STADSNIEUWS DANSLES H. KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 DE UREN GAAN V O O R B IJ TOT 1 OCTOBER Haarlem, 7 Sept. N.V. Haarlemsche Auto Centrale Prijzen vanaf f1025.- MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 HAARLEM ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f2.05 WITTOP KONING CROOTE MOCELIJKHEDEN Dansinstituut voor R.K. Middenstand AGENDA HET DREIGENDE BIOSCOOP CONFLICT Protestvergadering van het personeel OPBRENGST COLLECTES. Bijna tweeduizend gld. voor liefdadigheid BIJKERK TE SPAARNDAM Koperen jubileum gevierd GEMEENTERAAD Voor de Stille Armen HET LUNAPARK Haarlemsche caféhouders protesteeren Geschenk voor Frans Halsmuseum K. J. M. V. „St. Augustinus" Orgelbespeling Leeraren Middelbare Nijverheids scholen „J. J. CREMER' Tooneelwedstrijd-programma voor het a.s. seizoen Afscheid Jos Obdam Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Dinsdag 8 September WELVAART-COMITÉ Krachtige voortzetting der actie Een manifest De circulaires Haarlems Vrouwenkoor Keuring of geen keuring Onze lessen worden gegeven in besloten clubs, aanvang 21 September. - De prijzen voor een volledigen cursus varieeren van f 12.-tot f 16.50 Betaling naar verkiezing. Inschrijving dagelijks Vraagt prospectus ALS DE WIJN IS IN DEN MAN.... I Auto reed in de sloot BURGERLIJKE STAND SANTPOORT Bioscopen 8 September Bioscopen KANOSPORT Zwet-race 1936 Stationsplein, Tel. 11094 - Houtplein, Tel. 14125 Vanmiddag om 5 uur was het personeel der vijf Haarlemsche bioscopen in een der zalen van café Brinkmann bijeengeroepen om te pro testeeren tegen het voorstel van het gemeente bestuur, om de vermakelijkheidsbelasting van 20 tot 25 pCt. te verhoogen. Dit personeel meent, dat het straks de dupe zal worden van een dreigend langdurig conflict en het wilde daarom in het openbaar op de eventueele gevolgen voor de Haarlemsche ge meenschap wijzen. In de St. Josephkerk werd Zondag onder alle K.H. Missen een liefdadigheidscollecte voor de armen gehouden, welke 457.20 opbracht. In de St. Antoniuskerk werd een collecte gehouden voor het St. Franciscus Liefdewerk. De op brengst was 675. In de kathedraal werd even eens een collecte voor de armen gehouden, waarvan de opbrengst 840.56 bedroeg. Totaal hebben dus de katholieken in de drie parochies weer 1972.76 voor de liefdadigheid gegeven! Zondag is te Spaamdam het koperen jubileum van de Bijkerk gevierd in een hartelijk mede leven van alle parochianen. Des morgens droeg de pastoor der parochie, cle zeereerw. heer C. F. J. Berkemeijer, in de feestelijk versierde kerk een plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door den weleerw. heer J. S. Groen, oud-kape laan der parochie, en door een pater van het Missiehuis te Driehuis, als subdiaken. Kapelaan Green hield een predikatie, waarin hij de stich ting der kerk memoreerde. Des middags werd de heer P. Jukes, die zijn koperen jubileum als koster vierde, gehuldigd. Pastoor Berkemeijer overhandigde hem met eer. vriendelijke toespraak een gouden horloge als blijk van waardeering. Des avonds celebreerde de pastoor een plech tig Lof met aitistentie van de kapelaans Ber ger, kapelaan der parochie, en v. Diest, uit Haarlem. Ook nu toonden de feestvierende pa rochianen weer groote belangstelling. Pastoor Berkemeijer hield tijdens het Lof een predikatie. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 9 Septem ber 1936, des namiddags te 1.30 uur in cte Sta tenzaal, vermeldt o. a.: Aanvaarding schenking; Wijziging Reglement Gemeentelijke Bank van Leening; Wijziging uit breidingsplan „Zuid-West"; Verleenen renteloos voorschot zes woningbouwcorporaties; Verkoop grond; a. Junoplantsoen (N.V. „Hogerveka") 2. Van Nesstraat (H. Th. Lindenbom)c. Burg wal hoek Spaarnwouderstraat (F. Hop)Wijzi ging verordening heffing belasting op verma kelijkheden en heffing van leges; Verordening regelende het verleenen van wachtgeld of pen sioen aan Wethouders na hun aftreden en van pensioen aan hun weduwen en weezen; Toe kenning bijdrage aan de commissie voor het onderwijs aan de schoolvrije jeugd; Verleenen machtiging aan B. en W. om medewerking te verleenen tot plaatsing Lunapark. Benoeming: a. leden vaste commissiën; b. drie tijdelijke leerkrachten H.B.S. A met 5-j. c. Ingekomen: N.Nf 100 M. A,120 N. N5 H. M. E. S5 De Commissie van de Stille Armen schrijft ons by deze opgave; Wij zijn uiterst dankbaar voor deze milde bijdragen en bidden dat de goede gevers er rijken zegen en innerlijke vreugde door mogen verwerven. Zij zijn wel van een goeden geest geleid, deze goede gevers, want op geen oogenblik, zagen wij met meer zorg ons kassaldo verminderen dan juist nu. In den zomer-, vacantie- en reistijd immers, wordt er zoo moeilijk om de „thuis" zijnde ar men gedacht, dus weinig gegeven. Hoe kan het anders. Op een tocht naar Kopenhagen, met vele honderden vroolijke reisgenooten, op een wandeling langs „la Cascade de Coo", in een zonnig verblijf van een badplaats, daar heeft men aan iets anders te denken dan aan.... de Stille Armen van Haarlem. Toch konden zij evenmin buiten steun, als in Januari, toch nieuwe adressen, toch tets extra's voor de kinderen, waar de school begon, toch bleef moeder ziek, toch.... toch.... ach wat een zorgen, wat donkere wolken! Maar uit die wolken, plots een lichtstraal in den vorm van bovenstaande giften. De armen werden niet vergeten zelfs niet in den vacantietijd. Daar voor een extra woord van hulde en dank, daar voor nog eens vermeld de gift van f 120. Zijn wij nu door alle zorgen heen? Kunnen wij vacantie nemen? Meer dan 20 gezinnen, meer dan f 500 uitgaven per maand. Geen va cantie! Voort gaan wij met steunen, helpen ge ven.... en vragen om medewerking. Verdere giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau onzer Courant, zoo mede bij onzen penningmeester, adres Gast huissingel 64, Postgiro 13543. De Vereeniging „Onderling Belang" te Haar lem, afdeeling van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters heeft aan B. en W. en den Raad een adres ge zonden. naar aanleiding van het voornemen om een Lunapark te laten verrijzen in het Noor delijk gedeelte der gemeente. Adressanten wijzen er op, dat dit amusements bedrijf zeer eenzijdig is, waardoor een klein ge deelte der neringdoenden gebaat zal zijn. Ver der wordt gewezen op de minieme koopkracht der Haarlemmers en uit dit alles concludeert de vereeniging, dat het Lunapark niet door zal moeten gaan. B. en W. deelen den Raad mede, dat Me vrouw de Weduwe W. Dijsselhof-Keuchenius aan de gemeente ten geschenke heeft aange boden, ter plaatsing in het Frans Halsmuseum, een twaalftal teekeningen en pastels van de hand van wijlen haar echtgenoot, den heer G. W. Dijsselhof. Nu de vacanties ten einde loopen, gaat de K. J. M. V. „Sint Augustinus" weer haar win- terprogramma beginnen. De openingsavond van het seizoen 1936—1937 zal gehouden worden Donderdag 17 September. Dank zij de mede werking van de directie van café-restaurant Gebrs. Brinkmann, Groote Markt, zullen alle bijeenkomsten weer in een der frissche boven zalen kunnen worden gehouden en zooals vorige jaren het geval was, steeds des Donderdags avonds. Ter inluiding van cit seizoen spreekt Zondag middag 13 September, van 1 uur tot 1.20 uur, de moderator van het Nationaal Verbond, rector L. Beune, voor de microfoon van den K.R.O. Ongetwijfeld zullen alle leden van de K.J.M.V. „Sint Augustinus" en vele katholieke jonge middenstanders, die nog niet als lid zijn toege treden, dien Zondagmiddag luisteren. Voor nadere kennismaking met de K.J.M.V. worden zij verwacht Donderdagavond om kwart voor negen uur in de bovenzaal van café Brink mann, Groote Markt, waar het winterprogram- ma besproken zal worden. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 8 September, 's avonds van 815 tot 9.15 uur, door den heer George Ro bert, zal het volgende programma worden uit gevoerd: 1 Prélude et Fuéue C majeur, C. Saint-Saëns; 2 Fantaisie op. 101, C. Saint-Saëns; 3 Prière, C. Franck; 4 Communion, Jos. Jongen; 5 Fan taisie, S. Rousseau. De 19e algemeene vergadering van den Bond van vereenigingen van leeraren aan middelbare nijverheidsscholen in Nederland is Zaterdag te Haarlem gehouden onder leiding van den waarnemenden voorzitter, ir. J. Penning uit Enschede. In zijn openingswoord ging de voorzitter de belangrijkste lotgevallen na van het middelbaar nijverheidsonderwijs in het afgeloopen vereeni- gingsjaar en behandelde daarbij meer speciaal enkele punten uit het rechtspositiebesluit 1935. Door den dood ontvielen den bond in Mei j.l. de zeer verdienstelijke voorzitter M. Sirag Jzn., leeraar aan de M.T.S. te Utrecht en de heer H. J. Kolk, eveneens leeraar aan de M.T.S. te Utrecht. Na afdoening van een groot aantal huishou delijke zaken werd het hoofdbestuur als volgt samengesteld: Voorzitter: A. B. Potma, Haarlem. Secreta ris: B. J. van der Wal, Leeuwarden. Penning meester: C. Grinwis, Rotterdam. Leden; ir. H. V. Couwelaar, Amsterdam en E. Zweekhorst, 's-Hertogenbosch. De Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" herdenkt in het a.s. seizoen haar 55- jarig bestaan met een Nationalen Tooneelwed- strijd, waarvoor het volgende programma is vastgesteld: 13 October geeft „J. J. Cremer" haar ope ningsvoorstelling met opvoering van de première „Er was een steenhouwerblijspel in 3 be drijven, door J. W. van der Heiden en Henk Bakker, onder regie van den acteur Jan van Dommelen. 3 November heeft de le wedstrijdvoorstelling plaats door de vereenigde *tooneelvereenigingen A.D.O.D.V.S. te 's Gravenhage met „de Dienst knecht in het huis", zedespel in 5 bedrijven door Charles Rann Kennedy, onder regie van W. de Vletter. 8 December 2e wedstrijdvoorstelling door de Rederijkerskamer „Helmers" te Amsterdam met „De Duivel", spel in 3 bedrijven van Franz Mol nar in de bewerking van Adolphe Engers, onder regie van Cor Pieters. 19 Januari 3e wedstrijdvoorstelling door de Kon. Erkende Declamatie Club „Mutua Amicl- tia" te Rotterdam met „Blanke Ballast", een spel van Afrika's Westkust in 3 bedrijven door Leon Gordon, onder regie van Cor de Wolf. 2 Maart 4e wedstrijdvoorstelling door de Utrechtsche Rederijkerskamer „Molière" met „Sonna", Indisch tooneelspel in 3 bedrijven door Jan Fabricius, onder regie van F. L. Heil. 13 April slot-voorstelling door „J. J. Cremer", met nader te bepalen stuk. Verslag van de jury voor den wedstrijd en prijsuitreiking. Alle tooneelvoorstellingen hebben weder plaats in den Stadsschouwburg. KUNT U NOG PROFITEEREN VAN DE ZOMERPRIJZEN HARMENJANSWEG 67 A - TELEF. 16100 Dezer dagen vond het afscheid plaats van den heer Jos Obdam, als arbeider aan de centrale werkplaats der Ned. Spoorwegen, na een dienstverband van ruim 38 jaren. Door vele collega's en vrienden omringd werd de heer Obdam door een van zijn collega's toe gesproken en hem werd namens het personeel een ruststoel aangeboden. Ook nog een bloe menmand en een kist sigaren mocht de schei dende in ontvangst nemen. De heer Obdam dankte ontroerd voor de hem gebrachte hulde en voor de cadeaux en nam vervolgens afscheid van collega's en vrienden om welverdiende rust te gaan genieten. Progr. I Hilversum II (Huizen) Progr. II Hilversum I Progr. III. 8.00, 8.20, 8.30 Keulen, 8.45 Diver sen, 10.05, 10.20, 10.50 Keulen, 11.20 Parijs Radio, 12.20, 12.50, 12.51, 1.30, 1.30, 1.50 Brussel VI., 2.20 Keulen, 3.20, 4.05, 4.35 Droitwich, 4.50 Keu len, 6.05 Brussel VI., 6.50 Parijs Radio, 7.50, 8.05, 8.20, 8.30 Keulen, 10.20 Brussel VI., 10.30, 10.35 Brussel Fr., 10.50 Berlijn (Keulen). Progr. IV. 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel VI., 10.35, 10.50, 11.05 Londen Regional, 11.20, 11.50, 12.35, 1.50, 2.35 Droitwich, 3.20, 4.50 Lon den Regional, 5.35 Droitwich, 6.20 Diversen, 6.50, 7.35, 7.50 Droitwich, 8.20 Londen Regional, 9.15, 10.00, 10.20, 10.30, 11.35, 11.50 Droitwich. Progr. V. 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen. 7.00 n.m. Eigen Gramofoonplatenconcert: Opera 1. Carmen, Tossy Spiwakowski. 2. Paljas, Heinrich Schlusnus. 3. Don Juan, Sopraan, Bariton en orkest. 4. Ein Maskenball, Heinrich Schlusnus. 5. Die Zauberflöte, sopraan, bariton en orkest. 6. La Traviata, Sypmphonie-orkest. 7. Aida, koor en orkest. 8. Marta, Staatsopera en orkest. 9. Barbier de Sevilla, sopraan, tenor en orkest. 8.00—12.00 Diversen. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. Da prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge- iinnen. Nu de vacanties voorbij zijn en veronder steld mag worden, dat alle Haarlemmers en ook de inwoners der gemeenten in den om trek tot hun haardsteden zijn teruggekeerd, gaat het Welvaart-Comité te Haarlem zijn actie tot vermindering' der werkloosheid met kracht voortzetten. Trouwens, ook in de vacantie heeft het niet stil gezeten: ongetwijfeld hebben vele stadge- nooten in openbare gebouwen, gemeentelijke instellingen, autobussen, vervoermiddelen der Gemeentereiniging, bankinstellingen, zaken en bedrijven, enz. het pakkende reclame-affiche van het comité (ontwerp Misset en Zoon, al hier) gezien, waarop twee nijvere handen, waar van één een truffel draagt, bezig zijn met met selwerk. Op den achtergrond is een steiger van een bouwwerk aangeduid. Het affiche draagt het korte, maar veelzeg gende opschrift: „Welvaart door Werk", met de bijvoeging „Welvaart-Comité, Nassauplein 4, Tel. 11663". Voorts is en wordt een „Manifest aan de in gezetenen van Haarlem en omstreken" ver spreid, dat ais volgt luidt: Het Welvaart-Comité te Haarlem vraagt uwe welwillende aandacht voor zijn werkzaamhe den, teneinde te komen tot vermindering der werkloosheid en een terugkeer tot het normale zakenleven. Het Welvaart-Comité heeft ten doel u aan te sporen, Nijverheid, Handel en Industrie weer van orders te voorzien. De werkloosheid kan niet bestreden worden door steun, hoezeer dit een gewaardeerde hulp beteekent aan de duizenden werkloozen hier ter stede, doch werk moet er komen. Hieraan kunt u allen meehelpen, door uwe inkoopen bij handelaar of winkelier niet lan ger uit te stellen. Grootere en kleinere repara ties, tot bouworders toe, moeten niet nagelaten of aangehouden worden. De ,,Meer-werk-acie" in Amsterdam heeft bewezen, dat men door gemeenschappelijke samenwerking uitstekende resultaten kan be reiken; ook in Haarlem is dit mogelijk, indien gij allen hieraan naar vermogen wilt mede werken. De geringste opleving in Handel en Nijver heid beteekent werk voor den arbeider. Herwonnen levenskracht en levensvreugde voor de vele beproefde gezinnen. Gevoelt u met ons, dat hulp zeer dringend noodig is, zoo ja, dan zullen wij het ten zeerste waardeeren, indien u onze actie daadwerkelijk wilt steunen. Laat de oproep tot bestrijding der werkloos heid in Haarlem niet tevergeefs geklonken heb ben. Geeft dan nog heden uwe opdrachten. U dient hiermede het algemeen belang en uzelf. Helpt mee de welvaart opbouwen door werk, orders en vertrouwen. Welvaart-Comité Haarlem en Omstreken, Nassauplein 4, Telef. 1163. Tot zoover dit manifest, waarvan met reden verwacht mag worden, dat het zijn uitwerking niet zal missen. Wij bevelen het met warmte aan in de aandacht onzer stadgenooten. Van de bekende circulaires van het Wel vaart-Comité zijn tot heden verzonden onge veer 9000 stuks, terwijl ruim 1600 gereed lig gen voor verzending. Men legge ze niet onge lezen ter zijde, maar vuile ze in. Zoo werkt men naar vermogen mede met het Welvaart- Comité om de nog altijd groote werkloosheid in Haarlem en omstreken zoo niet geheel te doen verdwijnen, dan toch in belangrijke ma te te doen verminderen. Op Vrijdag 4 September heeft „Haarlems Vrouwenkoor" zijn jaariijksche ledenvergade ring gehouden. De voorzitster Mej. T. Noorman, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hierna werd overgegaan tot 't afwerken van de agenda. Na de pauze zette de dirigent de heer Lieven Duvosel, zijn plannen uiteen voor het komend concert. Het belooft weer een heel mooi pro gramma te worden en zeker zullen de dames de werken met veel genoegen in studie nemen. Na afloop dankte de voorzitster de aanwezi- zigen voor hun opkomst en hoopte, dat zij in het nieuwe seizoen de repetities weer met veel animo zouden bezoeken. Een abonné klaagt erover, dat het werk in de provinciale werkverschaffing te Bergen lichame lijk voor de bij die werkverschaffing geplaatste werkloozen zoo zwaar is, dat vele menschen het niet vol kunnen houden. Inzender meent, dat de controle van deze uitvallers door de daarvoor aangewezen doctoren onvoldoende is. De docto ren zouden zich veel te gemakkelijk van deze controle afmaken. Wat de dokter zegt is juist, zoo oordeelt men volgens inzender op de Gem. Arbeidsbeurs, ook al is het voor den onderzochte onmogelijk ver. der te werken. Wil de man niet werken, dan wordt hij geschorst en krijgt geen ondersteuning. Als de politie ziet, dat een paard mank voor een wagen loopt, dan krijgt de voerman een bekeu ring en het paard wordt op stal gezet. Maar een werklooze, voor wien het werk in de werkver schaffing te zwaar is en die toch door den dokter is goedgekeurd, wordt uitgesloten en daarmede wordt tegelijkertijd zijn gezin getroffen. (Red). Wij hebben deze klacht overgebracht aan den directeur van de Arbeidsbeurs, die ons mededeelde, dat het werk in de Provinciale werk- verschaffing niet zwaarder is dan in andere. De dokters controleeren zeer nauwkeurig, ook al lijkt dit voor een leek niet zoo. De directeur heeft persoonlijk een onderzoek ingesteld. Heeft de inzender niettemin klachten, dan moet hij zich tot de bevoegde autoriteiten wenden, zoo deelde de directeur ons mede. Er gaat bijna geen kantongerechtszitting voor bij of er komen gevallen voor, waarop het stem pel past, een variant op een bekend spreek woord: „Als de wijn is in den autobestuurder, rijdt de auto in een sloot of tegen een anderen auto aan." Ook Maandagmorgen stond een auto bestuurder terecht, uit Rijswijk, die op 21 Juni j.l. in de gemeente Aalsmeer, dank zij den ster ken drank, welke hij had geconsumeerd, zonder eenige reden of aanleiding met zijn auto in een sloot terecht kwam. Hij had „maar" een snel heid van 60 K.M. gehad. Den man was ten laste gelegd, dat hij het verkeer in gdvaar had gebracht en onder den invloed van sterken drank een auto had be stuurd. Zooals gebruikelijk kwam verdachte met cie „verdediging", dat hij toch niet zoo erg onder den invloed was geweest. Hij had maar vier glazen vier en vier borrels gedronken! Achter in den auto hadden nog veel ergere feestvierders gezeten dan hij. Hij was, och arme, in slecht gezelschap gekomen. De verbalisant gaf toe, dat de andere inzit tenden door het dolle heen waren geweest. Ver dachte was vrij ordelijk De autobestuurder beklemtoonde dit met de opmerking, dat hij den heelen dag had zitten visschne en maar even de bloemtjes had buiten gezet. Een vrouwelijke getuige vertelde omstandig van de ijselijke gebeurtenissen, die zich hadden afgespeeld. De auto reed zeker 70 K.M. per uur ener zaten kerels in overhemd in, héél erg verhit. Het was ontstellend geweest en ze had nog gezegd, toen de auto den fatalen zwaai maakte: „Daar gaat iets en dat cteugt niet". Inderdaad ging het niet goed. Auto plus zijn luidruchtige en benevelde inhoud ging zwemmen in de mod dersloot langs den weg. „Ze roken geweldig naar den drank, de lucht kwam het water uit", be schreef de vrouwelijke getuige in geuren en kleuren. Dan moet het toch wel erg geweest zijn! De eisch was acht dagen hechtenis voor de dronkenschap, met tien maanden intrekking van het rijbewijs, en ƒ8 boete subs, vier dagen hechtenis voor het in gevaar brengen van het verkeer. De kantonrechter veroordeelde den Rijswijkenaar tot zeven dagen hechtenis en drie maanden intrekking en 25 boete of tien dagen hechtenis. De rechter nam daarbij in aanmer king dat de autobestuurder een zaak had en zijn rijbewijs slecht kan missen. Ondertrouwd: 7 Sept. J. W. J. Thomas en W. J. B. G. Kuiper. Geboren: 3 Sept. C. Schat—v. Wieringen z; L. M. de Quaasteniet—Lams z; 4 Sept. A. Kuik Lamboo d; 5 Sept. G. H. v. DelftJanszen z; A. H. E. Beelen—Verheijde z; A. P. Meure—Al- sema z; J. E. C. PrinsenSoutberg z; 6 Sept. L. E. WesterkampRekers d; A. M. Boxs Vöiker d. Overleden: 4 Sept. C. de Goede, 71 j„ Iordens- straat; 5 Sept. M. G. Bremer, 82 j„ Ooster Tuin dorplaan; H. J. Rappoldt, 38 j., L. Raamstraat; G„ 3 j„ z. van J. Feringa, Jacobijnestraat; 6 Sept. M. Becker, 55 j., Tweede Zuidpolderstraat; H. J. G. DuffelsBodt, 72 j„ Tetterodestraat; J. Blankert, 37 j., Siriusstraat. J. van Sambeek t In den jeugdigen leef tijd van 23 jaar is gisterenmiddag na een hevig lijden nog onverwacht, overleden de heer J. van Sambeek. Vol levenslust en levensmoed ging hij eenige weken geleden met zijn „jongens" uit Driehuis naar het kamp te Nijmegen. Als jeugdleider was hij zeer gezien en als baljuw van het Kruisvaart-Cohort Velsen-Driehuis heeft hij ondanks zijn zwakke gezondheid, uitstekend werk verricht. Het was dan ook daarom, dat hij benoemd werd tot districts-baanderheer voor de geheele streek tusschen Hillegom en Bever wijk. In Nijmegen kwam de eerste ernstige Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkings bureau, 8 uur; Haarlem's Zanggenot, 8 uur. Frans Halstheater „Allotria" met Renate Müller, Jenny Jugo, Heinz Ruhmann enz., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Shirley Temple in „De kleinste rebel" (geprolongeerd), 2.30, 7 en. 9.15 uur. Luxortheater „Vrouw of secretaresse" en de stereofilm, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace „De wandelende dood", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Kleermakers, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling kwart over 8kwart over 9. Frans Halstheater: „Allotria" met Renate Müller, Jenny Jugo, Heinz Ruhmann, enz., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Shirley Temple in „De kleinste rebel" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Vrouw of secretaresse" en de Stereofilm, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace-filmac, 115 uur; „De wandelende dood", 7 en 9.15 uur. waarschuwing van den reeds lang naar hem g'lurenden dood en hoewel hij weer zoover op- knap.te, dat hij na eenigen tijd het ziekenhuis mocht verlaten en per auto naar huis mocht worden vervoerd, kwamen nieuwe aanvallen na zijn aankomst in het ouderlijk huis. Hevig is zijn lijden de laatste weken geweest, maar nog altijd hield hij zijn optimisme, zijn wil om beter te kunnen worden en te kunnen werken, totdat O. L. Heer hem Zondagnamiddag tot Zich riep. J. van Sambeek was in Santpoort de bericht-, gever voor de Nieuwe Haarlemsche Courant. Zijn arbeid en zijn journalistiek inzicht waren zóó goed, dat zijn medewerking aan de courant ook tot Haarlem werd uitgebreid. Zijn wankele gezondheid en de voorzichtigheid die voortdu rend met hem betracht moest worden (tegen zijn zin) maakten het nog niet mogelijk de car rière te maken die, wat zijn prestaties be treft, zeker voor hem zou zijn weggelegd. Is de jeugdbeweging van Velsen getroffen, heeft de courant een goed en prettig medewer ker verloren, de grootste smart zal de familie te torsen hebben. Onze deelneming gaat naar haar uit. Er zal in deze dagen veel voor de zielerust van Janus van Sambeek gebeden worden. Voor de Zwet-race 1936, welke jaarlijks geor ganiseerd wordt door de Kano-Vereeniging „De Zwetplassers" op het Zwet (gemeente Wormer), bestond ditmaal groote belangstelling. Dit gold eenerzijds de inschrijvingen van de 6 Olympi sche deelnemers en anderzijds de revanche van de Zaan-race 1936. De uitslagen luiden als volgt: Zwetrace in 9 2 kano's: 1. H. MuusseW. Gobielje, Quo Vadis, 36,40.4; 2. W. A. Prins—C. van Eyck, Plassers, 37.23. R 2 S kano's: 1. j. KraaierN. Tates, Geu zen, 34 min. 30 sec. RIS kano's: 1. J. Vrolijk, Geuzen, 40.39.2; 2. J. Stadt. Quo Vadis, 47.21.4; 3. J. Leeuwerink, Zwetplassers, 42.43.4. R 4 S kano's: 1. Quo Vadis met R. Stadt, G. Houwertjes, H. Stdnhauer, W. Lenghaus, in 34.8.4. K 1 kano's: 1. J. van Tongeren, Geuzen, 40.18.8; 2. E. J. Ypma, GeuZen, 44.9. Dames-race over 300 M. in R 1 S: 1. J. Lin- gius, Plassers, 2.2.2; 2. T. Thie. Quo Vadis, 2.5. Dames-race over 600 M. in K 1 kano's: 1. J. Lingius, Plassers, 3.56.4- 2. Th. Thie, Quo Vadis, 3.59. Adspiranten race over 500 M. in R 1 S kano's: 1. H. Kraaier, Geuzen, 2.55.4; 2. P. Scholtz, Geuzen, 3.8. UIT HET FRANSCH VERTAALD DOOR CHRISTINE KAMP llllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllillllllllllllllllllllllllllllll 8 HOOFDSTUK IV Toen de gasten vertrokken waren, ging Arnaud d'Eskerona terug in zijn kantoor. Zijn broer kwam hem daar opzoeken en vond hem voor zijn schrijftafel, bedekt met registers en landbouwkundige bladen, maar werkeloos en het hoofd in de handen. ,Me dunkt, je bent niet tevreden," zei hij zachtjes in de Baskische taal. „En ik dacht nog al, je een pleizier te doen." Zijn oudere broer hief het hoofd op en zei langzaam en alsof hij er spijt van had: „Ik zou je eerder hebben moeten bedanken, want je meening is goed, maar ik vraag mij af en cck Michel deed het, welke de uitwerking zal zijn van je edelmoedigheid. Zal de bruidsschat van Margaïta, nu door jou als verdubbeld, haar meer geluk bezorgen?" „Zeker, want nu kan zij kiezen, wien zij wil." Arnaud d'Eskerona had een potlood opgeno men en prikte er mee in het vloeiblad voor hem, alsof hij zijn vingers wilde bezig houden. Was de keus dan zoo moeilijk? Zou die zich dan niet bepalen tot Dominique d'Ubalde, zoo'n edel karakter onder zoo'n eenvoudig uiterlijk? En hij geloofde niet, dat zijn jonge buurman zich tegen zijn plan zou verzetten. Janeki hernam: „Bederf mijn blijdschap niet, broer! Aan wien zou ik mijn fortuin nalaten, zoo niet aan de erfgename van onze familie? Ik hoop dus, dat je niet boos op my bent, maar de villa van Goede Ontvangst in Biarritz met je tegenwoordigheid zult vereeren." Arnaud wierp zijn potlood weg en met de vuist op tafel slaande, riep hij uit: „O, wat dat betreft, zul je mij daar nooit zien komen." De jongere broer zou hebben willen protestee ren, maar hij koesterde voor zijn broer al den eerbied, dien elke echte Baskier gevoelt voor den oudste in de familie. Hij vond, dat het nutteloos was aan te dringen en als een jongen, die een standje heeft gekregen, onttrok hij zich aan verdere opmerkingen en mompelde: „O, wij zullen wel eens zien!" Hij verwijderde zich zachtjes. In de hal was tante Gracieuse bezig alles weer op orde te brengen. „Je blijft toch eten?" zei zij vroolijk. „Neen, ik moet naar huisen dan Arnaud is boos om mijn geschenk aan Margaïta. Hij zal later wel bedaren." Hij riep zijn chauffeur en stapte in zijn prachtige Limousine met de kinderachtige blijdschap, die hij steeds gevoelde, dat hij kon genieten van al de voordeelen, die het fortuin iemand kan verschaffen. De auto reed ge- ruischloos weg. Margaïta kwam juist de trap af. Zij was zich gaan verkleeden en had een donker japonnetje aangedaan, dat voor den avond geschikt was. „Wat," zei zij, „is oom al weggegaan? En ik heb hem niet eens vaarwel gezegd!" „Ik geloof, dat je vader met hem een kleine woordenwisseling heeft gehad," antwoordde tante, die de gebruikte kopjes op een blad zette. „Maar het is niets bijzonders, morgen denken zj er niet meer aan." Maar het diner werd stilzwijgend gebruikt, Margaïta was blij, toen het ten einde was. Zij ging naar de hal en koos twee bouquetten uit van die zij ontvangen had. „Wat ga je daarmee doen?" vroeg haar tante. „Ik ga naar het kerkhof, ik zou graag mijn bloemen neerleggen op de graven van mama en van mijn broers." Die wensch leek zoo gewettigd, dat de oude dame geen voorwendsel kon vinden om zich er tegen te verzetten. „Neem Belza mee!" raadde zij haar aan. Belza was een zwarte spaniel met witte borst, die mijheer d'Eskerona voor de jacht gedres seerd had. Hij was gek op zijn jonge meesteres en toen zij hem riep, kwam hij direct aanloo- pen, hoewel hp lui was ten gevolge van een overvloedigen maaltijd en juist voor het keu kenfornuis was gaan liggen. Yocheppa, die bezig was het vuur in te rekenen, want in de echte Baskische huizen mag het nooit uitgaan, richtte zich op en zei in haar eigen taal: „Waar ga je heen, mijn ster?" Zij bleef staan op den drempel, rechtop, ondanks haar vermoeiend werk van den dag. Haar grijze haren in een toetje gedraaid, be dekt met een zwarten doek, gaven iets zachts aan haar beenig gezicht, waar de onrust zich scheen te verbergen over dien laten tocht. Margaïta toonde haar van verre de bloemen en het kleine bezempje, dat zij gewoon was te gebruiken om de graven af te stoffen, Yocheppa vroeg niets meer, zij vond het passend, dat op het einde van zoo'n mooien dag, de feestelinge aan de dood-en dacht. Het was schemerig in de laan, waar de eiken hun takken ineen strengelden, maar de weg was nog verlicht door de stralen van de onder gaande zon. Misschien zetten zij ook de ramen in vlam van de villa in Biarritz, geheel gelijk aan haar ouderlijk huis, maar die niet de langdurige herinneringen van het verleden in zich bevatte. De Rhune verhief naar de lucht zijn zware massa, donker violet getint. Margaïta herin nerde zich, dat zij als klein meisje de armen er naar uitstrekte alsof zij er bezit van wilde nemen als van een stuk speelgoed. Nu keek zij ook naar den berg, maar zooals men een grootmoeder aanziet, van wie men een goeden raad wenscht te ontvangen. Inderdaad kon zij niet meer duidelijk haar weg onderscheiden. Eerst bedwelmd door de ge- lukwenschen, de complimenten, die zij ontvan gen had voelde zij nu, dat de zuivere lucht, de kalmte der natuur die opwinding tot be daren bracht. Zij begon beter haar tegenwoor dige situatie te begrijpen; gisteren eenvoudig erfgename van Eskerona, nu de met weldaden .overladen nicht van een Amerikaan, eenige malen millionnair, werd zij het doelwit van hebzucht en begeerigrheid. Was dat niet gevaarlijk? In het klooster had de eerwaarde rector herhaaldelijk de jonge meisjes gewaarschuwd, dat een groot fortuin niet noodzakelijk is voor een gelukkig leven; hij beweerde, dat slechts één zaak noodig is: in alles den H. Wil van God te zoeken en hp voegde er aan toe: „Kinderen, geloof mp: Het goud, dat te gemakkelijk in de handen valt, wordt dikwijls de oorzaak van groote zonden! Verlang er niet naar! Wie weet, hoeveel ram pen het over u zou doen neerkomen." Ja, dat zei de rector, maar hij was oud en begreep den tegenwoordigen tijd niet. Moest men naar hem luisteren? Voor de eerste maal kwam Margaïta in opstand tegen de onder richtingen, die haar waren gegeven. Terwijl zij voortging op dat pad, waar de kamperfoelie geurde, bemerkte zij opeens, hoedanig haar ge dachten waren en zp kreeg een gevoel van schaamte: Het was dus waar, dat de rijkdom de karakters verandert. De Angelus was nog niet geluid, toen zp op het kerkplein aankwam. Jongens waren daar bezig zich in het kaatsspel te oefenen. Zij keek ze niet aan, maar trad de kerk binnen. Haar hond, gedresseerd om niét het godshuis binnen te gaan, strekte zich uit op de steenen van het portaal. Binnen was de duisternis reeds zoo gevallen, dat nauwelpks een beetje ver guldsel van het tabernakel in den flauwen schpn van de Godslamp flikkerde. Een vrouw, gehuld in haar weduwenmantel knielde op het zwarte laken, dat haar pas ge leden verlies aankondigde. Zp was onbeweeg lijk ais een standbeeld, Margaïta kon niet eens haar ademhaling hooren, alleen het geritsel van haar rozenkrans. Het jonge meisje trachtte haar voorbeeld te» volgen, maar haar geest, opgewonden door de gebeurtenissen van den dag, bracht haar een reeks beelden voor oogen, die haar ziel belet ten zich tot God te verheffen. Zp vernederde zich en dacht: „Ik meende, dat ik ernstiger was, maar zelfs beuzelingen zpn in staat mij af te leiden." Zp herinnerde zich opeens de woorden van oom Michel en in een kort gebed vertrouwde zp zich toe aan den onzichtbaren Bewoner van. het tabernakel, zij wilde haar leven goed besteden. De rozenkrans van de biddende weduwe maakte een zacht geluid alsof zp haar wilde zeggen: „De uren gaan snel voorbp, Margaïta. Eens zal men- op de grafsteenen, waar je nu knielt, een zwart laken uitspreiden en van alles, wat je bezeten hebt; wat je hebt bemina en waarom de anderen afgunstig op je zpn geweest, zal er niets voor je overblpven dan het goede, dat je gedaan hebt in je leven en het kwaad, dat je hebt bedreven. Denk er aanVergeet het niet Zij sidderde, alsof uit het hooge gewelf een koude luchtstroom op haar neerviel. Na het krüisteeken gemaakt te hebben, stond zp od en zocht bp na tastend de deur. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2