Bij San Sebastian's poorten bulderen de kanonnen Vliegtuig te pletter gevallen Léon Blum verdedigt zijn beleid F oolsch-F ransche samenwerking De dienstplicht in Frankrijk DE STAD ZELF LIJKT UITGESTORVEN HET AANBOD DER NON INTERVENTIE IN SPANJE Belgische rexisten opstandig Het nieuws van heden DE BAROMETER PERS M DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VEREENIGDE KATHOLIEKE BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per iposL per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling r\ MliiialiÉliiSiiiiiMteiMr Roode wachtposten in de omgeving van San Sebastian, waarheen thans de nationalisten oprukken Oneenigheid onder de verdedigers om San Sebastian niet een zelfde lot als Irun te doen ondergaan Fuentarrabia door de nationalisten bezet De gijzelaars van Guadelupe in vrijheid Huesca steeds nauwer omsingeld De strijd in het Noorden 114 Paters Augustijnen vermoord )AG 7 SEPTEMBER 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20138 Frankrijks premier weigert terug te komen op de door de regeering aangenomen houding Een oorlog in Europa mogelijk voorkomen Yague nadert Toledo Het gehavende Alcazar nadert den ondergang Léon Blum Verscheidene protocollen ter ver sterking van het bestaande bondgenootschap worden geteekend Generaal Rydz Smigly naar Warschau terug Opgewonden stemming heerscht te Mechelen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimj mini De ministerraad verwerpt een ver lenging van den diensttijd Verdedigingsmateriaal zal verbeterd worden Acht passagiers in de vlammen omgekomen De vacantiereis van koning Edward RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HENDAYE, 7 Sept. (Havas) Het offensief der opstandelingen in de richting van San Sebastian is in vollen gang. Zij trekken om Renteria en het fort Guadelupe heen, omdat zij deze plaatsen ondanks de ontrui ming niet vertrouwen. Langs Pasajes Sancho dalen de opstandelin gen rechtstreeks af naar het station Pasajes, dat achter in de baai als een kleine haven ligt. De Pasajes San Juan niet het fort Trincher- pe, dat door de regeeringstroepen sterk bezet is, zal vermoedelijk de grootste hinderpaal blij ken in den opmarsch der opstandelingen naar San Sebastian. Behalve dit sterk verdedigde fort ligt er vrijwel niets op hun weg. De slag is hier Zondagmorgen begonnen. bekend, dat generaal Varela gisteren een co lonne regeeringstroepen ten Noorden van Ma laga uiteengejaagd heeft. De regeeringstroepen verloren daarbij 120 dooden, 8 mitrailleurs, een vrachtwagen, een munitietrein en een belang rijke hoeveelheid ander materiaal. De in het fort van Guadelupe 6 weken vast gehouden gijzelaars zijn Zaterdagavond laat op vrije voeten gesteld. Alle 160 zijn behouden te Hendaye aangekomen. Zij vertellen, dat ge durende de laatste dagen in het geheel 10 gij zelaars geëxecuteerd zijn. Volgens een mededeeling van het hoofd kwartier van het Aragoneesche front wordt de omsingeling van Huesca dagelijks nau wer aangehaald. De belegerden hebben gebrek aan levensmiddelen en munitie, terwijl zij voorts gedemoraliseerd zijn. Velen deserteeren uit hun gelederen. De troepen van generaal Mola hebben de top pen boven Pasaje Sancho bezet en zij slaagden er in met hun mitrailleurs belangrijk op te ruk ken, ondanks het hevige verdedigingsvuur van Trincherpe. Zij leken dicht bij den weg naar San Sebastian te zijn aangekomen, welken zij in ieder geval onder vuur houden. De wegen voorbij de Bidassoa zijn bedekt met transporten der opstandelingen: batterijen ar tillerie, op auto's gemonteerde mitrailleurs, ge motoriseerde convooien en muilezeltransporten. Stormafdeelingen, die gespecialiseerd zijn in het werpen van granaten, hebben in het Alcazar een kleinen brand weten te doen ontstaan, waardoor de opstandelingen verstikt worden. De belegerden hebben gebrek aan munitie voor hun mortieren, die reeds vier dagen niet meer vuren. Ook hun geweren em mitrail leurs zwijgen. Men verwacht, dat over 24 uur het Alcazar zal z5?,n veroverd. De radiopost van Jerez de la Frontera heeft het volgende bekend gemaakt: „Bij het evacuee- ren van Majorca heeft kapitein Bayo een be langrijke hoeveelheid materiaal achtergelaten, o.m. vier vrachtauto's, 2500 geweren, eenige mi trailleurs, talrijke paarden en muilezels, benevens 600 uitgehongerde gevangenen. Bij San Sebastian is de berg Hueldo door de nationalen genomen. De spoorwegverbinding tus- schen San Sebastian en Bilbao is afgesneden. In Asturië heeft de colonne Arenda een afdeeling militie-troepen op de vlucht gedreven en een commandant en twee officieren, benevens vier mannen der guardia civil gevangengenomen. De radiopost van de streek Malaga meldt, dat de stad volkomen omsingeld is. Geen enkel Spaansch oorlogsschip ligt nog in de haven." Generaal Queipo de Llano heeft Zondag in een redevoering verklaard, dat de strijdkrachten der opstandelingen een overwinning hebben be haald. De regeering te Madrid heeft een sterke colonne gezonden om den opmarsch der opstan delingen bij Talavera de la Reina tot staan te brengen. Ook de afdeeling van kolonel Yague is in een gevecht gewikkeld geweest. Zij heeft eenig automateriaal, een hoeveelheid munitie en twee vliegtuigen buit gemaakt, terwijl 100 man werden gevangen genomen. In het geheel hebben de regeeringstroepen meer dan 350 man verlo ren. Naar de ,,Jour" uit Burgos meldt, zijn 114 Paters Augustijnen van het Escurial door de roode militie zonder vorm van pro ces doodgeschoten. Dit is geschied ondanks de formeele belofte van den president der Republiek Azana, die een oud-leerling van deze paters is geweest. Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngex mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooc de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De strijd in Palestina schijnt ernstiger vormen te gaan aannemen. Om de Joodsche nederzettingen te kunnen beschermen worden door het Britsche gouvernement speciale Joodsche politie-troepen gevormd Verscheidene gezinnen van regeeringsleden zijn te St. Jean de Luz gisteren uit San Se bastian aangekomen. De evacuatie wordt voort gezet. De correspondent van Havas meldt, dat Zondagavond de kanonnen bij de poorten van de stad bulderden. Een kanon, dat in het midden van de stad stond opgesteld, heeft Hernani onder vuur genomen, daar dit plaatsje, dat op 7 K.M. afstand ligt, in handen der opstandelingen is. De stad lijkt uitgestorven. De straten zijn verlaten en de winkels gesloten. Er zouden 300 gijzelaars zijn geëxecuteerd in den loop van de laatste twee weken. De gou verneur, Ortega, heeft Zaterdag de journalisten bij zich ontvangen. Hij gaf toen blijk nog zeer optimistisch te zijn. Wij zullen stand houden, zoo verklaarde hij, want wij zijn sterk en wel gewapend. Dit lijkt echter niet de opvatting te zijn van de meerderheid der bevolking. Trou wens er lijkt verdeeldheid te heerschen onder de verdedigers der stad. Men gelooft niet, dat de Baskische nationa listen en zelfs de socialisten er in zullen toe stemmen, dat San Sebastian een zelfde lot ondergaat als Irun. Uit San Sebastian te Hendaye aangekomen vluchtelingen vertellen, dat te San Sebastian oneenigheid zou heerschen tusschen de' anar chisten en de andere bondgenooten van het volksfront. Eerstgenoemden zouden namelijk aandringen op een strijd tot het uiterste er. voor het geval de opstandelingen de stad zou den innemen, deze te voren in brand willen steken. In den nacht op Zondag hebben de troe pen der opstandelingen na een kort vuur gevecht met de regeeringstroepen de op 3 K. M. ten N. O. van Irun aan de monding van de Bidasoa gelegen plaats Fuentar rabia ingenomen. Het fort Guadelupe is nog steeds in handen der regeeringstroepen. Volgens opgevangen radioberichten is een opstandelingencolonne uit Galicië vertrokken en bevindt zich thans in de nabijheid van Ovie- do, waar in overleg met de bezetting der stad zal worden opgetreden, alvorens de opmarsch naar Santander zal beginnen. Een communiqué van. de opstandelingentroe pen in het Zuiden, dat verspreid is door den zender van de Portugeesche radioclub, maakt PARIJS, 6 Sept. (Reuter) Tüdens een socialistische demonstratie in het Luna park heeft Léon Blum een rede gehouden, die met groote aandacht werd aangehoord. Blum werd bij zijn aankomst begroet met uitroepen als: „Vliegtuigen voor Spanje", en „Leve Blum". In den aanvang zijner rede zeide Léon Blum, doelend op een door een delegatie der metaalbewerkers van de afdeeling Pa rijs ondernomen stap: „Ik wilde geen wreed misverstand laten ontstaan tusschen de re geering van het Volksfront, waarvan ik het voorzitterschap bekleed, en een deel 'der werklieden-groepen zonder een uitleg te geven." Dan de redenen uiteenzettend van de hou ding der regeering met betrekking tot de ge beurtenissen in Spanje, verklaarde Blum, dat de handhaving der Spaansche republiek Frankrijk de veiligheid zijner Zuidelijke gren zen en die zijner verbindingen met Noord- Af rika zou garandeeren. Aan de eene zijde is een veiligheid, aan de andere een risico. Blum verklaarde niet te willen nagaan, welke motie ven een verschrikkelijke en misdadige pers er toe hebben gebracht, ieder te miskennen, die zich met het klaarblijkelijke belang van Frank rijk bezig houdt, doch zeide tevens, dat de re geering daaraan een einde zou weten te maken. De opstandelingen wantrouwen Guadelupe nog steeds, zij denken dat het ondermijnd is. Van tijd tot tijd ontploft een granaat boven het fort, terwijl beneden op den weg van Fontarabie wandelaars van het mooie weer profiteeren. Het radiostation Jerez de la Frontera deel de hedenavond half zeven mede, dat de recht- sche kolonne onder bevel van kolonel Yague tot vier kilometer van Toledo is genaderd en op her punt staat de stad binnen te rukken. De correspondent van Havas is Zaterdag naar Toledo geweest, waar hij zich begeven heeft on der de volksfrontmilitie, die het Alcazar bele gert. Des nachts was het paleis van den mili tairen gouverneur, dat door de opstandelingen bezet was, afgebroken en waren de opstandelin gen langs ondergrondsche gaanderijen naar het Alcazar gevlucht. De vernieling van dit paleis zal de benadering van het Alcazar gemakkelijker maken. I De artillerie gaat voort het Moorenpaleis stukje voor stukje af te breken. De linkerto ren is reeds verdwenen, terwijl een deel van den rechtertoren afgebrokkeld is. De toestand der belegerden is wanhopig en telkens, wan neer de artillerie vuurt, hoort men het ge jammer van vrouwen en kinderen. De kwestie van het politieke recht, al'dus Blum verder, is niet minder twijfelachtig dan het belang van Frankrijk. De Spaansche regeering is een regelmatige regeering van een bevriende natie, gekozen bij algemeen stemrecht. Als men zich op het internationale recht beroept, laat u mij dan zeggen, zoo vervolgde Blum, dat men volgens dit recht morgen inderdaad de regeering van Burgos zou kunnen erkennen. Deze erkenning scheen mogelijk door zekere gebeurtenissen. Inderdaad gebeurde alles, alsof ae regeering der opstandelingen als wettige regeering erkend was geworden. Welk ander middel zoudt ge dan hebben om het interna tionale recht te doen eerbiedigen, behalve een ultimatum? En als men dit internationaal recht niet door geweld deed zegevieren, wat kunnen daar dan niet de gevolgen voor geheel Europa van zijn? Na te hebben verklaard, de volledige verant woordelijkheid voor zijn daden op zich te wil len nemen, zeide Blum, dat men zich niet moest verwonderen, dat men tot deze idee van niet-inmenging Was gekomen, welke tegelijker tijd de redding van Spanje en van den vrede zou mogelijk maken. De Fransche regeering heeft WARSCHAU, 7 Sept. (Reuter.) Met groote voldoening heeft men te Warschau ver nomen, dat het bezoek van generaal Rydz Smigly aan Parijs bekroond werd door de onderteekening van verscheidene protocol len, welke beoogen het Fransch-Foolsche bondgenootschap op ieder gebied te ver sterken. De snelheid, waarmede de resultaten werden verkregen, doet het beste verwachten van de toekomstige ontwikkeling in de Fransch-Pool- sche betrekkingen. Generaal Rydz Smigly is Zondagavond om kwart over negen per specialen trein van het Oost-station te Parijs naar Warschau vertrokken. Tal van autoriteiten hebben den Pool- schen veldheer uitgeleide gedaan. De Poolsche gezant, generaal Rydz Smigly, heeft voor zijn vertrek tegenover een vertegen woordiger van Havas verklaard, dat hij dank baar is voor de vriendelijke en hartelijke ont vangst hem bereid. Het meest hebben hem ge troffen de bewijzen van genegenheid jegens het Poolsche leger. Hij was generaal Gamelin zeer erkentelijk voor de hem geboden gelegenheid de manoeuvres bij te wonen en een bezoek te bren gen aan eenige belangrijke militaire centra. In het bijzonder met generaal Gamelin heeft ge neraal Rydz Smigly zich op vertrouwelijke en nuttige wijze onderhouden. BRUSSEL, 6 Sept. (A.N.P.) Bij de opening van een eenjieidsprijzenmagazijn hebben zich te Mechelen ongeregeldheden voorgedaan. Een directeur der onderneming werd ernstig aan het hoofd gekwetst. De politie heeft van de blanke sabels gebruik gemaakt. De regeering heeft met spoed een honderdtal gendarmen naar Mechelen gedirigeerd, waar een opgewonden stemming heerscht. Later deden zich opnieuw botsingen voor, waarbij een rexistische afgevaardigde en een oorlogsinvalide werden gewond. dit voorstel gedaan, om de internationale ver wikkelingen te voorkomen, waarvan de ernst ons evenmin kon ontgaan als het feit, dat deze binnenkort te verwachten waren. Het gevolg hiervan is geweest, dat ons gedurende veel langer tijd dan wij wensch- ten, de handen gebonden waren, terwijl anderen konden voortgaan de opstandelin gen van het noodige te voorzien. Ons aanbod van 8 Augustus heeft mis schien Europa behoed voor het gevaar van een algemeenen brand. Indien men ver klaart, dat men het gevraagde heeft over dreven, dan verzoek ik u, het woord te ge- looven van iemand, die u nog nooit heeft bedrogen. Met betrekking tot het verzoek der delegatie van de metaalbewerkers, dat de regeering zich uit zou spreken voor een openlijke politiek van hulp aan Spanje, verklaarde Blum, dat dit naar zijn meening de eerste maal zou zijn, dat een regeering na aanvaarding eener interna tionale conferentie haar woord had gebroken. Spr. weigerde dan ook terug te ko men op de houding der regeering en op haar onderteekening. Het is op dit oogenblik niet mogelijk anders te handelen, zonder in Europa een crisis te veroorzaken, waarvan de gevolgen moeilijk te overzien zouden zijn. Blum verklaarde verder, Franschman te zijn, die even trotsch op zijn land is als wie ook, on danks zijn ras. Hij zou dan ook niets toelaten, dat de waardigheid van het republikeinsche Frankrijk afbreuk zou kunnen doen. Blum, die weigerde toe te geven, dat de oorlog onvermijdelijk is, zal, tot op de laat ste minuut van zijn aan de macht zijn, alles doen om dezen te vermijden. Na afloop der rede van Blum, die luide werd toegejuicht, weerklonk de internationale en Werd de kreet gehoord: „Leve Blum". De Fransche volkspartij, waarvan Doriot lei der is, publiceert een communiqué waarin aan gekondigd wordt, dat de vakvereenigingen der metaalbewerkers besloten hebben de fabrieken Maandag te laten stilstaan uit protest tegen de niet-inmengingspolitiek der regeering. §1 VERWACHTING: Krachtige, tijdelijk s stormachtige, later waarschijnlijk af- nemende Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met regen- buien, later opklarend, weinig verande- ring in temperatuur. ss Hoogste barometerstand: 762.8 te Janmayen. Laagste barometerstand 736.0 te Stornowav. Stormwaarschuwingsdienst: Geseind te 12.25 uur aan alle posten van Delfzijl tot ÏJmuiden: Wordt verwacht storm uit T Zuid-Westen. Zon op v.m. 6.22 onder n.m. 7.33. Maan op n.m. 10.16 onuer nm. 2.29. Laatste kwartier 8 Sept. 4.34 v.m Licht op n.m. 8.03. PARIJS, 7 Sept. (Reuter) In verband met de verlenging van den dienstplicht in Duitschland, heeft de Fransche minister raad eveneens de Iegerkwesties besproken. De ministers Daladier en Cot gaven een overzicht van de maatregelen, welke zij in de eerste plaats willen nemen. De aanmaak van munitie, materiaal en gasmaskers zal worden voortgezet, evenals het bouwen van vliegtuigen. De grensverdediging zal worden versterkt door werken, welke onafhankelijk van elkaar zullen zijn. Het aantal technici zal worden vermeer derd. De ministerraad verwierp verlenging van den diensttijd. Toch zal de regeering niettegenstaande zij maatregelen neemt tot versterking van de ver dediging van het grondgebied, een beroep doen op de volkeren een einde te maken aan de be wapeningen. PITTSBURG, 6 Sept. (Reuter) Een driemotorig vliegtuig met negen inzittenden, dat zich naar Alleghany begaf, is nabij Buttermilk Hollow, eenige minuten na den start, in een ravijn neergestort, en in brand gevlo gen. Acht passagiers verkoolden In de vlammen, slechts een vrouw is aan den dood ontsnapt, doordat zij nog voor de ontploffing uit het toestel had weten te springen. ISTANBOEL, 7 Sept. Koning Edward is Zondagavond laat uit Istanboel vertrokken. Hij heeft zich met den door den Ataturk beschik baar gestelden extra-trein naar Sofia begeven. Hedenmorgen is de koning te Svilengrad aan de Turksch-Bulgaarsche grens aangekomen. Hij werd verwelkomd door den broer van koning Boris. Hoe je toestel ook mag werken, Het is zeker buiten kijf, Dat je 't nieuws niet krijgt te hooren, Dat ze geven op lijn vijf. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 De Nanking-regeering is op grond van het Japansche onderzoek belast met de verant woordelijkheid inzake het incident van Tsjeng- toe. In een rede weigert de Fransche premier terug te keeren op de houding der regeering inzake non-interventie in Spanje, «elk initiatief naar zijn meening Europa mogelijk voor een alge meenen brand heeft behoed. Na verscheidene weken onderhandelen is een accoord tot stand gekomen, waardoor de vrede in Zuid-China wordt gehandhaafd. Bij de poorten van San Sebastian bulderen de kanonnen; Fuentarabia door de opstande lingen bezet; de gijzelaars van Guadelupe te Hendaye aangekomen; de verovering van het Alcazar aanstaande. Nabij Buttermilk Hollow in Amerika is een pas sagiersvliegtuig te pletter gevallen, waarbjj acht inzittenden in de vlammen omkwamen. De Fransche ministerraad verwerpt de verlen ging van den diensttijd, doch besluit tot verbete ring van het verdedigingsmaterieeL Generaal Rydz Smigly keerde naar Warschau terug, na verscheidene protocollen ter verster king ran het Poolsch-Fransche bondgenootschap te hebben onderteekend. Woensdag zal de geheele petroleumindustrie in Mexico wegens staking wo.den stilgelegd. Belgische rexisten verwekten te Mechelen onre gelmatigheden. Mevr. Markham is te New York geland en met het gebruikelijk eerbetoon ontvangen. De Biddag in Limburg tot een grootsche mani festatie van trouw aan Kerk en Bisschop gewor den. Eerste Jaargetijde voor Mgr. Aengenent z.g. in de Haarlemsche Kathedraal. Staking bij de firma Nico ter Kuile te En schede. Onze Regeering beraadt zich nader over de te volgen gedragslijn inzake de uitwijzing van vier Nederlanders uit Duitschland. Kano omgeslagen te Amsterdam; twee kinderen verdronken. Ontploffing aan boord van tankschip te Mis singen. Het R. K. F.-elftal verliest te Eindhoven met 41 ran Jugendkraft Wïen. Blauw Wit wint het Arol-tournooi door een 40-zege op Z. A. C. Sparta en A. D. O. in de finale van het Zilveren Bal-tournooi. De Britsch-Indiërs kloppen het Nederlandsche hockey-elftal met 81. Mej. Terwindt drievoudig tenniskampioen. Hughan verovert den titel in het heerenenkel spel. Jo Waalberg vestigt te Kopenhagen een nieuw Nederlandsch record 200 meter schoolslag. Scherens wint bij de revanche der wereldkam pioenschappen te Parijs. O Stand op Maandag 1 uur n.m.; 739.8 Vorige stand: 743.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1