Leene; 3. N. Ooms. In de tijdrace van 500 meter verbeterde Arie van Vliet het met 9.9 sec. op naam van J. van Egmond staande baanrecord en bracht dit op 9.6 sec. De achtervolgingswedstrijd over 5 K.M. (30 ronden) tusschen J. van Hout en F. Slaats werd gewonnen door Slaats, die na vijftien ronden zijn tegenstander had ingeloopen. De overige wedstrijden werden in verband met het slechte weer afgelast. Onder geringe belangstelling zijn Zondag op de Heemsteedsche Wielerbaan waarschijnlijk de laatste wedstrijden in dit seizoen gehouden. Door den regen kon het programma niet ge heel worden afgewerkt. De uitslagen luiden: Sprint over 4 ronden: le rit: N. Kemp (laatste 200 M. 13.4 sec,), 2. J. Cornelissen; 2e rit: 1. Derksen (14 sec.), 2. Olijven; 3e rit: 1. N. Kemp (13.6 sec), 2. O* lijven; 4e rit: 1. Derksen (15.2 sec.), 2. J. Cor-, nelissen; 5e rit: 1, J. Cornelissen (14.2 sec.). 3. Olijven; 6e rit: 1. Derksen (13.8 sec.), 2. N. Kemp. Totaaluitslag: 1. Derksen 3 p., 2. N. Kemp 4 p., 3. J. Cornelissen 5 p., 4. Olijven 6 p. Nieuwelingen-wedstrijd over 25 ronden: le serie: 1. Ligthart, 2. J. van Breda, 3. R, Hes sels, 4. Esveld; 2e serie: 1. Siebeling, 2. Van Halst, 3. Gruyters, 4. T, Jansen. 5. B. W. Rem- kes. Afvalrace voor amateurs en onafhankelijken: 1 G. van Wees, 2. Th. Drost, 3. T Peetoom, 4. J, Rijneveld. Tijdrace over 500 M.: 1. Derksen 35.4 sec., 2. J. Cornelissen 36.4 sec., 3. Olijven 36.8 sec., 4. N. Kemp 37.8 sec. Zondagmiddag zijn op de Vekabaan te Duivendrecht wielerwedstrijden gehouden, die door den regen een ontijdig einde namen, zoo dat de koppel wedstrijd voor amateurs over 60 K.M. na 31 ronden moest worden afgebroken. Deze wedstrijd zal bij gunstig weer Maandag avond worden overgereden. Het resultaat van de race over 40 KM. voor nieuwelingen was: 1. Cornwal 57 min. 35.2 sec., 2. Wenting, 3. van Ieperen. Op één ronde: 4. Loskamp. 5. de Blauw. De recordpoging over 5 K.M. van Bosland is niet doorgegaan, omdat er te veel wind stond. .en met zijn andere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10